enda gü m n Stad en omgeving Beeldhouwer W. Commandeur voltooide groot werk Voor Alkmaarsche Courant uit 1804 werd f 75.- geboden Dr Keyser bood minister Cals internationale brochure aan Hoofdprijs rebusprijsvraag viel in Egmond aan den Hoef Ridderorde plus drie Alaafs Een millioen pin-up girls in het allerhoogste Noorden Opdracht werd tot goed einde gebracht H Toch kan de heer Vasbinder er geen afstand van doen In Egmond at men 150 jaar geleden katten Beeldengroep voor scholen aan Bergerweg DE OPLOSSING VAN ONZE REBUSSEN Door leraren uit 5 landen opgesteld Vier en twintig verrassingen Abs ge vandaag Andrè Carrell mocht tegen komen, is het geraden een diepe buiging voor hem te maken. Carrel is namelijk gisteravond tij dens een plechtige Pronk- zitting van de Nijmeegse Blauwe Schuit begiftigd met een fraai uitgevooer- de ridderorde, die hem door Prins Nico I him self met veel ceremonieel en in bijzijn van de Raad van Elf om de hals werd gehangen. Een eerbewijs, dat men in Nijmegen op de juiste waarde weet te schatten! DE allerhoogste onder scheiding (eenzelfde ridderorde en driewerf Alaaf, maar drie „vuur pijlen extrawerd hem nog onthouden, omdat hij bij het maken van zijn feestlied een moment van luiheid had gekend. Het refrein bestond namelijk uit twee regels en omdat het zo mooi klonk en men van zingen zo'n prettige dorst krijgt, had Prins Nico liever een refrein van vier regels willen hebben. Marianne van den Bergh, behorend tot de groep van Carrell, kreeg deze vuurpijlen wel (omdat ze er toch zo lief uitzag). Drie maal roffelden alle zottinnen en zotten voor haarop de lange tafels, floten op de wijze zoals een vuur pijl de lucht inschiet en eindigden met een lang gerekt zuchtend „Aaahh." U slaagt beter bij: HUSBERTS in de PAYGLOP! Anthony van Kampen sprak over Groenland Opbrengst klaverjasdrive t.b.v. blindenhonden meubelen msm ZATERDAG 23 JANUARI 1954 (Van onze redacteur beeldende kunsten) ET IS al weer enige maanden geleden, dat wtf de jonge Alkmaarse beeldhou wer en schilder, Wim Commandeur, in zijn atelier, een oud pakhuisje in het Fnidsen, opzochten. Hij was toen nog pas vrij kort tevoren begonnen aan zijn eerste grote officiële opdracht een groep van twee figuren, welke een plaats zal krjjgen bij het nieuwe complex HandelsschoolLandbouwschool aan de Ber- gerweg. Commandeur heeft sindsdien hard gewerkt. Dag in dag uit heeft hjj zjjn beitels in de taaie Franse kalksteen gedreven, het ene brok na het andere weggeslagen, totdat hij de ruwe vorm overhield. Bergen puin hebben zich in zijn werkruimte opgehoopt. Af en toe haalde men een deel weg. Al zwoegende deed de kunstenaar de steenmassa steeds dichter naderen tot de vorm, die hem voor ogen had gestaan en waarvan een kleine schets in gips slechts een flauwe aan duiding was. ZATERDAG CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 uur: Gekke toeristen (a.l.) REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Verboden verhaal (18 jr.) VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 u.: Avonturen in de Zuidzee (18 jr.) HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 u.: Intermezzo (14 jr.) GULDEN VLIES, 7.30 uur: Uitvoe ring Turnlust. WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Concert Vita Nova. GEBOUW HEUL 11, 3—10 uur: Fan cy fair Postharmonie. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Lovely to look at (a.l.) NOORD SCHARWOUDE, Tivoli, 7.30 u.: Opdat recht geschiede (14 jr.) ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. WAPEN v. HEEMSKERK, 7.30 uur: Openb. dansavond (orkest Tonny Bak- kenes). GULDEN VLIES, 8 uur: Cabaret avond fa. Schipper, geb. Heul 11, 310 uur: Fancy Fair Postharmonie. BERGEN, Rustende Jager, 2.30 en 8 uur: als Zaterdag. N. SCHARW. Tivoli, 3.30, 7 en 9.30 uur: als Zaterdag. HHWAARD, zaal Evers, 7.30 uur: Harmonie met „Vandaag is morgen". KOEDIJK, Vergulde Paard, 8 uur: Dansavond. MAANDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Gekke toeristen (a.l.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Ver boden verhaal (18 jr). VICTORIA THEATER, 8 uur: Avon turen in de Zuidzee (18 jr). HARMONIE THEATER, 8 uur: In termezzo (14 jr). WAPEN v. HEEMSKERK, 10.30 u.: verg. Paardenstamboek. 8 uur: Propa- ganda-avond 700 jaar Stad. GULDEN VLIES, 8 uur: Haagse Co- medie met „Staatszaken". BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Lovely to look at (a.l.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. DOKTERSDIENSTEN Tijdens het weekend wordt de dok- tersdienst waargenomen door de art sen S. Schermerhorn, Geestersingel 43 (2017) en A. H. F. M. Corthals, Nieuwl.singel 59 (3193). Hoog water te Bergen aan Zee. Zaterdag 18.37 6.46 Zondag 19.08 7.21 Maandag 19.41 7.56 Te Camperduin. hoog laag Zaterdag 18.42 6.51 12.42 0.51 Zondag 19.13 7.26 13.13 1.26 Maandag 19.46 8.01 13.46 2.01 De heer Cornelis Vasbinder uit Heiloo, 83 jaar en gepensionneerd seinhuiswachter eerste klas van de HoUandsche IJzeren Spoorwegmaat. schappij heeft vandaag een jubilaris in huis. Een honderdvijf tig jarige, die hij ons vol trots heeft getoond. Uit het cellophaanpapier, waarin de jubilaris zorgvuldig wordt bewaard werd hij voorzichtig te voorschijn gehaald. Het was een pamfletje, om nauwkeuriger te zijn; het vierde exemplaar van de Alkmaarsche Courant, gedagtekend 23 January 1804. Honderdvijftig jaar is dit blaadje al in het bezit van de familie Vas binder. Het is gegaan van vader op zoon en zelfs het aanlokkelijke bod van vijf en zeventig gulden van een verzamelaar heeft de heer Vasbin der niet kunnen bewegen het uit handen te geven. De „krant", destijds nog gedrukt door A. Sterck op de Oudegracht, be vat de huwelijksaankondiging van een zekere Christoffel Vasbinder, jongman, Fourier bij de Vierde Compagnie van 't 20ste Batt. Bataafsche Infanterie en Francina de Raat, Jonge Dochter, ge boren te Alkmaar en beiden aldaar woonachtig. Zo staat het daar onder d- „Huwlijks-proclamatie" van Jean Fran cois le Gros, gebooren te Sint James, departement de la Manche met de we duwe Calkoen, want het was in de tijd van de Franse bezetting, toen Franse soldaten van het Napoleontische leger verliefd konden raken op een Holland se weduwe en Christoffel Vasbinder dienst deed bij de Bataafsche Infante rie. Die Christoffel is de grootvader van de heer Vasbinder uit Heiloo. Hij bewaarde destijds de krant met de hu welijksaankondiging en later kreeg zijn zoon het exemplaar. De Vasbinders wa ren toen van het beroep van krijgsman overgestapt naar de Spoorwegen, maar al waren zij Noordpoolreizigers gewor den de Alkmaarsche Courant van 1804 zou het familiedocument blijven, dat trouw werd bewaard en waarvan nie mand in deze honderdvijftig jaar af stand heeft willen doen. Het blaadje, dat nog geen kolommen- indeling kende^ bevat reeds berichten uit Duitsland, Gr.-Brittannië en Parijs en bepaald interessant is de mede deling. die gedagtekend staat, Rotter dam 19 Januari, over een vrij zonder ling verschijnsel, dat op 13 January werd waargenomen te Schiedam, Maas sluis en Hoorn. Het was „eene schud- Nu is de groep klaar. Commandeur heeft zijn werk voltooid. In zijn ate lier staat nu de groep, die.de idee van de beide scholen symboliseert: de boer en de handelsman, die elkaar hier ont moeten en de hand reiken. Het is een forse groep geworden, met massieve, sterk belijnde vormen. In dit opzicht heeft Commandeur zijn moderne in stelling niet verloochend; wel heeft hij tijdelijk afstand gedaan van zijn voor keur voor abstract en zelfs non-figura tief werk. Dit alles houdt in, dat ook acade mische gladheid hier verre te zoeken is. Deze is zeer bewust vermeden. De oppervlakten zijn ruw behakt en zullen op de afstand, die de beeldhouwer zich voor zijn werk heeft gedacht, een grof korrelige indruk maken. Daarmede is aan de aard van het materiaal ten volle recht gedaan. Het is de bedoeling, dat deze beel dengroep wordt geplaatst in het gras gazon aan de voorzijde van het scholen complex, enige meters terzijde van het pad dat naar de ingang van de Land bouwschool leidt en op een afstand van enkele meters van het voetpad aan de Zuidzijde van de Bergerweg. Op deze wijze verkrijgt het werk de nodige ruimte en wordt het een rustpunt in het overigens wat lege grasveld. Het is niet het voornemen, deze groep op een sokkel te plaatsen, Uiter aard zal zij vV>rst-vrij worden opgesteld en ook zal het terrein er om heen iets gloeiend worden opgehoogd, zodat 'le figuren boven de begane grond uitrij zen. Wij zijn er van overtuigd, dat Com mandeurs werk, dat ongeveer mans hoog is, het op de daarvoor gekozen plaats uitstekend zal doen. Het tegen licht, waarin het gedurende een groot deel van de dag zal komen te staan, zal In rebus no. 5 heeft onze tekenaar een fout gemaakt door voor het woord „onze" twee ons-gewichten te tekenen. De puzzelaars zullen wel begrepen hebben dat de s uit dit woord ver vangen moest worden door een z. 1. Onmisbaar voor elk huisgezin, een goede krant met nieuws erin! 2. De waarde van een plaatselijk blad, dat is het nieuws van d' eigen stad 3. In elke krant een hoekje „jeugd", is voor elk kind een ware vreugd. 4. Leest slechts één krant, het eigen blad, gewild in eigen plaats en stad 5. Wie onze krant met aandacht leest, weet van de stad en streek 't meest! 6. Een leus voor elke plaats genoot „Maak Uw winkel stand zélf groot" 7. Houdt vrede in Uw eigen huis, Want samen lezen is een kruis! de stoere vormen stellig sterk doen spreken meer dan uit de hierbij af gedrukte, in het atelier vervaardigde foto valt af te leiden. Voor de opdracht geefster, de gemeente Alkmaar, lijkt ons dit een goede aanwinst. Van W. Onder auspiciën van de organisatie van het verdrag van Brussel is ver schenen een brochure, getiteld „De West-Europese beschaving en het Hoe die reusachtige mand eigenlijk op de administratie van ons blad verzeild is geraakt, kon niemand zich meer herinneren. Een feit is, dat het ding veel te groot is om als pruliemand te gebruiken en het zou zeker al lang naar elders zijn verhuisd ais er door de krant op geregelde tijden geen prijsvraag zou worden uitgeschreven. Want dan doet de mand dienst als een vergaarbak voor al die honderden oplossingen, die dagelijks plegen binnen te stromen. Waar zouden we anders met die brieven naar toe moeten? Nu staat daar telkens weer de mand. Zodra die te voorschijn wordt gehaald weet iedereen, dat de puzzlepieten weer aan het werk zijn getogen en dat de post de eerste dagen dubbele, of liever gezegd drie-, misschien wel vierdubbele vrachten krijgt te tillen. Dat is ook nu weer gebeurd. De mand is tot berstens toe gevuld ge weest met de oplossingen van onze rebusprijsvraag. Niet allemaal goede overigens, want er waren nogal wat inzenders, die over een woordje waren gestruikeld of het eenvoudig maar had den weggelaten. De lidwoorden be hoorden in dit geval tot de grootste vergeten categorie. Maar toch waren er nog oplossers genoeg, die hun inzending juist had den ingestuurd en onder hen zijn er ditmaal weer vier en twintig, die een prijs zullen ontvangen. Proficiat. De hoofdprijs van f 50,is, we mogen het nu verklappen, in Egmond aan de Hoef gevallen, waar de heer E. Zwaan, Heerenweg 341 in het begin van de volgende week een postwissel kan ver wachten, die hem bij het verzilveren op het postkantoor vijf tientjes zal op leveren. Ook. de andere prijswinnaars krijgen het geld per postwissel in huis. De volledige uitslag is: Hoofdprijs f 50,—: E. Zwaan, Heeren weg 341, Egmond a-d. Hoef f 15.—: J. Zwaan, Snaarmanslaan 73, Alkmaar, f 10,G. Visser. Dorpsstraat 113, Broek op Langendijk. f 5,Jn Huij- gen, Ramen 30, Alkmaar. Prijzen ad f 2.50: J. Schuurman, Oterleek A 12 A; H. Steen, Stationsweg 72, Heiloo; Sj. P. Pasma, Bergerweg 87, Alkmaar; H. Ofman, Fnidsen 70, Alk maar; M. C. v. Ginkel-Rempt, Blee- kerskade 34, Alkmaar; J. Mulder, Soestdijkerstr.weg 109, Hilversum; H. Riesebosch, Noordervaart D 19, Stom- petoren; mevr. Stor, J. van Scorelkade 35, Alkmaar; Mej. C. Visser, Wester- weg 77, Alkmaar; N. H. de Visser, Oudegracht 42, Alkmaar; L. Adema, Schapenlaan 10, Broek op Langendijk C. Biersteker, Kerkpad 13, Krabben dam; J. Jekel, Westerweg 124, Heiloo; H. Schenau, K. van 1 Veerstraat 70, Alkmaar, A. Veenstra, Schermerweg 107, Alkmaar. De oplossing van de rebusprijsvraag staat elders in dit nummer vermeld. Onderwijs". Deze brochure werd sa mengesteld door leraren uit de vijf landen (Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Luxemburg en Nederland), die hebben deelgenomen aan conferenties, die gehouden zijn in Ashridge (1949), Sevres (1950) en Oosterbeek (1951). Het doel van deze verhandeling is het onderwijzend personeel en andere bij onderwijs en opvoeding geïnteres seerde personen een overzicht te ge ven van de culturele banden, die er tussen de vijf landen bestaan, tevens worden daarbij 'enkele suggesties ge daan met betrekking tot de wijze, waarop aan deze banden bij het onder wijs meer aandacht zou kunnen wor den besteed. Van de genoemde brochure is een Franse, een Engelse en een Neder landse versie gemaakt, die nagenoeg tegelijkertijd in de vijf landen ver schijnen. Het ligt in de bedoeling, het boekje binnenkort te verspreiden over de daar voor in aanmerking komende scholen voor voortgezet onderwijs. Vanmorgen is door het Nederlandse lid van de redactieraad, dr Keyser, directeur van de R.H.B.S. te Alkmaar, die vergezeld was van de Nederlandse leraren die aan bovengenoemde con ferentie hebben deelgenomen deze brochure ten departemente van onder wijs, kunsten en wetenschappen aan minister Cals aangeboden. Prins Nico, de onbe twiste heerser over alle zottinnen en zotten van Carnavalvierend Nijme gen, had voor gisteren een plechtige Pronkzit- ting uitgeschreven en daarbij o.m. de groep van André Carrell uitgeno digd om tussen de bedrij ven door voor het nodige vertier te zorgen. André is in de Waal stad een goede bekende. Menigmaal reeds vertel de hij daar op het po dium van De Vereeniging zijn Westfriese moppen, - - die men in het Oosten A. Keijzer, Karenhuis 21, Alkmaar; H. hogelijk waardeert. Ol Hopman, Rijksweg 192, Limmen; M. j hij voor zijn optreden een Jansen, Nieuwpoortslaan 143, Alkmaar; dubbele gage pleegt te F. Bisel, Karl Marxstraat 22, Alkmaar; ontvangen, is niet be- J. Gongrijp, Fr. Halsstr. 42, Alkmaar; kend. Het zou overigens wel redelijk zijn, omdat hij zijn verhalen altijd twee maal moet vertel len. Wat een „koter" is bijvoorbeeld, kan men in de Keizer Karelstad on mogelijk bevroeden en als hij zuchtend mede deelt dat hij zo „verlegen loof" is, staart de ganse zaal in onbegrijpen naar de coulissen. Er is dus altijd enige opheldering nodig. Maar dan is het ook voor elkaar. (jISTEREN dan was An dré opnieuw naar Nij megen ontboden en voor deze zeer bijzondere ge legenheid had hij een lied geschreven. Het schone vers sloeg in als een bom en zonder aarze len besloot Prins Nico I deze vreemdeling in de ridderstand te verheffen en hem te laten drinken van de erewijn, die op avonden als deze zo rij kelijk vloeit als water en zo lekker smaakt dat nie mand er van af kan blij ven. De uitreiking van de versierselen door de fraai uitgedoste Prins Nico (in het dagelijks leven een eerzaam fotograaf) werd gevolgd door een drie maal luidkeels door alle zottinnen en zotten uit gekreten „Nijmegen Alaaf'. Voorwaar een eerbewijs van de eerste rang! Drie vuurpijlen. Welk een onderscheiding. Maar André zal ze volgend jaar ook krijgen, want hij heeft Prins Nico plechtig beloofd volgend jaar te zullen zorgen voor een feestlied met min stens vier refreinregels. ding van de grond", die men bemerkte aan het slingeren van de „kroonen" in de kerken. Büjkbaar was die schudding nogal erg, want verschillende personen verheten ijlings het kerkgebouw en ook de leraar vond het raadzaam zijn redevoering af te breken. De derde pa gina van de vier geeft een tweetal be richten uit de naaste omgeving. Aller eerst een verhaal over een inbraak, dat we hier woordelijk laten volgen: „Tussen gepasseerde Maandag en Dingsdag nacht kwamen ten huize van Arie de Geus, wonende in de Scher- meer, aan de Noorder Vaart, het vyfde huis voorbij de Kerk, vierde Onbeken den, welken, naar de Huisgenoten in hunnen slaap verrascht en gebonden te hebben, zich meester maakten van al het voor handen zynde Geld, benevens Parfumerie en Dameskapper (Advertentie, Ing. Med.) 't gemaakt Goud en Zilver, en daar mede vertrokken. De Justitie van dit geval onderricht, was ogenblikkelyk werkzaam; en, naar men zegt, zyn reeds twee der prefumprive daaders in hech tenis gebracht". Ontstellend is het tweede bericht over de noodtoestand, die in dit jaar, 18Q4, in Egmond aan Zee heerste. De Alkmaarsche Courant schrijft daar over: „De droevige toestand der door de tydsomstandigheden ongelukkig gewor den Bewoners van dit, weleer floris sant, Zee Dorp, gaat alle beschrijving te boven de Armoede is ten hoog- sten top gestegen Ouders missen het voedsel voor zich en hun talrijk Kroost Al wat eenigsints eetbaar is word gretig aangegrepen; zelf is hier geen kat meer te vinden Indien er geen daadlijke hulp door weldadige Men- schenvrienden, in dezen hogen Nood word aangebragt, is het allerzekerst dat velen van honger zullen omkomen". De krant uit deze, goede oude tijd vermeldt op de laatste pagina een op roep van het Alkmaarse gemeente bestuur aan de burgerij om de bewo ners van het lijdende Egmond daad werkelijke steun te verlenen. De heer Vasbinder heeft deze krant herhaalde malen gelezen. Hij wil er niet van scheiden. Voor geen vijf en zeventig gulden zelfs. En deze aanhankelijkheid aan ons blad willen wij, journalisten van 150 jaar later belonen met dit praatje en plaatje, waarop ge de heer Vasbinder echt nog zonder bril kunt zien lezen in nummer vier van deze courant, anno 1804. Groenland mag dan een eenzaam continent zijn, een continent ónder een con tinent, een werelddeel bedekt met een pak ijs van 3000 meter dik en aan de oppervlakte een sneeuwwoestijn gelijk, wij weten nu tenminste, dat er op dit „continent der eenzamen", in de Noordelijkste nederzetting der wereld, 10.000 Amerikaanse militairen en meer dan een millioen papieren pin-up girls wonen. En dat op de grootste vliegbasis ter wereld, Thule. Maar voor de rest is het land toch wel zo afgrijselijk eenzaam, dat men er koud van zou worden. Meen echter niet dat de eenzaamheid en verveling die men er tegenkomt die van een Nederlands Zondagmiddagje zijn, wanneer alle voetbalwedstrijden zijn afgelast, de regen bij bakken uit de hemel wordt gegoten en de kinderen niet buiten kunnen spelen en drenzen en lastig zijn. Neen, de eenzaamheid van dit in de vierde ijstijd gevangen werelddeel is zo oneindig groot, zo aangrijpend ma jestueus dat men diep onder de in druk komt als men de journalist An thony van Kampen (die in ons blad zijn reis naar Groenland geheel heeft beschreven) van zijn ervaringen hoort vertellen. Hii deed dit gisteravond in Het Gulden Vlies voor Schola Publica. Van Kampen is niet alleen een goed journalist maar ook een buitengemeen boeiend causeur, die puttend uit een schat van ervaringen zijn gehoor uren zou kunnen boeien. Spontaan en ge voelig wint hij op slag aller harten en weet hij zijn belevenissen op een voor drachtsavond zo uit te kiezen dat men een geconcentreerd extract krijgt van een tocht die op sommige momenten alles behalve opwekkend moet zijn ge weest. Wij weten niet wat het publiek de ze avond meer gewaardeerd heeft, het ontzag dat de mens krijgt voor de ijs kap die Groenland bedekt en waarin honderden meters onder de oppervlak te rivieren onzichtbaar maar duidelijk hoorbaar voortdonderen naar de zee, of de tot 8000 meter brede ventiel gletschers waardoor de ijsmassa in zee stort. Wat indrukwekkender is, de uitge strektheid van de sneeuwver,blindende kap, of de tropische geheimen die zij nog duizenden jaren voor de mensheid zal bewaren. Wat meer respect af- De eerste twee avonden van de klaver jasdrive in hotel „Centrum" ten bate van het Kon. Blindengeleidehondenionds heb ben f 169,opgebracht. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN ALKMAAR: Leger des Heils, 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur afscheid luitenante De Klark. Di. 8 uur welkom nieuwe offi cieren. Verbreiding der Waarheid, logement Voormeer 18, 10.15 uur ds Ruys; logement Voormeer 85, 11 uur ds Ruys. BERGEN: Verbreiding der Waarheid, Van Borselenlaan 2, 5 uur ds Ruys. HEILOO: Ned. Herv. Evang., 10 uur de heer J. G. de Bruin; 7.15 uur ds Groe- nenberg (Jeugddienst). 1 dwingt, de solidariteit va"n de Franse expeditie-leden die gedurende vijf ja ren op Groenland moeten bivak keren of de fierheid van de laatste Eskimo-nederzetting die een nog Noor delijker eenzaamheid verkoos boven nabuurschap van de 10.000 Amerikanen „hun baai" binnenstroomden de Yanks die niet eens tegen de kou kunnen, de blanken die met hun smerige olie de zeehonden verjoegen en met hun vliegtuigen die geen seconde uit de lucht zijn steeds maar oorlog ma ken. Wij zeggen niet te veel als wij op merken dat de leden van Schola Publi ca de heer Van Kampen de woorden uit de mond keken en waarschijnlijk heeft men dan ook meer genoten van zijn causerie dan van de geluid-, beeld en filmprojecties, die door de firma Flandria werden verzorgd en die eigen lijk meer een vlotte illustratie waren van een verhaal, dat zó fascinerend was dat men nog lang aan deze avond zal terugdenken. met schriitelijke garantie de nieuwste ont werpen vindt u op onze 120 modelkamers ■üe in elk genre in elke prijsklasse BE kAI een grote keuze ilfTTT HH (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9