Berlijn bad voor het welslagen van de conferentie RELT op bestek Schrijver Hemingway overleeft twee vliegtuigongelukken Nederlandse auto in België door truck verpletterd De Arabische Liga adviseert Spanje te steunen Dr Dibelius de dappere man van de Oost-sector Berlijnbegint om 15 uur Maandag 25 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No- 20 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN li DE. drie Westelijke ministers hebben ^aterdag en- Zondag voorbespre kingen gehouden :n de woning van de Franse hoge commissaris,, Fran- COis-Poncet, waar minister Eidault lo geert, en ten huize van Foster Dulles. Aan de Russen zal worden medege deeld, dat de Chinese communisten niets te maken hebben met de zuiver Europese kwesties, die in Berlijn aan de orde komen. Voorts is besloten dat Oostenrijk mooi worden uitgeno digd tot deelneming aan de bespre kingen, wanneer de kwestie van een staatverdrag voor dit land aan de orde zou komen. Vlaggen en leuzen VPRO won 10.000 leden Wonderlijk avontuur in Afrika Toch levend uit de jungle Twee doden, twee zwaar gewonden VS halveren militaire bestellingen Mr Van Doorn voorzitter van de KVP Spaans-Marokko onafhankelijk De sultan vermaant Daders van inbraak te Wervershoof gepakt Buit kon geheel worden achterhaald Vrijwillig filiaalbedrijf gaat ook prijsverlagen Blinde tegen tram gelopen f25.000op21227gevallen WEERBERICHT gediplomeerde ter wereld, eds vierhon" gemaakt. 3E klinker (Colorado) voorgenomen met zijn 52- ande vrouw iten op een op de drie verdieping aanbouw zijnd, zodat zijn le- „zich reken- geven van het hij verricht", daar van hoe gekker? Voor- het would be- evenwel nog isdrager gevon- ereid is hen zo de begane huwelijks- en. McCarthy antwoord op dat nog" In verklaard, dat plan is can- staan voor de iverkiezingen in is mijn candi- zei hij. Dus zou rtrand Russell ongelijk krij- pelijk zal dit be- genezing van de die momenteel in een zie- ;t, niet ver- iter is in af ar blü gebeu- van haar vijf- moet arriveren als het zijn zin meubileerd huis jrond storten en er komt. Men en denkt bij- •r ingegaan als iliteit ontstaan, kikkers om de <an mensen, die angenaam mens de royale ge- venter die vijf- geluk, liefde, ron dit jaar de van start ging sou gaan winnen heeft gezegd, ikend gemaakt :n achterstand _ji James Titte- moeten brengen, omstandigheden B. D. Proos ;z met Sunbeam extra punten en de 500 meter J. A. J. Heiden- Peugeot 313 p. en), 312 J. M. d. Vlugt met 61.700 p„ 327 Jaap Boer met Opel 930 strfp. onder- A. Blansjaar en 4.538.600 p. van zeventig man tot de eerste Su- is met het s.s. m naar zijn verre en. Zes Franse en, toen hun trei- Biarritz aan de lan konden worden graafplaats Selwer- zijn onder enor- drie slachtoffer- brand in de Sle- het gebouw van werd een rouw- De Westberlijnse vroegere olifanten dierentuin twee de oorlog ge- onschadelijk ge- gaat een actie voeren. Verleden verkeersonge va ilcn werden ernstig, ruim tienduizend materiële schade Jostduitse autoritei- ïgelische Kerk voor oestemming gewei- n van het jaarlijkse Als redenen werd itieke toestand op- landse Spoorwegen proef in een aan- lectrische en elec- papierbakken ge- gebracht onder de verwarmingskokers. I de Oostduitse re- aan twaalfhonderd n gratie verlenen, an rijwielen is voor hof anderhalf jaar ist tegen een 39- s zestien jaar in de doorgebracht. Te arbeider van een brieksbordes geval- p slag dood. Te itische hotelgids in leze bestaat uit een ad van de stad, van de hotels, als- kmers en hun prij- De gegevens kun- rden gewijzigd. og een bedrag van nen giften voor de derland doen toe- eeft deze stamver- ons ruim een en gulden bijeenge- landse torpedoboot- e met smaldeel v t. heeft Brest aan- ce matroos te ont- Directie: J. BIJLSMA en c. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bü vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal f 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Zondagavond. - Vanmiddag om twaalf uur begonnen hier plotseling alle kerkklokken te luiden. Vijf minuten lang buitelden de klanken over de besneeuwde huizen der stad teneinde de gedachten van de Berlijners bij de morgen te openen vier mogendheden-conferentie te bepalen. Het sonore geluid van de door Amerika geschonken vrij- heidsklok overstemde alle andere klanken. Een vijftigtal kerktorens zweeg stil, omdat zij hun door oorlogsgeweld verloren stem nog steeds niet hebben teruggekregen. Ook in de Oost-sector van Berlijn riepen de kerkklokken de bewoners op het lot van Duitsland in hun gebeden te gedenken. De machtige klanken van de zwaar geschonden Dom dreun.i den over de levenloze ruïnes heen alsof ze hen tot een nieuw leveii wilden wekken. De stenen resten van woonblokken en zakenpanden zijn in dit gedeelte van de stad nog vrijwel nergens opgeruimd. Alleen het puin dat in de weg lag, is weggeschept, doch honderden meters ver is er daar geen levend wezen te zien. f De aankomst van minister Molotov op het vliegveld van Oost-Berlijn. DE BESPREKINGEN tussen de ministers van Buitenlandse Za ken der Grote Vier beginnen hedenmiddag om drie uur. In som mige kringen met name in de Franse delegatie wordt ver wacht, dat de conferentie tenmin ste vier weken zal duren. Aange zien de eerste zitting wordt ge houden in de Amerikaanse sector van de stad zal Foster Dulles de openingsrede houden. Vermoede lijk zal hij Bidault voordragen voor het voorzitterschap geduren de de eerste vergadering. Geduren. de de conferentie zal de West- duitse regering voortdurend op de hoogte worden gehouden van het verloop der besprekingen. De Amerikaanse minister Foster Dulles heeft gisteravond een ontmoe ting gehad met zijn Russische am'ii- genoot Molotof. Het was een beleefd- heidsbezork, waarop Ejsenhoweis voorstel inzake een atoombank niet aan de orde kwam Agenten van de Russische geheime dienst hebben Zondagavond' de ge hele vertali.ngsin.stariai.ie. in .ie verga derzaal der vier ministers gecontro leerd, om r a te gaan of er geen po gingen waieu gedaan, de draden „af te tappen". Talloze veiligheidsmaatre gelen zijn getroffen. Molotof v/ordt vergezeld van zijn eigen lijfwacht, Amerikaanse, Franse en Britse mili taire politie zal het gebouw van de geallieerde controlecommissie, waar de ministers de eerste week bijeen ke rnen, van binnen en van buiten nauw gezet bewaken. VWIJ WETEN dit allemaal omdat wij ons vanmorgen in de Oost-sector hebben begeven om onder het gehoor van de Evangelische bisschop van Ber lijn dr Dibelius te kunnen zijn. De ondergrondse bracht ons in tien mi nuten van het centrum van de West- sector naar het centrum van de Oost- sector. Controle was er niet. Iedere buitenlander, zelfs de journalist, kan 1 zich vrij in de Oost-sector bewegen. En dat er druk gebruik van wordt ge maakt, wordt bewezen door het feit. dat wij zeker twintig collega's in de straten van Oost-Berlijn hebben ont moet. Toen wij op de Alexanderplatz het hoofd boven de grond staken, wa ren wij even met stomheid geslagen. Overal om ons heen hingen Duitse (rood-wit-gele) en knalrode commu nistische vlaggen uit de ramen terwijl er ook een paar in brede banen langs gevels of masten waren gedrapeerd. Het toneel werd afgewisseld .door vaak tientallen meters lange rode of blauwe doeken, die direct onder de dakrand langs de facade waren gespannen én in navolging van zijn opdrachtgevers in Moskou had de Duitse communis- tenlieder Wilhelm Pieck een portret van zichzelf, dat zeker een afmeting van tien bij vijf meter had, aan de muur van een regeringsgebouw laten slaan. De zinnen op de spandoeken droe gen uiteraard een propagandistisch karakter en waren net zo hol als die, welke de Duitsers tijdens de bezetting op hun plakkaten in Nederland ge bruikten. „Wie vrede wil, .noet han delen" stond op de ene. „Wij danken de Sovjet-Unie voor de wederopbouw van Duitsland" stond op een andere En de overige spandoeken waren bijna alle bedrukt met woorden als „een heid", „vrijheid", „zekerheid" enz. „Speciaal voor de conferentie aan gebracht", zei een laconieke Oost- Berlijner, die met ons de spandoeken stond te bekijken. „Allemaal propa ganda. Je moet niet denken", voegde hij er aan toe, „dat er rode vlaggen door particulieren zijn uitgestoken. Al deze bombastische doeken zijn op be vel van stads- en rijksautoriteiten aan de gevels van officiële gebouwen aan gebracht. En als er eentje uit een raam van een particulier hangt, dan is het meestal nog verplicht geweest". QEFLANKEERD door de vlaggen en leuzen van een machtsstaat arri veerden wij bij de kerk waar bisschop Dibelius zou spreken, doch niet dan nadat wij tientallen leden van de Volkspolizei waren gepasseerd Deze jonge snaken met hun groenbruine en ook wel zwarte uniformen zagen er uit als voormalige SS-ers en stonden dikwijls in groepjes van vier en meer op de hoeken der straten. Alleen de officieren en onder-officieren waren gewapend. De rest had men de kara bijnen afgenomen, waarschijnlijk ter voorkoming van incidenten tijdens de conferentieweken. Met moeite hebben wij ons een plaatsje in de Marienkirche veroverd om bisschop Dibelius aan te horen Een kwartier voor de aanvang van de dienst werden de deuren al gesloten, hoewel er in de gangen en koren nog honderden konden staan. Maar het staan of het gebruik van klapstoeltjes in kerken is in de Duitse democrati sche republiek verboden. Als de zit plaatsen zijn ingenomen, mag, aldus een stadsverordening, niemand meer worden toegelaten. Bisschop Dibelius, een kleine grij zende man met snor en puntbaardje, sprak over geduld en geloof naar Jo hannes 13 vers 10. In een felle aan klacht tegen het onrecht op de wereld werkte hij zijn thema uit zonder ook maar een keer Rusland of het commu nisme te noemen. „Na zoveel bange jaren", zei hij letterlijk, „is het einde lijk mogelijk dat wij onder de druk zullen uitkomen, maar mochte-i de re- Om een eensgezinde gedragslijn op te stellen, namen Zaterdag Dulles, Bidault en Eden reeds aan de con ferentietafel plaats. sultaten van de Berlijnse conferentie teleurstellend voor de Duitsers zijn, dan moeten de Oost-Berlijners gedul dig en gelovig op Gods hulp blijven vertrouwen". Het was doodstil in de wit gepleis terde kerk waar zo weinig jongeren zaten en het grauw en zwart zo over heersten. Iedereen wist en voelde waar deze kleine dappere man het over had, vooral toen hij met verhef fing van stem uitriep, dat het uit moest zijn met die bedriegerij en on eerlijkheid daarbuiten. Zo eindigde deze plechtige kerk dienst in de Oost-sector waar evenals in de West-sector voor de volkeren der wereld, het welslagen der Vier mo- gendhedenconferentie en de vrede werd gebeden. Op de terugweg pas seerde ons op Unter den Linden, een betere naam zou thans zijn: Langs de Ruïnes een vrachtauto met Rus sische soldaten. Deze jonge mannen met hun bontmutsen en glanzend ge poetste laarzen gingen de wacht af lossen voor de Russische ambassade. Hoelang zullen zij en hun landgenoten het regime van Wilhelm Pieck nog met hun bajonetten steunen? In zijn actie om de 115.000 leden te bereiken, welke als zijnde 5 procent van het totaal aantal geregistreerde luisteraars volgens de op stapel staan de omroepwet recht heeft op 12 zend uren per week, is de VPRO thans de 110.000 leden ruimschoots gepasseerd. In het afgelopen weekeinde werd mee gedeeld, dat dit aantal thans 110.744 bedraagt zodat de VPRO in een kor te spanne tijds ruim 10.000 leden ge wonnen heeft. {7EN vliegtuig met aan boord de vijf en vijftigjarige bekende Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway en zijn (vierde) vrouw, de oorlogscorrespon dente Mary Welsh uit Chicago, heeft Zaterdag boven de Murchison-waterval in Noord West Oeganda, waar de Niji een val maakt van 120 meter, een nood landing moeten maken, waarpij het vliegtuig verongelukte. Later nam men in de buurt van ae waterval een wrak waar, men zag geen enkel teken van leven en concludeerde daaruit dat de schrijver en zijn medepassagiers heter niet levend zouden heb oen afge bracht. Gelukkig was de later bekend geworden werkelijke gang van zaken anders. Doch intussen hadden tal van bladen in Amerika (en ook in ons land) beschouwingen gewijd aan het leven van de „verongelukte" auteur. Men kwam mede tot deze conclusie, dat de passagiers van het verongelukte toestel, al hadden zij eventueel het ongeluk overleefd, wel het slachtoffer zouden zijn geworden van de wilde dieren, die zich in groten getale in de op die plek bijna ondoordringbare wil dernis bevinden. Vanmorgen kwam het bericht binnen, dat Hemingway en zijn vrouw door een barkas met toeristen was opgepikt en in Butiaba aan het Albertmeer aan land waren gezet. Hier gingen zij weer aan boord van een vliegtuig, dat naar hen had gezocht. Doch ook dit vlieg tuig stortte (bij het opstijgen) neer en vloog vervolgens in brand. Het toestel brandde geheel uit, doch beman ning en passagiers bleven ongedeerd. Op het zeer drukke verkeerspunt in België, waar de rote weg Brussel- Gent de weg DendermondeAssche kruist, is Zaterdag-iorgen omstreeks half elf een ern- auto-ongeval ge beurd, waarbij twee personen het le ven verloren en twee andere zwaar gewond werden. De 29-jarige J Weyns uit Drie wegen 'gemeente Tcnenzen) maakte met zijn echteerste en het echtpaei DekkerDe Feyter een uitst-pj. .er auto naar Brussel. Toen de wagen, die door de heer W. werd bestuurd, de ver keersweg Brussel—Gent insloeg, werd hij door een op die weg in de richting Gent rijdende 20' ton truck met aan hangwagen in de flank gegrepen en totaal vernield. De vier inzittenden de perso nenauto werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Assche overgebracht. Kort na aankomst zijn de heer W. en mevr. D.de f. daar overleden. De toestand van de echtgenote van de heer W. is zeer zorgwekkend. De heer D. liep een zware hersenschud ding op. Naar gemeld wordt, is Amerika voornemens volgend jaar de in het buitenland te plaatsen militaire be stellingen met de helft te verminderen. Tevens zal men er naar streven de orders alleen te plaatsen bij fabrieken, waar de communistische arbeiders geen ove-heersende positie innemen. Van officiële zijde voorspelt men, dat bedoelde militaire orders in het jaar na 1 Juli a.s. ongeveer een half milliard dollar zullen belopen. De be paling betreffende de communistische arbeiders is gemaakt op aandringen van de ambassadeur te Rome, Clare Luce. Zij is gericht tegen de commu nistische vakverenigingen in Italië. Frankrijk, de grootste producent in Europa van door Amerika gefinan cierd oorlogsmateriaal, zal naar ver wachting minder door de nieuwe be perkingen worden getroffen dan Ita lië, dat in de afgelopen drie jaar voor meer dan 4C0 millioen dollar aan Ame rikaanse bestellingen heeft gekregen. De partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft mr H. W. van Doorn uit Rotterdam gekomen tot partijvoor zitter. Mr Van Doorn kreeg 78 van de 81 uitgebrachte stemmen. Hij volgt als voorzittei van de Katholieke Volks partij de h^er A ^riessen op, die enige maanden geleden om gezondheidsrede nen het voorzitterschap moest neer leggen. Mr Van Doorn is substituut officier van Justitie te Rotterdam. Hij was de candidaat van het partijbestuur INBRAAK IN JUWELIERSZAAK Tegen het middernachtelijk uur is Zaterdagavond de etalageruit van de drogist-juwelier H. D. Vlach te De Lier met een steen vernield, waarna zeven horloges uit de etalage werden ont vreemd. Met behulp van een speurhond is de politie onmiddellijk met het on derzoek begonnen, tot dusverre echter zonder resultaat. frEiV woordvoerder op het hoofdkwartier van de Arabische Liga te Cairo heeft verklaard, dat Spanje de Arabische landen heeft mee gedeeld, dat het spoedig zelfbestuur aan Spaans Marokko zal aanbieden. De politieke commissie van de Liga heeft haar acht leden geadviseerd Spanje le steunen in het geschil met Frankrijk over de erkenning vun de sultan van Marokko, Moeia Ben Arafa. De Arabische Liga zal Spanje voorts steunen bij zijn eis lot ontruiming van Gibraltar door de Engel- de sultan van Marokko, Moelai Ben Arafa. De Arabische Liga zul Spanje vaardigd, waarin hij verklaart, dat hij met algemene stemmen en geheel volgens de voorgeschreven wettelijke procedure tot sultan is uitgeroe pen. Hij voegt hieraan toe: „Een ieder, die hier geen rekening mee houdt stelt zichzelf buiten de Mohammedaanse gemeenschap". £)E SULTAN verklaarde verder dat het openlijk verzet van een Kitin aantal Marokkanen niet tot een alge mene verstoring van de openbare orde heeft geleid. Na gewezen te hebben op de vooruitgang en beschaving die de Fransen in Marokko hebben ge bracht, besloot sultan Ben Arafa n.et de woorden: „Niemand kan de ver diensten hiervoor aan anderen toe schrijven, zonder het licht van een vuurtoren te verwarren met dat van een armzalige kaars". De Hoge Commissaris van Spanje in Spaans-Marokko, generaal Valino, heeft in een onderhoud met een verslaggever van het Spaanse blad „A.B.C." verkiaa/d dat „de Franse bewering, dat de wens van 430 Moorse leiders uit Spaans-lVia- rokko om het gezag van de huidige sul tan niet langer te erkennen de Marok kaanse politieke eenheid vernietigt, on juist is. „Deze eis is slechts de weergave .van de algemeen onder de inwoners van Spaans-Marokko levende wens om niet meer deel uit te maken van de geest van terrorisme, hetgeen alles is wat de Ma rokkanen van Frankrijk te verwachten hebben". Volgens Valino hebben de Moorse lei ders geëist, dat de kalief van ipaapS' Marokko volledige souvereiniteit zal verkrijgen. De Franse resident-generaal in Ma rokko, generaal Guillaume, heeft nieue gedeeld, dat afgevaardigden van steden en stammen op bevel van Spaanse auto riteiten naar Tetoean waren getrokken, na enige weken door Spaanse officieren op de betoging te zijn voorbereid Hij beschuldigde de Spaanse machthebbers van een steeds meer aan het licht tre dende vijandigheid. In een overzicht van in Marokko ge pleegde verzetsacties deelde de resident- generaal voorts mede, dat in totaal 58 personen zijn gedood en 121 gewond als gevolg van aanslagen. Er waren 170 per sonen aangehouden en 135 veroordeeld. Tien personen zijn om het leven ge komen bij een ongeval op het bouw project van het Bersimiskrachtstation, ongeveer 270 kilometer van Quebec (Canada) Zij zijn daarna naar Masindi, eveneens in Oeganda en enkele kilometers van Buriaba gelegen, overgebracht. Hemingway had met zijn vrouw een bezoek aan Kenya gebracht, waar hij voor een Amerikaans tijdschrijft een reportage over de Mau-Mau zou schrij ven. Daarna was hij begonnen aan een grote tocht door Afrika om zijn gelief de jacht- en vissport te beoefenen. Het dubbele vliegtuigongeluk zal hem nu zeker stof te over leveren voor weer nieuwe spannende verhalen (Eigen bericht) ]\JOG in dezelfde week waarin werd ingebroken in het huis van de op koper Neefjes te Wervershoof, waarbij voor vijfduizend gulden aan gouden en zilveren voorwerpen werden meegeno men, heeft de rijkspolitie aldaar in sa menwerking met de Rijksrecherche te Hilversum de daders weten op te spo ren. Het bleken te zijn B. en R. uit Wervershoof. Eerstgenoemde werd reeds enkele uren na de inbraak in arrest gesteld, maar moest kort daarna wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Later in de week kreeg de politie voldoende be wijsmateriaal tegen deze man in ban den. Maar toen men hem opnieuw wilde arresteren bleek B. juist naar Hilver sum te zijn vertrokken om daar een deel van de buit bij opkopers van de hand te doen. Voor hij hiertoe gele genheid kreeg legde" de politie de hand op hem. Vrijwel gelijktijdig werd te Wervershoof gearresteerd een zekere R. die na een kort verhoor bekende te zamen met B. de inbraak te hebben gepleegd. De gehele buit, verstopt in de woning van de moeder van B„ kon wor den achterhaald. De ma' nen verklaar den aan de politie ruim drie maanden met het plan te hebben rondgelopen bij opkoper Neefjes in te breken: Toen deze van de week naar de Purmeren- dermarkt ging, gaven zij uitvoering aan hun duister plan. In aansluiting op het bericht van het besluit van een groot Nederlands le- vensmiddelenbedrijf om tot prijsverla gingen van diverse artikelen over te gaan, deelt de leiding van een vrijwil lig filiaalbedrijf, waarbij 1150 zelfstan dige kruideniers in Nederland zijn aan gesloten, ons mede. dat zij ook een der gelijk besluit genomen heeft. Het be treft hier o.m. de volgende artik^'"n: jamsoorten, bakmeel, cakemeel, patent bloem, biscuitsoorten, vermicelli, rijst, limonade en slaolie. Gistermorgen is de 70-jarige blinde voetganger J. C. H. cp de Stadhou derskade te Amsterdam tegen een tram gelopen en met verwondingen naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. De man, die een witte stok in de hand had en vergezeld was door een geleidehond, stak voor een naderend tramstel van lijn 3 de rails over. De bestuurder van de mororwagen rem de krachtig en de tram kwam vrijwel tot stilstand. Omdat de blinde inmid dels al over de rails was, liet de be stuurder de motorwagen langzaam op trekken. Waarschijnlijk, omdat hij een naderende auto hoorde aankom vc. is de blinde teen achteruit gestapt en liep tegen de tram op In de 522e Staatsloterij, le klasse, le lijst zijn de volgende nummers gevallen: Prijzen van 25.000.— 21227 10623 19108 5407 11772 1354 5101 9402 12670 14198 1773 4446 4643 6348 7384 8807 9628 11599 14526 16770 16872 18737 18847 18957 21501 1011 1630 1669 1838 2609 2879 3098 3667 3677 4139 4329 4507 4540 4953 5086 5358 5394 5395 6123 6499 6539 6596 7188 7341 7525 7562 7758 8023 8266 8314 8331 8507 9036 9435 9441 9556 9571 9627 9910 10000 10001 10075 11960 11968 12315 12421 12674 12856 13237 13252 13459 13467 13473 14065 14070 14448 14615 14706 14980 15094 16349 16409 17572 18640 18789 18849 19229 19309 19495 19695 20190 20599 21280 21309 21458 Ongecorrigeerd) 5.000.— 2.000.— 1.500.— 1.000.— 400.— 200.— Weersverwachting tot Dinsdag avond: MEER BEWOLKING. Van het Zuidwesten uit toene mende bewolking, maar op de meeste plaatsen drgog weer. Matige tot krachtige wind tussen Oost en Zuidoost. Overwegend matige vorst. Dinsdag: Zon op 8.30, onder 17.16 Maan op 0.53, onder 10.30

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1