Vervolg stadsnieuws Nieuws uit de Langedijk Teelt van bloemen- en groente zaden kan lonend zijn Nieuws uit Heiloo L.T.B. was tevreden over 1953 Overwinning op sneeuw en ijs Beatrix Franse ai hogt Erepalm in Niedorper toneel wedstrijd voor Als bij teelt aan de Langedijk Expositie werken in overiieidsbezit Vrouwen aan andere kant van de Oceaan CULTURELE DAG DOOR VOLKSHOGESCHOOL IJs in Geestmerambacht nog onbetrouwbaar Uitgeest BURGERLIJKE STAND De natuur in de huiskamer „De Krijgsman" in slopershanden Zaterdag kortebaanwedstrijd op de schaats Verschil bedraagt enkele punten Heer-Hugowaard IJsclub opende voor het eerst haar banen Beemster BURGERLIJKE STAND Zondag dorpentocht Zuidpool maakt plannen Grote nationale wedstrijden Zondag toertocht rond Assendelft Zuider IJsclub maakt plannen Castrkum Gymnastiek midden In de zaal Afdeling Heiloo begon met behoorlijk saldo Vijftig jaar tussen de Edammertjes Jonge geologen bedwongen de Andes Boeiende lezing voor de Volksuniversiteit Akersloot Raad komt bijeen Eis: f1.300.- Bloembollen geteeld zonder vergunning Aanlokkelijke prijzen op klaverjasdrive Stakingen en bi Van de kout een hittef Nog geen i honoraria Het overleg di DONDERDAG 28 JANUARI 1954 DANGEDIJK. „Denk niet, dat je er een twee drie rijk van wordt, maar beschouw het als bijteelt en als een af wisseling van de koolteelt. Dan is er een mogelijkheid voor de tuinders aan de Langedijk om wat te verdienen. Maar dan zo, dat men een paar gewas sen teelt. Dus niet alles op één kaart zetten en de resultaten over drie 4 vier jaar bekijken". Bovenstaande woorden werden Woens dagmiddag gesproken door de heer Bruinsma, assistent van het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Hoorn, in een bijeenkomst, welke gehouden werd in samenwerking met de Algemene Ver eniging van Tuinzaadtelers. Een klein aantal tuinders eigen lijk veel te weinig had zich daartoe naar hotel De Burg in Noord-Scharwou- de begeven, waar de mogelijkheid on der ogen werd gezien, om af te stappen van de eenzijdige koolteelt en als sprei ding van producten over te gaan tot de teelt van bloemzaden. De vergadering werd geopend door de heer Valentijn, hoofdassistent bij he1 Rijkstuinbouwconsulentschap, die zei, dat er aan de Langedijk een toenemen de belangstelling bestaat voor de teelt van bloemzaad. De heer Bruinsma, die hierna het woord verkreeg, begon met te zeggen, dat er het vorig jaar niet minder dan vijf en twintig verschillende soorten bloemzaad geteeld werden. Uitvoerig ging spr. op de technische bijzonderhe den in, waarbij hij als de tien geboden voor de bloementeelt noemde: 1. dat de grond in orde moet zijn. Deze mag niet te kluiterig, te grof en te droog zijn. 2. Wees voorzichtig met stikstof 3. Houdt de planten b droogte nat met water en teel deze zelf. 4. Het fijne zaad ondiep uitzaaien. 5. Teel zo dicht mogelijk bij huis; anders is het beter er niet toe over te gaan. 6. Teel niet Op beschutte plaatsen. 7. Schenk voldoende aandacht aan de bestrijding van onkruid. 8. Het drogen is van buitengewoon veel belang. Na de expositie van schilderijen vap Jan van Herwijnen, die enkele weken in de Kunstzaal van „De Rustende Ja ger" te Bergen grote belangstelling trok, wordt thans op Zaterdag 30 Ja nuari een tentoonstelling gehouden, georganiseerd door het Kunstenaars Centrum Bergen, van Rijks- en Ge- meentebezit te Bergen aanwezig van Bergense kunstenaars. Dit was moge lijk door de welwillende medewerking van het gemeentebestuur. De directeur der Federatie van be roepsverenigingen van kunstenaars te Amsterdam, de heer J. Kassies, zal de expositie inleiden. De werken, op deze tentoonstelling te bezichtigen, werden door de overheidsinstanties op ver schillende manieren verworven: som mige werden aangekocht op advies der Rijksaankoopcomissie; andere teneinde de kunstenaars tegemoet te komen in economische moeilijkheden. De expo sitie is gedurende 3 weekends te zien en zal voorts mede geopend zijn gedu rende de Culturele Dag Noordholland 1954, welke op 15 Februari te Bergen wordt gehouden. Op de intieme en gezellige avond van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Bergen, die Woensdag in café Nieuwendijk werd gehouden, heeft mevrouw Waiboer-Van Elteren, Nederlands afgevaardigde, ver teld van haar reis naar Toronto waar zij met 900 plattelandsvrouwen uit 27 landen heeft deelgenomen aan een in ternationale conferentie. Eén van de belangrijkste onderwer pen die op deze vergadering besproken werd was de vraag „Hoe kan ik een bijdrage leveren tot betere internatio nale betrekkingen?" Algemeen werd tevens gepleit voor de hulp aan de minder ontwikkelde gebieden, met name India en Pakistan waar de toe standen in vele opzichten ten hemel schreiend zijn. Vanuit Canada maakte mevrouw Wai- boer nog een reis naar enige Noord- Amerikaanse staten en bezocht zij Washington en New York, een reis die volgens Nederlandse begrippen „grie zelig duur" was geweest. Mevrouw Waiboer wist voorts te ver tellen dat de Amerikaanse vrouwen „gedurfd" gekleed gaan en zo gerouti neerd zijn in het toepassen van een geraffineerde make-up techniek, dat zij er heel vaak 20 jaar jonger uitzien dan zij in werkelijkheid zijn. Gedeeltelijk is dit noodzakelijk daar de meeste vrouwen een baantje (en meestal een representatieve job) hebben en omdat zij zich anders de luxe van een ijskast, een televisietoestel en vele andere noodzakelijke artikelen niet veroorlo ven kunnen. Op Maandag 15 Februari zal door de Volkshogeschool te Bergen een cultu rele dag worden gehouden waarop enige vooraanstaande figuren lezingen zullen houden, 's Morgens is dit prof. dr H. D. de Vries Reilingh over „De betekenis van het gewestelijke culturele leven" en 's middags mr L. J. P. N. A. Bouw man, lid van het college van Gedepu teerde Staten. Aan het programma van deze dag zullen medewerken de Scher mer dansers, het Wognums zangkoor o.l.v. de heer D. Saai en de Plankeniers die „Tartuffe" van Molière zullen op voeren. De dag wordt in de zalen van de Rustende Jager te Bergen gehouden. 9. Zet niet alles op één kaart. 10. Kies gewassen, die op uw bedrijf passen. Spr. ging nog op diverse details in en zei o.a. dat tot dusver aan de Langedijk de soorten leeuwenbekken en violen het meest geteeld werden. De eenjarige soorten rijpen vrij laat af. De opbrengst hiervan is wisselval lig. De twee en meerjarige gewassen geven doorgaans een beter rendement. Bovendien is de oogstperiode Juli en Augustus gunstiger. Verder gaf spr. tal van nuttige wen ken en hij raadde aan om liever een kleine oppervlakte te telen die goed i?, dan een groot areaal waar weinig werk van gemaakt wordt. Dat er belangstelling voor dit onder werp was, bleek wel uit de talrijke vragen, die er aan de spreker gesteld werden. De tweede spr. was de heer Valen tijn, die speciaal sprak over de teelt van groentezaden. Spr. herinnerde er aan, dat het met de consumptie van kool steeds minder wordt, zoals b.v. in Duitsland, waar de vraag naar kool steeds minder wordt. De vraag van het publiek daar gaat meer naar diepvries- groente en -fruit. Terloops noemde spr. ook nog de her verkaveling van Geestmer-Ambacht, welke hij van veel belang achtte. Om op zijn onderwerp terug te komen, meende spr., dat de grond in het Am bacht zich z.i. heel goed geschikt is voor de teelt van groentezaden. De waterstand dient, volgens spr., echter beheerst te worden, om tot goede resultaten te komen. Aan de onkruid- bestrijding moet eveneens aandacht be steed worden. Tal van wetenswaardigheden, zoals o.a. de ziektabestrijding, het klimaat enz. passeerden vervolgens de revue. De verbouw van augurken is ook mo gelijk, mits op beschutte plaatsen, zo als b.v. tussen haver. Spr. was van mening, dat contract- zaadteelt in de practijk wel zal mee vallen. Het is verder mogelijk om over Wageningen te telen, dat in ieder ge- bal minder risico met zich meebrengt. Dan opperde spr, de suggestie om na verloop van tijd als selecteur zijn eigen zaad te telen en dit zelf te ver kopen. In sjalottenteelt zit eveneens perspectief. Spreker's eindconclusie was, dat er voor de tuinbouw ook in deze richting een goede kans was om tot teeltveran dering te komen, mits er de volle aan dacht aan besteed wordt. De voorlich tingsdienst is bereid de tuinder alle mogelijke gegevens te verstrekken, LANGEDIJK. Hoewel er aan de Langedijk op vele plaatsen reeds druk wordt geschaatst, is gebleken, dat er nog vele wakken zijn. Het is dan ook zeer gevaarlijk, om nu reeds tochten door het Geestmerambacht te gaan ma ken. Geboren: Marcellui Sebastianus Ma ria, zoon van G. A. M. van Goethem en A. G. Commandeur; Rudolf Maria, zoon van R. Rozemeijer en J. P. Duijn; Anna Gerardina Agatha Maria, doch ter van F. J. Berkhout en C. Roden burg; Nicolaas Jacobus, zoon van M. J. Admiraal en A. J. van der Eng; Arnol- da Thérésa Maria, dochter van W. Neeft en E. A. Vermeulen. Ondertrouwd: Jo hannes Maria Brandjes en Hendrika Cornelia van Tol. Gehuwd: Wouter Faas te Beverwijk en Geertje Reijne; Theodorus Cornelis van Lammeren te Haarlemmermeer en Bavonia There- sia Rodenburg. Overleden: Nicolaas Pietor Ruiter, oud 57 jaren, echtgenoot van J. Vegter; Teunis Groot, oud 72 ja ren, weduwnaar van A. van den Berg. Onder auspiciën van de plaatselijke aquariumvereniging werd in hotel Brandjes een lezing gehouden, waarbij als spreker optrad dr Lodewijks, bioloog te Den Haag en voorzitter van de Ne derlandse Bond „Aqua Terra". Ondanks de felle koude was de opkomst zeer bevredigend en hebben de aanwezigen kunnen genieten van een twee uur lang 3 brilliante voordracht over het on derwerp „De natuur thuis". De voor dracht over het tropische aquarium in de huiskamer mag voor de insider op vele punten revolutionnair hebben geklonken, voor de buitenstaander was het een openbaring, hoe, met een open oog voor de natuur, een dosis ge zond verstand en daarbij een glazen bak, planten en vis, een stukje natuur in de huiskamer kan worden gebracht. Tij dens de lezing werden door de spreker twee gedeelten uit een door hem zelf opgenomen film vertoond, gedeeltelijk in kleuren, waarin de schoonheid van hefst en winter, voor hen die dit willen zien, treffend werd uitgebeeld. In deze film kwamen echter ook opnamen voor van zowel zoet- als zoutwateraquaria waarbij de kleuren van vis en planten natuurgetrouw werden weergegeven en waarmede werd aangetoond dat ook in het barre jaargetijde het mogelijk is een stukje schoonheid en gratie van de zo mer in de huiskamer te bezitten. Een hartelijk applaus viel de spreker ten deel. Het lot van de eeuwenoudet meelmo- len „De Krijgsman" aan de Lagedijk is thans definitief beslist. Men is momen teel druk bezig met het gevaarte te slopen en binnen niet te lange tijd is wederom een stukje oude geschiedenis verdwenen! Wat zal er hierna weer volgen? In verband met het honderdjarig be staan van de ijsclub „Uitgeest" wordt er Zaterdagmiddag een kortebaan wedstrijd gehouden voor dames, om het kampioenschap van het district Zaanstreek. Een wisselbeker dient als eerste prijs, terwijl twee medailles de tweede en derde prijs vormen. Daar naast is er nog een aantal andere prij zen, in totaal voor een waarde van zestig gulden. Voor de leden van de ijsclub wordt er Zondagmiddag een afvalwedstrijd gehouden om geldprij zen. Dat de uitslag van de vierde Nieuwe Niedorper toneelwedstrijd met span ning tegemoet werd gezien, bleek wei uit het groot aantal belangstellenden, dat gisteravond niettegenstaande de felle koude naar café Van der Molen in de Moerbeek was gekomen. De heer A. Wiedijk uit Barsingerhorn, die met mevr. KoopmansTas en de heer H. Haasbroek de jury vormde, kon het volgende resultaat bekend maken: 1. „Cicero" uit Nieuwe Niedorp met net stuk „Meisjeslyceum" 162.86 pt. (vorig jaar behaalde „Cicero" 167.25 pt). 2. „Animo" uit Moerbeek met „Het paard van Troje" 159.42 pt. (vorig jaar 145.57 pt.); 3. „Kunst na Arbeid" uit Nieuwe Niedorp met „Leentje Matjjn begint haar leven" 155.31 pt. (vorig jaar 161.95 pt). Het verschil tussen nummer een en nummer drie bedroeg dus slechts Tli punt. Aan de hand van het keurig ver zorgde juryrapport wees de voorzitter van de jury, de heer Wiedijk, op de gemaakte fouten. Hij hoopte, dat de verenigingen met deze opbouwende critiek haar voordeel zouden doen. Het bleek voor alle drie deelnemende ver enigingen bijzonder moeilijk een goed stuk te vinden. De jury vindt het niet raadzaam om voor wedstrijden een stuk met een grote bezetting te kiezen, daar de keuze van goede speelsters en spelers zeer beperkt is. Vervolgens besprak de heer Wiedijk de keuze van het stuk, de regie, dictie, samenspel, tempo, dynamie, toneelaankleding, costuums en grime. Dinsdagmiddag heeft de ijsclub De Draai voor de eerste keer de banen voor de leden kunnen openstellen. De gure Oostenwind was oorzaak dat de belangstelling niet zo groot was, maar in totaal hebben toch 200 mensen een baantje getrokken. Men was ten zeer ste tevreden over de kwaliteit van het ijs en de ligging van de baan en er werd volop genoten. Woensdagmiddag werd de baan voor ieder tegen betaling opengesteld. Wan neer de wind wat zachter wordt zal de animo zeer zeker groter worden. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om bij blijvend vriezend weer onderlinge wedstrijden te houden. Bij afwezigheid van burgemeester Baken reikte wethouder P. Zwager man de wisselbeker uit aan „Cicero". Deze vereniging heeft de beker thans voor de derde maal gewonnen. Na ge sproken te hebben over het toneelspel in het algemeen en op het platteland in het bijzonder, bracht de heer Zwa german hulde aan de jury en de regis seur van „Cicero". De heer J. Gerfer, voorzitter van de toneelcompetitie- commissie sprak woorden van lof tot „Cicero", dankte de jury vóór haar werk en hoopte, dat de toneelcompe titie het volgend jaar wordt voortgezet. Geboren: Marinus J., z. van J. Meijer en A. J. van der Velden. Chris tina, d. van C. Raven en T. Laan. Ondertrouwd: M. Bakker, won. te Heerhugowaard en G. C. Bakker. Overleden Gijsbertus A. M. De- rie, 6 jaar, zoon van G. J .A. Derie en C. M. C. konijn. Harry Kroon. 30 jaar, echtgenoot van E. Breed. Alie Har- tog, 3 jaar, dochter van G. Hartog en L. Eijk. Het is welhaast zeker dat bij aan houdende vorst Zondag a.s. door het Gewest Noord-Holland van de KNSB de bekende dorpentochten zullen worden georganiseerd. Even als voorgaande jaren zal in Zaan dam, Purmerend, Alkmaar en Hoorn worden gestart en kan men op verschillende afstanden in schrijven. Het bestuur van het Ge west is er wel zeker van dat reeds een fraai parcours kan worden uit gestippeld, eventuele wakken zul len duidelijk aangegeven worden, opdat er geen ongelukken kunnen gebeuren. Tevens is het de bedoeling om deze keer ook een wedstrijdtocht in te lassen, die in Purmerend zal starten. De Zaandamse IJsclub „Zuid pool" werkt momenteel aan de voorbereiding van de organisatie van grote Nationale wedstrijden op de kortebaan ten bate van de Kankerbestrijding. De eerste prijs zal bestaan uit een bromfiets plus honderd gulden. De tweede prijs is 125.groot, de derde 50. en de vierde 25.Nadere bij zonderheden over dit schaats- evenement volgen één dezer dagen. De Zuider IJsclub te Assendelft heeft grootse plannen voor dit weekend. Men wil nl. Zondag een Toertocht laten verrijden door de Assendelver polders, over een afstand van ongeveer 25 km. Schaatsliefhebbers (sters) van een tochtje door de velden over niet te lange afstand kunnen dus hier hun hart ophalen. Van twee uur af kan gestart worden van de baan van de Zuider IJsclub. Voor degenen die de tocht uitrijden wordt een herinnering beschikbaar ge steld. Voor Vrijdagavond heeft de Zuider IJsclub een kortebaanwedstrijd voor leden uitgeschreven, terwijl voor Za terdagavond een individuele ronde- baanwedstrijd op het programma staat. Deze wedstrijd zal een uur duren. Tussentijds worden zes klassementen verreden, waarbij voor ieder klasse ment drie prijzen beschikbaar worden gesteld. De R.K. gymnastiekvereniging Vi tesse heeft de jaarlijkse uitvoeringen vastgesteld op Woensdag 10 en Don derdag 11 Februari in de zaal van Roo- zendaal. Als bijzonderneid diene, dat de gymnastische verrichtingen ditmaal niet op het toneel zullen plaats hebben, doch midden in de zaal. SCHOORSTEENBRANDJE Gistermorgen heeft in een woning aan de Juliananastraat een schoorsteen brandje gewoed als gevolg van het wat al te fel trekken van de kachel. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch water kwam aan het brandje niet te pas. Men controleerde het rookkanaal en ging weer huiswaarts. R.K. TAFELTENNISCLUB OPGERICHT Met aanvankelijk 14 leden is hier ter plaatse een R.K. tafeltennisclub opge richt. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: H. Groot, voorzitter, G. Bouwhuis, eerste secretaris, mej. S. huis, penningmeesteresse, J. Roemer, cammissaris, J. Bouwen, wedstrijdlei der. TUINBOUWVEILING „ONS BELANG" Marktbericht van gisteren: spruiten 5080, boerenool 1116, prei 1723. Dinsdagavond hield de L.T.B. afd. Heiloo haar jaarvergadering in het café van de heer Admiraal. De voorzitter, de heer J. Schuijt, gaf een beknopt overzicht van het afge lopen jaar. Spr. constateerde, dat het jaar 1953 gunstig was geweest voor de landbouw, veehouderij en bloembollen teelt, terwijl ook de tuinbouw tevreden mag zijn met de verkregen resultaten en opbrengsten. De voorzitter memoreerde nog het overlijden van de oud-voorzitter der afdeling, de heer J. Sengers. De pen ningmeester, de heer P. de Wit, gaf een overzicht van de ontvangsten en uitga ven en releveerde dat er per 1 Januari 1954 begonnen kon worden met een zeer behoorlijk voordelig saldo. De heer Jb. Swart bracht namens de Kascommissie verslag uit. Hierna werd door een vertegen woordiger van de Kali-Mij een film vertoond, genaamd „Trouwe Aarde". In deze film werd een beeld gegeven van de opbouw en het ontstaan der lage landen, van het begin der plan tengroei, het ontstaan der dijken, het bedwingen van het water enz. Tevens liet deze film zien de ontwikkeling der laatste jaren in land- en tuinbouw. Aan de ene kant een steeds groter wordende groep van consumenten, aan de andere kant een steeds kleiner wordend areaal van cultuurgrond, welke tengevolge van de grotere in spanning en voortbrenging steeds min der voedsel gaat en kan geven aan de planten, die steeds meer aan de grond onttrekken. Dit wordt echter weer ge stimuleerd met kunstmeststoffen. Na de pauze werd nog de film ver toond „Een andere Oogst". Hierin werd het leven van de arbeider in de kali- mijnen in Duitsland-Frankrijk (Elzas) en Spanje uitgebeeld. PROPAGANDAFILM NATUURWACHT. De natuurwacht te Heiloo zal in Fe bruari voor de jeugd en voor andere belangstellenden een film vertonen over het werk en streven van deze organisatie. Op 2 Februari a.s. is het voor de heer Jaap Haker te Abbekerk een belangrijke dag, omdat hij dan vijftig jaar „in de zuivel" is. Hij is thans werkzaam als directeur-bedrijfsleider van de Abbekerker zui velfabriek, welke functie hij nu reeds weer 15 jaren vervult. In de loop der jaren was hij ook verbonden aan de zuivelfabrieken te Hoogkarspel, Schellinkhout, Wieringerwaard en Beemster. Eén van zijn volontairs was hier Sicco Mansholt, de tegenwoordige minister van Landbouw, die nog steeds veel waardering heeft voor de lessen, welke hij destijds van Jaap Haker ontving. „De bergen In het leven ztyn veel moeilijker te bestijgen dan de steilste toppen van het grimmig Andes-gebergte. Wy gingen er heen beiaden met eten en kwa men met 1500 kilo stenen terug. Dat is nu ènmaal ons werk!" Aldus sprak gisteravond tijdens een in Het Gulden Vlies door de Volksuniver siteit belegde avond, drs T. de Booy, een jonge geoloog, die met zjjn collega dr C. G. Egeler en de energieke Franse gids Lionel Terray de in 1952 georganiseerde Andes-expeditie tot een goed einde wist te brengen. Want op 7 Juli van dat jaar wapperden op de nimmer tevoren bestegen top van de 6400 meter hoge Nevado Huantsan de Nederlandse en Franse driekleuren broederlijk naast elkaar. Tweemaal tevoren had deze kleine expeditie een mislukte aanval gedaan bü één waarvan drs de Booy een val van meer dan honderd meter in de afgrond maakte en op wonderbaarlyke wUze er het leven bleek te hebben afgebracht, Drs. De Booy heeft gisteravond de nagenoeg geheel gevulde zaal met woord en filmbeeld meegenomen op de expeditie, die door hem en zijn beide tochtgenoten anderhalf jaar ge leden werd volbracht. Hoofddoel van de onderneming vormde de bestude ring van de vormingswijze van de in de Andes veel voorkomende granieten en andere gesteenten, waarvan som migen menen, dat zij millioenen jaren geleden uit een vloeibare massa moe ten zijn ontstaan. Het Geologisch In stituut der Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is nog altijd bezig met het microscopisch onderzoek van 300 kg dezer gesteenten, die het van de heren De Booy en Egeler ontving. Bovendien werd een onbekend gebied van duizend vierkante kilometer in kaart gebracht. Voorts werd vastge steld, dat de hoge toppen van de in de Zuid-Amerikaanse staat Peru ge legen Cordillera Bianca (Witte Ke ten) niet uit graniet doch uit zure lava's en sedimenten bestaan. Behalve het wetenschappelijk doel had de ex peditie ook een uitgesproken alpinis- tisch karakter. De enorme bergmassieven, die over wonnen moesten worden, bestaan uit geweldige steenmassa's, die in een grijs verleden uit de zeebodem moe ten zijn opgeheven. Intussen heeft de expeditie tegen ijs en sneeuw een zware strijd moeten voeren. Een van haar ervaringen was, dat op 4200 meter hoogte geen honger of slaap optreden doch wel kortade migheid. In 1941 stortte van deze hoogte een puinstroom van 80 meter dikte zich met een. snelheid van 60 kg per uur op de stad Huaraz in Peru, waarbij 5000 mensen werden gedood en de stad voor een derde deel werd ver woest. Uitvoerig schetste drs. De Booy, die een geestig verteller bleek, de moei lijkheden, die men bij de bestijging moest overwinnen. De dragers, die voor een groot deel onbetrouwbaar waren, zeiden plotseling op 5000 meter hoogte: Even afrekenen! De beide Nederlanders brachten hun echter on der het oog, dat dit eerst bij een be houden terugkeer zou kunnen plaats vinden. Aan die terugkeer had echter de commandant van de politie te Cha- vin (die de enige politieman ter plaat se bleek te zijn) ernstig getwijfeld, want hij had hun juiste namen gere gistreerd, om deze na hun dood aan de Nederlandse legatie te Lima te kunnen mededelenIn Chavin bleek voorts de jeugd regelmatig vrijaf te hebben omdat de onderwijzer dronken was De film liet o.a. zien, dat de vriend schap der Indianen verkregen kon worden door hun toffee's aan te bie den. De vrouwen werken er van vroeg tot laat en dragen soms vier en meer De raad zal Vrijdagmorgen in open bare vergadering bijeenkomen. Aan de orde zal o.m. gesteld worden een voorstel van burgemeester en wethouders om over te gaan tot onbe woonbaarverklaring van de woning Schouw 357, eigendom van P. de Geus te Akersloot en een voorstel om een bedrag beschikbaar te stellen van f 110.61 ten behoeve van de plaatsing van een wegwijzer aan het Noord hollands Kanaal ter hoogte van de los- en laadwal. Tevens zal een voor stel worden gedaan om de sloot aan de Raadhuisweg te dempen en te voorzien van rioleringsbuizen en daar voor een bedrag beschikbaar te stel len van 1 1500. zware rokken over elkaar. Zij gaan in tegenstelling met de mannen, die nimmer werken, blootsvoets door de sneeuw. Op 5000 m hoogte moest de expe ditie een sneeuwstorm van drie dagen doorstaan. Eerst werd de 5700 meter hoge Nevado Pongos na veel tegen slag, en ontberingen bedwongen, wat een goede oefening bleek te zijn voor de bestijging van de nog 600 meter hogere Nevado Huantsan, waar de ex peditie precies een week over deed. Prachtig brengt de film, die op het te Venetië gehouden Festival een twee de prijs verwierf de zware strijd te gen de steile, besneeuwde hellingen in beeld. Drs. De Booy, die met zijn beide gezellen in 1956 opnieuw naar de An des en in 1960 naar de Himalaya zal vertrekken, heeft zijn toehoorders een onvergetelijke avond bezorgd. Door de officier van Justitie te Alk maar is gistermiddag tegen E.H. uit Egmond aan de Hoef een boete van f 1300.of 3 maanden geëist en een tweede boete van f 75.— of 25 dagen. Het areaal, dat zijn broer niet hele maal bad benut had de verdachte op een verborgen perceeltje in de duinen „vol gemaakt hetgeen niet volgens de regelen van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten is. De verdediger mr dr C. Berkhouwer probeerde het de Officier duidelijk ta maken dat Egmonders elkaar nooit in de steek lieten en beschouwde de verleende broederdienst als een „kwaad" dat met de door de Officier gevorderde boete veel te zwaar be straft zou zijn. De tweede boete werd geëist omdat H. tegenover een ambtenaar opzette lijk onjuiste verklaringen zou hebben afgelegd. De rechter zal in deze zaak schriftelijk vonnis wijzen. Joh. A. U. uit Obdam werd, omdat hij eveneens meer bollen had geteeld dan hij mocht, veroordeeld tot een boete van f 70.— of 30 dagen en J.F. van T. uit Limmen die naar de opinie van de rechter wegens de hevige koude niet verschenen zou zijn we gens hetzelfde feit tot f 60.— of 20 dagen. Twee werknemers die bij hun baas waren weggelopen werden tot f 20.— of 10 dagen en tot f 30.— of 15 dagen veroordeeld. Het waren T.S. uit Lands meer en K.V. uit De Rijp. De bakker K. uit Bergen had brood met een te hoog waterpercentage in voorraad gehad en kreeg daarom een boete van f 30.— of 10 dagen en C.P. uit Alkmaar, leider van een melkbe- drijf mocht genoegen nemen met een boete van f 20.— of 5 dagen. In een melkbus die op dat moment alleen maar water bevatte waren 40 miilioen microben geconstateerd. Hij had daar mee het door de wet gestelde mini mum van 500.000 verre overschreden 1 Gisteravond is in café Tom een klaverjaswedstrijd gehouden ten bate van de Alkmaarse wielerbaan. Er wa ren 34 koppels, die verwoed de kaarten hebben geschud omdat de prijzen, be staande uit flinke carbonades, bussen knakworstjes, spek en metworsten de deelnemers zeer aanlokten. De uitslag was: 1. Alles—Doesbaba (5147 pnt. 2. Koopman—Leyen (4908 3. Heek- man—Visser (4761), 4. Hennink—Wijk huizen (4742), 5. Mos—Romein (4667), 6. TemminkDekker (4620). Directie: J. BIJLSMA en C. K Hoofdredacteur: H. M. KOEMANi Redactie: Achterdam 18, Tel. ADVERTENTIES en ABONNEMENT; Voordam 11 - Tel. Postgiro 187294 DE FRANSE arbeider begonnen met de eerste strijd tegen regering en verhoging van de mini zullen staken of het w< korte tijd stilleggen en gen organiseren door h< Alle drie de grote vakb munisten, socialisten en staan achter de campaij het minimumloon ver van 20.000 tot 25.166 frai Dit laatste cijfer is vo de regering aanbevolen missie voor collectieve eenkomsten, een raadg Gistermiddag is v vertrokken het PH—TDM „Aalsmee emigranten (49 vol kinderen en 1 zuil Nieuw Zeeland brer Deze emigranten het toestel terwijl meter op Schiphol den onder nul a einde van de reis bri een volkomen verai klimaat, want, zoals het in Australië en land thans volop z heerst daar zelfs e Woensdag is in Utrei dering gehouden van de digers van de ziekenfc en van de vereniging ter bespreking van de de cimmissie-Van Scha stellen behelzen een ve de huisartsen van zev< jaar voor de eerste dt tiënt.n, viif gulden voc duizend en drie gulden tiënt boven de vierduiz ziekenfonds practijk. I wensen zeven gulden v drieduizend en vijf gul volgende patiënt. De besprekingen, die hebben geduurd, hebbel resultaat geleid. De rr de ziekenfondsen zijn ve vernemen zullen de be denavond worden voortg Erik Walgren, prof Noorse talen en het D universiteit te Los An; een studie verklaard, dat de Noormannen in reeds zouden hebben t drog berust.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 12