In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog: P. de Boer contra officier van Justitie School Technische Dienst van de Landmacht een unicum R 12 Huiskes en Van der Voort vin den in Davos hun vorm terug Smokkelaar met 500 kg boter in sloot gereden RHEUMATIEK Mr Hollander handelde „lichtvaardig" Volledige rehabilitatie Brand op lichter Echtpaar Onink was nalatig Landbouwgronden en pachtnormen Bakerma t militaire vakopleiding Marionettentheater van Vittorio Podrecca naar ons land Spoorwegwagon greep en vernielde D.K.W. K. Vorrink in ziekenhuis opgenomen T. Roozendaal won in Amsterdam Schaatswedstrij den Klaas Schenk schrijft: Adembenemende strijd om titel verwacht Veroordeeld tot twee maanden gevangenis Belgische militaire elf sloegen Nederland Geen Amerikanen in tennis -finale te Sydney DONDERDAG 28 JANUARI 1954 VOOR DE CIVIELE kamer van het gerechtshof te Leeuwarden zijn gisteren de pleidooien gehouden in het geding tussen de heer P. de Boer uit Drachten, voorzitter van de „Bond van mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden" en directeur van de stichting „De Nederlandse Soldaat", en mr dr E. Hollander, destijds officier van Justitie te Leeuwarden, thans te Amsterdam, die ervan is beschuldigd door het verstrekken van een communiqué aan de pers een onrechtmatige daad te hebben gesteld. De heer De Boer werd in 1949 gearresteerd op be schuldiging van onregelmatigheden, doch acht maanden later vrij- J' gesproken. Voordien echter had mr Hollander een communiqué over deze zaak aan de pers verstrekt, waarna in vrijwel alle dagbladen arti kelen verschenen, die de heer De Boer als een fraudeur voorstelden. de heer De Boer door de publicatie wa- ff6VrR3.fi'd ren benadeeld, misschien wel door diens arrestatie. f\ Mr J. Vis te Leeuwarden, die voor De uitspraak werd bepaald op 21 de heer De Boer optrad, betoogde gis- pn teren, dat het duidelijk het doel van de oficier van Justitie is geweest de B heer De Boer uit te schakelen en hem onmogelijk te maken. Het stond vol gens pleiter vast, dat mr Hollander I lichtvaardig had gehandeld en in sterke mate was vooruitgelopen op het in zijn ogen waarschijnlijke resultaat der be wijslevering. De heer De Boer verdien de volgens mr Vis dan ook een vol ledige rehabilitatie tegenover de publie ke opinie in ons land. Pleiter zei ook nog, dat ten tijde, dat de gewraakte berichtgeving geschiedde, de functie van officier van Justitie in de ogen van pers en publiek garant was voor een juiste en correcte berichtgeving. FJE tegenpleiter, mr G. J. Scholten By uit Den Haag, zette uiteen, dat de pers ten aanzien van de zaak-De Boer zeer geïnteresseerd was en dat mr Hol lander, toen er vragen om inlichtingen kwamen, gemeend had het verstandigst te handelen door een communiqué op te stellen. Vanzelfsprekend, aldus plei ter, zijn het altijd vermoedens, die een officier te berde brengt. Eerst nadat de rechter heeft gesproken, kan men van vaststaande feiten spreken. De con- ferentië werd gehouden na de arresta tie, dus nadat mr Hollander het feiten- materiaal had kunnen controleren. Uiteraard behoren zulke communiqué's Van de zijde van het O.M. spaarzaam te zijn, maar ongeoorloofd zijn zij ze ker niet, aldus mr Scholten. Pleiter zei- de verder, dat het hier ging om de ge hele teneur van het communiqué, dat in zijn kern waar is. Het enige wat mis schien niet waar is, is dat er een nieuw vloerkleed was gekocht, niet voor de heer De Boer, maar voor de bond. Ook het verweer, dat de heer De Boer een tegenvordering op de bond zou hebben, Tijdens een herdenking van ramp slachtoffers op 1 Februari op Goe- ree-Overflakkee, zal het wetenschap pelijk genootschap aldaar het eerste exemplaar van zijn uitgave „Gebro ken Dijken" (een complete beschrij ving van de ramp op het eiland met ruim 100 foto's) aanbieden aan de ■commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. De Turkse president is aan boord van de Mauretania te New York aangekomen. President Eisenhower heeft de president van Chili uitgenodigd in Maart een offi cieel bezoek aan de Ver. Staten te brengen. Een vijftienjarige jon gen in Missouri (VS) heeft Dinsdag bekend zijn ouders en grootmoeder met een geweer te hebben doodge schoten. Als reden gaf de jongen, dat hij was berispt, omdat hij te laat uit school was thuisgekomen. Na het plegen van de moord was hij naar een worstelwedstrijd gaan kijken.... Onder de pluimveestapel van een landbouwer te De Loo in Drente is pseudo-vogelpest geconstateerd. Het pluimee (50 kippen) werd afgemaakt. De Sovjet-ambassadeur in Noorwe gen, Sergev Afanasjev, is naar zijn land teruggeroepen. Hij heeft „ander" werk gekregen. In zijn plaats is be noemd Georgi Arkadjev. Tot Russisch ambassadeur in IJsland is benoemd Pavel Ermosjien. Het aantal per sonen, lijdende aan alastrim is 24 gebleven. Er deed zich geen enkel nieuw geval voor. Een der observatie- patiënfèn is uit de barakken ontsla gen, daar met zekerheid kon worden vastgesteld, dat hij niet aan de ziek te leed. De Weense brandweer is Dinsdagavond onder gebruikmaking Van alarmlichten, sirenes en brand weerbellen uitgerukt om een duif te redden, die met haar pootjes vastge vroren was. Toen de brandweer bij de plaats van bestemming aangeko men was, werd een ladder uitgescho ven en een brandweerman bevrijdde de vogel van het dak van een 30-me- ter hoog huis. Gisteren brak brand Uit in een landbouwschuur te Horsen bij Druten. Niet minder dan elf koei en, drie varkens en elf biggen kwa men in de vlommen om. In een Woning aan de Zieseniskade in Am sterdam is gistermorgen een baby van acht maanden in zijn bedje gestikt doordat het kind het extra dekentje, waarmede de moeder het voor de kou de had toegedekt over het hoofd heeft getrokken. De Nederlandse schipper Roelof Onink en zijn vrouw, wier drie kinde ren Maandagmorgen bij een brand aan boord van de lichter Uranus om het leven kwamen, zijn door de politie te Antwerpc., aan een streng verhoor onderworpen. Zij verklaarden aanvan kelijk, dat zij Zondagavond met hun kinderen enkele café's hadden bezocht, maar later bleek, dat de kleinen die avond aan boord waren gelaten en dat de ouders laat waren thuis gekomen. Het echtpaar zal dan ook nalatigheid ten aanzien van hun kinderen worden verweten. Tijdens hun afwezigheid, zo is na der gebleken, is gas ontsnapt uit de butaaninstallatie. Daardoor zijn de kinderen gestikt, nog voordat de brand uitbrak. Deze ontstond, toen schipper Onink bij zijn thuiskomt een lucifer in de kajuit aanstak en hier een ex plosie op volgde. Indien tot voor kort land, al of niet behuisd, zou worden verkocht, konden verkoper en koper het wel eens zijn over de te beidngen prijs, maar het kon best zijn dat het Prijzenbureau met die prijs geheel niet accoord ging d.w.z. dat het de overeengekomen koop som veel te hoog achtte en derhalve aan de voorgenomen transactie zijn goedkeuring onthield. Wat er daarna gebeurde, laat zich gemakkelijker ra den dan zeggen De regering, overtuigd als zij was van de noodzakelijkheid om voor de land eigenaars een redelijke mogelijkheid te scheppen om hun bezit aan anderen in eigendom over te dragen zonder dat daarbij „zwarte practijken" zouden worden toegepast, diende in 1948 een wetsontwerp in om deze materie te re gelen, maar met dat ontwerp is het zeker niet over rozen gegaan. Herhaal delijk gewijzigd en door de Staten-Ge- neraal geamendeerd, bereikte het ont werp eindelijk in September 1953 pas het Staatsblad onder de titel „Wet op de vervreemding van landbouwgron den". Wat deze wet allemaal inhoudt én wat de betekenis daarvan is voor de landeigenaar, laat zich in het kort be stek van een dagblad natuurlijk niet cmschrijven. Wel kan hier nog worden gezegd, dat bij de toepassing van de nieuwe rege ling een zeer voorname rol speelt de „netto-pachtwaarde". Het ligt voor de hand, dat ter vaststelling van de netto pachtwaarde bepaalde regelen zijn ge steld, en dat die pachtwaarde dus maar niet in het wilde weg zal kunnen wor den bepaald. Maar daaruit vloeit na tuurlijk tevens voort, dat er tussen het begrip „netto-pachtwaarde" ci de prij zen voor gepacht, behuisd of onbehuisd land een nauwe samenhang moet be staan. Vandaar dan ook, dat een mi nisteriële beschikking is uitgevaardigd, waarbij richtlijnen worden gesteld, wélke de Grondkamers bij de toetsing van pachtcontracten als maatstaf zul len dienen. Al met al geldt het hier een voor alle landeigenaars zeer belang rijke regeling, en daarom zal de Ver eniging van Landeigenaars deze zaak in een voor elke landeigenaar toegan kelijke vergadering in bespreking ne men. Het merendeel van de leiders der ont bonden politische partijen in Syrië is Woensdag in verscheidene steden van het land gearresteerd. (Van onze militaire medewerker) £EN SCHOOL met 1900 leerlingen verdeeld over 160 klassen, dat doet aan Amerika denken, het land van de onbegrensde mogelijkheden. Maar zo ver behoeven we in dit geval niet te gaan; deze school vindt men nl. op het terreim van de Kromhoutkazerne te Utrecht. Het is de School Technische Dienst van de Kon. Landmacht, welke men de bakermat van de militaire vak opleiding zou kunnen noemen. In het leger, gelijk op e terrein des levens, heeft de techniek de laatste jaren geweldige vorderingen gemaakt. Met name komt dat tot uiting in de omvang van het dienstvak van de Technische Dienst, dat de laatste jaren als kool is gegroeid. Na de bevrijding kenden wij in ons land de R.I.M.I., af korting van Reparatie-Inrichtingen en Materieel-Inspectie. Overal in ons land trof men de R.I.M.I.-werkplaatsen aan. Sinds enkele jaren is de naam R.I.M.I. echter verdwenen, om plaats te maken voor „Technische Dienst". Sedert April 1950 kennen wij het zelfstandige dienst vak van de Technische Dienst, waar van de taak als volgt kan worden om schreven: het inspecteren en het ver richten van herstellingen aan al het technische-dienst-materieel dat een modern leger van node heei en de op leiding van het daarvoor benodigde personeel. Men vindt de T.D.-werkplaatsen dus over het gehele land; overal waar parate troepen zijn gelegerd, fcijn de mannen van de T.D. present, om alles wat stuk is, te herstellen of het nu een kompas, dan wel een 155 mm houwitser is. Maar in Utrecht, in de Kromhout- kazeirne, waar vele jaren de Genie ge- huisvc:t was, vindt men de opleidings school van al dit technische personeel, de bakermat van de militaire vakoplei ding. OP een groot terrein achter de eigenlijke kazerne heeft men een les- gebouw neergezet, dat geen kinder achtige afmetingen heeft. Het doet eer der aan een moderne stationshall den ken dan aan een school en tientallen klassen kunnen hier tegelijkertijd les krijgen. Men ziet er machtige Centu rions, Shermans, Highspeedtrekkers, houwitsers en 1 htd'celvuurmonden, waarop de leerlingen der school hun krachten beproeven. Een kolfje naar de hand van dienstplichtigen met een technische knobbel om zo'n 50-tons reus van een Centuriontank met hun gereedschappen te attaqueren. Intussen is deze lesruimte, welke toch een oppervlakte heeft van onge- Doeltreffende bestrijding van Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen kan R 12 ten zeerste aanbevolen worden. Dit preparaat bestrijdt rheumatische ont stekingen, werkt gunstig op de af scheiding van het urinezuur en oefent een spoedige pijnstillende werking uit. Bijzonder aangenaam is het feit, dat de tabletten practisch. smaakloos en derhalve gemakkelijk in te nemen zijn. De doeltreffendheid - zonder onaan gename of schadelijke nevenverschijn selen - werd door onderzoekingen be wezen. in kaarcerpakking. inh. 48 tabletten. Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisten. (Advertentie, Ing. Med.) veer 6000 m2, al weer te klein geble ken! Men is thans doende deze ruimte te verdubbelen, zodat men zal kunnen beschikken ovei een schoolgebouw met een oppervlakte van 12.000 m2. Een enorme ruimte, maar die volledig ge bruikt zal worden voor de 1900 leerlin gen van de School Technische Dienst. In het algemeen kan men deze 1900 a.s. militaire technici in vijf grote groepen onderverdelen, nl. metaal- en houtbe werking, geschut- en .oapenherstellers, monteurs wiel- en rupsvoertuigen, rijden en berging en tenslotte beheer en diversen, waaronder het bevoorra- dingspersoneel ressorteert de munitie- werkers, magazijnpersoneel enz. Onnodig te zeggen, dat het heel wat passen en meten vereist, om elke dag opnieuw voor deze 160 klassen een klasselokaal, een instructeur en het nodige instructie-materieel beschikbaar te hebben. Maar dat er hier met animo gewerkt wordt, ligt voor de hand. Want al deze bij de Technische Dienst inge deelde dienstplichtige militairen hou den niet alleen hun vakbekwaamheid op peil, ze leren er vaak nog heel wat bij en kunnen bovendien in diensttijd een diploma behalen, het S.T.D.- diploina, hetgeen hun straks bij sollici taties in de burgermaatschappij te stade zal komen. Vittorio Podrecca's marionettenthe ater „Piccoli" dat de laatste maanden, na een afwezigheid van vele jaren, in Noord- en Zuid-Amerika, te Parijs (Theatre des Champs Elysées) en te Londen (Princesstheater) veel succes heeft gehad, zal gedurende de maand Maart in theater Carré te Amsterdam optreden. Dertig artisten, 1200 marionetten en 500 decors brengt de heer Podrecca mede. SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS (Advertentie, Ing. Med.) Door een wonder is de bestuurder van een splinternieuwe DKW gisteren aan de dood ontsnapt, toen zijn auto even voorbij de spoorwegovergang op de Oostelijke Handelskade te Amster dam door een spoorwagon werd ge grepen en totaal vernield. De bestuur der werd slechts licht gewond. Komende van het emplacement na derde over de buiten de overgang lig gende rails een locomotief met tien wagons toen de bestuurder van de HET KLEINE NEGER MEISJE Maria Sa muel is gisteren, gehuld in een helgeel truitje, dat sterk met haar don kere huidskleur contras teerde, met een KLM- vliegtuig van Schiphol teruggevlogen naar haar ouders op Sint Maarten, een van de Bovenwindse Eilanden in West-Indië. Twee maanden geleden vloog de achtjarige Ma ria, die aan de zgn. blauwe ziekte (een or ganische afwiiking van het hart) leed, helemaal naar ons land en verd door prof. Eerland In Groningen geopereerd, omdat ze dat in de West niet konden. Herboren en gezond is zjj nu naar Sint Maarten terugge keerd. Zij was maar al en dat het bijzonder moeilijk voor hem wordt nieuwe ideeën en intri gues te vinden. gOOSAARDIGE indivi duen hebben in een ochtenden geleden een hevig geplas, dat bij na der onderzoek bleek te worden veroorzaakt door een grote kaaiman van bijna twee meter, die te vergeefs probeerde over hotel te Montreal een de rand heen op het droge bontmantel en een he- te komen. Gelukkig werd melsblauw nylon nacht gewaad van de filmster Dorothy Lamour gesto len. Zij vindt het verlies van de voor 5000 dollar verzekerde bontmantel van 7500 doller lang zo erg niet als de verdwij ning van haar nachtja pon, waaraan zij bijzon der gehecht bleek. De dieven kregen haar be roemde sarongs echter niet te pakken. Die la gen in de kleedkamer van de nachtclub, waar zij optrad. D.K.W. met een flinke gang voor een uit de tegenovergestelde richting op- 9dat ZÜ de koude tjjj I)ï; familie Denissen u.ir, a- -tl- hier achter zich kon Afferden is dezer laten. trekkende bus de rails wilde overste ken. Vermoedelijk heeft de bestuurder meer op de büs, dan op de naderende trein gelet. De auto werd door de eer ste wagon gegrepen, enkele meters meegesleurd en raakte toen klem tus sen de wagen en een naast de spoor baan staande lantaarnpaal. Door een snelle sprong uit zijn wagen wist de bestuurder zich in veiligheid te stel len. De auto zat muurvast tussen wagon en lantaarnpaal geklemd. Tegen het middaguur was men' nog bezig de ravage op te ruimen. De lantaarnpaal kon niet worden afgebroken. Daardoor zou het havengebied stroomloos wor den. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink, die nog steeds ziek is. is gisteren opgenomen in een ziekenhuis te Amsterdam. De heer Vorrink werd tot dusverre in zijn woning te Haarlem verpleegd. DODELIJK ONGEVAL AAN BOORD VAN EEN SCHIP De 42-jarige monteur W. Hemelrijk uit Amsterdam heeft gisteren aan boord van het Zwitserse schip „Zierik- zee 6", dat ter reparatie bij Rromhout's motorenfabriek in de hoofdstad lag, tijdens werkzaamheden in de machine kamer zijn hoofd gestoten tegen een uitstekend draadeinde. De man bleef doorwerken, doch voelde zich na enige uren onwel en moest naar het Wilhel- minagasthuis worden vervoerd, waar hij later is overleden. Voor de eerste maal in dit seizoen heeft de Amsterdamse IJsclub haar poorten aan de Amstelveenseweg open gezet. De NVBHS greep deze gelegen heid aan om enkele hardrijwedstrijden te organiseren. Op de 500 meter werd T. Roozendaal uit Warmenbuizen eerste met een tijd van 49,2 seconden. Hij was de enige die op deze afstand onder de 50 seconden bleef. Hij werd ook over winnaar op de 1500 meter en wel met een tijd van 2 min. 37 sec. In het algemeen klassement werd hij eerste, gevolgd door Buyen (Amster dam) en De Goede (Amsterdam) en Scheer (Amsterdam), die de derde en vierde plaats moesten delen. De uit slagen luiden: 500 meter: 1 T. Roozendaal 49,2 sec.; 2 Buyen 50,2 sec.; 3 De Goede 52.2 sec.; 4 Scheer 52,8 sec.; 5 v. d. Ruit 52,1 sec. (Amsterdam). 1500 meter: 1 T. Roozendaal 2 min. 37 sec.; 2 Buyen 2 min. 39,3 sec.; 3 v. d. Ruit 2 min. 52,3 sec.; 4 Scheer 2 min. 53 sec.; 5 De Goede 2 min. 54,8 sec. Algemeen klassement: 1 Roozendaal met 101,530 punten; 2 Buyen met 103.300 punten; 3 De Goede met 110,467 punten; 4 Scheer met 110,467 punten; 5 v. d. Ruit met 110,533 punten. Donderdag 23 Januari; Wieringen: Provinciaal kampioenschap korte baan van Noord-Holland; Wieringen (IJs club Westerland): kortebaan wedstrij den voor mannen; Vollenhaven (IJs- ver. Vooruitgang): hardrijderij voor vrouwen; Balk (Fr.) grote hardrijde- ren voor paren; Kampen: Nationale proefwedstrijden lange baan a- en b- klasse voor juniores over 500 en 1500 meter; Midden-BeemsterProvinciaal kampioenschap Noord-Holland schoon- rijden voor parén, gevolgd door ju niorenwedstrijd voor paren. J)E SCHRIJVER Somer set Maugham heeft een dure advertentie ge plaatst in de Londense „Times", waarin hij zegt schrijfkramp te hebben en daardoor niet in staat te zijn persoonlijk te ant woorden op de vele hon derden gelukstelegram men en brieven, die hij op zijn tachtigste ver jaardag heeft ontvangen. Tijdens een diner heeft de auteur voorts ver klaard, dat zijn inspira tiebron nu toch langza merhand is opgedroogd dagen door de PTT een briefkaart bezorgd, wel ke zes jaar geleden door de toen aanstaande schoonzoon, soldaat J. Leyssen, uit Cheribon op Java naar dat adres was verzonden. De ex-soldaat is inmiddels reeds lang met dochter Denissen ge trouwd. Misschien vraagt hij zich wel af, hoe hii toen zulke briefkaarten kon schrijven. |N HET MARMEREN zwembassin van het gouverneurspaleis te Pa ramaribo klonk enkele de ontdekking gedaan vóórdat mevr. Klaasesz, de echtgenote van de gouverneur, haar dage lijks duikje voor het ont bijt nam. Men heeft toen het water uit het bad la. ten lopen en de kaaiman gevangen. £N EEN nijlpaard kwam enkele dagen geleden uit de Nijl klimmen om een bezoek te brengert aan het krachtstation Owen Falis in Boeganda. Als een olifant in eeq. porceleinkast zwierf het logge dier daar rond en bekeek de machinerieën en instrumenten ter waarde van 220 millioen gulden, die in April door koningin Elizabeth in ge bruik Zullen worden ge steld. Nadat het nijl paard in voile vaart achter een paar bezorg de bewakers had aange jaagd, die het op de vlucht hadden willen drijven, maar er zelf in gestrekte draf vandoor waren gegaan, begaf het beest zich dwars door enige ramen naar buiten en verdween via de hoofdweg in de richting van de Nijl. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer A. M. C. A. Staal, heeft onlangs verklaard, dat de zware jongens, die vroeger tot de vaste klanten van de politie behoorden, de laatste jaren verstek laten gaan. De politieman voegde hieraan toe, dat de ware animo en de vakkennis voor het kraken van solide brandkasten heden ten dage schij nen te ontbreken. Het blijft voor het grootste percentage bij mislukte pogingen tot inbraak, kruimeldiefstallen en ander kleingoed. Nu sprak hoofdcommissaris Staal uiteraard over Rotterdam, één enkele stad. Maar is Rotterdam niet Neder land zélf? En als in de Maasstad geen bekwame zware jongens meer zijn, waar zijn ze dan wel? Dit verontrt&tende verschijnsel in onze vaderlandse onderwereldkringen vindt mogelijk zijn oorzaak in de hedendaagse vervlakking en gelijkschakeling van hogerhand, waardoor het vakmanschap niet meer voldoende wordt beloond. Ook al liggen in de onderwereld de verhoudingen natuurlijk even anders. Maar ge behoeft alle hoop nog niet op te geven. Want er is nog een ander be richt, dat bewijst, dat de fut er bij de zware jongens toch nog niet uit is en dat hun fantasie onuitputtelijk blijft. In Hilversum lanceerde een dief namelijk een nieuwe methode, welke getuigt'van een fijn psychologisch inzicht in de mense lijke verhoudingen. Vijf minuten, nadat een echtpaar in de radiostad per auto naar een feestje was vertrokken, terwijl oma op de baby bleef passen, kwam een man aanbellen en vertelde, dat op de hoek even verderop een ernstig auto ongeluk was gebeurd. Oma snelde zonder verder nadenken de straat op, de voordeur vanzelfsprekend openlatend. Toen zij later onverrichterzakedoch op gelucht terugkeerde, Wachtte haar een nieuwe verrassing. Haar handtas was verdwenen, alsmede een flink geldbedrag en verscheidene kostbaarheden. NU DE TRAINING voor de laatste grote wedstrijden hier op het einde begint te lopen, zo schrijft Klaas Schenk ons uit Davos, is het mis' schien wel aardig om eens te verne men hoe de kansen van onze jongens staan. Welnu: om te beginnen is het duo Van der VoortHuiskes de laat ste twee weken flink vooruit gegaan. Huiskes heeft zijn goede rhythme te ruggevonden en de 1500 meter van Wim van der Voort gaat veel beter. De Nederlanders hebben het de eer ste dagen heel kalm aan gedaan om te acclamatiseren. Maar nu is de trai ning in volle gang. 's Morgens om negen uur begint men met conditie training op de Höhe Promenade, een wandelweg op ongeveer honderd me ter boven Davos. Dat betekent een heerlijk fris begin van de dag, waar bij de eekhoorntjes al goede maat jes met 's werelds snelste rijders zijn geworden en mee naar boven klim men om de nootjes uit hun handen te halen. Om twaalf uur begint ''e ijstraining, die dan tot ongeveer twee uur duurt: eerst een warming up, daarna sprinttraining, starten en tem- pobanen rijden. Geheel geconcentreerd op dit kam pioenschap, zo vervolgt de heer Schenk, zal Wim van der Voort weer voor elke tegenstander gevaarlijk £)E NEDERLANDSE botersmokkelaars vormen een clan waarin de immer speurende economische rechercheurs moeilik kunnen binnendringen. Een uitgebreid net van geheimzinnige personen die elkaar zoals dit in de illega liteit het veiligst is vaak niet eens kennen, organiseert de smokkelhandel en heeft natuurlijk ook in Noord-Holland zijn relaties. Uitvoerders die het gevaar lijke werk opknappen en door hun onhandigheid of onbedrevenheid in het vak wel eens een transport in de handen der douane spelen zorgen er echter voor dat men op een partijtje beslag kan leggen. Een van deze was zonder twijfel Johannes v. d. V. uit Middelie, die Woensdag aan de Alkmaarse economi sche rechter mr J. Marcus moest ver tellen wat hij met de partij boter, waarmee hij op 6 December in een sloot bij de Belgische grens te Ossen- drecht was geraakt, had willen begin nen. De mensen in Nederland lagen die nacht nog op één oor, of genoten nog na van de Sinterklaaspret van de vorige avond of Johannes was al met 500 kg. boter in een auto op weg naar de grens. Naast hem zat een onbeken de juffrouw die hem over de grens naar België moest loodsen. Alles ging goed,tot de grens. Door de zware mist die kwam opzetten raakte het geheimzinnige gezelschap de weg kwijt, kwam drie kwartier te laat, waardoor het, naar de verdachte ver klaarde, een boer, die de partij zou overnemen, gemist zou hebben en toen men op een onverwacht ogenblik voor een grenspaaltje moest stoppen werd besloten niet door te rijden maar terug te keren om te proberen weer op het „rechte pad" te geraken. Dat zou hun echter noodlottig ge worden zijn. De weg was glad en daar door glibberde de wagen bij het keren van de weg af en tjompte in de sloot. „Jij bent ook een mooie chauffeur", had de dame woest gezegd» maar om dat zij begreep dat direct maatregelen genomen moesten worden teneinde uit aeze hoogst onaangename impasse te geraken hield zij verder maar haar mond en begaf het tweetal zich in ijl tempo op weg naar het dichtstbijzijnde dorp: te voet! Onmiddellijk werden de bendebonzen aan beide zijden van de grens op de hoogte gesteid van het ongeluk en vroeg men hun om assisten tie. \ls de partij boter weggehaald kon worden was het grootste gevaar ten minste achter de rug. De hulp bleef uit. Begrijpelijk! Want inmiddels was de smokkeléquipe door de autoriteiten in haar netelige posi tie ontdekt en begon de gerechtelijke molen te draaien. „Van wie hebt U de boter gekocht?" vroeg de rechter nu. Uit het antwoord van de verdachte bleek dat dit „de grote onbekende" was geweest. „Ik heb al overal gezocht" verklaarde hij. „Ik ben er al voor in Antwerpen ge weest, in een café waar het stelletje altijd bij elkaar komt, maar ik ben er nog niet achter gekomen. Maar vinden zal ik hem! Volgens de verklaringen van de be klaagde was de boter afkomstig uit een grossierspakhuis te Beverwijk, de afspraken om het transport te organi seren zouden in zeer geheimzinnige sfeer verlopen zijn maar de verklarin gen die de man in de loop van het onderzoek had afgelegd waren zo on volledig en tegenstrijdig geweest dat de officier, met name aan de bewering dat de partij boter nog voor de grens vergedragen zou worden, weinig ge loof hechtte. Hoewel het de eerste keer was dat v. d. V. wegens een smokkelaffaire voor d rechter moest verschijnen (Rechercheurs hadden hem echter al veel eerder in de gaten gekregen) meende de officier, mr dr J. M. Vellin- ga, dat niet met een boete of een voor waardelijke gevangenisstraf volstaan kon worden en vorderde hij een gevan genisstraf van 3 maanden tegen de on fortuinlijke' smokkelaar. De rechter veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. zijn. Maarse en De Graaff zullen ze ker aan de verwachtingen beantwoor den, maar vermoedelijk in dit elite gezelschap niet tot de beste twaalf weten door te dringen. Schueler, die als zesde man voor Nederland uit komt, zal het als een eer beschouwen mee te kunnen doen. En dan tenslotte Broekman, waar schijnlijk onze grootste troef. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven tot kort voor de Zwitserse kampioen schappen in Noorwegen te blijven. Wel zal hij daardoor op die wed strijden in prima conditie kunnen zijn omdat men na een dag nog geen last krijgt van het klimaat, maar nu dreigt het gevaar, dat hij in de week tussen het Zwitserse en het Europe se kampioenschap zijn inzinking moet doorstaan. Intussen hebben de laatste wedstrij den wel bewezen, dat de Noor Hjal- mar Andersen zijn oude vorm terug heeft en dat het gevecht met aan ene kant Andersen, Erikson, Broek man en misschien Van der Voort èn aan de andere kant de drie Russen Goncharenko, Shilkow en Sakunenko of Grishin adembenemend zal zijn. Toch blijft Shilkow door zijn goede 500 meter nog favoriet, maar als hij die eens wat minder maakt, dan lig gen er meteen ook vijf concurrenten op de loer. Door het zeer grote aantal deelnemers (ongeveer veertig) zal de tijd van rijden met het oog op de zor zeer belangrijk zijn ;de eerste en de laatste paren zullen beslist in het na deel zijn. Men kan er van verzekerd zijn, da: onze vertegenwoordigers hun uiterst* krachten zullen inspannen. Als ze rie- op de ereplaatsen komen, dan zulle- ze toch de voldoening hebben als g* ziene en gevreesde tegenstanders t hebben kunnen strijden tegen de elite rijders der wereld. Het Belgische militaire elftal heef met 2-1 gewonnen van de Nederlands militaire ploeg, die na de rust sterk i. het defensief was. De wedstrijd wer gespeeld Op het NAC-terrein te Bred en ondanks de koude waren er onge veer 2500 bezoekers, waarvan het groot ste deel in uniform. Namens d< KNVB waren aanwezig de heer L Brunt en bondscoach Jaap van de Lek. Het was een aantrekkelijk- krachtmeting waarin aan Nederlands- zijde uitblonken de doelverdediger D> Rijk van M,OC, de spil Elzer van Ajar, én de kanthalf Brusseler van PSV. De finale van het heren dubbelspe' van de Australische kampioenschap pen wordt een Australische aangele genheid. De Amerikanen Trabert en Seixas verloren in de halve finale van Wilderspin en Fraser (Australië) met 6 -4, 12—10, 10—8. In de andere hal ze finale wonnen Rose en Hartwig (Austr.) van hun landgonof;%n Bi u.»ich en Quist met 7—5, 6- 2, 6 3.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3