Stad en omgeving Aöeeds) Thialf heeft vele vereerders gekregen Mej. Stoll sprak over kleuters die moeilijkheden geven Vreemde invloeden tussen d psychiater en patiënt Griffier nam afscheid van de rechtbank Een zeer ernstig verzuim Stoomschip „Ahoy" maakte proefvaart Slagerij kreeg een nieuw interieur Harmonisch huwelijk is van groot belang W* Telepathie tijdens het onderzoek De Burger IJsclub houdt wedstrijden Tocht door de Schermer Extra buscüenst naar start van dorpentocht DOKTERSDIENST II IJsclubs draaien op volle toeren Pas op! Gevaarlijke plekken in het ijs Een mens van grote bescheidenheid Hoogovens zijn niet debet aan de gasmisère VRIJDAG 09 JANUARI 1954 Mr J. A. Markus tijdens zijn af scheidstoespraak tot mr A. H. van Ravensteyn (zittend). Hierop trok men zich uit de rechts zaal, ar het officiële afscheid plaats vond, in raadkamer terug en had men de gelegenheid persoonlijk van de heer Van Ravesteyn afscheid te nemen. Mr Van Ravesteyn promoveerde in 1918 tot meester in de rechten, ves tigde zich als advocaat te Rotterdam en werd in 1930 griffier aan 't kanton gerecht te Den Helder. In November 1946 kwam hij naar Alkmaar, waar hij in 1952 bij de arrondissementsrecht bank tot griffier werd aangesteld. Een paar honderd ouden van dagen hebben gisteren in 't Gulden Vlies een onvergetelijke avond gehad. Het be stuur van De Halter had namelijk be sloten voor de slotrepetitie van de jubileumrevue „Ahoy" uitnodigingen te sturen naar ouden van dagen van ver schillende gezindten. Een „generale" op deze wijze had een dubbel voordeel. In de eerste plaats hebben tal van mensen, die daartoe anders niet in de gelegenheid komen, van een uitsteken de turnrevue kunnen genieten en bo vendien gaven de medewerkenden zich volledig, juist omdat er publiek in de zaal aanwezig was. Deze Halter-revue was volkomen in de stijl van een show boot gehouden. In de zaal hingen vier grote reddingboten, vóór het toneel had men aan de ene zijde een scheepskapel geïnstalleerd en aan de andere kant was daar de brug. Het is niet de be doeling over deze slotrepetitie in fi nesses te treden, maar wij moeten toch wel iets zeggen van het nieuwe toestel dat aan het brein van de Halter-revue- commissie is ontsproten. Men heeft een soort klassikaal rek geconstrueerd in de vorm van een kegel, waaraan bij zonder aantrekkelijke oefeningen wer den gemaakt. Het is een toestel dat vele mogelijkheden heeft en ongetwij feld tot de hoogtepunten van het pro gramma kan worden gerekend. Hoe zeer deze revue bij het publiek in de smaak viel bleek wel uit de spontane reacties. De heer Mooy maakte deze avond voor de ouden van dagen tot een waar feest, door in de pauze een consumptie te serveren. De slagerij van de heer Korsten, enige tijd gelsden door hem overgenomen van de heer P. H. Ofman heeft een nieuw interieur gekregen. De voornaam ste verbetering van de zaak, die aan de Dahliastraat is gelegen, bestaat uit een moderne toonbank, waarop de vlees waren achter glas zijn uitgestald. In de worstkokerij is een nieuwe ketel geko men en het li ;t in de bedoeling van de eigenaar de z k in de toekomst nog verder te moderniseren. Mej. A. Stoll, schoolopziener bij het kleuteronderwijs, district Noord-Hol land, heeft gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" voor de Vereniging van Onderwijzeressen bij het Christelijk kleuteronderwijs en de Bond van On derwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs een interessante lezing ge houden, getiteld: „Kleuters die moei lijkheden geven." Mej. Van Roon, presidente van de Chr. vereniging opende de vergadering met het lezen van Psalm 121, gebed en ee.n hartelijk woord van welkom aan mej. Stoll en ie talrijke aanwezigen. Hierna begon de inspectrice haar le zing, die met grote aandacht werd ge volgd. Zij zette uiteen waarom zij haar lezing niet had betiteld met „Moeilijke kleuters". De kinderen moeten niet zo getypeerd worden, het eigenlijke kind dient te worden losgemaakt van zijn gedrag. Wij zijn er ook niet mee klaar het gedrag van het kind te verande ren, dat is zo moeilijk niet. Door wat uk van boven af gaat dit nog wel. Hiermee neemt men echter de oorzaak niet weg, terwijl de innerlijke spanning alleen maar groter wordt. Vierjarige kleuters die op school ko men, dragen het stempel van hun mi lieu. Dat milieu draagt het stempel van moeder, moeder draagt weer het stempel van haar verhouding tot vader. Uit een harmonisch huwelijk komen, in het algemeen gesproken, geen moei lijke kleuters. Harmonie is daar, waar men in lief de aan elkaar en de kinderen gehecht is. In zo'n sfeer is het veilig wonen. Twee belangrijke opvoedingsfouten zijn overbelasting en verwenning, („o n- d e r belasting"). Overbelasting door eisen welke het kind niet kan opbrengen, b.v. zorg voor jongere kinderen, dwang met het eten of rbrupte afleiding van het spel. Fou ten waaraan ook de kleuterleidster zich kan schuldig maken. Het verwende kind daarentegen leeft geestelijk ver beneden het ni.eau waar op het zou kunnen staan. Met talrijke voorbeelden uit de prac- tijk illustreerde mej. Stoll haar boeiend betoog. Vele moeilijkheden en hun oor zaken werden op duidelijke wijze weer gegeven. Orde, regelmaat, rust en gezag zijn noodzakelijke voorwaarden om net kind geestelijk te doen gedijen. Ook in de samenleving dienen wij elkander te ontzien en op het hoogste niveau aan te spreken. Hierdoor kunnen vele moeilijkheden voorkomen en gene zen worden. 'V De studievereniging voor psychical research te Alkmaar, die zich interessii voor het zielkundig onderzoek en zich ook bezig houdt met de problemen i zng. buiten-zintuigelijke waarneming, heeft gisteren de psychiater dr Musi in „Kinheim" uitgenodigd om te spreken over het onderwerp; „Psycho-anali en telepathie". Psycho-analyse is de reeks van pogingen die een psychiater dt om door te dringen tot het onbewuste geestesleven van een geestelijk gestoei mens, teneinde bepaalde verdrongen complexen bij de patiënt hierdoor bew te doen worden en te genezen. achtste huwelijksverjaardag betreffen: Hoewel zij hiervan niets liet blijk: vertelde de patiënte haar de volgen dag een droom waarin zij deze gèdat ten van Helene Deutsch onbewust in nauwkeurigheden bleek te hebl opgenomen. Deze verschijnselen later, eveneens in zeer praegnad vorm, waargenomen door andere v; mensen en lijken als twee druppj water cp hetgeen men telepathie ol dachtenoverbrenging noemt. In de psycho-analyse drukt men zo uit, dat hetgeen door de één (doktd tijdens een behandeling op het pil staat te worden verdrongen, door j patiënt, uiteraard volkomen onbew» wordt opgenomen. De patiënt blijkt j later over te dromen of er direct oi te spreken. Deze werking kan wedj zijds plaats vinden en men spreekt ij van inductie van twee onbewusten. 1 heer Musaph, wiens causerie over merkwaardige onderwerp met grj aandacht werd gevolgd, maakte voordracht begrijpelijk door tevens gang van zaken bij een psycho-anali te bespreken, zodat men een levend voorstelling kreeg van de vele mystf euze krachten die er in een mens M en die vaak duidelijk aantoonbaar zij Voordat de heer Musaph zijn inlj ding, die nog door een geanimeer discussie werd gevolgd begon, had Het merkwaardige verschijnsel doet zich bij een psycho-analyse nu voor en dit is voor het eerst door de psychia- trice Helene Deutsch geconstateerd, dat tussen dokter en d.e patiënt, onder bepaalde omstandigheden maar gelij kertijd gedachten of stemmingen ont staan die van dezelfde aard zijn en door de één in dezelfde woorden worden uit gedrukt als door de ander, terwijl de dokter deze slecht gedacth heeft. Toen Helene Deutsch eens een patiënt analyseerde dacht zij onwillekeurig aan enkele privé-aangelegenheden, haar De Burger IJsclub zal van deze vorst periode profiteren door opnieuw gecos- tumeerde hardrijderijen te houden. Zaterdagavond om 7 uur zullen deze worden gehouden op de Oude Gracht tussen Brillesteeg en Zilverstraat. De hardrijderij is uitgeschreven voor jongens van 13 tot 17 jaar en er is ook een wedstrijd voor gecostumeerd schoon rijden voor paren. Er wordt gereden om fraaie prijzen zowel voor de prestaties als voor de costumes. Men kan zich tot Zaterdagmiddag 5 uur opgeven bij de sigarenhandel van de heer C. de Grand op het Waagplein. Voor liefhebbers van tochten-rijden zal Zaterdag door de Schermer een prachtig traject verreden kunnen worden. Het prettige is dat uit alle aan het traject gelegen plaatsen kan worden vertrokken, zodat men niet genoodzaakt is de hele 50 km te verrijden. Wat Alkmaar betreft kan vanaf 13.30 uur aan de Omval wor den gestart. Het ijs is in uitstekende conditie en eventuele wakken zullen duidelijk wor den afgezet. Ten behoeve van de deelnemers aan de Dorpentocht zal de NACO Zondag van 912 uur een pendeldienst houden van het Stationsplein te Alkmaar naar de start te Stompetoren. 's Avonds van 15.30—17.30 uur wordt in omgekeerde richting gereden vanaf café 't Wapen van Schermer te Stom petoren waar de finish is voor de Alk- maarse deelnemers. De bussen zullen naar behoefte voor het vervoer zorgen. DOCTORAAL RECHTEN. Onze stadgenoot de heer M. H. Schenkeveld is gisteren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten. ledenvergadering plaats. Het lede aantal van de verienging bedraagt, eve als aan het begin van het vorig jaar De financiële (en ook de ideël basis van de vereniging is nog tamel! smal, maar men heeft goede hoop belangstelling voor het werk der ve eniging in de loop van dit jaar te ve groten. Men heeft medewerking vooraanstaande mensen op wetenscln pelijk gebied. Voor het nemen van tische proeven vormde zich een klei: commissie, welke bestaat uit de hei J. F. Wiesner, G. W. Petersen en C. Poppenk. In de commissie voor spt tane gevallen namen zitting de herl Poppenk, J. H. Bullope en Peters. In lij bestuur vonden geen wijzigingen Tijdens het weekend worden de doktersdiensten waargenomen door de artsen: Alkmaar: J. Lourens, Oudegracht 297 (2892) en R. T. Westerkamp, Emmastraat 93 (4357). Bergen: H. W. J. M. Poot (2423). Schoorl en Koedijk: H. J. Piers te Koedijk (K 2201—202). Heiloo, Limmen, Akersloot: D. W. L. Hoekstra te Heiloo (K 2200— 3480). Langedijk en St Pancras; R. Man- joero te Broek op Langendijk (K 2267—364). Heerhugowaard en Obdam: F. Twisk te Heerhugowaard (K 2264—212). De Rijp, Schermer Benmster: J. G. Wegdain te De Rijp (K 2997— 455). Ti Mr A. H. van Ravesteyn, griffier van de Alkmaarse rechtbank, heeft gister ochtend officieel van zijn juridische carrière afscheid genomen. De gehele zit tende en staande magistratuur had achter de groene tafel in de rechtszaal plaats genomen en op een enkele uitzondering na gaf ook de Alkmaarse advocatuur acte de presence. De president van de rechtbank, mr A. D. van Regteren Altena, was de eerste die de scheidende functionaris, die ook dit maal op zijn vaste plaats aan de rechtervleugel van de tafel zat, toesprak. „Het is voor U geen gemakkelijke dag", zeide de president, „maar het mag een pleister op de wonde zijn dat U een eervolle loopbaan achter de rug hebt. U hebt Uw taak in alle opzichten goed vervuld en in grote bescheidenheid; een bescheidenheid waarvan wij vonden dat zij soms tè groot was. Maar het was een bescheidenheid die U sierde". Thialf heeft vele vereerders ge kregen. Zij zijn op de grachten bij elkaar gekomen en hebben hun aanhankelijkheid aan koning Winter gedemonstreerd door op smalle ijzers over het verstarde water te zwieren. Sommigen moesten een stoel als hulpmiddel te baat nemen om zich te kunnen voortbewegen en anderen deden het per slee. De bovenste foto geeft een overzicht van de drukte op de Nicolaas Beetskade, de onderste van een gedeelte van de ijsbaan Heiloo. Nu de wind wat is afgenomen wordt de Ijsbaan aan de Draai te Heerhugo waard druk bezocht. Vanmiddag zijn er wedstrijden voor de kinderen van de leden. Zondagmiddag om half 2 heeft de officiële opening plaats. Daar na worden er wedstrijden gehouden op de 500 en 1500 meter voor leden om het kampioenschap van Heerhugo waard. Er is echter voor iedereen ge legenheid tot schaatsen. Er is muziek en 's avonds is de baan verlicht. De IJsclub „Bamestra" te Beemster heeft de poorten van haar ijsbaan ge opend, waarvan reeds direct, ondanks de felle wind, een druk gebruik werd gemaakt. Ook het wedstrijdprogramma is reeds goed gevuld. De ULO-school opende Woensdagmorgen met onder linge wedstrijden in het hardrijden. Gistermorgen waren 't de kinderen van de O.L.-school aan de Rijperweg die eikaars krachten hebben gemeten op de gladde ijzers, terwijl ook deze morgen een aanvang is gemaakt met de wed strijd in het schoonrijden voor paren, met als inzet het kampioenschap van Noord-Holland. IJg. en weder dienende worden Za terdagmiddag de districtswedstrijden lange baan 500 en 1500 meter van het district Purmerend verreden, ter wijl voor Zondag een Nationale Lange- baanwedstrijd, over de afstanden 500, 1500 en 3000 meter, om de „Bamestra"- wisselbeker op het programma staat. Het bestuur van de Graf ter IJsclub heeft ook dit jaar de verlichting op haar baan weer aangelegd. De liefheb bers van deze sport uit de omgeving weten dus waar zij gedurende de avonduren terecht kunnen. Te Sint-Pancras worden Zaterdag 2 uur onderlinge wedstrijden gehouden om het kampioenschap lange baan van St. Pancras. Voor de dames is een tra ject uitgeschreven van 500 meter, voor de heren van 500 en 1500 meter. Vanochtend is een ploeg van 6 man van Openbare Werken uitgezonden om alle onbetrouwbare plekken in het ijs met stro-wissen af te zetten. Vanmid dag is men hiermede gereed. Hoewel de politie een speciale ijs- surveillance onderhoudt, doet zij een dringend beroep op het publiek de ge markeerde gedeelten niet te over schrijden en kinderen die dit toch doen onmiddellijk uit deze gevaarlijke zones die vooral bij bruggen en rioolmondin gen gelegen zijn, te verwijderen. SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE. Te Den Haag slaagde voor het diplo ma (volledig C) scheepswerktuigkundi- ge de heer J. C. Witte, Geestersingel 3, Alkmaar. Het was mr A. J. M. Leesberg Sr die namens de balie eveneens enkele woor den sprak en de griffier dankte voor de prettige manier waarop hij ook de ad vocatuur in Alkmaar immer is tegemoet gekomen. Hij wenste hem toe dat het hem in de toekomst in alle opzichten goed zou gaan. De officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, herinnerde aan de persoon lijke contacten die hij in zijn studietijd met de heer Van Ravesteyn had gehad. „Het is met grote spijt dat wij U zien vertrekken", besloot mr J. A. Markus, mede namens het griffiepersoneel. „En persoonlijk dank ik U dan ook voor de meest voorkomende en prettige wijze waarop U mij met het griffiersambt hebt vertrouwd gemaakt". In zijn dankwoord merkte de heer Van Ravesteyn op dat bij een afscheid als dit de eigenschappen van de persoon in kwestie altijd in een gunstiger daglicht worden geplaatst dan zij verdienen. „Ik mag opmerken, dat dit naar mijn me ning ook nu het geval is geweest," merkte de scheidende functionaris op. „Overigens moet ik zeggen dat, als ik thans de balans opmaak, het verlies aan mijn kant is VRIJDAG. HARMONIE THEATER, 8 uur: Ber lijn, Stad van avontuur (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Dwars door de vuurlinie (14 jaar). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Be kentenis ener liefde (18 jaar). VICTORIE THEATER, 8 uur: The Snows of Kilimanjaro (18 jaar). GULDEN VLIES, 8 uur: Reprise van Wiener Blut door Hoofdstad operette. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Bijeenkomst Oost Priesterhulp. VERENIGINGSRAAD, Emmastr., 8 uur: Lezing voor niet oud-katholieken. HEILOO, 8 uur, raadsvergadering. BERGEN, 7.30 uur: raadsvergadering ZATERDAG. BIOSCOPEN als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. REX THEATER, 2.20 uur matinee. GULDEN VLIES, 7-30 uur: Halter revue. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Feestavond Person, ver. Machinefabriek CAFE TOM, 2.30 uur: Ver. Land eigenaren: 7.30 uur: Feestavond Kath. Grafische Bond. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 23.02 11.43 Zaterdag 0.16 12.25 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 23.07 11.53 17.07 5.53 Zaterdag 0.15 12.30 18.15 6.30 Naar aanleiding van in verschil lende bladen verschenen berichten over de invoering van gasloze uren in de kop van Noord-Holland ver nemen wij nader van de zijde van Hoogovens het volgende: Voor de gaslevering door Hoog ovens werden tussen dit bedrijf en de verschillende gasbedrijven lang lopende contracten gesloten. De leveringsplicht wordt daarin be perkt tot een bepaalde maximum hoeveelheid per dag. Het meer be nodigde gas, het zg. spitgas, wordt door de gasbedrijven zelf geprodu ceerd. In de thans heersende koude- periode wordt door Hoogovens niet alleen ten volle voldaan aan haar verplichtingen volgens deze gas- contracten, maar zij levert zelfs aanzienlijk méér dan waartoe zij verplicht is. Vanneer dan ook in de kop van Noord-Holland thans de noodzaak wordt gevoeld om gasloze uren in te voeren, rijst de vraag of de hoe veelheid gas, die van Hoogovens contractueel wordt gekocht, niet groter had moeten worden gesteld. DE GASLOZE UREN hebben menigeen in de grootste moeilijk heden gebracht en het zijn alleen de leerlingen van de scholen met gasverwarming, die bij het bericht over het tekort aan gas een juichkreet hebben geslaakt. De Jan Ligthartschool, de Kohn- stammschool, de Van der Leeuwschool, de kleuterscholen Oost- wijk en Kleuterweide en een aantal bijzondere scholen hebben de kinderen tot Dinsdag vrij-af gegeven. Elders was de vreugde minder groot. We denken aan de zieke vader, die nu in de kou moet liggen. Zijn kinderen hebben de gordijnen dicht getrokken om maar zoveel mogelijk de vorst te weren; aan al die hui zen, die met gas worden verwarmd. Aan de café-houders, die hun koffie apparaten op gas laten branden, aan de kantoren, waar de mensen in jassen gehuld en met handschoenen aan trachten te werken en om dicht bij huis te blijven aan de moeilijkheden, waarmee wij in eigen bedrijf hebben te kampen. Slechts ten koste van zeer hoge uitgaven is het mogelijk de krant te laten verschijnen. Oude kachels, die ergens op een zolder stonden, zijn weer te voorschijn gehaald, vuurduveltjes uit de oorlog doen weer dienst en 's avonds kan men zich met een weinig fantasie weer in de tijd van de verduistering wanen. Dit gebeurt in onze 20ste eeuw, als het even vriest. Vreemd Erger vinden wij de manier, waarop tot deze maatregel is overgegaan. Zonder enige moeite te doen om het publiek in te lichten heeft men de gastoevoer afgesneden. In verschillende huizen floepten de gasvlammen door de geringe druk uit, maar bleef het gas toch nog doorstromen. Dat er geen ongelukken gebeurd zijn is zeker niet aan de leveranciers van het gas te danken. Zij hebben slechts volstaan met een mededeling, door de wethouder van de lichtbedrijven in de vergadering van de raad gedaan. Toen waren de gasloze uren echter al ingegaan Beter en sympathieker ware het geweest als men alles in het werk had gesteld de bevolking tijdig in te lichten door overal in de stad aankondigingen aan te brengen, door een omroeper in dienst te nemen of door welke andere maatregel ook. Waar een wil is, is een weg. Men heeft dit verzuimd. En het is een ernstig verzuim.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10