Na een sensationele strijd boekte Nan Rotgans fraaie zege ikregen tussen dt latiënt De Belgische regering verliest stemming over pensioenwet Betere betrekkingen tussen Zuidslavië en Rusland Sportieve Janmaat werd naar tweede plaats verwezen Nog eens over beroepsvoetbal Lezers spreken k - PERSDIENST Provinciaal kampioenschap kortebaan Trompetter eindigde als derde voor Jongert Bakker werd kortebaan kampioen van Groningen Dorpentochten in het verschiet Deschaatskalender Schoonrijders streden om titel Conferentie over vormende waarde van de sport John Bromwich bereikte de halve finales Trouwt Narriman een filmspeler? Ook Engeland vormt strategische reserve Aftreden niettemin zeer on waarsch ijn lijk Toekomstbeeld Studenten te Madrid weer aan de studie Ook de liberalen steunen Fanfani niet Triest schaadde band met Westen Dankzij bankemployé Handel in valse dollars opgerold Weer bezoek aan Haagse ziekenhuizen VRIJDAG 29 JANUARI 1954 ff kmiar, die zich interesse»] :mdt met de problemen d( de psychiater dr Musap anderwerp; „Psycho-analys gen die een psychiater dot I can een geestelijk gestoord de patiënt hierdoor bewas elijksverjaardag betreffend! hiervan niets liet blijkei patiënte haar de volgend om waarin zij deze gèdacl lene Deutsch onbewust t: irigheden bleek te hebbe^ Deze verschijnselen 4| eens in zeer praegnan! genomen door andere vak| lijken als twee druppel itgeen men telepathie of |i brenging noemt, cho-analyse drukt men hl etgeen door de één (dokteii behandeling op het pa: rden verdrongen, door 4 traard volkomen onbewur romen. De patiënt blijkt e dromen of er direct ovs Deze werking kan wede: vinden en men spreekt da van twee onbewusten. ft, h, wiens causerie over i ge onderwerp met grol erd gevolgd, maakte zijl begrijpelijk door tevens iken bij een psycho-analyi r, zodat men een levenda kreeg van de vele mystetj ;n die er in een mens leva duidelijk aantoonbaar zij: ie heer Musaph zijn inlf rg door een geanimeen 3rd gevolgd begon, had ering plaats. Het ledei 3 verienging bedraagt, evetj begin van het vorig jaar :iële (en ook de ideële vereniging is nog tamelij' men heeft goede hoop :g voor het werk der ver Ie loop van dit jaar te veij heeft medewerking va: ide mensen op wetenschap- 1. Voor het nemen van ste en vormde zich een klein ivelke bestaat uit de here; :r, G. W. Petersen en C de commissie voor spoe- :n namen zitting de here: H. Bullope en Peters. Irt he;| den geen wijzigingen plaat' het weekend worden de nsten waargenomen door J. Lourens, Oudegracht 2) en R. T. Westerkamp, raat 93 (4357). I. W. J. M. Poot (2423). Koedijk: H. J. Piers te (K 2201—202). mmen. Akersloot: D. W. stra te Heiloo (K 2200 en St Pancras; R. Man- Broek op Langendijk —364). waard en Obdam: F. te Heerhugowaard (K 2). ebermer Beemster: J. G. i te De Rijp (K 2997— (Van onze sportredacteur) RUIM VIJFHONDERD toeschouwers hadden met voorbeeldig geduld enkele uren de koude „Noordooster" getrotseerd in de hoop dat de finale van het Noordhollandse kortebaan kampioenschap op de schaats, dat gistermiddag door de ijsvereniging „Westerland" te Wie- ringen werd georganiseerd, een spannende finale zou brengen. Deze toeschouwers, voornamelijk allen Wieringers, zijn niet teleurgesteld. Het werd niet alleen een bijzonder sensationele finale, maar bovendien zegevierde de plaatselijke favoriet Nan Rotgans na een bijzonder fel duel over Theo Janmaat. Trompetter, eveneens uit Wieringen, legde beslag op de derde plaats en J. Jongert utf Opperdoes werd vierde. echter niet verhinderen dat er drie valse starts plaats vonden. Een kreet van schrik steeg op bij de finishlijn toen Rotgans na enkele me ters reeds zijn rug strekte en er de brui aangaf. Hij was slecht weggeko men en wist zich geslagen. Janmaat keek op de helft van de wedstrijd met verwondering opzij toen hem de scherpe slagen van zijn tegenstander niet in de oren klonken. Tientallen meters terug reed Nan Rotgans, zonder illusies als een verslagen man heel rus tig naar de eindstreep. Janmaat rem de echter af. Zo wilde hij geen kam pioen van Noord-Holland worden. Een geste waarover men niet te licht moet denken want naast die titel van kam pioen lagen immers f 100,te wach ten Er zou nogmaals worden gestart. Nu was Rotgans snel weg, sneller dan Janmaat. Na 80 meter scheen de zaak bekeken. Rotgans lag enkele meters voor en toen Janmaat meer wilde ge ven dan zijn vermoeide ledematen toe stonden, raakte hij uit de balans en REEDS na de eerste ritten van de eerste omloop was het duidelijk dat Rotgans, Janmaat, Trompetter en Jon gert redelijke kansen hadden om zich bij de laatste vier te plaatsen. Wel hebben Boot .(Schagerbrug), De Graaf (Krommenie), Portengen (Am sterdam) en Mol Wervershoofin de tweede omloop, waarin de acht snel ste rijders mochten uitkomen, aanzien lijk betere tijden gemaakt dan in de eerste omloop, maar alleen Mol ver mocht die vier favorieten werkelijk ernstig te bedreigen. Hij kwam tenslot te echter 0.1 sec. te kort op Jongert om aan de finale te mogen deelnemen. In deze finale reed dit kwartet een halve competitie. De rijder de al zijn ritten won zou zich kampioen van Noord-Holland mogen noemen, met de prettige wetenschap dat hij bij de prijs uitreiking in het bezit van f 100,zou worden gesteld. Met zijn korte driftige slag ging Nan Rotgans, een geboren sprinter, met Jongert als eerste paar van start voor de beslissende halve competitie. In 17 seconden rond legde hij de 160 meter af, een uitstekende tijd gezien de har de Noord-Oostenwind waartegen de rijders moesten optornen. Janmaat deed het tegen Trompetter nog beter. Hij had 0.2 sec. minder nodig hetgeen voldoende was om Trompetter met een verschil van zeker drie meter te ver slaan. Waarschijnlijk zou het verschil kleiner zijn geweest als Trompetter op de helft van de wedstrijd niet even uit balans was geraakt. Tegen Jongert kon Janmaat het zich permitteren om niet alles te geven. Jongert was, dat stond reeds bij voorbaat vast, de zwakste van die vieral en de uitslag 17.4 voor Jan maat en 18.1 voor Jongert was dan ook volkomen normaal. Toen Rotgans daar na een overwinning behaalde op Trompetter, de tijden waren resp. 17 en 17.3, was het een uitgemaakte zaak dat Rotgans en Janmaat elkaar zouden treffen in de laatste rit van de middag, een rit die de beslissing zou moeten brengen VOORDAT de grote slag viel ver wees Trompetter Jongert op gedeci deerde wijze naar de vierde plaats. Wieringen juichte over deze zege, maar slechts enkele seconden heeft men zich daar mee bezig gehouden. Reikhalzend stonden vrijwel alle toeschouwers rond de finishlijn geschaard toen Rot gans en Janmaat zich achter het door de heer Twaalfhoven ontworpen start apparaat plaatsten. Dit apparaat, dat zijn doelmatigheid heeft bewezen, kon kwam te vallen. Nu was het de beurt van Rotgans om om te kijkenen ogenblikkelijk af te remmen. Daarmee hadden deze twee beroepsrijders een voortreffelijk staaltje van sportiviteit getoond, waarvoor wij en alle amateurs diep onze hoed mogen afnemen. Toen de rijders voor de derde maal op de finishlijn afstoven viel eindelijk de lang verwachte beslissing. Eerst tien meter voor het einde wist Rotgans zich even van zijn tegenstander los te maken om tenslotte in de uitstekende tijd van 15.4 te finishen, slechts 0.1 sec. sneller dan de geblesseerde Jan maat. Het was een waardig slot van uitstekend geslaagde provinciale kam pioenschappen. Te Zevenhuizen in Groningen werd onder grote belangstelling^ het pro vinciaal kampioenschap korte baan voor mannen in het hardrijden op de schaats gehouden. Het ijs was goed en er hadden zes deelnemers ingeschreven. Winnaar werd na felle strijd Bakker jr. uit Finsterwolde in de totaaltijd over 3x160 m van 43.05 sec. Tweede werd Bakker sr. (Finsterwolde) in 43.15 sec. terwijl Scheper (Veendam) zich derde klasseerde in 43.21 sec. De vier de plaats werd bezet door de Gronin ger Warta in 44.05 sec. Te Oosterhesselen werden korte- baanwedstrijden gehouden om het provinciaal kampioenschap van Dren te voor mannen. De lengte van de baan bedroeg 160 m. De uitslagen hiervan luiden: 1 Fidder, (Annen) 15.7 sec.; 2 De Vries (Kloosterveen) 16 sec.; 3 Oosting (Weerdinge) 16.2 sec.; 4 Groothuis (Nieuw Amsterdam) 16.3 sec. De snelste rit werd gemaakt door Fidder, die eenmaal een tijd van 15.5 sec. noteerde. Het Hollandse merendistrict van de KNSB organiseert op Zaterdag 30 en Zondag 31 Januari twee toertochten, nl. de molentocht en de drie provinciën- tocht, beide ongeveer 50 km. Voor de molentocht is de start vanaf 10.00 uur te Leiden (hotel Bellevue) en te Oude wetering (paviljoen Braassem). Voor de drie provinciëntocht, die gaat door de provincies Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland is de start eveneens bepaald op ongeveer 10.00 uur te Uit hoorn (hotel Verhoek), Nieuwveen (tolhuis café Uytendaal) en Zevenhoven Sluitkade (café Broekhof). In Noord- Holland wordt Zondag een dorpentocht gehouden. Gestart kan worden vanuit Zaandam, Alkmaar, Purmerend en Hoorn. De route gaat langs de Ilper- en Jisperplassen, de steden Monniken dam-Edam en de dorpen Graft en Jisp. De afstanden bedragen 30, 65 en 80 km. Zaterdag 30 Januari zal op het Zuid- laardermeer een lange baanwedstrijd over 75 en 60 km worden gehouden, de z.g. „Zuidlaarder TT". Op het Zuid- laardermeer is een U-vormige baan uitgezet van 3 km lengte. De deelne mers moeten deze baan 25 maal rijden, dus 75 km afleggen, de dames rijden 20 ronden, dus 60 km. Bij aanhouden van de vorst zullen de volgende schaatswedstrijden worden gehouden: Zaterdag 30 Januari: Aid. Den Haag van de Nederlandse vereniging tot be vordering van het hardrijden op de schaats organiseert op de baan van de Haagse IJsclub lange baanwedstrijden over 500 en 1500 meter. Provinciaal kampioenschap korte baan voor vrou wen gewest Noord-Holland-Utrecht te Purmerend. Kampen: (IJsclub TOG) korte baanwedstrijden voor vrouwen Sint Jacob en omstreken: Korte baan wedstrijden voor junioren. Zondag 31 Januari: Hoogezand: korte baan-wed- strijden voor vrouwen, revanche van het Nederlands kampioenschap. Stiens (Fr.): korte baanwedstrijden voor vrou wen. Maandag 1 Februari: Kampen: kampioenschap van Nederland voor mannen korte baan. Dinsdag 2 Febr.: Veendam: langebaanwedstrijden over 500. 1500 en 3000 meter. Warmenhuizen (ijsver. SIS): wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter om de SIS-beker. Donderdag zijn te Purmerend de provinciale kampioenschappen van Noord-Holland schoonrijden voor paren verreden. De uitslagen luiden: Senio ren: 1. De heer Visser (Schagen) en mej. A. A. Waayboer (Schagen) 4 pnt (kampioen Noord-Holland); 2. de heer De Ruiter en mej. L. Schipper (beiden Zaandam) 5 pnt; 3. de heer Van der Woude (Zaandrm) en mej. L. Mole naar (Haarlemmermeer) 8 pnt; 4. de heer Bror.gersma (Beemster) en mevr. A. Bakker-Kaan (Alkmaar) 12 pnt; 5. de, heer Meeuwig (Hoofddorp) en mej. M. Ruiter (Beemster) 16 pnt. De ui', 'ag van het kampioenschap junioren luidt: 1. Köhne en mej. M. Ruiter (beiden Beemster) 6 pnt (kam pioen Noord-Holland); 2. Kaas (Br. op Langendijk) en mevr .C. Heeker- Visser (Beemster) 6V2 pnt; 3. de heer en mevr. C. de Waal-Hartog (Beem ster) 7 pnt; 4. de heer M. Waal en mevr. C. van Twisk-Wijnberg (Beem ster) 12 pnt; 5. A. Brongersma en mevr. W.Stolp-Köhne (Beemster) 13y2 pnt. Op Zaterdag 20 Maart organiseert de Sportcommissie van de Dr Wiardi Beekman Stichting (het wetenschappe lijk bureau van de PvdA) een sport- conferentie in Krasnapolsky te Am- setrdam. De conferentie duurt van 10 17 uur. Zij zal onder leiding staan van het Tweede Kamerlid drs G. M. Neder- horst. Er zal van gedachten worden ge wisseld over de vormende waarde van de sport (door de heer K. v. Driel, te Rotterdam), en over de voor- en nade len van het professionalisme (resp. door Klaas Peereboom en dr A. J. van Leu- sen, te Velsen). De conferentie wordt geopend door ir H. Vos, tweede-voor zitter van de Partij van de Arbeid. John Bromwich, de Australische ve teraan, heeft door een 36, 63, 26, 63, 61 overwinning op zijn landge noot George Worthington de halve fi- neles van het heren enkelspel van de Australische tenniskampioenschappen bereikt. Rex Hartwig (Austr.) kwam ook zover door Ashley Cooper (Aust.) met 62, 63, 64 te slaan. De amanuensis van het Coorn- hertlyceum te Haarlem heeft iets nieuws voor het ijs uitge dacht. Met een door hem ge bouwde „Ijs-scooter", waarin een 125 c.c. JLO motortje is ge monteerd op een van schaatsen voorziene slede weet hij een snel heid van 80 km per uur te halen. Naar Reuter te Cairo verneemt, heeft de 19-jarige ex-koningin van Egypte, Narriman, plannen om in het huwelijk te treden met de Egyptische filmspeler en zanger Farid el Atrasj, nadat de scheiding tussen haar en ex-koning Faroek is uitgesproken. Farid stamt uit de vorstelijke Dru- zenfamilie der El Atrasj. Hij bevestig de, dat er een „romance" tussen hem en Narriman bestond. „Ik ben van plan om met mijn trouwplannen door te gaan. Natuurlijk kun je het met een vrouw nooit weten", zo voegde hij er aan toe. De moeder van ex-koningin Narri man heeft categorisch de geruchten tegengesproken, dat haar dochter voornemens zou zijn zich met de ac teur Farid el Atrasj te verloven. Het Britse kabinet is een bespre king begonnen over de defensieplan nen 1954'55, waarvan komende maand door de regering officieel me dedeling zal worden gedaan. Reeds thans is bekend geworden dat een hoofddeel zal zijn de schepping van een mobiele strategische reserve, wel ke op korte termijn naar een bepaald punt gezonden kan worden. Het ka binet keurt dit plan in beginsel ^goed maar voorziet moeilijkheden bij de uitvoering ervan. SPIONNAGEPROCES IN MUNCHEN In München is een der belangrijk ste spionnageprocessen van na de oorlog begonnen. Drie mannen en vijf vrouwen staan terecht op beschuldi ging van het uitleveren van gegevens aan de Tsjechoslowaakse geheime dienst. De Spaanse regering heeft ver klaard, dat zij strenge maatregelen zal nemen tegen de rebellerende studenten, die het aftreden eisen van het hoofd van de Veiligheidsdienst in dat land in verband met zijn tussenkomst tijdens de protestde monstratie voor de Britse ambas sade. Steeds weer opnieuw mani festeren de studenten tegen het be zoek van Koningin Elisabeth aan Gibraltar en het hoofd van de Vei ligheidsdienst. Een grote groep stu denten trekt hier door de straten van Madrid. DE BELGISCHE regering heeft gis teren een slechte beurt gemaakt bij de behandeling van een wetsontwerp tot toekenning van een ouderdomspensioen aan kleine zelfstandigen. Dit voorstel werd namelijk verworpen met 99 te gen 84 stemmen, bij dertien onthoudin gen, hetgeen betekende, dat de rege ring een nederlaag had geleden. Er ontstond dan ook een daverend tumult en men schreeuwde „Treedt af". De so cialistische leider Spaak eiste het heen gaan van het kabinet, waarop de lei der van de katholieke meerderheid, Gaston Eyskens antwoordde, dat het dat in de verste verte niet van plan was. Generaal David Sarnoff, voorzitter van de raad van de „Radio Corpora tion of America", heeft verklaard, dat er een manier is gevonden om stralen van radio-actieve atomen direct in electriciteit om te zetten. Het betreft hier slechts een eerste begin, want een thans geconstrueerd atoombat4e- rijtje van slechts enkele centimeters groot levert nog maar een stroom van een millioenste watt. De generaal zeide, dat deze ontdek king kan betekenen, dat „op zekere dag een doosje in uw huis licht ver schaft en stroom levert voor al uw electrische apparaten". De stroom wordt opgewekt door strontium-90, een bijproduct, dat ge vormd wordt bij splijting van ura- nium-235 in atoomreactors. Strontium- 90 levert elke seconde verscheidene milliarden electronen. Door het nieuwe principe vervalt het tussenstadium van de productie van stoom, waarvoor kostbare instal laties nodig zijn, en het maken van een scherm, tegen stralingen. Het ontwerp wilde aan kleine zelf standigen van hun vijf-en-zestigste jaar af een pensioen van 18.000 francs per jaar toekennen tegen een premie van drie procent van hun jaarinkomen. Sommige katholieke meenden, dat zonder steun van de regering het pen sioenfonds spoedig uitgeput zou zijn, de liberalen en socialisten meenden, dat de zelfstandigen zelf, als zij dat willen, een pensioenregeling in het le ven kunnen roepen. Verwacht wordt, dat de regering haar oorspronkelijke ontwerp in gewij zigde vorm naar de betrokken kamer commissie terug zal verwijzen en er vlak voor de behandeling van het EVG- verdrag en de grondwetsherziening niet aan zal denken om heen te gaan. De Madrileense studenten, die drie dagen lang de Spaanse hoofdstad op stelten hebben gezet, zijn gisteren weer normaal naar college gegaan. De politie onderzoekt thans, wie verantwoordelijk moet worden gesteld voor de inciden ten, welke zich bij de demonstraties hebben voorgedaan. De betogingen wa ren ingegeven door een patriottische geest, zo is officieel medegedeeld, maar verschillende gearresteerden bleken politieke agitatoren te zijn. Nadrukke lijk is tegengesproken, dat er bij de betogingen doden zouden zijn gevallen. Engeland heeft ervan afgezien, in Februari en Maart enkele oorlogssche pen voor een officieel vlootbezoek naar havens in Spanje en Spaans Marokko te zenden. Met de bezoeken is „onder de huidige omstandigheden geen enkel belang gediend", zo is aan de Spaan se regering medegedeeld. De liberale fractie in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden, die 14 leden telt, heeft besloten zich te ont houden in de stemming over het lot van de nieuwe regering-Fanfani. Dit besluit verandert niets aan de posi tie van de regering, die zelfs met de steun van de liberalen in de minder heid zou zijn. De stemverdeling is nu: 305 tegen, 270 voor en 14 onthou dingen. Tito heeft een eigenhandig geschre ven rapport over de binnen- en buiten landse vraagstukken aan de Joegosla vische Nationale Vergadering voorge legd, waarin met voldoening melding wordt gemaakt van het feit, dat de Sovjet-Unie en haar satellieten althans op enkele punten tot normalere betrek kingen met Zuidslavië zijn gekomen. Er zijn diplomatieke vertegenwoordi- gers uitgewisseld, besprekingen zijn gaande over grensincidenten en Joego slavië werd met gelijke rechten in de Donaucommissie opgenomen. De gehele reeks vraagstukken, welke tussen de Sovjet-Unie en Zuidslavië bestaan, zijn echter onopgelost gebleven. Tito ver- klar't zich bereid, op alle voorstellen i- te gaan die tot een normaal contact tussen de landen kunnen leiden. In de paragraaf over Triëst oefent hij Geachte redactie, Nogmaals verzoek ik U om enige plaatsruimte om de heer Hoogvorst van de N.B.V.B. te mogen antwoorden. De heer Hoogvorst nl. probeert in een tegenartikel de door mij aan de N.B. V.B. gestelde vragen te ontwijken en waar hij ze niet ontwijkt, verdraait hij ze. Eerstens wil ik ingaan op het slot van uw artikel, waarin u mij uitnodigt om eens persoonlijk van gedachten te wisselen. Ik ben daartoe tenvolle be reid, maar dan zult u mij enige tege moetkomingen moeten doen. Welke te gemoetkomingen ik bedoel, zult u in de loop van mijn wederantwoord verne- nemen. Nu gaan we de zaken eens recht zetten. U verwijt me, dat ik een verkeerde kijk op het probleem heb. Dit is nu juist iets wat tegenstanders elkaar altijd proberen te verwijten als zij van mening verschillen. Laten we dus beginnen met het woord verkeerd te vervangen door ander. Zo kunnen we misschien eerder tot overeenstemming geraken. Dan verwijt u mij verder nog, dat ik geen belangstelling voor de in houd van de krant heb. Speciaal sport- problemen hebben mijn volle aandacht. Hiervan kan men immers alleen maar leren. Ik heb dan ook geen enkel arti kel van de N.B.V.B. gemist. Daarvoor is mij het probleem trouwens ook nog te actueel. Verder verklaarde u, dat de N.B.V.B. er met mij van overtuigd is, dat beroepsvoetbal hier onmogelijk is. Dit was voor het eerst, dat ik hiervan hoorde. Tegelijkertijd met u, verklaarde de vice-voorzitter van de N.B.V.B. dit ook. Hij deed dat in een algemeen ar tikel dat in verschillende persorganen opgenomen was. Nu vraag ik mij af als u van plan bent semi-professionalisme in te voeren, waarom uw bond dan de naam van beroepsvoetbal voert Uw vraag, of semi-beroepsvoetbal dan in eens wel mogelijk is. hoef ik dan ook niet te beantwoorden Verder zal ik niet op uw schrijven ingaan, maar wil u wel iets anders mededelen. Toen mijn arti kel nver uw bond gepubliceerd werd, heb ik van vele zijden hierover in stemmende commentaren ontvangen. Algemeen was men het er over eens, dat de bedoelingen van uw bond niet erg duidelijk zijn. Bovendien, en dat is het belangrijkste, deelden al deze com mentators mijn standpunt. De publieke opinie staat dus wel aan mijn kant. Hoe kan het ook anders bij een bond, waar van het kind nog voordat het zijn eer ste schreden op het levenspad gezet heeft, al ernstige tegenslagen ontmoet.. heeft. Of vindt u het soms normaal, dat men er al toe heeft moeten overgaan om een van de initiatiefnemers te royeren. Dat Jan de Natris, naar het heet zich om gezondheids redenen heeft teruggetrokken, dat het Amsterdamse bestuur zich voorlopig heeft teruggetrokken om de verdere ontwikkelingen in de _NB.V.B. eerst af te wachten en waarvan alweer de Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. v vice-voorzitter verklaart, dat zwijgzaam heid onze grootste kracht zal zijn. Een zeer eigenaardig standpunt van die vice-voorzitter. Een standpunt echter, dat precies past in het kader van ge heimzinnigheden van de N.B V.B. En wat moet het publiek wel denken van deze ongezonde verhoudingen in uw bond. Het zal niet als ik medelijden hebben met dat stuntelig =;edoe. Zoals de situatie zich nu ontwikkelt in dt N.B.V.B. is het precies z^uls de K.N.V B. het wenst. Ik hoor de heren dictators op het bondsbureau in Den Haag ai lachen als uw pogingen weldra schip breuk zullen lijden. Zij zullen zich ster ker voelen dan ooit en er helemaal niet meer over denken om bun dwaze be palingen te wijzigen. Dit zullen we dan te danken hebben aan u en uw mede werkers. Daarom roep ik u van deze plaats af toe: staakt uw activiteit, schaart u aan de zijde van de goed- willenden in de K.N.V.B. en strijdt met hen voor o.a. verruimingen van de ama teursbepalingen en voert met hen te vens actie voor het verkorten van de overschrijvingsb .palingen. Hoe ik dat b.v. denk te bereiken Wel actie voeren onder de leden van de clubs. Zijn zijn het uiteindelijk, die de bond vormen. Zij moeten hun besturen dwingen die afgevaardigden voor de jaarvergade ring van de K.N.V.B. te kiezen, die deze zaken aan de orde zullen stellen en erop blijven hameren, dat ze aan genomen wórden. Erg moelijk lijkt me dat niet, want het is een publiek ge heim. dat het bij zeer veel clubs met de amateursbepalingen zo nauw niet genomen wordt. En wat die overschij- vingsbepalingen betreft, een speler moet zelf de vrijheid behouden voor welke club hij uit wil komen, hij is het uiteindelijk, die voetbalt. Het is toch veel te gek, dat men als amateur (liefhebber) een jaar moet wachten. Kunt u mij deze tegemoetkomingen doen, dan wil ik gaarne met u spre ken. Een berichtje om bij u te komen is dan voldoende. Tot slot hoop ik dan, dat u het mij niet kwalijk neemt, dat ik uw wens genegeerd heb, om er liever niet meer in de krant over te schrijven. Ik vond deze zaak voor ons sportminnende publiek echter te belangrijk om er zo maar over te zwijgen. Met dank voor de plaatsing, G. GRAPENDAAL, C. Matersweg 5A, Bc erwiik. (Desgewenst kan men de heer Gra- pendaal nog kort va,: repliek dienen maar daarna sluiten wy onvoorwaar deiyk de discussie. Redactie). critiek uit op de Westelijke mogend heden wegens haar steun aan Italië. Hy meent, dat de Westelijken te veel aan dacht hebben geschonken aan Italië's „Expansionistische aspiraties" en de belangen van Zuidslavië hebben voor bijgezien. Met name de houding van Amerika in deze kwestie heeft de ont wikkeling van vriendschappelijke be trekkingen tussen de VS en Joegosla vië veel kwaad gedaan. Toch zullen deze relaties beter worden. Ook de be trekkingen met Engeland zullen ver beteren, meent Tito. Mosje Pijade is gisteren met alge mene stemmen tot voorzitter van het parlement gekozen, als opvolger van de weggezuiverde Djilas. QANKZIJ de oplettendheid van een bankbediende is in de Amsterdam se recherche er in 1952 in geslaagd een florerende en uitgebreide han del in valse biljetten van honderd dollar op te rollen. Op een voor de betrokkenen kwade dag kwam een juffrouw het gebouw van de bank in Amsterdam binnen en bood vijf biljetten van honderd dollar ter in wisseling tegen Nederlands geld a~n, hetgeen haar elders reeds meermalen gelukt was. Deze bankemployé zag echter, dat de biljetten vals waren, en waarschuwde de recherche, ter wijl de juffrouw nog wachtte. Zij werd prompt gearresteerd en de ge hele organisatie kon worden opge rold. Gisteren heeft een van de leden ervan voor de Amsterdamse rechtbank terecht gestaan, de 34-jarige Amster- damsce ex-slager G. H. van W., die zich dankzij de handel in deze bil jetten een lucratief bestaan had we ten te verschaffen. Op het moment zit hij een gevangenisstraf van vier jaar uit wegens een door hem ge pleegde roofoverval te Zuidlaarder- veen. Bovendien is inmiddels als ge volg van die veroordeling een nog lopende voorwaardelijke straf van bij na twee jaar omgezet in een onvoor waardelijke. Gisteren hoorde hij bo vendien de officier van Justitie nog, eens twee jaar tegen zich eisen we gens het uitgeven van valse bank biljetten. Inmiddels zijn reeds twee andere Amsterdammers, door w'er handen dezelfde biljetten waren ge gaan, resp. tot twee en tot vier jaar veroordeeld. De uitspraak tegen Van W. volgt op 11 Februari. Met ingang van vandaag is het bezoek aan patiënten in het Roode Kruis Ziekenhuis, het Diaconessen- huis Bronovo, de Rudolf Steinerkli- niek, het Nebo-Ziekenhuis, de inrich tingen van de Stichting Rosenburg, dat wegens de alastrim was verboden, weer toegestaan. h

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11