Twee verrassingen te Berlijn door Molotov geserveerd De conferentie der propaganda Beatrix Zondag a.s. 16 jaar Franse arbeiders ageren voor hoger minimumloon IJsbreker „Walvis" in actie BKËÈÈÊBÊÊ Geen boot meer naar Marken Geheim beraad over een gesprek met China Gas Stakingen en betogingen Van de koude naar een hittegolf Nog geen accoord honoraria artsen Het overleg duurt voort W ereldconf er entie over ontwapening Ym Van balcon gevallen en gedood Vrijdag 29 Jan. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 24 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Druk luchtverkeer met Ameland Knaap bij Urk verdronken WEERBERICHT (Foto Rijksvoorlichtingsdienst) DE FRANSE arbeiders zijn vandaag begonnen met de eerste ronde van hun strijd tegen regering en werkgevers om verhoging van de minimumlonen. Zij zullen staken of het werk als protest korte tijd stilleggen en protestbetogin gen organiseren door het gehele land. Alle drie de grote vakbonden com munisten, socialisten en katholieken staan achter de campagne. Zij willen het minimumloon verhoogd hebben van 20.000 tot 25.166 francs per maand. Dit laatste cijfer is vorige maand bij de regering aanbevolen door de com missie voor collectieve arbeidsover eenkomsten, een raadgevend lichaam Gistermiddag is van Schiphol vertrokken het KLM-toestel PHTDM „Aalsmeer", dat 59 emigranten (49 volwassenen, 9 kinderen en 1 zuigeling) naar Nieuw Zeeland brengt. Deze emigranten stapten in het toestel terwijl de thermo meter op Schiphol bijna 6 gra den onder nul aanwees. Het einde van de reis brengt tevens een volkomen verandering van klimaat, want, zoals bekend, is het in Australië en Nieuw Zee land thans volop zomer en er heerst daar zelfs een hittegolf. Woensdag is in Utrecht een verga dering gehouden van de vertegenwoor digers van de ziekenfondsorganisaties en van de vereniging van huisartsen, ter bespreking van de voorstellen van de c immissie-Van Schaik. Deze voor stellen behelzen een vergoeding voor de huisartsen van zeven gulden per jaar voor de eerste drieduizend pa tiënt, n, vijf gulden voor de volgende duizend en drie gulden voor elke pa tiënt boven de vierduizend van hun ziekenfonds-practijk. De huisartsen wensen zeven gulden voor de eerste drieduizend en vijf gulden voor elke volgende patiënt. De besprekingen, die tot in de nacht hebben geduurd, hebben niet tot enig resultaat geleid. De meningen onder de ziekenfondsen zijn verdeeld Naar wij vernemen zullen de besprekingen he denavond worden voortgezet. Erik Walgren, professor in de Noorse talen en het Duits aan em universiteit te Los Angeles, heeft na een studie verklaard, dat de theorie dat de Noormannen in 1362 Amerika reeds zouden hebben bezocht, op be drog berust. van arbeiders, werkgevers en regerings vertegenwoordigers. De vergadering, waarop dit besluit genomen werd, is evenwel door de werkgevers gene geerd. De minister van Financiën, Edgar Faure, heeft zich tegen loonsverhoging verklaard uit vrees dat de prijzen naar evenredigheid zullen stijgen. Hij zoekt het liever in verlaging van de prijzen. Verwacht wordt, dat ook in vele sec toren van de openbare diensten zal worden gestaakt. Het buspersoneel te Parijs en een deel van het personeel van de ondergrondse hebben een 24- uurstaking aangekondigd. Ook het spoorwegverkeer zal wel beïnvloed worden. Naar verwachting zullen de arbeiders van de gas-, water- en licht- bedrijven twee of drie uur lang het werk staken. Bij de posterijen, ziekenhuizen, banken e.d. is opgeroepen tot korte on derbrekingen van het werk. TWEE VERRASSINGEN heeft de Berlijnse confe rentie gisteren opgeleverd. Ten eerste aanvaardden de Westelijke ministers een voorstel van Molotov, om de volgende week een besloten zitting te houden met slechts enkele medewerkers. Hier zal een voorstel van de Russische minister worden besproken, een commissie te benoemen welke het Russische plan voor een vijf-mogendhedenconferentie met China verder moet bestuderen. De Westelijke ministers hehben zich alsnog bereid verklaard, het onderwerp in het alge meen in meer beperkte kring te behandelen. Zij hebben echter te verstaan gegeven, dat Molotov bij de besprekingen over Duitsland en Oostenrijk bewij zen van goede wil zal moeten geven, wanneer hij er prijs op stelt dat over zijn voorstel inzake een beraad met China opnieuw wordt gesproken. De tweede ver- MOLOTOVS voorstel kennelijk een poging om aan de bezwaren der Westelijke ministers tegen een confe rentie der Grote Vijf over wereldpro blemen tegemoet te komen volgde op een discussie, waarin de Westelijke Drie opnieuw te kennen hadden gege ven, dat zij wilden overgaan naar de behandeling van het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk. Nieuwe ge zichtspunten waren er in hun uiteen zettingen niet te vinden, afgezien dan van hun bereidheid, om later, na af loop van de behandeling der verdere agendapunten, nog eens over een even tueel gesprek met China te beraad slagen. De Russische minister had ook Don derdag een uur nodig, om zijn zaak te verdedigen en de reikwijdte van zijn voorstel nog een stuk uit te breiden. Voor het eerst noemde hij namelijk ook de kernenergie en haar ontwikkeling een onderwerp, dat op een conferentie van de Grote Vijf aan de orde zou kun nen worden gesteld. Overigens herhaal de ook hij de argumenten van de vorige dagen. Hij eindigde met de voor de Westelijke ministers verrassende op merking, dat geen zijner drie collega's zijn voorstel had verworpen, maar dat de meningsverschillen beperkt waren tot de onderwerpen, welke in een be raad met China zouden kunnen worden behandeld. Hij meende, dat daarover nog verder zou kunnen worden gespro ken; hetgeen inhoudt, dat ook vandaag de Duitse kwestie waarschijnlijk nog niet aan de orde komt. (Zie verder pagina 2, kolom 6) rassing was, dat Molotov tegen het einde van de ver gadering met een volkomen nieuw voorstel kwam. Hij diende een formele resolutie in, volgens welke de vier mogendheden zouden moeten besluiten, in lfól een wereldconferentie over beperking der bewape ning bijeen te roepen. Deze zou in het kader der Ver enigde Naties moeten worden gehouden doch ook niet-leden dezer organisatie moeten omvatten. Het probleem der algemene beperking der bewapening zou moeten worden verbonden met de gelijktijdige oplossing van de kwestie der atoomwapenen. Tevoren had Dulles mede uit naam van de andere ministers te kennen gegeven, dat er met Rood China over practische zaken zou kunnen worden gesproken, mits ook andere belanghebbende landen er bij zouden kunnen zijn en er behoefte aan deze besprekingen zou blijken te bestaan. Gisteravond is de 51-jarige melkbe zorger N. N. van een hoogte van negen meter van het balcon van zijn woning te Den Haag gevallen. Hij werd op slag gedood. Hij was met een ladder bezig zijn zich boven een kolenhok bevinden de duiven te verzorgen. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Donderdagavond. - Dit is de meest fantastische confe rentie in de diplomatieke geschie denis der wereld. Nooit is er een conferentie van grote mogend heden gehouden, die zo duidelijk het stigma der propaganda droeg als deze. Nooit hebben de macht hebbers der aarde zich zoveel aan de kranten gelegen laten liggen als nu en nooit is het ook voorgeko men, dat de deelnemers hun res pectieve standpunten ten op zichte van de te behandelen pro blemen reeds weken van tevoren opzettelijk hebben doen uitlekken. Hoe langer wij met oor en oog de conferentie in deze neurotische stad proberen te volgen, des te meer komen wij tot de conclusie dat zij alleen voor ons is geprojecteerd. Dit klinkt waar schijnlijk niet erg bescheiden doch aan zie de handelingen der vertegenwoor digers der deelnemende landen maar. Met uitvoerig voorbereide redevoerin gen, verklaringen en persconferenties hopen zij Je journalisten (en daarmede het publiek!) gerust te stellen dat er om niets gesjacherd wordt. Elkeen is er op uit zoveel mogelijk prestige- doelpunten te scoren en zo weinig mo gelijk af te wijzen, dat in het eigen doch vooral .n het andere kamp ver keerd kan worden uitgelegd. En als er iets moet worden afgewezen dan gaat dit niet dan met de uitgifte van een uitvoerig lijstje van beweegredenen ge paard. Dulles bijvoorbeeld kwam van middag voor de derde keer op zijn wei gering om een Vijf-Mogendhedenconfe- rentie te houden terug en wel in een verklaring, welke hij voor de aanvang van de vierde zitting aan zijn stencil- dienst had laten brengen. Dit is zeker niet de conferentie die Ch-, rchill zich had gewenst: een bijeenkomst nl. die in het teken van de vooroorlogse ge heime diplomatie zou staan en die zon der veel ambtelijke rompslomp zou plaats vinden. Noch van een terugkeer naar de geheime diplomatie, noch van een negatief standpunt tegenover alle overbodige bureaucratie is in Berlijn echter sprake. Integendeel zelfs. Open hartig" eid en ambtenarij vieren meer dan tijd<-ns één andere Vier-Mogend- hedenconferentie hoogtij. In de verga derzaal van het gebouw van de mach tige geallieerde contröleraad zien wij raadgevers, secretarissen en experts, een miniatuur van die der Verenigde Naties. Elk der vier delegaties houdt na afloop van de dagzitting een eigen gfjflI Teneinde het scheepvaartverkeer door het Noordhollands Kanaal zo lang mogelijk in stand te hou den, is de ijslaag, welke zich in de afgelopen dagen had gevormd, weer opengebroken. De ijsbreker Walvis heeft de waterweg van Amsterdam tot Nieuwediepgis teren onder handen genomen. We zien het schip hier in actie onder Schoorldam. Het hoofd van het Russische persbureau Tass ln Berlijn (links) heeft hier zijn camera zolang verwisseld met die van een Westers reporter. persconferentie. Alle al of niet betrok ken partijen: Bonn, Wenen, de S.E.D., le Europese federalisten, de emigran- tenbureaux enz. hebben mensen naar Berlijn gestuurd om bij de pers „be, grip te kweken" of, met andere en be tere woorden gezegd, reclame voor hun eigen standje te maken. De propaganda loopt oveial in drup pels en in straaltjes van af. Bij emmers kan zij echter worden opgevangen Jn het perscentrum, dat de Russen in de Oost-sector van Berlijn hebben laten inrichten. Zijn de bureaux en schrijf tafel van het Kathreiner Haus het perscentrum dat in West-Berkjn staat van een beter soort vurenhout ge maakt, die, waaraan wij de olgende week in Oost-Berlijn komen te zitten zijn van het prachtigste mahonit hout dan wel van rederhout vervaardigd. Neemt men in het Katiireiner Haus ge noegen met linoleum op de grond, aan de Thalmannplatz kunnen het alleen vaste kleden en tapijten zijn. Kunnen wij in West-Berlijn slechts tegen be taling van 20 Pfennig een stadsgesprek voeren, in Oost-Berlijn kist het niets. Zo kunnen wij doorgaan. Het pers restaurant in Oost-Berlijn is zeker zo goed als dat in West-Berlijn (het ge volg is, dat reeds thans de meeste Westerse journalisten bii de Russen gaan eten). Alle portiers, inlichtingen mensen enz. in het Oostberlijnse pers centrum hebben opdracht gekregen on der alle omstandigheden hoffelijk en voorkomend te blijven, (Zie verder pagina 2, kolom 6) Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0 52 Jndien men filosofisch zou zijn aange legd, dan zou men naar aanleiding van de moeilijkheden met de gasvoor- ziening in de kop van Noord-Holland de opmerking kunnen maken, dat d« wereld, waarin men dagelijks verkeert, van een aantal kleinigheden aan elkaar hangt! Zodra de druk op het gas ver mindert, zitten we met hevige proble men omtrent koffie, thee en aard appelen. Het gebrek aan voldoende kubieke meters gas heeft evenwel een kant, die bepaald belangrijk is. Gasbedrijven zijn namelijk utiliteits-bedrijvenzij zijner „ten nutte van" de afnemer; zij zullen niets mogen nalaten het de afnemer naar de zin te maken. Het is algemeen bekend, dat de meeste gemeentebestu ren de winsten van dergelijke bedrij ven jarenlang hebben gebruikt om de begrotingen sluitend te maken. Er werd maar weinig in de bedrijven zelf geïnvesteerd. En het gevolg is geweest, dat de installaties verouderden en niet meer aan normale eisen konden vol doen. Nu schijnt de reden van de moeilijk heden met de gasvoorziening te zijn gelegen in het feit, dat velen gasver- warming in hun woning en hebben laten aanleggen en dat de gasbedrijven niet in staat zijn het sterkere verbruik op te vangen. Men is er natuurlijk niet met dit feit te constateren. De vorstperiode, welke wij thans doormaken, is beslist niet zo bijzonder abnormaal. Bovendien duurt zij pas een paar dagen. Niettemin zijn tal van gasbedrijven nu al genood zaakt hun product zo zuinig mogelijk te distribueren. Wij kunnen ons nauwelijks voor stellen, dat de bedrijven niet op de hoogte waren van het feit, dat meer en meer particulieren tot gasverwarming overgingen. Juist omdat het gaat om utiliteitsbedrijven had het vaststellen van deze wijziging het sein moeten zijn tot het treffen van maatregelen, die een constante toevoer zouden hebben gewaarborgd. Onze vraag is nu waar om dit niet is geschied en voorts of de Hoogovens dus ook aan de grens van hun capaciteit werken. Zou daar sprake kunnen zijn van onverantwoord be leid? Het is te mal om aan te denken dat men in 1954 niet in staat zou zijn ernstige moeilijkheden, als thans ge meld worden, te voorkomen. Wij zijn zeer benieuwd naar officiële mededelingen over het tot nu toe ge voerde beleid. Het zou ons verheugen, indien leden van de gemeenteraden in onze provincie het dagelijks bestuur van hun gemeenten over deze kwestie vragen zouden stellen. Het pu bliek heeft zonder twijfel recht op een volledige uiteenzetting. Wij verwijzen voor een betreffen de uiteenzetting van de zijde van de Hoogovens naar de Stadspagina. Gistermiddag vyf uur is de bootver binding tussen Marken en de vaste wal stopgezet. Marken zal dus nu slechts over het ys bereikbaar zyn. Acht Mar kers zijn gistermiddag op weg naar Monnikendam gegaan, om met behulp vin bosjes stro een baan uit te zetten. De burgemeesters van Marken en Mon nikendam hebben waarschuwingen laten aanbrengen, zich niet buiten deze strobosjes te begeven, daar het ijs op de Gouwzee buiten deze baan levens- gevaarl k door c!e vele wakken. Plannen om een baan van Marken naar Volendam in gereedheid te breiv gen zijn mislukt, daar het ijs voor Volendam zeer slecht is door opge schoven schotsen. Gisteren zijn weer verscheidene Austers en Pipercubs van de vliegbasis Leeuwarden naar Ameland vertrokken voor het overbrengen van post, passa giers en levensmiddelen. Als de vorst aanhoudt zullen spoe dig pogingen gedaan worden de vaste wal te voet te bereiken. Er is op de Wadden geen plekje water meer te zien. Alles is één grote ijsmassa. (Van onze correspondent te Urk) Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is nabij Urk de 10-jarige Herman Hartman op het IJselmeer door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken. De' jongen was na schooltijd niet naar huis gegaan, doch was het IJselmeer opge lopen. Op ongeveer 500 meter uit de wal zakte hij door het ijs en de toege schoten hulp arriveerde'te laat om het kind nog te kunnen redden De iilings- ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Verwachting tot morgenavond: AANHOUDENDE VORST Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar wat lichte sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen Oost en Noordoost. Matige tot lichte vorst. Zaterdag: Zon op 8.25 onder 17.23 Maan op 5.28 onder 12.34 A

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1