In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog: J lanc Een jaar gevorderd tegen drie Algerijnen Wasnummer van kappers jas verraadde inbrekers Wisseltruc toegepast in Bergen op Zoom Drie maanden geëist tegen Indonesiër Steekpartij in Lunapark Man sliep, vrouw zette gaskraan open Ontsmetter trachtte zijn vrouw te vergiftigen Vreemde tentoonstelling Oldenzaal zette markt onder water X - WÊÊ Drie weken geëist Een schilder veroorzaakte vliegtuigbrand Dertig koeien bij brand omgekomen Pensioenfonds Grafische bedrijven Vragen over invoer van bestrijdingsmiddelen voor land- en tuinbouw Haringcontract met U.S.R. volgeleverd Kraak in een Rotterdamse slagerij mislukte J eugd-Luchtvaartzegels DE strenge vorst heeft het bestuur van de ijsclub in het goede Ol denzaal voor problemen gesteld. Er is namelijk wel een ijsbaan, maar geen ijs, omdat er geen water is, voelt u? Er moet vijftienduizend ku bieke meter water op die ijsbaan gepompt wor den en dat hebben ze door de geringe neerslag van de laatste tijd in heel Oldenzaal niet. Na veel gepraat met het ge meentebestuur is nu ten slotte de veemarkt mid den in het plaatsje onder water gezet, zodat de Oldenzalers hun baantjes rond het afwezige vee kunnen trekken. „Kleine commissie" in Suriname Zitting begint Vrijdag Den Haag tegen zitting Algemene Vergadering Dr A. Plesman-school in Zandvoort Diefstal uit auto werd opgehelderd GEESTELIJK LEVEN Geestelijke defensie en de scholen Ned. Herv. Kerk rich tzich tot minister Cals Oecumenisch bezoek aan Hongarije VRIJDAG 29 JANUARI 1954 De officier van Justitie bij de recht bank te Breda heeft tegen drie Alge rijnen een gevangenisstraf van een jaar gevorderd. De Algerijnen, twee vrouwen en een man worden ervan beschuldigd dat zij winkeliers met de bekende wisseltruc hadden opge licht. Omstreeks 18 November van het vo rige jaar overschreden drie Alge rijnen, broer, zuster en vermoedelijk hun moeder de Nederlandse grens, waarna zij zich naar Bergen op Zoom begaven. Een gevangenisstraf van drie maan den heeft de officier van Justitie gis teren tegen de 25-jarige Indonesiër M. uit Soerabaja geëist, die voor de Rot terdamse rechtbank terecht stond. Hij zou op 19 October in een Luna park te Rotterdam de kermisreiziger A. J. uit Den Haag met een mes in de rug hebben gestoken. Deze had een diepe steekwond opgelopen tot in de borstholte. Na zeven weken was hij hersteld. Verdachte verklaarde niet te hebben gestoken. Hij had een wondje aan zijn hand, dat was gaan bloeden, toen hij werd aangehouden en dit zou de oor zaak zijn van de bloedsporen, die een scheikundige op zijn kleding had ge- den. Het slachtoffer, dat bij een scooter- baan werkzaam was, vertelde daags voor de steekpartij moeilijkheden met Indonesiërs te hebben gehad en een hunner tegen het hoofd te hebben ge slagen, doch dit was verdachte niet geweest. De volgende avond waren de Indonesiërs er weer geweest en toen werd hij gestoken. Op sommige punten liepen de getui genverklaringen nogal uiteen, doch de getuigen wezen verdachte aan als de man, die had gestoken, hoewel deze bleef ontkennen. Uit het requisitoir bleek, dat een an dere Indonesiër zich destijds als de dader had gemeld. De oficier had dit niet willen geloven. Dit was nl. de man geweest, die geslagen was en „hij wilde de schuld op zich nemen". Uitspraak over veertien dagen. De Haagse rechtbank heeft H. M. M., huisvrouw van J. van R., uit Leiden veroordeeld tot zes maanden met af trek en ter beschikkingstelling dei- regering. Verdachte had op 3 October 1953, terwijl haar man in een stoel zat te slapen, de gaskraan opengezet en was daarna met haar kind de straat opge gaan. Buren bemerkten onraad, waar door erger werd voorkomen. De eis was een jaar en zes maanden met af trek en ter beschikkingstelling der regering. Hier pasten zij bij een winkelier de bekende wisseltruc toe. Zij wend den voor glacé-handschoenen te wil len kopen, betaalden met „groot geld," waardoor de winkelier werd gedwongen zijn geldkistje op de toon bank te plaatsen om te wisselen. Terwijl hij hiermede bezig was bood de oudste vrouw van het gezelschap de winkelier een sigaret aan en op dat moment moet geld uit het kistje verdwenen zijn. Dit constateerde de winkelier pas de volgende dag. Nog bij vier andere winkeliers in Bergen op Zoom tracht ten de Algerijnen dezelfde truc toe te passen. Dit is nergens gelukt. Door middel van twee tolken, waar van de een Spaans en de andere Frans sprak, maakten rechter en ver dachten zich met elkander verstaan baar. Ter rechtzitting beweerden de Algerijnen naar Nederland te zijn ge komen om de echtgenoot van de jon ge vrouw die haar had verlaten, op te zoeken. De verdachten waren: Abbas Ben Sallah, een jongen, die beweert 16 jaar te zijn. Op zijn paspoort stond echter zeven jaar. ingevuld en hij zag er uit als een jaar of 25. De vin gerafdrukken bleken te zijn van een reeds overleden broer. De tweede verdachte was de jonge vrouw Zinab Ben Sallah, de derde was de vrouw Ranzab Mohamed. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De 55-jarige ontsmetter A. F. W. uit Rotterdam werd gisteren door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld wegens poging tot moord tot een ge vangenisstraf van tien jaar met af- Hij werd ervan verdacht gepoogd te hebben zijn vrouw door vergiftiging van het leven te beroven. De man was bjj de ontsmettingsdienst van de ge meente Rotterdam en in Maart van het vorige jaar zou hij twee keer rat- tengif, een oplossing van thalliumsul- phaat, in haar eten hebben gedaan. Door tijdig medisch ingrijpen kon de vrouw worden gered. De eis tegen hem luidde een gevan genisstraf van twaalf jaar met aftrek. Het Tweede Kamerlid, de heer Stokman, heeft o.a. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen schriftelijk enkele vragen gesteld. Van 15 tot 24 Februari wordt in Fa- rijs een tentoonstelling gehouden van het wetenschappelijke- en het kunstboek in de Benelux-landen. Het schijnt, dat slechts boeken in het Frans, Duits, Engels en Spaans zullen wor den tentoongesteld. De vragensteller vindt het vreemd, dat geen boeken in het Nederlands aanwezig zullen zijn, temeer daar de expositie mede onder bescherming, staat van de Neder landse ambassadeur in Parijs. e Drie weken gevangenisstraf was de eis van de officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank tegen de schilder J. F. M. Verdachte was ten laste gelegd dat het aan zijn grove schuld te wijten is geweest dat op 6 Juli van het vorige jaar brand was uitgebroken in een Dakota, staan de op het vliegveld Ypenburg. Op die dag was verdachte bezig met een „sikkes-oplossing" het inwendige van de Dakota te reinigen. Ondanks het strenge, rookverbod stak verdachte een sigaret op en meteen vloog de licht ontvlambare oplossing in brand. In het vliegtuig bevonden zich nog twee personen, die door snel het toe stel te verlaten aan de vlammen kon den ontkomen. Het vuur werd met een schuimblusser gedoofd, maar te schade was zo aanzienlijk dat het ge hele staartstuk moest worden ver nieuwd. Verdachte zei ondoordacht te hebben gehandeld. Uitspraak over 14 dagen. 9 In de nacht van Woensdag op Don derdag is er brand ontstaan in een lahdbouwschuur van de heer J. Mar kussen te Nieuwland. Dertig stuks jong vee kwam in de vlammen om. De brand werd omstreeks twee uur ontdekt door een der omwonenden, die onmiddellijk de brandweer in Nieuwland waarschuwde. Tegelijker tijd zag een bewoner van Middelburg vlammen en alarmeerde de Middel burgse brandweer. Deze rukte onmid dellijk uit en zo geschiedde het dat beide brandweerploegen bijna gelijk tijdig op de plaats des onheils arri veerden. Direct werd de vlammen zee met vijf stralen aangepakt. De met riet gedekte schuur stond in lich terlaaie en brandde ondanks de po gingen van de brandweerlieden geheel dit. Niet alleen 30 runderen kwamen in het vuur om, doch tevens verbrand den een grote partij hooi en stro, een partijtje vlas, ruim 200 mud gedorst graan, landbouwmachines en verder landbouwgerei. Over het ontstaan van de brand tast men volledig in het duister. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. De politie stelt een onderzoek in. Het Centraal Bureau voor de Gra fische Bedrijven in Nederland heeft bij het ministerie van Sociale Zaken een verzoek ingediend het deelnemen in het pensioenfonds voor de grafi sche bedrijven verplicht te stellen voor werknemers in het grafisch be drijf. Uit een verguldinrichting in Amster dam-Noord zijn drie gouden en één platina-anode(n) gestolen. Zij hebben een waarde van bijna 3000 gld. De anoden hingen in een bak van cyaan kali, een zout, dat behoort tot' de stérk ste vergiften in de chemie, en dat werkt als blauwzuur. De Nederlander Van Heuven Goed hart, Hoge Commissaris van de Ver. Naties voor Vluchtelingen, die sinds twee dagen in Teheran verblijft, is door de Sjah van Perzië in audiëntie ontvangen. Uruguay zal worden toe gelaten als drie en zestigste lid van de internationale organisatie voor burger luchtvaart. Het ontwerp voor een vijfjarenplan in Bulgarije is bekend gemaakt. De productie van ijzer, staal en voedsel zal worden vergroot. De zware industrie zal verder worden ont wikkeld. Het vorige vijfjarenplan werd in 1952 voltooid. Tweehonderddui zend Japanse mijnwerkers zijn gisteren een gedeeltelijke staking begonnen. Men eist o.a. loonsverhoging. Wegens het ontslag van enkele vakbondleiders wil de vakbond voor spoorwegarbei ders in Februari een staking uitroepen voor vierhonderdduizend man. De laagste temperaturen van West-Europa werden gisteren aangetroffen in Oslo (—14 graden), Parijs 12 graden) en Berlijn (—14 graden). In Genève viel sneeuw. De plannen tot oprichting van een nationaal monument voor de overleden president-directeur van de KLM, dr A. Plesman, beginnen vaster vorm aan te nemen. Onder voorzitter schap van de oud-directeiir-generaal der PTT, dr ir M. H. Damme, is een werkcomité gevormd. In verband met uitbreidingswerkzaamheden op het vliegveld Ypenburg is de Vijfde Inter nationale Luchtvaart Show (ILSY) uit gesteld tot het voorjaar van 1955. Maandag 1 Februari beleggen vrienden en collega's van de dezer dagen over leden schrijver Sam Goudsmit een her denkingsbijeenkomst in de „Poort van Cleve" te Amsterdam. De Sovjet ambassadeur in Bulgarije heeft een „andere post" gekregen. Moskou be noemde de laatste weken nieuwe di plomatieke vertegenwoordigers ook in Turkije, Tsjechoslowakije, Italië, Noor wegen, IJsland en China. De tweede secretaris van de Sovjetmissie in Tokio wordt vermist. Hij was sinds 1950 in Japan. De Japanse politie acht het niet uitgesloten, dat de man de hand aan zichzelf heeft geslagen, daar hij de laatste tijd grote nervositeit vertoonde. De Egyptische militaire politie heeft gisteren twintig leden van de ontbon den Egyptische broederschap in vrij heid gesteld. Van de onlangs gearres teerde 450 leden zijn er thans weer 149 op vrije voeten. Vijf politieke uitge wekenen uit Guatemala hebben de Mexicaanse autoriteiten om asyl ver zocht. Enkele bejaarde oppositie leiders in Syrië is huisarrest opgelegd. De Sovjet-Unie zal Arghanistan een lening van 3.500.000 dollar verstrekken voor de bouw van twee grote graan silo's en twee graanmolens. Tussen Indonesië en Denemarken is een nieuw handelsverdrag gesloten Ook de tech nische hulp van Denemarken aan de opbouw van Indonesië wordt in ogen schouw genomen. Aangezien er voor de eigenlijke ijsbaan niet genoeg water is, heeft het gemeentebestuur van Oldenzaal besloten om het marktplein als zodanig te ge bruiken. Deze stap van het ge meentebestuur is met groot en thousiasme ontvangen, zoals men ziet. Het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter heeft de ministers van Finan ciën en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk de vol gende vragen gesteld 1. Is het juist, dat de invoer van bestrijdingsmiddelen voor de land en tuinbouw belast zal worden met een invoerrecht van 10 2. Is het waar, dat deze maatregel getroffen wordt op aandringen van Nederlandse fabrikanten in deze be strijdingsmiddelen? 3. Is het de minister bekend, dat de Nederlandse industrie niet in staat is alle nodige bestrijdingsmid delen te leveren in kwaliteit en prij zen, zoals thans het buitenland die kan leveren? 4. Verwachten de ministers ook, dat een dergelijke maatregel gevolgen zal hebben voor de uitvoer van onze land- en tuinbouwproducten, omdat hieruit tegenmaatregelen kunnen voortvloeien? 5. Achten de ministers het thans niet noodzakelijk om te voorkomen dat de kostprijs van onze land- en tuinbouwproducten verhoogd wordt? Het contract voor het leveren van 150.000 vaten zoute haring aan de Sovjet-Unie is op 27 Januari volge leverd. Onderhandelingen over een aanvullend contract zijn gaande. Woensdagmiddag is het Russische schip „Sochi" uit Rotterdam met be stemming Windau vertrokken met 5.339 vaten zoute haring aan boord. Woensdagavond stak het Russische schip „Gribodeov" te Rotterdam van wal met 16.440 vaten haring aan boord. Deze lading van 2219 ton ge wicht was de laatste, die tot het in Juli 1953 gesloten Nederlands-Russi sche haringcontract behoorde. De Redersvereniging van de Neder landse Haringvisserij heeft inmiddels een aanvullend nieuw contract afge sloten voor de levering in de komende maanden van nog 65.000 76.000 vaten De 39-]arige incasseerder van een verzekeringsmaatschappij, J. M. H. B., wordt er van verdacht zich door hem voor zijn maatschappij geïnde gelden, ten bedrage van 3980 gulden, te hebben toegeëigend. De man is in verzekerde bewaring gesteld. jy^ISSCHIEN om de uitlating van de Rotterdamse hoofdcommissaris te weerleggen, als zouden er tegenwoor dig bijna geen vakkundige krakers van brandkasten meer zijn, trokken Zaterdagavond twee inbrekers erop uit om boven een slagerij in de Zwart Janstraat te Rotterdam de brandkast ouderwets onderhanden te nemen. Maar ze hadden pech, toen de be drijfsleider die avond nog even op de zaak verscheen, boven gestommel hoorde en de heren daar in werkhou ding aantrof. Als een haas gingen ze er vandoor, met achterlating van een complete zuurstofinstallatie, een cy linder, een manometer en een snij- apparaat. De recherche, die even la ter verscheen vond ook nog een auto hoes en een kappersjas, die.... een wasnummer droeg. Via een wasserij kwam men achter de eigenaar, een kapper, die, de jas „voor een toneel uitvoering" had uitgeleend aan de 38-jarige beddenmaker J. T. H. Maar deze laatste, aan de tand gevoeld, er kende dat het slechts een voorweni- sel was geweest. Een vriend van hem had nl. een inbraakje op het oog in een slagerij en de jas had hij nodig gehad om eventueel in de zaak voor slagerknecht aangezien te worden Enfin, een van de inbrekers, de 46- jarige monteur J. W. van der V. zit nu voorlopig achter slot, waar hij misschien tot de conclusie zal komen, dat de hoofdcommissaris nog steeds gelijk heeft. De naam van de tweede man is bekend, maar hij houdt zich nog schuil. Ten bate van het Nationaal Luchtvaart fonds zal de PTT in het najaar twee postzegels met toeslag uitgeven. Het zijn een zegel van 10 ct. met toeslag 4 cent en een zegel van 2 ct met toe slag 2 ct De ontwerpen worden ver vaardigd door Prof. Röling van de Rijksacaden ie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam en zullen de begrippen jeugd en luchtvaart symboliseren. DE STAF van het eerste legercorps heeft haar bivak voor de winter- oefening „Surprise" in de omgeving van de Hol- terberg opgeslagen. Het doel van deze oefening is een indruk te krijgen van de omstandigheden, waar onder de soldaat te velde hartje winter moet leven. Verschillende problemen zoals watervoorziening en bescherming tegen de koude, worden onder zocht. De militairen bi vakkeren in tenten. Zij boffen wel met het weer. £)E DERTIENJARIGE Willem van der Valk uit Rotterdam, die enkele dagen geleden het leven van twee door het ijs ge zakte broertjes redde, moest Woensdag héle maal met zijn trotse va der en zijn Zondagse pak naar het hoofdbureau van politie komen, waar de hoofdcommissaris woorden vol lof spraken Willem tenslotte als be loning het spannende boek „De scheepsjongens van Bontekoe" overhan digde. gINDS HALF December kan men in Frankrijk waterdichte sigaretten van de Régie fran?aise onder de naam Air Fran ce kopen, speciaal om mee in de regen te lopen of door het ijs te zakken. Het papier van deze si garetten, dat absoluut wa terdicht is, brandt zonder enige geur te versprei den. Voor de geur 'zorgt die Franse tabak wel. yAN HET KOSTBARE Wedgwood porcelein, dat in Sydney zou wor den gebruikt voor een banket ter ere van ko ningin Elizabeth, was door de lompheid van 'n dienaar een aantal bor den en schotels gebroken. Terstond zijn nieuwe, vliegende schotels van Birmingham naar Am sterdam en vandaar per KLM-toestel naar Syd ney gevlogen. Bovendien heeft de KLM een aantal zeer zeldzame, speciaal ter gelegenheid van de kroning vervaardigde ju welen van Londen naar Sydney vervoerd. De col lectie, welke ruim 200.000 gulden waard is, zal in Australië tijdens het ko ninklijk bezoek worden tentoongesteld. ]")E ORGANISATOR van een Zweeds radiopro gramma had de afgelopen Zondag tot een vacantie. dag voor de huisvrouwen uitgeroepen. De Zweedse staatsspoorwegen wilden niet achterblijven en bo den de vrouwen een reis voor half geld aan naar de plaats van haar keuze. Tienduizenden wouwen meldden zich Zondag op de stations en allen, die een trouwring dToegen, kregen een kaartje voor half geld. Vele verwaar loosde huisvaders hebben telefonisch en kwaad bij de organisatoren van het uitje geprotesteerd, maar anderen gunden hun vrouw wel een vrije dag of waren blij, dat ze zelf eens een keer rust had den. Ook ministeir-presi- dent Tage Erlander was een dag door zijn echt genote in de steek ge laten en stond zelf in de keuken (zei hij). DE HARTOG, de man van „Hol lands Glorie", „Gods Geuzen" en een aantal andere bekwaam geschreven boeken, heeft in een interview met het Franse tijdschrift „Paris Comoedia" ge zegd dat hij voortaan geen boeken meer in het Nederlands zal schrijven, omdat de Hollanders zijn werk niet „lusten" (ne goütent pas du tout, staat er). De auteur klaagt er onder meer over, dat men in ons land een overvloed van ad jectieven moet gebruiken om als schrijver te kunnen meetellen, en hij zegt daar zelf een gloeiende hekel aan te hebben. Verder vinden de Nederlanders volgens De Hartog, dat het vertellen van een verhaal niet tot de literatuur be hoort. Zo zegt de schrijver nog veel meer dingen, die bewijzen, dat hij de kunst om zich zeer sterk en fantasierijk uit te drukken nog niet is verleerd. Hij meent, dat wij een boek als „De kleine ark" (over de watersnood) niet kunnen waar deren, omdat de Hollander vindt, dat er in de sfeer van een dergelijke ramp geen glimlach past. Men zou menen, dat De Hartog de critieken in de Neder landse bladen over dit boek zelf niét gelezen heeft. En de oplagecijfers van zijn meeste andere boeken zijn voor Nederland ongekend hoog. Ongetwijfeld rekent De Hartog, die reeds lang in het buitenland woont en met een dochter van de Engelse toneelschrijver Priestley is gehuwd, teveel met Engelse en Amerikaan se maatstaven. Hij zal ook wel niet te spreken zijn over de wijze, waarop „Het hemelbed" in ons land is ontvangen. Simon van het Reve (van „De avonden") heeft onlangs eveneens verklaard zich op het schrijven in de Engelse taal te gaan toeleggen, maar hij geeft toe, dat hij het doet uit financiële overwegingen. Indien de zakelijke De Hartog zich ook in die richting had uitgelaten, zouden wij er begrip voor hebben gehad. Nu niet, nu hij het over de artistiek-veront- waardigde, dus propagandistische boeg gooit. lj)e kleine commissie ter voorberei ding van de Ronde Tafelconferentie met de West is Woepsdag op het vliegveld Zanderij bij Paramaribo aangekomen. Zoals men weet zal het overleg dezer commissie in Paramari bo. worden voortgezet. De leden wer den verwelkomd door gouverneur Klaasesz, landsministers, Statenleden en andere autoriteiten. Minister Kern kamp inspecteerde de militaire ere wacht. Een militair muziekcorps bracht muziek ten gehore. Voorts was er een huldiging van delegaties van de Hindoestani en de regeringspartij. De besprekingen van de commissie beginnen vermoedelijk Vrijdag na een officieel welkomstwoord door de gouverneur. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties te New York heeft de secretaris-gene raal van die organisatie medegedeeld, dat de Nederlandse regering het op het ogenblik niet opportuun acht de Alge mene Vergadering der V.N. bijeen te roepen ter bespreking van het vraag stuk der Koreaanse krijgsgevangenen. De Nederlandse regering zal zo nodig haar standpunt in nadere beschouwing nemen. In de nacht van 7 op 8 Januari werd de deur van een aan de Voldersgracht in Den Haag geparkeerd, auto gefor ceerd. Uit de auto werden drie koffers met lederwaren tassen en dergelijke ontvreemd. Zii hadden een waarde van 990 =uiden. De 46-jarige visser J. van E.. zonder vaste woon- of verblijf plaats, is thans door de politie te Rot terdam aangehouden en naar Den Haag overgebracht. Hij heeft bekend en is na voorgeleiding in het huis van be waring ingesloten. P-t onderzoek wees uit, dat Van E. naar Leiden was ge gaan, waar hij de lederwaren verkocht. De politie te Leiden hield twee perso nen aan, verdacht van heling en schuldheliog. Nadat het signjlement van Van E. was versoreid, werd hij te Rotterdam aangehouden. AUGUSTUSHERDENKING VAN VRIJE UNIVERSITEIT Op 13 November van dit jaar, de dag waarop het 1600 jaar geleden zal zijn dat Augustinus werd geboren, zal tijdens een publieke zitting van de Senaat der Vrije Universiteit te Am sterdam de kerkvader worden her dacht. Een aantal hoogleraren der universiteit zal het woord voeren. Het moderamen van de Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft zich in een schrijven tot de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ge wend. Hierin wordt gezegd, dat het moderamen met bezorgdheid heeft ken nis genomen van de wijze waarop de scholen worden betrokken bij de wer ving van kader voor leger, vloot en luchtmacht. Het stelt daarom aan de minister de vraag: Hoe kan door middel van de scholen de geestelijke defensie en de voorbereiding van een positieve vrede het best worden bevorderd? Het mo deramen ziet een des te groter en po sitiever taak voor de school weggelegd in de bevordering van alles wat kan dienen, om de geestelijke goederen van onze Westerse beschaving aan de jon gere generatie bewust te maken en mede te geven, en tegelijk de leerlin gen reeds van den beginne af aan het besef bij te brengen, dat zij leven in een wereld waarin zij „for better, and for worse" verbonden zijn met het lot van alle andere be' -oners van deze planeet. Het moderamen meent, dat de school hieraan nog niet voldoende dienstbaar is gemaakt en ziet hier nog grote mo gelijkheden liggen. Daarom verzoekt het moderamen de minister ,een studie commissie in te stellen, die de opdracht ontvangt een rapport samen te stellen, dat suggesties bevat omtrent de moge lijkheden, die er op dit gebied voor de verschillende scholen liggen. Het moderamen heeft zich voorts met een brief tot de minister van Oorlog en van Marine gericht, waarin het be zwaar maakt tegen de wijze, waarop op de middelbare scholen de werving voor het kader wordt opgezet. De be zwaren richten zich allereerst tegen de werving, omdat deze de grenzen ener objectieve voorlichting overschrijdt; ten tweede tegen het feit, dat de jeugd enthousiast wordt gemaakt tegen de moderne bewapening; ten derde tegen het feit, dat de jeugd tot wie men zich richt nog de bezonkenheid van oordeel mist om in deze een verantwoorde be slissing te nemen; ten vierde acht het moderamen de kans groot, dat er con flicten kunnen ontstaan tussen ouders en kinderen over deelneming van de laatste aan legerdagen. Het meent dan ook, dat op deze wijze de actie tot ver sterking van de defensieve kracht zou kunnen leiden tot ondermijning van deze factoren, welke de eigenlijke kracht van het Westen behoren uit te maken. Zandvoort eert een groot Nederlander door aan de nieuwe open bare lagere school, welke op 1 Februari in gebruik zal worden ge nomen, de naam te geven van dr Albert Plesman. Hier ziet men de burgemeester van Zandvoort, mr H. F. v. Fenema met de hoofd onderwijzer en twee leerlingen, Kees en Wim Aay, die bij de ope ning de sirene in werking hebben gesteld. Op 6 Februari zullen de Anglicaanse bisschop van Chi'cester, dr Bell, een der presidenten van de Wereldraad van Kerken, en dr W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van die Raad in Hongarije aankomen. Zij zul len daar deelnemen aan een tweedaagse conferentie an het Oecumenisch Co mité van Hongariie, waar gesproken zal worden over het thema van ie As- semblée te Evanston. Zowel dr Bell als dr Visser 't Hooft zullen enkele preek beurten vervulllen te Budapest en De- brecea F

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5