Georges Bidault koos de oorlog Palais Royal verdringt thans Saint Germain des Prés Zes jaar geleden werd in Indo-China de vrede gesaboteerd Vermaakscentrum is verplaatst LAATSTE NIEUWS Weekblad „Express" publiceert geheime documenten van de Franse regering Ho Chi Minh tot driemaal toe tot vrede bereid In het hartje van Parijs Wandelende berg in Noord-Italië MARKTBERICHTEN Markten Barneveld-Ede De Schager markt GEESTELIJK LEVEN Het zendingsonderwijs op Nieuw-Guinea groeit Opstand in Syrië uitgebroken De elfstedentocht is nog niet vastgesteld Zes Nederlanders starten in Davos Zondag geen veldsporten Iets minder vorst BEROEPINGSWERK Marionettentheater van Vittorio Podrecca naar ons land VRIJDAG 29 JANUARI 1954 t dichter bij de com- ,n bij de Katholieken, in gezamenlijke posi- ,ran de „schoolstrijd", van de drie linkst nt tegen het verlenen het confessioneel vrij 2le Belgische gemeen- t dit doel een organi- ri de Katholieken te eerwacht echter niet, en liberalen een der- jrven sluiten op het niveau. Onder de ghdeen zou een sa- e communisten hun onale opinie immer# i kwalijk genomen. iemand reeds op be- candidaten gesteld an premier in de ver- cse regeringscombina- ■kiezingen. Het is nie- prof. dr Eyskens, de ter-president. In 1950 het politieke toneel, in van de C.V.P. de jevochten tussen de .slappen", tussen hen, ren voor het linkse ie oproer en hen, die zware jongens be- f. Eyskens, die tot de mgel van de C.V.P. n zich doen spreken, t, die veel inkt heeft It hij gezegd, dat Bel- zou moeten opgaan •igisme op economisch wees o.a. naar het werkloosheid nog pijnlijk probleem in claarde, dat een soort aan 100.000 werklo- ïnen verschaffen. eer drie maanden ons de aanstaande parle- worden er in de ran proefballonnetjes :amerhand stijgt de maar vóór de grote it nog twee politieke ;lang moeten afhande- ging van de Europese chap en de verkla- ïdwetsherziening. geleden nog slechts eerkamers en labo- [ood geworden voor inen realiseren, dat e klank zal krijgen Iet woord „atoom" aan „vernietiging", deze gevoelswaarde sle andere landen, an de ontwikkeling land, een plutonium bomen. leen wetenschappelij- vragen nog om in- ring. Ook de econo- i de zaak levert een erst ingewikkelde en onopgeloste vraag- nand weet nog maar at de opwekking van estemd voor vredes- jaan kosten. enlopende ramingen worden, eik daarvan of misschien zijn ze dat ligt nog in de omst verborgen. En ?n helderder inzicht kosten, kunnen ook beslissingen worden beleidvol staatsman- n de Britse regering aren gevergd worden, ng van atoom-energie [zaam, maar ook niet ?rd warden. Enorme r in de steenkoolin- srd, en zelfs een leek nate voorstellen wat als atoom-energie, ar tijds, de taak van een kwart zou over- problemen moéten en gezien Enge- s er niets dat er op ;t zullen worden op- ïhower heeft bij het ïgres een plan inge- oeling heeft, een eco- ng te bestrijden en zo omen. In zijn toelich- 3'ident toegegeven, dat herenigde Staten een oordoet. De economi- I is iets teruggelopen, daar werkloosheid is wer verwachtte ech- ang zich dit jaar zou geen gedetailleerde its enkele richtlijnen, bij haar economische ion. Zo zullen er de ■maatregelen worden culiere activiteit moet I Schuldmanipulaties, >elastingmanipulaties ring ten dienste. (Van een bijzondere correspondent) MIDDEN in de langdurige verkiezingsprocedure van Versailles wierp het in korte tijd in hoog aanzien gekomen Parijse weekblad ..Express" een politieke bom. Precies acht jaar na het begin van de bloedige oorlog in Indo-China publiceert het een aantal geheime documenten. Het gaat om de uitwisseling van telegrammen tussen de Franse Hoge Commissaris in Indo-China Bollaert en de Franse regering over de tot dusver onbekend gebleven vredesonderhandelingen met Ho Chi-Minh in 1947. Hieruit blijkt duide lijk, dat de thans 8-jarige oorlog reeds na drie maanden beëindigd had kunnen worden, als de onder handelingen niet door Paul Coste-Floret, minister van Oorlog in het kabinet Ramadier, generaal Valluv, opperbevelhebber in Indo-China en Georges Bidault, toen evenals thans minister van Buitenlandse Zaken, waren afgebroken. De onthullingen van de ..Express", waarin wordt medegedeeld, dat dit niet alle docu menten zijn, maar dat men nog enkele van de meest bezwarende heeft achtergehouden, hebben in politieke kringen grote opwinding teweeggebracht en zullen ongetwij feld een ernstig politiek naspel hebben. OP 19 December 1946 had Vo Nguyen Giap, Ho Chi-minh's troepen- bevelhebber, met het bloedbad op de Fransen bij Hanoi de vijandig heden geopend, omdat de Franse militairen hem een ultimatum hadden gesteld. Drie maanden later, op 18 Maart, ver- klaarde minister-presi dent Ramadier in de Pa rijse Kamer: „Wij zullen de kwestie Indo-China niet langs de weg van het geweld oplossen. Er zijn slechts politieke oplossin gen mogelijk." Reeds drie dagen later antwoordde Ho Chi-minh, die in tegenstelling tot Vo Nguyen Giap geen gewa- pend conflict had gewild, via z'n jungle-radio: ,„4ls de Franse regering een officiële en vrijmoedige verklaring zou afgeven, waarbij de onafhankelijk heid van Viet-N am wordt erkend en de handhaving van deze politiek wordt gegarandeerd, dan zijn alle andere kwesties ge makkelijk te regelen. Frankrijk behoeft maar één tvoord te zeggen om de vijandigheden onmid dellijk te beëindigen en de vriendschap en het vertrouwen te herstellen. Als de Fransen ondanks onze oprechte wens de vrede te bewaren toch de oorlog voortzetten, zullen ze alles verliezen, zonder iets te winnen, want de oorlog zal slechts tot haat en wraakzucht tussen onze beide volkeren lei den. Wij verzoeken de Franse regering ons dui delijk te zeggen welke haar politiek tegenover Viet-Nam zal zijn...." Inmiddels had de rege ring Ramadier admiraal d'Argenlieu, onder ivie het conflict uitbrak, ver vangen door de Hoge Commissaris Dolleart. Onmiddellijk na zijn aan komst in Saigon begon Bollaert met zijn taak de oorlog te beëindigen. Op 26 April kon hij aan de regering in een thans door de „Express" gepu bliceerd telegram een boodschap van Hoang Minh-Giam, Ho Chi- minh's minister van Bui tenlandse Zaken, door geven, ivaarin deze de on middellijke beëindiging van de vijandelijkheden voorstelt en onderhande lingen wil aanknopen tot vreedzame oplossing van het nu reeds vier maan den oude conflict. Rama dier gaf Bollaert op 29 April toestemming om de onderhandelingen te openen. QAAROP begaf de minister van De fensie zich naar Indo-China. De opperbevelhebber, generaal Valluy, gaf een zeer rooskleurige schildering van de militaire situatie. Onderhande lingen onder deze gunstige omstan digheden kwamen, volgens hem, slechts in aanmerking op basis van een capi tulatie van de vijand. Het was muziek in de oren van generaal Valluy, toen de minister van Defensie hem zei: „Doe alles wat ge kunt om Bollaert van onderhandelingen met Ho Chi- Minh af te brengen". Valluy kweet zich van deze hem zeer aangename taak doordat hij nadat Bollaert hem om raad had gevraagd voor de miltaire zijde van de wapenstilstand voorwaarden noemde, die overeenkwa men met een capitulatie. Op 12 Mei 19 7 kwam de persoon lijke referent van de Hoge Commis saris Bollaert, Paul Mus, in het ge heim x. it Ho Chi-Minh tezamen. Hij las hem de voorwaarden van generaal Valluy voor: aflevering van de helft van het oorlogsmateriaal en de muni tie van de Viet-Minh-troepen, hand having van de orde uitsluitend door Franse strijdkrachten, die zich in het hele land vrij zouden kunnen bewe gen, terwijl de Viet-Minh iedere niet door het Franse oppercommando toe gestane beweging werd verboden. Ho Chi-Minh wees deze capitulatie-voor- waarden af met de woorden: „Als wij dit zouden aannemen, dan zouden we lafaards zijn. En voor lafaards heeft de Franse Unie geen plaats." QP 19 JUNI herhaalde Ho Chi-Minh zijn toezegging om onder aanne melijke voorwaarden vrede te sluiten en „nauw met het Franse volk in de schoot van de Franse Unie samen te werken". Hij wijzigt zijn kabinet en dringt de radicalere elementen als Vo Nguyen Giap op de achtergrond. Inmiddels heeft Bqjlaert, die zijn vre despogingen eveneens niet opgeeft, de Franse regering overtuigd, dat de wa penstilstands-voorwaarden te ver gin gen en volmacht gekregen ze te ver zachten. Hij maakt het plan de oorlog met één slag door een grootse actie te beëindigen. In een op 15 Augustus te houden rede, waarvan de tekst thans door de „Express" wordt gepu bliceerd, wilde hij verkondigen, dat de Fransen om 12 uur van dezelfde dag het vuren zouden staken. Dit be vel was niet aan voorwaarden verbon den, maar zou op 1 September opge heven worden, als de Viet-Minh niet vóór die datum de vastgehouden gij zelaars had vrijgelaten. De wapen stilstand zou na 1 September met 20 en daarna nog eens met 10 dagen verlengd worden, om over de détails te kunnen onderhandelen. Bollaert. wilde beperkingen voorstellen niet al leen voor de Viet-Minh, maar ook voor de Franse strijdkrachten. Geslo ten enveloppen met het opschrift: „Op 15 Augustus om 12 uur te openen" werden reeds onder de eenheden ver deeld. De regering in Parijs had de volledige tekst van de voorstellen van Bollaert ontvangen. Daarop vliegt generaal Valluy „om gezondheidsredenennaar Parijs en alarmeert zijn politieke vrienden, de minister van Buitenlandse Zaken Bi dault, de minister van Defensie Coste- Floret en de mce-ministerpresident Teitgen. Onder leiding van Bidault we ten ze in de ministerraad te bereiken, dat Bollaert verboden wordt zijn voor stel te doen. Bidault heeft in het ge heim reeds een andere oplossingbij de hand, namelijk het terugroepen van de in Hongkong in verbanning leven de Bao Dai. De verworpen vrede. f-JET BESLUIT van de Franse rege ring was zeer vreemd, te meer daar Ho Chi-Minh inmiddels een derde vredespoging had gedaan. Zijn gevol machtigde in Bangkok overhandigde aan de Franse gezant Gilbert ter doorzending naar Parijs de volgende voorstellen 1. Onafhankelijkheid binnen het ka der van de Franse Unie. Grondwet van Viet-Nam volgens het voor beeld van de Franse. Nauwe cul turele, financiële en valuta-gemeen schap. Op alle gebieden overwegend Franse raadgevers. Vorming van organen voor technische coöperatie onder voorzitterschap van de Fran se Hoge Commissaris. Erkenning van het handvest der Verenigde Naties door Viet-Nam. BIDAULT 2. Handhaving van een klein natio naal leger met Franse instructeurs en nauwe betrekkingen tussen de generale staven. Geen Franse gar nizoenen in het binnenland, maar defensiesteunpunten (ter beschik king van de UNO) in de kustplaat sen en aan de Chinese grens. 3. Gemeenschappelijke buitenlandse politiek met Frankrijk. Eigen di plomatieke vertegenwoordigingen in China en Siam. Diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in de Franse diplomatieke missies in de belangrijkste landen (in alle andere landen vertegenwoordiging door Frankrijk). Deze buitengewoon gunstige voor waarden, die Frankrijk in Viet-Nam nooit meer zal bereiken, zelfs thans niet onder het door Frankrijk inge stelde regiem van Bao Dai, werden tengevolge van de invloed van Bi dault, Coste-Floret en anderen niet eens beantwoord. Men verliet zich op generaal Valluy, die toen in de zomer van 1947 een herfstoffensief voorbereidde, dat hij het laatste vóór de algehele overwinning noemde. Hij had nog slechts enkele maanden nodig. De „Express" schrijft hierbij„Op de vrede, waartoe generaal Valluy en Monsieur Coste-Floret met hun expe ditiecorps van 110.000 man de 40.000 partisanen van de Viet-Minh in twee maanden wilden dwingen, wacht Frankrijk nog heden. Tegenwoordig staan er aan iedere kant ongeveer 400.000 man tegenover elkaar." Het tijdpunt nadert, waarop het Franse volk voor zijn sindsdien gesneuvelde zonen en zijn geruïneerde financiën rekenschap eist. PRODUCTIE VAN MOTOR VOERTUIGEN In 1953 heeft Groot-Brittannië bijna 595.000 auto's en 240.000 commerciële voertuigen geproduceerd. Meer dan 302.000 auto's en iets meer dan 111.300 commerciële voertuigen werden ge ëxporteerd. De waarde van de export van motorvoertuigen bedroeg 300 millioen. Sinds het einde van de oor log, tot het einde vam *1953, heeftr de- Britse auto-industrie meer dan 2 mil lioen auto's en meer dan drie kwart millioen commerciële voertuigen ge ëxporteerd. (Van onze correspondent te Parijs PARIS LA NUIT, Paris by Night of het nachtleven in Parijs is een feest dat zo tegen een uur of negen begint. Dan trekken de uitgaan ders naar de restaurants, waar ze zich aan een uitvoerige tafel tegoed doen, waarna men zich naar een cabaret of een nachtclub begeeft. Waar gaat men echter heen, ik bedoel naar welk van de twintig Parijse ar rondissementen? Men kan natuurlijk gaan naar de wijk die men zelf- verkiestin Parijs is er echter steeds één „quartier" in de mode, en vogue zoals men hier zegt en daarheen worden de touristen en de Pa rijse uitgaanders door een soort mondaine magneet heengetrokken. Het wonderlijke is dat in de loop der jaren liet ene „modecentrum" het an dere verdringt. Eerst trok Montmartre alle buitenlanders, daarna kwam Montparnasse opzetten en de butte Montmartre verdween uit het mid delpunt van de mondaine belangstelling. Saint-Germain-des-Prés ont troonde Montparnasse'weer. U dacht waarschijnlijk dat Saint-Germain- des-Prés het laatste van het laatste was, het neusje van de aniusements- zalm, het fijnste van het fijnse van Paris la Nuit. Mis! De revolution- naire mare is thans officieel door Tout Paris bevestigd: Saint-Germain- des-Prés heeft het op haar beurt tegen een andere wijk moeten afleggen. HO CHI MINH QE MODEWIJK van Parijs, het quar tier waar de nachtbrakers en de argeloze touristen, de snobisten en de lieden-die-.wel-eens-wat-anders-willen zich thans bij voorkeur amuseren is het Palais-Royal, dat wil zeggen, de oude en eerbiedwaardige buurt rond om de Comédie Frangaise en rondom de charmante en intieme tuin van het Palais-Royal. In de tijd van Toulouse-Lautrec werd Montmartre het uitgaanscentrum van Parijs. Frankrijk beleefde zijn Belle Epoque. De Moulm Rouge lan ceerde de frivole can-can, Yvette Guil- bert zong haar navrante levensliede ren, Anstide Bruant stak in zijn ca baret „le Chat noir" de draak met iedereen en m het Lapin Agile kwa men Picasso, Kees van Dongen en Matisse hun glas cognac drinken. Het was de tijd van de fiacretjes, van de vrolijke en niet al te eenkennige midi- nettes en van het zorgeloze leven voor een hele grote groep mensen. Montparnasse begon Montmartre na de oorlog van 1914—1918 weg te druk ken. Deze wijk op de linkeroever van de Seine werd voor die tijd reeds be zocht en vooral ook bewoond ioor aler beroemd geworden artistende hilder Modigliani en de dichter Apol- naire dronken er grote glazen ab- mth op het terras van de Dóme. laar de touristen en het mondaine rijs begonnen Montparnasse pas na de eerste wereldoorlog te verkiezen. De Dóme werd er een wereldvermaard café, dat dag en nacht openbleef en waar de nieuwsgierigen uit heel deze wereld heengingen om er, vooral in het holst van de nacht, de vreemdste vogels uit het Bohème Parijs te zien zitten. De schilders droegen griezelig lange haren, flambards en strikdas- sen, er werden ongekende hoeveelhe den Pernod gedronken en de burgers stroomden toe om dit wonderlijke wil- debeestenspel eens van nabij te be kijken. Montparnasse hield stand tot 1940. Toen maakte de oorlog ook aan de glorie van deze wijk een einde. Na de bevrijding kwamen er vele goede zaken in Parijs weer langzamer hand terug. Maar Montparnasse had plaats moeten maken voor een wijk, die zich existentialistisch noemde: Saint-Germain-des-Prés. Voor de bezet ting was dit een heel rustig „quartier", waar toen onbekende schrijvers, zoals Jean Paul Sartre, in onbekende café's de Flore en de Deux Magots hun kopje koffie kwamen drinken. Maar na de „libération" werd deze zelfde Sartre plotseling wereldbe roemd. Men riep hem uit tot paus van het existentialisme en heel Parijs en daarna ook al de buitenlandse tou risten stroomden naar Saint-Germaine om er de grote man, omringd door zijn ongewassen discipelen te zien zit ten. gARTRE ZELF had reeds gauw ge noeg van deze opdringerige be langstelling en hij verliet de wijk, die hij gelanceerd had. Maar zijn existentialisten bleven en zij knipten hun haar zo, zij kleedden zich zo en zij gedroegen zich zo, dat het dik de moeite waard werd hen te gaan be kijken. Die jeugdige vereerders en na-apers van Sartre stichtten hun kelders, waar vreemd gedanst werd en waar men voor veel geld in een benauwde om geving mocht mee-swingen. Het liep er storm. De café's Flore en Les Deux Magots werden het intellectuele cen trum van heel de hoofdstad en in de rumschenkerij op de boulevard Saint- Michel was het dag en nacht vol met meisjes met lange, ongekamde haren en gestoken in blauwe werkbroeken. En ook met jongens, die hun hoofd met een twee centimeter lang laagje haar lieten begroeien en dezelfde broe ken droegen als hun vriendinnen. Het leek dat Saint-Germain zich voor ze ker een generatie aan de spits van de Parijse wijken zou handhaven. rpOTDAT aan het einde van het vo rige jaar plotseling bleek dat de mondaine Parijzenaars, die een wijk maken en breken, St. Germain begon nen te verwaarlozen. Men zag hen niet meer in Flore of in de brasserie Lipp. Waar zullen ze nu neerstrijken, vroegen de tienduizenden lieden, die in Parijs van het uitgaansleven be staan, zich af. Het antwoord werd dezer- dagen bekend: Palais-Royal wordt de nieuwe modewijk. De restau rants, de cabarets, de nachtclubs op en rondom de place du Théatre-Fran- goir. zitten iedere avond vol en er zijn in enkele maanden tijds 5 nieuwe caba rets bijgekomen. La Négence is éen van de restaurants, waar de grote mensen nu gaan eten. Er zijn zelfs plannen om in de stille tuin van het Palais- Royal, waar nu onder de arcaden de postzegelhandelaars en de antiquairs hun winkeltje hebben, mondaine dans gelegenheden te maken. Het is te ho pen dat dit niet door zal gaan, want men zou er de oude, verstilde tuin grondig mee bederven. Maar Palais- Royal is in de mode gekomen en de komende tien jaar zullen we ons daarin moeten schikken. Ofschoon. Ofschoon men ook in Montmartre nog bijzonder gezellig uit kan gaan. Op de place du Tertre is het iedere avond, winter en zomer, nog druk als op een kermis. Maar Tout Paris komt er niet meer. Ook in Montparnasse kan men zich nog goed amuseren. Het terras van de Dóme is nog steeds een vergaarplaats van vreemde lieden. Maar de echte artisten komen er niet meer. Saint Germain-des-Prés zal voorlopig nog niet erkennen dat er een nieuw cen trum is gekomen. De existentialisten blijven er nog huizen en de meeste touristen zijn er nog van overtuigd, dat bij een bezoek aan Parijs een avond in zo'n kelder beslist niet mag worden overgeslagen. Bij het dorp Missano, veertig km. ten Zuiden van Modena in het Noor den van Italië, is reeds enkele dagen een grote hoeveelheid aarde en steen van een berghelling in beweging ge komen. De mensen in de buurt noe men deze enorme bewegende laag reeds de wandelende berg. Het geheel ziet er uit als een koude lavastroom. Een aantal huizen is reeds beschadigd. Evacuatiemaatregelen zijn in voorbe reiding. Pogingen om door middel van springstof de aardverschuiving een andere richting te geven, zijn tot nu toe mislukt. RECORD EXPORT VAN KANTOOR INSTALLATIES. Voor de achtste opeenvolgende keer sedert de oorlog heeft Groot-Brittan- nië een nieuw record gevestigd voor haar uitvoer van kantoorinstallaties. In 1953 werd voor meer dan 15 mil lioen Pond geëxporteerd, hetgeen bij na een millioen Pond meer was dan in 1952. Het leeuwenaandeel had de afdeling kantoormachines, die voor 10.76 millioen exporteerde tegen 9.70 millioen in 1952. OLIE-UITVOER IN 1953. In 1953 heeft Groot-Brittannië meer dan 7 millioen ton geraffineerde pe troleum ter waarde van 71 millioen uitgevoerd, aldus heeft het U.K. Pe troleum Board medegedeeld. In 1952 bedroeg de uitvoer 5.150.000 ton, -er waarde van 52 millioen. De toene ming van bijna 40 procent is te dan ken aan de ingebruikstelling van nieu we raffinaderijen. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Jan. 7400 kg uien 10.6010.90, grove 9.10 —9.40, 1300 kg groene kool 12.30—15.10, 4500 kg gel kool 6.507, 3500 kg rode kool A 7, 5000 kg witte kool 5.60. NOORDSCHARWOUDE, 29 Januari. 10.000 kg uien 10,8011.30, grove 9,20 9,70, drielingen 910 en nep 17; 11.000 kg rode kool A 79,20 en B 6: 400 kg groene kool 13,80; 8500 kg Deense witte kool 5.50. Doorgedraaid: 2000 kg rode kool en 2500 kg Deense witte kool. WARMENHUIZEN, 29 Januari. 8000 kg rode kool B 6, 7100 kg Deense witte 5.50, 6500 kg uien 10.90—11.20, 3000 kg peen B 5.40. AVENHORN, 28 Jan. 400 kg spruit- kool 27—52; 9000 kg rode kool 6—10,10: 70.000 kg uien grove 8,9010. gewone 10,50—11,60, drielingen 10,30—11,40 en nep 2229; 7500 kg bieten: I rond 5 5,10 en II rond 4; 35.000 kg peen II 5, III 5—5,90 en IV 5—5,70. MEDEMBLIK. Uien grof 8.60, uien gew. 19.5011.00, uien driel. 9.5010, uien nep 2024, ronde biet a 5.80, ron de biet b 4.00. groene kool 10.5014.00, witte kool 5.50, rode kool 7.109.60, witlof I 49, II 46. II 32. OBDAM, 28 Januari 1954. 15000 kg uien middel 9.9010.60, grof 8.90—9.20, drieling 9.609.80, nep 26.90—27 40, .22000 kg breekpeen B 55.10, C 55.20, D 5, 1000 kg spruiten 1827. OPPERDOES, 28 Jan. Uien grof 8.50, uien gew. 10.5010.80, uien driel. 9.50, witte kool 5.50, rode kool 8. Barneveld 28 Jan. Aanvoer ca. 1.800.000 stuks. Handel aanvankelijk vlug, later traag. Prijzen kippeneieren f 14,25—f 15,25, algemene prijs f 14,60 per 100 stuks. Henneneieren f 13,25 f 14,Algemene prijs f 13,60 per 100 stuks, kiloprijs f 2,30 op basis van 59 gram. Veluwse eierveiling Barneveld-Ede: Aanvoer ca 900.000 stuks. Handel traag. Prijzen eieren van 54-60 gram f 12,60f 13,30. Eieren van 60-69 gram f 13,25f 15,16 alles per 100 stuks. Pluimveemarkt Barneveld: Aanvoer circa 30.000 stuks, handel kalm, prij zen: slachtkippen 1.90—2.05, piepkui kens 2.202.40. Lichte kuikens 2.35 2.50, jonge haantjes 2.502.60, alles per kg. Overige per stuk: oude eenden 1.15—1.65, tamme konijnen 2.506.75, wilde konijnen 1.50—1.75. Op Donderdag 28 Januari werden te Schagen aangevoerd: 5 paarden 700 1000; 18 vette koeien 650—975; 74 nuch tere kalveren 3075; 76 overhouders 75—115: 56 biggen 35—70; 5 konijnen 1—4.50. Overzicht: De snerpende koude rond de Schager kerk maakte het ver blijf op de markt zeer onaanlokkelijk; het was een stille, kille boel. Het klei ne aantal vette koeien werd snel ver kocht, zodat er' van goede handel kon worden gesproken. De hoogste note ring was f 2.80; een elders gekochte koe van eerste kwaliteit kwam op on geveer f 3,Op de gebruiksveemarkt was geen aanvoer en de nuchtere kal veren (iets grotere aanvoer) waren vlug verkocht. Op de schapenmarkt was er een aardige aanvoer van overhou ders, bij de paarden was het stil an de aanvoer van biggen was ook minder groot. De aankomende spekfabrikanten zaten zo diep onder het stro. dat het was alsof ze ontbraken; kalme handel. Het zendingsonderwijs op Nieuw-Gui nea heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen. Zo vindt men thans op dit eiland de volgende scholen van de zending der Ned. Herv. kerk. Een primaire middelbare school met 79 leerlingen en drie Europese leerkrach ten, een lagere technische school met 90 leerlingen en vijf Europese leer krachten, twee opleidingsscholen voor volksonderwijzers met 111 leerlingen en vijf Europese leerkrachten, zeven jongensvervolgscholen met 1039 leerlin gen en twaalf Europese en twintig in heemse leerkrachten, drie alg. lagere scholen met 485 leerlingen en acht Europese en acht inheemse leerkrach ten, een landbouwpraktijk-cursus met 80 leerlingen en een Europese en een inheemse leerkracht, een voorberei- dingscursus met 85 leerlingen en drie Europese leerkrachten. Bovendien zijn (Ongecorrigeerd.) President Sjisjakli van Syrië hee.' een officiële bekendmaking uitgegeven waarin gezegd wordt, dat zich gevech ten hebben voorgedaan tussen eenhede van het Syrische leger en de in de bei gen wonende stammen der Druzen. D staat van beleg is afgekondigd. De Sy rische luchtmacht heeft opdracht gekrc gen posities der opstandelingen te bon; barderen. Te Aleppo en te Hama zoi den 'eh ernstige incidenten hebbe voorgedaan. De Egyptische pen- meldt over de aanleiding tot de revc lutie het volgende: De Syrische regi ring had het Druzenhoofd Sultan i Atrasj medegedeeld dat hij zich als g< vangene moest beschouwen. Hem w; het dorp Karije als verblijfplaats aan gewezen. Doch de sultan weigerde zie naar de hoofdstad te brieven. In plaa daarvan deed hij een L roep op al Druzen om de strijd met de regering aa te binden. Aan deze oproep werd ge hoor gegeven. In zijn Donderdagavond gehoude vergadering heeft het bestuur van d Friese Elfsteden Vereniging zich be raden over het houden van de elfste denwedstrijd en -tocht. Het kwam tc de conclusie dat het houden in dez week niet mogelijk zal zijn. Of zulk mogelijk zal zijn in één van de eerst dagen van de komende week zal a! hangen van de binnenkomende ijsbe richten. Op het ogenblik zijn er no té veel wakken, vooral op het trajee Leeuwarden—Dokkum en bezuide;- Bolsward. Ook hier geldt dat de kt ten niet sterker is dan de zwakst' schakel. Mocht de tocht kunnen woi den gemaakt, dan zullen de wedstrijd rijders om 6 uur starten de toch, rijders een half uur later. Waar d' start en finish zullen liggen is oo. nog niet bekend. Naar wij vernemen heeft de coach van de Nederlandse ploeg Klaaj- Schenk zes Nederlandse rijders inge schreven voor de Europese kampioen schappen, welke 6 en 7 Februari tc Davos worden gehouden. Kees Broek man, Wim van der Voort, Anton Huis- kes, Gerard Maarse, Wim de Graaf! en Henk Schuier zullen ons land op deze kampioenschappen vertegenwoor digen, waarbij eerstgenoemde zijn ti tel, het vorig seizoen te Hamar ver overd, zal verdedigen. Naar bekend, heeft Nederland, evenals Noorwegen volgens de nieuwe bepalingen van de I.S.U. het recht om met zes rijders bij de Europes- kampioenschappen uit te komen. Rusland kan slechts 3 rijders laten deelnemen, aangezien dit land het vorig jaar niet met een ploeg te Hamar aan de start is verschenen. Aile voetbal-, korfbal- en hockeywed strijden welke voor Zondag op het pro gramma staan, zullen in verband met de gesteldheid van de terreinen worden afgelast. Het wedstrijdprogramma van de KNVB is verschoven naar Zondag 7 Februari. Het K.N.M.l. deelt mede: Een storingsfront boven Frankrijk bracht daar de afgelopen 24 uur sneeuw en regen, terwijl in de Zuidelijke helft de dooi inviel. Het sneeuwgebied bereikte van nacht Luxemburg, maar bireidde zich toen weinig meer naar het Noorden uit. Een ander gebied met sneeuw en sneeuwbuien be vindt zich rond de Oostzee. Het beweegt langzaam in de richting van het Noordoosten van ons land. Uit een en ander blijkt, dat de kans op sneeuw wel iets groter wordt, maar het ziet er nog niet naar uit, dat de sneeuw van veel betekenis zal zijn. De vorst nam iets af. In het Oosten vroor het 910 graden, in het Westen om streeks 7 graden. er uitgaande van de zending der Ned. Herv. kerk 251 volksscholen met 362 inheemse leerkrachten en ongeveer 13500 leerlingen. Al dit onderwijs breidt zich zo uit, dat er nog steeds een gro te behoefte is aan onderwijzers en on derwijzeressen, die bereid zijn uit Ne derland in dienst der zending naar Nieuw-Guinea te gaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Harderwijk (toez.) J. Verwelius te Bodegraven. Beroepen te Schalkwijk (toez.) A. Jonkers, cand. te Utrecht. Aangenomen naar Amsterdam- W.: G. Lans, jeugdpredikant te Amster dam-C. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Sirjansland: W. F. Kuil, cand. te Hoogvliet. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tholen: M. Blok te Rotterdam-C. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenpolder: J. v. d. Poel te Giesendam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Apeldocrn: H. F. Huson te Hendrik Ido Ambacht. Vittorio Podrecca's marionettenthe ater „Piccoli" dat de laatste maanden, na een afwezigheid van vele jaren, in Noord- en Zuid-Amerika, te Parijs (Theatre des Champs Elysées) en te Londen (Princesstheater) veel succes heeft gehad zal gedurende de maand Maart in theater Carré te Amsterdam optreden Dertig artisten 1200 marionetten en 500 decors brengt de heer Podrecca

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7