j Waar de smaken liepen nogal vrij sterk -A, Vu De wethoudersverkiezing bleek 1 een veel omstreden punt Woningbehoefte kan niet door particulieren worden voorzien den JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Woordenstroom vloeide tot middernacht Aanschouwelijk voorstel Hoog spel Doorbraak-angst Geen politiek blad Het werd toch 2 uur Pt PCD 636-5 Zonder noemens- nam hij de bocht inking rolden de in de achterbank, hand uit naar de st de greep te onf ijn arm op. Rikki n tegen de harde e bedoeling niet!", mt wel mooi uit", zonder om te zien. Dandy. „Compleet pE GEMEENTERAAD heeft gisteren gesproken en een orakel is het Biet geweest. Het was klare wijn, die werd geschonken. Blijkbaar uit Stoffige met spinrag bedekte flessen, maar helaas van een niet al te test wijnjaar. Want het anders zo sprankelende, bruisende druivennat bleek wat verschaald te zijn en de raad bleef er vrij lusteloos onder. Het minst troebel was de fles van 1 September 1953 van het „Chateau wellioudersverkiezingen". Zij scheen wel aantrekkelijk, want er waren vek raadsleden,' die hun mond aan dit glas brachten, doch over de gmaak ervan liepen de meningen uiteen. De Partij van de Arbeid zette na de eerste slok het glas ver van zich af. Niet om principiële geheel- onthoudersredenen, maar omdat er met dit wijntje iets niet in orde &a-. Zij verdacht de KVP van knoeierijen, sprak over politieke stunts en van samenspanningen. En de KVP zelf was het daar niet mee eens. Er '.erd over en weer veel gesproken over de kwaliteit van deze oogst, •aaraan de PvdA niet heeft mogen meedoen. Het was overigens niet het enige glas wat op tafel werd gezet. Er kwamen in de loop van de |ag vele andere bij en het werd tegen middernacht voordat de eerste zitting werd opgeheven. Toen hadden alle raadsleden van de begro- Ingswijn geproefd en er hun oordeel over uitgesproken. Een oordeel, dat vaak nogal ver uiteenliep, al naar gelang de plaats die de sprekers in de raadzaal plegen in te nemen. Vandaag zullen we kunnen horen hoe de burgemeester en de vier wethouders er over denken. Dan komen de raadsleden weer aan het woord en vervolgens het college weer De gustibus non est disputandum. Over smaak valt niet te redetwisten. Ma.ir de raad heeft zich er niet aan gestoord. Z als te verwachten was, greep de fr;u ie van de PvdA, ditmaal bij mon de van de heer M. C o e r t s terug op de wethoudersverkiezing, waarbij de democratie willens en wetens uit het dagelijks bestuur was geweerd. «Wij weten, dat de KVP ons deze poets heeft gebakken, nadat zij zich eerst van 2 zetels had verzekerd. Want de door de katholieken gepropageerde Irerie basis mocht niet ten koste gaan fan hen zelf", zo betoogde de spreker. Hi.i betreurde het, dat het KVP-spel werd gedekt door AR en VVD, beide fmciies van slechts 3 personen. Het is eet. politieke stunt geweest van de Slechtste soort, de Alkmaarse raad on waardig, aldus de heer Coerts, die jer Igens betoogde, dat de door raak van de PvdA de confessionele irtijen in angst en vrees doet leven. ^inmers, een katholieke eenheid is een fictie als progressief en conservatief "jBlk, ir bestrijden. 1 De heer Coerts schakelde vervol- lens over naar de krant, de Alkmaar- •chi Courant wel te verstaan, die z.i. ftetc r zou kunnen worden herdoopt in Dagblad voor Volkspartij van Vrij- Beic en Democratie (de heer Berkhou- Wer „Was 't maar waar") omdat zij iie richting duidelijk is toegedaan, fat blijkt uit de artikelen die de re- lact ie opneemt en dat blijkt uit de ibjectieve raedsverslagen. Neutralen loet je in de gaten houden, aldus de leer Coerts. Je bent voor of tegen :ts. Neutraal kan iemand zijn in deze _ji en het is daarom beter kleur te Dekninen. Zoals een meneer Van W., die in de Alkmaarsche Courant in «en artikel tegen de PvdA schreef: „Het is een vriend, die U Uw feilen toom". Zulke vrienden, zo merkte spr. Mevr. Koster-Schouw (PvdA had kennelijk een verrassing toen zij met een grote karton nen doos onder de arm naar het spreekgestoelte wandelde. Zij I hield er de spanning een beetje in. praatte eerst over andere zaken en kwam toen pas met de doos op de proppen. Dit bleek I verschillende bekertjes en wandborden te bevatten. Mevr. Koster wilde, dat het gemeente bestuur de schoolgaande jeugd leen blijvend aandenken aan het 700-jarig bestaan van Alkmaar sou aanbieden en om haar ver- I zoek kracht bij te zetten had ze Maandag jl. naar verschillende aardewerkfabrieken geschreven om prijsopgaaf, die prompt I werd verstrekt en ivaaraan de actieve industrieën meteen maar een monster hadden toe- li gevoegd, compleet met ontwer pen voor het opschrift en de versiering. Eén van de fabrie ken had zelfs een speciaal I bordje gebakken, waar het op schrift „Alkmaar 700 jaar stad'' al in ivas verwerkt. If ij onderschrijven het plan netje van mevrouw Koster van harte. Want een grote uitgave zal het, vergeleken bij de andere kosten voor het stads feest, niet zijn. Per bekertje 65 of 90 cent. Dat is te doen. Als een volleerde verkoopster heeft dit raadslid de waren aangeprezen. Wij hopen, dat zij succes zal hebben en dat Ae raad en het college overtuigd zijn geraakt van de wettelijk heid zo'n aandenken beschik baar te stellen. binden aan andere jaren. Nadat hij enige punten van de begroting had nagegaan constateerde spreker, dat er van een industrievestiging in deze con treien nog niet veel is terecht geko men. Wel zien we de bevolking van hier naar de industriecentra gaan, waar zij dank zij de grotere toewij zing van het bouwvolume tevens een woonplaats vindt. Wij zullen er naar moeten streven deze mensen hier te laten wonen en ijveren voor het scheppen van grotere werkgelegen heid. Ook wees spr. op het belang van een betere verbinding over het Noordzeekanaal, die mede met het oog op de industrie voor een gunsti ger „klimaat" kan zorgen. Spr. hoopte, dat Alkmaar als woonstad zijn deel zpu krijgen van de 7000 migratiewo- ningen, die Ged. Staten nog in reserve hebben gehouden. COERTS (PvdA anti-neutraal op, kunnen ons gestolen worden. Hij kwam tenslotte tot de conclusie, dat de Alkmaarsche Courant volgens be ginselen van de VVD wordt geredi geerd. Na deze beschouwingen trok spr. de brandweerkwestie te voorschijn om daarover mede te delen, dat de PvdA deze kwestie als afgedaan beschouwt. Spr. was benieuwd te vernemen of de heer Hoytink, die zich destijds nogal met dit vraagstuk had bemoeid, thans nu hij achter de bestuursta fel zit tot een andere conclusie -ou zijn gekomen. De heer Coerts toonde zich ontstemd over het uitblijven van de demping van Schelphoek en Zan- dersbuurt. Een half jaar geleden heeft de raad daartoe reeds besloten en nog is er niets gebeurd. Spr. stelde een motie in het vooruitzicht waarin de PvdA haar afkeuring zal uitspreken over het beleid van B. en W. inzake deze demping. De raad heeft er recht op, dat zijn besluiten binnen redelijke termijn worden uitgevoerd. Voorts betreurde spr. het uitblijven van het rapport over de Wadden tot het IJ. Hieronder moet een streep worden gezet, aldus de heer Coerts. Hij stelde in verdere procedures om het verlies te verkleinen geen vertrouwen. Spreker kantte zich tegen het ge bruik van de batige saldi uit vorige jaren om de begroting 1954 sluitend te maken. Met het oog op de hoge te verwachten kapitaalsuitgaven is het dringend noodzakelijk reserves te hou den en daarom concludeerde spr. dat andere richtlijnen een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds dienen te worden gevolgd om de ba lans in evenwicht te houden. Hij vroeg tevens de medewerking aan het college om de begroting vroeger, als het kan in November, in behandeling te geven. Na een algemene beschouwing over de landspolitiek, waarbij de heer Knuistingh Neven (CPN) atten deerde op de roepstem van de arbei dersklasse, die nog niet door de rege ring wordt gehoord, hield hij een vu rig betoog voor een vlotte afwerking van de rioleringsplannen en de krot- opruiming. Vooral wat dit laatste be treft schilderde spr. de schrijnende toestanden die zich in Alkmaar voor doen. Voorts drong de heer Knuistingh aan op een vergroting van de woning bouw en een extra kolentoeslag of een kledingbijdrage voor de onder steunden, die in deze tijd ernstige nood lijden. Spr. informeerde tenslotte naar de reden waarom de muziekcorp sen geen hogere subsidie krijgen. Ten aanzien van de opmerkingen van de heer Coerts merkte de heer Vleugel (KVP) op, dat de PvdA ruimschoots de gelegenheid heeft ge kregen een zetel in het college van B. en W. te bezetten. Nu daarvan geen gebruik is gemaakt is er geen terugkeer mogelijk. Van angst en vrees is bij de confessionele partijen geen sprake, zo betoogde de heer Vleugel. Het probleem van de sluitende be groting is de laatste jaren steeds aan de orde geweest en wat dat betreft is er dus geen nieuws onder de zon. Het kweken van een saldo uit de gewone dienst door het be snoeien van een aantal posten is niet doenlijk zonder deze begroting in ge vaar te brengen. Gelukkig zullen B. en W. niet meer uit bet batig saldo van 1952 putten dan f 136.888.—. Voor dit jaar zal de KVP hieraan haar steun geven, zonder zich echter te £)E door de heer Coerts genoemde brede basis van 1 KVP, 1 PvdA, 1 VVD en 1 Prot. Chr. noemde de heer B e r k h o u w e r VVDeen volkomen nieuw geluid. Wel wist men, dat de andere partijen bereid waren een wethouder van de PvdA in het col lege te laten, maar nooit heeft de PvdA verklaard met één candidaat genoegen te nemen. Er is geen sprake van een politieke stunt van de aller slechtste soort. Wie echter hoog spel speelt, heeft kans op het grootste verlies. Spr. verklaarde, dat de VVD zich dit jaar zou neerleggen bij de begro tingstechniek, maar hij vroeg zich met de heer Coerts af of er voldoende aandacht is besteed aan hogere uitke ringen uit het gemeentefonds. Tegen de uitgaaf van f 500.000 voor de uit breiding van het stadhuis koesterde spr. geen bezwaar maar wel infor meerde hij hoeveel de uitbreiding in totaal zal kosten. Spreker noemde het een primaire taak, dat de gemeentelijke overheid eerst nagaat hoe haar bevolking is gehuisvest alvorens zij aan haar eigen behuizing denkt. Over de industrialisatie zei de heer Berkhouwer, dat men moet waken voor een onderlinge concurrentie tus sen de gemeenten. Industrialisatie is, een landsbelang en een zaak van de Rijksoverheid. Wij moeten de in dustrieën kansen geven, maar dit moet niet ten koste gaan van grote gemeen telijke middelen, die niet productief gemaakt kunnen worden. We moeten de industrie helpen, maar haar niet geforceerd dienen aan te trekken. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Vleugel, dat men de Alk- maarders, die in de Zaan of Kenne- merland werken, in de gelegenheid moet laten in. Alkmaar te blijven-wo nen, merkte spr. op dat de genoemde industriecentra vele in Alkmaar woon achtigen aanzuigen, maar dat aan de andere kant werknemers die in Alk maar arbeid vinden hier geen woning, kunnen krijgen. Het aantal woning zoekenden is vergeleken bij 1948 prac- tisch gelijk gebleven. Als we niet meer kunnen bouwen dan 199 wonin gen zullen we dit aantal op 1 Januari 1957 nog niet zien verminderen. Spr. hoopte, dat de betrokken wethouder niet zou terugdeinzen voor rigoureuze maatregelen. Het is noodzakelijk, dat het college aandacht schenkt aan de reeds geves tigde ondernemingen, die niet kunnen voorzien in de huisvesting van ar beidskrachten, die zij dringend nodig hebben. De nog ongedempte Schelp- hoek kwam ook in de notities van de heer Berkhouwer voor. In de gemeen tewet staat, dat B. en W. de besluiten van de raad uitvoeren en dit moet dan ook snel gebeuren. Er is geen belemmering, die een spoedige uitvoe ring in de weg staat. Zolang er water is kunnen de woonschepen wel een ander plaatsje krijgen. Een woonsche penhaven achtte spreker niet nodig. Nadat de heer Van der Borden (Prot. Chr.) voor zijn beschouwing een aanloopje had genomen via de wethoudersverkiezing waarbij hij de opmerking van een Rooms-liberaal blok bestreed kwam hij terecht bij het verkeersvraagstuk. Bij het slopen van gebouwen dient men goed te be seffen, dat wat eenmaal weg is nooit terugkomt. We moeten blijven wa ken voor de sfeer van onze stad. Met ons stadsschoon kunnen we niet zui nig genoeg zijn. Over de woningnood toonde spreker zich zeer somber gestemd. Hij brak een lans voor de stichting van een opvangcentrum, waarin gezinnen, die door brand of door een vonnis van de kantonrechter dakloos worden, tijdelijk kunnen worden opgenomen. Voor a-sociale gezinnen wilde spre ker een voordeliger woningtype cre- eren, zonder dat hier echter van een VAN DER BORDEN (Prot.Chr.) atoomsplitsing onverantwoord type behoeft te wor den gesproken. Spreker kantte zich sterk tegen de hoogbouw. Wij moeten huizen hebben waarin het gezin rus tig kan leven. Bungalows worden door U ten on rechte noodwoningen genoemd, zo vervolgde de heer Van der Borden zijn opmerkingen tot de voorzitter en hij merkte in dit verband op, dat het soms gemakkelijker is een atoom te splitsen dan een vooroordeel. Van een versnelde woningbouw koesterde hij niet de minste verwachting. ^JADAT de fractievoorzitters het woord hadden gevoerd en aldus de spits van de algemene beschouwingen hadden afgebeten, kwamen de overige raadsleden aan de beurt. Als eerste trad de heet Kirpen- steyn (PvdA) achter het spreekge stoelte. Ook hij bracht opnieuw de wethouderskwestie ter sprake. „Wij hebben geen hoog spel gespeeld, dat heeft de KVP gedaan door met de Prot. Christelijke fractie en de VVD samen te spannen", zo betoogde spre ker. Hij ging uitvoerig in op de uit slag van de gemeenteverkiezingen en zag in de wering van de PvdA uit het stadsbestuur als voornaamste re den de angst voor de doorbraak. Spr. noemde de samenstelling van het college, steunende op één grote partij, die vlees noch vis is en op een paar kleine partijen ongezond. Een extra afschrijving voor de lichtbedrijven achtte spreker onge wenst zolang de begroting met zoveel moeite sluitend wordt gemaakt. Aan een eventuele tariefsverhoging wil de PvdA-fractie zich zeker niet binden. Evenals de heer Van der Borden gaf ook de heer Kirpensteyn de voorkeur aan een horloge met inscriptie i.p.v. een legpenning voor jubilerende amb tenaren. Spr. verklaarde zich tegen het subsidie aan de Bond tegen het vloeken. Dit is geen bijzondere taak voor een bondje, maar een algemene taak van ouders en opvoeders. De heer Woldendorp KVP kantte zich tegen de vreemde woor den, die de Memorie van Toelichting en de Memorie van Antwoord on-Ne- derlands maken. Spr. verklaarde niet de minste behoefte te hebben om op de brandweerkwestie in te gaan. Hij was wel benieuwd naar het vertrou welijke rapport, dat vóór 15 Augustus door de brandweercommandant zou worden uitgebracht over de gevoelens van de brandweer ten opzichte van de herbenoeming van de uitgetreden brandweerlieden. Hem was van een rapport nog niets gebleken. Spr. vroeg het college aandacht te schenken aan de huisvesting van de werkkrachten van bestaande indus trieën en niet alleen woningen be schikbaar te stellen voor bedrijven, die zich hier komen vestigen. Voorts vroeg spr. aandacht voor uitbreiding van het personeel op de kruidentuin. De heer Wie se (PvdA) kwam te rug op de plaatsing van moeilijk te huisvesten gezinnen. Hij meende, dat voor deze categorie 20 woningen aan de Trompstraat werden gebouwd. Spreker had berekend, dat in 1953 aan gezinnen, die bij rechterlijk vonnis uit hun woningen zijn gezet, f 6236,20 door de gemeente was betaald. Hij achtte derhalve een opvangcentrum, desnoods bestaande uit een paar leeg staande lokalen, wel degelijk van be lang. Aan alles wat gezegd is zal ik voor bij gaan, want we kunnen niet steeds bij Adam en Eva beginnen, zo begon de heer Zandbergen (KVP). Hij herinnerde nog even aan het afwijzen van de medewerking aan de RK am bachtsschool en vond het vreemd, dat de RK bejaardenzorg een zo geringe subsidie zal ontvangen in vergelijking met de Stichting Alkmaarse Bejaar denzorg. Spr. achtte het beter het subsidie vast te stellen per bezoeker van de sociëteiten. Verder verzocht hij om voorlichting aan het publiek inzake de omschakeling van het elec- trisch net. D E HEER Huisman (Prot. Chr.) opende de besprekingen van de avondvergadering. Hij ver telde, dat hij zich voor het eerst op glad ijs zou begeven, maar dat hij geen kunstschaatsen zou aanbin den om mooie krullen en bochten te draaien, doch kaarsrechte Noren, waarmee hij met forse streken zou trachten vooruit te komen. Spr. toonde rich een voorstander van een grote concert- en schouwburg zaal, opdat het verenigingsleven in de stad tot volledige ontplooiing kan komen. Hij deelde mede, dat zijn fractie verheugd was over het feit, dat alleen die kapitaalswerken op de begroting zijn geplaatst, die dit jaar redelijker wijs kunnen worden uitgevoerd. De uitbreiding van het stadhuis had spre kers volledige instemming al wees hij daarbij op de wenselijkheid van een goede architect. Spr. vroeg voorts waar het museum zal worden geves tigd. Na in het kort de gezondheids zorg te hebben gememoreerd, sprak de heer Huisman er zijn teleurstelling over uit dat de muziekcorpsen geen grotere subsidie krijgen. De heer Couwenhoven (PvdA) behandelde, zoals te verwachten was, de volkshuisvesting. Spr. herinnerde aan een vergadering van Grond- en Huiseigenaren, waarin de voorzitter de heer Wiggenraadt uitlatingen deed, die getuigden van de mentaliteit van de huizenbezitters. Het geeft te den ken, aldus spreker, dat deze voorzitter zitting heeft in de commissie van de huizenvordering. Spreker citeerde ver volgens enkele passages, die in het verslag van deze vergadering in de Alkmaarsche Courant stonden vermeld. Hij leverde ernstige critiek op de toe spraak van de heer Wiggenraadt. Kan de groep eigenbouwers voldoen de huizen bouwen om in het tekort te voorzien? vroeg spr. vervolgens. Hij meende van niet. De voorziening van de woningbehoefte kan niet aan parti culieren worden overgelaten. De practijk heeft bewezen, dat de volkshuisvesting zeer goed wordt ver zorgd door de woningbouwverenigin gen, zowel wat het bouwen als de exploitatie betreft. Een nadeel is de hoge huurprijs, die de corporaties echter niet in de hand hebben. Spr. was geschrokken van het geringe bouwvolume. Het aantal nieuwe in schrijvingen bij het Huisvestingsbu reau bedraagt ongeveer 60 per maand, zodat het eenvoudig is na te rekenen dat het aantal woningbehoevenden snel zal oplopen en spoedig boven de 2000 zal komen te liggen. COUWENHOVEN (PvdA) geen particulieren Spr. vroeg verder of er mogelijk heden bestaan tot de bouw van goed kopere woningen die na 28 jaar het eigendom van de bewoners worden en hij toonde zich ontstemd over de wij ze waarop de redactie van de Alk maarsche Courant hem had geant woord op een ingezonden stuk over de bouw van particuliere woningen in Akersloot. De heer Couwenhoven had ook in de Alkmaarsche Courant gelezen ov r het begin van de werkzaamheden voor het Verzorgingstehuis en de woningen van bejaarden. Wat dit laatste betreft maande spr. aan tot voorzichtigheid. Men moet oudere mensen, die zich nog goed kunnen behelpen, niet aan de maatschappij onttrekken en op een hofje bij elkaar brengen T- 4 moet worden op een bedrag van f 5 f 6000 per opgeruimde womag, zo zei spr. over de opruiming van de krotten, die onze stad telt. Het is een vraagstuk, dat veel voorbereiding vraagt. Spr. vroeg hoe het college staat tegenover het wonen van ge meente-ambtenaren buiten de stad. Hij meende dat men dit tenzij het om gezondheidsredenen gaat niet moet toestaan en noemde met name de pogingen, die de rector van het Gymnasium aanwendt om in Bergen te gaan wonen. Tot slot wees hij op de hoge kosten, die aan de stichting en exploitatie van een opvangcentrum zijn verbonden. Mej. Kamphuys (KVP) bepaaldt zich tot enkele opmerkingen. Zij at tendeerde o.a. op de Stichting voor het vertonen van films voor de jeugd en hoopte, dat deze films niet in dö bioscopen zouden worden gegeven teneinde te voorkomen, dat de jongere kinderen de gang naar de theaters le ren kennen. Het had Mevrouw Holzmüller (VVD) verwonderd, dat er bij de sub sidieverlening aan Pro Juventute dit maal geen sprake is geweest van een bijdrage voor de stichting van een ob servatiehuis. Deze instelling is drin gend nodig. De diploma-jacht, die er in de wereld is gekomen, is niet be paald bevorderlijk voor de algemene ontwikkeling, zo vervolgde spreekster. Zij vroeg daarom aandacht voor het werk van de Volksuniversiteit. Evenals vele andere sprekers hoopte mevrouw Holzmüller, dat de viering van de bevrijdingsdag in Alkmaar behouden zou blijven. Mevrouw Sloof (PvdA) vestigde de aandacht van het college op één van de wachtgelders van de gemeen te, die elders een uitvoerige admi- nisratie verzorgt, maar blijkbaar toch met zijn verdiensten juist beneden d« grens blijft, waarboven een volledig wachtgeld niet meer zou worden uit gekeerd. Spr. bracht vervolgens de noodzaak van de schooltandverzorging ter sprake en behandelde nog een aantal andere problemen, de gezond heidszorg betreffende. QEPRIKKELD door de beren Coerts en Couwenhoven stapte de beer Spiekermann (KVP) naar de ka theder. Hij betoogde, dat de Alkmaar, sche Courant geen politiek orgaan is en dat er zeker geen behoefte bestaat aan een uitspraak van de PvdA over de richting van dit blad. Spreker zag het zo, dat je niet deugt als je niet bandelt naar de zin van de Partij van de Arbeid. Over de KVP is gezegd, dat zij vlees noch vis is. De leden van de KVP worden samengebracht door één le vensbeschouwing en dat kan de PvdA niet zeggen. Zij moet maar eens op houden met het gepeuter aan de poli tieke partijen en aandacht schenken aan de ontbindende factoren, die zich in eigen kring voordoen, aldus spr. Over de TL-buizen aan de Waagtoren merkte spr. op, dat zij als het enigs zins kan moeten worden verwijderd. Het is een onaesthetisch gezicht. De heer Bakker (PvdA) betreur de het, dat het college weinig coulan ce had betoond en niet had willen antwoorden op enkele vragen, die hij had gesteld over onderwerpen welke niet in de begroting voorkwamen. Evenmin toonde hij zich tevreden over het antwoord, dat hij over een even tueel nieuw model schoolrapport had ontvangen. De wijze waarop B. en W. zich hadden afgemaakt van de vraag of het muziekonderwijs op de scholen kan worden bevorderd, kon spr. ze ker geen voldoening schenken. Hij vond het zeer vreemd, dat het antwoord was uitgebleven op de vraag naar de samenstelling van de bestu ren van bijzondere scholen. Waarom moeten deze personen zo in het duis ter blijven? Spr. achtte het eigenaar dig, dat gemeente-ambtenaren het college van B. en W. van advies kun nen dienen voor zaken, waarin zij zelf als schoolbestuurder belang hebben. Het verzoek om subsidie van de Espe- rantovereniging d.d. Mei 1953 is spoor loos verdwenen, aldus de heer Bak ker, die echter prompt de opmerking kreeg te horen, dat de brief dan door het vorige college moet zijn zoekge maakt. De burgemeester interrumpeer de, dat het verzoek niet gericht is ge weest tot de raad doch tot het college van B. en W. en dat het derhalve niet voor bespreking op dit ogenblik in aanmerking kon komen. „Dan dien ik een voorstel in om de contactcommis sie voor de Esperanto-verenigingen een subsidie toe te kennen van f 100— en B. en W. te verzoeken een straat te vernoemen naar dr Zamenhoff", al dus de heer Bakker, die vervolgens in een uitvoerige toelichting de wen selijkheid van het Esperanto schetste. Vervolgens ging Spreker in op het jeugdwerk hier ter stede. Hij stelde voor een commissie van bijstand voor jeugdraden in te stellen en het subsidie voor de Vrije Jeugdorganisaties te verhogen tot f 2.— per lid. Spr. hoopte, dat er nu eens spoed wordt gemaakt met de uitgifte van de folder van VVV. Gebeurt dit niet, laat men dan het subsidie intrekken. Vervolgens verzocht hij het college over te gaan tot aanstelling van een sociaal-paedagoog waarom de Ver. Nazorg had gevraagd en hij hoopte, dat de cursussen voor kleuteronder wijzeressen zouden worden gesubsi dieerd, meer nog: dat t.z.t. kan wor den overgegaan tot stichting van een kweekschool voor kleuterleidsters. Een volgend voorstel van de heer Bakker behelsde de aanschaffing van één nieuwe naaimachine voor de open bare Ulo-school en verder verzocht hij de bijdrage te verhogen ten be hoeve van het onderwijs in koken en aanverwante vakken. Als de acoustiek in de raadzaal niet goed is, stelde spr. voor een geluids installatie aan te brengen. 64. Onverdroten en met de tanden op elkaar werkte Jimmy Brown ver der. Hij hakte het ene boompje na het andere om. Dan verwijderde hij de takken, sleepte het naar de grote boom, legde het er tegen aan en bouw de op deze wijze aan de brug verder, die hem uit dit stuk oerwud zou moe ten bevrijden. Toen de avond begon te vallen was hij zo goed als gereed. Er mankeerden nog drie of vier boompjes, en daar hij deze in de naaste omge ving niet meer kon vinden, moest hij deze wat dieper in het bos proberen op te zoeken. Jimmy keek een paar maal om zich heen of er nergens onraad was. Soms had hij het gevoel of hij be spied werdEigenlijk liet hij de tent en jeep niet graag alleen. Maar er zat niets anders voor hem op. Hij had geen keus; hij moest die laatste boom pjes omhakken, anders zou zijn brug te zwak zijn en dan was hij nog verder van huis. Zonder zich een ogenblik rust te gunnen, kapte Jimmy nog drie bomen om, hakte er de takken af 'en laadde de stammen op zijn schouders. Het was een zware last om daar vijf a zeshonderd meter mee te moeten sjou wen, maar als het op krachtprestaties aankwam, was Jimmy niet voor een kleintje vervaard. Zwoegend naderde hij het kamp, doch plotseling bleef hij als aan de grond genageld itaan.... Om zoveel mogelijk sprekers aan het woord te kunnen laten had burgemeester Wytema het begin van de begrotingsbehandeling een half uur vroeger gesteld dan aan vankelijk was overeengekomen. Om half twee zou de vergade ring beginnen. Zij begon niet. In de eerste plaats omdat op dat tijd stip de voorzittershamer nog onberoerd lag. Toen de raad om kwart vóór twee zo goed als com pleet was en burgemeester Wytema de discussies wilde openen, kwam hij opeens tot de ontdekking, dat de twee stenografen ontbraken. Bij navraag bleek, dat de heren de stad waren ingegaan om naar de schaatsende jeugd op de grachten te kijken. Gelaten ging de voor zitter zitten en gewacht werd tot de klok twee uur sloeg en de beide heren binnentraden. Onder applaus van de raadsleden. Toen konden de discussies beginnen. Er ging nog menig half uurtje verloren (Zie verder pag. S) i

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9