Vervolg stadsnieuws Nieuwe straatnamen in Oost en West Regeringsvoorraden kaas toch op de markt De winter is in het land Vele schaatswedstrijden in de omgeving Staatsliedenboomsoorten en het Huis van Oranje Nassau Heilooërdijk wordt Prof. Koelmalaan Z ivemcompetitie houdt oude puntentelling De woningdistributie Barak als eetzaal voor ziekenhuispersoneel Doelenveld wordt speelterrein De uniformactie van Soli Deo Gloria Ontstemming bij de handel Grote vraag naar vleesvarkens Commissie volksgezondheid Brand in kunstmesthandel Stompetoren De kou hield vele vrouwen thuis MARKTBERICHTEN BESOMMINGEN IJMUIDEN In Koedijk werd kanaal ondergespoten JIMMY BROWN EN DE Hser-Sngowaard Jan Loos won fraaie wisselbeker MAANDAG 1 FEBRUARI 1934 Aan de op het bouwrijp gemaakte terrein, gelegen aan de Westerweg tussen ae algemene begraafplaats en de Rozenstraat, aangelegde straten zullen namen moeten worden gegeven. B. en W. hebben hierbij gedacht aan namen, welke lan de boomsoorten voorkomende in de Alkmaarder Hout aansluiten, te weten Kastanjelaan, Iepenlaan, Eikenlaan en Beukenlaan, terwijl zij aan het ten Noorden van dit terrein aan te leggen park de naam willen geven van Wester- houtpark. Tengevolge van een wijziging van het stratenplan van het bouw terrein „Nooitgedaclit" komen de daar vroeger geprojecteerde reeds benoemde 3e straten Graaf Lodewijkstraat en Graaf Adolfstraat te vervallen. Aan de ter plaatse nieuw geprojecteerde straten en het daar aan te leggen plein willen zij ie namen geven van Amalia van Solmsstraat, Albertina Agnesstraat, Jan Wil lem Frisostraat en Louise de Colignyplein. De in het verlengde van de Mr P. J. Troelstrakade tot aan de Willem de Zwijgerlaan aangelegde kade, waar aan de Van der Leeuwschool is ge bouwd, wordt eveneens Mr P. J. Troelstrakade genoemd, terwijl de pa rallel aan de K. van 't Veerstraat van de N. G. Piersonstraat naar de zoeven genoemde kade geprojecteerde straat de naam zal krijgen van Wiardi Beck- manstraat. De in het verlengde van de P, L. Takstraat tot aan de Willem de Zwijgerlaan geprojecteerde straat zouden B, en W. eveneens P. L. Tak straat willen noemen, Als gevolg van de voortschrijdende bebouwing op het bouwrijp gemaakte terrein, gelegen ten Oosten van de Dr Schaepmankade en ten Noordoosten van de Mr P. J. Troelstrakade, moeten namen worden gegeven aan de op dit terrein aangelegde straten. De zijstraten ten Zuiden van de Dr Schaepmankade wensen B. en W. te vernoemen naar Mgr Poels, Mgr No- lens, Aalberse en Drucker. De verbin dingsstraat van het Dr Schaepman- plein in Noordoosteliike richting naar Abraham Kuyper. Zij willen het aan de Oostzijde van deze straat gelegen plein Abraham Kuyperplein noemen. Aan de zijstraten ten Zuidoosten van de Thorbeckestraat zouden B en W. de namen verbonden willen zien van de Savornin Lohmanstraat, Groen van Pv Ins tererstraat, Colijnstraat, Wibaut- straat en Henri Polakstraat. De nieu we verbindingsstraat van de Cort van der Lindenkade naar de De Visser straat zouden zij de naam van Van Ho- gendorpstraat willen geven en aan de zijstraten daarvan naar de Vondel- straat de namen van Thorbeckestraat, Goeman Borgesiusstraat, Van Hall straat, Treubstraat en Modderman straat. Voorgesteld wordt het verleng de gedeelte van de Van Hogendorp- straat tussen de De Visserstraat en de Colijnstraat Van der Duyn van Maas damstraat te noemen. Als naam voor de straat van het Abraham Kuyper plein naar de Dr Schaepmankade naar hot pleintje bij de Hooftstraat hebben B, en W. gedacht aan de naam van P. G. van Tienhovenstraat. Dit pleintje zou de naam van Hooftplein moeten hebben. Zaterdagmiddag werd te Alkmaar een buitengewone algemene vergade ring gehouden van de Kring Noord- holiand boven het IJ van de KNZB. Het voornaamste onderwerp van de be sprekingen vormde de puntentelling voor de zwemcompetitie. Tot dusver was deze evenals bij vrijwel alle andere wedstrijden van deze soort zo, dat iedere seconde voor een punt geldt. De zwemcommissie van de kring had nu voorgesteld om de tijden, ge maakt op 100 en 200 m. nummers te herleiden tot 50 m-, dus respectievelijk te delen door 2 en 4, zulks om vereni gingen die geen zwemmers hebben op de langere afstanden een niet te grote achterstand te laten oplopen. DAW was hiertegen in protest gekomen omdat deze nieuwe regeling een stap terug betekende: het nationale peil lir;t op de grotere afstanden en dan moet het peil in de kring daarheen gebracht worden en niet naar dat op de 50 m.-baantjes. Na enige discussie bleek de vergade- rinc eenstemmig het standpunt van DAW te delen, zodat de oude telling in de toekomst gehandhaafd zal blij ven. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer B. Zon van Nep- tunus Zaandam naar het buitenland, werd de heer H. R. Visser van dezelfde vereniging in het Kringbestuur geko zen. De gewone jaarvergadering werd vastgesteld op Zaterdag 20 Februari, te houden in Alkmaar, voorafgaande aan het tweede deel van de zwemcom petitie. In het tweede halfjaar van 1953 wer den in totaal 920 woonvergunningen verleend: Echtparen inwonend 22; enkelingen 334; locale woningruil 45; interlocale woningruil 34; gezinnen zelfstandig 447; aileenwonenden met zelfstandige huis houding 18: inwoning van twee of meer personen 20. Er werden in genoemd tijdvak 4 vor deringen uitgebracht, waarvan 3 voor een gehele woning en 1 voor een ge deelte van een woning. De regenten van het Centraal zie kenhuis hebben de raad verzocht de kosten van bouw en inrichting van een houten barak tot eetzaal voor het inwonend personeel, resp. bedragende f 15.188 en f 12.700, ten laste van de begroting 1953 van het ziekenhuis te mogen brengen. B. en W. hebben tegen de inwilliging van dit verzoek geen bezwaar. B. en W. willen van deze gelegen heid gebruik maken om de naam van professor Koelma, oud-gemeentesecre taris en burgemeester van Alkmaar levendig te houden door de naam van het gedeelte van de Heilooërdijk, ge legen tussen de Kennemerstraatweg en de Van Houtenkade te wijzigen in Koelmalaan. Deze laan sluit dan af het zogenaamde burgemeesterskwar tier. Het ligt verder in de bedoeling dit weggedeelte het karakter van een laan te geven. Ten slotte komt het het college wen selijk voor het gedeelte laan ten Zui den van de Wilhelminalaan tot de Prins Bernhardlaan de naam te geven van Wilhelminalaan. Het Doelenveld, dat sinds de 17de eeuw tot de opheffing van de schutte rij in het begin van deze eeuw, dienst heeft gedaan als oefenterrein zal, in dien de raad zijn toestemming geeft, bestemd worden tot recreatieterrein voor de jeugd. Het terrein wordt op marktdagen gebruikt voor het parke ren van veeauto's en op drukke dagen in het zomerseizoen voor het parkeren van personenwagens, maar behalve tijdens de Landbouwtentoonstelling, wordt het verder het gehele jaar niet gebruikt. De verkeerscommissie is van oordeel, dat een uitwijkmogelijkheid voor de jeugd uit de binnenstad een verkeersbelang van de eerste orde is en dat door een iiVensiever gebruik van de bestaande parkeergelegenneden en eventueel door de aanleg van nieu we parkeerplaatsen in de naaste om geving van het Waagplein voldoende compensatie voor het Doelenveld kan worden verkregen. Hoewel, tengevolge van het barre winterweer, in de afgelopen week niet het aantal adressen bezocht kon wor den dat men wel gewenst had, wisten de medewerkers aan Soli's uniform actie toch een bedrag van f 411,60 bij een te brengen, zodat het saldo bij „De Twentsche Bank" thans is opgelopen tot f 1774,10. Ofschoon er hard aan gewerkt wordt alle adressen zo vlug mogelijk af te werken, zullen er toch nog wel ver schillende weken voorbijgaan, aleer het laatste adres bezocht is. Maar iedereen komt aan de beurt. Men zij dus gerust. De opgewekte stemming in de kaas handel, welke ook in de afgelopen week mocht worden geconstateerd, heeft wel een heel triest slot gehad, want de kaashandelaren vonden Zaterdagmor gen bij hun post een mededeling van landse Edammers werd vastgesteld op f 1.94, terwijl de gang van de markt kon worden bepaald op f 1.94 tot f 1.95 per kg. Op de Zuidhollandse markten was de aanvoer in boeren-Goudse kaas Volvet klein en mede door de goede vraag konden betere prijzen worden gemaakt. Ten aanzien van de botervoorraad kan nog worden gemeld, dat er per 16 Januari 1954 minder boter in de koel huizen was opgeslagen, dan vorig jaar het geval was. De resp. voorraadcijfers zijn: per 16 Januari 1954: 2271 ton en het In- en Verkoopbureau voor Zuivel, 17 Januari 1953: 2840 ton boter. Ook dat de regeringsvoorraden toch op de binnenlandse markt zullen worden ge bracht, zodat moet worden aangeno men, dat de export-transactie met Joe goslavië is afgesprongen en men thans niet beter weet te doen dan de kaas in het binnenland te ruimen. Het laat zich denken, dat deze maatregel een prijsdrukkende invloed zal hebben en dat voorlopig een halt is toegeroepen aan de goede gang vah zaken in de kaashandel. Begrijpelijkerwijs zijn de kaashandelaren zeer ontstemd over deze maatregel en naar wij vernemen is hierover het laatste woord nog niet gesproken. Of men er echter veel aan zal kunnen veranderen moet worden afgewacht. Onder invloed van de kleine produc tie en een uitstekende vraag konden de prijzen voor jonge kaas in de afgelopen week weer worden verhoogd. Het zijn vooral Duitsland en België, die aan de markt zijn. De export naar Engeland laat veel te wensen over, vandaar dat de Edammers 40+ over het algemeen iui in de markt liggen. Wel loopt de prijs van dit artikel iets op, maar Vol vette Goudse en Broodkaas 40+ voe ren toch de boventoon. In verhouding tot de week van 3 t/m 9 Januari jl. liep de melkaanvoer in de week van 10 t/m 16 Januari 1954 opnieuw terug. Aan de fabrieken werd van veehouders ontvangen 59.890 ton melk, waaruit o.m. werd geproduceerd 928 ton boter en 1409 ton kaas. Deze cijfers liggen beneden die van de week van 3 t/m 9 Januari jl. Aangenomen moet worden, dat zo langzamerhand het laagste punt van de productie is bereikt en dat deze binnenkort weer zal stijgen. Ten aan zien van de productie van boter en kaas blijft van veel belang hoeveel melk de gecondenceerde melkfabrieken zullen kunnen opnemen. Hoewel over de opbrengsten van de condens over het algemeen wordt geklaagd, neemt deze industrie toch nog veel melk uit de markt. Naar boter bestond vanuit Bel gië een goede vraag en het gevolg daar van was o.m., dat de boterprijs weer met 10 cent per kg werd verhoogd. Het aanbod op de Leeuwarder zui- velbeurs in kaas was klein en daardoor kon men moeilijk van handel spreken. Fabrikanten bepaalden zich ertoe hun productie te „verdelen", hetgeen met zich bracht, dat hogere prijzen konden worden gemaakt. Voor Volvette Goud se kaas werd de officiële notering vast gesteld op f 2.19 tot f 2.20 per kg. De kaas ging over het algemeen van de band tegen f 2.21 tot f 2.22 per kg. Ook de prijs van de Edammers 40+ werd verhoogd. De notering daarvoor bepaal de men op f 1.86 tot f 1.87 per kg, maar dank zij de kleine productie kon wor den gemaakt f 1.87 tot f 1.89 per kg, terwijl in bepaalde gevallen zelfs nog f 1.90 per kg werd gemaakt. Broodkaas 40+ was weer een gewild artikel. De notering werd vastgesteld op f 1.94 tot f 1.95 per kg, terwijl de kaas vlot van de hand ging tegen f 1.97 tot f 1.98 per kg. Het prijsverschil tussen Volvette Goudse kaas en Edammerkaas 40 bleef vrijwel gelijk, nl. ongeveer 33 ct per kg, waardoor het voor de fabrikan ten nog steeds voordelig blijft om Vol vette kaas te maken, hetgeen nog steeds var invloed op de productie van Edam merkaas 40+ zal blijken te zijn. Onder de gegeven omstandigheden zal de pro ductie van deze soort kaas zoveel mo gelijk worden ingekrompen, hetgeen echter de voorraadpositie van het ar tikel ten goede zal komen. De vraag naar Edammers 40+ is momenteel niet groot, maar dit kan elk ogenblik om slaan en dan ligt ook deze soort kaas zeker goed in de markt. Mede door het ontbreken van enkele fabrieken was het aanbod op de Alk- maarse kaasmarkt wel heel klein. De commissie-notering voor de Noordhol- de regeringsvoorraad verminderde, het geen ook het geval was met de voor iaden melkpoeder. Hoewel de nog voor radige regeringsvoorraad kaas wel in vloed kan hebben op de prijszetting in het binnenland, is deze voorraad niet zo groot meer en kan, wat de zuivel sector betreft, het nieuwe seize en wel licht met „een schone lei" worden be gonnen, hetgeen de positie van onze zuivelproducten over het algemeen ten goede zal kunnen komen. 65 Vette koeien van 6001080 per stuk (le kw. 2,80—2,90, 2e kw. 2,70—2,80 en overige soorten 2,502,70 per kg): 95 nuchtere kalveren van 3575 per stuk; 7 schapen van 90—135 per stuk; 275 var kens: zware varkens 1,841,88, vleesvar kens 1,861,90, lichte varkens 1,841,86 en zeugen 1,681,76 per kg. Als gevolg van de weersomstandigheden is de aanvoer van slachtvee op de Maan dagse markt te Alkmaar sterk afgeremd, vooral het aantal koeien was aan de lage kant. Toch bestond er voor deze rubriek niet zo'n grote belangstelling. Door de hogere prijzen bleef de handel matig. Er was veel vraag naar vleesvarkens. Het aanbod bleek te gering, zodat de han del bij hogere prijzen vlot verliep. Of schoon de kalveren even ruimer aange voerd werden, blijft toch de notering voor de vlotte handel te hoog. Aangezien op het gebied van de volksgezondheid steeds meer proble men de aandacht vragen van het ge meentebestuur hebben B. en, W. voor gesteld over te gaan tot benoeming van een commissie van bijstand voor de volksgezondheid. Deze commissie wordt dus geheel uit raadsleden sa mengesteld. Zij zal terstond worden geconfronteerd met de voorbereidin gen voor de nieuwe beheersvorm voor het Centraal ziekenhuis, de reorganisa tie van de gemeentelijke geneeskundi ge en gezondsdienst en eventueel de controle op de particuliere instellin gen, die op het gebied van de volks gezondheid werkzaam zijn. Vanochtend om 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand je in de kunstmesthandel van de fa. H. H. E. Haytema aan de Schermer- weg. Binnen tien minuten waren com mandant, manschappen en twee wagens aanwezig. Met één straal onder lage druk was men het vuur spoedig mees ter. Een sterke rookontwikkeling deed erger vrezen dan gelukkig het geval was. De oorzaak van de brand die in het schafthok van het pakhuis woedde ligt waarschijnlijk in het feit dat twee arbeiders, die zich wegens werkzaam heden even naar buiten hadden bege ven, de brandende kachel niet voldoen de verzorgd hadden. Door de rookont wikkeling werden zij op het vuur at tent gemaakt waarna zij in afwachting van de brandweer enige maatregelen namen. De schade bleef beperkt tot enkele verbrande kledingstukken en een verbrand telefoontoestel. De water schade was van weinig betekenis. GEWIJZIGDE SPREEKUREN BIJ HET WITTE KRUIS De spreekuren van het Witte Kruis hebben enige wijzigingen ondergaan en zijn als volgt vastgesteld: Zuigelingenbescherming (Dr A. School Dinsdag en Vrijdag: 2.303.30 uur; Kleuterzorg (W. Naessens, arts, alleen na afspraak) Donderdag: 9.30: Kleuter zorg (E. Meermans, arts) Donderdag 34 uur. Kraamverpleging docente zr C. Krooshof), Woensdag: 23 uur. De opkomst voor de jaarvergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen, is ditmaal tengevolge van de felle kou, niet zo groot als gewoonlijk ge weest. In haar openingswoord wenste de voorzitster de leden een goed en voorspoedig nieuwjaar en de zieke leden een spoedig herstel toe. Als nieuw bestuurslid werd gekozen mevr. C. de Geus-Nettenbreijers. resse vernamen wij, dat er veel afwis- Uit het jaarverslag van de secreta- seling in de programmasamenstelling is geweest en dat de onderlinge samen werking zeer goed was. Tiet ledental stijgt nog steeds en de financiële toe stand is gezond. Na de pauze bezorgden de slagers Kooy uit Stompetoren en Kuiper uit Schoorl de leden een paar prettige uren. De heer Kuiper begon met een praatje over: „Het slagersvak vroeger en nu". Met de nodige humor vertelde hij enige historische feiten en het bleek wel dat er sinds vroeger veel in het slagersbedrijf veranderd is. Verder is het noodzakelijk, dat de huisvrouw de verschillende vlees soorten goed kent en weet hoe zij be reid moeten worden. In haar slotwoord dankte de voor zitster de heren Kooy en Kuiper har telijk voor de leerzame en prettige avond. LANGEDIJ KER GROENTENCENTRALE, 2 Febr. 14 00 kg uien 11,30 en grove 10,20; 4500 kg rode kool A 7,3010,80 en B 6; 8000 kg witte kool 5.50; 3900 kg gele kool 8,5010,30; 1200 kg groene kool: afw. 7,10—12,10. WARMENHUIZEN, 1 Febr. 2000 kg uien 10,90—11,20 en grove 9,90; 1500 kg peen B 6; 18.00 kg rode kool 9,70; 20.000 kg Deense witte kool 5.50. AVENHORN, 30 Jan. '54. Sprnit- kool 1944; 7500 kg. rode kool 610; gele kool 810.20; groene kool 12 12.70; 24.500 kg. uien, grove 9.8010.60, gewone 11.20—12.20; driel. 11.30—12, nep 2629; 5000 kg. bieten, I rond 5.10; 20.000 kg. peen II 5—6.20, III 5.20—7.30, IV 5.80—6.90. MEDEMBLIK, 31 Jan. '54. Groene kool f 8.209.witte kool f 5.50, rode kool f 6.20—9.—, gele kool f 7.20—8.30 peen C f 6.uien, grove f 9.5010.40 gewone f 11.40—11.80, driel. 9.5010.50, nep 18.90, afwijkende 2.20. OPPERDOES, 31 Jan. '54. Groene kool f 15.80, witte kool f 5.50, rode kool f 6.508.uien, grove f 10, gewoon f 11.60. Besommingen van Zaterdag: loggers IJm. 75 f 9100, IJm. 283 f 10.900, RO 2 f 2260, Kw. 20 f 7690, Kw. 41 f 8020, Kw. 138 f 4090, Kw. 69 f 4260, Kw. 45 f 2010, Kw. 127 f 9640, Kw. 19 f 7190, Kw. 140 f 6381, kotter; IJm. 5 f 3080. Aanvoer 1730 kisten. Prijzen per 1 kg.: gr. tong 236-226. grm. 182-164, kim, 180-172, kl. I 172-159, kl. II 163-152; tarbot I 260-225. Per 50 kg.: gr. schol 25-20, grm. 26- 21, kim. 57-50, kl. I 47-39, kl. II 26-9, bot 11-9, v. haring 18-17, wijting 30-14, gr. gul 66-48, mid. gul 46-41, kl. gul 39- 22. Per. 125 kg: gr. kabeljauw 80-114. Hei, mensen de winter is weer in het land, Die weet ons een kooltje te stoven. De kolenman raakt nu geheel uit de brand En loopt heel de dag maar te sloven. 'k Zie purperen neuzen en lila en blauw En iedereen jammert maar over de kou. Voorzeker, de maand Januari Dat is om de drommel geen larie. Wat is toch de winter een wonderlijk ding, Je schrikt om je bed in te kruipen, Maar als je er uit moet de andere dag Komt ook weer de vrees je besluipen. De een loopt te zuchten en klaagt steen en been. Een onder schiet over de ijsvlakte heen En loopt 'r van vreugde te zingen. Wat zijn het toch wondere dingen. Ja, vrienden, de winter 1» weer In het land. Kijk maar naar de singels en grachten, Daar zie je jeugd met de schaats in de hand Vol ongeduld weer staan te wachten. Ik wens alle mensen een prettige tijd Van schaats en van slee en van glijvrolijkheid, Maar 'k hoop óók, al ben ik geen zure, Dat 't toch niet te lana meer zal duren. JABSOft. Er is in het afgelopen weekend op alle banen en sloten druk geschaatst en het enthousiasme van sommige rijders was zelfs zo groot, dat zij in het duister hun baantje bleven trekken. Op het Verdronkenoord bood de buurtvereniging de schaatssport-enthousiasten een prachtige service door tal van schijnwerpers op de baan te richten. Een luidspreker installatie zorgde tot diep in de avond voor vrolijke muziek. Maar ook elders, waar geen lichten brandden en geen muziek klonk hoorde men nog het gekras van de ijzers en zag men in het donker vage schim men over het ijs schieten. Die geestdrift werd niet alleen in Alkmaar gedemonstreerd. In Koedijk werden Zaterdagmiddag voor de schaatsrijdende jeugd afvalwed- strijden gehouden op het Noordeinde. Hiervoor bestond een flinke belang stelling. Winnaars le groep (13-15 jaar) wa ren Jacob de Waal Jbz. le pr.Hendrik Visser Cz., 2e pr. en Luit de Waal Jnz. 3e pr. 2e groep (16 jaar en ouder): D. Leegwater met grote voorsprong le pr., Jb. Keeman 2e pr.;Jb Masteling3e pr. De 52-jarige K. Leegwater kreeg de 4e prijs. De uitgeschreven wedstrijden voor Zondagmiddag konden niet doorgaan wegens de koude. Op initiatief van de burgemeester kwam in overleg met de brandweer commandant, Zondagavond om 6 uur de vrijwillige brandweer in actie. Op het brede gedeelte van het Noord-Hollands Kanaal voor het gemeentehuis werden de boven het ijsvlak uitstekende schot sen vlakgeschaafd, de motorspuit in werking gesteld en het bewerkte ge deelte onder water gezet. Hierdoor za) met hulp van de strenge vorst een mooie rijbaan kunnen worden gescha pen. Te Graft organiseerde Vrijdagmid dagdag de Grafter IJsclub wedstrijden voor de schooljeugd. Gelukkigerwijze beschermden de nabijgelegen huizen de vele belangstellenden tegen de snijden de Oostenwind. Na een felle strijd werden uiteindelijk de volgende resul taten bereikt: Jongens 7-8-9 jaar: 1. Wim Salentijn, 2. Jan Kuijn, 3. Siem Grasboer, 4. Jaap Roelofsen, 5. Siern Verdonk, 6. Jan Wolkorte, jongens 10-11-12 jaar: 1, Cor Schrama, 2. Siem van der Gragt, 3. Ko Ridder, 4. Jan Smit Vz., 5. Jan Koning; jongens 13-14 jaar: 1. Cor Smit, 2. Toon van der Gragt, 3. Jan Stoop Wz„ 4. Klaas Smit Vz. De navolgende meisjes wisten een prijs te behalen: meisjes 7-8-9 jaar: 1. Rietje Mul, 2. Anneke Haas, 3. Jopie Zaal; meisjes 10-11-12 jaar: 1. Joop Besseling, 2. Gré Klein, 3. Marietje Blaauw; meisjes 13-14 jaar: 1. Willy Salentijn; 2. Tinie Bakker, 3. Lia Bes seling, 4. Sina Potma. VERLICHTE BAAN Zaterdagavond heeft de IJsclub, langs het Zaantje een verlichte ijsbaan in dienst gesteld. In de luwte van de huizen wordt op deze baan veel ge reden. BEHENDIGHEID Op de ijsbaan te Bergen werden Zondagmiddag behendigheidswedstrij den verreden voor paren, waarbij de heren als een draaimolenpaard drie keer om een paal moesten rijden. De moeilijkheid was echter, dat ze tijdens deze bezigheid een horizontaal aan de staander bevestigde paal moest voort duwen, aan het einde waarvan een stutje was bevestigd met het vrouwe lijke deel van het duo er op. Het ging er om wie de snelste tijd kon maken en dat bleek het paar C. BootDekker te zijn. Tweede werd mej. MorsJ. van Wonderen; 3. mevr. Tuin—Jacob Tuin; 4. mevr. A. van Exter-De Goor— P. v. Exter. Morgenmiddag worden er voor de leden wedstrijden in schoonrijden ge houden en Vrijdag zijn er hardrijde rijen op de langebaan. KAPPEL ZEGEVIERDE TB MIDDEN-BEEMSTER Zondag zijn op de baan van de IJs club Bamestra te Midden-Beemster na tionale wedstrijden verreden om d® Bamestra-wisselbeker. Er werd gere den over de afstanden 500, 1500 en 3.000 meter. De deelname was zeer groot, 75 hardrijders verschenen aan de start. Voor M. Hoogschagen uit Alkmaar hadi de 500 meter een teleurstellend verloop, want enige meters na de start kwam hij ten val, hetgeen hem naar alle waarschijnlijkheid de eerste plaats heeft gekost, gezien zijn andere pres taties, n.l. no. 1 op de 1500 meter en no. 2 op de 3.000 meter. Nu zegevierde de Amsterdammer H. Kappel met uiterst klein verschil voor J. Roozendaal uit Warmenhuizen en A. de Ruit te Am sterdam. De uitslagen luiden: 500 meter 1. J. Roozendaal (Warmenhuizen) 51 sec. 2. H. Kappel (Amsterdam) 51.9 sec. 3. M. Wijnhoudt (Haarlemmer meer) 52.7 sec. 4. en 5. P. J. Scholtmey- er (Heemstede) en J. M. Bakker (Mid- denmeer) 53.3 sec. 1500 meter 1. M. Hoogschagen (Alk maar) 2.25.2 min. 2. T. Ekelschot (Am sterdam) 2.56.6 min. 3. A. J. Laarman (Wassenaar) 2.58.6 min. 4. M. vd. Brandt (Den Haag) 2.58.9 min. 5. W. Wijnhoudt (Haarlemmermeer) 2.58.9 min. R. de Ruit (Amsterdam 3.00.0 min. 7. H. Kappel (Amsterdam) 3.008 min. 8. M. Strijbis (Dirkshorn) 3.00.8 min. 3.000 meter 1. A. de Ruit (Amster- dam) 5.52.5 min. 2. M. Hoogschagen (Schermer) 5.55.8 min. 3. A. J. Laar man (Wassenaar) 5.59.3 min. 4. J. M. Verecken (Scheveningen) 5.59.3 min. 5. Kappel (Amsterdam) Het algemeen klassement is als volgt: L H. Kappel (Amsterdam) 172.38 2. J. Roozendaal (Warmenhuizen) 172.53 3. A. de Ruit (Amsterdam) 172.85 4. M. Hoogschagen (Schermer) 174.70 5. M. Wijnhoudt (Haarlemmermeer) 175.08 KAMPIOENSRITXEN TE SINT PANCRAS SINT PANCRAS Onder Ideaal ïjsweer vonden Zaterdagmiddag op de ijsbaan van de IJsclub „Sint Pancras", ?e kampioenswedstrijden lange baan hardrijden plaats. Hiervoor bestond van de zijde van het publiek grote belangstelling. Van de heren werd kampioen, de heer W. Nieuwland met 117,5 p. en van de dames A. Prins, die een tijd maakte van 84 sec. over de 500 meter. De gedetailleerde uitslagen luidden: 500 meter, 1 W. Nieuwland 55,9- 2 A. Verduin 60; 3 Klanker 64,5; idem 1500 meter: F. v. d. Gracht 3.5.1; 2 y,'« „Nl®uwiand 3.7.8; 3 A. Verduin 3 18.5. Totaal klassement: 1 W. Nieuw land 117,5 p.; 2 A. Verduin 126; 3 F. v. d. Gracht 129. Er waren twaalf deelnemers. Dames 500 m., 8 deelneemsters: 1 A. Prins 84; 2 R. Smit 84.5; 3 A. Zeegers 88,2 sec. 66. Met hoog opgetrokken wenkbrau wen scheurde Jimmy de brief open. Aan het handschrift had hij dadelijk herkend van wie de brief afkomstig was! Van prof Propjes! „Jimmy!" stond er. „Ik sméék je te doen, wat ik je hier schrijf. Jackie en ik bevinden ons in gevangenschap. Wij zijn er heel slecht aan toe. Ons wacht het allerergste en er is maar één man, die ons nog kan redden. Dat ben jij, Jimmy. Als je maar doet, wat ik je nu ga zeggen. Je moet met de jeep terug rijden naar het punt waar je het rotsblok hebt opge ruimd. AU jt daar bent aangekomen. moet je twee uren wachten en dan terug rijden naar het punt waar het woud, waarin je je nu bevindt, begint. Daar zul je ons tweeën dan vrij en vol komen ongedeerd aantreffen. Wij zullen dan met z'n drieën deze streek kunnen verlaten. Verse proviand zal ons mee gegeven worden. Doe je dit niet en blijf je koppig, dan zullen wij, vóór de avo"d valt, omgebracht worden. Dan zijn Jackie, je pleegzoon, en ik ten dode gedoemd, Jimmy. Wéét dus, wat je te doen staat en laat ons niet in de steek. Het U uitgesloten dat je, aU je tóch doorzet, achter 't Grote Geheim komt. Je zou regelrecht je eigen ongeluk te gemoet lopen. Laat deze brief niet het einde voor ons betekenen. Wij verkeren in levensgevaar, maar redding is nóg mogehjk". Jimmy bestudeerde de hand tekening. Het leed geen twijfel dat deze van de professor was.. Hij stond enige tijd nadenkend voor zich uit te staren. „Nu begrijp ik er geen snars meer van", bromde hij, maar tot zijn eigen verbazing bemerkte hij, dat hij hele maal niet onder de indruk van deze brief was,... Begunstigd door prachtig ijs zijn Zon dag onder grote belangstelling wedstrij den georganiseerd door de ijsclub „De Draai". Er werd gereden over 500, 1000 en 1500 meter. De winnaar van de wed strijden werd Jan Loos uit Hensbroek, die zodoende in het bezit kwam van de fraaie wisselbeker en een medaille, tweede werd zijn neef Arie Loos en de derde prijs werd behaald door or Kui per, Dinsdag worden er wedstrijden gehou den voor Jongens van 14—18 jaar. Op gave bij café Bes; het inlegeld bedraagt f 0.25. Er wordt gereden om rookarti kelen. run nog die de loze lan< I t

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10