Nieuws uit de Langedijk Nog geen perspectief voor de afzet van bewaarkool De Vrijwillige Brandweer hield haar jaarvergadering Gewestelijke titel 3e klasse voor Waal (Horna-Hoorn) Dirigent Paul Kok werd ten grave gedragen Nieuws uit Beemster ULO-revue werd met veel gloed en verve gebracht Nieuws uit De Rijp Raad verleende vele subsidies Vergadering Noordermarktbond Teelt van suikerbieten? Schaa tswedstrijden voor de jeugd Boeiende filmavond van „Herwonnen Levenskracht Tijdens de ramp werd krachtige steun verleend Ledenvergadering van de Sportvereniging „Broek op Langendijk" Meester Brouwer nam afscheid Na driedaagse strijd Zenuwen speelden een belangrijke rol Droevig afscheid van groot vriend Rouwdienst in de Geref. kerk Koedijk Brandweer kwam op bruiloftsfeest Ook de junioren bleven niet achter Vragen over het kleu teronderwijs Warmenhuizen Om de biljarttitel Uitgeest Van de wal in de sloot MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 it tegen," bul- „Je ziet het niets kun je ischikten over- de professor •gemeester. Ik ;r onder ogen ne niet zo aan die twee ban- it onder ogen, hebt. En dan ie twee nodig loterhammetjes eter gaan or- r belangrijke ikkeling van vele leden :e de heer J. ing door toe- [e Vereniging hans zijn het ïen aan. Deze vervreemding Spreker bracht dat zijn ver eerd opgericht, andere provin- n. Na de indie- r 1935 werd on- enwerking ge- E toch gelijk hangen. Naast tan organisatie e concurrentie igingen te con- weinig contact ;enaren en zou n gewestelijke Na lang pra- een algemeen aaraan experts zaken voor de behartigt. preker, denken land tevreden geboden prijs gemeen tebestu- ;rts te beschik- n grote organi- eden bevat dan ze is geworden ideigenaren, die aat beschikt en oor Nederland jl. van kracht jaar gewerkt, tstond op het ng „Het Grond- geveer overeen, bekende tandDit on- van Schermerhcrni- wilde regelen, maal werd een igestejd tot ein- )t stand kwam, Zij re- doch niet de bosgronden vreugde want )asis van de in astgesteld door preker somde op, en wees van verkoop wordt door vererving verdeeld, niet als de pachter is gewor- lus voorkomen, ijfjes ontstaan, heid bezitten, deze bepaling de landarbei- zullen ver- n het wetsont- CVP het voor eer bij eventu- nd heeft, mits r is. hebben uitge- dat de Grond- kan geven de Centrale spreker hetbe- ïit met dat in r tot verkoop gelegenheid NOORD-SCHARWOUDE. In de Zaterdagmiddag gehouden vergade ring van het bestuur der veilingver eniging „Noordermarktbond" sprak de voorzitter, de beer P, Duyves, zijn beste wensen uit voor het reeds inge treden nieuwe jaar. Spreker merkte op, dat dit ogenschijnlijk vreemd mag klinken, gezien de huidige gang van zaken met de afzet van de bewaar kool. Spreker deed daarom een beroep op de bestuursleden, om zich achter de veilingorganisatie te stellen ten aanzien van de toekomstige op te los sen problemen. De veilingomzet over 1953 bedroeg f 7.390.000,—wat op zichzelf niet zo slecht is. Gezien het perspectief staat het er momenteel slecht voor, daar van enige export nog geen sprake is, hoewel het winterweer de tuinders gunstig gezind is. Spreker deelde mede, dat door de standsorganisaties pogingen in het werk gesteld zijn om tot een steun regeling te komen. Wat de toekomst betreft, zei spreker, dat het wel ge wenst is om de koolteelt in te krim pen. Spreker riep verder nog een spe ciaal woord van welkom tot de ere voorzitter, de heer J. Kliffen en de heer P. Zwagerman uit Nieuwe Nie- dorp, als plaatsvervanger van de heer Amels. De veilingomzet over de maand De cember, welke spreker niet onbevre digend noemde, vermeldde een eind cijfer van f 1.046.113,04. Er werden 10.000 koolkratten aange schaft tegen de prijs van f2.43 per stuk. „De minimumprijzen", zei de voorzitter, „blijven over de maand Fe bruari gelijk ze momenteel zijn". Gewaarschuwd werd tegen het uit de hand verkopen, buiten de veiling om. De bestuursleden werden opge wekt om eventuele overtredingen ken baar te maken bij de leiding van de veiling, daar dit euvel weer grotere afmetingen begint aan te nemen. Hoewel er door verscheidene be stuursleden over deze kwestie gedis cussieerd werd, kwamen er geen nieu we gezichtspunten naar voren. £R werd nog medegedeeld, dat er op Donderdag 11 Februari een voor lichtingsdag gehouden wordt in Alk maar, waar gesproken zal worden over het te stichting borgstellingsfonds voor de tuinbouw, over de werkge versverenigingen, loonregelingen en de P.B.O. Een circulaire van de Prov. Com missie van Veilingen nam eveneens stelling tegen het uit de hand .verko pen en het misbruik dat gemaakt wordt, om producten administratief te veilen. Men besloot een met redenen omkleed schrijven in te dienen bij het Centraal Bureau van Veilingen, met verzoek een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een areaal heffing en niet meer per product, zo als thans geschiedt. Hierdoor kan be reikt worden, dat de ontduikers van de veilingbepalingen in ieder geval heffing betalen. AAN de P.Z.K. werd wederom een subsidie van f 50,toegezegd. Naar aanleiding van een schrijven van de Provinciale Veilingorganisatie over de oprichting van een Stichting Waarborg- instituut voor de Tuinbouw, werd in principe besloten de daarvoor ge vraagde medewerking te verlenen. Levensvatbare bedrijven komen hier voor in aanmerking. Met deze gelden kunnen o.a. koolschuren en bewaar plaatsen verbeterd worden. De financiële garantie is als volgt: Rijk 50% (Marshallfonds), provin cie 15 gemeente 15 de veilingen 10% en de Coöp. Boerenleenbank 10% garantie. De rente bedraagt een half procent boven de gebruikelijke Boeren- leenbankrente. Voor de algemene vergadering van he^Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen werden geen voorstellen inge diend. Tenslotte werd nog uitvoerig gedis- cusieerd over de eventuele steunmaat regelen, die bij de regering aanhangig zi.in gemaakt. Een steun op het product achtte men het beste uitvoerbaar. gIJ de rondvraag werd het woord nog gevoerd door de ere-voorzitter, de heer J. Kliffen, die o.a. betoogde, dat de moeilijkheden in de tuinbouw niet ZUID-SCHARWOUDE Op de Schippersloot te Zuid-Scharwoude wer den gisteren wedstrijden voor school kinderen georganiseerd door de IJs club „Ons Genoegen". Na een span nende strijd waren de uitslagen: Meisjes, 68 jaar: 1 A. Beemster- boer; 2 W. Kostelijk. Jongens 68 jaar: 1 J. Machielse; 2 H. Boots. Meisjes 911 jaar: 1 R. Bruin; 2 A. Kraakman; 3 L. Bruin. Jongens 911 jaar: 1 J. Visser; 2 C. Kostelijk; 3 P. Zijp. Meisjes 1214 jaar: 1 T. Schotten; 2 R. Kos. Jongens 1214 jaar: 1 W. Wilmink; 2 J. v. d. Hoven; 3 J. Koenes. Te Oudkarspel is een ijsbaan ge opend op het Barnewiel en te Broek op Langendijk op het Zuiderdel. Beide banen zijn evenals die te Zuid-Schar- woude 's- avonds verlicht. GEANIMEERDE KLAVERJAS- DRIVE ZUID-SCHARWOUDE. De in café Kramer gehouden kla ver j as-drive, w-aar volgens het nieuwe systeem werd gespeeld, had een zeer gezellig ver loop. Door twee groepen van ieder zes koppels werd meegedongen. De prijswinnaars waren: Groep A: 1. A. KeppelJac. Zijp 40 p.; 2. J. CarnasH. Slink 34(/> p 3. J. HofC. v. d. Weert 31 p. Groep B: 1 T, de HaasK. Hoekstra 32% p.; 2 J. KostelijkC. de Waard 32^ p.; 3. C. Borst—A. Bruin 32% p. van vandaag of gisteren zijn. Ook veer tig jaar geleden deden er zich com plicaties voor. Spr. dacht wel, dat het goed zou zijn, om gezamenlijk tot nieuwe teelten over te gaan. Dertig jaar geleden is dit ook al eens geprobeerd, doch de individuele resultaten vielen tegen. Daarom pleitte spreker er voor gezamenlijk tot teelt spreiding over te gaan. Spr. meende dat sommigen te ver gingen om de- kool teelt geheel uit te bannen. Wel dacht hij aan een inkrimping van de kool- bouw. DE, heer Kliffen oordeelde, dat er met de koolteelt toch nog wel enige perspectief overbleef en dat de tuin ders niet bij de pakken neer moesten gaan zitten. Het voorstel werd gedaan, om gemeenschappelijk de suikerbieten teelt te contracteren. Dit zal onder zocht worden. l99 NOORD-SCHARWOUDE Tijdens een bijeenkomst in hotel „De Burg", waar de vertoning plaats vond van de film over TBC-bestrijding van „Herwonnen Levenskracht" deelde de voorzitter, de heer A. Schipper mede, dat door de donateursactie van vorig jaar het aan tal donateurs tot 275 was gestegen. Hierna werd door de heer Hollenberg de TBC-film vertoond. Sedert de geleer de Robert Koch, in 1882 de verwekker van de ziekte, de Tuberkel-bacil, ont dekte, heeft de bestrijding van deze volksziekte een grote vlucht genomen. Vertoond werden films over de bestrij- dingsmethoden toegepast in het Sanato rium „Berg en Bosch" te Bilthoven. In de pauze sprak de heer Hollenberg een propagandistisch woord voor „Her wonnen Levenskracht", een instelling van de KAB, welke reeds 40 jaar be staat. Nu de bestrijding van de TBC niet meer zo dringend nodig is als twintig jaar terug, heeft deze Stichting ook haar aandacht gevestigd op de bestrijding van de rheuraa, thans volksvijand num mer één. Verschillende aanwezigen ga ven zich daarna op als donateur. Na de pauze werden nog een paar bij films ver toond. NOORD-SCHARWOUDE. Na Zuid- scharwoude, was het Zaterdagavond de Vrijwillige Brandweer van Noord- seharwoude, die in gezellig samenzijn bijeen kwam, om de verschillende ge beurtenissen van het afgelopen jaar de revue te laten passeren. Het was de commandant, de heer D. Dirkmaat, die allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de dames en de opper- eommandant de heer J. M. de Jong en diens echtgenote. De heer Dirkmaat releveerde in zijn openingswoord o.a. Je mutaties, welke zich als het ware geruisloos in het korps hadden voorgedaan. Als nieuwe brandweermannen hadden hun intrede gedaan, de heren J. v. d. Meulen en G. Haring, wat spr. een goede keuze noemde. Gememoreerd werd, dat het 12 jaar geleden is, dat de afdeling Noord- Scharwoude werd opgericht. Dit was op het tijdstip, dat de vereniging der vier Langèdijker dorpen tot één gemeente een feit werd. Spr. herinnerde er verder aan, dat men er' in geslaagd was, het Kring kampioenschap te behalen en dat bij de ramp,- krachtige hulp werd verleend in 's Gravendeel. De wens werd geuit, dat de normalisatie van het slangen- materieel werkelijkheid mocht worden en dus de koppelingen dan gelijk zul len zijn. (J1T het jaarverslag van de secretaris de heer Mol noteerden wij, dat zes keer bij brandmelding werd uitgerukt. Het waren branden van geringe bete kenis, die al of niet door de brandweer spoedig geblust konden worden. Tel kens op de eerste Maandag van de maand kwamen de leden onder leiding van commandant Dirkmaat bij elkaar om te oefenen of het materiaal contro leren, alsmede theorie bestuderen. In verband met de diverse wedstrij den werden vele extra buitenoefe ningen gehouden. Ook de sport werd niet vergeten. Er werd veel gevoetbald en gevolleybald. Ook aan de B. B.- oefeningen werd meegewerkt. Voorts werd nog een onderlinge en zeer ge animeerde viswedstrijd georganiseerd BROEK OP LANGENDIJK In de ledenvergadering van de Sport vereniging Broek op Langendijk, deelde de voorzitter, de heer J. Dirk maat o.a. mede, dat dit zijn laatste ver gadering was, in verband met zijn a.s. vertrek naar Amerika. Ten aanzien van enkele opmerkingen van de zijde der ledefri, betreffende de toekomstige buitentraining, werd beslo ten het bestaande terreintje aan de Dijk te egaliseren, zodat de training aldaar kan plaats vinden. De zaaltraining werd door de senioren 6lecht bezocht. „Zij kunnen" werd er gezegd een voorbeeld nemen aan de adspiranten, die iedere week met enthousiasme oefenen hetgeen reeds tot uiting komt bij de eervolle plaats op de ranglijst. In de bestaande bestuursvacatures werden de heren P. Aardema en K. Giltjes gekozen. De jeugdleidercursus in Alkmaar zal be zocht worden door de heren P. Aarde- ma, K. Giltjes en K. Hoekstra. Tenslot te werd nog het besluit genomen een af te vaardigen naar de sportdag op tweede Pinksterdag in Dordrecht. WOONHUIS VERKOCHT. OUDKARSPEL. Het woonhuis van de heer P. Kramer Sr., aan de Kroon- straat te Oudkaarspel, is dezer dagen verkocht aan de heer H. Deliën, alhier. BROEK OP LANGENDIJK Za terdagmorgen werd afscheid genomen van de heer A. D. Brouwer, onderwij zer van de derde klas der „J. D. van Arkelschool", de Christelijk Nationale school te Broek op Langendijk. In de grote hal van de school, werd de heer Brouwer, die per 1 Februari benoemd is te Franeker toegesproken door het hoofd, de heer J. Gidconse, die namens de collega's een boekwerk aanbood. Hetzelfde geschiedde namens de leer lingen van zijn klasse. De heer Brou wer, die hier enige jaren met genoe gen onderwijs heeft gegeven, dankte voor deze vriendelijke attentie, waar hij zeer door getroffen was. Bij het afscheid was ook aanwezig, de heer A. Slot P.Z., voorzitter van het school bestuur. aan de Ambachtsdijk en een biljart wedstrijd. "pOT de chef-materiaal, de heer A. de Vries werden woorden van dank gesproken voor de uitstekende staat, waarin het materieel zich bevindt. Tot het korpslid, de heer Jac. Bul loper, die gemeend had te moeten be danken, werden enkele vriendelijke woorden van afscheid gesproken. De heer Mol, die zoals gewoonlijk weer veel werk van zijn jaarverslag gemaakt had, kreeg aan het einde een hartelijk applaus. Bij de nabesprekingen werd o.a. de wens geuit, dat de moeilijkheid bij de Laanweg onder de loupe wordt genomen, daar de sloten daar niet diep zijn. Het beste zal zijn als er één of meer brandputten aangesloten op de waterleiding komen. Deze zaak zal in de vergadering van de hoofdafde ling op 15 Februari ter sprake worden gebracht. f-jET hakken van bijten bij vorst werd verder nog even besproken. Er wor den door de ouders van kinderen wel eens bezwaren gemaakt tegen bijten met het oog op het ijsgevaar, maar anderzijds kan men hier uit een oog punt van veiligheid tegen brandgevaar niet buiten. Na het zakelijke deel, dat tot half twaalf duurde, bleven de man schappen en hun dames nog geruime tijd in gezellige feestviering bijeen. DE HOORNSE biljarter Jaap Waal lid van de vereniging „Horna", heeft gister de dag van zijn leven meege maakt na een zenuwslopend tornooi in de gezellige, warme zaal van ,De Posthoorn" in Schagen mocht deze bescheiden Westfries zich gewestelijk kampioen 3e klasse libre noemen. Er werden zondvloeden van waarderende woorden over hem uitgestort en hij heeft nog ruim een maand de tijd om zich voor te bereiden op het tornooi om de landstitel in Apeldoorn. Daar zal de bijzonder regelmatig spelende Horna-man ongetwijfeld een woordje meespreken. We hadden het even over de ze nuwslopende spanning. Welnu spe lers, die met moyenne's van 2.00 tot 3.00 spelen, mogen aan kijkspel niet zoveel hebben aan te bieden, de vol ledige overgave, waarmee ze drie da gen achtereen spelen, vergoedt alles. De negen biljarters uit alle hoeken van het gewest „Het Noord-Westen" waren nagenoeg aan elkander gewaagd en elke partij hield de mogelijkheid van een verrassing in. Achteraf was het reeds Vrijdagmid dag een verrassing, dat J. Blank van „Royal" uit Den Helder na heel veel spanning werd geklopt door de ver tegenwoordiger van district Schagen, Mosch uit Warmenhuizen. Want.... nadien verloor Blank geen enkele partij meer en hij was het en niét de favoriete Haarlemmer Winnubst, die in de beslissende partij de wa pens met Waal mocht kruisen. Win nubst was zonder twijfel de sterkste SINT PANCRAS. Zaterdagmiddag werd de plotseling overleden koordiri gent, de heer Paul Kok, in tegenwoor digheid van vele koorleden ten grave gedragen. Toen de lange stoet zich van het sterfhuis in beweging zette heerste gingen, waarvan de heer Kok tijdens zijn leven dirigent was. Men heeft niet alleen een bekwaam dirigent verloren maar tevens een goede vriend. Ds Vellenga, Geref. predikant te Alk maar en tevens consulent in de vaca ture van Sint Pancras, sprak daarna een geestelijk woord naar aanleiding van Psalm 139 „Gods alwetendheid is een bron van troost voor de vromen", waarbij hij speciaal woorden van troost sprak tot de nabestaanden. Dit sterven zei spr. betekent geen schei- er de stilte en de rust, die men ervaart) ding, maar een eenheid in het geloofs- als een goede vriend naar zijn laatste rustplaats wordt gebracht. Achter de lijkstatie liepen behalve de kerkeraad van de Geref. kerk, waarvan ook wij len de heer Kok als ouderling deel uit maakte, de honderden koorleden en andere belangstellenden uit de kleine dorpsgemeenschap van Sint Pancras. Toen de kist met het stoffelijk over schot in de overvolle kerk was opge baard, was het de heer jBootsma, die als eerste spreker namens de Noord hollandse Bond van Chr. Zangvereni gingen, gewaagde van de grote versla genheid, die er heerste, toen het plot seling verscheiden van de zo geliefde dirigent bekend werd. Burgemeester Schelhaas van Lange dijk, zei o.a., dat de heer Kok door zijn koren als het ware vergroeid was met Broek op Langendijk en de hele ge meente Langedijk. „Laat het een troost zijn, dat hij thans in het Vaderhuis is opgenomen". Burgemeester Kroonenburg vertolkte de gevoelens van deernis, namens het gemeentebestuur van Sint Pancras. Spr. schetste het optreden van de heer Kok, als eenvoudig, waardoor hji vele har ten voor zich wist te winnen. Daar naast had hij gevoel voor humor. „Wij hebben", zo zei spreker, „in hem een goed burger verloren". De heer H. Vinke sprak daarna eni ge woorden namens de vijf zangvereni- Zaterdagavond half acht werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in café „Het Ver gulde Paard" van de heer Butter. In het café werd het 40-jarig huwelijks feest van het echtpaar J. BeekVan Leijen gevierd, toen een der bruilofts gasten opeens de brand ontdekte. Direct werd de brandweer gealar meerd die binnen enkele minuten ter plaatse was. Het is niet de eerste keer dat voor een schoorsteenbrandje in het café de brandweer is gewaar schuwd. Nadat het gevaar was gewe ten ging het bruiloftsfeest weer vrolijk verder. leven met degene die achterblijven. Een zwager van de overledene dankte daarna voor de grote belangstelling ondervonden bij dit plotselinge heen gaan, waarna de rouwdienst besloten werd met het zingen van het gezang „Blijf bij mij Heer, want d'avond is na bij". Op de algemene begraafplaats speler in dit gezelschap, hetgeen hij in een partij tegen de Amsterdammer Touw met een moyenne van 5.00 de monstreerde. Winnubst was ook de enige, die de moyennegrens over schreed en naar de 2e klasse promo veert (3.38). En hij was de enige, die Waal op de knieën kreeg 100—59 in 30 beurten), maar door Blank en de onregelmatige Mosch werd geklopt. Blank kan op een uitstekend tornooi terugzien, maar A. J. van der Schil den van „De Lindenhoek" uit Alk maar slaagde er niet in op dreef te komen. Ook Koning (DES, Kromme nie) stelde wat teleur. Bewijzen van grote wisselvalligheid veelal een kwestie van de lastige zenuwtjes leverde ook de Utrechtenaar Benima, die met 38 de hoogste serie op zijn naam bracht. De beslissende partij leverde het beste voorbeeld van die nervositeit. Waal bouwde tegen Blank rustig aan Een plaatje van de negen biljarters die Vrijdag, Zaterdag en Zondag in Schagen streden om de titel gewes telijk kampioen derde klasse libre. V.l.n.r. Mosch (Warmenhuizen), Winnubst (Haarlem), Benima (Utrecht), Blank (Den Helder), Verweij (Hilversum), Touw (Am sterdam.), Van der Schilden (Alk maar), Waal (Hoorn, kampioen) en Koning Krommenie een ruime zege, maar bracht er tegen het einde vrijwel niets meer van te recht: over de laatste zes caramboles had hij elf beurten nodig, waardoor zijn moyenne tot 3.03 zakte. Bij de prijsuitreiking bleek overdui delijk, dat de negen biljarters het in „De Posthoorn" uitstekend naar hun zin hadden gehad. Van alle kan ten was er lof voor de organisatie van HNK, voor het materiaal en de ver zorging. De eindstand: Waal Winnubst Blank Touw Mosch Verwey Benima Koning V. d. Schilden 759 253 19 3.00 14 730 216 22 3.38 12 756 280 13 2.70 12 700 259 26 2.70 10 701 285 19 2.46 8 710 284 16 2.50 6 707 292 38 2.42 6 673 299 15 2.25 2 635 292 20 2.17 2 Zang, muziek, toneel en gymnastiek, dat waren de onderdelen van het programma, dat door de leerlingen van de hoogste klassen der Beemster ULO-school, tijdens de eerste feestavond van deze school, werd geboden. Nadat een vlotte jongeman alle aanwezigen, onder wie burgemeester Pesman en zijn vrouw, en de beide wethouders met hun dames, een welkomstwoord had toegesproken, waren hel de meisjes uit de 3e en 4e klas, die, onder leiding van de heer Muller, hun zangcapaciteiten toonden in „Jingle Bells", „My Old Kentucky - Home" en „Santa Lucia". Een goed begin. Nel Mus, Ali Helt, Rita Hooijberg en hun leraar, de heer K. Snelter toonden daarna hun kunnen op de blokfluit met „Zwei Kontra tanzen" van W. A. Mozart. De oud-leerlinge, Wil Mus, thans leer linge aan het Conservatorium te Am sterdam, zong op gevoelvolle wijze achtereenvolgens „Liebesgrusz aus der Ferne", „Ich liebe dich", „Sonntag", „Erlaube mir feins Madchen" en „So klag' ich Ihren Tod". Zij werd begeleid door Alie Struving. Het met veel spanning tegemoet ge ziene debuut van de ULO-band werd een groot succes. De bezetting, bestaan de uit 5 accordeons, 5 guitaren, 2 mond orgels, piano, mandoline, piston en viool bracht het publiek met „Wien bleibt Wien", „Uber den Wellen", en na de pauze met „Beim Kronenwirt" en „Ac cordeon-betovering", tot ware ovaties. Ook verzorgde de band de begeleiding van de gymnastieknummers. Voor de vond daarop de ter aardebestelling r leider van het gezelschap, de heer K. plaats, waarbij ds Vellinga de geloofs- Snelter, was het een mooi resultaat, belijdenis uitsprak. Een twaalftal meisjes gaf daarna en- De raad dezer gemeente heeft ook dit jaar weer op meerdere aanvragen om subsidie moeten beslissen. Alle subsidies werden overeenkomstig de voorstellen van burgemeester en wethouders al of niet verleend. In verband met de verho ging van de bijdrage aan het kleuteronderwijs tot 20.per leerling, maakte de heer Middelkoop de opmerking, dat hij de beperking aan de subsidie wilde verbinden, dat het onderwijs zou wordien gegeven door een gediplomeerde of studerende kracht. Hoe-vel burgemeester Dalenberg het eveneens bereurde, dat de leerkrach ten niet gedipt >meerd zijn, gevoelde nij er weinig voor om deze voorwaarde op te leggen. Hij merkte in dit verband op, i een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs in voorbereiding is, welke de scholen een periode van vijf jaar geeft om tot een reorganisatie te geraken. De raad was het met de ziens wijze van burgemeester en wethouders eens en verleende de verhoogde bij drage. Ook de aanvragen om subsadie door de Centrale van Katholiek Mili- tailre Tehuizen en de Ned. Militaire Bond Pro Rc~e voor de instandhouding en exploitatie van de militairetehuizen, brachten de tongen in beweging. De heer Por' (KVP) betoogde, dat hij het niet eens was met het afwijzende voor stel van B. en W. Spreker wees er op, dat de diensttijd van de miM'airen ver lengd was en dat het Rijk in dit op zicht te kort schcot. De heer Tromp sloot zich hij deze woorden aan, ter wijl de heer Sassen dit voorbeeld volg de. Uiteindelijk werden de aanvragen met de kleinst mogelijke meerderheid afgewezen. De navolgende verenigingen werden verblijd met een subsidie: Pro Juventute te Alkmaar (f 20); Stichting Moederschapszorg en Kinderhygiëne (f 390)N.H. Ver. tot bestrijding van Tuberculose voor de bouw van een nieuw consultatiebureau (f 392,50) Kraamcentrum Wit-Gele Kruis (f 1.50 per verzorg.ngsdag)Kraamcentrum „Witte Kruis" (f 0.95 per verzorgings dag); Stichting Geestelijke Volksge zondheid in Noord-Holland (f 0.10 per inwoner); Handelsschool te Purmerend (f 15 per leerling); RK Lyceum te Alk maar f 30 per 11.); Stichting Kleuter onderwijs De RiipGraft en omstreken en RK Kleuterschool te De Rijp (f 20 per 11.); Centrale Bibliotheek voor het Platteland (f 20); Stichting N.H. Land schap (f 10); Prov. Ver. voor Vreemde- lingen\férkee (f 10): Federatie van VVV': :n Noord-Holland (f 40 kele goede gymnastieknummers ten beste. Het hoogtepunt van de avond was echter wel de opvoering van ,,'n Zomerzotheid", een blijspel naar het bekende, gelijknamige boek van Cissy van Marxveld. De jeugdige tonelisten wisten' het publiek volledig te amuse ren. De regie was in handen van de heer J. M. Zachariasse, die tevens dé algehele leiding had. Een gezellig bal besloot deze eerste, zeer geslaagde feestavond. De tweede schoolavond, Vrijdag even eens in het Heerenhuis gehouden, is evenals de eerste avond een groot suc ces geworden. De meisjes van IA en 1B leverden onder leiding van de heer Muller een goede zang en de drie blok- fluitartisten onder leiding en met njede- werking van de heer Snelter kwamen eveneens goed voor de dag. Een vlotte samenwerking tussen de turnsters en de band werd door dfe heer Oly bewerk stelligd. Het hoofdnummer, het sprookjesspel van Leonard Roggeveen „Prinses Desi- ree lacht niet mee", werd met span ning tegemoetgezien. Een Koninklijk echtpaar en ministers, lakeien, gouver nante en kamermeisjes, een boosaardi ge tovenaar, een verstrooide kamer heer, een prins en een pionier en voorts steigerende paarden, ontvoeringen, be toveringen, gevechten, sprookjesachtige costuums, geheimzinnig licht en eer toverkasteel, alle waren het gegevens waar een boeiend sprookjesspel uit kor groeien. Het publiek heeft dan ook buitengewoon genoten. SCHAAKCLUB „LASKER" De uitslagen van de onderlinge compe titie van de Schaakclub „Lasker" waren als volgt: A. Vermeulen—N. Heere 1—0; J. Schipper—J. Bos 1—0; F. Kiewit—S. Hoope afgebroken; N. Heere—B. Postma 1—0; L. van den Kommer—G. Berger 0—1; A. Vermeulen—T. Dil 0—1. pioenschap van Warmenhuizen werder. deze week voortgezet met de volgende resultaten: Mart. Pronk 100 65 19 19 3.42 Nic. Pronk 190 190 19 40 10.- Math, de Groot 200 200 18 49 11.11 H. Mosch 90 34 18 11 1.86 Math. Smit 100 100 18 21 5.55 W. Hoogeboom 210 199 18 30 11.05 Jn. Kuiper 120 112 22 38 5.09 Jb. Meijer 90 90 22 16 4.09 Herm. Pronk 90 62 25 16 2.48 Jn. Slikker 170 170 25 34 6.80 Math, de Groot 200 200 14 59 14,28 Nic. Pronk 190 123 14 38 8.78 Jb. Swan 130 92 21 14 4.38 Herm. Pronk 90 90 21 12 4.28 H. Mosch 90 62 22 16 2.81 Ant. Dekker 130 130 22 30 5.90 Jb. Meijer 90 71 18 12 3.94 Math. Pronk 100 100 18 20 5.55 Ant. Dekker 130 130 18 18 7.22 W. Hoogeboom 210 205 18 48 11.38 Een dezer dagfm geraakte de assis tent van dr Van Hesteren met zijn auto bij de Westfriese dijk neer. ongeveer bij de splitsing SchoorldamKrabbendam. Door onopgehelderde oorzaak verloor de bestuurder de m-cht over het rad en de auto raasde de steile dijk af en kwam in een prutsloot terecht. De dokter kwam er goed af. de wagen werd echter zwaar beschadigd.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3