Voor Akersloot was 1953 een gunstig jaar Nieuws uit Nieuwe Niedorp Onderling Yeefonds „Heiloo had een goed jaar Lezers spreken Stichting Adoptie Tholen is nog niet door het werk heen LAATSTE NIEUWS Eigen woningen voor de minder draagkrachtigen Schsmerhcm Laetitia" speelde „Kapitein Marie" Drama met ongerijmde tegenstellingen Zweedse prinses op cadettenbal Oude Niedorp Moderne verwarming in gerestaureerde kerk Begin van brand Dr Storm voor IvAO Het brandmerk zal worden gewijzigd Het wachtlokaal Castricum Bronzen medaille voor mej. B. Redeker Helpt de blinden P. v. d. A. vergaderde IJs- en Volksvermaak zit niet 'stil Schildersweekend in „Koningbos" Verenigingsleven vraagt nu de aandacht Gasfabriek ontploft te Veenendaal Amerikaans toestel verongelukt Prijs van f 30.000 op lot no. 11755 Bergbeklimmer Hillary versteend Nehroe waarschuwt weer... Tito werd beëdigd MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 Tijdens de eerste raadsvergadering in dit jaar heeft de burgemeester van Akersloot een overzicht gegeven van de gang van zaken in het afgelopen jaar. In zijn rede memoreerde hij met name het in Maart 1953 ter hand ge nomen bevolkingsonderzoek op t.b.c., waaraan zich 1803 personen h'-hl. til onderworpen. Helaas bleek, dat onge veer drie maanden later Iry h' t her onderzoek de gevreesde ziekte onder enige kinderen moest worden gecon stateerd. De toestand der gemeente-financiën is gezond te noemen. In het afge lopen jaar kon eindelijk het beschik bare bouwvolume over het 3-jarig tijdvak 1951/1953 worden gerealiseerd en wel op de zeer bijzondere wijze, door financieel minder draagkrachtige personen in de gelegenheid te stellen zich een eigen woning te verschaffen. Dit voorbeeld werkte aanstekelijk, het geen moge bljjken uit het feit, dat meerdere gemeente-vertegenwoordi gers uit (Je omgeving de huizen in ogenschouw kwamen nemen en zich ook op andere wijze lieten voorlichten. Dank zij de ondervonden medewer king van het college van Ged. Sta ten werd voor de bouw een extra volume van 2 woningen toegekend, zodat er direct 13 woningen op deze wijze konden worden gebouwd. Daar na mocht men in de loop van het jaar nog een extra toewijzing van 4 wonin gen, welke intussen reeds in uitvoe ring zijn, ontvangen, benevens voor het bijzondere geval J. Veldt nog een wo ning, terwij! als vervangend bouw volume werden toegewezen 4 woningen (2 voor C. de Geus, 1 voor P. de Geus en 1 voor J. Schilder, zijnde onbc- woonbaarvorklaarde woningen die nu vervangen konden worden). Vervolgens releveerde de burge meester de viering van het zilveren jubileum van het Vrijwillig: Brand weercorps, waarbij van de zijde der bevolking veel medeleven aan de dag werd gelegd en namens de burgerij een bedrag van bijna 600.aan het korps werd overhandigd. Voor woningverbetering en -split sing voteerde de raad weer een be drag van 14000.terwijl voor kos ten ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 een bedrag werd uitgetrokken van 5500. LOOP DER BEVOLKING De loop der bevolking was als volgt: dooi?. geboorte (58) en vestiging (75) nam de bevolking toe. Er stierven 18 en er vertrokken 103 personen, zodat de bevolking per 1 Jan. 1951 bedroeg: 2528 tegen 2516 op 1 Jan. 1953. Een aanwas van 12 zielen. Met de gemeente-opzichter had spr een bespreking gehad omtrent de riolering in deze gemeente, waarvan de toestand onhoudbaar wórdt genoemd. Indertijd is voor kennisgeving aangeno men eèn schrijven van het Technisch Adviesbureau der Vereniging van Ne derlandse Gemeenten van 23 April 1952, waarbij een aanbieding werd ge daan voor het opmaken van een rio leringsplan. De kosten daarvoor be dragen ruim 1500.—. In verband met deze hoge kosten is toen geen opdracht gegeven een plan te ontwer pen. De gemeente-opzichter adviseert thans hiertoe over te gaan. De vraag Voor de tweede maal in dit seizoen trad Zawiaag 30 en Zondag 31 Januari „Lae titia" voor het voetlicht in hotel ,,'s Lands Welvaren". Beide malen hadden velen de kou getrotseerd om de or voering te zien van het stuk „Kapitein Marie" van A. V. c.Lugt. De schrijver, die in 1950 zijn stuk schreef, deed dit naar het gegeven van Hermans Heyerman's spel „Op Hoop van Zegen". Hij bezit echter niet zo'n groot schrijverstalent als Heyermans. De vissersvrouwen laat hij op het rederskan toor komen om een voorschot te halen van f 4,een voorschot uit het jaar 1910, doch op ditzelfde rederskantoor laat de schrijver een schrijfmachine ratelen, tele foongesprekken voeren op een automa tisch net en de dames roken op dit kan toor sigaretten bij een petroleumlamp. Al lemaal tegenstellingen die ongerijmd zijn. Het is Laetitia gelukt dit „ontzettende drama" op uitstekende wijze te vertolken. Kapitein Marie is een stuk met alleen damesroken. De titelrol was in handen van mej. Rie Duin. Ze heeft ons verrast door goed spel. Meerdere malen was ze subliem. Het zelfde kan gezegd worden van mej. Janny Konijn in haar rol van de artiste Ans Ver meer. Zeer veel waardering hebben we ook voor de weergave van de blonde vis sersweduwe Geerte- Mej. Ali de Lange deed dit voortreffelijk. Nelly Willemse, tien jaar, speelde haar rolletje van Gerda, de begeleid'ter van moeder Geerte, aller liefst. Het was kostelijk dit tweetal te zien spelen. Mevr. B. de GrootKoning en mevr. E. de VriesWillemse waren als reders- en doktersvrouw zeer te loven. Mej. Tini Dekker kon als burgemeestersvrouw deze hoogte niet benaderen. Van de vissers vrouwen vertolkt door de dames Bets Klaver, Annie Timmer en Ans de Groot was vooral de laatste zeer goed. De heer Groothuizen zorgde voor een uitstekende grime die veel bijdroeg tot het welslagen van het stuk. Zaterdagavond was de geluidsinstallatie, die moest dienst doen voor de wind en regenplaat in het derde bedrijf, veel te sterk, zodat de orkaan alk gesproken woord onhoorbaar maakte. Zondagavond was dit beter. In de pauze trad de mondorgelclub, on der lefding van de heer H. Odijk, voor ons op. Elke kcr weer kunnen we con stateren. dat dit clubje uitstekende vor deringen maakt. >5 is dus, aldus de voorzitter, of het van belang is een plan te laten maken. Is dit plan gereed, dan kan dit eventueel in gedeelten, al naar gelang de nood zakelijkste punten in de gemeenten, worden uitgevoerd. Na het een en ander besproken te hebben, besloot de raad een plan te laten ontwerpen voor de gemeente door het Technisch Ad viesbureau der Vereniging van Neder landse Gemeenten en daarvoor een be drag beschikbaar te stellen van 2000.—. Naar aanleiding van een voorstel van burgemeester en wethouders be sloot de raad z.h.st. aan de St. Mi- chaëlschool te Akersloot medewerking te verlenen ingevolge artikel 72 e.v. van de Lageronderwijswet 1.920 voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen voor de invoering van hel leer vak „handenarbeid". In verband met een ontvangen ad vies van de Hoofdingenieur-Directeur van de Wederopbouw en Volkshuis vesting in dc Prov. Noord-Holland, be sloot de raad tot onbewoonbaarvorkda- ring van de woning Schouw 357. Naar aanleiding van een schrijven van de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond. inzake het aanbrengen van een wegwijzer aan de Kanaalweg ter hoogte van de los- en laadwal, be sloot de raad aan de bond opdracht te geven een wegwijzer nan te brengen en voteerde hij een bedrag van ƒ110,61 voor dit doel. De voorzitter deelde hierop mede, dat de demping van de sloot aan de Raadhuisweg een uitgave zal vorderen van ongeveer ƒ1500.- -. Zond r hoof delijke stemming besloot de raad boven genoemd bedrag beschikbaar te stel len. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde een schrijven van burgemees ter en wethouders van Alkmaar, waar in zij verzoeken om een bijdrage in het exploitatietekort van het Centraal Ziekenhuis over het jaar 1951 van 458,90, Er was reeds een bedrag van f 280,geraamd, zodat nog een bedrag van ƒ178,90 beschikbaar moet worden gesteld. De raad verklaarde zich hiermede accoord. Eveneens weru bestten bij het pontveer in de Woude een straatverlichtingslamp door het P.E.N. te laten aanbrengen. Naar aanleiding van een schrijven van de Woningbouwvereniging „Goed Wonen", waarbij werd medegedeeld, dat deze vereniging door de ledenver gadering is ontbonden en de bezittin gen en schulden dier vereniging aan de gemeente ter overname werden aangeboden, hesloot de raad in prin cipe daartoe over te gaan. De voor zitter deelde mede, dat nog geen defi nitief besluit kon worden genomen, omdat de financiële gegevens van deze vereniging nog niet zijn ontvangen. Het principe-besluit za-i thans aan de Min. van Wederopbouw en Volkshuis vesting worden medegedeeld. Prinses Margaret, tie achttien jarige kleindochter van koning Gustaaf van Zweden, tvoonde on langs haar eerste cadettenbal bij. Zij is hier in gezelschap van Lars Sjödahl, een der cadetten. Naar men ons an de zijde van het Kerkbestuur van de Nederlands Her vormde gemeente in Oude Niedorp mededeelt, -al de gerestaureerde kerk, waaraan de werkzaamheden nu ten ge volge van de strenge vorst tijdelijk zijn stilgelegd, wanneer deze werkzaamhe den op restauratiegebied zo ongeveer achter de rug zijn, worden voorzien van de allermodernste methode van ver warming en wel door middel v straalverwarmers. Zowel het kerkg. bouw zelf, als de consistoriekamer m de bestuurskamer zullen van deze verwarming profijt kunnen trekken. In het geheel zullen zeventien elementen worden aangelegd. De verwarming zal worden gevoed met z.g. propaangas. De aanleg geschiedt door de firma Blom en Dekker uit Schoorldam. Het is tegenwoordig martelen, om de boel uit de vorst te houden. Dat kwam onze plaatsgenoot, de heer B. Hijma aan de weet. Hij had onder de aanrecht een petroleumstel gezet, om de water leiding voor bevriezen te behoeden. Dat gelukte ook, maar tevens geraakte de boel in brand. Gelukkig kon met enkele emmers water erger worden voorko men. Waterschade was er echter heel wat. NIEUWS VAN DE DAMCLUB De uitslagen van de laatste partijen voor de competitie van de damclub Oude Niedorp gespeeld, waren als volgt: A. de WitLeenhouwers 02, RoodjesPander 02, OotemanDe Vries 2—0, GroothofKasper 11, KasperPander 20. De afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling is er in geslaagd de bekende radiospreker dr Storm te engageren. Aanstaande Woensdag zal dr Storm in de bovenzaal van de heer Hees een lezing houden naar aanleiding van de bekende Kinsyrapporten. Per sonen benedgn di achttien jaar hebben tot deze bijeenkomst geen toegang. BRANDJE SNEL GEBLUST Zondagmiddag onstond, door het omvallen van een petroleumtoestel, brand in de schuur van de heer H. Borst aan het Westeinde, in gebruik bij de heer Poland. Voordat de brand weer ter plaatse was (in aanmerking genomen, dat vele spuitgasten de glad de ijzers onder hadden, ging dat heel snel) had men het vuur echter al be dwongen. De schade was beperkt. Het Onderling Veefonds „Heiloo" hield dezer dagen haar jaar vergadering in het café Roozing aan de Kennemcr- straatweg. Op voorstel van de voorzit ter, de heer S. Akkerman, werd de heer G. Schouten voor zijn vele verdiensten tot erelid benoemd, hetgeen grote bij val oogstte. De rekening sloot met een voordelig saldo van f 631,73. De ont vangsten waren f 5881,48, de uitgaven f 5249,75. Hierna kwam een voorstel aan de orde om het herkenningsmerk te wij zigen omdat het brandmerk in de zomer niet altijd kenbaar is. Een voorstel om de herverzekering voor brand- en blik semschade niet meer te verlengen werd eveneens aangenomen. In het vervolg zal iedere deelnemer dit voor eigen re kening moeten doen en is men dus na 30 April 1954 niet meer verzekerd bij de Mij. Ceres te Oudkarspel. Door meerdere deelnemers werd het verzoek gedaan om het transport van afgekeurd vee voor rekening van het fonds te laten geschieden. Dit voorstel Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend, v Geachte redactie. Iedere stad heeft zo haar eigen kleine wensen, vooral als zij bezig is zeven honderd jaar te worden. Eén ervan is voor Alkmaar deze dat op de Handels kade, waar, het moet gezegd worden, in dertijd wel een goede verlichting is aan gebracht, nog steeds een wachtlokaal voor buspassagiers ontbreekt. Nu wordt er binnenkort wel een koffie- huisje geopend, doch dat is veel te klein om alle mensen die er dagelijks op de bus moeten wachten te bergen. Met name denk ik aan de scholieren voor wie het regelmatig in weer en wind wachten een „pretje" is dat niemand hen gunt. Bovendien kunnen deze jongelui niet wachten in een koffieruimte waar zij ver plicht zijn consumptie te gebruiken. Naar ik meen is er voor dit pröbleem wel een afdoende oplossing te vinden. Achter de kerk aan de Handelskade ligt een „bleekveldje" waar geen bloempje en geen grassprietje wil groeien. Als de gemeente, .ie NACO en het bestuur van de Doopsgezinde kerk nu eens de handen ineen wilden slaan en konden zeggen: „Laten wij daar nu eens een wachtlokaal neerzetten", zou dat dan niet een prach tige oplossing zijn? Met dank voor plaatsing, J. DE VRIES, werd met algemene stemmen goedge keurd. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd het gehele bestuur met grote meerderheid van stemmen herkozen. In de kascom- missie werd gekozen de heer W. Zonne veld. Het fonds telt momenteel 86 leden. Er is een waarborgkapitaal van f 168.375. Verzekerd zijn 225 koeien en 31 pinken. Aan omslag wordt f 0.18 per 100 gulden geheven. Met nadruk werd er op ge wezen, dat de afschrijvingen steeds schriftelijk moeten geschieden bij de secretaris, de heer W. F. van Westerop aan de Butterlaan te Heiloo. Bij de rondvraag kwam het a.s. 70- jarig bestaan van het fonds ter sprake. Men wilde dit feestelijk herdenken. en Ten overstaan van autoriteiten collegae, werd Zaterdagmorgen in het Prov. Ziekenhuis Duin en Bos aan mej. B. Redeker, de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt, elk eerbetoon haar ten deel iel in verband met haar veer tigjarige trouwe dienst in de huishou ding van het Prov. Ziekenhuis. Daar zij echter tevens de pensioengerechtig de leeftijd had bereikt, werd zij Zater dag niet alleen gehuldigd, doch nam men tevens afscheid van haar. Bij deze plechtigheid waren aanwezig, de heer R. Verbeek, econ. directeur van de drie Provinciale ziekenhuizen, wethouder P. de Vries cn namens de directie dr Rent meester. Velen voerden bij deze ge legenheid het woord, terwijl zij van verschillende zijden geschenken in ont vangst had te nemen. Zo kreeg ze van het mede personeel een mooie stoei en van haar afdeling een zilveren bonbon- schaal. Aan het einde v."n dit alles sprak de jubilaresse enkele woorden van dank en afscheid. Uitgaande van de Nederlandse Blin- denbond werd Zaterdagavond in hotel „De Rustende Jager" een propaganba- avond gehouden, gedurende welke o.m. bet woord werd gevoerd door de be kende blinde propagandist de heer J. v. d. Berg. In een uitvoerig en duide lijk betoog zette deze uiteen, dat er nog veel voor de blinden kan worden gedaan cn vele van dtze lieden nog zeer wel in de maatschappij een plaats kunnen vereveren. De film „Een van ons" zette aan zijn woorden kracht bij. Voorts werd de avond nog gevuld met het optreden van de boerenkapel ,De Rcggebouwers" m.m.v. Kees Kurrel, die gezamenlijk een zeer gewaardeerde bijdrage aan deze avond leverden. Het hoofddoel van de avond was en bleef echter: de aanwezigei p te wekken, zoveel mogelijk steun te geven aan de medeiens. die zijn gezichtsvermogen heeft verloren en daardoor alleen al zoveel in het leven moet missen. In de vergadering van de afdeling van de P.v.d.A., waarvoor, ondanks de koude een uitstekende belangstelling bestond, werd door de heer W. Bakker een uitvoerig verslag van de geweste lijke vergadering uitgebracht. Het ver slag van het agrarisch congres moest worden uitgesteld. In deze vergadering heeft de heer Van Zoonen een inleiding gehouden over de samenvoeging van gemeenten. Spreker wees er op dat de grenzen van geen enkele gemeente on veranderlijk zijn, maar zich bij gewij zigde omstandigheden zullen moeten aanpassen. Of die aanpassing zo moet zijn dat de grens van het inwonertal van een bestuurbare gemeente niet be neden de 5000 is, kan gevoeglijk wor den betwijfeld. Wel kan echter worden aangenomen, dat de bestuurskracht van een gemeente toeneemt naarmate die gemeente groter wordt. Een gemeente van 6000 inwoners heeft groter moge lijkheden dan een gemeente van 1500. die voor alles en nog wat gemeenschap pelijke regelingen moet aangaan. Het rapport van de door burgemeesters van kleine gemeenten ingestelde studie-com missie kleine gemeenten werd door spreker onder de loupe genomen. De conclusies betreffende gemeenschap en gemeente achtte spreker absurd. Ten aanzien van het rapport dat door een aparte commissie was uitgebracht en waarin een vergelijking werd getrok ken met een Friese gemeente, nam spreker het standpunt in, dat het van een totaal onjuiste instelling van deze commissie getuigde, dat men een on vergelijkbare gemeente in Friesland had bezocht, terwijl men gemeenten in Noord-Holland negeerde. Tenslotte wees spreker op de praktijk in onze onmiddellijke omgeving: Langedijk, waar iets tot stand wordt gebracht, dat nimmer zou kunnen worden verwezen lijkt, wanneer de vier gemeenten nog afzonderlijk bestonden, maar daarnaast ook de dingen zoals die geregeld worden in gemeenten van wat groter omvang, als Zijpe, Anna Paulowna, Wierineer- meer, e.a. en in kleinere gemeenten Ziin conclusie was. dat in de toekomst men niet zal kunnen ontkomen aan samenvoeging van bepaalde gemeenten, "■■lien dp vmepnton wevVnllil^ por. jpts blijven betekenen. Er werd over dit on- derwern uitvoerig van gedachten ge wisseld. Het bestuur van de vereniging .JJs- en Volksvermaak" zit niet stil. Vrij dagmiddag werden er onder grote be langstelling wedstrijden in het ring steken gehouden; er namen 22 paren deel. De eerste prijs ging naar mej. J. Wetsteen en de heer S. Kuiper. 2. fnej. R. Rood en de heer K. Brouwer. 3. mevr. De WitVan Roozelaar en de heer N. van Roozelaar. Zaterdagmiddag traden de korte baanrijders aan. Er was op de Rijd een. keurige 160 m-baan aangelegd en de ritten waren dikwijls bijzonder spannend: de heren hadden zin in de 75 gulden. Die werden tenslotte ver diend door de Schagerbrugger Cor Bood, 2. J. P. Krijger te Wieringen, 3. A. N. Portegiis te Wieringen en 4. D. Bood te Landsmeer. Zondag waren er koppelwedstrijden voor heren: Het snelste koppel werd gevormd door P. Wiggers en P. Warnaar, 2. N. v. Roo zelaar en J. de Snayer en 3. C. Koorn Sr en C. Koorn Jr. Woensdag hoopt IJs- en Volksver maak lange baanwedstrijden te hou den over afstanden van 500, 1500 en 3000 meter om de Grote en Kleine Rijd- bekers. Voorts zijn er prijzen voor el ke afstand en klassementsprijzen. Voor heden, Maandag, staat er een aardige toertocht óp het programma; daarvoor zal ongetwijfeld grote animo bestaan. Ongeveer vijftig trekkers waren dit weekend aanwezig in de jeugdherberg „Koningsbos", om daar te luisteren naar de Castricumse kunstschilder C. J. Heeck, die sprak over de moderne schilder. Ta. van vr gen. 'ie spreker ge steld. bewezen, dat het onderwerp de trekkers ongetwijfeld boeide. voor de hun uit Noord-Holland toege stoken hand is meermalen uit de ge voerde correspondentie gebleken. liet past ons niet voldaan te zijn en ons zelf op de borst te slaan, maar bij het opmaken van deze jaarbalans mo gen wij, de Stichting Adoptie eiland Tholen een woord van tevredenheid niet onthouden. Er is veel en goed werk verricht. yANDAAG, de eerste Februari, heeft de Stichting Adoptie eiland Tholen de balans opgemaakt. De tweede faze van de hulpverlening is hierdoor afge sloten, maar het zal de laatste niet zijn. Daarvoor liggen er nog teveel plannen onafgewerkt. Als ook zij zijn verwezenlijkt zal er op de begraafplaats te Stave- nisse door de Stichting een moment worden opgericht ter nagedachtenis van de slachtoffers, die op het eiland Tholen zijn gevallen en van wie de meesten in en rond Stavenisse de dood vonden. Het zal de laatste daad zijn van de Stichting adoptie Tholen, die door vele Noordhollandse gemeenten en het Utrechtse Maartensdijk korte tijd na de ramp werd gevormd, teneinde de hulp aan het overstroomde gebied te coördineren. Hoe goed dit inzicht is geweest heeft het nu afgelopen jaar bewezen. IN de eerste faze van het hulppro gram was alles gericht op de weder opbouw, ook van het gemeentelijke apparaat. Er werden administratieve en technische ambtenaren naar het eiland gezonden, een complete straat- makersploeg en tientallen electriciens, die handen vol werk vonden. Poort vliet kreeg een houten gebouw om als kleuterschool dienst te doen, een directiekeet diende als wijkgebouw voor het Groene Kruis te Stavenisse en de kinderen uit de Tholense dor pen werden verblijd met grote zen dingen speelgoed. Toen de gemeente lijke administraties weer op gang waren geholpen, de straten begaanbaar en de huizen bewoonbaar gemaakt kon de eerste faze worden afgesloten en kreeg men de gelegenheid de werkzaamheden te richten op het her stel van het volkomen ontwrichte ver enigingsleven. In de zomer kwamen vierhonderd kinderen van Tholen naar Noord-Holland waar zij in de kust plaatsen een onvergetelijke vacantie- week beleefden. In samenwerking met het Prins Bernhardfonds wil men de verenigingen alle steun verlenen en bovendien bevorderen muziek-, zang en toneelverenigingen uit Noord-Hol land op Tholen itvoeringen te doen geven. Besprekingen worden gevoerd over het beschikbaar stellen van hout voor de bouw van een verenigingslo kaal te St. Maartensdijk. Voorts is aan de gezamenlijke gemeenten op Tholen een complete filmprojector ten geschenke gegeven, de afdeling Eg- mond van de Vereniging voor Bloem bollencultuur reed met een ploeg van haar leden naar Tholen en plantte daar in één dag 40.000 bollen, die in het voorjaar in alle vijf Tholense ge meenten de fleurige boodschappers zullen zijn van een betere tijd, die ook voor deze zwaar getroffen plaat sen zal aanbreken. Er is door de Stichting nog veel meer gedaan dan wij hierboven vermeldden. De ge meente Stavenisse is toegezegd, dat zij de beschikking kan krijgen over een tweetal barakken dat door de Stichting als kleedruimte zal wor den geplaatst en ingericht als men besluit to.t het aanleggen van een sportterrein. De muziekvereniging te Stavenisse zal gerevideerde instrumen ten krijgen en het herstel van de bi bliotheken zal de nodige aandacht vragen. Uit dit alles blijkt, dat de hulpver lening aan Tholen zich voornamelijk heeft gericht op algemene zaken. De uitkering van de rampschadevergoe ding was van dien aard, dat er in de particuliere sector weinig hulp be hoefde te worden geboden. Wel heeft men nog een inzameling gehouden van goederen, die de woning gezellig kun nen maken, schilderijtjes, schemer lampen en speciaal voor de vrouw: naaidozen. Dat de gemeentebesturen van het getroffen eiland dankbaar zijn (Ongecorrigeerd) Vanochtend om goed zeven uur is het oude gedeelte van de gasfabriek te Veenendaal in de lucht gevlogen. Om even zeven uur hoorden de bewoners van de Kerkewijk, een villawijk te Veenendaal, waar de gasfabriek is ge legen, een geweldige ontploffing. Alles dreunde tot ver in de omtrek en ieder een liep verschrikt naar buiten. Een groot gedeelte van de Kerkewijk lag bezaaid met brokken hout, stukken pannen en glas. Het dak van de grote oude fabriek was afgerukt en van bin nen is het een ravage. Ook van de verschillende huizen en villa's in de omgeving werden ruiten vernield. De arbeider Defelee was juist bij de gas kamer aan het werk. Hij werd echter licht gewond. De brandweer was juist even van tevoren voor een schoor steenbrandje uitgerukt en was dus snel op het terrein van de fabriek. De vuur haard werd spoedig bedwongen zodat gevaar voor uitbreiding was geweken. Een transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht is bij Japan in zee gestort. Vijf-en-dertig personen worden vermist. Het vliegtuig is verongelukt in de Zeestraat tussen de Japanse eilan den Honsjoe en Hokkaido. Het had 30 passagiers en een bemanning van vijf aan boord. Overlevenden zijn niet ge vonden. In de tweede klasse var de 522-ste Staatsloterij is een prijs van dertigdui zend gulden gevallen op no. 11755. Premier Nehroe van India heeft Za terdag, sprekend op een massale bijeen komst ter herdenking van de zesde ver jaardag van de dood van Gandhi, nog maals gewaarschuwd tegen het plan van de Ver. Staten militaire hulp aan Paki stan te verschaffen. Alle mensen, die vrede wensen, dienen mijn woorden goed te verstaan, zo zei hij. Het oorlogsge vaar neemt toe naar mate de Aziatische landen worden opgenomen in een van de twee blokken in de wereld. Een we reldoorlog zal onvermijdelijk worden. BRITS ECHTPAAR KRIJGT GRATIE Het Britse echtpaar Patrik en Beazrice Conroy (beide 35 jaar), dat Woensdag te Manchester zou worden opgehangen wegens moord op een pasgeboren doch tertje, heeft gratie gekregen. Djilas, de „gezuiverde" gewezen pre sident van het Zuidslavische parlement, is uit de Zuidslavische schrijversbond gestoten. Volgens mededeling van de Japanse minister van Justitie bevinden zich op het ogenbik 430.000 Noord-Koreanen in Japan, Sir Edmund Hillaryde befaam de Mount Everest-beklimmer bracht voor zijn vertrek naar Amerika een afscheidsbezoek aan de Hoge Commissaris Sir Frederick Doidge, ivaarbij hij zijn eigen bustewelke voor het „Nieuw-Zeeland"-huis werd ver vaardigdin ogenschouw nam Zaterdag heeft Tito voor de Zuid slavische Nationale Vergadering de eed afgelegd, na opnieuw tot presi dent van de republiek te zijn geko zen. Tito zei al zijn krachten te zul len blijven inspannen voor een betere en gelukkiger toekomst voor alle vol ken van Zuid-Slavië en voor de wel vaart van de socialistische gemeen schap. Djilas' verzoek om ontslag als parlementslid werd eenstemmig aan vaard. President Heuss van de Duitse bonds republiek heeft gisteren, zijn 70ste ver jaardag gevierd.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 4