WOL, de ideale stof voor kledingstukken Franse nouveautés Voortreffelijke bescherming tegen koude en hitte Bij de uitzet is kwaliteit van het grootste belang Een stap tot elkaar EEN VLOT DANSJURKJE Is in ons kikkerland onontbeerlijk (Van een medewerkster) WAAROM HECHTEN WIJ eigenlijk zoveel waarde aan wol? Is het de aantrekkingskracht, die er uitgaat van kunstig opgestapelde knot ten, in alle kleuren en schakeringen, die we in de étalages en de win kels aantreffen? Is het een kwestie van mode? Is wol duur? Is zij goed koop? Voordelig of nadelig? Op al deze vragen past natuurlijk een antwoord, maar daartoe is het nodig, dat we een terugblik werpen allereerst op tijden, die lang en ver achter ons liggen. Reeds de primi tieve mens hulde zich in dierenhuiden, welke oorspronkelijk ten doel hadden het lichaam te beschermen tegen verschillende weersinvloeden. Eerst veel later ontdekte de mens, dat het niet nodig was om het schaap te doden, teneinde zich meester te maken van de vacht, doch dat men het hiervan kon on'tdoen. Hij leerde de vacht tot draden spinnen en van deze draden vlocht hij een primitief soort „weefsel". Overblijfsels van deze weefsels zijn zelfs gevonden uit het Bronzen Tijdperk; een bewijs, dat de wolindustrie wel in een grijs verleden ligt. QOK ten tijde van de Romeinen be stond wolnijverheid, handel en ex port. De Romeinse legioenen hadden grote hoeveelheden militaire kleding nodig, hetgeen een uitbreiding van de wolproductie met zich bracht. Onder nemende kooplieden uit België en En geland zonden in die dagen hun wol len stoffen naar Rome. In Nederland nam de wolindustrie in de 15e eeuw een grote vlucht; zij zetelde voornamelijk in Leiden. Op het ogenblik beheerste Tilburg 50°/o van de gehele wolindustrie andere be langrijke plaatsen zijn Ven endaal en Helmond, terwijl ook Twente en Zeeuws Vlaanderen wolindustrie be drijven. Het is Nederland geweest, dat eigenlijk de stoot gaf tot de zo be langrijk geworden schapenteelt in Zuid Afrika en in Australië, omdat men de z.g. Merinoschapen die in ons land bleken niet te kunnen gedijen, onder de hoede stelde 'van emigrerende land genoten Het aantal schapen in Au stralië bedraagt heden ten dage meer dai^honderd millioen Argentinië en Uruguay zijn voorts landen met een aanzienlijke woluit- voer, terwijl de schapen uit India, en de Aziatische landen wol leveren, welke uitsluitend gebruikt wordt voor het maken van tapijten. Al deze lan den beschikten over onafzienbare on ontgonnen gebiedeneen uitkomst voor de steeds groter wordende vraag naar wolproducten, vooral toen de machinale wolverwerking meer en meer de huisvlijt ging verdringen, en wol daardoor meer binnen ieders be reik ging, komen. Onontbeerlijk. TN een land als het onze met lijn vochtig en grillig klimaat, is wol onontbeerlijk. Rheumatiek is onze volksvijand no. 1; verreweg het groot ste aantal arbeidsverzuimuren wordt veroorzaakt door deze ziekte en cij fers hebben uitgewezen, dat onder de vrouwen het de huisvrouwen zijn, die het grootste percentage der rheuma- tieklijdsters vormen. Wol nu bezit twee ogenschijnlijk tegenstrijdige eigenschappen; haar vezel beschermt zowel tegen koude als.... tegen hitte. De vezels van de wol, hetzij op de huid van het schaap hetzij bewerkt tot stof of garen, vormen tezamen een isolerende luchtlaag. De lichaams warmte wordt dus vastgehouden of slechts zeer langzaam toegelaten, zo dat men warm blijft, wanneer de bui tentemperatuur lager is dan de li chaamswarmte. Wanneer daarentegen de buitentemperatuur hoger is, dan beschermt de isolerende laag het li chaam tegen deze binnendringende hogere buitentemperaturen. De isole rende werking van wol is het ook, die ons bij transpireren beschermt tegen kouvatten. Vandaar dat een wollen vest of pullover altijd een onmisbaar attribuut behoort te zijn in de uitrusting van elke sportbeoefe naar ster). Wol is soepel, elastisch en poreus. Het dragen van wollen ondergoed be hoeft voor de meest elegante vrouw geen bezwaar meer op te leveren. De uiterst soepele en dunne „wolletjes" in zachte pasteltinten, zoals de textiel fabrikanten deze tegenwoordig in de handel brengen, machinaal gebreid met goede pasvorm, veroorzaken geen' „dikmakende bobbels of rolletjes", ze sluiten als een handschoen om het lichaam. De huid kan zijn voorname ademhalingsfunctie vrij uitoefenen en steeds is er die isolerende luchtlaag, die onze gezondheidstoestand ten goe de komt bij onverwachte tempera tuurswisselingen. Kinderen hebben het nooit koud of warm, maar door hun spel stellen zij zich geregeld bloot aan kouvatten, omdat zij het ene ogenblik zich warm hollen en het volgende moment even „uitblazen" op de tochtige hoek van een straat! Juist voor kinderen is het dragen van wollen ondergoed dus in alle opzichten raadzaam. In de zomer, wanneer wij ons graag hullen in dunne en luchtige „niemen dalletjes", slaat de schaapherder, die zijn kudde hoedt op de eenzame zon overgoten berghellingen van Calabrië een dikke wollen vacht om en in de schroeiende hitte van de woestijn hul len Arabieren zich in wollen burnoe- sen, ter bescherming tegen de gloeien de zon en tegen de plotseling inval lende kilte, wanneer deze ondergaat. Natuurlijk is een kledingstuk, ver vaardigd van zuivere wollen stof, of een zuiver wollen jumper duurder dan een exemplaar, waarin katoen of sajet verwerkt werd. Zuivere wol is prettiger in het dragen het kriebelt niet, hetgeen, vQoral voor kinderen een belangrijke factor is. „Halfwol" ondergoed, (wol verwerkt met katoen of nylon) geniet de reputatie, vooral bij intensief dragen en geregeld was sen, sterker te zijn dan zuivere wol, vandaar de voorkeur, die velen hier voor aan de dag leggen. J7NKELE geboden zijn er, waaraan men zich, bij de behandeling van wollen artikelen ten strengste moet houden: 1. was uw wollen goederen nooit in heet water, maar in een koud of lauw sopje, vervaardigd van een speciaal wolwasmiddel; 2. gebruik nooit een wasbord of borstel; wrijf en wring niet maar druk en knijp zachtjes met de handen3. na gron dig uitspoelen voor kleurige truitjes e.d. een scheutje azijn aan het spoel water toevoegen en het goed drogen tussen badhanddoeken, waardoor het beter in model blijft; nooit drogen bij warme kachel of in felle zon; 4. nooit uit- of opkoken Ook voor de heren der schepping meeste costuums zijn ervan vervaar digd, terwijl de veelgelaakte „jaeger tjes" heus niet alleen het voorrecht zijn van „oude heren"! Een wollen costuum behoudt over het algemeen zijn goede pasvorm, maar moet dan ook van tijd tot tijd „uitrusten", d.w.z. niet gedragen worden, omdat wol een natuurlijke vezel is. Ook uw eigen jersey pakje zal het ten goede komen, wanneer u het niet dag in, dag uit afsjouwt. Afborstelen kunt u het cos- tuiöm van' uw echtgenoot met néén, niet met een flinke harde borstel, want die ruïneert de wolvezel maar met een zachte langharige borstel, en vergeet u dan vooral niet de om slagen van de pantalon, verzamel plaats van stof en vuil en daarom geliefkoosd arbeidsterrein voor mot ten Nu we het toch over costuums heb ben, iemand vroeg men, of „kamga- ren" ook wol was. Het verschil tus sen „gewone" wollen weefsels en kam- garen ligt alleen in de bewerking van de wol. Bij kamgaren liggen de vezels in gelijke richting; ze zijn in deze gelijke richting „gekamd" en de korte vezels werden verwijderd. Er ontstaat dus een volkomen glad, gelijkmatig en fijn weefsel. Ten overvloede wordt dit nogmaals gewassen, gespoeld, ge droogd, geschoren, gestoomd, geperst, wéér gedroogd. Kamgaren verkrijgt men dus, wanneer de wollen stof'nog ettelijke bewerkingen heeft ondergaan öm haar fijner, gladder en fraaier te maken. De techniek gaat steeds verder, al tijd weer opnieuw zoekt men naar verbeterde methoden, naar het krimp- vrij en motvrij maken van wollen stoffen, naar groter mogelijkheden op het gebied van verven, naar gewichts vermindering', enz. In streken, waar de schapenteelt van grote nationale betekenis is, zoals b.v. in Australië, Nieuw Zeeland en Zuid Afrika heeft men laboratoria en proefstations en hier worden regelmatig onderzoekin gen gedaan naar geregeld betere fok- is wol een onmisbaar artikel. De methoden, ziektebestrijding e.d. BARBARA WHITE is (te oor delen naar de fotoeen aller- charmantste jongedame, die in een Amerikaans warenhuis haar kun dige adviezen verstrekt aan trouw lustige jongedames. Deze Barbara helpt de Amerikaanse bruid bij het uitzoeken van het meubilair, trouw japon, uitzet enz. Maar tevens maak ze een cadeaulijst voor vrien den en kennissen, zij helpt bij het uitkiezen van de gasten, kortom zij doet alles. Behalve de bruidegom huwen, dat laat ze tot nu toe nog aan het bruidje zelf over. Het samenstellen van de uitzet kost de meeste bruidjes vaak heel wat hoofdbrekens, want niet alleen de hoeveelheid - is belangrijk, ook de kwaliteit. En hiervoor is een weinig warenkennis wel noodzakelijk. Al vorens tot het aanschaffen van een uitzet over te gaan, moet men weten, met welke factoren er rekening gehou den dient te worden. Daar het van het grootste belang is dat linnengoed na de was tijd heeft om ,,uit te rusten", schaffe men zich een uitzet aan waar bij de linnenkast gevuld kan blijven, ook al kan er door ziekte b.v. van de huisvrouw eens niet worden gewassen Men kan huishoudgoederen in ver schillende kwaliteiten kopen: Linnen, halflinnen, graslinnen en katoen (en kel of dubbel getwijnd). Linnen is een weefsel, waarbij al leen linnen garen wordt gebruikt, dus de ketting en inslagdraad zijn beide van vlas. Voor mooi tafelgoed leent het zich door zijn diepe natuurlijke glans bi zonder goed. Het is heerlijk koel, voor slopen is dit bv. 'een prettige eigen schap en menige huisvrouw zal zich graag de luxe van een echt linnen sloop willen permitteren. Linnen pluist niet en neemt gemakkelijk vocht op, daar om zijn linnen en ook halflinnen (hierbij zijn de inslagdraden van lin nen en de kettingdraden van katoen) bij uitstek geschikt voor droog- en glasdoeken. Onder graslinnen verstaat men weefsel dat geheel uit katoen is ver vaardigd. Ziet U bij lakens het woordje ge twijnd ervoor staan, dan is dit een aanduiding voor een sterkë kwaliteit. Een getwijnde draad bestaat namelijk uit twee samen gedraaide draden; zo'n draad heeft dus een dubbele sterkte. Heeft men dubbel getwijnd huiehoud- goed, dan betekent dit dat zowel de ketting als de inslagdraden van ge twijnde garens zijn gemaakt. U be grijpt uit het bovenstaande wel dat een dubbelgetwijnde kwaliteit jaren mee gaat. Bij enige soorten enkeldraads katoen gebruikt men nog wel appret (ook wel pap genoemd) maar al ziet het katoen er door dit appret aantrekkelijk uit, door het wassen verliest het dit be- driegelijke vernisje en blijft er meest al een slap weefsel over. De hoeveelheid linnengoed, die het bruidje van nu zich aanschaft, is wel heel wat kleiner dan vroeger. Men laat geen stapels linnengoed meer on gebruikt in de kast liggen, al moet er op een onverwachte gast gerekend worden. Een gemiddelde uitzet zal er onge veer zo uitzien, 8 getwijnde gaslinnen lakens; 8 getwijnde graslinnen boven- lakens (waarbij twee mooi gebor duurde); 8 slopen; 2 halflinnen damast tafellakens; 1 halflinnen damasttafel laken voor een uitgetrokken tafel; 12 servetten; 3 ontbijtlakens met 6 bij passende vingerdoekjes; 12 borden- doeken halflinnen; 6 glasdoeken heel- linnen; 6 grijze doeken; 6 aanrecht- doeken; 6 stofdoeken; 6 witte hand doeken halflinnen; 8 badhanddoeken in twee- verschillende maten; 12 bad- hand j es. Met zo'n uitzet kan men, mits de kwaliteit goed is, wel een poosje voor uit. De tijdsduur zal hierbij sterk af hangen van de grootte van het toe komstige gezin en, wat heel belangrijk is, van de wasbehandeling. Kies daarom voor het wassen van uw mooie nieuwe uitzet een goed en vertrouwd adres om het zorgvuldig voor u te laten behandelen. HENDRINE. J3RGENS in ons archief ligt een keu rige vooroorlogse map vol tekenin gen, met het opschrift: De kunst in nood. Ik stond ermee in mijn handen en dacht: Dat jaartal hadden zij er gerust af kunnen laten. Want deze kunst is een chronische drenkelinge, die zich nu nog aan één miezerig strosprietje vast klemt: het bestaansminimum van vijf- tienhon .erd pegeltjes 's jaars. Kunt van één honderd vijf en twin tig harde guldens een gezin uit de hon ger en in de kleren houden? Ik zou er met de schraperigste zuinigheid geen kans toe zien. Toch zijn er vrouwen die er mee rond moeten komen. Want zij hebben de in deze tijd onvergeeflijke misstap begaan: zij zijn in de onbezon nenheid harer romantische jeugd ge trouwd met een beeldende kunstenaar. Dat zal iedereen moeten toegeven, is wel het laagst staande maatschappelijk wezen. Om te beginnen oefent hij een vrij toreep uit. Dut is op zichzelf al niet in de haak. Vrijheid en zelfstandigheid zijn in de huidige democrate netelige be grippen. Een vrij beroep wat moet je daar mee? Het is niet te rubriceren, noch in een machtige vakbond onder te brengen. Het heeft niet de ruggesteun van het enorme getal, er behoeft poli tiek niet mee gerekend te worden. En als het dan nog enig nut had, als iemand bij hun werk gebaat was alia. Maar kunstenaars, en dan nog wel bééldepde? Wat moet een nette, oppas sende I gereglementeerde samenleving daarrpee. Er valt eigenlijk vandaag de dag geinig meer te beelden. Aan stille vens'hebben wij geen behoefte meer nu alle stilte uit het leven is weggeraasd door radio, claxon en straaljager. Ge schilderde portretten kunnen ons voorts ook rustig gestolen worden, want een net/te scherpe foto is wel zo goedkoop en duurt niet een tiende zo lang in de fa bricage. Van beelden, groot en klein, hebben wij nu en dan nog wel enig verlet, zolang er van tijd tot tijd beroemde lie den doodgaan of opzienbarende feiten vereeuwigd moeten worden. De beeld houwers moeten wij dus nog wel even in leven laten met opdrachten en nut tige projecten, mits zij natuurlijk han delbaar zijn en voor ieder kind begrij pelijke, normale en geen enkele aanstoot gevende sculpturen leveren, en die bo vendien tegen een stootje kunnen. U noemt dit alles sarcastische over drijving, lieve lezeressen? U moest de ellende van zo'n schildersgezin eens kennen, waar men blij is driemaal per j.-.ar een doekje van vijfhonderd gulden kwijt te raken. De oorzaken van die misère, die treurige blamage van een land dat schilderend altijd zo wereld wijd beroemd is geweest? Eenvoudig weg de verschuiving in de maatschap pelijke structuur. De schilderijenkopers van eertijds zijn te zwaar belast om zich die luxe nog te kunnen veroorloven. Het grote huis wordt onbetaalbaar, en daarmee ver dwijnt de wand die om een schilderij vraagt. En het opkomend getij der loon trekkers, de mensen die zouden kunnen kopen, is voorlopig nog" niet aan de behoefte naar wezenlijke schilderijen toe. Voorlopig want ik ben onverwoest baar optimistisch genoeg om te blijven geloven, dat mettertijd het „echte" schilderij ook in een eenvoudige huis kamer even vanzelfsprekend zal zijn, als de hangplant of de radio. Maar dan zal er van twee kanten een stap tot elkander gedaan moeten worden. De schilders zullen moeten be grijpen, dat hun doeken ergens komen te hangen, waar mensen uitrusten na een dag lang harde en vaak eentonige arbeid. Waar men dus allereerst be hoefte heeft aan wat levensvreugde, wat zonnigheid en niet zozeer aan non-figuratieve abstracties. En de toekomstige afnemer moet ge oefend worden in het juiste en critische zien en waarderen: hier ligt, dunkt mij, een héérlijk veld braak voor vrouwen organisaties. Want is het uiteindelijk niet de bruid, die het huis inricht? SASKIA (Advertentie. Ing Med.) Q1VZE levenslustige jonge meisjes zul len een gelegenheid om te dansen niet gauw voorbij laten gaan en vanzelfspre kend zien ze er dan ook graag zo aan- trdekkelijk. mogelijk uit. Het liefst zouden ze een kast vol leuke vlotte dansjurkjes bezitten, maardat is niet voor iedereen weggelegd. Edoch, wie niet rijk is moet slim zijn. Een fleu rig zijden bloesje kost niet zoveel aan stof en tijd om zelf te maken, en gecom bineerd met een wij de taftzijden rok staat het even char mant als een japonnetje en het is veel makkelijker te veranderen. Maak b.v. een blouse in het ma teriaal van de rok en Wissel deze eens af met een exemplaar van witte of anders gekleurde zijde (in de nieuwe cognac-kleur bij een zwarte rok!!). Hierbij ziet U een snoezig mo delletje, dat maar 1,25 m. zijde van 90 c.m. breedte vraagt. Het heeft de moderne schouderlijn. Het rugpand kunt u aan één stuk maken of evenals het voorpand met een opgestikte schouderpas. V knipt dan het patroon langs de ingetekende lijn door. De figuur naadjes sluit u, waarna u de bo venkant van het voorpand in- rimpelt en de schouderpasjes op stikt. De halsuitsnijding werkt u met een 3 cm. breed in de vorm geknipt belegje af. De halsrand wordt tussen de dubbele stof van het halsboordje genaaid. De slui ting kunt u op verschillende ma nieren maken: met een strikje, een knoop en lusje, een broche of een corsage. Is de blouse van donkere zijde of fluweel, dan is een garnering van glinsterende lovertjes of Rijnsteentjes op de pas erg aardig en u kunt er ook een mooie borduurrand op aan brengen. Een smal stukje kant langs de onderkant van de hals uitsnijding doet het ook leuk, en zo zijn er voor vindingrijke gees ten duizend en één mogelijkheden om van dit eenvoudige bloesje een aparte en smaakvolle creatie te maken en uw persoontje aan de nodige „glamour" te helpen. Ver geet daarbij echter vooral niet, dat een teveel altijd smakeloos is. D UN NE wollen jersey is mate riaal, waar de Amerikanen „weg" van zijn! Zij gebruiken deze stof voor wijdklokkende cirkelrokken, welke dan ge completeerd worden met kleine wit-zwarte tweed lijfjes. Ook de geklede tailleur wordt niet ver geten, waarbij vooral aan de schouderlijn de meeste zorg wordt besteed. Kragen .vertonen vele vormen, doch zijn over het algemeen genomen klein en staan, practisch gesproken, buiten de belangstelling. Wel de epauletten, welke op de schouders worden aange bracht en dan de zakken. Brengt de ene couturier opvallende, van de heup afstaande zakken om het figuur van de draagster te accentueren, een andere lanceert een naad, welke een zak sug gereert en doorloopt naar de rug, om daar in een kleine ceintuur te eindigen. Echter, niet alleen op kleedgebied zijn er nieuwtjes te melden, doch even eens op dat der „kleinigheden", welke een costuum of uiterlijk in „groot" kan veranderen. Let bijvoorbeeld eens op de coiffure van de eerste mannequin, waarin een velours-chiffon-diadeem werd verwerkt en verder op de rozen- garnering, welke zich ook al voordoet aan de hals, tijdens het dragen van een gedecolleteerde avondjapon. Wat dat decolleté betreft, wat zegt U van een aardig halssnoer? Er blijft altijd wel wat nieuws te melden van het mode-front. Een poe- derdoosje, een ceintuur, een hand schoen, Waarbij het dragen van een ring om de pink ten zeerste verant woord wordt geacht; een horlogeband je of en dat staat vooral in de be langstelling van de ontwerpers een nieuw model handvat van een parapluie. De ceintuurs worden geheel gegarneerd met lovertjes, fijne kraaltjes of, indien het niet al te kostbaar wordt, fijne edelsteentjes Men lette ook op de oorknoppen. Buiten de smeedijzeren oorringen blij ven de clips populair. Vooral die mo dellen, welke een bloem- of bladmotief hebben, waarvan het klaverblaadje (als geluk) het meest in de smaak valt. De normale, eenvoudige ronde knoppen, doen het nog steeds en zullen het tot in lengte van dagen blijven doen, om dat gelukkig nog immer het spreek woord: dat eenvoud het kenmerk van het ware is, bij de vrouw, bekendb-'d geniet, ondanks dat zij er niet op de juiste momenten naar handelt....

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7