Koude in Europa maakte reeds vele slachtoffers d. Berg uit Nij-Beets (Fr.) wint spannende Elf Stedentocht Elf steden Ramp-eilanden geïsoleerd IJsbrekers op de Merwede Molotovs Duitsland-plan door het Westen afgewezen V. Aad de Koning uitPurmerend op tweede plaats Hjallis Andersen c.s. komt Woensdag 3 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN I5le Jaargang No. 29 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Frankrijk heeft het zwaar te verduren Noordzeekanaal wordt open gehouden Felle brand in houthaven van Amsterdam „Oostzee" verloor sleep WEERBERICHT Rijn en Elbe zitten ook dicht Zes koplopers in recordtijd langs de Friese steden Bij Harlingen viel de slag De Russen wezen de uitnodiging af Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 HOEWEL uit Zuid-Noorwegen en Zweden het bericht komt, dat de temperaturen iets minder laag worden en de weerberichten mel den, dat warmer weer op komst is uit het Middellandse Zeegebied, blijft de aanvoer van koude lucht uit Rusland naar de andere delen van Europa voortduren. Fel en onbarmhartig slaat de vorst toe. In Frankrijk zijn als gevolg van de koude minstens zestien mensen om het leven gekomen, in België zijn twee vrouwen en een man aan de kou op straaf bezweken en ook in West-Duitsland vond men een vrouw doodgevroren. Zelfs in Algiers (Noord-Afrika) maakte de vorst een slachtoffer.... In een bos in Nieuw-Brunswijk (Canada) is een man gered uit een berenhol, waarin hij zijn toevlucht had gezocht, toen hij was verdwaald in een sneeuwstorm. De beer, die zijn winter slaap in dat hol hield, had geen notitie van de vreemde indringer ge nomen. Enkele honderden dorpen in de bergen van midden-Italië zijn door de sneeuw van de rest van de wereld afgesloten. Triëst werd door een ijzige Noordoosterstorm geteisterd. De wind bereikte er een snel heid van 170 km. per uur. Daken werden van huizen gerukt en bomen ontworteld. Mensen werden gewond door vallend gesteente. Hoewel de temperaturen over het algemeen in ons land gisteren overdag iets hoger waren dan in de vooraf gaande periode, blijft het nog steeds stevig vriezen en duren de moeilijk heden, die de vorst veroorzaakt voort. Texel is bijna aan zijn isolement toe. Ingaande vandaag zal de veerboot da gelijks slechts een heen- en weertocht OudeschildDen Helder maken. Op het eiland is voldoende voedsel aan wezig. Het Noordzeekanaal tussen Vel- sen en Amsterdam wordt sinds giste ren door drie ijsbrekers opgehouden. Gisternacht moest een ijslaag van 20 cm. worden doorbroken. Zowel de Velsense ponten als die bij de Hem- brug houden hun eigen baan ijsvrij. Inmiddels is men in IJmuiden begon nen door de kleine sluis het ijs te spuien. Tussen de pieren begint zLh ook het eerste ijs vast te zetten. Op de koppen van de strekdammen vormt zich een dikke ijskraag. Ook zijn in den lande reeds enkele scholen gesloten tengevolge van de koude o.a. in Alkmaar, Oss (gasver- warming) en in Haren bij Nijmegen. In het merengebied van Noordoost Overijsel werden honderd wilde zwa nen door de vorst met de hongerdood bedreigd. De natuurbeschermingswacht Meppel en omstreken heeft een brood actie voor de zwanen op touw gezet. Gistermiddag reed een bestelwagen met brood naar het plassengebied, waar de zwanen het voedsel werd verstrekt. Het was overigens een ge vaarlijk avontuur, daar de dieren zich ophouden op plaatsen, waar de vele wakken het ijs moeilijk begaanbaar maken. Vandaag bestaat de mogelijkheid om vanuit Volendam per auto een bezoek te brengen aan Marken. De haven van Middelharnis zit dicht, waardoor het zwaar getroffen Flakkee is afgesneden van alle aanvoer. De burgemeesters van het eiland hebben de minister van Waterstaat dringend verzocht maatregelen te treffen. Het zelfde lot treft Schouwen-Duiveland. Gisteren moest de veerdienst naar Zierikzee worden gestaakt. Dit geldt ook voor Zijpe. Het eiland is door ondoordringbaar ijs omgeven. De aan voer is daardoor geheel tot stilstand gekomen. Vandaag zal per vliegtuig post worden gebracht. De Schelde ligt vol met drijvend ijs, maar de grote schepen kunnen deze belangrijke route nog wel bevaren. Een felle, met grote wolken vlieg vuur gepaard gaande, brand heeft gis teravond een circa 20x40 meter grote houten loods aan de Danziger Bocht m de Amsterdamse houthaven in een uur tijds in de as gelegd. De felle Oosten wind joeg het gevaarlijke vliegvuur tientallen meters in de richting van de stad. De sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam, die met een zuiger en een sleepboot op weg was van Belfast naar Rio Grande do Sul, heeft de sleepboot op ongeveer 150 mijl ten Oosten van Madeira verloren. Do sleepboot „Roode Zee" van dezelfde rederij heeft nu koers gezet naar de losgeslagen sleepboot. Mocht de „Roo de Zee" de sleepboot bereiken en kunnen vastmaken, dan zal koers worden gezet haar Las Palmas. Verwachting tot morgenavond: VERDSI. AFNEMENDE WIND Van het Noorden uit toenemen de bewolking met in het Noorden van het land een kans op enige sneeuw. Matige tot zwakke wind aanvankelijk Noordoostelijk, la ter in het Noorden van het land veranderlijk. In de nacht en ochtend strenge tot matige, mor genmiddag overwegend lichte vorst. Donderdag: Zon op 8.17, onder 17.32 Maan op 8.25, onder 19.02 pRANKRIJK wordt getroffen door een koude, die er sinds mensen heugenis niet is voorgekomen. Het aantal doden tengevolge van de felle kou was er gisteravond reeds tot zes tien gestegen. Tot de slachtoffers be hoort een oud, gepensionneerd echt paar, dat door buren dood werd ge vonden in een onverwarmde kamer te Vire in Normandië. Bij Le Mans viel een zwerver, die aan de oever van de rivier de Sarthe lag te slapen, in het water. Zijn lijk was bedekt met een dikke laag ijs, toen het werd gevon den De Franse regering heeft een be roep gedaan op de bestuursorganen in alle provincies om mee te werken met gemeentelijke autoriteiten en particu lieren in de operatie-„Daklozen" om zwervers, bedelaars en slecht behuis- den aan een verwarmde verblijfplaats te helpen. De Parijse nieuwsbladen zijn een campagne begonnen om de zwervers en daklozen in de millioe- nenstad te helpen. Ruim driehonderd mensen namen gisternacht de uitnodi ging aan de nacht op een politiebureau door te brengen. Er was gezegd, dat hun geen vragen zouden worden ge steld Voor zover bekend was het eerste slachtoffer in West-Duitsland een vrouw, die uit een tehuis was gevlucht. Zij werd doodgevroren gevonden in een stal in Westfalen. De Rijn en de Elbe zijn dichtgevroren. Twee eilam den voor de Duitse Noordzeekust zijn geïsoleerd. Men heeft vliegtuigen in gezet om de verbinding met de vaste wal te onderhouden. Ook in Zwitserland is de vorst zeer streng. In de Jura daalde het kwik tot 27 graden onder nul. In Bazel tot 22 graden beneden het vriespunt. Het Meer van Genève is langs de oevers dichtgevroren. De Donau in Oostenrijk is geheel dichtgevroren. Ook in Zuid-Slavië wintert het behoorlijk. De Oriënt- express en de Tauern-express komend uit Parijs en Ostende liepen ten Wes ten van Belgrado vast in de sneeuw. Er moesten vier locomotieven aan te pas komen om hulp te bieden. In Belgrado lag het werk stil. Schoolkin deren werden naar huis gestuurd. DE„ drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken hebben giste ren het plan van hun Russische col lega voor een Duits vredesverdrag verworpen en opnieuw het standpunt verdedigd, dat de hereniging ^an Duitsland tot stand moet komen door middel van vrije verkiezingen. Onder krachtige druk van het Westen be loofde minister Molotov toen, later voorstellen met betrekking tot verkie zingen in geheel Duitsland te zullen indienen. Hij deelde echter niet mee, wanneer hij dit zal doen. Een Britse woordvoerder verklaar de na afloop der bijeenkomst, welke vier uur duurde, dat men redelijker wijze mag veronderstellen, dat de Rus sische voorstellen vandaag ter tafel zullen worden gebracht. In het plan voor een vredesconferentie, dat Maan dag door de Russische delegatie werd ingediend, werd niet gerept van het spoedig houden van verkiezingen. Minister Dulles, die de vergadering leidde, was de eerste spreker. Hij zei- de, dat Molotov zich Maandag door een „grote twistrede" te houden ge drongen had gevoeld, de internatio nale spanning te vermeerderen door felle beschuldigingen te richten aan het adres van de drie Westelijke mo gendheden. De Amerikaanse minister noemde de Westelijke verdedigings maatregelen, welke Maandag door Rus land waren aangevallen, „een machti ge waarborg tegen aggressie". Minister Bidault, die na Dulles het woord voerde, verklaarde, dat de Franse regering uit het „tragische ex periment" met Ie beperkingen, welke men na 1918 aan Duitsland had op gelegd („die leidden tot Hitier") de onwril ire conclusie heeft getrokken, dat het weer oprichten van een na tionaal Duits leger, zoals in het Rus sische plan voorgesteld, gevaarlijk voor de democratie in Duitsland en onverenigbaar met de internationale veiligheid is. De Britse minister Eden was van oor deel, dat ieder voorstel van Molotov „be doeld schijnt te zijn om vrije verkie zingen in Duitsland zo lang mogeliik uit te stellen en te vertragen" Hij voegde hieraan *oe. da» Molotov tot dusverre geen weloverwogen oordeel had uitgesproken over het uit vijf Een foto van de Rus Molotov tij dens de rede, waarin hij zijn teleur stellende voorstellen deed punten bestaande plan van het Wes ten om tot hereniging van Duitsland te komen. Pas wanneer de Rus dit zou doen, „kunnen wij weten, of er ten aanzien van het Duitse vraagstuk al dan niet vorderingen kunnen wor den gemaakt", aldus de Britse spreker Molotov deelde mee, met het oog op de tijd liever vandaag het woord te zullen voeren. JAN VAN DEN BERG uit Nij-Beets, een stoere Fries, heeft vanmid dag in de fantastische recordtijd van 7 uur 35.5 sec., 1 uur en 9 minu ten sneller dan het record dat in 1942 werd gevestigd, de 200 kilometer lange Elfstedentocht 1954 gewonnen. Uit een veld van 125 dapperen waren Van der Berg, K. Lefferstra (Stobbega), Charisius (Leeuwar den), .1. Nauta (Wartena), Aad de Koning (Purmerend) en A. Verhoe ven (Dussen) vlak voor Harlingen aan de bewaking van negentien andere eerzuchtigen ontsnapt. In broederlijke eensgezindheid trokken zij over de Friese vaarten en sloten en met iedere forse beenslag maak ten zij hun voorsprong groter. Pas op de laatste tientallen meters is de ■beslissing geva/len. Charisius lag aanvankelijk in gunstige positie, hij maakte echter een misslag en prompt werd dat door Van de<r Berg en Aad de Koning, die op de eervolle tweede plaats beslag legde, afge straft. Derde werd Charisius, vierde Nauta, vijfde Verhoeven en zesde Lefferstra. De 138 wedstrijdrijders (vanmorgen om 3 uur meldde zich nog de Groninger Woudstra) zijn om vijf minuten voor zes vertrokken. Een aantal schijnwer pers verlichtte het eerste gedeelte van het traject naar de eerste controle- stad Sneek. Op ongeveer 200 meter van de startplaats werden de deelne mers een half uur voor het vertrek verzameld in de fabrieksloods van Posthuma's carrosseriebedrijf. Om vijf minuten voor zes gingerl de grote deuren open, het touw werd weg genomen en met de schaatsen onder de arm renden de deelnemers over de straatweg naar het Kanaal. Het waren de Alkmaarder Hoog- schagen, de Hilversummer Vollebroek, en Vis uit Abcoude, die het eerst de schaatsen hadden ondergebonden en Vollebroek was de eerste wedstrijd- rijde: die het goede gedeelte van de baan naast het schotsige ijs opgleed, de duisternis tegemoet. Om precies half acht arriveerde een groep van circa 20 man bij de controle in Sloten. In deze kopgroep bevonden zich o.m. A. Verhoeven uit Dussen, W. Wijnia uit Cornwerd, K. Lefferstra uit Stobbegat, Charisius uit Leeuwarden, Lamberts uit Wage- ningen en Van der Berg uit Beets. De Alkmaarder Hoogschagen was iets te ruggevallen en kwam met een groep van circa 10 man 20 seconden na de leiders in Sloten. In deze groep be- (Van een speciale verslaggever) DINSDAGAVOND hebben de Noorse rijders te Davos een beslissing genomen in verband met het verzoek van de Nederlandse officials, die zich op het ogenblik in de Zwitserse wintersportplaats bevinden, om volgende week een ploeg van Noorse hardrijders bij doorgaand vriezend weer naar Nederland te zenden. De Noorse rijders, die in getale van vijftien zich momenteel in Davos bevinden, wilden allen gaarne naar Nederland komen, hetgeen natuurlijk practische moeilijk heden met zich zou meebrengen. Daarom besloten de Noorse leiders om te loten. De loting had tot resultaat, dat de volgende Noorse rijders Maandag, bij doorgaand vriezend weer, per vliegtuig van Zurich naar Schiphol vertrekken: Hjallis Andersen, Knut Johannessen, Jan Kris- tiansen, Sverre Farstad, Vigo K. Hansen en Arne Joliansen. F)E VOORWAARDE is gesteld, dat Hjallis Andersen, Knut Johannes sen en Jan Kristiansen uitsluitend op Dinsdag 9 Februari in Nederland i o- gen starten, Woensdag 10 Februari zullen zij per vliegtuig van Amster dam naar Oslo moeten vertrekken Sverre Farstad, Wigo K Hansen en Arne Johansen zullen evenwel op Woensdag 10 Februari in Nederland aan de start kunnen verschijnen en zelfs zijn de Noorse leiders bereid, dat dit drietal ook nog zal deelnemen aan een derde wedstrijd in ons land op Donderdag 11 Februari. Het staat vast, dat de Russische lei ders te Davos de uitnodiging van Ne derlandse zijde om met de Noren te zamen naar Nederland te komen, "an de hand hebben gewezen. Zij staan ■op het standpunt, dat de Russische ploeg na de Europese kampioenschap pen te Davos volkomen rust moet heb ben. Naar men weet zal de Russische ploeg op 13 en 14 Februari te Oslo te gen Noorweg i in een officiële lan- denwedstrijd uitkomen. Aan de andere kant bestaat de mogelijkheid,, dat de Zweedse kampioen. Sigge Ericsson, met de Noorse en Nederlandse ploeg Maandag naar Nederland zal komen vinden zich ook Van der Hoorn uit Ter Aar, Piet Keyzer uit Werkhoven en W. Vermeulen uit Ter Aar. Om 8.24 uur liet Charisius uit Leeu warden als eerste zijn kaart afstempe len in Stavoren. Hij was de eerste van een groep van 13 man, onder wie A. Verhoeven uit Dussen, Frederiks uit Utrecht en W. Wynia uit Cornwerd. Heel Hindelopen was uitgelopen om de wedstrijdrijders te velwelkomen, die daar bij het gemeentehuis hun kaarten moesten laten afstempelen. Om 8.52 ariveerdc hier een groep .an plus minus 25 man, waarvan A. Ver hoeven uit Dussen als eerste het stem pel kreeg. In de groep zaten voorts: W. Ver meulen (Ter Aar), de Koni..g, (Pur merend), Wijnhout (Haarlemmermeer), Scheer (Amsterdam), Segers (Purmer end), Piet Keyzer (Werkhoven), Beijen (Amsterdam), J. Vermeulen (Breuke- len), Van Woudenberg (Breukelen), Van der Pol (Hilversum), Van der Vinden (Amsterdam), van Aarsen (Schoterzijl), Schipper Steenwijker- wold), Charisius (Leeuwarden), Zwart (Warga) en Hoogschagen (Alkmaar). In Bolsward, op de helft van de wed strijd, passeerde de grote kopgroep van 25 man om bijna kwart vóór tien. Op het laatste stuk voor Harlingen is de strijd in de kopgroep ontbrand. Was het tot nog toe zo, dat de rijders angstvallig bij elkaar bleven en geen pogingen deden geen serieuze pogingen althans om weg te lopen, toen de moeilijke overgang over het Van Harinxmakanaal naderde, liepen zes man weg en namen een voorsprong. Om 10.28 uur kwamen als eersten in Harlingen door: K. Leffertstra uit Stobbega, A. de Koning uit Purmer end, Van der Berg uit Nij-Beets, Cha risius uit Leeuwarden, J. Nauta uit Wartena en A. Verhoeven uit Dussen. Bij de controle te Harlingen bleek dat de kopgroep van zes man reeds een duidelijke voorsprong had en dat de hoofdgroep waaruit deze moedigen waren ontsnapt, volkom-en uit elkaar was gebrokkeld bij de pogingen om de achterstand goed te maken. Op 2 mi nuten volgden de rijders Wijnia (Corn werd), Van der Hoorn (Ter Aar), Ver meulen (Ter Aar) en Lamberts (Wa- geningen). Op 4 min. kwamen: Segers (Purmerend), Van der Pol (Hilver sum), Scheer (Amsterdam), Zwart (Warga), Wijnhout (Haarlemmermeer), W. van Zandvoort (Eindhoven) en Van Aarsen (Schoterzijl). De kopgroep van zes man, die zich na een titanenstrijd voor Harlingen uit de grote groep had losgewerkt Klaas Schipper moest achterblijven om dat hij een paar maal viel en die in Harlingen twee minuten voorsprong had genomen, heeft deze voorsprong op weg naar Franeker belangrijk ver groot. In Franeker kwamen de zes, geleid door Jan Charisius, met 5'/a minuut voorsprong door op drie rij ders, t.w. Lamberts, Van den Hoorn en Wijnia. Vermeulen, die in Harlin gen nog in de tweede groep zat, was nu teruggevallen. Na Franeker is de toestand iets ver slechterd en uit Dongjum. een paar ki lometer naar het Noorden werd ge meld, dat de rijders daar in een dikke sneeuwbui zaten. Bij Finkum, kort voor Dokkum op ongeveer 35 km. van de finish, lagen de zes koplopers nog steeds bij elkaar. Minister Mansholt, die samen met mr Linthorst Homan, de commissaris van de Koningin in de provincie Fries land, de toertocht meerijdt, is om streeks kwart voor twaalf Bolsward gepasseerd. Acht minuten over half een zag Dokkum de zes koplopers passeren. Nog altijd was dit groepje sterke kna pen bij elkaar, zodat op het laatste tra ject van Dokkum naar Leeuward- een traject van ongeveer 22 km, de be slissing moest vallen. Het stond toen reeds vast dat het record dat in 1942 door Sitske de Groot met 8 uur 44 minuten werd gevestigd, met vele mi nuten zou worden verbeterd. yANMORGEN is een groot aantal schaatsliefhebbers gestart voor de zeldzame rit langs elf Friese steden. De rijders met de beste voornemens bezield, langs d° kant fotografen, ver slaggevers en duizenden belangstellen den. Wij mogen wel zeggen, dat deze Elfstedentocht het Nederlandse winter sportevenement bij uitstek is. Voorzover onze oude botten zulks nog toestaan beoefenen wij de schaats sport nog in de practijkanders dan vele collega's, die met kennis van zaken over schaatsen schrijven en zelf mis schien nog nooit Noren onder de be verige enkels hebben gehad..,. Nu horen wij van verscheidene kanten schande spreken over het feit, dat een „dodenrit" over rond 200 kilometer als de Elfstedentocht in onze „verlichte tijd" zonder meer wordt toegestaan. Wie iedere dag de snijdende kou aan den lijve voelt, kan deze opmerking wel begrijpen. De Elfstedentocht is geen ritje voor de zwakke zusters en broeders. Evenmin als wij een enthou siast wielrijder zouden willen aanra den de Tour de France mee te fietsen. Daar komt voor zo'n wedstrijd heel wat kijken aan lichamelijke en men tale training. Van de andere kant zit er iets groots in, dat de mens zich meet met bijna onmenselijke omstandigheden. Misschien zouden wij het argument van diegenen willen aanvaarden die opmerken, dat de Inschrijvers voor de Elfstedentocht immers niet aan een medische controle worden onderworpen en dat zij in het algemeen deelnemen op eigen initiatief en verantwoordelijkheid. Laten wij niet vergeten, dat de wed strijdrijders vandaag in het algemeen goedgetrainde en keiharde sportmensen zijn, die het hele jaar door hun lichaam in prima conditie plegen te houden. De deelnemers aan de „tour" hebben de tijd aan zichzelfzij behoeven zich niet aan overmatige inspanningen bloot te stellenzij hebben om zo te zeggen helemaal geen haast om in Leeuwarden terug te keren. Bovendien mogen wij aannemen, dat alle deelnemers precies weten waaraan zij zich wat betreft kleding en voeding te houden hebben en dat zij wel zo wijs zijn verstek te laten gaan, indien zij zich niet voor de volle honderd pro cent fit voelen. Wij verafschuwen abnormale presta ties in de sport, maar indien volkomen bevoegde mannen niet van oordeel wa ren, dat de Elfstedentocht door een gezond mens kan worden uitgereden, dan zou deze rit nimmer worden ge houden En het is nu eenmaal zo, dat hij de verstandigste sportman is, die zijn eigen beperkingen kent! Om deze redenen is deze Elfsteden tocht nu juist een evenement, waar mee de schaatssport in ons land in een strenge winter haar be- HQ kroning vindt. -4J

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1