gen Hardrijders vochten fel voor de overwinning Uit de Alkmaarse Raad Rijdbekers na veel spanning voor Doets en Hopman JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN itoeslag ogs- en offers IJMUIDEN Broek op Langendijk Schermerhorn De Rijp Graft In Graft werd hard-geprikt" Groot-Schermer Egmond aan den Hoef Stompetoren Oterleek Vervolg stadsnieuws Dierenbescherming Meiko Egmond aan de Hoef Aanrijding voor het Hof Autobestuurder gaf geen voorrang aan motor Egmond aan Zee BURGERLIJKE STAND Egmond-Binnen VOORDRACHT DOOR DE HEER KOSTER BURGERLIJKE STAND Beemster BURGERLIJKE STAND Schermerhorn Nieuwe Niedorp zag zeer goede sport Be Bijp Emigratie-avond L.T.B. 's Avonds op de schaats Bergen Midget-golf baan met Pasen in gebruik Goudhaartje had weer succes Brand in de Guurtjeslaan Castricum Gladheid speelde auto bestuurder parten i! DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 links naar Nicola as en Peter ndien leerde, tot tien ple- hun uitzen- anken aan de esteyn, direc- andsche Lino- enie, die tij- ar de Nieuwe iet de Ameri- ivijzen en het zijn ongeveer ersoneel daar te. Met eigen ijpesteyn zijn het met de Amerikaanse zocht via het adse Werkge- National As- rers", de be- niging van fa- rbliceerde het i plaatsing van een linoleum- en de „Arm- meldde zich an. Linoleum Zaanse bedrijf genoemd, nam rekening. Het uit de uitzen- erlanders een oeien, die een Armstrong in lederland hun erruimen. esters en wet- meegedeeld, iderlijke koude r de week van met 6 Februari ingevolge dan de regeling 1940- r levensonder- tievelijk voor ïg als ramp- kt, een brand- tot de en: n alleenstaan- houding voor die bij derden dus niet in ien; 1.80 aan in eigen huis kostgangers). in Woensdag: 5.100; IJm 32 5 „KI. Wijker" 21.700; E 334 Kw 76 i 6630; f 2950; Am 16 Am 18 f 1140. leg 3670 kisten. 1 kg: heilbot 342.24grm. ong 1.871.68 tong II 1.65— jer 50 kg: tar- ïartong 4722; 18—16; kim. 7kl. schol II iring 21—16.50; ihelvis 5345 1; kl. I 45—36; 1.50—8; gr. gul 23—16; kl. haai kl. wolf 35 1. koolvis zw. 125 kg: gr. ka- lolvis zw. 71— 76—60. Op heel veel banen zijn gisteren weer de schaatsen ondergebonden voor het houden van hardrijderijen. Gistermiddag was dit het geval op de Ijsbaan Heiloo, waar een langebaan-wedstrijd was uitgeschreven voor junioren, een wedstrijd welke onder ideale weersomstandigheden heeft plaats gevonden. De wind was wat gaan liggen en er scheen een vriendelijk zonnetje, wat het verblijf op de ijsvlakte, speciaal voor de talrijke toeschouwers, veraangenaamde. Zowel in de A- als in de B-klasse werd door 27 junioren deelgenomen. Er werden goede tijden genoteerd. De uitslagen waren: Junioren B-klasse, 16-18 jaar, 500 m.: 1. C. G. Biesheuvel, Aalsmeer, 54.4 sec.; 2. J. Hopman, Egmond a.d. Hoef, 58.0 sec.; 3. J. Kalis, Stompetoren, 58.1 sec. Junioren D-klasse, 16-18 jaar: 1500 meter: 1. K. Kalis, 2 min. 54 sec.; 2. C. G. Biesheuvel, 2.54.4; 3. W. Ligthart, Schoorldam, 2.57.5. Junioren A-klasse, 18-20 jaar, 500 m.: 1. B. de Bruine, Aalsmeer, 50.8 sec.; 2. S. Doels, Midden-Beemster, 56.2 sec.; 3. B. v. d. Gracht, Sint Pancras, 56.3 sec. Junioren A-klasse, 18-20 jaar, 1500 m. 1. C. Band, Purmerend, 2 min. 39 sec.; 2. D. de Bruin, Aalsmeer, 2.54.9; 3. J. Hopman, Egmond a.d. Hoef, 2.55.6. Junioren A-klasse, 18-20 jaar, 3000 m. 1. Band, Purmerend, 5 min. 40.2 sec.; 2. B. de Bruine, Aalsmeer, 5 min. 45.4 sec.; 3. Jack Roosendaal, Warmenhui- zen, 6 min. 11.1 sec. Totaal-klassement A-klasse: 1. B. de Bruine 163.667 pnt.; 2. G. Band, 167.700 pnt.; 3. v. d. Gracht, Sint Pancras, 177.900 pnt. Terwijl op de Ijsbaan Heiloo een felle strijd werd gestreden kwam de Langedijker jeugd bijeen op de ijsbaan Zuider Del te Broek op Langendijk, waar de ijsclub Wintervermaak diver se wedstrijden had georganiseerd. De uitslagen waren: Hardrijden, jongens 10-12 jaar. 1. Bram Mammen; 2. P. Metselaar; 3. Jac. Kostelijk Jzn. Hardrijden, jongens 12-14 jaar: 1. P. de Boer Dzn, 2. C. de Geus Pzn; 3. A. Boon Czn. Hardrijden, meisjes 10-14 jaar: 1. M. Arends; 2. A. Vijzelaar; 3. J. Sterringa. Houtjes rapen, jongens 6-10 jaar: 1. K. Knegt; 2. A. Frankfort. Houtjesrapen, meisjes 6-10 jaar: 1. R. van Leeuwen; 2. G. de' Geus. Zaterdagmiddag worden op dezelfde baan hardrijderijen om het kampioen schap van Langedijk gehouden over afstanden van 500 en 1500 meter. Op de ijsbaan in de Eilandspolder te Schermerhorn kwamen 18 schaatsers aan de start voor een korte- baanwedstrijd op de 160 meter. Het zachte weer werkte eraan mee, dat er voor dit gebeuren van de zijde van het publiek grote belangstelling be stond. De eerste prijs was voor de heer J. Mul te Stompetoren. Tweede werd de heer J. Kluft en derde de heer J. Brouwer. De heer B. Roos eindigde als vierde. Er werd zeer snel gereden. Op dezelfde baan worden Zaterdag middag om 2 uur opnieuw kortebaan- wedstrijden gebonden om prijzen van f 50.—, f 30.—, f 15.— en f 5.—. Dinsdagmiddag organiseerde de Rij per IJsclub een hardrijderij op de schaats voor mannen. In totaal gaven zich drie en twintig deelnemrs voor deze wedstrijd op. Onder de winnaars bevonden zich meerdere personen uit de directe omgeving, zodat een goede indruk tegenover de „buitenpoorters" werd achtergelaten. Na meerdere fraaie en spannende ritten werden de volgende personen winnaars van de uitgeloofde prijzen: 1. C. Zwaan te Graft (f 40.— 2. G. Kieft te Graft (f 20.— 3. D. de Dood te Lands meer (f 10.4. J. Middelhuis te II- pendam (f 5.5. C. Taam te Graft (f 2.50): 6. J. Verdonk te De Rijp (f 1.-). Bij de ijs wedstrijden die Dinsdag- avond gehouden zijn. is één van de deelnemers, de heer H. M. Pastoor, ge vallen en zo lelijk terecht gekomen dat. hij na zijn arts geconsulteerd te hebben in het ziekenhuis te Alkmaar m^est worden opgenomen. Daar bleek j dat één van zijn armen ter hoogte van de elleboog gebroken was. Dinsdag heeft Grootschermer geheel in het teken gestaan van de schaatssport, 's Middags werd er in de I Eilandspolder een knobbelwedstrijd I gehouden, waaraan door ongeveer 20 I personen werd deelgenomen. Dit was I een wedstrijd waaraan door ervaren I en door minder ervaren rijders kon I worden deelgenomen, daar de loting I het te rijden parcours moest aanwij- zen, en degene die de grootste afstand had afgelegd, tot winnaar werd uitge- I roenen. Wel bezorgde de sterke wind I de rijders veel ongemak maar er is toch I met veel plezier gereden. De uitslag I was als volgt: eerste prijs Klaas I Reitsma, 8100 M., tweede prijs Nelly I KWt 8000 M., derde prijs en vierde 1 prijs gedeeld door Ans Lakeman en I Cornelis Buis beiden met 7500 M. en I vijfde prijs mevr. N. KrebKieft. 's Avonds werd op de Veersloot de I verlichte baan geopend, waarop al di- reet wedstrijden met hindernissen voor dames en heren werden gehouden. Bij B de heren was de uitslag: eerste prijs I Jan Kreb, tweede prijs Herman van 1 Truijen en derde prijs Martien Broer- 1 tjes. Bij de dames was de uitslag: eer- ste prijs Nel Hoek, tweede prijs Gina I Kunstman en derde prijs Anneke Wie- I dijk. De prijsuitreiking vond na af- loop plaats in café C. van Truijen. De prijzen bestonden voor de middag- j wedstrijden uit geld, terwijl voor de I avondwedstrijden gebruiks- en luxe voorwerpen beschikbaar waren ge steld. Te Egmond aan de Hoef hiel den de junioren en adspiranten van de voetbalvereniging Zeevogels onderlinge wedstrijden op de Slotgracht. De uit slag was: Adspiranten: 1. Wim Dek ker, 2. A. Valkering, 3. P. Bras, 4. H. Schuyt. Junioren: 1. J. Brouwer, 2. J. Hopman, 3. P. Hof, 4. P. Ligthart. Vanmiddag worden er afvalwedstrij- den gehouden voor senioren. 99 Woensdagmiddag vonden te Graft de traditionele wedstrijden in het hardprikken plaats, welke werden ge organiseerd door de Grafter IJsclub. Door het mooie weer was er tamelijk veel publiek opgekomen. In totaal meldden zich vier en twintig deelne mers aan. De prijswinnaars waren: 1. G. Roelof sen N (rollade); 2. J. Oude- jans Jz (runderlappen); 3. M. de Jongh Nz runderlappen4. A. Mul Jz (halve kaas); 5. N. Roelof sen Cz (worst); 6. A. Hoek te Starnmeer (si garetten). Dinsdagavond was het op de verlich te ijsbaan op de Noordervaart zeer ge zellig. De IJsclub organiseerde een wedstrijd voor paren met de slee. Er was een grote deelname, nl. 23 paren. De eerste prijs was voor mej. L. Speetsde heer K. Verweel; tweede prijs mej. A. Speetsde heer S. Kal- verboer; derde prijs mevr. A. Keesman de heer J. Speets. De familie Speets munt dus uit door goede rijders want zij veroverde de le, 2e en 3e prijs. Hinderniswedstrijden stonden gister middag in Oterleek op het pro gramma, gevolgd door een estafette wedstrijd in de avonduren. De hinderniswedstrijd voor paren had het volgende resultaat: 1. De heer C. Ooms en mej. A. Leegwater; 2. A. Tijssen en mej. G. Plevier; 3. G. v. Harskamp en mej. Nel Dekker. 's Avonds werd een estafette-wed strijd gehouden waarvan de uitslag als volgt was: 1. L. Schelling en C. Dek ker; 2. H. Dekker en P. Veerstra; 3. A. Plevier en N. Wiegersma; 4. Jb. Dekker en R. Bosui»; 5. A. Harskamp en C. Kolenbrander. Er namen 's middags 12 paren deel terwijl er 's avonds 20 koppels aan de start verschenen. In de vijver van het Oude Hof te Ber gen zitten drie zwanen, afkomstig uit de sloten langs de Bergerweg, in een wak in het ijs. De gemeente Bergen heeft de zwanen overgebracht naar het Herten kamp. De eigenaar wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stel len met Gemeente Werken te Bergen. Tet beschikking een mooie cyperse poes, een jaar oud. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36, Alkmaar. LELIJKE VAL OP HET IJS Gisteren heeft op het ijs van de Hoevervaart een 31-jarige vrouw een lelijke val gemaakt. Zij liep hierbij een hersenschudding op. DERDE OPERETTE-AVOND? De uitvoering die de Heiloose Ope rettevereniging H.O.V. zal geven van „De Graaf van Luxemburg" is reeds voor twee avonden uitverkocht en daarom koestert het bestuur het voor nemen een derde voorstelling te ver zorgen, wanneer mocht blijken, dat er voldoende belangstelling bestaat. QP ZONDAG 26 JULI van het vorige jaar werd het pleziertochtje van een Zaanse familie in Egmond aan de Hoef wreed verstoord. De 31-jarige ijzerwerker K. Holtkamp, die met zijn vrouw, dochtertje en schoonmoeder in een motor met zijspan in een rustig tempo door onze mooie duinstreek toerde, werd toen hij in de richting Bergen reed op de driesprong Heren wegSlotweg aangereden door een auto uit de richting Alkmaar. De zij span werd zwaar gehavend en daar door kreeg de heer Holtkamp een ge compliceerde beenbreuk, die hem ge durende twee en twintig weken het werken onmogelijk maakte. Mevrouw Holtkamp brak een sleutelbeen, haar moeder kneusde twee ribben en de kleine meid kreeg een wond aan het hoofd. De Alkmaarse Rechtbank achtte de 69-jarige veehouder P.Z. schuldig aan deze aanrijding en veroordeelde hem daarom tot een geldboete van f 200 subsidiair veeTtig dagen hechtenis, als mede tot ontzetting uit de rijbevoegd heid voor de tijd van vijf jaar. Z. was het hiermee in het geheel niet eens en kwam in hoger beroep. Uit het getuigenverhoor bleek, dat hij twee kapitale fouten had gemaakt: hij was ten eerste, toen hij van de Slotweg af de Herenweg opreed, links door de bocht gegaan, waardoor hij de motorrijder had gedwongen, naar links uit te halenten tweede had hij verzuimd, deze voorrang te ver lenen, hoewel de Herenweg voor- rangsweg is. Overigens had ook hij zeer rustig gereden, zodat mede daar aan de betrekkelijk gunstige afloop van het ongeval was te danken. Z. stelde daar tegenover, dat hij vol doende ruimte had gegeven en dat het aan de motorrijder zelf te wijten was geweest, dat het ongeluk was gebeurd: hij zou links op de weg hebben ge reden. De procureur-generaal, mr Hoeffel- man, vond, dat verdachte door zijn ontkentenis duidelijk bewees, een ge vaar op de weg te zijn. Hij eiste daar om veertien dagen hechtenis alsmede een ontzetting uit de rijbevoegdheid voor twee jaar. De verdediger, mr dr C. G. Berk houwer, uit Alkmaar, meende, dat Z. zeer rustig had gereden en vroeg zich af, of Holtkamp niet eerder de auto had moeten zien. Spr. drong er op aan, verd. op zijn hoogst een voor waardelijke hechtenis, al dan niet ge combineerd met een geldboete op te leggen en wees er op, dat door de ontzetting vooral zijn vrouw zal wor den getroffen, voor wie de auto de enige mogelijkheid is, om nog eens buitenshuis te komen. Uitspraak over veertien dagen. Geboren Gustaaf, z. van J. H. Rik- kers en A. Zwart. Johannes, z. van J. H. Kikkers en A. Zwart. Adeodate W. A., z. van A. Wijker en D. GraveYnaker. Jeanna Chr., d. van Ch. J. Stikvoort J. C. Hak. Arie N., z. van H. E. Wijker en G. Wijker. Ondertrouwd Huibertus de Jong, won. te Velsen, en Janny Zwart. En gel Stam en Allegonda J. Ilmer. Chris- tiaan G. C. Steen, won. te Bussum, en Janny Zwart. Getrouwd Hercule van Hensbroek, won. te Ossendrecht, en Adolphina P. Schol. Overleden Maria J. Bruseker, 69 jaar, wed. van A. H. Stenfert. Theodora Hüipe, 90 jaar, echtgen. van J. Breeuwer. Jannetje Dekker, 77 jaar, ongehuwd. Leendert Hellenberg, 73 jaar, wednr van J. Veerman. Jan Breeuwer, 87 jaar, wednr van Th. Huipe. Willem C. A. Wijker, 17 jaar. 69. .j.iiimy wankelde even op zijn benen, toen hij de rustbank had ver laten. Zijn verbazing was nog lang niet geweken. Met enige verbijstering keek hij in het rond. „Als dit een ge vangenis moet verbeelden", dacht hij, „dan houden die Bloedboef-Beren er nette gevangenissen op na". Hij liep naar een nis in de muur, waarin de deur was aangebracht. Een zware deur van glanzend bruin hout. Er was geen knop of handvat en de deur zat stevig dicht. Jimmy duwde er eens tegen maar het houtwerk gaf geen millimeter mee. „Ik geloof toch wel, dat dit een soort cel is, waarin ik ben opgesloten", bromde hij.... Toen ont dekte hij dat er een klein venster was waardoor het licht, helder dag licht, naar binnen viel. Het venster lag te hoog om er zo maar doorheen te kijken. Daarom schoof Jimmy de rustbank onder het venster, zette deze op zijn kant en klom er boven op. Het venster was vrij klein. Er zaten bovendien drie dikke Tralies voor. Gretig keek Jimmy naar buiten. Hij zag een wonder mooi heuvelach tig landschap dat eigenlijk meer leek op een reusachtige, prachtig onder houden tuin. Er waren vijvers met zwanen en hier en daar spoot een fontein. Overal bloeiden vreemdsoor tige maar zeer kleurige bloemen...» Jimmy floot eens tussen zijn tanden. „Dat ziet er hier goed uit", zei hij zachtjes. Heel in de verte weerklonk zachte muziek, maar levende wezens behalve dan die zwanen en een paar witte vogels met goudkleurige kopjes, waren nergens te ontdekken. De Hollandse Maatschappij van Land bouw, afd. Egmond-Binnen, heeft in samenwerking met de Vrijz. Christe lijke Jongeren Bond afd. De Egmonden op 2 Februari in café ,,'t Haasje" te Egmond-Binnen een culturele avond georganiseerd. De heer P. Mooij heette de 50 aanwezigen hartelijk welkom, waarna het woord werd verleend aan de voordrachtkunstenaar, de heer Kos ter uit Hauwert, die o.a. een 5-tal West- Friese schetsen voordroeg. De heer Koster had een goede voordracht en wist zijn hoorders tot het einde volko men onder zijn aandacht te houden. Tijdens de pauze werd er nog een kleine verloting gehouden. Geboren: Gerardus W-, z. van P. C. Groot en A. C. Stuijt. Adrianus N., z. van N. Dekker en C. Bolten. Rogier, z. van P. Klaasse en H. Ackermann. Catharina H. M., d. van J. Kool en J. M. Zentveld. Cornelis A., z. van C. Duinmeijer en A. M. Bakker. Ondertrouwd Pieter Keuning van Barrie (Canada) en Bernadette M. Lute. Jacobus P. Smit en Hendrika P. Hop man. Anthonius H. Kareis en Adriana J. Bellekom. Getrouwd Hermanus G. Hilbers van Beverwijk en Jacoba C. Koning. Geboren Jacob, z. van M. Brom- mersma en M. Marees. Robertus J., z. van C. N. Velzeboer en E. Wittebrood. Martha, d. van P. Pals en C. de Boer. Nicolaas J. C. M., z. van C. Konijn en J. A. M. Jonk. Ondertrouwd; J. C. Schuijtema- ker en A. I. Ubbels. T. Timmer en E. M. Ootes. Getrouwd: E. K. Molijn en J. C. Klompmaker, won. te De Rijp. Overleden: Reindert te Vries, 80 jaar, echtgenoot van G. Hoek. JOH. BROERSEN VOOR DE RADIO Zaterdagavond zal in het KRO-pro- gramma een zeer bekend Schermerhor- ner te beluisteren zijn. In de rubriek „Een mens kan wat meemaken" zal men kunnen luisteren naar de sterke verhalen die zi.in beleefd in het huwe lijk van het erelid van de toneelvereni ging Laetitia „de heer Joh. Broersen". Alkmaar DOETS uit Loosdrecht (Dinsdag kampioen van Utrecht geworden) en HOPMAN uit Egmond aan de Hoef hebben Woensdag op de Rijd te Nieu we Niedorp onder ideale weersom standigheden en voor behoorlijke pu blieke belangstelling een heftige strijd geleverd om de ereplaats en de grootste Rijd-beker. Doets won ten slotte met klein verschil, maar als men de Hollandse telling zou hebben toegepast, was de jonge Egmondenaar de baas geweest. AAN deze wedstrijden, door IJs- en Volksvermaak georganiseerd onder auspiciën van de KNSB, werd deel genomen door zestien, grotendeels jonge rijders. Veteraan Marius Strij- bis uit Dirkshorn sloeg met zijn 35 jaar tussen de jeugd echter nog een zeer goed figuur en legde na de Nieu we Niedorper Klaas Koorn beslag op de vierde plaats. Er waren verscheide ne zeer spannende ontmoetingen, zo dat het publiek geboeid bleef kijken. De fraaie stijl van de knapen, die een training in Noorwegen achter de rug hebben, viel bijzonder op. In de prestaties van Doets, Koorn en Stam mes zit beslist perspectief. Dit waren de uitslagen 500 m: IK. Koorn 53.2 sec; 2 S. Hopman 55.3 A. Doets 55.4; 4 M. Strijbis 55.6; 5 C. Stammes 55.6; 6 Ab van der Oord, B'horn 56.2. Dinsdagavond werd door de LTB, de Middenstand en de KAB in café Blok dijk een voorlichtingsavond voor emi granten belegd. Als spreker was uitge nodigd de heer J. G. M. Bosman, direc teur van de emigratie-dienst van de LTB. De heer Bosman besprak in een vlotte causerie de overbevolking, de werkgelegenheid en de emigratie, een drietal problemen welke de bevolking bezig houden. Spreker gaf hierom trent een alleszins objectieve beschou wing, welke niet altijd even optimis tisch was. De gevolgen der overbevolking zijn slechts op twee manieren te bestrijden, nl. door industrialisatie en emigratie. Ook de Overheid ziet de noodzaak der emigratie meer en meer in. Spreker waarschuwde echter tegen een gedwon gen emigratie. Ten aanzien van de industrialisatie meende hij, dat er vooral moet worden gezorgd voor een juiste opleiding. HE WEEK van de politieke schoon maak is weer achter de rug en er is, zoals men dat hier gewoonlijk noemt, weer heel wat stoom afgebla zen. Tal van raadsleden geven in verloop van een zittingsjaar bij velerlei voor stellen te kennen, dat zij er bij de be groting wel op terug zullen komen en al die opgekropte ontevredenheid wordt dan gespuid waartoe men volop gelegenheid krijgt omdat men in eer ste termijn net zo lang kan spreken als men dat zelf nuttig of nodig acht. De raadzaal had weer haar gewone aanzien herkregen, de opstelling der zetels in hoefijzervorm was hersteld en de burgemeester prijkte weer op de plaats, welke al zijn voorgangers heb ben ingenomen. Er was een nieuwe en practische uit vinding gedaan om tegemoet te komen aan de slechte acoustiek waardoor de „zachte" sprekers aan de perstafels en op de publieke tribunes slecht ver staanbaar zijn. Men had uit de trouw zaal een soort spreekgestoelte wegge sleept, een ruwhouten gevaarte, dat tussen de fraaie groene zetels met de gele franjes een grauwe huismus leek, die toevallig in een kooi met parkiet jes verdwaald was. Men moet deze katheder nog eens in een passend kleedje steken. De raadsleden ,die nu niet meer het woord van hun eigen plaatsen mogen voeren, stonden in het begin nog een beetje onwennig tegenover de hoge lessenaar. De geroutineerde sprekers zijn met dergelijke schavotjes wel ver trouwd maar er waren nog vele edel- achtbaren, die daar, zo hoog boven de anderen verheven, zich niet helemaal op hun gemak voelden en krampach tig de randen van de lessenaar om klemd hielden. LR ZAT in den beginne weinig „mu- ziek" in de debatten. De vrolijke noot ontbrak, er waren geen geestige interrupties, er was geen contact tus- l sen sprekers en luisteraars en alle re devoeringen stonden in het teken van een zekere moeheid en lusteloosheid. Dat maakt het volgen van sommige langdradige sprekers extra moeilijk, maar in de avonduren en tijdens de ge hele daarop volgende dag, scheen er, ondanks de koude Oostenwind, iets ontdooid te zijn. Men waagde zich weer eens aan een grapje, er klonk zo nu en dan een „verlossend" woord, dat met algemene vrolijkheid begroet werd, het ijs was gebroken en de raad zaal bood als gewoonlijk het beeld van een vrolijke vriendenkring, van men sen, die elkaar kennen en waarderen en door hun gemoedelijkheid elke ver gadering tot een prettige bijeenkomst maken. Over het algemeen is de Raad dit maal „kort" geweest, waarschijnlijk ook door de omstandigheid, dat men door het overlijden van de heer Siets- ma een middagvergadering heeft moe ten inlopen. De critiek op het beleid van B. en W. was veel milder en daardoor veel beknopter dan wij dat gewend zijn en er waren betrekkelijk weinig politieke verlanglijstjes. De meeste sprekers hadden in de eerste ronde niet meer dan een kwartier nodig, behalve we zouden haast zeggen „natuurlijk" de heer Bakker, die voor zijn betoog niet minder dan vijf kwartier van de algemene spreektijd voor zich opeiste. PIJ BEHOORT niet tot de edelachtba- ren, die men „geboren sprekers" noemt. Zijn geluid is wat zacht en een tonig hoewei thans goed verstaan baar en er is van hem geen mee slepend betoog te verwachten, dat de toehoorders tot bezieling brengt en hen tot het laatste moment geboeid houdt. Men kan ai spoedig aan de raadsle den zien of een voordracht hen interes seert en als zij tijdens een rede in groepjes bijeenklonten of eens doel loos naar de polderkamer slenteren, kan men er zeker van zijn, dat zij voor het betoog van een spreker weinig in teresse hebben. De fout van de heer Bakker is al tijd geweest, dat hij zich bij allerlei vraagstukken te goed georiënteerd heeft en een onoverzienbare hoeveel heid documentatiemateriaal heeft ver zameld, dat hij tot in de kleinste bij zonderheden te kijk hangt. Als hij een lans breekt voor de sub sidiëring van de esperantisten, waar naar men een ogenblik met belangstel ling luistert, breekt hij de kracht van zijn betoog weer door een langdradige opsomming van de landen en instellin gen waar cursussen in deze taal worden gegeven, van de ondernemingen die er gebruik van maken, van de gunstige verklaringen van allerlei wetenschap pelijke instituten en het aantal boeken en publicaties over deze wereldtaal wel ke zich in onderscheidene bibliotheken van diverse landen bevinden. Droge statistische cijfers, die niemand in zich opneemt, die de raadsleden ter sluiks op hun horloges doet gluren en de verslaggevers tot doelloos luisteren noopt omdat zij dat toch niet allemaal kunnen publiceren. ]\Jatuurlijk is er in deze eerste begro tingsbehandeling na de wethouders verkiezingen door diverse politieke kemphanen met enthousiasme over de gebeurtenissen van de eerste Dinsdag in September gesproken. De vraag is opnieuw gesteld of de PvdA al dan niet tijdig te kennen had gegeven, dat zij met slechts één man in het College genoegen zou nemen, waarover de opvattingen hopeloos ver schilden. De heer Coerts heeft het aan de dijk zetten van hem en zijn partij genoot uitsluitend aan een wraakne ming geweten waarvan hun houding ten opzichte van de R.K. Ambachts school en de gezinstarieven de oorzaak zou zijn, maar de heer Berkhouwer heeft dat onlogisch genoemd omdat zijn fractie ook tegen die ambachts school gestemd had en desondanks de heer Holsmuller op het wat verhoogde gestoelte der ere mag zetelen. Het werd tenslotte een vrij doelloos nakaarten, maar de heer De Zeeuw die in de katholieke hoek langzamerhand als een der bruikbaarste sprekers be schouwd wordt, heeft de doek waarmee hij in de politieke arena de rode stier opgejaagd had een ogenblik laten zak ken. Misschien maar dan moesten zij heel braaf zyn zullen bij een vol gende verkiezing de roden nog wel eens met de zwarten kunnen samen werken, maar dan zal er van te voren een programma worden opgesteld, dat zo weinig gelegenheid voor misver standen biedt, dat de katholieken zich niet voor de tweede maal in de vin gers kunnen snijden. Jot zover het politieke debat, dat door de oppositie ons inziens zon der groot vertoon van verontwaardi ging gevoerd werd. Wij hebben de heer Coerts bij de verzekering, dat hij en de zijnen het nog wel vijf jaar kunnen uitzingen, zelfs hartelijk zien en horen lachen wat, voor zover wij ons kunnen herinneren, in de gehele periode van zijn wethoudersschap niet is voorgekomen. Wat wij alleen betreurd hebben maar dat schijnt bij begrotingsbe schouwingen onvermijdelijk is de animo van bepaalde raadsleden om de politieke of kerkelijke groepen waarin hun tegenstanders zijn ingedeeld als nietswaardig te karakteriseren. De heer Coerts straalt van voldoening als hij passages uit een boekje kan voorlezen, waarin een katholiek aan de grondvesten der K.V.P. staat te schudden en de heer De Zeeuw gesti culeert in zijn enthousiasme met beide handen boven de lessenaar als hij de P.v.d.A. met haar veelgeroemde door- braakpolitiek, als een minderwaardige volksgroep karakteriseert. \\jij hebben tot ons genoegen gezien, dat de verslaegevers van dit debat niet veel notitie hebben genomen. Het is volkomen duidelijk, dat er door een dergebike polemiek links noch rechts een zieltie wordt gewonnen, dat al die besprekingen volkomen doelloos zijn en de vriendschaonelijke samenwer king in de Raad alleen maar kunnen schaden. Noch het nakaarten over percentages winst of verlies bii vroe gere imrkiezino,en. noch h»t aantasten van eikaars levensbeschouwingen is in het belang van stad en bevolking. Salus populi suprema lex staat er on de grote schouw in onze raadszaal Het weizijn der bevolking is het doei waarnaar allent"n streven en het oodreggen van allerlei dode koebees ten uit diverse politieke sloten is, naar onze bPseheiden mening, niet anders dan nodeloze tijdverspilling. 1500 m; 1 Hopman 2.46 min.; 2 Doets 2.46.2; 3 Koorn 2.51; 4 J. Bak ker, Middenmeer 2.52; Strijbis 2.52.4; 6 K. Blokker, Akersloot 2.52.4. 3000 m: 1 Doets 5.47.8; 2 Hopman 5.52; 3 Koorn 6.04; 4 K. Blokker 6.06.2; 5 Strijbis 6.11 en 6 Bakker 6.13. Eindklassement: 1 Doets 168.33; 2 Hopman 168.99; 3 Koorn 173.73; 4 Strijbis 174.63. Het actieve bestuur van IJs- en Volksvermaak zag zich voor de onmo gelijkheid gesteld De Rijd 's avonds te verlichten. Men heeft nu echter een andere oplossing gevonden: nabij boer derij „Veldhoen" is een aardige .baan uitgezet, welke met sterke lampen wordt verlicht. Daar kunnen de en thousiastelingen nu ook 's avonds te recht en ze genieten dan bovendien van het voordeel, dat deze baan tame lijk luw is gelegen. De voorbereidingen voor het In richten van een miniatuur golf-link bij de Merelhof zijn ondanks de kou reeds begonnen. Tijdens een onder houd deelden de heren Kolhorn en Morkhoven mede, dat Bergen de twaalfde plaats in Nederland wordt, waar een dergelijke golf-link wordt ingericht. Deze speelgelegenheid wordt geacht een grote trekpleister te zijn, vooral voor seizoenplaatsen, waar zo als o.a. in Noordwyk en Schevenin- gen, enorme belangstelling voor deze sport bestaat, zelfs zo, dat er complete competities worden verspeeld. Vooral in België is dit spel zéér po pulair. Ook in Spanje en Zweden heeft midget-golf zich een eigen plaats veroverd. Dit spel is bekend onder verschillende namen, waarvan „Mid get-golf" en „Tom Thumb-golf"" wel de meest gangbare zijn. Het wordt gespeeld met een normale golf-stick en een originele golfbal no. 3, terwijl de „link" in 18 holes worden verdeeld, die met ongeveer 45 slagen kunnen worden gemaakt. De inrichting van de 1200 m2. golf link te Bergen, die verlicht zal wor den, zal ongeveer f 20.000 vorderen. De exploitatie te Bergen zal reeds met Pasen a.s. een aanvang nemen. Een tot ovaties aanzwellend applaus heeft de totaal uitverkochte zaal van „de Rustende Jager" te Bergen giste ren gebracht aan „Bergens Kinder koor", o.l.v. mevrouw Corry Morée- Dol, dat in de Rustende Jager de twee de opvoering gaf van de de operette „Goudhaartje en de Troubadour". Reeds gaan stemmen op, om deze operette nogmaals te doen opvoeren, waardoor een nog talrijker publiek kan worden bereikt. Door snel ingrijpen met de nieuwe nevelblusser kon Woensdagmiddag de houten zomerwoning van de heer F. Kuitwaard aan de Guurtjeslaan, voor totale ondergang worden behoed. Met twee nevelkranen kon de hou ten wand van het zomerhuis worden geblust, die door kachelhitte van bin nen en van buiten was gaan branden. De binnenwand van het huisje was met bordkarton bekleed. De buiten wand was van dun „schroot". De felle koude van deze dagen noodzaken een graad van verwarming, waartegen dergelijke constructies niet bestand zijn. Gisteravond om 8.30 uur is een per sonenauto, komende uit de richting Alkmaar, op de Dorpsstraat nabij hotel de Rustende Jager, geslipt tengevolge van het vrij onverwacht glad worden van de weg. De auto draaide een slag 1J?.j I rond en kwam met de achter zijde in de etalage van de rijwielhan del Eijkel terecht. De luide klap waar mede dit gepaard ging, deed de ver schrikte bewoners de straat op snellen. De materiale schade bepaalde zich tot een beschadigde voorpui met ver brijzelde ruiten, terwijl de auto aan de achterzijde schade opliep. De bestuurder, de heer K. uit Heem stede, en zijn echtgenote bekwamen geen letsel.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11