enda Herenig en Stad en omgeving Alkmaars elftal-Noordhollands elftal en BVV-Feyenoord De heer de Vries sprak over het premievrij staatspensioen éérst 'n King's Cross! Naundorf vocht vergeefs voor de erkenning van zijn rechten Het huwelijk van vandaag De Prins i Zuid-Afril Emigrai Sportevenementen tijdens Stadsfeest Komst van verscheidene muziekcorpsen verzekerd Pools-Hongaarse dag op 8 Augustus Achtervolging na botsing HBS-leerlingen hielden onderlinge wedstrijd Philharmonisch sextet voor Jeugd en Muziek Café De Doelen werd feestelijk geopend Brand in Fnidsen spoedig geblust Gecostumeerd ijsfeest op Verdronkenoord Jeugd-schaa ts wedstrijd door C.N.H. V. Mijdt de spoorbaan Wij vragen nietmaar wij eisen het Aanwinsten Leeszaal BURGERLIJKE STAND Een tragische en veelbesproken figuur Eén stukje papier Helpt de vogels A Handelaar kocht zijn groenten buiten veiling om Nutsspaarbank in Januari Rus stelt onat Voor Oostenrij succes mogel WEERBERIC1 DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 Op het secretariaat van de stichting „Alkmaar 700 jaar Stad" aan de Lan- gestraat 95 hangt een groot bord, waarop een schematisch overzicht wordt gegeven van de stadsfeesten. Met witte, rode en groene kaartjes wordt van dag tot dag aangegeven welke evenementen in de periode van 21 Juli tot en met 15 Augustus in Alk maar zullen plaats vinden. Reeds is het bord thans, maanden voor de ope ning van het feest, in een kleurig mozaüek veranderd en naarmate de stadsfeesten naderen, zullen ook de nog open vakken worden gevuld. Ook de commissie sport heeft thans de eerste sportwedstrijden vastgesteld. Op 24 Juli de avonds om 7.30 uur zal op het Gem. Sportpark een voetbal wedstrijd plaats vinden tussen het Alkmaars elftal en het Noordhollands KNVB-elftal, op 31 Juli te 18 uur ge volgd door een wedstrij d tussen de be kende eerste klassers BW en Feijen- oord. De Internationale Motorraces worden op 1 Augustus gehouden en de internationale draverijen op 15 Augustus. Wat de muziekcorpsen betreft, die gedurende de feestweken door de stad zullen trekken en op het feestterrein zullen concerteren, is de komst verze kerd van de corpsen „Albert Heijn" en „Verkade" uit Zaandam, de Twent se kapel „Naobers en Blaospiepers", „Winnubst" uit Den Helder, de Hoog ovens Harmonie uit Velsen, „Eensge zindheid" uit Heiloo, de Tiroler kapel, de kinderdrumband „De Schotjes" uit Tilburg en „Apollo" uit Hoorn. Voorts staat een concert van het dameskoor „Consonant" op het programma, als mede het optreden van het ballet van mevrouw Pranger, Kindervolksdansen door AVK en de accordeonver. „Vita Nova". In de amusementssector zijn contracten gesloten met „Accordeola", „De Rio's" en „The four Dutch Rolling Stars". De bestuurder van een personenauto die gistermiddag om 10 minuten over half vijf in de richting Heilooërbrug rijdend de Laat wilde inslaan, werd daarbij door een met oud-ijzer gela den bestelwagen die op de hoek ge parkeerd stond en op dat ogenblik juist wegreed, in de flank gereden. In plaats dat de bestuurder van de be stelwagen stopte, ging hij er van door, waarbij hij echter door de personenauto werd achternagezet. De bestuurder hiervan wist zijn minder sympathieke collega op de Nieuwe Sloot tot staan te brengen en te doen uitstappen. Zij spraken af de politie te halen, maar zodra de gedupeerde chauffeur zijn hielen had gelicht ging nummer twee er met zijn oud-ijzer wagentje vandoor. Het signalement van de bestelwagen is voldoende bekend om de bestuurder er van te achterhalen. Dinsdagmiddag hebben leerlingen van de HBS een toertocht en een wed strijd op de schaats gehouden. De sttart voor de deelnemers aan de hard rijderij was bij de HBS, vanwaar het groepje, 24 knapen in totaal, naar de Hoornse vaart liep om daar de schaat sen onder te binden. Bij de Omval moest worden afgebonden, maar toen de gladde ijzers eenmaal op de Noor dervaart stonden ging het in één stuk door in de richting Schermerhorn. De deelnemers hadden op dit traject te kampen met de sterke Oosterwind maar zij profiteerden er dubbel van toen de terugtocht werd aanvaard. De 5-B-er D. Stuurman reed onbedreigd naar de overwinning. Hij maakte een tijd van 2 uur en 8 minuten en brak daardoor het record van vier jaar geleden met dertien minuten. De direc teur van de HBS dr S. Keyser heeft 's avonds om half zeven de prijzen uit gereikt, bestaande uit de langzamer hand traditionele worsten. De uitslag was: 1. D. Stuurman 2 uur 8 min; 2. J. Pesscher; 3. J. de Jong; 4. B. Bakker; 5. J. de Waal; 6. A. Bak; 7. K. v. d. Werf; 8. K. Stammes; 9. S. Eecen; 10. H. Pijl (2 uur 48). De eerste vier dames van de tour tocht, waarvoor zich dertig deelnemers hadden opgegeven, kregen eveneens een worst: 1. Gré Trimp; 2. Mej. Van Houwelingen, scheikundelerares; 3. Mijntje Roos en 4. Marian Peereboom. Vrijdagmiddag zal het Radio Ehil" harmonisch Sextet, bestaande uit Her man Kruyt, piano, Adriaan Bonset, fluit, Sam Zilverberg, hobo, Jos D'hondt, clarinet, Anton Doomermk, fagot en Kees Versney, hoorn in het Wapen van Heemskerk een concert verzorgen voor de Stichting Jeugd en Muziek. De werken worden ingeleid door dr John Daniskas. Het concert zal door de VARA wor den opgenomen om op een nader te bepalen datum te worden uitgezonden. AANKOOP VAN GROND Ten behoeve van de bouw van een nieuw hoogspanningsonderstation aan de N euwesloot moet de gemeente een stukie -u-ond aankopen van de erven A. F- er voor f 180.—. De eigenaren vr bovendien een vergoeding van f - wegens waardevermindering van ..et pand. B. en W. stellen voor tot deze aankoop over te gaan. Voor 8 Augustus vermeldt het bord een PoolsHongaarse dag. De in ons land verblijvende Polen en Hongaren zullen dan in nationaal costuum een wandeling door Alkmaar maken en vervolgens zang- en dansdemonstraties op het feestterrein geven. Op de laatste dag van het feest, 15 Augustus, komt het Andries Gilde uit Ësschen naar hier. Dit gilde zal de bezoekers ver gasten op volksdansen. Het heeft de heer M. Termaat bij de opening van café „De Doelen" niet aan belangstelling ontbroken. Vanaf gister middag twee uur tot aan het sluitings uur heeft een onafgegbroken rij van vrienden, kennissen en belangstellen den een bezoek gebracht aan Lom- bardsteeg 21. Openingen van café's geschieden doorgaans in een feeste lijke stemming en de opening van „De Doelen" maakte daarop geen uitzonde ring. Alle factoren werkten daaraan mede. In de eerste plaats de gezelliy intieme sfeer, de schat van bloemen die het interieur opvrolijkten en last but not least de accordeonmuziek van H. de Wild. Deze openingsavond was voor de heer Termaat en zijn echtge note een veelbelovend begin. Gistermorgen om kwart over tien ontstond terwijl de eigenaar even weg was brand in de kokerij van slagerij De Wit in het Fnidsen. Hoewel de brandweer gealarmeerd werd behoefde zij niet in te grijpen daar het vuur in middels door de bewoner van het pand was geblust. De oorzaak moet gezocht worden in het feit dat vonken uit een hard bran dende kachel terecht gekomen zijn in een hoop papier die in het schuurtje opgeslagen lag. De gevolgen bleven be perkt tot enige brandschade aan het dak, een vernielde waterleiding en 7 gesprongen ruiten. LAAGSTE INSCHRIJVERS Bij de aanbesteding van de bouw 'van een ambachtsschool te Enkhuizen was de laagste inschrijver voor het timmer- en metselwerk dhr. J. Buur, Oudegracht 138, met een bedrag van f 278.201.De heer J. Vreeker, Ken- nemersingel 6, was met f 9944 de laag ste bij de inschrijving van het schilder werk van deze school. DONDERDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Alles op één kaart (a.l. CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Dwars door de vuurlinie (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Be kentenis ener liefde (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: The Snows of Kilimanjaro (18 jaar). GULDEN VLIES, 7.30 uur: Gymn.- vereniging De Halter. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Mein Herz darfst du nicht fragen (18 j.) VRIJDAG VICTORIA THEATER, 8 u.: De blan ke vrouw in de Congo (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 u.: De romantische leeftijd (14 jr.) CINEMA AMERCAIN, 8 u.: De ge volgen van een misstap (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Levend begraven (14 j.). WAPEN VAN HEEMSKERK, 10 U.: Noordholl. Cons.melkver. GULDEN VLIES, 10 u.: Verg. Land- pachters; 8 u.: Dansschool Jack Smit. IJSBAAN BERGEN, 11 u.: Lange- baanwedstrijden. VERENIGINGSZAAL, Emmastraat, 8 u.: Lezing niet-oud-katholieken. HARMONIE, kleine zaal, 8.15 u.; Ge nootschap Ned. Engeland. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 4.25 16.37 Vrijdag 5.04 17.14 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 4.29 16.42 22.29 10.42 Vrijdag 5.09 17.19 23.09 11.19 Op het Verdronkenoord wordt Zon dagavond een gecostumeerd ijsfeest gehouden voor personen boven 18 jaar. De aanvang is bepaald op 7.30 en de deelnemers gelieven zich Vrijdag tus sen 6 en 8 uur te melden bij de heer M. F. Keuss, Verdronkenoord 95. De prijzen bestaan uit f 25,f 15,en f 10,De prijsuitreiking zal 's avonds om 9.30 uur laats vinden in hotel London. Zoals reeds is medegedeeld zal er Zaterdagmiddag op dezelfde baan een hardrijderij voor de jeugd worden gehouden. Voor de jeugd van het Centraal Ne derlands Hengelaars Verbond zijn door de afdeling Alkmaar voor Zondagmid dag tussen 2 en 5 uur schaatswedstrij den georganiseerd. Er wordt gereden op de Oudegracht tussen de Zilver straat en de Koorstraat. De politie doet een dringend beroep op de ouders om hun kinderen, nu de spoorbaan door de bevroren spoor- sloten gemakkelijk te bereiken is, "vooral in te prenten, dat zij de baan niet betreden. Herhaaldelijk reeds heeft de politie hier kinderen moeten verwijderen. „Wij vragen geen staatspensioen, wij eisen het!" Deze woorden riep de propagandist van de Bond voor Staatspensionnering, de heer De Vries uit, toen hij gisteravond voor een geheel bezette zaal in het Wapen van Heemskerk een korte rede hield waarin hij er vooral brj de jongeren in de zaal op aandrong zich op te geven als actief werker in de Bond om te streven naar het grote ideaal dat de Bond zich gesteld heeft, het verkrijgen van een premievrij Staatspensioen voor iedere Nederlander. „Is er een rechtsgrond voor dit premievrije Staatspensioen?", vroeg de heer De Vries zich af en hij beantwoordde deze vraag bevestigend, toen hij vervolgde: „Die rechtsgrond is de arbeid". Met grote verontwaardiging wees de spreker op het feit dat er in Neder land nog immer mensen zijn die de 65 jaar reeds passeerden en toch nog werken. Hij was er van overtuigd dat deze mensen dat niet deden omdat zij zich nog zo vitaal voelden, maar om dat het bittere noodzaak was. Hij noemde dit een schande. De noodwet ouderdomsvoorziening achtte hij verre van voldoende. 010 P38 Petri, en Van der Lek: Bi bliografie. 130 J47p Jung, C. G.: Psy chologie en godsdienst. 170 M 64 Mil ler: De wijsheid van het hart. 176 S59 Sexualiteit. 212 B54 Bhagavad, Gita, De. 212 J46 Judge. Brieven die mij geholpen hebben. 289 H92b Rycken- borgh, Van: De broederschap van Sham- balla. 289 W29r Wat is, wil en doet het moderne Rozekruizerg genootschap? 308 B78 Bouman, P. J. Volking beweging 308 S58 Serton: Zuid-Afrika. 375 M13 Maatchappelijke verwildering der jeugd. 377 L35 LeeuwAalbers, De: Sexuele opvoeding in de verschillende levensfasen van het kind. 629.1 H50 Hendrikse en Hegeman. Met vliegende vaart. 634 B76 Bosma: Fruitteelt, 2 dln. 781.3 £28 Eist, Van der: Geluks kind. (F. Mendelsohn Bartholdyk). 792 V55 Vesseur: Improviseren en drama tiseren met kinderen. 914.9 A28 Alma Waar Europa eindigt. (Joego-Slavië) 915.1 E14 Eechoud, Van: Met kapmes en kompas door Nieuw-Guinea 94l K97 Kunstreisboek voor Nederland. D. 4. Zee land, Noord-Brabant en Limburg. 941.4 F 37 Fockema Andrea, Renaud en Pelinck: Kastelen ridderhof-steden en bui tenplaatsen in Rijnland. 951 G48 Goed hart: Een revolutie op drift. Geboren Elizabeth M., d. van A. Adriaansen en C. M. Boots. Getrouwd Bartholemeus J. Hoog land en Catharina M. Schouten. Taeke Postma en Clazina C. Siegers. Petrus W. Bleeker en Anna M. Bilars. Sierk Oudejans en Elisabeth M. Ranzijn. Wat de heer De Vries de ergste con sequentie van de noodwet Drees vond was, dat het de betrokkenen niet mo gelijk is zich te doen opnemen in goed geoutilleerde tehuizen voor ouden van dagen, terw;:l anderen die over meer middelen beschikken, hiertoe wel in staat zijn. Ook dit achtte hij een land als het onze onwaardig. In zijn openingswoord sprak de voorzitter van de Alkmaarse afdeling, de heer Schipper, nog enkele woorden om er op te wijzen dat de slappe hou ding van het Nederlandse volk in deze toch voor iedereen zo belangrijke pen sioenkwestie er de oorzaak van was dat de Bond nog niet meer leden telde. „Studerende jongelui worden gesub sidieerd", zeide de heer Schipper, „en de Tweede Kamer-leden zelf hebben zich ook van een betere pensioenrege ling verzekerd, maar de meeste wer kers van ons volk staan nog in een hoek gedrukt". Hij wekte de niet- leden onder zijn gehoor op zich als lid van de Bond op te geven. Na dit officiële gedeelte van de avond trad op het Langedijker Cabaretgezel schap dat de aanwezigen een goede avond wist te bezorgen. Bij 'n spelletje kaart kunnen de gemoederen soms hoog oplopen. Een wijs man kent dan de juiste manier om de partners te kalmeren. Hij zegt dan steevast: „Wacht even éérst 'n King's Cross!'' Want als er een doos King's Cross rondgaat, komt immers iedereen direct in een prettige, gezellige stemming. Zó goed is deze pure zuivere VirginiaAl vele jaren lang 1 Ook daarom is De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! (Advertentie, Ing. Med.) Het avontuurlijke en tegelijk zo tragische leven van Karl Wilhelm Naundorf, die tot aan zijn dood gestreefd heeft naar de erkenning van zijn afstamming als zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette, was het dankbare onderwerp van de lezing, die mr Louis Jean. H. Ch. A. de Bourbon gisteravond in de kleine zaal van de Harmonie hield voor de leden van het Nutsdepartement afdeling Alkmaar. Voor dit gezelschap heeft mr De Bourbon de strijd van zijn overgrootvader, die op 10 Augus tus 1845 te Delft overleed, doen herleven en hij heeft daarbij verteld van de eenzaamheid en miskenning, die deze figuur heeft ontmoet en tegelijkertijd van de vele mysteries, die rond zijn leven hangen. Ook op deze avond verklaarde spr., dat er bij hem geen enkele pretenties be staan naar de Franse kroon, maar dat hij, evenals zijn overgrootvder, wil trachten de officiële erkenning te verkrijgen van zijn geslacht. En die strijd richt zich hoofdzakelijk tegen één stukje papier, het protocol van de lijkschouwing, dat door een viertal doktoren in 1795 op verzoek van de Nationale Conventie is opge maakt toen er werd getwijfeld aan de identiteit van de tienjarige knaap, die in de gevangenis de Temple was over leden. Deze commissie diende te ver klaren, dat de overledene inderdaad de dauphin, de troonopvolger was en zij heeft dit procotol dan ook opge steld. Echter in typisch voorzichtige bewoordingen en zonder zelf tot de conclusie te komen, dat hier inderdaad sprake was van het lichaam van Louis Charles Capet, de zoon van de onthoof de Louis XVI en Marie Antoinette. Het mysterie rond deze knaap, die op 27 Maart werd geboren en met zijn ouders, zijn zuster en zijn tante Mada me Elisabeth op 13 Augustus 1792 ge vangen werd genomen, is groot en het is, naar de spreker verklaarde, uiterst moeilijk aan gegevens uit de verwarde tijd van de Franse revolutie een his torische bewijsvoering te ontlenen. Die gegevens zijn echter in de loop der ja- en en na veel moeite en opofferingen verzameld. Het staat vast, dat op indi catie van de Vicomte de Barras, de Franse politicus uit die dagen, de ech te dauphin door zijn oppasser Lorent verwisseld werd voor een doofstomme knaap uit het armenhuis. Een comité van onderzoek naar de gezondheidstoe stand van de dauphin legde in een rap port op 19 December 1794 vast (het rapport Armand de la Meuse), dat de kroonprins op geen enkele vraag wens te te antwoorden en zelfs bij de meest aanlokkelijke aanbiedingen geen enkel teken gaf, dat hij iets had verstaan. Het kind bleef zwijgen en staren en deed alsof er niemand in het vertrek was. Opmerkelijk was, aldus mr De Bourbon, dat de vroegere hofarts, die eerst bij het ziekbed was geroepen en aan verschillende personen had ver klaard, dat de zieke knaap niet de dauphin was, een paar dagen nadien plotseling overleed, toen hij van een diner naar huis terugkeerde. Evenmin heeft de Nationale Conventie perso nen belast met de identificatie, die door hun verblijf aan het voormalige hof te Versailles zeker de kroonprins zouden hebben herkend. Zelfs de zus ter van Charles Louis, die in dezelfde gevangenis verbleef, werd niet toege staan haar broertje te zien. Van de Dauphin werd niet meer ver nomen tot dat in Mei 1833 een zekere Karl Wilhelm Naumdorf, een horloge maker uit Pruisen in Parijs verscheen en zich presenteerde als Charles Louis de Bourbon. Het was de overgrootva der van de spreker. Naundorf vervoeg de zich bij tal van vroegere hofdignita- rissen en verwierf o.a. van zijn ver zorgster, de erkenning, dat hij inder daad de dauphin was, die men in 1795 ten onrechte had dood verklaard. Als bewijsmiddelen golden o.a. een typisch gevormde moedervlek op het linkerdij been van Naundorf en een lidteken op zijn bovenlip. De armoedige zwerver, die na zijn ontsnapping uit de Temple al heel vele omzwervingen achter de rug had en die in Duitsland door al lerlei intriges zelfs drie jaar lang in de gevangenis had gezucht, verwierf in Frankrijk een grote aanhang. Te groot naar de zin van de macht hebbers, want toen hij zijn processtuk ken, waarmee hij zijn erkenning wilde verwerven, had atgegeven werd hij 's nachts van zijn bed gelicht en naar Engeland verbannen. Tweemaal werd er een moordaanslag op hem gepleegd. In Januari 1845 kwam hij met zijn ge zin naar Holland, waar hem door de Nederlandse regering alle eer, die een Prins van Frankrijk toekwam, werd bewezen. Enige maanden later stierf hij te Delft, waar hij in het zogenaam de Kalverbosje werd bijgezet. In de overlijdensactie van de Burgerlijke stand werd Karl Wilhelm Naundorf vermeld als Charles Louis de Bourbon, doch eerst nadat de burgemeester hier voor overleg had gepleegd met de minister van Binnenlandse Zaken. Over deze figuur, een hoveling van het Ongeluk, zijn intussen reeds 1600 boeken, brochures en artikelen ver schenen, zonder dat ooit een volledige en officiële erkenning van zijn rechten kon worden verkregen. De heer T. Postmadie vanoch tend in het huwelijk is getreden met mej. C. C. Siegers, is op wel zeer karakteristieke wijze door de Ruitersportvereniging „Wie- ringermeeruit zijn ongehuwde staat uitgeleide gedaan. Begeleid door een stoet ruiters van de ver eniging heeft men hem naar het Stadhuis begeleid. De heer Post ma is de man die steeds de paar- dentransporten van de vereni ging naar concoursen e.d. ver zorgt. Hier ziet men de trouw- stoet na de plechtigheid op het stadhuis. Koets en paarden zijn voor deze gelegenheid vanoch tend vroeg per vrachtauto naar Alkmaar gebracht. Nu de winter ons terdege In zijn greep gevangen heeft En men thuis en langs de straten Bij 'n gedoofde gaspit leeft; Nu de bloem van onze schaatsers 't „Heitelan" heeft opgezocht En alleen nog wordt gesproken Over de Elfstedentocht; Nu door velen wordt genoten Op de singels, sloot en gracht, Zou ik willen vragen: wordt er Aan de dieren óók gedacht? 'k Noem met name hier de vogels, Die nu zijn in grote nood, Want het leed dat zij thans lijden Is wel zo ontstèllend groot! Nergens vinden zij meer voedsel Op het hardbevroren land, Noch een enk'le druppel water. Of 't moet zijn door onze hand. Daarom zou 'k u willen vragen: Helpt de dieren door de kou, Strooi wat brood en geef wat water, 't Laatste liefst een beetje lauw. Laten wij, als kroon der schepping Onze roeping toch verstaan En onz' medescheps'len helpen. Nu de nood klopt bij hen aan. JABSON. Het buiten de veiling opkopen van groenten is een bedrijf waaraan veel handelaren die de vrijheid minnen nogal het land hebben. Gisteren verscheen voor de Alk maarse economische politierechter, mr P. Nolet, J.H. uit Alkmaar die in de tijd dat de andijvie via de veiling naar de mestvaalt ging, groenten voor een hogere prijs dan die op de vei ling kon worden geboden opkocht, om deze te verhandelen. Logisch was deze gang van zaken allerminst geweest en hij had er dan ook dik aan verloren. Hoewel hij in een zeer opgewonden stemming protesteerde tegen het feit dat hem in een vrij land dermate de voet dwars werd gezet, dat hij niet eens mocht kopen en verkopen naar believen en hij het requisitoir van Je officier mr dr J. M. Vellinga onder brak met een heftige tegen-peroratie waarin hij uitriep: „Ik laat me niet voor een leugenaar uitmaken", deed hij daarmee allerminst iets af aan de voor zijn besef knellende bepalingen die de handel in groenten nu eenmaal hebben vastgelegd. De officier vorder de tegen hem dan ook twee boeten van respectievelijk f 75.— of 15 dagen en f 80.of 30 dagen mede, naar hij zeide, om de verdachte tegen zichzelf te beschermen. De rechter reduceerde deze bedragen tot 2 maal f 40.subs. 2 maal 10 dagen. De betrokken tuinders van wie H. de groenten gekocht had mevrouw J.K. en de tuinder A.G. beiden uit Tuitjenhorn) werden veroordeeld tot f 100.of 20 dagen en tot f 200.— of 20 dagen. Joh. A. uit Bergen werd veroordeeld I tot een boete van f 10 of 5 dagen, om-I dat zijn zaak op sluitingstijd even ge-1 opend was geweest. De 20-jarige Alkmaarse broodbezor-i ger E. J. S. M., die tenslotte op het I matje rekenschap moest afleggen vsnl het feit dat hij op 5 December brood IJ in zijn bakje had gehad dat niet goedl tegen vuil. stof en insecten was afge-| dekt, verklaarde mistroostig, dat hij vier jaar gevent had zonder last met| de politie te hebben gehad. „Drie gulden of 1 dag", zei de rechj ter. Tenslotte werd de Haagse veilingar-t rangeur A. H. Z., omdat hij te Alk maar enige bedstellen met een nieu«J uitziend tijk, maar die gevuld warecl met oude kapok, in voorraad had ge-f had, veroordeeld tot een boete van f f of 10 dagen en verbeurdverklaring vanl de in beslag genomen goederen. Een gelijke boete werd hem opge-I legd. omdat op de bedstellen niet dsl hoedanigheid van het vulsel (met eer.It etiket) was kenbaar gemaakt. Maandoverzicht Januari 185' In de loop van de maand Januari werd bij de Nutsspaarbank alhie' op de spaarbankboekjes ingelegd f 741.268,13 (v. j. f 755.342,07 en terug betaald f565.151,75 (v. j. f 551.132,72) In Januari werden 235 boekjes uil' gegeven. De lediging in de loop der maar-i- Januari van 647 spaarbusjes leverif|! een bedrag van f 12.064,53 aan kleic':-! besparingen op. TERREINVERHUUR AAN DYNAl Aan de Dynaf-apparatenfabriek l'K een perceel grond op het industrieteH rein worden verhuurd voor f 475 v"a jaar met recht van tussentijdse kooppj Dit perceel grenst aan het reeds eer-I der door de Dynaf van de gemeer"j gehuurde terrein. Directie: J. BIJLSMA en C. KR AI Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 554 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - TeL 332 Postgiro 187294 INDIEN na de vruchtelo enige hoop op een hei dan is deze gisteren op d lotovs plan voor Duitse v gere Russische voorstelh gekozen Duitse regering, reeds vóór zulk een rege vrijwel alle bezettingstro moeten worden teruggetr -1 Het plan werd door ei onaanvaardbaar aangeim zijnerzijds van de hand geen mogelijkheid meer ming te geraken. "yyELKE invloed dit vasl Duitse besprekingen op loop der conferentie zal nog moeilijk te voorzien. Z.K.H. Prins Bernhard de regering van Zuid-Afri nodigd dit jaar een offi zoek aan dit land te brer bezoek zou eventueel worden in het najaar, zo i wij van welingelichte zijd. WIJ namen kennis van he dat een zekere dr mr H berk uit Laren met ingang va zal worden belast met de ie de afdeling „buitenlandse - aangelegenheden" van het c riaat voor de emigratie. Hij optreden als plaatsvervange: commissaris voor de emigrati Kort geleden hebben wij ei gen gesteld naar aanleiding v: richt, dat de heer Van Mill na lië zou vertrekken teneinde i studie te maken van de arb en als adviseur van de Neder] gering op te treden. Deze berichten zijn niet louf als publicaties van personeel gen op het commissariaat voo gratie. Daarvoor zijn de vera te ingrijpend. Wij wezen reei toekomstige taak van de heer en voegden daaraan toe, dat c Nederlandse immigratiedienst berra studie maakte van arbe problemen. Waartoe dan eer benoeming? Wij snappen in het nieuw niet hoe men kan spreken o tenlandse emigratie-aangeleg Wij dachten namelijk, dat ie< gratie iets met het buitenlan ken had. Bovendien weten w: commissaris voor de emigratie mede verscheidene van zijn arr nog maar kort geleden bui reizen hebben gemaakt om plaatse van de toestanden op te stellen en hun verworver schap dienstbaar te maken aai noten, die van plan zijn elders luk te zoeken. Indien de heer berk zijn werk goed wil verric zal hij eveneens spoorslags naai lië, Zuid-Afrika en Canada gaan. Dat gunnen wij hem wel wij alle andere emigratie-arr hun reizen gunden, maar de waar het nut van deze reizen cies ligt! En tenslotte blijft voor ons bleem in hoeverre de benoen de heer Hoogenberk de taak commissaris voor de emigrati dert of misschien zelfs veriicl Het lijkt ons buiten kijf, dat officiële emigratiedienst mutati vinden, die wijzen op een r koersverandering. Het is h goede recht van ons volk informeren naar het hoe en h. waarom. Verwachting tot Zaterdaga\ AANHOUDENDE VOR Aanvankelijk weinig, late meer bewolking voornamel de hogere nweau's. Vannac morgenochtend strenge tot ge, morgenmiddag overw lichte vorst. Meest matige Iijke wind. Zaterdag; Zon op 8.13. ondei Maan op 8.58. onder

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 12