Hereniging van Duitsland meer en meer onbereikbaar naar stperio Europa snakt naar einde van de vorstperiode Emigratie Ziekenboeg is zwaar gehavend Helderse De Prins naar Zuid-Afrika? Reuzenvliegtuig „Brittannia" na' noodlanding vernield... Commissaris WEERBERICHT Vrijdag 5 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 30 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Na Mo loto vs laatste voorstellen Rus stelt onaanvaardbare voorwaarden Voor Oostenrijk wel succes mogelijk? Honoraria der artsen thans vastgesteld DE. tekst van deze overeenkomst, die tijdens de gisteren gehouden ver gadering van de Ziekenfondsraad werd goedgekeurd, is vastgesteld door het centraal overleg van de ziekenfonds organisaties en de Federatie -Van Ver enigde Maatschappij Ziekenfondsen enerzijds en de landelijke Huisartsen vereniging van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst anderzijds. Over de definitieve regeling zullen onderhan delingen worden gevoerd aan de hand van gegevens, mede ontleend aan een enquête bij huisartsen, naar de groot te en de kosten van een huisartsen praktijk. Schitterende steun voor pater Pierre In Roemenië heerst noodtoestand Hamsteren overbodig De kolensituatie niet verontrustend Driehonderd man zwoegden vergeefs BOAC bestelde reeds toestellen van dit type Grote Sovjet-orders voor Engeland? Verwachting tot Zaterdagavond: AANHOUDENDE VORST Aanvankelijk weinig, later iets meer bewolking voornamelijk in de hogere mveau's. Vannacht en morgenochtend strenge tot mati ge, morgenmiddag overwegend lichte vorst. Meest matige Ooste lijke wind. Zaterdag. Zon op 8.13. onder 17.36 Maan op 8.58. onder 21.55 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. nun Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden i 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 ALKMAARSCHE COURANT val hebben de ministers ook gisteren nog niet bepaald, wanneer zij aan het geheime beraad over de wéreldvraag- stukken en met name over Oost-Azië zullen beginnen. Vorige week hadden de ministers besloten dat in de loop van deze week een dergelijke geheime zitting zou worden gehouden. De woordvoerder der Engelse dele gatie verklaarde na afloop van de zit ting van Donderdag, dat het moeilijk viel in te zien hoe de conferentie in zake Duitsland nog tot enig accoord zal kunnen komen. In elk geval wor den vandaag de besprekingen over dit vraagstuk voortgezet. De Westelijke ministers hebben nl. slechts één voor lopig afwijzend bescheid op Molotovs voorstellen gegeven en zij hebben aan gekondigd, dat zij hun formèle ant woord vandaag zullen bekend maken. Niemand twijfelt er echter meer aan, dat zij weinig meer zullen kunnen doen dan constateren, dat generlei overeenkomst mogelijk is. jyjOLOTOV begon zijn lange rede i et een categorische afwijzing van het plan voor Duitse eenheid van Eden. Hij stelde zich op het door de Oost- duitse propaganda steeds ingenomen standpunt, dat de organisatie en het houden der verkiezingen geheel en al een zaak van de Duitsers zélf moest blijven. Daarom moesten volgens hem de beide Duitse regeringen zo snel mogelijk gevolmachtigde vertegen woordigers zenden naar een conferen tie, waarop over organisatie en be voegdheden van een voorlopige Duitse regering overeenstemming bereikt zou moeten worden. Deze voorlopige rege ring zou terstond in de plaats kunnen komen van de beide bestaande Duitse (Zie verder elders in dit blad) INDIEN na de vruchteloze debatten over het Duitse vraagstuk nog enige hoop op een herstel van de Duitse eenheid was blijven bestaan, dan is deze gisteren op de Berlijnse conferentie teniet gedaan door Mo lotovs plan voor Duitse verkiezingen. Het plan is gebaseerd op de vroe gere Russische voorstellen voor de vorming van een voorlopige, niet gekozen Duitse regering, en wordt aangevuld met de nieuwe eis, dat reeds vóór zulk een regering verkiezingen zou hebben uitgeschreven, vrijwel alle bezettingstroepen uit beide helften van Duitsland zouden moeten worden teruggetrokken. H Het plan werd door een Britse woordvoerder terstond als volslagen onaanvaardbaar aangemerkt. Daar Molotov het Westelijke voorstel zijnerzijds van de hand heeft gewezen, ziet men in ingewijde kringen geen mogelijkheid meer om over de Duitse eenheid tot overeenstem ming te geraken. \yELKE invloed dit vastlopen der Duitse besprekingen op de verdere loop der conferentie zal hebben, is nog moeilijk te voorzien. In elk ge- Z.K.H. Prins Bernhard is door de regering van Zuid-Afrika uitge. nodigd dit jaar een officieel be zoek aan dit land te brengen. Het bezoek zou eventueel gebracht worden in het najaar, zo vernemen wij van welingelichte zijde. \yiJ namen kennis van het bericht, dat een zekere dr mr H. Hoogen- berk uit Laren met ingang van 1 Maart zal worden belast met de leiding van de afdeling „buitenlandse emigratie aangelegenheden" van het commissa riaat voor de emigratie. Hij zal tevens optreden als plaatsvervanger van de commissaris voor de emigratie. Kort geleden hebben wij enkele vra gen gesteld naar aanleiding van het be richt, dat de heer Van Mill naar Austra lië zou vertrekken teneinde aldaar een studie te maken van de arbeidsmarkt en als adviseur van de Nederlandse Re gering op te treden. Deze berichten zijn niet louter te zien als publicaties van personeelswijzigin- gen op het commissariaat voor de emi gratie. Daarvoor zijn de veranderingen te ingrijpend. Wij wezen reeds op de toekomstige taak van de heer van Mill en voegden daaraan toe, dat de huidige Nederlandse immigratiedienst in Can berra studie maakte van arbeidsmarkt problemen. Waartoe dan een nieuwe benoeming? Wij snappen in het nieuwe bericht niet hoe men kan spreken over „bui tenlandse emigratie-aangelegenheden". Wij dachten namelijk, dat iedere emi gratie iets met het buitenland te ma ken had. Bovendien weten wij, dat de commissaris voor de emigratie zelf, als mede verscheidene van zijn ambtenaren nog maar kort geleden buitenlandse reizen hebben gemaakt om zich ter plaatse van de toestanden op de hoogte te stellen en hun verworven weten schap dienstbaar te maken aan landge noten, die van plan zijn elders hun ge luk te zoeken. Indien de heer Hoogen- berk zijn werk goed wil verrichten, dan zal hij eveneens spoorslags naar Austra lië, Zuid-Afrika en Canada moeten gaan. Dat gunnen wij hem wel, evenals wij alle andere emigratie-ambtenaren hun reizen gunden, maar de vraag is waar het nut van deze reizen nu pre cies ligt! En tenslotte blijft voor ons het pro bleem in hoeverre de benoeming van de heer Hoogenberk de taak van de commissaris voor de emigratie veran dert of misschien zelfs verlicht. Het lijkt ons buiten kijf, dat er in de officiële emigratiedienst mutaties plaats vinden, die wijzen op een mogelijke koersverandering. Het is het goede recht van ons volk te Informeren naar het hoe en het fT" waarom. IN afwachting van de definitieve re geling zullen de ziekenfondsen aan de huisartsen als voorschot over ten hoogste 3000 zielen per arts van 1 Juli 1953 af een honorarium van 7 per ziel per jaar betalen in plaats van het tot nu toe geldende honorarium van f 5,46. Over het aantal zieken per arts boven 3000 tot en met 4000 blijft het honorarium voorhands vastgesteld op f5,per ziel per jaar. Voor wat be treft het aantal zielen boven 4000 wordt het honorarium van f5,per ziel voorlopig eveneens gehandhaafd, maar daarvan wordt een bedrag van f 2,— door de Algemene Ziekenfond sen gereserveerd. Van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst zal een onderzoek worden ingesteld inzake het probleem van de grote fondspraktijken. De fondsorganisaties zullen bevorderen, dat de over het tweede halfjaar van 1953 verschuldigde aanvullende beta lingen zo spoedig mogelijk zullen plaats vinden. Na goedkeuring van de definitieve regeling door de zieken fondsraad zal het eventuele verschil in honorarium tussen deze regeling en de thans goedgekeurde voorschótfege- ling tussen fondsen en huisartsen wor den verrekend. Bij Culemborg rijden de auto's over de bevroren Lek. Het ijs is echter op vele plaatsen gebarsten, zodat men met de nodige voorzichtigheid dient te manoeuvreren. UOEWEL de weerberichten, wat ons land betreft, nog weinig verande ring van het weertype van de laatste dagen (lichte tot matige vorst) voor spellen, nemen de kansen, dat er bin nenkort een einde komt aan de koude golf over West-Europa, toe. De dooi zal echter maar langzaam veld winnen op de koude. Vrijwel overal in ons land kwamen de temperaturen gisteren niet lager dan drie graden beneden nul, doch op de Waddeneilanden, waar sneeuw ligt en boven het bevroren De kolensituatie van ons land is moeilijk, doch niet verontrustend. In Limburg zijn tot dusver voldoende spoorwegwagons beschikbaar geweest om de productie af te voeren. Extra opslag naar aanleiding van transport moeilijkheden bij de afvoer was niet nodig. Wel wordt veel last ondervon den door bevriezing van water in de wasserijen. Met name in de grote ste den beginnen zich enkele moeilijkhe den af té tekenen op het gebied van huisbrand. Er is echter nergens spra ke van een noodtoestand. Te Amster dam en Rotterdam liggen nog voor raden grove Donetz- en Wales-anthra- ciet, die volop worden gebroken en waarvan dagelijks wordt afgeleverd. Een deel hiervan wordt over het ge hele land verspreid. Engeland heeft toegezegd voorlopig iedere dag een coaster met Wales-anthraciet te zullen afladen. De aanvoer der wagons uit Duitsland heeft een alleszins bevredi gend verloop. Geruchten hebben er toe geleid, dat bij diverse verbruikers een neiging is ontstaan tot hamsteren, hetgeen de moeilijkheden onnodig vergroot. HEl nieuwe grote Britse passagiers vliegtuig met turbine-propelleraan drijving, de „Brittannia", heeft Don derdagmiddag op een zandbank in de rivier de Severn nabij Gloucester een noodlanding moeten maken, nadat een van de motoren in brand was geraakt. Van de tien leden der bemanning en de vier passagiers liep niemand ver wondingen op. Het toestel moet echter als verloren worden beschouwd. De meer dan 300 technici en militairen, die bij het licht van schijnwerpers poogden het toestel op hoger gelegen terrein te slepen en de meest waarde volle instrumenten in veiligheid te brengen, moesten hun werk staken toen de vloed opkwam. Aan boord bevonden zich o.a. de oud- KLM-gezagvoerder G Malouin, thans een der technische adviseurs van de K.L.M., en ing. E. A. Driessen, chef van het wetenschappelijk bureau der K.L.M. op Schiphol. Beiden maakten, om op de hoogte te blijven met de vor deringen van de burgerluchtvaart, een proefvlucht met de „Brittannia" mede. Zulke proefvluchten worden door het contact, dat tussen de vliegtuigfabri- kanen en de K.L.M. wordt onderhou den, door K.L.M.-technici veelvuldig in alle delen van de wereld meege maakt. Het vliegtuig werd gevlogen door A. J.' Pegg, de voornaamste invlieger van de „Bristol Aircraft Company", de maatschappij die de „Brittannia" heeft gebouwd. De „British Overseas Airways Cor poration" (BOAC) heeft een vloot van deze grote machines besteld, die, vol gens haar president-directeur Sir Miles Thomas, „Engeland en het gemenebest de leiding moeten geven bij het invoe ren van een goedkoop internationaal burgcrluchtvaartverkeer over lange afstand"..,. IJselmeer, vroor het nog gemiddeld vijf graden. Ook in andere delen van West-Eu ropa was de koude gisteren minder streng. Het hardst vroor het in Zu rich (Zwitserland), waar het kwik acht graden bered.n nul stond. In Parijs vroor het vier graden en in Ko penhagen en Stockholm slechts één graad. Desondanks heerst in vele plaatsen van ons werelddeel nog grote ellende tengevolge van de koude. Het aantal doden, dat de vorst in Frank rijk eiste is thans r'eeds ver boven de zeventig gestegen. Verheugend is daarbij het bericht, dat Pater Pierre, de gebaarde Rooms-Katholieke pries ter in Parijs, die een actie organiseert om aan daklozen en behoeftigen on derdak en voedsel te verschaffen, tot gisteren reeds voor een som van on geveer 650.000 gulden aan gelden en 100 ton kleding mocht ontvangen. Tweeduizend mensen heeft hij reeds kunnen helpen. In Noord-Engeland en Schotland is de dooi ingevallen, maar elders in Eu ropa duurt de worsteling tegen de ge volgen van sneeuw, ijs en koude on verminderd voort. Na drie mislukte pogingen is de politie er in geslaagd geneesmiddelen over een bergravijn te brengen naar een dorp in midden- Italië, ten behoeve van dertig men sen, die aan hartstoringen lijden ten gevolge van de hevige koude. In Og- giono in Noord-Italië zijn vier studen ten om het leven gekomen, toen zij twee kinderen probeerden te redden, die door het ijs waren gezakt Door de koude zijn in Spanje reeds zes personen omgekomen. In Sevilla ligt dertig cm sneeuw. Sinds 1800 is er niet zoveel gevallen. De tempera tuur in Madrid is na 1918 niet zo laag geweest. In België is het aantal doden door de koude al tot twaalf gestegen. In Joegoslavië is dit cijfer negentien. In een woonwijk te Belgrado werd, tijdens een sneeuwstorm, een honge rige wolf waargenomen, die door de straten sloop. Er is in deze stad geen brandstof meer te krijgen. In Roeme nië is de noodtoestand afgekondigd om de levensmiddelenvoorziening van door sneeuw afgesloten dorpen te verzekeren. In vele steden worden le vensmiddelen via distributie verkrijg baar gesteld. Wegen en spoorwegen in Noord-Griekenland zijn door sneeuw versperd. Dientengevolge wordt over al met groot verlangen uitgezien naar het einde van deze zo ongekend felle en hardnekkige vorstperiode. De minister voor de Buitenlandse Handel van de Sovjet-Unie, Kabanov heeft de Engelse handelsdelegatie, welke zich te Moskou bevindt, mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie 5 olietank schepen van elk 15.000 ton, 20 vracht schepen van elk 5.000 ton, 30 vracht schepen van elk 8.000 a 10.000 ton, 20 vissersschepen, 2 drijvende droogdok ken, 110 volledige electrische centra les, textielmachines ter waarde van 375 millioen roebel, andere machines en machinewerktuigen ter waarde van 400 millioen roebel en grondstoffen en levensmiddelen ter waarde van U/2 milliard roebel in Engeland wenst te bestellen. Naar Reuter meldt, is de order voor de bouw van 20 trawlers reeds door een Engelse scheepsbouwmaatschappij aan- vaafd. De schepen, die tezamen ruim 60 millioen gulden zullen kosten, zul len worden gebouwd door de Brooke Marine Ltd. Hier ziet ge liet deel van de zie kenboeg van de Koninklijke Marine op de Rijksiverf in Den Helder, dat gistermorgen vroeg door een hevige brand in een troosteloze ruïne veranderde Qnze provincie heeft dus een nieuwe Commisasris der Koningin. De heer Prinsen stamt niet uit een oud ge slacht van overheidsdienaren, zoals zijn voorganger. Hij komt uit kringen van de belastingen. De nieuwe com missaris heeft evenwel zoveel arbeid op hoog bestuurlijk niveau verricht, zijn laatste functie van secretaris generaal van het ministerie van Bin nenlandse Zaken zal hem met de pro vinciale ambtenaren in zo nauw con tact hebben gebracht, dat de taak van Commissaris hem bepaald niet vreemd zal zijn. Met dat al is het wel zeker, dat de provincie Noord-Holland een van de moeilijkst bestuurbare gewesten is. Niet vanwege het feit, dat haar inwo ners vaak „rebellistische" neigingen vertonen, maar omdat er zoveel fun damentele belangenverschillen in de onderscheiden streken liggen. Wij menen zelfs wel te mogen zeggen, dat sommige belangen van de oorsprong af recht tegenover elkaar staan. De scheidingslijn is zeker niet te trekken langs de wallekanten van het Noord- zee-kanaal, hoewel behalve de Zaan streek met name de omgeving van Beverwijk een welhaast Amerikaanse ontwikkeling in de richting van de industrialisatie doormaakt. Daarnaast liggen de gebieden rond de grote steden Amsterdam en Haarlem, de eigenaardige positie van het Gooi, de bijzonder gewichtige agrarische stre ken in de grote polders, van West- Friesland en de Wieringermeer. Het toch al saamgepakte maatschappelijke beeld van Nederland vindt in onze provincie een getrouwe afspiegeling. Daarbij komen tal van vraagstuk ken, die typisch voor Noord-Holland zijn en die nergens anders naar voren komen. Wij bedoelen de verkeersver bindingen over het Noordzee-kanaal, die nog lang niet naar aller tevreden heid zijn geregeld. Het is, naar ons voorkomt juist de Commissaris van de Koningin, die als schakel tussen provincie en rijk als rijksambtenaar dus in deze proble men grote invloed kan uitoefenen. Wij achten het daarom bijzonder gelukkig, dat de heer Prinsen op het ministerie van Binnenlandse Zaken „de weg weet". Het behoeft niet nadrukkeliik 1 gezegd te worden, dat „relaties in de wereld" heel wat betekenen, zelfs voor een Commissaris van de Koningin. De heer Prinsen heeft bovendien als alge meen secretaris van de Nederlandse delegatie ter Ronde-Tafelconferentie indien wij ons goed herinneren getoond over meer dan gewone diplo matieke eigenschappen te beschikken. In zijn contact met Provinciale en Gedeputeerde Staten zal hij ziin er varing uistekend kunnen gebruiken. Tenslotte mogen wij de hoop uit spreken, dat het contact van de nieu we Commissaris met de organen van de publieke opinie zijnde de dagbladen, nauw en frequent zal zrin. Wij zouden hem fin alle bescheidenheid) de juist afgetreden Commissaris in Utrecht,- de heer Reinalda. ten voorbeeld willen stellen. De samenwerking tussen deze magistraat en de pers was een zeer nrhVenswaardige. Wij geloven, dat de nieuwe Commis saris der Koningin in onze provincie helangriik werk kan doen. Dat hij daarbii on onze steun kan rekenen, is vanzelfsprekend. ra

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1