Accoord over ontwerp - statuut van het nieuwe koninkrijk Oostenrijk nog deze week in Berlijn aan de orde De lente is niet tegen te houden! Oever Wintersport op het Kopje Perfecte reclame JO r record Dinsdag 9 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 32 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Historisch ogenblik in Paramaribo Plechtige afkondiging nog in 1954? Met vertrouwen de slotphase tegemoet Vijf gewonden Ontploffing op een Noorse tanker in Amsterdam De Indiase militairen uit Korea naar eigen land terug Een bejaarde vrouw bevroren en daarna overleden Eenzaam (sneeuw) avontuur Hoofdkwartier Malakka- terroristen in Indonesië Met thee en broodjes tegen de Mau Mau.... Naastenliefde in de practijk Verrassend resultaat van geheim beraad WEERBERICHT »r Ijsbaan het ale langebaan en 5000 meter Er stond een ht kwamen de felijke georga- van 't Oever, en het Neder op naam staat als men de die veel kracht den nog vele te- inishte ten slot- De KNSB zal iraan In het oog |n stijl bijschaaft jn dat Hopmatl ernationaal for- e zeggen van de rt uit Schoorl- dat zijn tijd van er niet zo tot de laar de vele hon- die hem hebben iroeld hebben dat f waarvan men mag koesteren, jke aanleg, rijdt 3ekig, maar ook aining veel ver- igereden, maar nde ijs kwamen meter beneden 't Oever zege- llshoorn (Naald- r nodig en Tinus hronometers op uit Warmenhui- iu eenmaal geen sie zijn, lieten l. sec. voor zich een kans te ma ats in het alge- ;eraard was van men had alleen van uitschieters sendaal. Die uit komen. Tntegen- op de 500 meter de lastige wes- ïmaal uit balans p de 1500 meter ir, Nederlands leiloo een uit- meter. e daarmee min- mden en dat kon hap niet veroor- and kwam op /er met een tijd werd tweede in in 2.39.0 en .3. De tijd van rit van Van 't leter keek Tinus hronometer. Hij ortvriend en ri- tijd ging maken d aanwezig was record van Van i gebroken. Snel dé kant van de ■r de stand van De kleine Lisse- hem werd ver- msiaste aanmoe- jke publiek ver- Tc laat echter ze recordpoging ieconden had hij ier deze omstan- fraai resultaat, geweld ver ach- van 9.22.7 werd tog maar door als gezegd 9.10 :t de enige kam- wedstrijden za- er Hoeven, uit is kampioen op t, had met een ten voor deze en. Hoewel Van 3 om hindernis- toch niet in n van de baan nnen en tot be komen. Oever, Lisse 48 dwlik 48.3 sec.; uizen 48.4 sec.; 51.2 sec.; 5 Hoef 51.4 sec. Oever 2.50.8: 2 oman 2.39.0; 4 aal 2.46.9. Oever 9.06.8; 2 loom 9.22.7; 4 ik 9.30.0. 1 Van 't Oever 155.737 pnt; 3 4 Roozendaal 2.967 pnt. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. fel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod Calleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 BLIJKENS een te Paramaribo uitgegeven communiqué is de zogenaamde Kleine Commissie ter voorbereiding van de voort zetting van de Ronde Tafel Conferentie over de toekomstige positie van Suriname en de Nederlandse Antillen in het Koninkrijk algehele overeenstemming bereikt over de inhoud van een ontwerp statuut voor het „koninkrijk-nieuwe stijl". Hiermede is een eind geko men aan een zeer intensief overleg van meer dan drie weken gevoerd tussen de delegaties van Nederland, Suriname en de Antillen. Elk der delegaties is bereid het accoord in eigen land te verdedigen. Het resul taat zal zo spoedig mogelijk worden voorgelegd aan de voltallige dele gaties der Ronde Tafel Conferentie. Gistermorgen heeft mr Klaasesz, de gouverneur van Suriname, in een plechtige bijeenkomst van de delegaties de conferentie van de Kleine Commissie gesloten. Iedere officiële publicatie omtrent de inhoud van het ontwerp zal achterwege blijven totdat o.a. de volksvertegenwoordigingen der drie Rijksdelen zullen zijn ingelicht. PR zal ernstig naar worden gestreefd de verdere afhandeling met de mees te spoed te doen geschieden. De voltal lige Antilliaanse delegatie zal mogelijk reeds vandaag bijeenkomen. De dele gatie van Suriname zal mogelijk ook deze week nog vergaderen. Minister Kernkamp zal uiterlijk binnen twee weken naar Nederland terugkeren om regering en verdere instanties in te lichten. Minister Donker en prof. Van der Grinten zijn reeds onderweg naar ons land. Op een desbetreffende vraag ant woordde minister Kernkamp aan de verslaggever van het A.N.P., dat bij het tot stand komen van het ontwerp-sta- tuut uitsluitend in uitgegaan van de gedachte aan een belangen-eenheid van en samenwerking in het Koninkrijk. Omtrent het verloop der conferentie kan worden gezegd, dat de goede sfeer tussen de deelnemers nimmer in het gedrang is gekomen. De wil tot sa menwerking en de wil om tot een op lossing te komen, hebben elke werke lijk diepgaande botsing voorkomen. Wel is er met grote openhartigheid gespro ken en stond men wel eens lijnrecht te genover elkaar, doch, zoals uit het re sultaat blijkt, kon er steeds een weg worden aangewezen, waarlangs men kon voortgaan. Waarnemers getuigden, dat er zelden conferenties zijn geweest, waarbij zo intens en zo hard is gewerkt. Er is Zondagavond nog vergaderd tot bij middernacht, om de laatste hand aan de toelichting op het ontwetp-statuut te leggen. De Nederlandse grondwet schrijft voor, dat, indien het ontwerp-statuut uiteindelijk wordt goedgekeurd, de plechtige afkondiging ervan in Neder land zal geschieden. Er bestaat alle hoop, dat zulks nog in 1954 zal kunnen gebeuren. Het bereiken van een accoord in de „Kleine Commissie" acht men zonder twijfel een belangrijk historisch ogen blik in de geschiedenis van het Ko ninkrijk. Het allereerste begin van het overleg geschiedde in 1946, zodat er in totaal acht jaar is gewerkt om tot dit accoord te komen. Aan boord van de Noorse tankboot „Salaas", die bij de N.D.S.M. te Am" sterdam voor de kade ligt, heeft zich gistermiddag omstreeks één uur een ontploffing voorgedaan, waarbij vijf arbeiders, allen Amsterdammers, ge wond werden. Zij werden met brand wonden aan hals en gelaat door de G.G.D. naar het Binnengasthuis ver voerd, waar vier ter verpleging zijn opgenomen. Eén kon na behandeling naar zijn woning terugkeren. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Het vermoeden be staat, dat zich nog enig gas in een tank bevond, dat door de steekvlam van een der electrische lassers tot ontploffing is gekomen. De gewonde arbeiders, die in net Binnengasthuis zijn opgenomen, konden nog niet verhoord worden. Zij hebben ernstige brandwonden aan ge laat en handen bekomen, doch er be staat geen direct levensgevaar. Ongeveer 1600 Indiase militairen zijn Maandag in de Zuidkoreaanse haven stad Intsjon aan boord van het troe penschip „Asturias" gegaan, dat hen naar hun land zal terugbrengen. De Indiërs hebben vijf-en-een-halve maand dienst gedaan als bewaking van de weigerachtige krijgsgevangenen en in de gedemilitariseerde zone. De 14000 voormalige anti-communisti sche Chinese krijgsgevangenen uit de Ko reaanse oorlog, die kortgeleden op For mosa zijn aangekomen, hebben gisteren een eed van trouw aan de Chinees-Na tionalistische regering afgelegd. MINISTER KERNKAMP ■welgemoed huiswaarts In de kringen der delegaties heerst dan ook grote voldoening én is men vol vertrouwen, dat op de nog af te leggen weg geen hindernissen meer zullen rijzen. De grote geheimzinnig heid, die bij de besprekingen is be tracht, mag wei worden gezien als voorzichtigheid om te voorkomen, dat niet-rijpe publicaties een hindernis zou den kunnen vormen om tot overeen stemming te geraken. Met voldoening heeft men vastgesteld, dat de leden van alle delegaties zich stipt hebben ge houden aan het parool tot geheimhou ding der besprekingen, waardoor om trent de mhoud van het ontwerp tot nu toe in feite niets méér is bekend gewor den dan hetgeen thans officieel is mede gedeeld. Voor alle vraagstukken, zoals de landingsrechten voor de luchtvaart, de bevoegdheden der gouverneurs, de financiering der defensie, enz. is thans een oplossing gevonden. Dit houdt ook in, dat inzake de afscheidingskwesties van Aruba een weg is gevonden om be vrediging te verschaffen aan de verdere ontwikkeling van de zelfstandigheid van Aruba. In de St. Antonius Hoeve te Voorburg is in de afgelopen nacht overleden de ongeveer 65-jarige ongehuwde mej. S. Zij werd Donderdag jl. in bewusteloze toestand aangetroffen in haar woning aan de Kerkstraat te Leidschendam. Haar onderlichaam was bevroren. De vrouw heeft vermoedelijk gedurende vier dagen in deze toestand in de on verwarmde woning gelegen. Mej. S. bewoonde alleen een klein huisje aan de Kerkstraat. Zij had wei nig contact met familie en buren. Het was de buren vorige week opgevallen, dat de ruiten van de door mej. S. be woonde woning waren bevroren. Een broer van mej. S. werd gewaarschuwd. Toen men zich Donderdag jl. toegang tot de woning verschafte, vond men in het voorkamertje mej. S. met een be bloed hoofd in bewusteloze toestand liggend op de grónd. Zij werd onmid dellijk na®"' St. Antonius Hoeve over gebracht, waar zij inmiddels zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. De hoofdwonde heeft mej. S. vermoe delijk opgelopen doordat zij in aanra king is geweest met een stoel of een ander stuk meubilair. Op hel bekende Kopje van Bloemendaal stuiven thans hon derden kinderen uren achtereen op hun sleetje van de besneeuw de hellingen. Nu er een flink pak sneeuw is gevallen vermaakt Marietje zich best op haar ehntje. Britse strijdkrachten in de oerwou den van Malakka hebben de leiders van de communistische partij in Ma lakka gedwongen, via Straat-Malakka naar Sumatra te vluchten. Naar men aanneemt, zullen de onge veer 6.000 terroristen in de rimboe op Malakka thans worden geleid van In donesië uit. De communistische Chinese ambassade te Djakarta is in staat de terroristen steun te verlenen in de vorm van inlichtingen en om hun een riem onder het hart te steken door middel van pamfletten. Britse militairen hebben Maandag in de omgeving van Nairobi de Afri kaanse bevolking van een dorp warme thee en broodjes gegevennadat zij het dorp hadden omsingeld en vragen hadden gesteld over de Mau Mau. Een 'winkelende vrouw kwam Zater dagmiddag aan de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam tot de ontdekking, dat zij haar portemonnaie miste waarin zich f 60.— bevond. De vrouwdie het thuis niet breed heeft, begon wanhopig te huilen. Dit trok de aandacht van een voorbijganger. Hij vroeg wat er aan de hand was en uit medelijden gaf hij haar spontaan een bedrag van f50. In de loop van de middag werd de portomannaie, bij de vrouw thuis be zorgd doordat de vinder in de porte monnaie een briefje met het adres van de vrouw had aangetroffen. Al het geld zat er nog in. Direct gaf de vrouw mid dels de politie de f 50,aan de gever terug. [)E MINISTERS van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier hebben Maandag in Berlijn in hun eerste ge heime vergadering besloten, dat zij niet later dan Vrijdag zullen beginnen met de behandeling van het Oosten rijkse staatsverdrag. Voor deze bespre king zal een delegatie der Oostenrijkse regering worden uitgenodigd. Deze zal onder leiding staan van minister Leo pold Figl. Verder hebben de ministers kwesties besproken, welke voortvloei den uit het eerste punt hunner agenda, „maatregelen tot vermindering van de spanning in internationale betrekkin gen en het bijeenroepen van een vijf- mogendhedenconferentie met China". Vandaag zal het debat over Duitsland worden voortgezet. Molotov heeft niet op een geheime zitting over dit .punt aangedrongen, zodat men weinig nieu we gezichtspunten verwacht. Er is in het communiqué over de ge heime zitting van Maandag met geen woord gesproken over het verloop der discussies over het Chinese vraagstuk. Voordat de bijeenkomst begon, hadden de Westelijke ministers afgesproken weliswaar verzet te blijven aantekenen tegen een poging, om Rood-China in bet algemeen beraad over politieke pro blemen te betrekken, maar in elk geval te gaan streven naar een oplossing van de impasse in de behandeling van het Koreaanse vraagstuk. Men weet dat zij zich reeds eerder bereid hebben verklaard, hierover en over andere Aziatische politieke kwes ties met de Chinezen te onderhandelen en daartoe desnoods een nieuwe confe rentie van alle betrokken landen bijeen te roepen, hoewel eigenlijk de politieke conferentie over Korea de aangewezen plaats voor zulk een overleg werd ge acht. Onder meer is Indo-China genoemd als een kwestie, die op zulk een bijeen komst zou kunnen worden behandeld Bidault heeft in dit verband een bewijs van goede wil van de Chinese regering verlangd. Molotov schijnt nu het afge lopen weekend een onderhoud over deze kwesties te hebben gehad met de plaatsvervangende Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Wang Tsja Sjang. die in Berlijn zou zijn aangekomen. Ook zou in het geheime beraad wor den gesproken over de Russische voor steilen inzake een wereldconferentie over ontwapening. Over de voortzetting van het gehei me beraad is niets bekend geworden. De barre koude en het witte, Oudhollandse sneeuwlandschap ten spijt gaat moeder-natuur on verstoord haar eigen gang. Elke dag komt het voorjaar meer naderbij. Daarvan getuigen ook deze lammetjes, die op de be sneeuwde weide bij de Noor- dervaart in de buurt van Stom- petoren wat warmte zoeken bij de dik in haar wollen vachten gehulde mama's. (Foto Jaap Schoen). 'P'OEN wij nog niet 20 lang geleden in Calcutta waren, vertelde de daar werkzaftie vertegenwoordiger van de K.L.M., dat „eerlang" een blad zou verschijnen onder redactie van de persdienst van de K.L.M., dat artike len zou bevatten over toeristische mogelijkheden in ons land en dat in grote oplage over de gehele wereld zou worden verspreid. Thans ligt dit blad, getiteld „Holland Herald", voor ons. Het is de editie voor de Verenig de Staten, maar er komen zeven ver schillende uitgaven in drie talen, be stemd voor dertig landen. Het is begrijpelijk, dat de K.L.M, de bedoeling heeft luchtpassagiers te winnen door de schone kanten van Nederland in den vreemde bekend te maken. Dat wij evenwel op deze plaats een paar woorden aan deze uitgave, die journalistiek bijzonder plezierig verzorgd is, willen wijden, is een gevolg van de gedachte, dat Nederland in het algemeen niet zo handig is zich goed in het buitenland „te verkopen". De Nederlander is voor zichzelf een slechte reclame- manager. Hij heeft bepaald enige schuchterheid te overwinnen vooraleer hij ronduit durft zeggen, dat zijn land toch maar een bovenstbest plekje grond is. Zelfs de regering, die nota bene be schikt over een speciaal apparaat als de Rijksvoorlichtingsdienst, heeft eigenlijk de slag van de reclame niet of maar nauwelijks te pakken. Toch is deze zijde van het vraagstuk der onderlinge omgang van de vol keren zeer belangrijk. Het heeft in particuliere kring lang geduurd, voor dat men het gewicht van een goede reclame is gaan inzien. De Verenigde Staten zijn ons daarin voorgegaan. Zonder geweldige campagnes is daar vrijwel geen product te verkopen. Deze methode wint in ons land zon der twijfel veld. De „public-relations"- afdelingen schieten als het ware uit de grond. Waaruit blijkt, dat haar arbeid vruchten afwerpt. Het doet hartverwarmend aan, dat het weer de K.L.M., een der maat schappijen met zeer sterke buiten landse bindingen, is, die een nieuw idee heeft uitgewerkt. Tweehonderdduizend exemplaren van de „Holland Herald" mogen niet al te veel lijken, ze worden tot, speciale instanties en belangrijke personen gericht. De „mond-propaganda" moet dan de rest doen. Wij hopen, dat Nederland en de K.L.M. er profijt van zullen f71 trekken. Verwachting tot morgenavond: DOORZETTENDE DOOI Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, plaatselijk vooraf gegaan door sneeuw. Geleidelijk tot krachtig toenemende wind, aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later tussen Zuid en West. Van nacht en morgenochtend plaatse lijk nog lichte vorst. Morgen over dag toenemende dooi. Woensdag: Zon op 8.06. onder 17.43 Maan op 10.25, onder 2.14

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1