ZELFBEDIENING Rubberlaarzen Duel tussen Kees Broekman en Andersen op 500 meter B. en W. van Zandvoort willen f 185.000 in circuit steken Staatscommissie dient ontwerp voor nieuwe Grondwet in en Goedkoop Wedstrijden te Kralingen gaan door Prins Bernhard stelde medaille beschikbaar Schoonrijden te Breda De Ruyter behaalde andermaal zege Nederlandse ploeg voor de Giro Curasao speelde gelijk tegen Wacker (0-0) Portsmouth in de vijfde bekerronde Arsenal ontving een uitnodiging uit Rusland Jongetje verdronk in rioolwak Droevig ongeval te Enkhuizen Voor nieuwe deklaag en restauratiegelegenheid KLEINE HANDELS ADVERTENTIES Stekkers Verhuis- SleutelspeciaHst De beste permanent Uw gebit stuk? Radio-distributie Schrijfmachines Wilt gij timmeren? Belangrijke afwijkingen op vele punten Scelba nu formateur iu Italië Een trein in India doodde groep arbeiders Stofzuigers Babybadjes F.M. Gelderse rookworst 69 Haagse leverworst .150 29 Gerookt vet spek 25 Gekookte worstjes per stuk 150 39 Paardenrookvlees 41 Edammer kaas 40± 22 Malse spercieboontjes per heet blik 78 2 hele blikken 150 Bruine bonen500 gram 39 ct Spliterwten500 gram 34-38 ct Appelstroopper pot 34 ct Vijgen en dadels nieuwste oogst 250 gram 1 9 ct Zwarte balletjes de echte babbelaars 200 gr. 28 ct Marie biscuits knappend vers 250 gram 29 ct Koffie250 gram vanaf 162 ct Santos koffie de allerbeste 250 gramspak 208 ct ALLEEN LANGESTRAAT 44 ALKMAAR Be betere permanent fi. 7.50 joh. kalksma Bergen BURGERLIJKE STAND in Zwart, Rood en Wit maten T25 Ï25 4^75 530 6^50 7.50 5J5Ö 5^95 bij de Heitoo Schaatswedstrijden voor de schooljeugd Gouden echtparen kregen Auto maakte slipper veel belangstelling BURGERLIJKE STAND Ijs Kops overleden DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 De Nederlandse en Noorse schaat senrijders, die aan het Europese kampioenschap te Davos hebben deelgenomen en vandaag te Kra lingen wederom tegenover elkaar op het ijs zullen staan, zijn Maandagavond per vliegtuig op Schiphol gearriveerd, waar zij verwelkomd werden door de he ren W. Egas, A. D. Leewis en W H. Taconis namens de K.N.S.B., dr A. G. M. Carlier en, wat de Nederlandse rijders betreft, door een aantal familieleden. Het Noorse gezelschap waarvan de heren M. Simonsen en H. Haraldseo leiders zijn, bestond uit Hjallis Ander sen, Roald Aas, Knut Johannesen, Ar- mand Karstensen, Vigo K. Hansen, Ar- ne Johansen en Torsten Seiersten. Ook Arve Sinnerud, in de Neder landse schaatsenrijderswereld bijna even bekend als in zijn eigen land, had de reis meegemaakt. Met het Ne derlandse zestal: Kees Broekman, Wim van der Voort, Wim de Graaff, Anton Huiskes, Gerard Maarse en Henk Schüler, waren Henny Roos, voorzitter van de technische commissie hardrij den langebaan, en Klaas Schenk, lid van die commissie en coach van de ploeg, meegekomen. In het American Hotel, waar de rij ders logeren, is 's avonds de loting ver richt voor de 500 meter van de wed strijden te Kralingen, welke in elk ge val doorgaan. Ze gaf het volgend resultaat: le rit JohansenHuiskes, 2e rit Karstensen Van der Voort, 3e rit Johannesen— Schüler, 4e rit Vigo K. HansenDe Graaff, 5e rit Roal AasVan der Eist, 6e rit AndersenBroekman, 7e rit SeierstenMaarse, 8e rit Dullaert (waarschijnlijk)Wevers, 9e rit Doets T. Rozendaal, 10e rit Van 't Oever— Olsthoorn, Het rijdgn van Maarse, die met een flinke verkoudheid uit Davos is terug gekomen, is nog niet zeker. De loting Op de ijsclub „Ijsvermaak" te Breda werden de wedstrijden om het kam pioenschap van Noord-Brabant in het schoonrijden gehouden. In de ochtend uren was de baan in goede conditie, maar toen 's middags de sneeuw bleef vallen, welke zich later nog vermengde met regen werd het ijs erg zacht, het geen de beslissingen moeilijk maakte. In de middag moest o.m. nog een viertal paren overrijden. Daar de eer ste plaatsen bezet werden door rijders en rijdsters, die reeds een kampioen schap van een der andere provincies behaald hadden, kwamen de titels van Noord-Brabant m handen van lager ge- klasseerden. De uitslagen luidden: Dames: 1 me vrouw Rommelaar (Enschede) 363 pun ten, 2 mej. Schipper (Zaandam) 351 punten, 3 mevrouw Brinkmeyer (Beets) 349 punten, 4 mevrouw Tab- be s (Hoofddorp) 303 punten (kam pioen van Noord-Brabant. Heren: 1 De Ruyter (Zaandam) 368 punten, 2 Hazelbag (Gouda) 367.5 pun ten, 3 Klootwijk (Rotterdam) 334 pun ten (kampioen van N. B.) Paren: 1 mej. Schipper en de heer De Ruyter 744.5 punten, 2 mevrouw Brinkmeyer en de heer Hazelberg 738 punten, 3 mevrouw Rommelaar en de heer Valk (Rotterdam) 700 punten, 4 mevrouw Tabbers en de heer Kooy- man (Zwijndrecht) 660.5 punten (kam pioenen). De besprekingen tussen de organisa toren van de Ronde van Italië en Kees Pellenaars over de Nederlandse deel neming aan de Giro 1954 (22 Mei13 Juni) hebben een voor beide partijen bevredigend resultaat opgeleverd. De Nederlandse ploeg zal naar allé waar- sclfljnlijkheid bestaan uit Wim van Est, Wout Wagtmans, Gerrit en Adri Voor- ting, Jan Nolten, Hein van Breenen en Thys Roks. Er is nog een kleine moei lijkheid wat het uitkomen betreft van Nolten, in verband met diens contract met Antonin Magne. maar het laat zich aanzien dat hiervoor een oplossing zal worden gevonden. Te Willemstad heeft het elftal van Curasao zich gerehabiliteerd voor de 10—1 nederlaag welke destijds tegen het Weense Wacker werd geleden. De revanchewedstrijd welke Zondagmid dag werd gespeeld eindigde namelijk in een 0—0 gelijk spel. In een voor de tweede maal overge speelde bekerwedstrijd van de vierde ronde heeft Portsmouth op het terrein van Arsenal met 4-0 gewonnen van Scunth'ir e United In de vijfde ronde, op 20 Februari te spelen, ontmoet Ports mouth in een uitwedstrijd Bolton Wan derers. voor de 5000 meter wordt morgen ver richt. Voor de eerste in het klassement over de twee afstanden heeft Prins Bernhard een zilveren medaille be schikbaar gesteld. Johannesen, Aas en Andersen keren na afloop van de wed strijd te Kralingen naar Oslo terug. De vier andere Noorse rijders zullen te Heerenveen en te Almelo aan de start verschijnen. De Engelse Football Association heeft een telegram van de Russische voetbal bond ontvangen, waarin Arsenal uitge nodigd wordt voor wedstrijden tegen Russische clubs op 2 en 5 Augustus van ait jaar in Rusland. Arsenal heeft deze uitnodiging in beraad genomen. De Rus sische bond zal in October of November een club naar Engeland sturen om daar enige wedstrijden te spelen. Sedert het bezoek van de Dynamo's in 1945 heeft geen enkele Russische ploeg meer in En geland gespeeld. Maandagmorgen, even voor twaalf uur, is te Enkhuizen de 7-jarige Benny Mulder, wonende aan de Snouck- straat, in een wak in het Waaigat ge raakt en jammerlijk verdronken. Het vreselijk ongeluk geschiedde op een moment, dat het niet door een volwassene werd opgemerkt. Een vriendje, dat vermoedelijk het onge luk wel zag gebeuren, trachtte direct de aandacht van de chauffeur van een passerende auto te trekken en toen dit mislukte, liep de kleine naar huis waar hij het droevige nieuws mededeelde. Onmiddellijk snelde zijn moeder om hulp uit, welke werd ver leend door de heren C. Reus en H. Overweel. Spoedig vonden deze het jongetje in het water voor de uitmon ding van een zich aan de Waaigat- zijde bevindend riool. Vermoedelijk is de kleine misleid door het laagje sneeuw, dat hier de uiterst dunne ijs korst bedekte. Toegesnelde doktoren zijn een uur bezig geweest om met kunstmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, helaas te ver geefs. Gisterochtend zijn op het Academie plein van de Leidse universiteit twee nieuwe klokken gedoopt, die binnenkort in het torentje van het academiegebouw zullen worden geplaatst. JJET ZANDVOORTSE gemeentebe stuur stelt de gemeenteraad, die op Dinsdag 16 Februari a.s. in openbare vergadering bijeen komt, voor over te gaan tot het doen aanbrengen van een nieuwe deklaag op het autocircuit voor een bedrag van f 160.000 en zich in be ginsel uit te spreken voor de stichting van een restauratiegelegenheid, waar van de kosten ongeveer f 25.000 zullen bedragen. Reeds in 1947 werd door ir C. Krijn voorgesteld de aanwezige puinfunde- ring te voorzien van een tussendek van hoogovenslakken en daarop een dek laag van asphaltbeton aan te brengen ter dikte van 5 cm. De Rijksoverheid maakte bezwaar tegen een investering van f 780.000 (inclusief andere voorzie ningen), waarna men besloot tot het aanleggen van een deklaagje van tee-- steenslag ter dikte van 2 cm. In 1953 werd het gemeentebestuur geadviseerd wederom een slijtlaag aan te brengen, doch mede doordat de klimatologische omstandigheden tijdens het aanbrengen van de slijtlaag zeer ongunstig waren, zijn de risico's welke aan dit riskante werk verbonden zijn, in de zomer van 1953 duidelijk aan de dag getreden. Het wekdek gaf tijdens de autowed strijden op 7 Juni 1953 reeds aanleiding tot ernstige klachten en de verwachting dat de conditie van het dek geleidelijk beter zou worden, bleek ijdel. De KNAC en de KNMV besloten toen het circuit wegens de gevaren voor de coureurs en de motorrenners voor auto- en motorwedstrijden af te keuren. Het college stelt thans voor afdoende maatregelen te treffen, opdat een con stante exploitatie van de Burgemeester van Alphenweg (circuit) fhet accomo- datie, waarin 2 mdvoort in de loop der jaren f 830.000 heeft geïnvesteerd, ver zekerd mag worden geacht. Ook hier is weer gebleken zo schrijven B. en W. dat het in 1947, onder de druk der omstandigheden toegepaste goed koop" niet anders dan „duurkoop" is. Zandvoort staat derhalve opnieuw voor een belangrijke investering ten behoeve van het circuit, maar er is geen andere mogelijkheid om de ren tabiliteit van het in deze weg en zijn accommodatie gestoken belangrijk ge meentelijk kapitaal te blijven verzeke ren. Zou de gemeente Zandvoort niet tot deze investering overgaan, dan zul len de auto- en motorraces voor de ■badplaats tot het verleden behoren, daar voor de jaarlijkse uitgaven we gens rente en afschrijving in totaal rond f 67.000 geen dekking meer aan wezig zou zijn, hetgeén een ernstige verstorende invloed op de i.emeentefi- nanciën zou hebben. Uitsluitend v. zakenlieden Prijs: 4 gedrukte regels grote kop inbegrepen 2.50, elke reg. meer 0.30 Kopy minstens één dag tevoren 14 ct., apparaatstekkers 35 ct., Schakelaars 65 ct., Plasticsnoer 15 ct. Distri butiestekkers. De Kampioen, Zilverstraat. transformatoren voor stof zuigers, wasmachines, hoogtezon, enz., goedkoper dan ombouwen. Techn.-Bur. Kamper, Laat 203-205, Alkmaar. Auto-, brandkast- en huis sleutels, Rep. sloten. Bel op! 3695. Spoorstr. 87. geeft Marie van Vliet voor f 6.50 Ritsevoort 10, Telef. 3763. Breng het naar de vakman. Rep. onder volle garantie. Vóór 5 uur gebracht nog dezelfde dag klaar. Nleuvvpoortslaan 127 2 x b. Uw oude naaimachine wordt weer als nieuw na een grondige revisie bij het N aaimaehineparadjjs Langestr. 73. Tel. 5575. Stekkers en verlengsnoeren weer leverbaar. Techn.-Bur. Kamper, Laat 203-205, Alkmaar. telmachines te huur, per dag, per week, per maand. Kantoormach.handel „De Lichte Toets'', J. C. v. d. Veer, Regulierslaan 20, Alkmaar. Tel. 4551. Koopt dan Uw hout bij Steyn, Zeswielen. Lederwarenreparatie Koffers en sportartikelen. Fa. J. Chatillon, Schoutenstr. 6 - Tel. 3987 JN 1950 HEEFT de regering een staats commissie tot herziening van de Grondwet ingesteld onder voorzitter schap van de minister van Staat, mr J. R. H. van Schaik. Deze bracht in 1951 een tussentijds rapport uit, dat als basis diende voor een aantal door de regering ingediende voorstellen tot wijziging van de Grondwet. Hiervan bereikte er slechts een het Staatblad. De commissie heeft thans haar eind rapport uitgebracht. Daaruit blijkt dat de commissie een nieuwe. Grondwet wenst in te voeren, welke in twintig hoofdstukken is verdeeld. De huidige telt er veertien. De voorgestelde Grondwet berust op dezelfde beginselen als de oude. Een minderheid heeft voorgesteld, aan de artikelen een ongenummerd artikel vooraf te doen gaan, waarin wordt uit gesproken, dat het staatsbestel wordt gedragen door erkenning van God als Schepper en Bron van het Recht. Een wijziging is voorgesteld in de regeling van de troonopvolging. Het koninklijk gezin en niet het stamhuis zou uitgangspunt voor de troonopvol ging moeten worden. Bij de regeling voor het regentschap wordt de moge lijkheid geopend, een regentschaps- raad te doen optreden, voor het geval onverhoopt geen geschikte candidaat voor het regentschap aanwezig is. Aan de Eerste Kamer zouden nog slechts de hoofdstukken betreffende het Huis des Konings, de Hoge Colle ges van Staat en de Nationale Schuld uit de begroting moeten worden voor gelegd. Het budgetrecht van dit or gaan zou dus worden beperkt. De zit tingsduur van de Eerste Kamer zou moeten samenvallen met die van de Tweede Kamer, zodat voortaan alle „senatoren" tegelijk zouden moeten aftreden. Er is een afzonderlijk hoofdstuk in zake de rechtswaarborgen opgenomen, waarin o.m. wordt uitgësproken, dat gelijkheid van rechten ongeacht sexe, ras of godsdienst wordt gewaarborgd In het hoofdstuk van de godsdienst is het voornaamste punt de regeling van godsdienstoefeningen buiten ge bouwen en besloten plaatsen. De com missie wil het bestaande processie verbod laten vervallen, doch de mo gelijkheid scheppen een verbod uit te vaardigen op grond van vrees voor verstoring van orde en rust. Voorts wordt voorgesteld, dat de Staat zijn verplichting to* betaling van over- heidstractementen aan predikanten en geestelijken zal afkopen. Tenslotte is voorgesteld, een nieuw hoofdstuk aangaande het Maatschap pelijk Welzijn op te nemen. Hierin zijn bepalingen neergelegd nopëns de vrij heid van arbeid, en die van verbruik, de zorg voor voldoende werkgelegen heid, de medezeggenschap van werk nemers in ondernemingen of bedrijven en het voorzien in het levensonder- van hen, die buiten eigen schuld hier toe niet in staat of in de gelegenheid zijn. In totaal zijn zeventien minderheids nota's aan het rapport toegevoegd. De voormalige Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scel ba, heeft gisteren opdracht gekregen tot het vormen van een nieuwe Ita liaanse regering. Scelba was lid van de regering-De Gasperi, die vorige zomer na de algemene verkiezingen aftrad. Hij is Christen-Democraat en staat bekend als een krachtig tegen stander van de communisten en de neo-fascisten. Scelba zal proberen een kabinet te vormen, bestaande uit Christen-Demo craten, Liberalen, Republikeinen en Sociaal-Democraten. Deze combinatie zou kunnen rekenen op een kleine meerderheid in het Huis van Afge vaardigden. In de 'omgeving van Benares (India) zijn '22 arbeiders omgekomen en 14 ge wond, doordat Maandag een aantal wa gons ontspoorde, omsloeg en op de ar beiders neerkwam. De arbeiders waren bezig met het leggen van een nieuwe spoorweg op een brug, toen de wagons de arbeiders verpletterden. Excelsior - Ruton - Hoover - Holland - Electra - Miele. Grote sortering. Reeds v.a. 75.Ook betaling in overleg. De Kampioen, Zilverstraat en Luieremmers in wit, rose en blauw. Fa. T. WOLZAK, Mient 20. Telefoon 2266. Frequentie Modulatie Een gevoelige ontvamger voor zelfbouw. Schema's verkrijgbaar k ƒ0.50. Techn.-Bur. Kamper, Laat 203-205, Alkmaar. ook van de heerlijke Gelderse rookworst die per stuk nooit minder dan 195 gram weegt. </m Dinsdag 16 Februari tenminste 195 gram ct gram ct 100 gram ct gram ct .100 gram ct jong 100 gram ct ct Prijsverlaging Schoenreparatie van het beste zoolleer en vakliedeD met diploma's waarborgen U 't beste. Herenzolen 2.90, dameszolen 2.40. Van het beste zooirubber: herenzolen 1.90, dameszolen 1.50. Keu rige en waterdichte afwer king. Op kleine karweitjes kan gewacht worden. Chatillon, de echte super largo, alléén Hoogstr. 15 en 20. Telef. 4145, Alkmaar. Schoenen vergroten en vor men naar de voet en anti; slip. Speciaal adres voor verven van schoenen, tassen enz. Schoenen per bode gebracht dezelfde dag klaar. Voor DAMES met zwak haar of ge- COITipIcct voelig hoofd speciale behandeling 2! HOOGSTRAAT bij de Nieuwesloot, telefoon 4453 Geboren: Trijntje Jannetje, dochter van C. J. Kooge en B. G. Westerterp; Geertruida Odilia Maria, dochter van J. P. Hopman en J. de Waard. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: geen. Overleden: Jan Hartog, 84 jaar; Jo hannes Cornelis Bijl, 68 jaar. KONINKLIJKE SUBSIDIE VOOR VRIJE SCHILDERKUNST De jury voor de Koninklijke subsidie voor Vrije Schilderkunst deelt mede dat volgens haar regelement dit jaar zijn afgetreden de heren Matthieu Wiegman te Bergen en prof. Jan Wie- gers, Amsterdam. In hun plaats heeft Hare Majesteit de.Koningin benoemd de heren: R. J. Draayer, 's-Gravenhage, H. H. Kamerlingh Onnes, Delft. 23—26 27—29 zwart 2122 30—34 35—33 3942 HERENOVERSCHOENEN 3.95 DAMESOVERSCHOENEN 6.95 7.95 KINDEROVERSCHOENEN 29—31 32—33 U vindt hiervan een ruime sortering LANGESTRAAT 78, ALKMAAR TEL. 3383 Gisteren werden door de O.L. scho len, de Chr. school en de R.K. jongens- en meisjesscholen schaatswedstrijden georganiseerd. De boeken, die konden worden gewonnen werden beschikbaar gesteld door de Ijsbaan Heiloo, terwijl de diverse onderwijzers een steentje bijdroegen door het beschikbaar stellen van kinderspelen. Honderden kinderen namen aan de wedstrijd deel. De uitslagen waren: Jongens 10 jaar: 1 Jaap Sombroek, 2 Dik Stroet, 3 Ruud Swaalf, 4 Ger' Dil lewijn; meisjes 10 jaar: 1 Annemarie Rus, 2 Rie Swart, 3 Anisette Nieuw- poort, 4 Alie Putten; jongens 11 jaar: 1 Adri Rotteveel, 2 Gert Groot, 3 Ruud Köhne, 4 Dik Beemster; meisjes 11 jaar: Beppy Aarman. 2 Annie Kaan dorp, 3 Marijke v. Balen, 4 Guda PjI- kes; jongens 12 jaar; l Huub Rotteveel, 2 Bertus Pilkes, 3 Wim Zwaan, 4 Jaap Balder; jongens 13—14 jaar: 1 Jan Zon neveld, 2 Kees Ramaker, 3 Rinus v. Bohemen, 4 Piet v. d. Hoorn; meisjes 1314 jaar: 1 Tines Sombroek, 2 Ria Pater, 3 Anna v. Drift, 4 Hanny Die- meer; meisjes 12 jaar; 1 Leny Onder water, 2 Aly Langeberg, 3 Trees Ligt- hart, 4 Git Bolten. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden voorwerpen werden aangegeven: sjaal, vulpotlood, een konijn, lederen hoofdkap, alpinómuts, schooletui en een ceintuur. Het echtpaar Bakker-Knijn heeft zeer veel belangstelling ondervonden tijdens zijn gouden huwelijksfeest. De receptie was druk bezocht. Buren en vrienden hadden een erepoort aangebracht en vele cadeaux en bloemen werden over handigd. Het echtpaar Randshuizen-Vader mocht al evenmin over gebrek aan be langstelling klagen. Het was vol op de receptie die het echtpaar 's middags in het Brunogebouw hield. Het werden voor de beide echtparen onvergetelijke dagen. Geboren: Yvonne H. M. d. van H. J. van de Boer en M, Mooij Henricus G. z. van G. A. Kaandorp en J, H. Morsch Veronica J. M. d. van F. van Veen en A. Kleef. Overleden: Frederik Ekamp, 56 j„ gehuwd met Reintje Brummer -Elisabeth Catharina Maria van der Mark, 79 j., gehuwd met Johannes Lammers Jan Westerink, 89 j., wed. van Margien Bot Willem van der Hoek, 84 j. Alaida Jannet Deij 69 j., gehuwd met Jan Arnoud Rutger Stuffken - Simon Ligthart, 85 j„ wed. van Jantje Louwen. Ondertrouwd: Petrus Johannes Ar- noldt. en Rosemarie van Loenen Albertus Krul en Johanna Harreveld. Gistermorgen slipte een auto op de Kennemerstraatweg door de gladheid van de weg. De bestuurder kon niet verhinderen, dat de volkswagen naar de linkerzijde van de weg gleed en daarna over de kop sloeg. De inzitten den, een dame, een heer en klein jon getje kwamen er betrekkelijk goed af. Alleen het jongetje kreeg enkele verwondingen. Een der oudste en bekendste-aanne mers alhier, nl. de heer IJ. K. M. Koos is op 71-jarige leeftijd overleden. De heer Kops is de stichter van het be kende aannemersbedrijf aan de Stati onsweg. AUTO ZONDER ACHTERWIELEN Het was wel een vreemde gewaar wording voor de chauffeur van de vrachtauto toen plotseling zijn twee linkerachterwielen er vandoor gingen. Hij slaagde er in de auto tijdig te stop pen voordat er ongelukken gebeurden. LELIJKE VAL Mevr. K. die reeds slecht ter been was, had het ongeluk in de vroege morgen haar been te breken. Zij ls in het ziekenhuis te Alkmaar opgeno men. Maandag waren de meeste hoofdver keerswegen in Servië onbegaanbaar door sneeuwstormen, die het Oosten van Zuid- Slavië voor de tweede keer in deze week teisterden. 1

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7