Professor Gerretson 70 jaar In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Gevaarlijke wegvernielingen bij opdooi Een merkwaardige politieke figuur Intelligent, maar soms onredelijk scherp Als Geerten Gossaert ook dichter Carnaval nadert Rekenmachine lost 360000 problemen op in een uur Openingsavond van Boekenweek 1954 Koningin ontving Leger des Heils-officieren Rijdt niet te hard en rem niet te snel De „Hawoma" wordt geliquideerd Beslissing viel na een rumoerige raadszitting Weer vier „Neptunes" in Nederland aangekomen De remmen van trein weigerden Personeel greep zeer kordaat in Meer subsidie gevraagd voor waterschapswegen Weer levenslang geëist in Varsseveldse moordzaak Dadelijk ongeval door de gladheid De 50.000ste Deventenaar krijgt studiefonds MrKan, de nieuwe secr.-generaal DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Pr of. Dr. F. C. Gerretson (Chr. Hist.) sinds 1938 is hij (Van onze parlementaire redacteur) yANDAAG, 9 FEBRUARI, viert pro fessor dr Frederik Carel Gerretson, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, zijn zeventigste verjaardag. In het algemeen ligt op zich zelf in het bereiken van de leeftijd der sterken geen verdienste; wel in de verovering gedurende deze zeventig jaar van een geheel eigen plaats in het Nederlandse politieke leven. Frederik Carel Gerretson werd op 9 Februari 1884 in Kralingen geboren als zoon van het Christelijk-historische Kamerlid B. J. Gerretson. Hij werd voor de handel opgeleid en studeerde o.a. in Brussel en in Londen. In Heidel- berg promoveerde hij summa cum laude tot doctor in de wijsbegeerte op proefschrift „Staat und Wirtschaft bei den niedrigen Jagern". Hij was vervolgens enige tijd werk zaam op het toenmalige departement van Koloniën en ging vandaar over naar de Bataafse Petroleum Maat schappij, waar hij gelegenheid kreeg verscheidene delen van de wereld te bereizen en ten slotte de functie vervulde van chef Algemene Zaken. In 1920 vertrok hij als directie-secre taris van de Ba taafse naar Lon den. In 1925 ont ving dr Gerretson een benoeming tot bijzonder hoog leraar in de kolo niale geschiedenis aan de Rijksuni versiteit in Utrecht; buitengewoon hoogleraar in de con stitutionele geschiedenis aan dezelfde universiteit. Prof. Gerretson heeft altijd een grote Ex-koning Faroek van Egypte heeft bekend gemaakt, dat hij de komende verkoop van zijn voormalige bezittin gen (juwelen, curiosa en kunstschat ten) door de regering in Cairo niet erkent. Kopers, zo deelde hij mee, zul len zich blootstellen aan eventuele aan spraken op door hen gekochte voor werpen. ln St Nazaire (Fr.) heeft men in een groot koelhuis electrische verwarming moeten aanleggen om te voorkomen, dat grote hoeveelheden vlees en fruit doorde vorst zouden bederven. In Milaan overleed op 79- jarige leeftijd de componist Vittorio Gnechhi Huscone. In Engeland is de eerste „voeder-generator" in gebruik genomen. Dit apparaat kan meer „atoombrandstof" leveren dan het ge bruikt. Kan een dergelijke generator op grotere schaal worden gebruikt, dan zal de atoomenergie veel goedkoper worden. Dan zal het misschien ook mogelijk worden geheel Engeland van electriciteit te voorzien met behulp van atoomenergie. De orthodoxe Israëlieten in Israel voeren reeds enkele dagen een campagne tegen de nieuwe door het parlement aangenomen wet, die de sectie op lijken toestaat voor studiedoeleinden en proefnemingen. De minister van Defensie van Soedan heeft de verwijdering gelast van af beeldingen van Britse vorsten uit de bureaux van het ministerie. Aan boord van het grote Noorse schip „Lis- holt" heeft zich een gasontploffing voorgedaan, die een dode en zestien ge wonden heeft geëist. Op het moment, dat Bedouinen er zich meester van wil den maken, heeft de Egyptische politie in een grot ruim 1700 staven spring stof (310 kg) in beslag kunnen nemen. Donderdag 25 Februari zullen in Amsterdam worden geveild 3643 hele en 105 halve kisten Java-thee, ruim 1000 kisten Sumatra-thee en 191 kisten Mozambique-thee. Het Algemeen Ver bond van Accountants houdt op 20 Fe bruari te Amsterdam een vergadering waarop zal worden gesproken over het belang voor de ondernemer bij het be- lastingplan-1953, Zondagnacht is door een felle brand in een Enschedese tex tielfabriek een grote partij fluweel verloren gegaan. Vele machines werden ernstig beschadigd. Alexander Krannhals heeft zijn functie van diri gent van de Nederlandse Opera weer hervat na optreden in Zwitserland, Pa rijs en Zweden. Dirigent Josef Krips is uit Amsterdam vertrokken voor een tournee door Zwitserland met de Wie ner Hofmusikkapelle. Een missie van het Internationale Monetaire Fonds deelt mede, dat India meer buitenland se hulp nodig heeft voor economisch vijfjarenplan Het gedeelte Raam- weg tussen de Waalsdorperweg en de Wittebrug in Den Haag zal zeer waar schijnlijk de naam „Plesmanweg" krii- gem In V -ere is op 72-jarige leeftijd de kunstschilder Jan Heyse overleden. Toen hij in zijn eentje een ijstocht maakte is mr H. J. van Nouhuys.^ sub stituut-officier van Justitie bij de rr„Vi|V,qnk te Amsterdam nlotseling on wel geworden en overleden. Door het springen van een waterleidingbuis in het gebouw van „Lp Moulin Rouge te Parijs is zoveel scbade aangericht, dat men schat, dat het herstel twee maanden zal duren. De schade wordt geraamd op ongeveer een millioen gul den.. In de woning van een alleen wonende 86 jarige vrouw te Detroit (V.S.). die zich in lompen hulde, heeft de politie Zondag een bedrag van ruim een half millioen dollar gevonden. De politip trof de vrouw zwaar mishan deld in haar huis aan. Vermoedelijk hebben inbrekers vergeefs haar ge dwongen te vertellen, waar zij het geld verborgen had. Een troepje zeehon den is naar men aanneemt door de koude tot bij Bonn de Rijn opgezwom- men, iets dat men voor zover bekend niet eerder heeft meegemaakt. Op een te Brussel gehouden veiling van schilderijen heeft een doek van de Bel gische kunstschilder Henri Eveneooel (1872—1899) de som van ruim f 23 000 opgebracht. Het is het stuk „Henriëtte met kapmanteltje", dat slechts 46 bij 38 cm groot is. belangstelling getoond voor de politiek, de historie en ook voor de dichtkunst. Dat blijkt o.m. uit een aantal geschrif ten van zijn hand: „Experimenten", een bundelgedichten, onder zijn pseu- doniefn Geerten Goosaert uitgegeven, „Nederlandse Gedachten", „Prolego mena der Sociologie", „Briefwisseling van Mr M. G. Groen van Prinsterer", „Geschiedenis der Koninklijke", „Ko ninklijk Kabinet of Dictatuur" en „Muiterij en Scheuring". In zijn gedichten (na zijn ene bun del heeft hij geen verzen meer gepu bliceerd) verraadt Geerten Gossaert zijn calvinistische afkomst. Hoewel hij duidelijk verwant is aan zijn tijdgeno ten de bundel „Experimenten" kwam uit in 1916 toonde hij toch een per- snoolijkheid te zijn door een eigen vorm aan zijn verzen te geven. Trouwens ook in de politiek heeft prof. Gerretson steeds een geheel eigen plaats ingenomen, een extreme plaats, waardoor hij de Christelijk- historische Unie, waarvan hij lid is en waarvoor hij sinds 18 September 1951 het lidmaatschap der Eerste Kamer vervult, nog wel eens in moeilijkheden heeft gebracht. In de Indonesische kwestie, die hem steeds zeer ter harte is gegaan, stond hij fel tegenover de regering. Tegen de souvereiniteitsoverdracht heeft hij zich in gezelschap van mannen als de heer Weiter en prof. Gefbrandy sterk verzet. Zijn redevoeringen in de Eerste Ka mer genieten immer de aandacht, niet alleen om de vorm, waarin zij zijn gegoten, maar ook om de afwijkende en niet zelden bezarre ideeën, die hij er doorgaans in verkondigt. Zijn gezag is betrekkelijk gering, want juist door zijn eigenaardige, min of meer wilde opvattingen wordt hij lang niet door iedereen ernstg genomen. J^ORT geleden nog heeft hij de Eer ste Kamer verbaasd door een inter pellatie aan te vragen over geheime clausules, die het E.D.G.-verdrag, naar hij' geloofde, zou bevatten en door zijn even verbluffende intrekking van dit interpellatie-verzoek. Deze geschiede nis typeert prof. Gerretson als politie ke formalist (hij stemde om formele redenen tegen de goedkeuring door Ne derland van het E.D.G.-verdrag). Het was de grijze senator opgeval len, dat in artikel 15 van het E.D.G.- verdrag gesproken wordt van „een door de regeringen overeengekomen opbouwplan" en dat dit plan niet aan de Kamer was overgelegd. Geheime clausules dus? Hij wilde er het zijne van weten en vroeg op 20 Januari jl. zijn interpellatie aan. Op 26 Januari deelde hij mee, dat hij inmiddels prompt en naar waarheid door de regering ingelicht was, dat het opbouwplan in de niet-Nederlandse parlementaire bescheiden en in de wandeling „accoord special militair, trés secrèt" (Militaire overeenkomst, zeer geheim) genoemd wordt, doch dat hij dit opbouwplan zeer beslist niet zo noemde en dat hij door Zijn interpel latie-verzoek, dat hij op dat ogenblik Reeds zijn in Duitsland op tal van plaatsen de Carnavalsfeesten begonnen. Zo viel in Ludwigs- burg het bovenstaande monster te bewonderen. In de moderne burgerluchtvaart re kent men met grote getallen, die vooral tegenwoordig een grote omvang hebben aangenomen. De KLM heeft voor het verwerken van deze getallen thans een rekenkundig brein in gebruik genomen, dat in staat is de ingewikkeldste reken kundige problemen binnen de kortst mogelijke tijd op te lossen. Deze robot, een vernuftige rekenmachine uit Ame rika, kan 360.000 rekenkundige hande lingen per uur verrichten. De „hersen- windingen" bestaan uit ontelbare elec- trisched raden, de machine, die werkt met 1200 radiolampen in tweetallig stel sel, is gekoppeld aan een mechanische ponsmachine. De robot is zo eerlijk, dat na een gemaakte fout onmiddellijk een rood licht begint te branden. En tenslotte nog dit. Het mechanische brein heeft minder tijd nodig de ingewikkelde for mules feilloos te berekenen, dan de tijd die een mens nodig heeft om de for mule te lezen. introk, ertoe had bijgedragen geza menlijk met de regering vast te stel len, dat geen geheime clausules be staan. Het was alles een beetje verward, maar het siert de jubilaris, dat hij tot de erkenning van de onjuistheid van zijn aanvankelijke opvattingen is ge komen. KOPPIG VOLHOUDEN fvJIET altijd kan hem deze lof worden toegezwaaid. Hij is bijvoorbeeld eens tegen een tegenwoordige minister te keer gegaan op een wijze, die geen zijner medeleden als redelijk kon aan vaarden, zonder dat hij amende ho norable maakte. In zo'n geval poogt hij met formalistische redeneringen zijn straatje schoon te praten. Niettemin, het is altijd weer een genoegen, naar de nu zeventigjarige, intelligente en scherpe prof. Gerretson te luisteren en om te zien, hoe hij (wellicht ondanks zichzelf) zijn stem mingen verraadt door bijvoorbeeld als een vis op het droge-happend door de vergaderzaal rond te lopen, door vlak tegen het spreekgestoelte of vlak voor een orerende minister te gaan staan (prof. Gerretson lijdt aan doof heid en gebruikt een gehoorapparaat) of demonstratief niet te luisteren. Prof. Gerretsoninderdaad een merkwaardige figuur in de Nederland se politiek! Van harte gunnen wij hem nog jaren zijn plaats in de Eerste Ka mer. Ook dit jaar zal de traditionele boe kenweek worden ingeluid met een officiële openingsavond, die mede ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Haagse Boekhandelaarsvereni ging op Vrijdag 26 Maart gehouden zal worden in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Den Haag. Het programma op deze avond „Het Boek en de Muzen" wordt voor de pauze verzorgd door het Ballet-Recital met medewerking van de leden van het Residentie-orkest. Onder meer zal de première gegeven worden van het speciaal voor deze gelegenheid ge maakte „Ballet van de lezer". De mu ziek is van Jurriaan Andriessen, sce nario Jan Hulsker, choreografie Sonia Gaskell. Na de pauze treden de leden van het Residentie-orkest op in „De geschiedenis van een soldaat". De mu ziek is van I. F. Strawinsky, vertaling M. Nijhoff. De regie berust bij Paul Steenbergen. Jurriaan Andriessen heeft de muzikale leiding. De avond wordt besloten met het traditionele schrijversbal. H.M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvan gen mevr. kolonel J. P. Smael-Joosse, weduwe van wijlen de chef-secretaris van het Leger des Heils kolonel J. Smael en majoor M. E. Crok, secreta resse van het maatschappelijk werk on der de vrouwen en kinderen in Neder, land. Hare Majesteit liet zich door bei de officieren voorlichten over de ver scheidenheid van activiteiten van het Leger des Heils en de arbeid onder vrouwen. (Van onze Haagse redacteur) J-JET ministerie van Verkeer en Water staat heeft er dezer dagen de aan dacht op gevestigd; dat vele weggedeel ten, naar het zich laat aanzien, de ge volgen van opdooi zullen ondervinden, zodra de vorstperiode ophoudt. Die weggedeelten zullen dan niet of min der goed berijdbaar zijn, waarvan zo wel wegen als vrachtauto's grote scha de kunnen ondervinden. Vandaar dat erop aangedrongen wordt, .zoveel als mogelijk is te transporteren vóór de dooi invalt. Wat is nu die opdooi, hoe ontstaat hij, wat zijn de gevolgen en wat kan er eventueel tegen gedaan worden? Op dooi is de aanwezigheid van een brij achtige massa direct onder het wegdek. Bij vorst wordt de grondlaag onder het wegdek langzaam afgekoeld. Iedere grondsoort is een slechte warmtegelei der, zodat de koude slechts traag naar de diepte doordringt. Het is in ons land voor zover bekend, zelfs in de streng ste winter niet voorgekomen, dat de vorst veel dieper dan een .meter de grond indrong. Valt nu plotseling de dooi in, dan wordt de bevroren laag van boven aan getast en aangezien zich onder deze laag ook grond van boven 0 graden Cel sius bevindt, zit er op korte afstand onder het wegdek dus als het ware een harde bevroren schijf. Waar de dooi bovendien dikwijls gepaard gaat met regenval of met het binnendringen in het weglichaam van grote hoeveelheden water, afkomstig van smeltende sneeuw welk water op de harde laag van onder het vriespunt vastvriest ont staat spoedig een volkomen waterdichte laag ijs. Tussen het eigenlijke wegdek (klin kers bijvoorbeeld) en de ijslaag is de temperatuur boven het vriespunt. Hier kan het water dus wel doordringen. Maar doordat deze laag betrekkelijk dun is en het water niet in de bodem kan wegzakken is de grond vlak onder het wegdek al gauw geheel met water verzadigd. Rijdt nu een voertuig over de weg, dan zoekt het water een uitweg voor de erop geoefende druk en aangezien het voertuig zich voortbeweegt en mis schien snel voortbeweegt, verplaatst ook de druk zich snel, waardoor het water onder het wegdek gedwongen wordt snel te stromen. Het zoekt zich een weg door de nauwe openingen tus- De meerderheid van het college van B. en W. van de gemeente 's Graven- hage heeft in de gisteravond gehouden rumoerige raadsvergadering twee mo ties, inhoudende een zo snel mogelijke liquidatie van de Haagse woningbouw maatschappij „Hawoma" en het benoe men van liquidateuren, onder wie twee nog in aanbouw zijnde huizenblokken moeten worden afgebouwd, overgeno men. De moties waren ingediend door de heer A. Smitskamp, leider van de A. R.-fractie, en mr G. L. Mens Fiers Smeding, VVD-fractievoorzitter. Zoals bekend is, was de „Hawoma" welke was opgericht met aandelenka pitaal van de gemeente Den Haag, in ernstige financiële moeilijkheden ge raakt. Na middernacht nam de raad de vol gende beslissingen: de Hawoma moet geliquideerd worden; B. en W. zullen twee liquidateuren benoemen; aan de ze laatsten zal f 300.000 als hoogste crediet worden gegeven om twee in aanbouw zijn woningblokken te voltooi cn; de gemeente zal f 700.000 op de Hawoma-aandelen bijstorten en de lo pende schulden van f 362.000 over op geleverde bouwwerken en verdere schulden, begroot op een millioen, voor onderhanden zijnde bouwwerken del gen. sen de zandkorrels en neemt kleideel- tjes en dergelijke mee. Op de duur neemt het water zoveel van deze kleine vaste deeltjes op, dat een dikke brij ontstaat. Het is duidelijk, dat dit alleen mogelijk is, als het zand voldoende on zuiverheden bevat. Grote weggedeelten kunnen door de brijlaag, als het ware ondermijnd wor den. Wanneer er een auto overheen rijdt, begint het wegdek plotseling te golven, totdat het voertuig er doorheen zakt. Bij plotseling remmen wordt het wegdek niet zelden vernield. Door het gat kan de modder ontsnappen. Niet alleen brengt dit de hinder mee van het hoog opspatten van deze modder, telkens als er een auto doorheen rijdt, maar wat nog veel erger is: waar de modder naar boven komt, zakt het weg dek in en het ontstane gat wordt, door dat de zich nog onder de stenen bevin dende modder een uitweg vindt, ge leidelijk groter. In enkele dagen kan een gat van enige meters groeien tot enige honderden meters. Vroeger maakte men zich over het verschijnsel van de opdooi niet onge rust. Er was toen zeer weinig wegver keer en men sloot eenvoudig de weg af, zolang de opdooi voortduurde. Lan ger dan een week is dat nooit. Later begon men er wel aandacht aan te besteden. De moderne wegen zijn vrij van opdooi, o.a. door het voor schrift van de Rijkswaterstaat om bij de aanleg van nieuwe wegen zand van voldoende zuiverheid te gebruiken. Helaas zijn er tal van oude wegen vaak uit vorige eeuwen waarop meermalen opdooi voorkomt. Deze we gen worden verbeterd door het inbren gen van zand tot 80 centimeter diepte Bij het herstellen van wegvakken is mén wel op grond gestuit, die nog af komstig moet zijn uit de Middeleeuwen. Men wierp toen het vuil op straat, waar het op de duur vermengd werd met zand. Later werd hierover een weg aangelegd. Zelfs is nog afval van een slagerij uit de Middeleeuwen gevonden ODdooi komt uiteraard vooral voor bij klinkerwegen. Maar ook asphaltwegen kunnen er door beschadigd worden met name wanneer tijdens het sneeuw ruimen de sneeuw naar de kant van de weg is geschoven. Het smeltwater kan dan onder het wekdek dringen. Gistermiddag zijn twee „Lockheed- „Neptune"-lange afstandsvliegtuigen, speciaal bestemd voor de opsporing van onderzeeboten, op het vliegveld Valkenburg aangekomen. Twee andere zijn doorgestuurd naar de vliegbasis Leeuwarden. Dit is de tweede zending van deze soort, die Nederlang ontvangt. De eer ste vier Neptunes zijn zoals men weet, in December in ons land aangekomen, De vliegtuigen die gisteren zijn aan gekomen worden door dezelfde beman ning gevlogen, die de eerste zending van Amerika naar Nederland over brachten. Zoals is gemeld, zullen deze bemanningen nog enige malen naar Seattle gaan, om de rest van de twee motorige „Neptunes" te halen. KRAAMVERZORGSTER PER HELI COPTER NAAR „LELYSTAD" Gistermorgen is een helicopter in Emmeloord geland om een kraamver zorgster aan boord te nemen en naar „Lelystad" te brengen, waar haar hulp dringend nodig was. De heli copter landde in Emmeloord op een daarvoor gereed gebracht terrein bij de centrale werkplaats. De baby was Zondag geboren. Omdat bij moeder en kind complicaties waren opgetreden, oordeelde de dokter in „Lelystad" de overkomst van een kraamverpleegster uit Emmeloord nood zakelijk. De hulp werd ingeroepen van de Marineluchtvaartdienst. „Lelystad" in het IJselmeer is zoals men weet geïsoleerd. De VARA heeft het voornemen zijn cmroepgebouw te Hilversum belangrijk uit te breiden. Men hoopt nog dit voor jaar te kunnen beginnen met de bouw, die zeker twee jaar zal duren. MISSCHIEN KOMT het doordat de koude wat is afgenomen, maar dit weekeinde werden enkele gemoederen op het ijs van de Wittenkade in Amsterdam zo verhit dat er een fikse vechtpartij ontstond. Het begon met een juffrouw, die een paar rondkrabbeiende kinderen omver reed. Een andere juffrouw le verde hier krachtig com mentaar op en weldra trokken zij elkander de fraai gekapte haren uit het hoofd. Een heer schaatste ter hulp om de vechtende vrouwen reso luut te scheiden, doch werd tegengehouden door een los werkman, die zich het merkwaardige schouwspel van dit vrou welijk partijtje worstelen op de schaats niet wilde laten ontgaan. Hierdoor ontstond een nieuw ge vecht op een wat manne lijker basis. Toen de poli tie kwam opdagen waren de vrouwen spoorloos verdwenen. De mannen kwamen bont en blauw op het politiebureau te recht. £)E ENGELSE P.T.T. zal het hare wel den ken van het publiek. P.T.T.-ambtenaren die controleren of alle bezit ters van een televisie toestel wel het verschul digde kijkgeld hebben betaald klagen er over, dat zij zo dikwijls voor niets aanbellen. In ver schillende delen van En geland zijn nameiyk vier maal zoveel televisie-an tennes als televisie-toe stellen. Men wil blijk baar „duur" doen tegen over de buren. Het is bij de Hagenaars af. QE ANTI-COMMUNIS- TEN in Oost-Berlijn hebben nieuwe spoor kaartjes in omloop ge bracht. De kaartjes geven recht op een enkele reis van de Alexanderplatz naar de Loebliyanka- gevangenis in Moskou. Volgens het gedrukte op de kaartjes zijn zij alleen geldig voor regerings ambtenaren van de Rus sische zone en bedraagt de prijs per rit vijftien jaar. JN JAPAN IS onlangs de eerste wedstrijd ge houden in het pijproken. Overwinnaar werd de in de journalistiek vergi ijs de Shinichiro VVatanabe, die buitenlands corres pondent is geweest in verschillende Europese hoofdsteden. Er was een veld van vijftien mede dingers. Watanabe hield gedurende een uur, veer tien minuten en drie en twintig seconden de brand in 3,3 gram tabak en bleef hiermee acht en twintig minuten en dertien se conden onder het wereld record van de Amerikaan se pijprookexpert, die Opa Klijzing versloeg. ALLE KAMELEN, dit de Egyptische grenzen passeren, zullen voortaan door de douane gepur geerd worden, daar smokkelaars de dieren dikwijls grote ampullen van plastic of metaal doen inslikken, welke ge vuld zijn met verdoven de middelen. In Egypte wordt tegen de handel hierin reeds jarenlang een verbitterde strijd ge voerd. Toen onlangs een Britse militaire patrouil le enkele in de woestijn gearresteerde smokke laars aan de Egyptische politie uitleverde, waren de mannen van Naguib zo dankbaar, dat zij hun Engelse aartsvijanden letterlijk om de hals vie len. [)E RECHERCHE in Til burg heeft een veel belovend gezin gearres teerd, namelijk een vijf enveertigjarige weduw vrouw, haar zestienjarige pleegzoon en een acht tienjarige kostganger. De twee jongens hebben zich schuldig gemaakt aan een hele reeks diefstal len, o.m. van geld, schil der- en bouwmaterialen, kippen, vogels, wol, bo ter, hammen en peper koeken. De materialen werden verwerkt in het huis van de oudere vrouw, die ervan mee profiteerde. De jongens zagen zelfs kans een ka- katoe, die in de leeuwen- kooi van het Tilburgse dierenpark was opgeslo ten, in handen te krijgen. Dezer dagen liet een jeugdige scribent, van wie men op grond van zijn oplei ding een beter inzicht in de problemen van de Nederlandse taal mocht verwachten, in zijn bericht een vrouw op het EIS" vallen. Nu kan men in de eeuw van het atoom allerlei ingrijpende wijzi gingen in de materie verwachten, zodat het dus op zichzelf niet zo verwonder, lijk is, dat de uit bevriezing ,van gewoon schoon water ontstaande stof vol komen onvoorbereid tot EISwordt. Ons doet zoiets echter nog een beetje onwennig aan, omdat wij gewend zijn aan minder revolutionnaire ingrepen in ons wereldbeeld. Helemaal verwonderlijk is trouwens de omzetting van gewoon ijs in eis niet. Zoiets is mogelijk in een tijd, waarin men scholen sluit wegens een gastekort, nadat men eerst met alle middelen het gebruik van deze warmte bron heeft opgejaagd. Enfin, laat de kinderen maar op het eis spelen. Dat is beter dan dat men er naar streeft, onder deze door gebrek aan vooruitzien ver. oorzaakte moeilijkheden de kinderen toch nog te leren dat ze slechts op IJS kunnen schaatsen en dat een EIS alleen maar van doen heeft met een minder prettige vorm van gesprekstaal JSJAAR thans blijkt is Zaterdagavond bij Venray door kordaat optreden van treinpersoneel der Nederlandse Spoorwegen een botsing tussen twee diesel-electrische treinstellen voorko men. De trein, die om zeven minuten voor half negen uit Roermond naar Hengelo (O.) was vertrokken en om streeks tien over negen in Venray had moeten stoppen, reed het station Ven ray voorbij, omdat de remmen weiger den. Vóór het station Venray stond voor een onveilig signaal de diesel- electrische trein te wachten die om streeks vijf over half tien uit Nijmegen in Venray moest aankomen. Beide trei nen zouden elkaar deze avond in Ven ray moeten passeren, omdat dit voor en na dit station wegens enkel spoor onmogelijk is. De wagenvoerder van het Nijmeegse treinstel zag de uit de tegenovergestel de kant komende trein door het on veilige uitrijsignaal rijden en hij zette zijn treinstel onmiddellijk een eind achteruit. Inmiddels had het treinperso neel van de voor Hengelo bestemde trein bemerkt dat er iets niet in orde was: het trok aan de noodrem en daar door kwam de trein vlak voor de tegenligger tot stilstand. Bij onderzoek is gebleken dat de remmen van de uit Roermond komende trein hebben geweigerd. De passagiers hebben hun reis na ongeveer een uur oponthoud kunnen vervolgen. Voor 1954 is op de begroting van Waterstaat wederom 1 millioen uitge trokken voor tegemoetkoming in de kosten van onderhoud van quartaire waterschapswegen. Dit bedrag wordt door de Stichting voor de Landbouw als volkomen ontoereikend beschouwd. Daarbij komt, dat naar het dagelijks bestuur der stichting vreest, de voor stellen van de commissie-Oud, waar van een subcommissie de financiering der niet-rijkswegen heeft bestudeerd, alsmede de thans nog toekomstige con clusies van de pas opgestelde commis sie financieel bestel wsterschapswegen nog lange tijd op verwezenlijking zul len moeten wachten. Overeenkomstig een verzoek van de commissie grondgebruik van de stich ting heeft het dagelijks bestuur dan ook besloten de minister van Water staat te verzoeken in afwachting van maatregelen gebaseerd op de studie van beide bovengenoemde commissies, een hoger bedrag voor 1955 voor het on derhoud der waterschapswegen op te voeren. De procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof, mr N. S. Hoekstra, heeft gistermiddag in de voortgezette behandeling van de zaak tegen de 54- jarige landbouwer D. J. L. te Heelweg bij Varsseveld bevestiging van het vonnis van de Arnhemse rechtbank ge- eis'ti levenslange gevangenisstraf. De procureur-generaal achtte het primair ten laste gelegde, moord met voorbe dachte rade, bewezen. Zoals bekend wordt verdachte ver volgd wegens het veroorzaken van de dood van drie buurtlieden, twee broers en een zuster te Lindert, door tijdens hun afwezigheid vergif in hun eten te strooien. Uitspraak op 18 Februari. Gisteravond om ongeveer kwart over zes is in Waddinxveen een verkeers ongeval gebeurd, waardoor de 23-jarige fabrieksarbeider M. N., afkomstig uit Gouda, om het leven is gekomen. De fabrieksarbeider reed per fiets in de richting Waddinxveen, toen hij waar schijnlijk als gevolg van de gladheid van de weg is geslipt, tegen een auto bus aangereden, en daarna op de weg gevallen. Het slachtoffer werd overge bracht naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De vader en moeder van de 50.000ste Deventernaar, Lambertus Johannes Kwakkel, hebben na langdurig overleg met de burgemeester van Deventer, mr H. W. Bloemers, besloten dat het be drag, door gmeente en burgerij bijbe dragen voor hun zoon, besteed zal wor den voor een studiefonds. De schenking der burgerij zou aan vankelijk in een bouwkas worden ge stort. De vader achtte echter de daar aan verbonden bezwaren en lasten te groot, zodat hij definitief de studie fondskeuze heeft vastgelegd. —De rechtbank te 's-Gravenhage heeft beslist, dat de gevangenhouding van mr M. H. H-, een van de verdedigers van de Berkelse arts, met één maand verlengd zal worden. Mr J. H. Kan is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot secretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken, als opvolger van de tot Commissaris der Koningin in deze provincie benoemde dr Prinsen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 8