Extra steun voor de vervanging van krotten mm Strijd om Loeang Prabang thans begonnen Noordzeekanaal krijgt een mistverlichting Zowel voor de particuliere als voor woningwet-woningen Winters loverwerk in beeld Radio-conflict Kruiend ijs op de dijk bij Oudeschild Woensdag io Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE'DAGBLADEN 151e Jaargang No. 34 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Met ingang van 15 Februari Ameland nu geheel geïsoleerd Herhalingsoefeningen 44e Regiment gevechtsgroep uitgesteld Doorzetten dooi waarschijnlijk WEERBERICHT Groot gebied ontruimd en platgebrand Minister Pleven is in Saigon aangekomen Protest tegen Nrd-Korea Gezin in Graft door gas bedwelmd iiiiliilll P. Rodenburg Statenlid van Noord-Holland Veiligst bevaren kanaal van Europa Volkswagen bij Oosthuizen tegen Naco-bus gebotst IBI JH Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: R M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Xel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 OM ALTHANS een begin van krotopruiming mogelijk te maken, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting twee regelingen in het leven geroepen, op grond waarvan de overheid extra financiële steun kan verlenen voor woningen, die worden gebouwd ter vervanging van krotten. Er is een regeling voor woningwetwoningen (gebouwd door woningbouwverenigingen en gemeenten) en een voor woningen, die door particulieren worden gebouwd en bewoond. De regelingen zijn respectievelijk verwerkt in de beschikking bijdragen Woningwetbouw 1950 en in de premie- en bijdrageregeling Woning bouw 1933. Zij zullen op 15 Februari in werking treden. DE EERSTE regeling biedt de ge meenten de mogelijkheid de huur van de te bouwen woningwetwoningen tij delijk te verlagen en daardoor voorma lige krotbewoners in de gelegenheid te stellen zich langzamerhand te gewen nen aan een hogere huur dan zij jaren lang gewoon waren te betalen. De Voor het eerst sinds het invallen van de vorst is Ameland met zijn bijna 2400 j huurveriaging heeft een aflopend ka- VioivmiArc vnllciHir ppVtnlpprH WPfPnS v-nlrt^r n-vlU- i »-.! i_ bewoners volledig geïsoleerd. Wegens het slechte zicht konden gisteren geen vliegtuigen op dit Waddeneiland lan den. Tot nu toe waren iedere dag post en passagiers van en naar het vasteland gevlogen. Door de hoge waterstand op de Wad denzee. waarop het ijs is gaan kruien, was de stand de afgelopen nacht zelfs 1.38 mtr. boven A.P. De laagste water stand tijdens de vorstperiode was nor maal 20 cm. beneden A.P. Het kruien de i.is heeft een eiken meerpaal van de steiger bi.i Nes doen afknappen, vier werden omgebogen. Men hoopt dat de ijstoestand op de Waddenzee met een paar dagen zo is, dat de bootverbin ding met de vastewal weer tot stand kan worden gebracht. De steiger van Schiermonnikoog is bedekt met ijsblokken, die nu reeds manshoogte hebben bereikt. Zodra de Oostenwind aanwakkert, zullen de ijs massa's een groot gevaar gaan vormen. De schepen, die daar gemeerd liggen, zijn volkomen door het ijs ingesloten en worden bedreigd met indrukking. Nu reeds heeft het ijs een grote ravage op de schepen aangericht, terwijl meerpa len als lucifershoutjes zijn afgeknapt. Overigens is Schiermonnikoog geheel geïsoleerd wegens laaghangende mist. Zes sterke ijsbrekers hebben gisteren een groot gedeelte van de Lek open gebroken. Gisteravond werd van het Westen uit het dorpje Langerak bereikt waardoor de rivier thans over een leng- van ongeveer 24 km open ligt. De herhalingsoefeningen van de 44e Regiment gevechtsgroep, die gehou den zouden worden van 8 Maart tot 3 April zijn uitgesteld tot begin Augustus, aangezien door de strenge vorstperiode de nodige voorbereidin gen voor de levering ernstig zijn ge stagneerd. Koning Winter heeft alvorens afscheid te nemen vooral gister nacht nog flinke speldeprikken gegeven. Voor het eerst in deze winter werd de laagste tempera tuur ie Den Helder waargenomen waar het kwik in de thermometer tijdens langdurige opklaringen nog tot 10 graden Celsius daal de. Overdag komt in een deel van ons Tand lichte dooi voor, maar deze heeft niet veel te betekenen want in het Noordelijk deel van ons land bleef het ook gisteren de gehele dag nog vriezen. Was het Maandag nog een grote vraag of de vorst door zou zetten, nu menen wij de oceaandepressies met dociweer de beste papieren te moeten toekennen. Een actieve depressie nadert de Britse eilan den en zal vandaag ook bij ons de barometer doen stijgen en de wind uit Zuidelijke richting doen toenemen. Er is enige sneeuw of regen te verwachten. Het doorzet ten van de dooi is bij deze ont wikkeling zeer waarschijnlijk ge worden, zodat wij de komende dagen vermoedelijk overgeleverd worden aan depressies met regen en wind. Koning Winter zal zich echter nog niet ver in Oostelijke richting laten verdrijven, zodat de koude vorsttlucht voorlovig nog wel dicht in de buurt blijft. Voor het Noordoosten van het land: overwegend zwaar bewolkt met aanvankelijk sneeuw, later overgaand in regen en plaatselijk mist. Morgen lichte dooi. Aanvan kelijk krachtige Zuid-Oostelijke wind, later matige Zuidelijke wind. Voor het Zuidwesten van het land: zwaar bewolkt met enkele opklaringen. plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Flinke dooi. Matige tot krachtige wind tussen Zuid on Zuidwest. Donderdag Zo op R.04. onder 17.45 rakter. De verlaagde huur zal namelijk elk jaar zodanig worden verhoogd, dat na vijf jaren de normale huur wordt betaald. Voor het eerste exploitatiejaar be draagt de huurveriaging voor woningen geschikt voor de huisvesting van vier of minder personen ten hoogste f 100 per woning, vijf of zes personen ten hoogste f 125 per woning, zeven of meer personen ten noogste f 150 per woning De huren van de desbetreffende wo ningen worden dus gedurende vijf ja ren met resp. f 20, f,25 en f 30 per jaar verhoogd. De helft van het huurverschil zal door het rijk worden bijgedragen, de andere helft moet voor rekening van de gemeente komen. De rijksbijdrage wordt alleen toege kend voor zover een ten minste even groot aantal krotten wordt opgeruimd of blijvend aan de bewoning wordt onttrokken, als nieuwe woningen wor den gebouwd. De regeling biedt ook de mogelijk heid tot opschuiving, d.w.z. dat ook zij die een nieuwe woning betrekken en daardoor hun oude woning vrij maken voor krotbewoners, voor een lagere huur in aanmerking komen als hun inkomenspeil daartoe naar het oordeel van de gemeente aanleiding geeft. De mogelijkheid tot huurveriaging van de te bouwen woningen mag echter alleen worden gebruikt ten behoeve van hen, die tot dusver niet een gelijkwaardige of betere woning bewoonden. (Zie verder elders in dit blad) DE VERDEDIGERS van Loeang Prabang, de residentie van de koning van Laos, hebben Dinsdag aan de Noordelijke grens van de stad gevechten geleverd met regionale troepen van de Vietminh, die langs de Soeong op de Noordelijke toegangsweg tot de stad de sterkte van de strijdkrachten der Franse Unie proheren te peilen. De voorhoede van de „ijzeren divisie" der Vietminh was de stad gisterenavond tot op twintig kilometer genaderd. Vooruitgeschoven colonnes van de hoofd, macht lagen op vijftig kilometer van de stad. Men verwacht overigens, dat het nog ivel enige dagen zal duren, voor de hoofdmacht Loeang Prabang heeft bereikt. Vlotten met het zware materiaal zakken thans de Namhoe af. £)E FRANSE strijdkrachten hebben in tussen de ontruiming van de dalen der Namhoe, Soeong en Seng zo goed als voltooid. Daardoor kunnen de vlot ten met het zware materiaal der Viet minh ongehinderd de rivier afzakken. Zij trekken langs de zwartgeblakerde resten van de platgebrande en door de bevolking verlaten dorpen. Alle voor raden zijn hier weggevoerd of vernie tigd. De regering van Laos heeft afge kondigd, dat Loeang Prabang tot het einde zal worden verdedigd. De koning zal temidden van de bevolking blijven. In de delta van de Tonkin zijjj bittere gevechten aan de gang, teneinde de binnengesijpelde eenheden van de Viet minh te vernietigen. Er wordt slag ge leverd om geïsoleerde en versterkte dorpen in de onder water staande rijst velden, die uitgangspunten voor de aanvallen der opstandelingen vormen. De stad Kontoem, op 250 kilometer van de hoofdstad Annam, Hue, is door de bevolking veriaten. Ook een deel van de bezetting is teruggetrokken. Dit is geschied met het oog op de zware druk die de Vietminh hier uitoefent. Groot belang wordt gehecht aan de aanwezigheid van de Franse minister van Defensie, Pleven, in Indo-China. Pleven is Dinsdagmorgen in Saigon aangekomen en zal in de komende 14 dagen uitgebreide besprekingen voeren met de Franse commissaris-generaal Dejean, en met de Franse bevelhebber der Uniestrijdkrachten, generaal Navar re. Ook zal hij de leiders der verbon den staten Vietnam, Laos en Cambodja ontmoeten. Op het ogenblik vertoeft er in In do-China een zeer groot aantal hoge Franse, Britse en Amerikaanse officie ren. Er is zelfs reeds sprake van, dat de Verenigde Staten hun huidige orga nisatie voor hulpverlening zullen om zetten in een missie naar het model van die welke ie 19471949 in Grieken land en Turkije orde op de militaire zaken heeft gesteld. Het opperbevel der Verenigde Naties in Korea heeft de Noordelijken er van beschuldigd, de bestandsovereenkomst te hebben geschonden door illegaal oor- logsvliegluigen in Noord-Korea in te voeren. Aan de neutrale commissie van toezicht is verzocht een diepgaand on derzoek in te stellen. Een ernstig geval van gasvergiftiging heelt zich gistermorgen voorgedaan $n het gezin van de heer W. Stoop te Graft. Bij het ontwaken bleken zes leden van dit gezin onwel te worden, terwijl kort daarop bij hen allen bewusteloosheid in trad. In de nacht had men wel gemeend een gaslucht te ruiken, maar door het feit, dat er zich in de gehele woning geen gasleiding bevindt, (het gezin kookt nl. electrisch), meende men hier geen aan dacht aan te behoeven schenken. Veilig heidshalve had de heer Stoop echter toch nog een raampje opengezet, wat zeer zeker ernstige gevolgen heeft voorkomen. Na het opstaan geraakten de heer en mevrouw Stoop, benevens vier kinderen van resp. 17, 10, 8 en 6 jaar oud, be wusteloos. Vooral de beide eerstgenoem- den bleken er ernstig aan toe te zijn. Nadat dokter Wegdam de eerste hulp had verleend, bleken de kinderen al spoe dig geen hinder van een en ander te on dervinden. De ouders waren 's middags echter nog niet geheel en al hersteld. De vergiftiging vindt waarschijnlijk haar oorzaak in het ontsnappen van gas uit een oude nog in de woning aanwezi ge gaspijp. De mogelijkheid van kolen damp is nl. uitgesloten, omdat de kachel niet brandde, terwijl de mogelijkheid van voedselvergiftiging uitgesloten kan wor den. Vandaag zijn in Djakarta besprekin gen begonnen tussen de Indonesische re gering en een delegatie van de KLM over de toekomst van de Garuda Indo nesian Airways. WmÊÊÊSMM v Ten boorden van Oudeschild teerden de ijsschotsen door de zee opgestuwd, tegen de glooiing van de c ijk. Op verschillende plaatsen kwamen de brokken zelfs aan de binnenkant van de dijk terecht, zachte weer lokte vele kijkers naar dit echt winterse tafereeltje. Het Plotseling was het zover. Een enkele sneeuwbui, ivat ruige vorst en daar was het. tover, werk verrichtde zwarte bomen en struiken waren veranderd in ragfijne witte kant. Onze foto- graaf kon het niet laten er een plaatje van te maken. Ten slotte, dacht hij, brengt de win ter niet uitsluitend ongerief. (Foto Jaap Schoen) Tot lid van de Provinciale Staten van Noord Holland is, in de vacature ont staan door het overlijden van de heer A. Sietsma te Alkmaar, benoemd ver klaard de heer P. Rodenburg (arb.) te Enkhuizen. J-JET IS bijzonder gemakkelijk een eenvoudige zaak ingewikkeld te maken. Toen de overgangsperiode in de radio na 1945 tot het verleden be hoorde, kregen de herrezen omroep verenigingen de volle kans middels vrije propaganda leden-luisteraars te winnen. Zij hebben van deze gelegen heid niet alleen royaal gebruik ge maakt, de luisteraars hebben door hun toetreding in groten getale duidelijk te kennen gegeven, dat zij geen enkel be zwaar koesterden tegen een terugkeer van het omroepbestel van voor 1940, dat dus klaarblijkelijk het best bleek te passen bij de politieke en religieuze stromingen in ons volk. Deze keuze is naar ons voorkomt nooit twijfelachtig geweest. Men voteerde voor de VARA, de AVRO, de NCRV en de KRO en er was slechts een betrekkelijk kleine groep, welke zich schaarde onder de vaan van de VPRO, de enige omroep, die de totstandkoming van een volle dig nationaal radio-instituut nastreefde. Wij hebben nog onlangs, toen wij het toekomstige televisie-bestel aan een onderzoek onderwierpen, vastgesteld, dat gedane zaken nu eenmaal geen keer nemen: de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan niet uit handen van de omroepverenigingen wegnemen, wat deze organisaties al ge ruime tijd in handen hebben. Men mag principieel nog zozeer overtuigd zijn van het feit, dat een nationale omroep de brede belangen van ons volk beter zou kunnen dienen dan de afzonderlijke omroepverenigin gen, daarmee is geenszins gezegd, dat deze algemene radio ooit een feit zal worden. Integendeel. Wij geloven, dat de vier grote omroepverenigingen vast in het zadel zitten en dat de VPRO niet veel moeite zal hebben te voldoen aan de eisen betreffende het ledental, zoals deze in de nieuwe omroepwet zijn gesteld. Daarmee zijn, naar onze mening, de echte, grote problemen uit de aether verdwenen. De strijd is voorbij; de posi ties zijn afgebakend. Men kan natuur lijk op onderdelen van de wet met de wetgever van mening verschillen. Maar dit verklaart nog niet de heftige aan val, welke de secretaris van de VARA, de heer Broeksz, kortgeleden tegen de VPRO richtte. Deze aanval maakte op ons de indruk van de olifant, die op het punt staat de muis te verorberen. Afgezien van de vraag of de heer Broeksz op onderdelen de waarheid heeft gesproken, mag men zich afvra gen wat hem tot deze scherpe toon heeft gebracht. Zeker, de VPRO mag misschien enige invloed hebben op de intellectuele leden van de Partij van de Arbeid, de VARA zal van deze om roep toch nimmer ernstige verliezen behoeven te vrezen. Wij herhalen: daarvoor zijn de ter reinen thans te nauwkeurig afgeba kend. Het vier-zuilen-systeem in de radio is werkelijk onwankelbaar. Er is in Hilversum maar één strijd, welke wij kunnen waarderen. Dat is de strijd om het beste programma. En op dit gebied is nog door niema-d een éclatante overwinning behaald. (Van onze speciale verslaggever) OP VERSCHILLENDE punten van het Noordzeekanaal, zo vernemen wij, zal een mistverlich ting worden aangebracht, die het navigeren voor de schepen in dit kanaal moet vergemakkelijken. Reeds thans is er sinds vele jaren een verlichting langs dit bij het Rijk in beheer zijnde ka naal, die bij duisternis en slecht zicht de boorden markeert en aldus op dit in hoofdzaak rechte kanaal voor de scheepvaart een goede geleiding vormt. Op iedere oever staat om de 200 meter een lichtmast, in de bochten staan ze wat dichter bij elkaar. De licht bronnen zijn schuin tegenover elkaar geplaatst, zodat een schip nooit meer dan 100 meter van een der masten verwijderd is. PEEDS geruime tijd is men bezig de gloeilampen door natriumverlich- ting te vervangen. Daardoor wordt het Noordzeekanaal, waarin geen stroom staat, tot een der veiligst bevaren ka nalen van Europa. Er bleven evenwel nog enkele moeilijke punten over: de spoorbrug bij Velsen en de Hembrug. De -eerste zal, als daar de tunnel ge reed is, verdwijnen. Verwacht mag worden, dat bij de bouw yan een tun nel bij de Hembrug ook deze brug za) worden verwijderd. Vóór het zover is, moeten hier ech ter voorzieningen worden getroffen. Men moet in staat zijn reeds op 300 tot 500 meter afstand te zien, of de brug geopend is en of men dus al of niet kan doorvaren. Het is nu de be doeling op de pijlers van de bruggen zogenaamde „land-hailers" aan te bren gen, zodat men van de brug af Kan waarschuwen, dat de brug openstaat of open zal gaan. Tevens worden op de rustpijlers mistlampen aangebracht, die een gèrichte bundel sterk wit licht uitstralen. De doorvaartopening wordt daardoor duidelijk aangegeven. Ook de Velserkom het gedeelte van het kanaal achter de grote slui zen was een moeilijk punt. Hier is een schip verder van de wal af dan ergens anders op het kanaal, zodat er minder geleiding is. Het kwam daar door dikwijls voor, dat boten, die op radar binnenvaren, wel in de sluizen konden komen, doch enige moeite hadden met het oversteken van de Velserkom. Op de remstoelen dat zijn grote ducdalven aan de Noord-Zuid-bin- nentoegang tot de Noordersluis en up het binnen- en buitenfront van deze sluis komen eveneens gerichte mist lampen. Eén serie is speciaal bestemd voor het scheepvaartverkeer van de Noordersluis naar de Velserbrug. De lichtbundels van de lampen van deze serie schijnen in westwaartse richting. Van de andere serie zijn de bundels naar het Oosten gericht; zij zijn voor het verkeer van de brug naar de Noordersluis. De lichtsterkte van de bundels is, in het hart gemeten, 190.000 kaars. Als de mist niet erg dicht is, zouden zij kunnen verblinden. Het is echter mo gelijk in dit geval de lampen op een geringere sterkte te doen branden. Tengevolge van de mist en de gladde weg en waarschijnlijk ook, omdat de bestuurder niet voldoende rechts hipld, kwam gistermorgen op de Hoornse Jaagweg te Oosthuizen een Volkswapen m botsing met een Naco-bus. In "de Volkswagen bevonden zich vier inge zetenen van Westwoud, die op weg wa ren naar de markt in Purmerend. Een van hen ,de heer C. Slot kreeg pen zware hersenschudding en moest naar het Stadsziekenhuis in Hoorn worden overgebracht. k

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1