Een jaar Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal BRYLCREEM In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog FEIT Een Syrische apotheker lichtte laden in Amsterdam IEUWS Onderlinge handel der zes landen nam sterk toe yyteumeitkk SLOAN'S liniment' or een favoriet Velsen rden i iffer te Voortgaande actie tegen kartels Illegaal in Nederland Twee Duitse jongens op zwerftocht de haarcrème die het „glansrijk" wint Baby in wieg verbrand Hond beet gasslang door Gestolen brandkast in gestolen auto Geslaagde inbraak toch nog mislukt Vragen aan minister over Staatsloterij Een jaa r met aftrek geëist Egmondermeer zonder boerenarbeiders Provinciale opbouwdag in Noord-Holland 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Boerderij afgebrand Een waterloze brandweer keek machteloos toe L_ EN COMMENTAAR DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 roepen, iets t, zeide spre- •ekening moet ïbaseerd is op kelijke bouw- rek der sub- jreker sociaal ■ningen voor ïker nog, dat en Rotterdam ;n een klein alen, als een aan eerst- jeeld ter na- ëlndlgd tiatief van de liging gehou- onder leiding uit Voorburg, jd. Hionderd- lessen in vijf wat van op- de heer Bibo eleerde, waar voorzitter, de racht voor de n waardering r met sigaren iel Op de laat- nogelijk was, gen" het pry- nomen, 'n ijs- zoor een lief- ïnsdagmiddag steun van de erij zal een 'ge gezinnen olpen. De uit- dde als volgt: laatsen: 1. K. K. Bakker, 4. hardrijden op Maarts, 2. A. ard. i, uitgaande ib en onder idstrijden in tussen ploe- 'rsem. Vorige :e gemeenten :dstrijden ge- t dat Hens won. ,n revanche- sselbeker in- oek had voor 1; twee grote an 500 meter :t. De rijders :maal rijden, broek 18 van le snelste rij- ichikbaar. De ;t: le pr. J. 2. J. v. d. 3. G. Waal, Spanbroek) d) Kamers van r, Haarlem, dam, 's Gra- Leiden heeft el en Fabrie- ;n adres ge il Verkeer en ndacht wordt men onhoud- tand bij het Gevreesd in de tijd, 7oor het ge lei, door de eer nog aan- irden. Wacht- nuten tijdens t tot de uit- ringend be- im aan deze istreuse toe- eind te ma- aan een ver ban de bouw m. Dat deze ?mpo van de ij in schrille arme belang, ïgelijke ople- wordt ge er een nood- gevonden en ernstige twij- svoeging van iet oeverver- ;en zodanige id bij Velsen ableem daar- de minister ■orderen, dat i in versneld it inmiddels t gevonden einde maakt. i rnhem heelt r geeist, nu a). Hij was, ekkende toe- te-ziekenhuis •ven is thans :ind uit het hij beneden hij beneden volgen van jkt te heb- ikt het best. (Van een speciale verslaggever) LUXEMBURG Het is thans een Jaar geleden, dat de eerste gemeen- tchappelijke Europese markt (ge- pteld onder supra-nationale instel lingen) voor steenkolen, ijzererts en schroot werkelijkheid werd. Jean Monnet zei op die dag: „Sinds vanmorgen zijn wij, Duitsers, Bel gen, Fransen, Nederlanders, Itali anen en Luxemburgers, Europea nen geworden. Er zal geen Duitse steenkool en geen Frans staal meer zijn, maar de Europese steenkolen en het Europese staal zullen vrij van het ene land naar het andere vervoerd kunnen worden, alsof er elechts één land bestaat met 1,»5 millioen verbruikers." Ï")EZE woorden waren misschien wat al te optimistisch, feit is dat op een beperkt gebied dat echter funda menteel is voor de ontwikkeling zowel economisch als sociaal, van de zes leden-staten van de Gemeenschap de Hoge Autoriteit bevoegdheden ver wierf die tot dusverre door de natio nale regeringen werden uitgeoefend. De voornaamste belemmeringen bij de onderlinge uitwisseling van de pro ducten, die vallen onder de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal .douane-rechten, contingenten en de- viezenbelemmeringen en de voor naamste discriminaties op het gebied van de prijzen der producten en op het terrein van het transport zijn ver dwenen. De uitwisseling van de goe deren is sterk toegenomen. Zowel voor de producten als voor de verwerkende industrie is de mogelijkheid geschapen voor nieuwe initiatieven. Dank zij de overgangsmaatregelen, opgenomen in het Verdrag en toegepast door de Hoge Autoriteit zijn er geen ruwe versto ringen van de productie en van het prijspeil voorgekomen. HE verschillende regeringen hadden zelf talrijke en gecompliceerde sub sidies ingevoerd ten gunste van bepaal de ondernemers. Er bestonden prijsega- lisatiefondsen en bepaalde voorkeurs regelingen voor een aantal verwerken de industrieën. De Hoge Autoriteit De cijfers van de scheepvaart door het Amsterdam-Rijnkanaal in 1953 ge ven een flinke stijging te zien in verge lijking met de daaraan voorafgaande jaren. Het nieuwe Amsterdam-Rijnka naal benoorden de Lek werd in 1953 bevaren door 119.000 schepen tegen 97.000 schepen in het jaar 1952 Het Maastrichts Stedelijk Orkest geeft op 24 Februari in samenwerking met de Carnavalsvereniging een concert, dat geheel staat in het teken van het feest der zotternij. Prins Carnaval en zijn voltallige raad van elf zullen het con cert bijwonen. In verband met zijn komend vertrek als commandant van de vliegbasis Leewarden, werd kolonel B. J. Fiedeldy op Vlieland een af scheidsdiner aangeboden. Op dit eiland is nl. een detachement van de LSK ge vestigd. Ook de gemeente Bolsward zal zich aansluiten op het Oostneder landse aardgasnet. Het Rotterdamse Toneel bracht Dinsdag in de Maasstad de première van het blijspel „Ik heb je lief, Valerie", van Marcel Achard, die volgens zijn zeggen dit stuk schreef voor „toutes les midinettes en les amou- reux de Paris". V Dat er „op de grond" een groot aantal vlieguren wordt ge maakt, blijkt uit het feit. dat de afde ling linktraining van de KLM op Schip hol dezer dagen het vijftig duizendste „droogvlieguui"' sedert haar bestaan boekte. Linktrainers zijn namaak-vlieg- tuigjes, waarin alle vliegers op gezette tijden moeten lessen. Ook Prins Bern- hard oefent regelmatig op een dezer toestellen. Na drie weken in Moskou te hebben vertoefd is de Russische am bassadeur te Teheran weer in Perzië teruggekeerd. V Door het kantelen van een betonmolen bij de in aanbouw zijn de Sakoema-dam (Japan) zijn acht ar beiders om het leven gekomen. Sinds het begin van de bouw verloren reeds twintig arbeiders hier het leven, f In het ziekenhuis in Den Haag is weer 'n nieuwe alastrim-patiënt opgenomen. Het aantal zieken bedraagt nu 22. In het landbouwkundig station te Abidjan aan de Ivoorkust is een Nederlands pa viljoen geopend. Dit om Nederlandse onderzoekers in staat te stellen studies te maken op het gebied van de tropi sche landbouwkunde. Minister Staf heeft gisteren in Den Haag de raad van advies, inzake luchtvaartongevallen bij de Koninklijke Luchtmacht geïnstal leerd. De minister noemde de lucht vaartongevallen in de vele landen een welhaast nationaal gevaar van de eer ste orde. Het Rotterdams Toneel heeft „Marike van Nieumeghen" in stm die genomen. Max Croiset voert dé re gie en speelt de duivel. Andrea Dom burg zal de rol van Marike vertolken. Op het Aletta Jacobs-herinnerings- diner, dat Dinsdag, op haar honderdste geboortedag te Amsterdam werd gege ven, werd o.a. het woord gevoerd door mevr. mr J. Stoffels-Van Haaften, lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. Het bestuur van de Neder landse Radio Unie zal ook dit jaar een dirigentencursus organiseren en wel van 21 Juni tot en met 23 Juli. Het to taal aantal leerlingen was vorig jaar 68, waarvan 22 buitenlanders. Deze laatste deelnemers kwamen uit 13 lan den. De Japanse onderwijzers zijn gisteren begonnen met hongerstakin gen en andere protestdemonstraties om dat een wetsontwerp de onderwijzers politiek^ activiteit wil verbieden. heeft dit hele samenstel van maatrege len moéten aanpakken omdat deze uit supra-nationaal oogpunt niet aanvaard baar waren. Sommige van deze maat regelen zijn verboden, andere verzacht en een enkele ook voorlopig gehand haafd om economische en sociale ver storingen te voorkomen. Al deze voor schriften ondergaan een nieuw onder zoek. dat in de meeste gevallen voor het nieuwe kolenjaar, dat op 1 April a.s. begint, moet zijn beëindigd. Bij de openstelling van de gemeen schappelijke markt heeft de Hoge Autoriteit ook een prijspolitiek moeten vaststellen die zich moest aanpassen bij de marktsituatie van de verschil lende producten. Voor steenkool be stond in Februari van het vorig jaar voor bepaalde soorten een tekort, waardoor de Hoge Autoriteit ertoe overging een soepel systeem van ma ximumprijzen af te kondigen. Dit systeem is reeds op enkele punten ge wijzigd. Voor I April moeten nieuwe beslissingen ten aanzien van de steen koolprijzen worden genomen. Voor het ijzer voerde de Hoge Auto riteit onmiddellijk bij de openstelling der gemeenschappelijke markt de vol ledige vrijheid van de prijzen in. Voor het schroot golden aanvankelijk stren ge regelingen en een systeem van ma ximumprijzen per zone. Later werd een organisatie gesticht en een prijs- egalisatiefonds voor aankopen van schroot van buiten de landen der Ge meenschap ingevoerd. Dit systeem heeft tot bepaalde moeilijkheden ge leid en hoewel de bestaande bepalin gen tot 31 Maart a.s. van kracht blij ven wordt toch bestudeerd, welke wij zigingen noodzakelijk zullen zijn. De maximumprijzen voor het schroot die in Maart werden vastgesteld, werden op 15 Juni en op 15 Januari telkens met 3 dollar per ton verlaagd. pjET meest in het oog springende en meest onmiddellijk gevolg van de openstelling der gemeenschappelijke markt is een sterke toeneming van het handelsverkeer tussen de landen van de Gemeenschap. Alle zes landen en alle producten van de Gemeenschap hebben die opgaande lijn gevolgd. De uitwisseling van steenkool tussen Frankrijk en het Saargebied niet mee gerekend, was er toch een grotere in- en uitvoer van steenkolen tussen de zese landen van de Gemeenschap on derling, die 3.425.000 tonnen groter was (21,7%) in 1953 dan in het voorafgaan de jaar. Deze toeneming van de onderlinge in- en uitvoeren is des te merkwaar diger omdat zij plaats had in een pe riode waarin het steenkoolverbruik over het algemeen iets terugliep, voor sommige groepen verbruikers zelfs met 7% in vergelijking met 1952. Het is ten dele aan de vergrote in- en uitvoer tussen de landen van de Gemeenschap te danken, dat de invoer van Amerikaanse steenkolen terugliep van 16.339.000 ton in 1952 tot 6.527.000 ton in 1953. Een vermindering met liefst 60% Voor het erts leverde de openstel ling van de gemeenschappelijke markt zeer belangrijke veranderingen op. In Januari en Februari van het vorig jaar werden gemiddeld 959.000 ton per maand verzonden. In alle maanden na de openstelling van de gemeenschap pelijke markt (met uitzondering van de stakingsmaand in Frankrijk) kon de uitvoer worden gehandhaafd op meer dan 1.100.000 ton per maand. Voor het schroot spreken de cijfers nog sterker. In Januari en Februari werd gemiddeld per maand slechts 35.000 ton schroot geleverd van het ene land binnen de Gemeenschap naar het andere. Van 1 Maart tot 1 Decem ber liep dit zelfde maandgemiddelde op tot 77.000 ton. Gedurende de eerste elf maanden van 1953 werd in de ver schillende landen uit de andere landen i de Gemeenschap aangevoerd 758.000 ton schroot tegen 396.000 ton in dezelfde periode van 1952. T-IET is duidelijk dat alle doeleinden van het verdrag niet in één jaar verwezenlijkt konden worden. Ook de gemeenschappelijke markt toonde nog gebreken. De Hoge Autoriteit heeft echter voor de volkomen verwezenlij king van de bepalingen van het Ver drag een overgangstermijn van 5 jaren tot haar beschikking. De Hoge Auto riteit is er zich wel van bewust dat er nog veel moet gebeuren voor de ge meenschappelijke markt met vrije con currentie even goed functionneerd als in b.v. één groot Europees land. de de een Zowel in de steenkool- als in staalindustrie zal een actie tegen kartels ertoe moeten leiden dat einde wordt gemaakt aan iedere be ïnvloeding, die in strijd zou zijn met de in het verdrag verankerd liggende beginselen van de gemeenschappelijke markt. Als de douanerechten en de contigenteringen al zijn vervallen, als ook bureaucratische moeilijkheden die aan de vrije uitwisseling der goederen in de weg staan worden bestudeerd, dan geschiedt dit niet met het doel dat in de plaats daarvan andere moeilijk heden worden opgeworpen door onder linge afspraken tussen de ondernemin gen over de verdeling van de markt Als voor het staal de prijsvaststelling door de regeringen is verdwenen, dan is dit niet geschied om in de plaats daarvan nieuwe prijsvaststellingen te krijgen als gevolg van afspraken tus sen de producenten. Tenslotte zullen op het terrein van het transport nog verdergaande maat regelen moeten worden genomen om te bereiken dat ook de laatste discri minaties verdwijnen. De Hoge Auto riteit zal aan het eind van dit jaar de daartoe nodige voorstellen aan de zes regeringen moeten doen. Twee in de Amsterdamse haven schijnbaar doelloos rondzwervende jongens trokken Dinsdag de aandacht van een agent van politie. Toen hij hen ondervroeg bleken zij alleen Duits te kunnen spreken. „Wjj hadden in Wuppertal geen werk meer en besloten de wereld in te trek ken", vertelden zij, nadat ze aan de hoofdstedelijke vreemdelingendienst waren overgegeven. Ze hadden geen van beiden een pas poort en vertelden, hoe ze op een avon tuurlijke voettocht door de bossen ille gaal de Nederlandse grens waren over gekomen. Vandaar waren ze deels per trein, deels te voet en deels „liftend" naar Amsterdam verder gereisd. Erg teleurgesteld over het feit, dat ze in handen van de politie waren geval len, waren ze niet, want intussen was het laatste geld, dat ze bezaten, opge raakt. Gisteren zijn de beide jongens, de 22- jarige S.S. en de 19-jarige G. P., beiden uit Wuppertal, onder hoede van twee rechercheurs per trein teruggebracht naar de Duitse grens en aldaar overge geven aan de Duitse autoriteiten. OMDAT Brylcreem smetteloze haarverzorging waarborgt. OMDAT Brylcreem waardevolle, haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog haar weer vitaal maakt en de hoofd huid verkwikt. BRYLCREEM is geëmulgeerd.., geen overdadig* vettigheid dus County Ptrfumery Co. Ltd., Stanmore, England Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam (Advertentie. Ing. Med.) CEN ARME Braziliaan- se mijnwerker, José Alves Nery, vond acht jaar geleden een sma ragd van 26 kilo, waar van de waarde op tien millioen gulden werd geschat. Een „vriend" van hem, Lopez de Sil- va, slaagde er echter in het kostbare rotsblok „ter bezichtiging" in handen te krijgen en smokkelde het naar de V.S., waar hij het ver kocht. Nery diende een aanklacht in en nu leve ren Noordamcrikaanse en Braziliaanse recht banken nog steeds ver beten slag over de vraag, wie de werkelijke eige naar van de schat is. Intussen ligt de smaragd al zeven jaar lang in een door de politie ge huurde safe te wachten. Nery moet straks de huur betalen, welke f 400,per maand be draagt. In totaal tot dus ver reeds f 33.600, Nery doet er verstandig aan het proces te win nen. TN KERKRADE is een gouden echtpaar Zon dagmorgen in het open baar tweemaal op mu ziek onthaald, ongetwij feld tot ongenoegen van de heer Beel, die dat toch beslist niet wil hebben. Maar het jubi lerend koppel was nu eenmaal bijzonder popu lair in Kerkrade en een feestelijke aubade is er nu eenmaal gewoonte in zo'n geval en daarom is het toch gebeurd. Eerst wandelde een Duits orkest luid spelend en niet strafbaar rond aan de andere kant van de grens, die dwars door het stadje loopt (aan de Duitse kant heet het Herzogenrathstrass), zo dat heel Kerkrade op schrok uit slaap of ge bed. Dit geschiedde, toen het gouden paar per koets op weg was naar de kerk. Kort na de hoogmis werd het menens. Toen liep de Nederlandse harmonie „St. Caecilia" schette rend en tuitebollend van feestvreugde door de straten. Zij was wél strafbaar, maar wilde het wel op een proefpro ces laten aankomen. Nu, dat komt er dan ook van, reken maar. Na vijf minuten werd de hele harmonie al op de bon gezet. Maar féést was er in Kerkrade. Over dat proefproces hoort u nog van ons. En dan hun eigen minister Beel!! ALLE inwoners van Neusee bij Gelnhau- sen in West-Duitsland schrokken zich onlangs op een nacht de rambam, toen om half drie de kerkklokken luidruch tig begonnen te beieren. Beducht voor een ramp snelden zij hun huizen uit, de koude nacht in, alleen maar om te ont dekken, dat het horloge van de klokkenluider drie-en-een-half uur vóórliep. VOLGENS een Hon gaars blad klaagden de arbeiders van de Hongaarse machinefa briek „Orien" er on langs over, dat de cen trale verwarming niet werkte en zij vernikkel den van de koude. De thermometer, welke de directeur toen bü hen aan de muur hing, wees echter bijna zeventig graden Fahrenheit aan. Toen de arbeiders daar op de thermometer on der de arm van een sneeuwpop buiten de fa briek staken, bleef deze toch op hetzelfde streep je staan. Het was een nèp-thermometer. Waar mee het blad maar weer heeft aangetoond, welk een baatzuchtige uitzui gers en schavuiten alle fabrieksdirecteuren toch wel zijn. CEN TRAM op de lijn Rijssel—Roubaix— Tourcoing heeft op haar eigen houtje, zonder be stuurder, een traject van maar liefst negen kilo meter afgelegd, daarbij verscheidene kruispun ten passerend, zonder enig ongeluk te veroor zaken. De wilde rit be gon bij een viaduct. Hier was de tram eerst tot stilstand gekomen doordat de beugel van de stroomdraad afge raakt was. De conduc teur was toen op het dak geklommen om de beugel op zijn plaats te brengen, maar bij het tot stand komen van het contact kreeg hij zo'n schok, dat hij naar be neden viel. Tegelijker tijd begon de tram haar vrije rit. Aan het eind punt te Roubaix ploegde de wagen zich nog een eindweegs door het pla veisel om tegen het huis van een kleermaker tot staan te komen. CEN BELANGRIJK be- richt uit Londen: In Britse ambtelijke lucht vaartkringen is een nieu we term ingevoerd ter vervanging van de po pulaire naam „vliegende schotel". Men zal voort aan namelijk spreken van „U.F.O." (unidenti fied flying object) of wel „ongeïdentificeerd vliegend voorwerp". Vliegende schotel klinkt alweer zo banaal. „Wat heeft zij, dat ik niet heb", kan de Britse vrouw zich thans met enig recht afvragen wanneer zij met de Venus van Milo wordt geconfronteerd, nu de Clothing Industry Development Council aan de hand van statistische gegevens heeft uitgemaakt dat de gemid delde Britse vrouw een figuur heeft dat vrijwel overeenkomt met dat van da Venus van Milo. De cijfers zijn gebaseerd op een enquête die in 1951 is gehou. den door een groep experts, die door het ministerie van Gezondheid is op geleid. Deze deskundigen hebben 5000 vrouwen tussen de 18 en 70 jaar uit geheel Groot-Brittannië gewogen en opgemeten. De voorlopige cijfers wijzen uit dat de gemiddelde maten zijn: lengte 1 meter 57)4, buste 91 centimeter, taille 67 centimeter, heupwijdte 96 centimeter. De overeenkomstige maten van de Venus van Milo, die door alle tijden als een toonbeeld van vrouwelijke schoonheid is beschouwd, zijn:, lengte: 1 meter 60 centimeter; buste 92 centi metertaille 65 centimeter en heupwijdte 96 centimeter. Bovendien hebben vrijwel alle Engelse vrouwen armen en handen, hetgeen zij dus op de Milanese Venus vóór hebben. In Wierden is het drie maanden oude doihtertje van de familie E. in de wieg verbrand, toen een stoomap- paraat vlam vatte Op een moment, dat de moeder elders in het huis werk zaam was. Bij het kindje moest op doktersadvies worden gestoomd. De baby liep ernstige brandwonden op en werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar zij enige uren later overleed. Hoe gevaarlijk het is een gaskomfoor 's nachts te laten branden, .bleek te Borne, waar een hond de gasslang doorbeet. Een gelukkige omstandig heid was, dat iemand van het huisge zin 's nachts wakker werd en een sterke gaslucht waarnam. Hij vond de hond dood op de grond liggen. Twee onbekende mannen hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag in gebroken bij de veevoederhandelaar D. te Nuth en daar onder meer diens brandkast en een bestelauto ontvreemd. De brandkast waarin zich een bedrag van ongeveer 6000 gulden bevond, heb ben zij in de bestelauto geladen. Bo vendien ontvreemdden zij nog enkele pakken met veevoeder en twee kistjes sigaren. Zij brachten het met hun buit echter slechts tot in een buitenwijk van Heerlen. Daar werd de bestelauto tegen half vijf opgemerkt door een autopatrouille van de Heerlense ge meentepolitie. De agenten wilden con troleren of de inzittenden de rijtijden- wet soms overschreden en besloten hen daarom aan te houden. Zodra de patrouilleauto de bestelwagen begon te volgen, gaf de laatste vol gas en sloeg alerlei smalle zijwegen in, teneinde te voorkomen dat de politieauto zou kun nen passeren. De bestelauto botste tenslotte tegen een hoogspanningsmast. Onmiddellijk daarna maakten de twee inzittenden zich over het veld uit de voeten. De politie schoot op hen, maar het tweetal wist in het duister te ont- komeh, Het lid van de Tweede Kamer de heer Weiter heeft aan de minister van Financiën de volgende vragen schriftelijk gesteld: Is het de minister bekend, dat het jaarlijks aantal loterijen van de Staatsloterij en het per loterij be schikbare aantal loten verre blijven beneden de behoefte, zodat in som mige gevallen voor hen, die een lot in de Staatsloterij wensen te nemen, buiten de officiële verkoop agio moet worden betaald om een lot te verkrij gen? Indien de minister erkent het in aanmerkelijke mate overtreffen van de behoefte aan loten van de Staats loterij van het beschikbare aantal loten, acht hij dan geen termen aan wezig maatregelen te bevorderen ter tegemoetkoming aan die behoefte? Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT direct verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd In huls hebben. (Advertentie, Ing. Med.) Tegen de 3 5-jarige George A. uit Beyrouth (Syrië), die als beroep gedi plomeerd apotheker opgaf, heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam gisteren terzake van een drietal van de 4 hem ten laste gelegde Als Willem Westerop over enige tijd naar Canada zal zijn geëmigreerd is er niet één van de ruim dertig boeren in de Egmondermeer, die een knecht tot zijn beschikking heeft. In de loop der jaren zijn ze alle ver dwenen. De een na de ander en in die vacatures werd niet meer voorzien. De boerenarbeider van thans voelt er blijkbaar weinig voor in het holst van de morgen onder de koeien te kruipen en bouendien nog de Zaterdagmid dag en de Zondag in touw te zijn. Langzamerhand zijn ze door de industrieën in de Zaanstreek en in Beverwijk weggezogen en de boeren, die zonder melkers over bleven hebben hun toevlucht ge zocht tot de melkmachines. De mechanisatie vindt in de Egmon dermeer dus automatisch voort gang. Ook al zouden de veehou ders er nog zo tegen zijn. De Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk (Het Provinciaal Opbouworgaan voor Noord-Holland) zal over enige tijd haar eerste Op bouwdag doen plaats hebben, bij welke gelegenheid de directeur der Stichting de heer C. Lijnzaad, zal spreken over de situatie van het maatschappelijk op bouwwerk en de taken voor de Stich ting Noord-Holland voor Maatschappe lijk Werk. Voorts zuilen een of twee inleiders worden uitgenodigd om het dorps- en buurthuiswezen met de daarmede ver bandhoudende vraagpunten aan een diepgaande beschouwing te onderwer pen. De Stichting heeft op verzoek van Ged. Staten besloten het vraagstuk der blindenzorg te doen bestuderen door een daartoe in te stellen commissie, waarin de blindenorganisaties ruim schoots vertegenwoordigd worden. Een rapport zal spoedig kunnen worden uitgebracht. Een andere aangelegenheid, waarover Ged. Staten aan de Stichting advies hebben gevraagd, is de samenstelling van een nieuwe „verordening" betref fende het Buitengewoon Lager Onder wijl. gevallen van ladenlichting in de hoofd stad een jaar gevangenisstraf met af trek geëist. Zijn buit beliep ca. f 1000. Daarna z0 voegde de officier er aan toe zal de man wel uit ons land worden gewezen, want „aan der gelijke figuren heeft Nederland geen behoefte." De rad Frans sprekende en druk ge barende verdachte vertelde aan de Franse universiteit in zijn woonplaats het diploma apotheker te hebben ge- haald.Ongeveer zeven maanden geleden was hij uit zijn geboorteland naar Ita lië vertrokken om daar, en daarna in andere Europese landen, te trachten agentschappen voor de Libanon van pharmaceutische artikelen te verkrij gen. Via Zwitserland arriveerde hij op 20 October per vliegtuig in Amsterdam. Hij had toen een bedrag van 1100 dollar en 50 gulden bij zich. In een Haags ho tel had hij zich tot een spelletje poker laten verleiden, waarbij hij, zoals ge bruikelijk, eerst won, doch daarna flink verloor. Bij een revanche partijtje ver loor hij 720 dollar. Daarna had hij zich in Amsterdam in een drietal winkels aan het lichten van de geldlade schul dig gemaakt. Verdachte's verdediger deelde mede, dat zijn cliënt met een pharmaceutische fabriek in Amsterdam vooraf correspondentie over een even tueel agentschap voor de Libanon had gevoerd, doch tot zijn teleurstelling bij zijn bezoek aan de fabriek vernam, dat een ander hem reeds voor was geweest. Zijn familie heeft toegezegd geld te zullen sturen, zodat de man na zijn de tentie naar huis kan terugkeren. De raadsman vroeg tot slot een straf op te leggen gelijk aan de reeds ondergane hechtenis (sinds eind November is hij gedetineerd) en daarna zijn cliënt als ongewenste vreemdeling over de grens te zetten. De rechtbank zal op 24 Fe bruari uitspraak doen. De Belgische minister van Landsverde diging generaal-majoor E. V. G. A. de Greef heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van Oorlog, ir C. Staf. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ia er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw Ingewanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet ln de laxeermiddelen-j Carter's Leverpilletjes. i-gewoonte. Vraag (Advertentie, Ing. Med.) In het gehucht De Morige bij Blij- ham (gemeente Wedde) is gisteren, waarschijnlijk ten gevolge van een de fecte schoorsteen, brand ontstaan in. een boerderijtje, bewoond door de heer J. Borgers en zijn gezin. De brand weer stond machteloos tegenover het snel om zich heengrijpende vuur, daar men in deze gemeente nog geen wa terleiding bezit en de in de nabijheid liggende sloten tot op de bodem dicht gevroren bleken te zijn. Het boerde rijtje, dat laag verzekerd was, brandde geheel uit. J-JAD MEN ENIGE tientallen jaren geleden de Urkers verteld, dat hun eiland nog eens te midden van de bossen zou komen te liggen, dan zou den ze waarschijnlijk zo luid hebben gelachen, dat men het op Schokland had kunnen horen. En toch wordt dit onwaarschijlijke thans binnen enkele jaren een feit. Maar Urk is Noord-Holland niet. Na de inpoldering is het voormalige eiland vaster dan ooit met Overijsel verbonden. Met andere woorden: deze bomen gaan aan Noord-Holland voor bij. Noord-Holland wordt zo langza merhand de duinstreek buiten be schouwing gelaten een kale pro vincie, waar men meer huizen bouwt dan dat men bomen plant. De intieme landweggetjes, door iepen of ander geboomte omzoomd, vindt men alleen nog maar op vergeelde prentbriefkaar ten. Onze provincie is ten behoeve van het verkeer geasfalteerd; recht lijnige strepen van asfalt of beton trok men allerwege door het naakte polderland. Alleen staan zo hier en daar de huizen het vergezicht nog in de weg. Hoeveel bomen staan er te Koedijk en hoeveel in de Schermeer? In Andijk is een boom een beziens waardigheid en rond de Zaan weet men nauwelijks wat een boom is. Natuurlijk wordt er de laatste jaren wel iets aan beplanting gedaan. Wij kennen wegen, die men een vriende lijk aanschijn heeft willen geven door het aanbrengen van heesters of der gelijk struikgewas. Ook verheugden wij ons in het experiment van het vorig jaar om de bermen van een aan tal wegen te sieren met perken, die met bloembollen waren beplant. Dat was niet slechts een goede reclame voor ons nationale product bij uitne mendheid het deed bovendien vrien delijk aan. En, wat in Holland een wonder mag heten, een ieder liet deze perken ongemoeid. De Rose Copland, de Krelage's Triumph of hoe al deze va riëteiten ook mogen heten, verleenden aan het landschap kleur en fleur. We weten niet of er wederom plan nen in deze richting zijn, maar we hopen het van ganser harte. Want hst is zo, dat we graag vreemdelingen trekken en dan moeten we ze ook iets bieden. Bovendien hebben we ook zelf het plezier er van. We vra gen nog niet eens een bos, alleen maar wat bomen en bloemen. Deze zaak zij aan de hiertoe bevoegde instanties warm aanbevolen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7