Wonderlijk natuurschoon langs het Panamakanaal Dirk Tober zocht in Australië vrouwelijke „bemanning" Tennisbond organiseerde een technische dag Gatun-sluizen vormen een gigantisch meesterwerk Van de vijftig gegadigden niet één geschikt Pelsdierenjacht in Canada Van Atlantic naar Pacific Een culturele dag voor Noord-Holland Spionnage-proces in Finland Zafroellah Khan doet een beroep op Nehroe Geen Malakka-terroristen in Indonesië Komt voetfontregel op de helling? MARKTBERICHTEN IK HEB MIJN SCHEEPJE VOLGELADEN Dirk en Margot in zeilrace Men lokt de muskusrat met parfum Iedere jager heeft zijn eigen methode Staking in Tandjong Priok Moskou protesteert tegen vlootbezoek aan Turkije Echtpaar Bodenheim werd vermoord Auto reed een café binnen De oesterteelt leed grote verliezen door vorst Opium-affaire voor Haags gerechtshof Ex-koning wint proces tegen Paris-Match DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 (Bijzondere correspondentie) VOOR DE JONGEREN aan boord van het Nederlandse motorschip „HERA" werd het de eerste keer dat zij het Panama-kanaal gingen doorvaren, zodat zij in spanning verbeiden welke indruk dit gigantische werk op hen zou maken. Veel te langzaam, naar hun zin, verstreek de nacht in Christobal, want alleen bij daglicht wordt het kanaal door de schepen gebruikt. De jongens vonden echter een vage troost in het feit, dat het Nederlandse schip niet het enige was, dat op doortocht lag te wachten. Amerikaanse, Zweedse, Engelse schepen en een eenzame Griek lagen eveneens te rijden op hun ankers. De volgende morgen, bij het krieken van de dag, kwam de loods, uitgerust met een draag baar radio-apparaat aan boord. Het wachten was nu nog op de „vletter- lui", die de tocht zouden meemaken en tevens behulpzaam zouden zijn bij het vastmaken in de sluizen. Met een bootje arriveerden „de heren" tenslotte. Acht vuile kerels, allen Westindiërs, met een gezicht van: „Komen we er vandaag niet, dan morgen wel". I ANGZAAM voer het schip verder de Limon-baai op met als einddoel de Gatun-sluizen. Het was nog vroeg in de morgen. Reeds nu zag men over al de vissers druk aan het werk in hun ranke roeibootjes. Met afgunst ke ken zij soms op naa" een koppel grau we pelikanen, dat in zijn duikvluch ten meer vis ophaalde, dan de loze vissertjes. Een blauwachtige nevelwaas hing nog over het water, flauw zagen we de bergruggen in het binnenland en verder was er niets dan de stilte, on derbroken door het monotone gedreun van de scheepsmotor. De spanning on der de bemanning, steeg, want in de verte doemden de machtige Gatun- sluizen op. Een grote Zweedse tanker troonde al 25 meter boven de zeespie gel in de derde, tevens laatste sluis. LANGZAAM liep de „HERA", met afgezette motor, getrokken door vier electrische locomotiefjes, de eer ste sluis binnen. In de sluizen zorgen de „vletterlui" in een klein roeibootje voor de verbinding met de wal, door de trossen daar vast te leggen. Alles gaat even voorzichtig, de Amerikanen nemen geen enkel risico. Het is streng verboden voor de schepen de machi nes in de sluizen te laten draaien zelfs als het schip in de sluizen ligt gemeerd, moet steeds een extra tros voor onmiddellijk gebruik gereed lig gen, ingeval het schip los mocht ra ken. Daar gingen de zware deuren dicht. Langzaam steeg het water, reeds waren we in staat over de kademuren te kijken. Goed onderhouden gazons met hier en daar een bosje bloemen, strekken zich aan weerskanten rfan de sluizen uit. De gebouwen van de tech nische dienst breken de omgeving met hun hel gele kleur. Het schutten ging nu snel, spoedig werden de resterende sluizen „geno men". Toen het schip naar buiten ge trokken werd bevonden we ons op het grote Gatum-stuwmeer, dat door een stuwdam in de Rio Chagres, van zee is afgesloten, want anders zou het Pana- De Volkshogeschool te Bergen or ganiseert op 15 Februari een „Culture le dag Noord Holland 1954". Men tracht op deze dag een, zij het onvolledig, maar toch stimulerend beeld te geven, hoe op het gebied van enkele activi teiten als zang, volksdans en toneel in onze provincie met vreugde en toe wijding wordt gewerkt. Bovendien wil men de gelegenheid bieden tot bezin ning en een gesprek over de betekenis van het eigen gewestelijk culturele le ven alsmede over de mogelijkheden tot bevordering hiervan. Uit het belangwekkende programma van deze dag, welke zal staan onder leiding van mr A. F. Kamp, vermelden we een inleiding van prof. dr H. D. de Vries-Reilingh over „Dee betekenis van het gewestelijke culturele leven", met nagespreking en een korte toespraak door mr L. Bouman, lid van Ged. Sta ten. Het Gooise toneelgezelschap „De Plankeniers" zal „Le Tartuffe" van Molière voor het voetlicht brengen, terwijl voorts medewerking wordt ver leend door Wognums Zangkoor en de Schermer Dansers. Voorts is er gelegenheid tot bezich tiging van een tentoonstelling van het Kunstenaarscentrum Bergen en van een tentoonstelling van oude kaarten van Noord-Holland. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot de Volkshogeschool te Bergen, tel. K 2208—2734. ma-kanaal, door de hoge ligging in een korte tijd leeglopen. In de verte, over het meer, wisten we het eigen lijke kanaal, met gaande en komende schepen. J^ADAT de loods, radiografisch toe stemming van de wal had gekre gen, keerde de rust aan boord weer enigszins terug. De heren „vletterlui" doodden op het achterdek de tijd met slapen en pokeren. Intussen was nog niet veel van een kanaal te bespeu ren, want het schip voer hier en daar tussen een paar eilandjes door, waar alleen bont gekleurde vogels op hui zen, die bij het naderen van het schip, schreeuwend een beter heenkomen zochten. Het werd weer stil. Af en toe klonk een metalen stem door de radio op de brug, als de loods nieuwe orders kreeg, doch verder ademde alles een diepe rust. Naarmate men dieper landinwaarts voer vormde zich lang zaam het eigenlijke kanaal met aan de oevers groene bossen, afgewisseld door rotsachtig heuvelland. Hier en daar een kleine beek, ergens uit de hooglanden komend met de monding in het kanaal. gOMMIGE leden van de bemanning kwamen ogen tekort het bonte schouwspel in zich op te nemen. Er ging een eigen bekoring van dit alles uit. Plotseling hoorden we het angst aanjagende gehuil van een voortden derende trein. De „Panama-express". Op open plekken kon men soms eerf kleine leger-nederzetting waarnemen, bewoond door Amerikaanse militairen, die in tijd van nood, de verdekt opge stelde kanonnen moesten bedienen. Plotseling leek het kanaal,dood te lopen, doch in werkelijkheid is dit natuurlijk niet het geval. Men naderde namelijk de beruchte Culebra-door- snijding, een smalle geul in het ge bergte uitgehouwendeze doorgang is echter zo smal, dat men hem van ver af moeilijk kan zien. Het passeren van deze engte betekent tevens, dat men spoedig in de Pedro Miquel-schutsluis terecht komt, die het schip naar een zes meter lager meertje voert. Nabij deze sluis kwam er enige beweging in de dikke, vadsige licha men van de vletterlui. Rekkend en geeuwend togen zij aan het werk. j\JADAT de Pedro Miquel-sluis de „HERA" had losgelaten, volgde het laatste traject naar de grotere Mira- flores-sluizen bij de stad Panama. Het water nam inmiddels een andere kleur aan, het heldere moest plaats maken voor vuil, grauw water, olievlekken regenboogden aan de oppervlakte. De tocht raakte teneinde, in de verte doemden de laatste sluizen op, nog twee keer schutten en de weg naar zee was weer vrij. In Balboa aan het einde van het Panama-kanaal, werd de nacht door gebracht. Daar werden de hongerige olietanks van het schip met nieuwe brandstof gevuld, voor nieuwe reizen langs vreemde kusten. Zeven personen zijn gisteren te Hel sinki (Finland) veroordeeld tot dwang arbeid wegens spionnage voor een bui tenlandse mogendheid. De leider van de spionnagegroep, Reino Armas Kaervo, en 'n kapitein van de luchtmacht, kreeg van de veroordeelden de zwaarste straf, namelijk acht jaar dwangarbeid. De minister van Buitenlandse Za ken van Pakistan, Zafroellah Khan, heeft beroep gedaan op de premier van India, Nehroe, om de onlangs ge nomen beslissing van de wetgevende vergadering van Kasjmir, die zich uit sprak ten gunste van toetreding van India, af te wijzen. Zafroellah Khan zeide dat zulk een uitspraak van Nehroe „een beroep op de Veilig heidsraad over dit aspect van de kwestie in dit stadium zou voorko men". De Indonesische vice-premier Wong- sonegoro heeft de berichten uit Singa pore tegengesproken, dat de communis tische partij op Malakka haar hoofd kwartier naar Indonesië verplaatst zou hebben. De Indonesische veiligheids diensten bewaken de kusten en de ter ritoriale wateren, in het bijzonder in het gebied van Oost-Sumatra. Hierdoor worden illegale ontschepingen van per sonen uit Malakka onmogelijk, aldus Wongsonegoro. De F.I.L.T., de internationale tennisorganisatie, is voornemens een voorstel in te dienen om de voetf outregel te vereenvoudigen. Het voorstel komt erop neer het zwaaien met de vrije voet voor en tijdens de service boven of over de lijn toelaatbaar te verkla ren. Aldus de heer C. Vreeden- burg tijdens een inleiding, welke hij Zaterdag te Utrecht hield tijdens de daar gehouden Techni sche Dag voor KNLTB-scheids rechters, waarvoor een buitenge woon grote belangstelling bestond. Zowel in de kringen der spelers als die der scheidsrechters zal dit voor nemen ongetwijfeld met vreugde wor den begroet. Want geen regel in het tennisspel heeft zoveel deining ge bracht als juist die voetfoutregel, een overtreding van -het- ,spelreglement,,die buitengewoon moeilijk was vast" te stellen. De bestraffing van deze over treding gaf herhaaldelijk en in de ge hele wereld aanleiding tot een ge prikkelde stemming bij het bestraffen van een terecht of vermeende overtre ding van de voetfoutregel. Ontoelaat baar blijft dus het springen, overigens ook al zeer moeilijk waar te nemen of het geschiedt tijdens of na het slaan van de service. Sterke spelers, naar hun mening over deze wijziging gevraagd, gaven te kennen, dat voor velen het over wicht van de service hierdoor gro ter zal worden, en vonden het voorne men dan ook vrij bedenkelijk. Duide lijk kwam wel het verschil van in zicht in de voetfoutregel aan het licht, toen men de prof-speler Kramer naar zijn mening over de voorgestelde wij ziging vroeg. Och, was zijn antwoord, voor mij persoonlijk verandert er niets. Ik maak al jaren voetfout met zwaaien over of op de lijn, maar ik ben er nog nooit voor gestraft. De heer Vreedenburgh deed deze belangrijke mededeling in een inleiding, die hij hield over de organisatie van de rechtspraak op Wimbledon en de ervaringen van een bekend scheids rechter, dr Pearce, in finales aldaar. Zijn raad was om bij een dubieus ge val, wat het in of uitzijn van de bal be treft, dit nooit aan de betrokken spe ler te vragen. Want ook als deze een naar zijn mening volkomen eerlijk antwoord geeft, is het nog de vraag of zijn reactie juist is geweest. Het let ten op de reactie van een speler bij een dubieuse bal kan wel eens een hulpbruggetje zijn. Niet weifelen met het nemen van een beslissing, een fout maken met een zekere arrogantie is in het geheel niet erg. Geen aandacht schenken aan het geopponeer van spe lers. Mulloy, een sterk Amerikaans speler, ging eens op een stoel zitten en maakte ook fouten, eerder meer dan minder dan een scheidsrechter. De organisatie van het rechtspraak wezen berust in ons land bij de lan delijke Commissie Rechtspraak met Commissies in de Districten. In Enge land en Amerika kent men ook op het gebied van tennis scheidsrechtersver- enigingen, zoals te onzent bij de KNVB. Met name in Den Haag is men van mening, dat een zodanige vereni ging in ons land de rechtspraak in het algemeen ten goede zou komen en meer binding tussen de scheidsrechters on derling tot gevolg zou hebben. De in leidende besprekingen hierover, de voor- en nadelen van een zodanige ver eniging dus, werden gehouden door de heren A. Bruining (Den Haag) en ir J. Velds (Den Haag). Naar onze per soonlijke mening was het betoog van beiden niet erg oyertuigend. De ont wikkeling dezer aangelegenheid dient nu te worden afgewacht. Met een ver toning der Wimbledonfilm 1953 en de Davis Cup-film 1952 werd deze in alle opzichten geslaagde Technische Dag besloten. Soldaten van het Oostafrikaanse regi ment Kings African Rifles hebben een Mau-Mau-leider, die zich „generaal Hit- Ier" noemt, in het gebied van de Mount Kenya gevangen genomen. ALKMAAR, 10 Febr. Witlof 21—64; rode kool 711; savoye kool 7,5011,50; groene kool 722,50; spruitkool A 26 54, B 1525 en Extra 6174; boerenkool 19.5026.50; rode bieten 58; winterpeen 59,50; waspeen 2043; uien 2,509; prei 5160; selderie II 510; peterselie II 1623; knolselderie 4,5013; appels Goudreinetten H 27—31; peren: St Ré- my H 27—29 en Winterjan Hl 3031. NOORDSCHARWOUDE, 12 Febr. 20.000 kg uien 11,6012,30, grove 10,40 11,20 en drielingen 13; 3000 kg bieten A 5,80 en B 4,60; 2500 kg peen B 7,80— 8,20. C 7 en D 5,20; 42.000 kg rode kool A 711,80 en B 67; 20.000 kg gele kool 8,30—13,20; 70.000 kg Deense witte kool 5,50—8,20. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Febr. 9000 kg uien 11,4012 en grove 10,70— 11,40; 57.000 kg gele kool A 6,60—12,70 en B 6,507; 14.000 kg rode kool A 9,30 11,40 en B 66,80; 85.000 kg witte kool 5,608,10; 3900 kg groene kool 10.40 24,20; 1100 kg witlof IB 57—61 en IIB 48—53; 5900 kg peen C 6,50—7 en D 5; 1500 kg bieten A 6.50—7,10. WARMENHUIZEN, 11 Febr. 15000 kg rode kool A 711.10; rode kool B 6 6.80; 10.000 kg gele kool 7—12.60; 22500 kg Deense witte 5.708.50. „HET IS HIER ALLES TOCH ANDERS dan in Holland" zo ver- zuchtte onlangs een emigrante ergens op het Zuidelijk halfrond tegenover een bezoeker. Er is ook heel veel anders in Australië en N. Zeeland. Zo is het daar in het hartje van onze winter volop zomer met het gevolg dat men tussen Kerstmis en Nieuwjaar op de Australi sche kust grote zeilwedstrijden kan houden. De belangrijkste dezer wedstrijden is de jaarlijkse race voor zeewaardige zeiljachten uit Sydney naar Hobart op Tasmanië. ^AN DE JONGSTE RACE, die van December jl„ werd deelgenomen door de Wormerveerder Dirk Tober, een jonge scheepsbouwkundige, die in 1951 met zijn zelfgebouwd jacht „On rust" uit Nederland vertrok voor een reis om de wereld. Maar op zo'n reis kan veel gebeuren! Zo stond het niet op het programma dat Dirk Tober op N.-Zeeland aangekomen, een aardig meisje zou ontmoeten dat zich heel erg voor de zeilsport en ook wel een beetje heel veel voor Dirk zelf interesseren zou, met het voor de hand liggende ge volg dat de wereldreis door een verlo ving onderbroken werd Margot Anders, zoals dit meisje heet, eenmaal goed en wel met Dirk verloofd, was van mening dat zij de wereldreis nu maar samen moesten voortzetten. Zij hoorden van de grote Sydney-Hobart-race en enkele dagen later waren zij met de „Onrust" van N.- Zeeland al op weg naar Sydney. De „Onrust" vraagt bij zo'n race echter werk van meer dan twee paar handen en daarom besloot Dirk Tober in Australië nog een paar zeelieden aan te monsteren. Hij had op de tocht van N.-Zeeland naar Sydney Margot echter aan het werk gezien en een grote be wondering gekregen voor hetgeen dit meisje op het water presteerde. Hü besloot daarom te proberen om de „Onrust" nog verder met vijf vrouwen te „bemannen". Er werd een adverten tie geplaatst en de gegadigden lieten niet op zich wachten. Er kwamen maar liefs 50 gegadigden. Helaas schenen de Australische meisjes als „zeelieden" een klasse lager te liggen dan haar Nieuw-Zeelandse zusters en in elk geval dan Margot! Geen van de vijftig konden dan ook het zware ekamen, dat Dirk en Margot haar afnamen, met goed gevolg door staan zij werden alle te licht be vonden! Tenslotte beslaten Dirk en Margot dan maar om de race toch met hun beiden en met hun twee kleine katjes Ta en Hiti te maken. Wij wach ten nu nog op de uitslag van de jury. (Van onze C.B.C.-correspondent) DE jacht op pelsdieren is een van de oudste middelen van bestaan in Canada. Goed beschouwd zou men mis schien kunnen beweren, dat het de pelshandel is geweest, die Canada voor de beschaving heeft opengelegd. Ja gers en avonturiers trokken steeds ver der de wildernis in op zoek naar nog betere jachtgronden. De handel in huiden is ook in het tegenwoordige, sterk-gemoderniseerde Canada, nog steeds van grote bete kenis. Veie blanken en Indianen ver dienen hun brood met het vangen van pelsdieren. Alleen in het seizoen 1952 1953 b.v. werden bijna zeven-en-een- half millioen huiden verkregen. In waarde gemeten staat Ontario bovenaan de lijst van Canadese pro vincies, die pelzen leveren. In de pro vincies Alberta, Saskatchewan en Ma nitoba worden weliswaar meer pelzen aan de markt gebracht, maar het gaat hier doorgaans om huiden in de lagere prijsklassen, zoals die van muskusrat ten, eekhoorns, wezels enz. Ontario daarentegen zoekt het vooral in de duurdere soorten als „mink" of „nertz" en bever. Dat de pelshandel een gevoelige tak van bedrijvigheid is, is heel begrijpe lijk, omdat hij van de nogal grillige mode afhankelijk is. Eerst leverde de bever het geliefkoosde soort bont, later ging men over op de vos (de zilver vossen vooral) en nu is het vooral „mink" waar grote vraag naar is. De pelsjagers krijgen doorgaans een vergunning om gedurende een jaar in een bepaald gebied te jagen. Het mini sterie van Bosbouw in Ottawa pro beert alle jagers een stuk grond toe te wijzen, dat een natuurlijke water scheiding heeft. Elk gebied wordt dan als een op zichzelf' staand gèfieel be schouwd. Net als het kappen in de bossen, geschiedt de pelzenjacht tegen woordig zeer nauwgezet. Een jager weet, dat hij niet teveel dieren mag doden. Hij vangt er net zoveel als wet telijk toelaatbaar is. Op die manier voorkomt men, dat diersoorten uit sterven, hetgeen bijvoorbeeld bijna is gebeurd met de bever. De jagers werken op zogenaamde „trap lines", die tussen de vijftien en zestig kilometer lang zijn. Gemiddeld worden er tussen de honderd en drie honderd vallen uitgezet. Het getal hangt af van de lengte der „trap line" en van het aantal dieren, dat men wenst te vangen. Iedere jager houdt or zo zijn eigen jachtmethoden op na. De een zet zijn vallen zus, de andere weer zo. De een vindt dit aas beter, de ander weer een andere soort. Bevers vangt men gewoonlijk door vallen neer te zetten op het pad, dat ze plegen te volgen of op de bodem van een rivier of meer. Een verse tak van een populier wordt dan als aas gebruikt. Vóór de jacht op nertz gebruikt men gewoonlijk vis of vlees als aas, terwijl de muskusrat dol is op appels en kool rapen. En misschien klinkt het U een beetje wonderlijk in de oren, maar deze ratten zijn eveneens verzot op de geur van parfums, zoals die van ro- De haven van Tandjong Priok bij Djakarta was gistermorgen gedurende een uur door een staking lamgelegd. Ook gistermiddag zou enkele uren worden gestaakt. De opdracht daartoe ging uit van de Bond van Havenarbei ders, die is aangesloten bij de door de communisten gecombineerde SOBSI. Oorzaak is het niet kunnen komen tot overeenstemming inzake de lonen ipet de vereniging van werkgevers in de havenbedrijven. Ook in andere Indo nesische havens zouden dergelijke sta kingen dreigen. Het blad van het Sovjet-ministerie van Landsverdediging, „Rode Ster", heeft geprotesteerd tegen wat het noemt een schending van de Conven tie van Montreux, door Turkije. Dit land heeft nl. goedgevonden dat een Amerikaans marineeskader Istanbul zal bezoeken. Vorig jaar heeft de Sovjet regering eveneens geprotesteerd tegen een bezoek van de Amerikaanse mari ne aan Turkije. Harold Weinberg, een 25-jarige bor denwasser uit New-York heeft Woens dag bekend, de dichter en schrijver Max Bodenheim te hebben doodgescho ten. Men heeft Zondag jl. het echtpaar Bodenheim vermoord aangetroffen. De Canadese eerste-minister, St. Lau rent, is Woensdag voor een bezoek van twee dagen aan West-Duitsland te Bonn aangekomen. Hij werd op het vliegveld welkom geheten door de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer. Het leven van de pelsjager in hit eenzame bos- en berggebied van Canada is een hard, doch nog steeds winstgevend bestaan. zen en lelietjes der dalen. Het enige wat de jager dan te doen heeft, is wat odeur in de buurt van de val te spren kelen. De Indianen bezitten velerlei geheimen t.a.v. de bereiding- van reuk stoffen. De recepten daarvoor hebben ze vaak van hun ouders gekregen en de bereidingsmethoden zijn soms ge neraties oud. Wanneer een jager een lange trap line in gebruik heeft, moet hij ver schillende kampen hebben, waar hij de nacht kan doorbrengen. Soms heeft hij er wel vier. Het zijn doorgaans eenvoudige hutten, waar hij een vuur kan aanleggen en waar altijd voedsel opgeslagen ligt. Want weer of geen weer, elke val moet op zijn minst één keer per week worden bezocht. Nog een maand en het seizoen voor de pels jagers loopt weer ten einde. Laten we hopen, dat het een goed jaar is ge weesten dat de pelzen bij de wis pelturige dame, die Mode heet, in de smaak zullen vallen. De familie Ter Hofstede, wonende in het café „Wie weet nog hoe" te Zwaag werd Woensdagnacht te 2 uur gewekt door een ongewone bezoeker. Met een enorme dreun boorde zich namelijk een auto door de voorgevel om hal verwege het café tot stilstand te ko men. In de wagen bevond zich de 50-jari- ge heer A. L. uit Avenhorn, die be houdens een enkel schrammetje geen letsel opliep. De heer L. bleek op be zoek te zijn geweest bij de familie J. te Zwaag en was op de thuisreis door onverklaarbare oorzaak bij de splitsing rechtuit gereden, waardoor in het cafe een grote ra va je werd aangericht. De wagen, een Hillman, is door de kraanwagen van de fa. Van der Lin den en Winkel te Hoorn uit het café gesleept. Zeven jaar geleden werd een dergelijk bezoek aan „Wie weet nog hoe" gebracht. Toen was het een NACO-bus die zich door de gevel boorde. Toen Vrijdag jl. het ijs in de Ooster- Schelde nabij Yerseke ging kruien, za gen vele oesterkwekers met angst in hun hart het moment naderen, waarop zij hun oesterputten, die buiten de dijk liggen en waarin 's-winters de met kleine oestertjes (broedval 1953) aan geslagen pannen worden opgeborgen, zouden kunnen inspecteren. Dat tijd stip was gisteren aangebroken en he laas moest worden geconstateerd, dat het verlies groot is. Men schat dat van de drie millioen pannen, die vorig jaar zijn uitgezet, er twee millioen door de zware ijsblokken zijn vernield. Ook de pannen in de putten bij Kattendijke en in de Zandkreck hebben grote schade geleden. Verscheidene oesterkwekers hebben hierdoor een gevoelig verlies geleden, temeer omdat juist de kleine oesterkwekers zich met deze wijze van cultuur bezig houden. Of op de oesterpercelen ook veel schade is, heeft men nog niet kunnen onderzoeken. De vissersboten kunnen door het vele drijfijs niet varen. De in de binnenputten voorradige consump tieoesters hebben niet geleden. Bevestiging van het vonnis in eerste aanleg, dat wil zeggen zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, eiste de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof gisteren tegen de Chinese laundryman L. M. uit Singapore. Hem was opiumsmokkel ten laste gelegd. Verdachte was in October 1953 met de ..Willem Ruys" te Rotterdam aangeko men en zou toen getracht hebben de Schiedamse bankwerker H. F. tc bewe gen vijf kilo opium aan boord van het schip te brengen. Verdachte ontkende, doch F., die als getuige werd gehoord, zeide dat M. dit wel had gedaan. De procureur-generaal achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen. De verdediger vroeg onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, het geen het Hof, na in raadkamer te zijn geweest, weigerde. Uitspraak over 14 dagen. Het Franse geïllustreerde weekblad Paris Match is door een Parijs gerechts hof veroordeeld tot betaling van 500 000 frank aan ex-koning Peter van Zuid- Slavië. Het blad had een artikel gepubli ceerd, waardoor de goede naam van het voormalige staatshoofd in opspraak werd gebracht. De hoofdredacteur van Paris Match en een verslaggever zijn ieder tot 50.000 frank boete veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9