Noorwegen ernstig verontrust door spionnage-affaire iprijzen nd Zaak die gehele Atlantische Gemeenschap raakt „Zwarte lonen" in bouwbedrijf Een doorwrochte studie die het middenstandsbeleid aangeeft SCHEEPVAARTBERICHTEN V.S.-bases in ons land 'de heest permanent oratie stributfe De Sovjet-agenten in het Noorden geïnteresseerd Twee Fransen 4050 meter onder de zeespiegel Griezelige poliepen en oranje garnalen Har del in narcotica te Napels ontdekt Vreemde autobotsing met tragische afloop Tweede Kamerlid stelt vragen over: Wordt er te veel door de vingers gezien Tsjiang Kai Sjek wil presidentschap neerleggen De Middenstandsnota 1954 Districtshoofd van de Rijksverkeersinspectie DE bewindsman erkende, dat de per- soneelsopbouw wel een zeer moei lijk probleem is. Hij wil die vijf divi sies maar het liefst in een legerkorps onderbrengen omdat er althans voor 1957 niet voldoende hoog gekwalifi ceerd stafpersoneel is om een tweede legerkorpsstaf en eventueel een leger staf te bezetten. DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 inde aan dat er Uw lucht- gevaarlijke en met de rkende ertentie, Ing. Med.) de bedoeling om in ar het jubileum met houden feestavond s is voor bovenge- i een jubileumfonds voor het district ird de heer R. D. terwijl de heer voor de heer et district Zuid-West Roodénburg herbe- commissie an mevrouw N. Lui- lejuffrouw E. Buys, heer A. J. C. Bom, stemmen tot voor tevens tot lid van hèt jaar 1953 sloot i f 1428,04. Het batig 11.99 tot f 338,94. Jen gewaardeerd op kg. Blijkbaar voor- handel in broodkaas werd de prijs ver- op f 1.98 tot f 1.99 echter de beurstijd ast te staan dat men juden met een dras- ing voor Volvetta Iroodkaas 40+. Vol- :rkocht tegen prijzen .5 per kg, terwijl de ware werd gespuid 1.90 tot f 1.91 per kg. irse kaasmarkt werd 'ing verlaagd en ge it f 1.91 per kg. De mers40+ gingen van 90 tot f 1.91 per kg. zowel te Leeuwar- kwamen onder een stand. genomen konden op markten nog goede naakt, maar het staat Jestand voor de nieu- d zal blijven. i de boter kan nog t weer zoveel moge- eerd naar België. In ixporteurs niet aan i en moeten orders De verkoop van it in het binnenland •ent de kaas kan nog it, naar werd verno- en contingent voor Jen vrijgegeven. Het wantum van 500 ton, ;md moet worden en verhouding tot de Het hier genoemde e mogelijkheid om 10+ naar Frankrijk een wellicht van be de prijs van de oude kei ook een kalme ld. Jmen zijn de con- 3 van orders voor deel melk gebruiken. Friesland zorgen ten uiting van bepaalde eriode, waardoor het melk van de in de 'abrieken naar Leeu- en en men zich wel ju zien de voor de bestemde melk tot verken, hetgeen een raasproductie tot ge- hetgeen bij de hier wikkeling een niet luid genoemd moet ag'ng ratie van het eer en vaklieden ia'3 waarborgen Herenzolen 2.90, 2.40. Van het ibber: herenzolen szolen 1.50. Keu- iterdichte afwer- cleine karweitjes it worden, ie echte super- n Hoogstr. 15 en 4145, Alkmaar, 'ergroten en vor- de voet en anti- Ires voor verven en, tassen enz. er bode gebracht g klaar. Vliet voor f6.50 10, Telef. 3763. 17/2 gesloten. i sportartikelen. Ulon, 6 - Tel. 3987 i verlengsnoeren Kamper, 3-205, Alkmaar. enden van num- op advertenties fd verzocht het In de tinker- an de envelopje (Van onze Scandinavische correspondent) £)e sensationele spionnage-affaire, die dezer dagen door de politie ge meld werd, heeft in geheel Noorwegen zeer diepe indruk gemaakt. Zij beheerst de voorpagina's der kranten, de nieuwsuitzendingen in de ra dio, zowel als het gesprek van de „man in the street", die plotseling de onbehaaglijke wetenschap heeft gekregen, dat die kolossale buurstaat, die Rusland heet, voor de Noorse verdedigingswerken een ongemeen grote belangstelling koestert en bovendien dat het Noren, landgenoten waren, die belangrijke details, de defensie betreffende, aan Sowjet- agenten konden uitleveren. Weliswaar was men reeds in November, toen de politie in 's lands noordelijkste, zeer communistisch getinte regionen, een aantal Noorse spionnen vatte, voor het bestaan van een vijfde co lonne gewaarschuwd, maar het feit, dat deze ook in de omgeving van Oslo, in het hart van het land, zo langdurig heeft getracht te opereren, heeft de Noren in hun gevoel van veiligheid diep geschokt. De reactie is die van een grimmig mishagen, dat zich ook uit in het omvangrijke kamp der „kleurlozen"; die grote bevolkingsgroep, die zich nimmer van ganser harte met de aansluiting van Noorwegen bij het Atlantisch Pact heeft kunnen verenigen en die de Amerikaanse politiek in gelijke mate wantrouwde als de Russische. De wrede wijze waarop deze lieden uit hun verre droom van vooroorlogse neutraliteit zijn geschud, vormt een van de weinige positieve zijden in deze noodlottige zaak, die onrust en onzekerheid verwekte in een vreedzaam land. ^SBJöRN SUNDE, hoofdfiguur in het complot, heeft hier als verzetsman een grote naam gekregen. In brede kringen werd hij nog steeds bewon derd voor de moed, onverschrokken heid en ongehoorde koelbloedigheid, waamede hij de Duitsers bestreden heeft. Hij gold als een gesloten, sober man; als een waarachtig idealist. Dat hij de communistische idiologie toege daan was, deed hem niet dalen in de achting van hen die wisten, dat de Duitser eens een prijs van 100.000 kronen op zijn hoofd had gezet. Men was gaarne geneigd te vergeten, dat hij zijn fanatiek gevecht met de onder drukker pas had ingezet, nadat Hitier het met Stalin gesloten pact had ver broken. Dat juist deze figuur, aan wie niemand een week geleden de rol van spion had kunnen toedenken, als land verrader is opgetreden, schenkt het geheel een buitengemeen ernstige ach tergrond, die hier tot diep nadenken heeft gestemd. De affaire Sunde heeft de flegmatie ke Noren, die achter hun naïviteit, sterke patriottische gevoelens schuil houden, een kijk gegund achter de coulissen van het moderne Russische spionnage-systeem, dat zich van het czaristische onderscheidt, doordat de rode czaren burgers kunnen kopen van het land waar de spionnage be dreven wordt. Niet langer gebruikt UET diepzeeduiktoestel van de Franse Marine heeft gisteren ter hoogte van Dakar een diepte van 4.050 meter bereikt en hierdoor een werelddiepte record gevestigd. Het record stond met 3.150 meter op naam van prof. Piccard, die het vorig jaar in de Middellandse Zee had ge vestigd. De beide inzittenden, de marine-offi cieren Houot en Willm, zetten het duiktoestel op de bodem van de Atlan tische Oceaan. Zij vertelden, dat al naar gelang zij dieper afdaalden, het zeewater eerst groen, toen donker blauw en tenslotte zwart was. Door middel van twee schijnwerpers konden zij op grote diepte vreemde levende wezens waarnemen. Zij vertelden oran je garnalen te hebben gezien, die er uitzagen alsof ze al gekookt wa--en. Op nog grotere diepte hadden beide offi cieren griezelige poliepen met door zichtige tentakels waargenomen. Toen het duiktoestel op de bodem stond, stond het onder een druk van 405 kilogram per vierkante centimeter. Het duiktoestel bestaat uit een sigaar- vormige benzinetank en een stalen bol voor de onderzoekers. Om het toestel te doen stijgen, schakelt men de elec- tromagneten die de ballast vasthouden uit, waarna het toestel door het lage soortelijke gewicht van benzine gaat stijgen. Een paar uur eerder dan men verwachtte, kwam het duiktoestel gis teren weer aan de oppervlakte. Eerder had men dit Franse apparaat onbemand tot ruim 4.000 meter laten duiken. De Italiaanse politie heeft dertien personen, o.w. een aantal artsen, aan gehouden in verband met een onlangs in Napels ontdekte handel in verdo vende middelen. In deze stad werden tien arrestaties verricht. Twee perso nen werden in Milaan en één in Ro me aangehouden. Bij onderzoek is gebleken, dat be paalde artsen in Napels geneesmidde len voorschreven,-die een grote -- dovende uitwerking hadden, zonder nochtans opium, heroïne of cocaïne te bevatten. Deze verdovende middelen werden in Milaan vervaardigd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Het zoeken naar atoomwapenen op schepen en n de bagage van reizigers uit comniUi.L,. sche landen vormt thans een o:«lcrUs>i! van de norm le taak der Amerikaanse douanediensten, men internationale, aan de grond ge raakte avonturiers, die voor geld tot alles in staat zijn; neen, men bedient zich van lieden, die in hun fanatiek geloof in de communistische begripsleer de kostbaarste en heiligste zaken prijs willen geven. Dat was met een Agler Hiss, een Fuchs. en een Donald McLean en nu ook met Asbjörn Sunde het ge val. Dat de Sovjet-agenten niet alleen in de Scandinavische NATO-landen, maar in het gehele Noorden zijn geïnteres seerd, bleek reeds in '51. toen in Zwe den een onderofficier van de marine werd gevat, nadat hij er in geslaagd was gewichtige geheimen uit te leve ren. Zowel van Zweedse als van Noor se zijde wordt de parallel tussen bei de zaken getrokken. In de voornaamste bladen van beide landen worden com mentaren gegeven, waaruit het ver langen blijkt, om door hechtere samen werking tot grotere veiligheid te ko men. BELANGRIJKE GEVOLGEN gUNDE is ontmaskerd, terwijl in de Kamer de debatten om in de naaste toekomst de dienstplicht tot achttien maanden te verlengen, in volle gang waren en men behoeft zich niet af te vragen, in welke richting de discus sies zijn beïnvloed. Het feit, dat Noor wegen bij het Atlantisch Pact is aan gesloten, geeft aan de werkzaamheden der thans gevatte spionnen een zeer wijd en gevaarlijk aspect. De wapenen, waarover Noorwegen in hef kader van dit pact de beschikking heeft gekregen, zullen in hoofdzaak van hetzelfde type en kaliber zijn, als het materiaal, dat aan de overige NATO-landen is gezonden. Dit heeft de door de groep-Sunde verstrekte gege vens voor Moskou dubbel belangrijk gemaakt en dit heêft tevens tot gevolg, dat niet alleen Scandinavië, maar de gehele Atlantische gemeenschap met spanning toeziet, hoe deze zaak zich verder ontwikkelt. Er spreekt teleurstelling en verbit tering uit het commentaar van de hoofdredacteur van het Oslose blad Af- tenposten, die schreef: „Het is on rustbarend, dat een grootmacht een vredige buurstaat in haar spionnage- net trekt, waarmede zij zeer vriend schappelijke verbintenissen onder houdt, terwijl zij haar ambassade die een garantie voor die verbintenissen moest zijn, als centrum voor die spi onnage misbruikt. „Men twijfelt er in middels niet aan, of de communisti sche organen in Noorwegen zullen de gehele affaire Sunde als een verder felijke provocatie gaan betitelen. In Wooster (Ohio) heeft zich een tra gische autobotsing voorgedaan. Een va der was in zijn auto op weg naar zijn zoon. Deze laatste echter was op zijn beurt per auto op weg naar zijn vader. De twee auto's kwamen in volle vaart met elkaar in botsing, waardoor vader en zoon het leven verloren. Het Tweede Kamerlid de heer Sta pelkamp heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting de volgende schriftelijke vragen gesteld 1 Is het juist, dat blijkens de offi ciële notulen van een bespreking in zake de „zwarte lonen" in het bouw bedrijf, gehouden tussen de minister en een delegatie uit „Cencobouw", een orgaan, waarin alle sectoren van het bouwbedrijf zijn vertegenwoordigd, de minister zou hebben gezegd: a. Dat hij zich afvraagt, of het voor het bouwbedrijf wel gunstig zou zijn, indien over de gehele lijn strikt aan de maximumlonen zou worden vastge houden. b. dat hij principieel de onbillijk heid van de eenzijdige strafbaarstelling gevoelt, maar er de voorkeur aan zou geven de bestaande schijntoestand maar te handhaven; c. dat hij echter hoopt, dat slechts weinig strafvervolgingen zullen wor den ingesteld; d. dat hij bevreesd is, dat bij door voering van het principieel juiste stand punt de praktische moeilijkheden zul len worden vergroot? 2. Is de minister niet van oordeel, dat eerbied voor de wet eist, dat een Generaal Tsjiang Kai Sjek heeft gis teren het bestuur van zijn Kwomin- tangpartü medegedeeld, dat hij niet herkozen wil worden als president van Nationalistisch China. Hij zou er de voorkeur aan geven als dr Hoe Sjih zou worden aangewezen als candidaat. Wel was de generaal bereid de functie van premier of opperbevelhebber te vervullen. Het centrale bestuur van de Kwomintang heeft besloten Tsjiang Kai Sjek te vragen het presidentschap te blijven vervullen. Dr Hoe Sjih, schrij ver en historicus, is een vooraanstaand Chinees filosoof. Hij bezit dertig ere doctoraten van Amerikaanse en Euro pese universiteiten. Hij woont op het ogenblik in de Verenigde Staten. Hoe Sjih leidde in 1917 de z.g. letterkun- dge revolutie in China. Tsjiang Kai Sjek, die 66 jaar is, werd in 1928 pre sident en premier. POSTZEGELVERZAMELING FAROEKS De Egyptische postzegels uit de ver zameling van ex-koning Faroek heb ben op de veiling te Cairo in totaal meer dan 800.000 gulden opgebracht. Woensdag komt de rest van de collec tie onder de hamer. Koningin Elizabeth heeft gisteren in Canberra met een korte rede de zitting van het Australische pariement ge opend. Het was de eerste maal in de geschiedenis van Australië, dat dit door een regerende vorst geschiedde. wettelijke maatregel, zolang hij niet is ingetrokken, gehandhaafd behoort te worden? 3. Acht hij het moreel verantwoord een maatregel, waarvan hij zelf zegt, dat het niet vaststaat of handhaving wel in het belang van het bouwbedrijf is en waarvan hij hoopt, dat tegen overtreding zo weinig mogelijk straf vervolgingen zullen worden ingesteld, nog langer te handhaven? 4. Kan de minister mededelen, wel ke opdracht de ambtenaren hebben, die met de controle op de naleving van de maximumlonen zijn belast en of zij bij geconstateerde overtreding proces verbaal moeten opmaken, d3n wel, of hun te kennen gegeven is, dat zij deze maar door de vingers moeten zien? (Door onze economische medewerker) DE middenstandsnota 1954, die de vorige week aan de Staten-Generaal werd aangeboden en die daardoor tegelijkertijd in het volle licht der publiciteit werd geplaatst, is een formidabel werk. Een boekwerk van 95 pagina's waarbij dan nog 77 pagina's toelichting en tabellen komen. Deze studie over en ten behoeve van de middenstand komt niet uit de lucht vallen. De Staten-Generaal hadden er een goed jaar geleden om gevraagd. Terecht o.i., want als men de positie en de klachten van de middenstanders wil beoordelen, dan moet ons eerst precies voor ogen staan, wie en wat die middenstand is. De middenstand kan een dergelijke analyse dan ook alleen maar toejuichen. Hij voelt zich verdrongen, hij ziet, dat in industrialisatie- rapporten voortdurend het licht op de industrieën valt, hij merkt, dat de loonronden een geduchte steun zijn voor de werknemers om van de uitbouw van de sociale verzekering maar niet te spreken en hij con stateert, dat de landbouw zich in de voortdurende zorg van de overheid kan verheugen. De minister van Verkeer en Water staat heeft besloten aan het hoofd te stellen van het district yan de rijksver keersinspectie afdeling Noord-Holland, de rijkshoofdinspecteur van het ver keer ir J. J. Heijting ter standplaats Amsterdam. P)E middenstand wil dus op diezelfde steun, zorg en medewerking aan spraak maken. De Kamerleden moes ten hier een oordeel over vellen, maar door de geweldige hoeveelheid mid denstandsbomen konden zy onmogelijk het bos meer zien. Van een diepgaan de behandeling was daarom nimmer sprake. De grondige en knappe analyse van het rapport tekent ons ae middenstand ten voeten uit. Hoe hy is samengesteld, hoe de kostenproblemen liggen, hoe de inkomensgroepen zijn, welke mogelijk heden en moeilijkheden er schuilen in productiviteitsverhoging, welke cre- dieten er bestaan, hoe de vestigings wet functionneert, welk middenstands- onderwüs er bestaat, hoe de organisatie is. Er is schier geen onderwerp ver geten. Wat voor ingewijden wel bekend was, ziet nu eindelijk ook de openbare mening zwart op wit: die middenstand, bestaande uit winkels en ambachtsbe- drijven, uit horeca- en dienstverlenings- bedrijven. uit grossiers en kleine in dustrie, geeft aan pl.minus 1 millioen mensen werk (incl. de eigenaar en de medewerkende gezinsleden). Met an dere woorden, wat wü in het spraak gebruik middenstand noemen, is een sector in ons economisch apparaat, waarin 38% werkt van alle mensen, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn. En daar komt dan nog bij, dat die zelf de middenstand (in 1950) met een geza menlijk inkomen van f 2 milliard liefst 14% van het nationale inkomen voor zyn rekening neemt. Dit is niet mis. \\(IE contact heeft met de midden stand, die weet, dat men daar met tal van vraagstukken worstelt. De fis cale en sociale lasten zijn zwaar, de concurrentie van het grootbedrijf en de coöperatie is hevig, het cadeaustel sel is een steen op veler maag (denk aan het nieuwste voorbeeld van krui deniers, die textiel geven en als re presaille van textieldetaillisten die kruidenerswaren verstrekken), het ge brek aan liquide middelen is fnuikend, de branchevervaging en de onderlinge concurrentie door de overbezetting stichten verwarring om maar voor de vuist weg de voornaamste obstakels te noemen. Het gevolg is psychologisch ove rigens verklaarbaar dat de midden stand om bescherming roept tegen de concurrentie, dat hij verlaging van las ten wil, maar dat hij tegeiykertijd vrij heid van handelen vraagt, dat hy eist dat de overheid hem zo weinig moge lijk voor de benen loopt met wettelijke en bureaucratische voorschriften. £)E overheid zegt in De Middenstands nota zeer duidelijk, dat dit van twee wallen eten is. Zij zegt ronduit, dat zij voor gedetailleerde regelingen en steun niets meer voelt. Wij zijn in een ont wikkeling, die leidt van gebondenheid naar grotere vrijheid; de regering stelt zich tot taak slechts op strategische punten in te grijpen. Zij wil dus alleen de algemene voorwaarden scheppen, teneinde het de voor zyn taak bere kende ondernemer mogelijk te maken zyn functie uit te oefenen. Zeer duidelijk kiest de overheid dus positie. Zij denkt niet aan een algeme ne, beschermende politiek. Dit zou niet alleen al een aantasting van de zo ge- eiste ondernemersvrijheid zijn, doch bovendien de gezonde economische ontwikkeling bele^o.ieren en een doel- Deze auto wilde eens een proef je nemen of het ijs in deze Am sterdamse gracht nog sterk ge noeg was. De proef mislukte en de eigenaar moest de hulp van een kraanwagen inroepen.. Aan belangstellende Amster dammers ontbrak het natuurlijk niet. matige voorziening van de consument in gevaar kunnen brengen. Het is goed, dat de regering hier aan de belangen van de consument denkt. De man, die o zo vaak vergeten wordt. HET is ook goed, dat de nota duidelijk onderscheid maakt tussen de vol waardige middenstandsbedrijven, waar van de positie heus niet* zó ongunstig is als men wel eens doet voorkomen en de randbedrijven. Juist die rand- bedriiven met een inkomen van min der dan f 3.000,vormen de zwakke plek en daardoor de grootste zorg voor de overheid. Ten dele zullen zij moe ten verdwijnen, daar zij oneconomisch werken, ten dele zijn zij onmisbaar en dan zal de ondernemer door onderwijs en voorlichting op een hoger niveau gebracht moeten worden. De middenstandsnota en dit is onze conclusie is een uiterst nuttige publicatie. De middenstand ziet de aandacht op zich gevestigd. Dat is op zichzelf al een winstpunt. Doch hij weet nu ook, dat de overheid alleen wil helpen door een vestigingswet, credietverlening, wette lijke regeling caudeaustelsel, midden- standsonderwijs en voorlichting. r)E interne oorzaken voor de moeilijk heden moet de middenstand echter zeL oplossen: betere administratie methoden, grotere vakkennis, doeltref fender bedrijfsvoering, stijging van consumenten gemiddelde door vermin dering van het aantal der ondernemin gen, samenwerking en organisatie. Het zwaartepunt ziet de overheid dus bij de middenstand zelf liggen. Deze visie is eerlijk en o.i. gezond. Zij zal vermoedelijk menige midden stander teleurstellen. Het woord is thans aan de kamerleden. Aagtedijk, 14-2 van Victoria te New York Abbekerk, 14-2 van Fremantle naar Adelaide Alcyone, 13-2 van Buenos Aires te R'dam Algenib, pass. 14-2 St Vincent (KV) naar Recife Alhena, 13-2 van R'dam naar Buenos Aires Almkerk, 14-2 te Duinkerken Aludra, 13-2 te Rio de Janeiro Amerskerk, 15-3 te Adelaide Ampenan, 13-2 van R'dam naar Tandjong Priok, 14-2 te Southamp ton Amstelbrug, 14-2 te Victoria Amsteldijk, 14-2 te Le Havre van New Orleans Annenkerk, pass. 14-2 18 uur Vlissingen naar R'dam Appingedijk, 13-2 van Philadelphia, 14-2 te Baltimore Arendsdijk, 13-2 van Trinidad naar Rio de Janeiro Arnedijk, 14-2 van Le Havre te Londen Aalsdijk, 14-2 van R'dam naar Hamburg Abbedijk, 14-2 te Philadelphia Alblasserdijk, 13-2 te Galveston Alioth, 15-2 Vlissingen ten anker naar Antwerpen Aluatip, 14-2 van Fernando Noronha naar Las Palmas Alphard, 14-2 van Santos naar Rio Grande Amsteldiep, 15-2 te Bandarshapur Albireo, 15-2 te Paranagua Alnati, 13-2 130 mijl noordoost van Recife naar Las Palmas Alphacca, 14-2 van Victoria naar New York Altair, 15-2 te Las Palmas Bennekom, 15-2 te Buenaven tura Boskoop, 14-2 van Granada naar Barbados Breda, 14-2 van Curasao naar Cristobal Bali, 14-2 van Napels naar Genua Barito, 14-2 van Tandjong Priok naar Singapore Billiton, 14-2 te Balboa Blommerdijk, 14-2 te Antwer pen Borneo, 14-2 van Charleston te Philadelphia Banka, pass. 15-2 Malta naar Port Said Bloemfontein, 15-2 te Southampton Caltex Pernis, 14-2 van R'dam naar Sidon Caltex Leiden, pass. 14-2 Kreta naar Sidon Celebes, 14-2 van R'dam naar Brake Cottica, 14-2 van Paramaribo, 15-2 te Georgetown Cro- nenburg, pass. 14-2 Ouessant naar Port Talbot Delft, 15-2 te Mollendo Dui- vendijk, 15-2 te Carthagena Dónge- dijk, 13-2 van Vancouver te R'dam Dalerdijk, 12-2 te Tamr-ico Eendracht. 14-2 te Piraeus Erinna (t), 15-2 te Liverpool Esso Den Haag, pass. 14-2 Kreta naar Antwerpen Friesland (SSM), 13-2 van A'dam naar Sunderland Gaas- terland, 13-2 van Rio de Janeiro naar Victoria Ganymedes, 14-2 van Mobile te Houston Gouwe, pass. 13-2 20 uur Ouessant naar Hamburg Grote Beer, 14-2 van Halifax naar New York Groote Kerk, 14-2 van Port Elizabeth naar Kaapstad Heelsum, pass. 14-2 Keywest naar Houston Helena, pass. 14-2 8 uur Vlissingen naar Gent Helicon, 15-2 te Houston Hersilia, pass. 13-2 Kaap Tat- teras naar Baltimore Hestia, 14-2 van Bremen naar Antwerpen Haarlem, 14-2 te A'dam Indrapoera, 13-2 125 mijl west-noordwest van Kreta naar Port Said Ittersum, 15-2 te Montevideo Johan van Oldenbarnevelt, 14-2 280 mijl oost zuidoost van Albany naar Aden Ja gersfontein, 14-2 van Southampton naar Las Palmas Japara (KRL), 14-2 te Ma kassar Java, 13-2 van Alexandrië naar Halifax Karimata, 15-2 van A'dam te Port Said Kieldrecht, 14-2 van Aden naar Suez Kertosono, 10-2 te Los An geles Leopoldskerk, 15-2 te Hamburg Linge, 17-2 te R'dam verwacht La- renberg, 14-2 te Monrovia Laurenskerk, pass. 14-2 Kreta naar Alexandrië Lem- serkerk, 14-2 te Bahrein Leuvekerk, 14-2 van Karachi naar Bombay Lieve Vrouwekerk, 14-2 te Chittagong Linde- kerk, pass. 14-2 17.40 uur Vlissingen naar Hamburg Loenerkerk, 13-2 van Ham burg naar Antwerpen Loosdrecht, 14-2 van Rangoon te Calcutta Loppersum, 14-2 van Dakar naar Freetown Laag- kerk, pass. 14-2 Gibraltar naar Marseille Maas, 15-2 te Lissabon Maasdam, 15-2 te Laguaira Mariekerk, 13-2 te R'dam Meerkerk, 13-2 van Genua naar Port Said Meliskerk, pass. 13-2 Kaap Vincent naar Genua Merwede, pass. 14-2 Casquets naar Houston Mitra, 14-2 Ouessant gepass. naar Stanlow Mar- kelo, 13-2 van A'dam naar Goole, 15-2 op de Humber Mataram, 12-2 2 uur te Beyrouth Noordam,c,pa"~. 15-2 Scillys naar New York Nieuw-Amsterdam, 14-2 van Port au Prince naar Cristobal Orion, pass. 14-2 Pantellaria naar Malta Oostmarsum, 13-2 van R'dam naar Hamburg Oranje, 14-2 van Singa pore naar Belawan Pendrecht, 14-2 te Paulsboro Peperkust, 13-2 van Dakar naar A'dam Prins Frederik Willem, 13-2 te Londen Prins Johan Willem Friso, 15-2 te Alexandrië Prins Mau- lits, 14-2 van Dakar te Bordeaux Prins Philips Willem, 13-2 van Dakar naar Nan tes Prins Willem van Oranje, pass. 14-2 21.20 uur Vlissingen naar Antwer pen Rempang, 15-2 van Port Swetten- ham naar Singapore Rijnkerk, pass- 14-2 Ceylon naar Penang Rijnland, pass. 14-2 Ouessant naar St Vincent (KV) Rijndam, 15-2 12 uur te Hoek van Holland verwacht Sarangan, 12-2 te Surabaja Schie, 13-2 18 uur te Tunis Stad Dordrecht, 14-2 te Oarn, 15-2 van Orann naar Huelva Stad Maastricht, 15-2 te Gibraltar Sheratan, 13-2 van Philadelphia naar Amuaybay Sibajak, 14-2 120 mijl noordoost van Massawa naar Aden Sirrah, 14-2 van Ras Ta- nura naar Melbourne Sanana, 15-2 te Singapore Sanaroea, 13-2 van Gdynia naar Hamburg Sloterdijk, 14-2 te Ha vana Stad Amsterdam, 15-2 te Narvik Stad Breda, 14-2 van Safi naar A'dam Stad Leiden, pass. 13-2 Azoren naar Norfolk Stad Vlaardingen, pass. 14-2 Wight naar Vlissingen Straat Banka, 14-2 te Port Elisabeth Tara, 15-2 te Rio de Janeiro Trajanus, 14-2 van A' dam naar Antwerpen Tamo, 14-2 n.m. te Hamburg verwacht Tegelberg, 12-2 te Kobe Tomori, 14-2 8 uur te Genua Tabinta, 14-2 van Willemstad, 16-2 te Carthagena verwacht Tero, 14-2 van St Vincent (KV), 23-2 te R'dam verwacht Titus, 14-2 te Bremen Waterman, 14-2 160 mijl west ten zuiden van Kaap Palmas naar Las Palmas Waterland, 13-2 n.m. van Bahia naar Ilheos West- terdam, 14-2 110 mijl zuid van Kaap Sa ble naar R'dam Westland, 15-2 te San tos Willem Ruys, 14-2 dw. Kaap Tenez naar Port Said Willemstad, 15-2 te Cristobal Woensdrecht, 13-2 van R' dam naar Singapore Wonosari, 14-2 te Antwp' -en IJssel, 14-2 van Istan bul naar Constanza Zuiderkruis, 14-2 160 mijl zuidoost van Sable Eil. naar A'dam. 1 (Vervolg van pag. 1) Minister Staf heeft thans op desbe treffende vragen geantwoord: „Natuur lijk gaan wij in Amerika dhr Stassen vragen: Wat willen jullie nu precies. Ik zou het wat zuur vinden, indien wij voor onze ijver om als eerste land het EDG-verdrag aan te nemen, werden ge straft met gedeeltelijke inhouding van de Amerikaanse wapenhulp omdat een ander deel ten goede zou moeten ko men aan het Europese Leger. Maar ik ga heus niet naar de Verenigde Staten om te vragen of wij materieelsteun kunnen krijgen voor ons vijfdivisie- plan. Die vijf divisies, d.w.z. vier in voorste lijn (en, als wij het met de wa penleveranties klaarspelen, vijf in voor ste lijn) moeten er komen. Dat is ons geadviseerd door SHAPE, het hoofd kwartier van de Atlantische strijdkrach ten in Parijs". Daarbij vestigde de minister er de nadruk op, dat Nederland moet begin nen met een eigen militaire inspan ning, om daardoor de overtuiging te wekken bij onze bondgenoten, dat men in Nederland de verdediging van eigen grondgebied de moeite waard acht. „In het plan van de NATO is de verdediging van Nederland opgeno men", verklaarde minister Staf met nadruk. In dit verband vroegen wij de minis ter, wat hij dacht van de recente brief van het moderamen der Ned. Herv. Sy node, waarin beduchtheid wordt uit gesproken over de beroepsvoorlichting aan scholieren door militairen. „Natuurlijk zal de werving van jon gelui voor de militaire carrière hier door bemoeilijkt worden", antwoordde de minister. „En ik moet er aan toe voegen, dat verscheidene officieren door deze synodale brief zeer getrof fen zijn, omdat zij werkelijk van me ning zijn, dat zij als officier een roeping vervullen". Minister Staf wordt op zijn reis naar de Verenigde Staten slechts vergezeld van de heer Van de Beugel, directeur- generaal van het bureau militaire en economische hulpverlening van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, en van de generaal Noble, diens Ameri kaanse tegenvoeter in Den Haag. Hij zei, dat voor zijn reis geen eigen, lijk program is vastgesteld, maar dat hij het uitermate interessant vindt om juist in deze dagen, waarin sprake is van een wijziging van de Amerikaanse strategie en wellicht zelfs van de Bui tenlandse politiek, uit de mond der leidende politici en strategen zelf te vernemen, hoe zij over de situatie den ken. i

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11