Dit najaar delen van luchtmacht der VS op Nederlandse bases? Ministers in Berlijn maken zich gereed voor vertrek JRSES IN VERSUM Vurig pleidooi voor het zg. vijf divisieplan Inlichtingen over arrestaties van Nederlanders blijven uit No 21349 van de Staatsloterij bracht intense vreugde 3D beurs had ruim 0 bezoekers >opman stal 80 stuums »verdag groot icht" □ein Speijck" sterwijk Dins'dag 16 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 39 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Minister Staf op weg naar Amerika Bonn ziet negatieve consequenties onder ogen WEERBERICHT Enkhuizer aan boord Voor kustvaartuig „Josien" is weinig hoop meer Protest in Djakarta Vrouwe Fortuna had gulle bui Levensgrote koe als standbeeld Hoge Commissaris is wachten moe Weer Amsterdamse tram in beslag genomen ij om de Baksprijs t,iet winnaar C. H. Bergisch. 'aint legde de 1960 meter inuten en 65,7 seconden. an de gehouden draveryen luiden 1 Quaestor (J. Wagenaar) 2 Robert Taylor; 3 Rob. 1.60, f 1.50, f 1.80; K f 4.—; L Nico the Saint (C. H. tijd: 1.30.2; 2 Nelson; S f 4.20; P f 1.50, 2.10, CC f 6.30. lste serie: i Querida Do- Geersen) km.tijd: 1.33.1; 2 3 Royal Brooklyn. W ■50, f 3.40; K f 14.50; CC Rinijo (W. Leeuwenkamp) Bongershof; 3 Quant a P f 2.70, f 2.40; K f 17.50; >yal Brooklyn (W. Leeu- 2 Paul Spencer; 3 W f 3.60; P f 1.90, f 2.40; f 6.70. i Peter Karnac (H. C- '2.7; 2 On of Eve; 3 Pepsi P f 2.10, f 4.90, 3.60; f 17.90. 1 Parel Holland C. (W- 1.33; 2 Nevada L; 3 buiten weddenschap) 1.80, f 3.50; K f 14.60; 1 O Bonni (J. P. As- 2 Oscar Major; 3 Olga 0; P f 2.20, f 1.50, f 1.50; f 3.40. s: 1 Lex V (E. Lee- Olga Axworthy; 3 Over- W f 2.50; P f 1.50, f 1.90; 5.40. f 91.439.—. personen hebben tussen het RAI gebouw te cht om er de achtste na- te bezichtigen, bezoeker is Zaterdag- lachine ten geschenke het algemeen hebben de zij die kostbare appara- voldoening te ken- :r de koopkracht van het voor het verle- bijstand door een >edrijven aan de aspirant- goed in de smaak te -urs zal van 30 Juli tot itus te Nijmegen worden ilitie is er in geslaagd lopman aan te houden, et costuums liep te leu- etiketten waren ver- verhoor bleek, dat de pen maanden niet min- costuqms had buitge- elzaken, welke laatste noeg nooit aangifte >ben gedaan. De man ït zijn vrouw. De koop- ums in de prijsklasse 150 en verkocht deze t de minister van Ju- en, dat tegen het wet- mist overdag groot wordt ge- •langrijke veiligheids- door pers en van het pu- ^ht, moet worden ge- grootste deel van het in dit op- Vooral de jongste dit weer duidelijk ge- heeft de mi- gevraagd opdracht het uitoefenen van - op de naleving van omstreeks zeven uur ken van een gasfles in het pas geresta'u- bosrestaurant „Kléin 'ijk. Het gebouw en iieoing brandden bij- il is te betreuren dat het 7 eeuwen oude met uitzondering verloren zijn gegaan Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 (Van een militaire medewerker BESTAAN PLANNEN om onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht in Nederland te station neren, zo heeft minister Staf gisteren naar aanlei ding van een vraag op een persconferentie verklaard. Volgens de minister zullen deze onderdelen waar schijnlijk in het najaar komen en het zullen, zo zeide hij, geen geweldige aantallen zijn. Primair zag hij in deze stationnering een bewijs „dat men vertrou wen in ons heeft en dat men verwacht dat wij op militair gebied ons uiterste best zullen doen". De Amerikaanse eenheden zullen bestemd zijn om de gaten in ons luchtverdedigingssysteem op te vullen. Het zullen zeker geen vliegtuigen voor strate gische doeleinden zijn. De minister zeide zelf het liefst hier „all weather fighters" te hebben, als hij een keus moest doen uit vliegtuigtypen. Als een van de velden die voor het stationneren van de Ameri kanen in aanmerking komen noemde ir Staf het in aanbouw zijnde vliegveld Venray. De minister zeide geen aanwijzingen te hebben, dat er van Nederlandse zijde bezwaren zouden zijn tegen de stationnering. Minister ir C. Staf (Oorlog en Marine) is gister avond naar Amerika vertrokken voor het voeren van besprekingen met zijn ambtgenoot Wilson, met het bureau Stassen (militaire' hulpverlening) en een be zoek van enkele militaire centra. Ook zal bij presi dent Eisenhower ontmoeten, die hij vóór diens pre sidentschap als opperbevelhebber van de NATO- strijdkrachten in Europa herhaaldelijk in Nederland heeft ontvangen. Voor deze reis bestaat in Nederland grote belang stelling, daar kortelings in de Tweede Kamer on gerustheid over het toekomstig defensiebeleid *ot uiting is gekomen, resulterend in een verzoek van de Kamér, een Defensie-nota te verstrekken, die over een week of zes wordt verwacht. Voordien echter komt zeer waarschijnlijk de defensiebegroting aan de orde in de Eerste Kamer, die juist dit weekeind haar evenmin van critiek ontblote Voorlopig Ver slag heeft uitgebracht. 99 Dat minister Staf dus gistermiddag tussen vijf en zes uur, nadat hij enige mededelingen omtrent het doel van zijn reis had gedaan, door binnen- en buitenlandse journalisten met een mitrailleurvuur van vragen werd be groet, iag voor de hand. De voornaam ste uit dit vraag- en antwoordspel voortgesproten mededelingen zijn wel: Dit najaar worden in Nederland een heden van de Amerikaanse tactische luchtmacht gestationneerd; omtrent aard en omvang wilde de minister zich niet uitlaten. Minister Staf blijft van oordeel ,dat de landstrijdkrachten in Nederland vier volwaardige en een reservedivisie moeten bedragen, zo mo gelijk vijf volwaardige divisies. Ge hoord de recente uitlatingen van Con gresleden zal minister Staf trachten, meer zekerheid te krijgen omtrent de Amerikaanse steun, die na 1956 ver wacht kan worden, met name voor die vijfde divisie. De minister wil zich de vrijheid voorbehouden,- in 1956 opnieuw te bezien of de strijdkrachten verder uitgebouwd of op peil gehouden moe ten worden. De uiteenzetting van minister Staf droeg een sterk polemisch karakter, zonder dat hierdoor overigens de goed moedige sfeer, die de bijeenkomsten bij deze minister plegen te kenmerken, in het gedrang kwam. De laatste maan den hebben vele bladen ook ons blad menige critische kanttekening geplaatst bij het door deze minister Ir C. STAF met een koffer vol vragen op reis uitgestippelde toekomstige defensie beleid en men kreeg de indruk, dat de bewindsman verheugd was, daarop nu eens te kunnen ingaan. DE vier ministers hebben gisteren op de conferentie te Berlijn opnieuw het thema der Europese veiligheid be sproken, doch hebben daarbij zoals ver wacht werd hoegenaamd geen voort gang kunnen maken. Eden en Bidault hebben van de Kussische minister een duidelijke uitspraak gevraagd over de vraag of naar zijn mening een voort bestaan van de Noordatlantische ver dragsorganisatie (NAVO)in overeen stemming zou kunnen zijn met het Russische plan voor een veiligheids- pact van alle Europese landen. Molo- tov ontweek een duidelijk antwoord op deze vraag en toen hij tenslotte door zijn Westelijke tegenstanders tot een antwoord „ja of neen" werd gedwon gen zei hij lakoniek: „Ik stel voor, dat wij de zitting opheffen". De ministers zijn daarop uiteen ge gaan zonder te weten, waarover zij vandaag verder zullen spreken. Indien dr Figl inmiddels instructies van zijn regering heeft gekregen zal het debat over Oostenrijk worden voortgezet, zo niet dan zal men voortgaan met de be handeling van de Europese veiligheid De Oostenrijkse bondskanselier Raab heeft Maandagochtend, na een tele foongesprek met dc Oostenrijkse dele gatie naar de vier-mogendhedenconfe- rentie in Berlijn, een onderhoud ge had met vice-kanselier Schaerf. Naar Verwachting tot morgenavond: GELEIDELIJK KOUDER Veel bewolking met hier en daar lichte sneeuwval. Matige Noord oostelijke wind. Vannacht en mor genochtend lichte, op enkele plaat sen in het Noordoosten van het land matige vorst. Morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. uit goede bron is vernomen, zijn zij het er over eens, dat er voor het ogenblik geen reden bestaat om nieuwe instruc ties naar de Oostenrijkse delegatie te zenden. (Zoals gemeld zijn volgens de oude instructies de voorstellen van minister Molotov om militare eenheden van de vier bezettende mogendheden in Oos tenrijk te handhaven na onderteke ning van een Oostenrijks staatsverdrag, absoluut onaanvaardbaar. De geheime besprekingen over een conferentie met rood China over het Koreaanse probleem hebben ook giste ren niet tot een definitief resultaat ge voerd, ook al werd volgens ingelichte kringen enige vooruitgang geboekt. De ministers willen Woensdagochtend nog maals in geheime zitting bijeen komen om dan zo mogelijk een beslisssing te nemen. JNMIDDELS maken de ministers en hun delegaties reeds aanstalten om Berlijn zo snel mogelijk te verlaten. John Foster Dulles zal nog Donder dagavond, dus terstond na het einde van de conferentie, naar Keulen vlie gen. Hij wil in Bonn een kort onder houd hebben met bondskanselier dr Adenauer en dan terstond naar de Ver. Staten g»an om zich op de Panameri- kaanse conferentie voor te bereiden. Eden zal van Berlijn rechtstreeks naar Engeland vliegen. Van Duitse kant houdt men wel rekening met het feit, dat Bidaults extra trein op de terugreis naar Parijs Bonn zal aandoen. De Duitse autoriteiten zijn reeds druk in de weer om zich voor te be reiden op de consequenties, die de voortzetting van de verdeling van Duitsland voor onbepaalde tijd zou kunnen hebben. Dr Adenauer zelf zal begin volgende week een van zijn zeld zame bezoeken aan Berlijn brengen en naar verwachting zich daar via de om roep tot de bevolking van Oost-Duits- land richten om haar vertrouwen in een toekomstige hereniging levendig te houden. Minister Jakaob Kaiser, de Duitse eenheidsminister, is al in Berlijn aangekomen om de mogelijkheid van een nieuwe vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland en de mogelijke nieuwe politieke ontwikkeling in de Sovjet zone na te gaan. „Eén dagblad heeft zich afgevraagd, of ik wel van alle belangrijke Ameri kaanse publicaties kennis nam", zei mi nister Staf op een gegeven moment. „Mijn antwoord luidt: Neen, ik kan niet van elk gebazel kennis nemen". Later kwam hij daar zelf op terug en zei lachend, dat hij dat woord hier na tuurlijk niet had moeten gebruiken. Maar hij wilde er slechts de nadruk op leggen, dat de leidinggevende figuren in de wereldpolitiek hem tijdig, ver trouwelijk en volledig inlichten. Zo had minister Foster Dulles (Bui tenlandse Zaken, V.S.) hem in een be sloten ministerbijeenkomst, in Decem ber te Parijs gehouden, alles meege deeld omtrent de „new look" ip de Amerikaanse strategie, waarmee de publieke opinie in de Verenigde Staten maar toch ook, zij in het mindere ma te, in ons land zich dagelijks bezig houdt. Er worden zelfs besprekingen gehouden, waarbij van Nederlandse kant alleen de chef van de Generale Staf, de generaal Hasselman, tegen woordig is, die daarover slechts mag I' rapporteren aan zijn minister. „Het is logisch, dat wij niet alles kun nen zeggen", aldus minister Staf, „met alle erkenning voor de enorm belang- r jke rol, die de pers, inzonderheid in Amerika, vervult bij de vorming van een publieke opinie. 'Maar de leden van de vaste Defensiecommissie uit de Tweede Kamer zijn vertrouwelijk van veel op de hoogte gesteld". Daarmee bleven dus de vragen over- Nederlands positie in het algemeen strategisch beleid onbeantwoord. De minister wilde er slechts dit van zeg gen: Wanneer een vijand een overval in de zin zou hebben, wordt er mee rekening gehouden, dat dit aan NAVO zijde ten minste zeven dagen van te voren bekend is voldoende tijd om tegenmaatregelen te treffen (waarmee de minister kennelijk ook bedoelde het onder wapenen roepen van de mobili sabele divisies). Een aanval „in de derde dimensie" wordt eigenlijk niet verwacht, want anders zouden wij op dit moment de lampen moeten uitdraaien, de moturen warm laten draaien, de vloot onder stoom houden en de manschappen be pakt en gezakt bij de voertuigen heb ben. Maar, zo herhaalde de heer Staf, „wij voorzien op dit ogenblik geen tweede Pearl Harbour". 20ALS men zich zal herinneren, is tijdens het debat in de Tweede Ka mer van verschillende zijden twijfel uit gesproken, of de Amerikaanse mate riaalvoorziening wel van dien aard zou zijn, dat het door minister Staf inge diende vijfdivisieplan voor de land macht uitvoerbaar zou zijn. Ook van de mogelijkheid om voor de staven en de hogere bevelvoering voldoende be roepsofficieren beschikbaar te krijgen, bleek toen niet iedereen overtuigd. (Zie verder elders in dit blad) JJR bestaat thans vrijwel zekerheid over het lot van het kustvaartuig „Josien", waarvan men voor het laatst gehoord^ heeft op 3 Februari jl., toen hi schip zich in de nabijheid van Ouessant bevond. De rederij J. Ver maas' scheepvaartbedrijf te Rotterdam heeft bevestigd dat een vliegtuig van de R.A.F. gisteren bij Devonshire wrakstukken heeft gesignaleerd. De Britse admiraliteit werd gewaarschuwd en onmiddellijk is het kustvaartuig „Pluto" uitgevaren om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Het schip heeft later geseind, een luikhoofd en een bootroer te hebben waargenomen. Vol gens de rederij Vermaas is er nog geen aanwijzing, dat deze wrakstukken af komstig zijn van de „Josien", hoewel de Maatschappij toch de mening is toe gedaan, dat er voor de „Josien" weinig hoop mee. is. Dit kustvaartuig van 499 brt. met een laadvermogen van 860 ton, w^s op 31 Januari vertrokken uit Bayonne met een lading hout. Omdat men met het schip geen con tact meer kon krijgen, werd verzocht naar het vermiste vaartuig uit te zien. Tot gisteren bleven alle pogingen ech ter vruchteloos. „De Josien" heeft een bemanning van 11 koppen: tien Neder landers uit Rotterdam, Den Haag, Vlaardingen en Enkhuizen (de onge veer 26-jarige stuurman W. Steneker, vader va néén kind) en een Duitser. De Lekende tweeling uit de film Lisa Lotte, Jutta en Isa Giinther hebben haar eerste schreden op de dansvloer ge daan. Met Prins Max von Bayern (17 jaar) oefenen de tweeling-meisjes in een dans school te Miinchen. JN talloze gezinnen in ons land zullen gisteren even zovele glazen geheven zijn om een heildronk uit te brengen op het voortbestaan van de staatsloterij. In vele families hebben vader, moeder en de kinderen zich in een nog wat ner- veuse stemming om de kachel geschaard, om met een koel hoofd de plannen voor de toekomst te bespreken. Niet ten onrechte, want de bezitters van bet lot uo. 21349 uit de staatsloterij, dat gisteren viel in Amersfoort, Harderwijk, Goes en Rotterdam, willen het geld natuurlijk op een nuttige manier besteden. Uiter aard zijn de wensen en behoeften in de respectievelijke gezinnen zeer verschil lend, want zijn het bij de een schoenen van Marietje, die nodig reparatie be hoeven, bij de ander zal men zich voelen aangetrokken tot een kennismaking met dc wintersport. In ieder geval mag men met zekerheid vaststellen, dat de „briefjes" nergens ongelegen gekomen zijn. Tn de Veluwe gooide Vrouwe Fortuna door haar man werd opgebeld met de maar liefst tweemaal honderddui- mededeling, dat hij vijftigduizend zend gulden. Anderhalf ton kwam gulden had gewonnen, was zij zo be- terecht in Harderwijk, de rest beland- duusd, dat zij maar een ding wist te de in Putten en bij een militair, ge- zeggen: ,Het is verschrikkelijk...." legerd in Harderwijk en thans verblij- «Ik ben de hele dag al knap zenuw- vend in Duitsland. achtig" lachte de heer J. H. Montfrans Toen mevrouw Pronk uit Harderwijk garagehouder uit Putten, die sinds 1937 al meedoet en nog nooit iets heeft gewonnen. De gelukkigen had den hun loten gekocht bij een zekere mevrouw Nieland-Alberda, wier zoon, een student in Utrecht, enige tijd ge leden schertsend lot no 21349 had aan gewezen en gezegd, dat daar de hon derdduizend op zou vallen. Een klein legertje journalisten heeft gisteren door Harderwijk gezworven om te on derzoeken, wie de eigenaar is van lot A 21349, waarop de honderddui zend is gevallen. De gelukkige wil nl. onbekend blijven, Wat er ook gepro beerd werd, hij gaf zich niet bloot. In Rotterdam kwam het lot terecht bij een loterijclub. De prijs moet nu door twintig personen worden gedeeld en ongeveer 16 man van de gelukki gen verkeren in de omstandigheid, dat zij het geld goed kunnen gebruiken. De heer Goetzee kwam hun de blijde boodschap brengen. Hij verkoopt al 45 jaar en in die tijd viel bij hem reeds achtmaal de honderdduizend en zeven keer de vijftigduizend. „Zet de radio eens aan, want vandaag komen de grote prijzen er uit", zei me vrouw De Lange te Goes tegen haar dochter. En de dochter deed het met een onverschillig gezicht. Maar dat ver anderde wel, toen het lot uit de lade was opgediept en overeen bleek te ko men methet door de nieuwslezer ge noemde getal. In September zal, zoals bekend, het Friesch Rundvee Stamboek zijn 75-jarig bestaan vieren. De leden hebben besloten het bestuur ter gelegenheid van dit feit aan te bieden een in brons vervaar digd levensgroot beeld van een koe. De opdracht hiervoor zal wor den verstrekt aan de Leeuwarder beeldhouwer G. J. Adema in sa menwerking met ir J. J. N. Veg- ter. Het beeld zal in het plantsoen voor de bureaux van het stam boek een plaats krijgen. Het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta heeft Maandag bij de In donesische regering geprotesteerd te gen de gang van zaken bij de arresta ties van een dertigtal Nederlanders en met name tegen het uitblijven van een bevredigend antwoord op verzoeken om inlichtingen over deze arrestaties, welke het Hoge Commissariaat tot het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken heeft gericht. Het protest, dat Maandag door het Nederlandse Hoge Commissariaat aan de Indonesische regering is overhan digd, werd ingediend namens de Ne derlandse regering. In de overhandigde nota wijst het Hoge Commissariaat er op, dat het zich sinds 29 December jl. zeven maai schriftelijk tot het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gewend met de verzoeken om inlichtingen en dat daarop ais enig antwoord werd ont vangen een verwijzing naar de tevoren uitgegeven bekendmaking der regering, waarin over deze aanhoudingen enkele algemene, summier gestelde medede lingen werden gedaan. In de nota van het Hoge Commissa riaat wordt er voorts tegen geprotes teerd, dat het Hoge Commissariaat tot nu toe niet in staat is gesteld, volgens de algemeen aanvaarde internationale gebruiken aan deze gearresteerde Ne derlanders consulaire bijstand te ver lenen en dat de gearresteerden nog niet in de gelegenheid zijn gesteld hun wensen kenbaar te maken inzake te verstrekken rechtskundige bijstand. Op het schriftelijk verzoek van het Hoge Commissariaat, de Nederlandse arres tanten te mogen bezoeken, werd tot dusver slechts vernomen, dat deze aan gelegenheid onder de aandacht der betrokken Indonesische instanties was gebracht. Voor dc vijfde keer is in nog geen vier weken tijds een tram door de Amsterdamse politie in beslag geno men voor onderzoek. Gisteren is op de vluchtheuvel KoninginnewegEmma- straat een 86-jarige vrouw onder het voorbalcon van een motorwagen van lijn 2 gekomen. De dame stond op de punt van de vluchtheuvel en wilde voor de uit de stad komende tram oversteken. De bestuurder belde en remde, doch de wagen gleed tot voorbij de kop van de vluchtheuvel door. Om de dame te be vrijden moest de tram worden opgevij zeld. Het slachtoffer is naar het zieken- j huis overgebracht. Van de vijf in beslag genomen wa gens zijn drie na onderzoek weer vrij gegeven. ■y^ie in alle naïeveteit mocht menen, dat „3 D" iets te maken heeft met moderne methode op filmgebied,, zal dezer dagen tot zijn bevreemding be merken, dat de filmprimeur is over genomen door degenen, die plegen te spreken over militaire vraagstukken. Om begripsverwarring te voorkomen dienen wij dus vast te stellen, dat de „derde dimensie", waarover de stra tegen thans discussiëren,de lucht is. De nieuwe defensie-politiek van de Verenigde Staten is - naar men zegt - niet meer gericht op versterking van de grondstrijdkrachten, maar op de oorlog in de lucht. Het is ook voor degene, die zich niet dan uit een ocgpunt van bittere noodzaak met militaire problemen be zig houdt, zonder nadere uitleg duide lijk, dat de Europese Defensie Ge meenschap, die nog lang met door al le Europese landen is aanvaard, en zelfs deNATO tot instellingen van secundair belang worden gedegradeerd, indien inderdaad de V.S. het zwaarte punt van hun defensief systeem naar de lucht hebben verlegd. Het zou -ns te ver voeren hier ter plaatse op de politieke en strategische modulaties van deze nieuwe opvattingen in te gaan. Tenslotte hebben wij er slechts belang bij, dat de verdediging van het vasteland van Europa op de sterkst mogelijke wijze blijft gegarandeerd. En met „verdediging" bedoelen wij dan bepaald niet de methode dit oude Europa als wapenarsenaal voor een (onverhoopte) nieuwe oorlog gereed te maken, als springplank dus, die zo nodig onmiddellijk kan worden ver laten, maar bedoelen wij nadrukke lijk de strategie, waarin Europa om wille van zichzelf en de daar leven de volkeren door macht van de nood zakelijke wapenen wordt behoed tegen aggressie. Op die verdediging mne'en wij kunnen rekenen. Daarom getroos ten 'wij ons de hoogste financiële of fers. Minister Staf is gisteravond naar de Verenigde Stater vertrokken. Hij zal daar „op hoog niveau" de kwes tie van de wapenleveranties bespre ken. Voorwaar een nuttig onderwerp; maar op dit moment lijkt het ons van meer gewicht, dat de minister zich op de hoogte stelt van de reden»n, welke de Amerikanen kunnen hebben genoopt hun militaire inzichten te herzien. Overigens menen wij er niet ver af te zijn, indien wij vaststellen, dat het geharrewar inzake de geza menlijke defensie van Europa de be langrijkste reden is geweest. De V.S. kunnen inderdaad niet wachten tot wij het hier eens en voor altijd eens zullen zijn. Minister Staf heeft in een gesprek, aan zijn vertrek voorafgaand, nog e- zegd, dat hij méér dan met de drie dimensionale verdediging moeite heeft met de vierde en vijfde dimensie: de tijd en het geld. Hoezeer wij ook in ernstige zaken „esprit" op prijs stel len, de Nederlandse bewindsman zal er goed aan doen zich zo precies mo gelijk te informeren, opdat hij na zijn terugkeer het gevoel van onbehage lijkheid in ons land kan wegnemen. Wij willen namelijk wel weten of wij mischien niet bezig zijn ons druk te maken om en geld uit te geven voor zaken, die langzamerhand tot tweede handsfenomenen zijn geworden. Worden de Nederlandse luchtstrijd krachten soms als zodanig beschouwd, nu wij moeten vernemen, dat er plan nen bestaan om onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht in ons land te vestigen? Deze vraag is niet onvriendelijk bedoeld. Het is m louter een vraag. I/M

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1