Bergen beleefde „Culturele Dag Noord-Holland" I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I i I I I In kort bestek DE WONDERE WAERELT Cultuursociologisch onderzoek in voorbereiding Lezers spreken Ook dat nog Credietmaatregelen voor de middenstand nstratie Demonstratie I Bij eenkomst van zeer waarde grote Is versnelde tunnelbouw mogelijk Het probleem van de voetgangers Een hoger crediet voor bedrijfsuitrustingen Wet op cadeaustelsel is gereed Wilde staking bij Haagse schoonmaakbedrijven Grote visaanvoer te verwachten Spoorwegen lopen de achterstand in Canada zendt weer oorlogsmateriaal ANGESTRAAT 57 ij aankoop van »n grote bus CACAO 1.25 i grote bus JDENKOEKEN voor 25 ct OELHUIS ROOMBOTER '0 gram 99 RIESMEEL 10 gram 25 ruimen op sap blikken voor 79 AVERMOUT )0 gram 22 3EPGROENTEN llba" 2 blikjes 39 ÜCIFERS 3 pakken 47 LOSETPAPIER rollen 39 USTARDVLA pakken 47 Spereiebonen ier blik 79 2 voor 49 )OPERWTE*iN, middel, ter blik 69' 2 voor .29 ROOGKOKENDE SI AM-RIJST gram 59 kg- 1.09 ACARONI gram 35 ofliemelk m. sui- 2 blikken 79 ele AUGURKEA terpot, zuur of zoetzuur 77 UDOINGSAUS flesjes 47 [mport bruine of 1TTE BONEN 500 gram 39 i kg 75 AAS-AFSLAG AM. KAAS 40 gram 85 AM. KAAS, elegen, 400 gr. 99 OLVETTE KAAS zwaar belegen, gram J .09 ITSERSE KAAS stukjes 49 'ra dik vet Spek gram 99 Hele ROOK- ORST „Olba", uitzoeken 65 ebraden GEHAK1 soort 150 gr. 47 nke ZUURKOOL g. voor 29 ADELS, zonder 500 gram 29 I ETE KRENTEN ram 59 IAKREEL naturel root blik g9 ANDIJ ONTBIJT. OEK, 2 voor 49 [EERLIJKE JAM potten 79 Kakelverse EIEREN No 4 10 voor 1.24 IUISHOUDZEEP „Adelaar" dubb. stukken 59 I elfwerkend Was- I 2 pakken 55 ARAMELS, rlijk, 200 gr. 37 VERSTRO. PITTEN gram 37 aneelstokken voor 25 i'interballetjes, 00 gram 29 FTRECHTSE DRITS 250 gr. 49 NGE VINGERS gram 59 OU FROU gram 49 IOC. SPRITS. STUKKEN iets aparts 7 voor 39 DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 (Van een onzer redacteuren) ACHTER deze dag staat een ideaal: het verlangen naar de verdere ontwikkeling van het eigen gewestelijke culturele leven naar de ver sterking van wat er op dit gebied in eigen dorpen en streken leeft. Daarvoor is nodig, alles ivat wij bezitten aan een systematische be schouwing te onderwerpen. Een Culturele Raad voor Noord-Holland zou hier vele mogelijkheden en voordelen kunnen bieden". Met deze woorden heeft mr A. F. Kamp, voorzitter van het Kunstenaarscentrum Bergen uit naam van een kleine commissie van initiatiefnemers Maan dag een bijeenkomst geopend, welke was aangekondigd onder de alge mene titel „Culturele dag Noord-Holland 1954". Dat hij daarmee in de roos schoot, bewees alleen al de grote belangstelling, welke er voordit samenzijn in de Rustende Jager te Bergen bestond. Er ivaren talloze provinciale en gemeentelijke autoriteiten en vertegenwoordigers van ambtelijke instanties - wat belangrijker was: er waren talrijke personen, die in de sfeer van het plaatselijke of het regionale leven rechtstreeks te maken hebben met werk op cultureel terrein. Daardoor werd deze bijeenkomst al dadelijk bevrijd van veel officiéél-plichtmatigs en ont stond er een prettige sfeer: men kreeg allerlei strevingen op dit gebied plotseling te zien in een veel groter verband, met name na de voortref felijke inleiding, waarmee prof. dr H. D. de Vries Reilingh de ver houding tussen cultuur en gemeenschap van de sociologische kant be naderde. J^AAR voordat wij hieruit enkele gedachten noteren, eerst nog een enkel woord over het „ontstaan" van deze culturele dag. In September van het vorig jaar namelijk is in Arnhem een culturele manifestatie gehouden, uitgaande van het Nederlands Cultu reel Contact, de Kring. 1950 en het Comité Gewestelijke Culturele Mani festaties met medewerking van het Prins Bernhardfonds. Het was de be doeling van deze bijeenkomst, dat zij een „klaroenstoot" zou zijn, welke een reeks van culturele dagen voor elk der Nederlandse gewesten zou in leiden. Aan dit begin dankte Noord- Holland dus de bijeenkomst van Maan dag in Bergen. Maar bovendien was deze - zo bleek in de loop van de dag - bedoeld als een soort inleiding op een cultuursociologisch onderzoek, dat binnen afzienbare tijd in een zestal Noordhollandse gemeenten - waar van vier benoorden het Y - zal wor den ingesteld. Daarbij zal, zo kon digde prof. De Vries Reilingh aan, worden nagegaan, in hoeverre het samenlevingsverband van plaats en streek door de huidige technische en maatschappelijke ontwikkeling is on dergraven. Verder zal worden nage gaan, wat er plaats voor plaats op cultureel terrein wordt gedaan, wat er in de loop van de laatste tiental len jaren aan activiteit is verdwenen, welke nieuwe er zijn opgekomen, welke wensen en verlangens er op dit terrein leven, welke mogelijkheden er zijn, welke de samenhang van de verschijnselen op cultureel gebied is met die in de maatschappelijke bouw. In het belang van het onder zoek verraden wij niet, welke ge meenten zijn gekozen - wel, dat zij als typerend worden beschouwd voor de situatie in elk der voornaamste gebieden van ons gewest. rjAN DUS nu een enkel woord over de inleiding van prof. De Vries De 53-jarige fabrieksarbeider A. B uit Rotterdam is gearresteerd, nadat hij tijdens een echtelijke twist had getracht 'zijn 47-jarige vrouw te wurgen. Het Amsterdamse Hof heeft de 54-jarige ex- pensionhoudster Th. L. M. de L. te Am sterdam veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarest, waarvan zes maanden voor waardelijk, omdat zij in Bussum diverse lieden, o.a. winkeliers, onder valse voor wendselen geld had afhandig gemaakt, if In zijn woning aan de Haagse Prin segracht is de 57-jarige trambestuur der G. M. door gasverstikking om het leven gekomen. Bij het onderzoek bleek, dat een gasSlang was losgeschoten A1 Alle goud- en zilvervoorraden en alle gouden en zilveren voorwerpen in de Oostzone van Duitsland moesten uiter lijk gisteren bij de bestuursautoriteiten worden aangegeven. Er werden geen redenen voor deze maatregel opgege ven. In de baai van Rio de Janeiro is een sloep met veertig mensen omge slagen. Reeds vijftien lijken zijn ge borgen en tien personen worden nog vermist. De meeste slachtoffers zijn Portugezen. Men was een Portugees passagiersschip tegemoet gevaren en door de zuiging van de schroeven van dit schip sloeg de sloep om. Dr D. F. Malan, de premier van Zuid-Afnka, heeft de geruchten tegengesproken, dat hij na zijn tachtigste verjaardag op 22 Mei zou aftreden. Dr Malan zei, dat hij belangrijk werk te doen had, dat veel tijd zou vergen. In Brussel overleed op 68-jarige leeftijd de Waalse kunst schilder Anton Carte. Hij schilderde vooral godsdienstige taferelen. A1 De moeilijkheden in de Londense haven, waar arbeiders weigeren overwerk te verrichten, duren voort. Met het oog op de grote belangstelling is de exposi tie ..Het blazoen" in het Prinsenhof te Delft tot en met 28 Maart verlengd. A1 Waalwijk verheugde zich gisteren over de geboorte van de vijftienduizendste inwoner. De gelukkige vader ontving een spaarbankboekje met een bedrag van f 100 en een fruitmand van het ge meentebestuur. Vorig jaar zijn in de Ver. Staten om „veiligheidsredenen" 130 personen uit de overheidsdienst ont slagen. In verband met de opbouw van de Duitse scheepsbouw en" zee scheepvaart bracht dr Adenauer een bezoek aan Bremen. Maandag 1 Maart zal in het Ahoy-gebouw te Rot terdam de zesde vakbeurs voor voe- dings- en genotmiddelen „ROKA" wor den geopend. Er zijn 180 standhouders, wo. van 'zes buitenlandse firma's. Er zullen o.a. bedrijfsfilms worden ver- 'oond. Reilingh. Deze betoogde, dat cultuur ontstaat overal waar een geestelijk goed van duurzame waarde in kleine of grote kring weerklank vindt. Er is dus een relatie tussen cultuurschep per, cultuurgoed en gemeenschap. De ze gemeenschap behoeft niet per se samen te vallen met de nationale grenzen, zij kan een bepaalde streek omvatten, zij kan ook een geheel werelddeel beslaan. Voor de Europese cultuur is echter een eenheid in ver scheidenheid een essentieel kenmerk. Overgaande tot een bespreking van de culturele situatie in Noord Holland betoogde spr., dat dit gewest in ver schillende opzichten in een nadelige positie verkeert. Het heeft nauwelijks een eigen traditie, omdat het pas in 1840 is ontstaan door splitsing van de oude provincie Holland. Bovendien heeft het water eeuwenlang de ver schillende „streken" uiteengehouden, hetgeen tot versterking van de ver scheidenheid heeft geleid. Ook ont breekt een bepaald centrum. Daar komt nog bij, dat door de industriali- Piof. dr H. D. de Vries Reilingh tijdens zijn lezing over cultuur en samenleving. \\/IJ ZOUDEN een volkomen eenzij dig en onjuist beeld van deze dag geven, wanneer we het accent al te zwaar op de inleidingen zouden laten vallen. Ze mogen rijke stof tot over peinzing en tot discussie in eigen kring, hebben gegeven - hetgeen uiter aard een van de voornaamste inten ties was - niet minder belangrijk was hetgeen ons hier aan vormen van ac tieve cultuurbeoefening werd te zien en te horen gegeven. Te genieten ge geven, mogen we ook wel zeggen. Daar was het herhaalde optreden van Wognums Zangkoor onder lei ding van de heer D. Saai, een koor, dat bewees te beschikken over een stijlbesef, een muzikaliteit, een voor dracht en een uitspraak die waarlijk voortreffelijk kunnen "worden ge noemd. De dirigent, die al deze uitste kende eigenschappen met zoveel zorg had aangekweekt en ontwikkeld, bleek bovendien met zijn zangers een moei lijk en veelzijdig programma aan te durven niet alleen, maar ook tot een zeer fraai einde te kunnen bren gen. Het uit de aard van zijn ontwik keling zeer critische publiek heeft de ze prestaties met stijgende waardering aangehoord en uitbundig applaus beloond. Ook heeft men zich aangeraakt ge weten door de volkse charme, welke Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. De laatste maanden wordt er door middel van pers en radio een cam pagne gevoerd, met het doel de tun nelbouw te Velsen te doen versnel len. Dit is zeer begrijpelijk, de pontmi sère is voldoende bekend. Wanneer men de verschillende aan gevoerde argumenten nader beschouwt kan men een glimlach nauwelijks onderdrukken. Eén hiervan is wel dat het „een schande is dat er Za terdagmiddags en Zondags niet wo^dt gewerkt. Het zal U duidelijk zijn, dat het de technici van de Rijkswaterstaat en de Amst. Ballast Mij. gerust is toevertrouwd, het werk zo snel mo gelijk te doen plaats vinden. Deze vakmensen kunnen beter beoorde len dan wie ook, op welke manier er gewerkt zal moeten worden. Dit blijkt wel, als men weet dat men op het werkschema enige maanden op voor is. Een werk als dit, zo gigantisch, staat natuurlijk in de belangstelling, maar het bekende spreekwoord „de beste stuurlui staan aan wal" is ook hier van toepassing. Wanneer wij zien wat er soms in de pers opgediend wordt, verwon dert men zich over deze onzin en „voorlichting". Niet alle argumenten zijn echter lachwekkendéén hiervan is de schade, welke de verschillende be drijven hebben, door het lange wach ten bij de ponten, De cijfers, welke in dit verband worden genoemd, zijn verbazingwekkend. Deze bedragen keren ieder jaar terug, totdat de tun nel klaar zal zijn. Hierop wijzend schrijft men dan, dat er in ploegen gewerkt zal moe ten worden. Nu hebben de technische diensten er meermalen op gewezen, dat dit welhaast onmogelijk is, omdat het be ton een verhardingsproces moet on dergaan. Volgens deze diensten zal men het werk kunnen versnellen door aan weerszijden van het kanaal te werken. Toch blijft men in de pers hameren op het ploegenstelsel. Men heeft echter het belangrijkste in deze kwestie „vergeten", nl. de ar beiders. Deze toch hebben er zelf geen be lang bij als de tunnel bijv. één jaar eerder gereed komt. Integendeel, zij missen hierdoor een inkomen over dit jaar, zij zijn eerder werkloos. Wil dit zeggen, dat zij geen oog en oor hebben voor versnelde tunnel bouw? Natuurlijk wel. In samenwerking met hun superi euren kunnen en willen zij zich hier voor inzetten. Wanneer hun lonen evenredig ver hoogd zullen worden, kan men ook óp hen rekenen. Ik zou de verschillende Kamers van Koophandel, welke zich zo vaak .-richten"tot de minister om niets na-- laten wat versnelling zal tegenhou- houden dè raad willen geven; denk hier ook eens over na. Stel bijv. een belangrijk bedrag beschikbaar voor de arbeiders van de tunnelbouw, op dat zij van deze versnelling zullen kunnen profiteren, want zij zijn het toch, die de tunnel zullen moeten ma ken. Alleen op deze manier zal er sprake zijn van een eendrachtige versnelde tunnelbouw. S. NUYEN, Creutzberglaan 22A, Beverwijk werkzaam aan de tunnelbouw Een scène uit „Tartuffe" van Molière, in de opvoering van De Plankeniers uit Naarden. satie van sommige gebieden het ka rakter van deze sterk wordt aange tast, waardoor de eigen cultuur naar het platteland vlucht, Over het algemeen echter leidt het moderne leven tot een ondermijning van het streekeigenede nivellerende werking van moderne verbindings- en verstrooiïngsmiddelen, de uitbrei ding van de levenskring door de he dendaagse verkeerstechniek, de sa menballing van de grote massa's in nieuwe industriecentra, de negatieve werking van de gemeenteclassificatie welke de bekwaamste krachten van het platteland wegzuigt, dat alles is van zeer nadelige invloed. Vaak wordt bovendien de samenwerking in streek en dorp moeilijk, zo niet onmogelijk gemaakt door de toenemende „ver zuiling" van het geestelijke leven. Spr. betoogde in dit verband, dat streek en gewest hun gesloten ka rakter moeten opgeven en meer open moeten gaan staan voor de wereld, maar niettemin mogelijkheden moeten vinden, hun eigen karakter zoveel als doenlijk is te behouden. Het is voor de leiders in het culturele leven een zeer zware taak, de weg te zoeken die tot dit doel leidt. Maar ook heeft de overheid hier een taak. Het cultu rele werk draagt mede bij tot vor ming van een gemeenschapsbesef, waardoor het besturen van regionale eenheden gemakkelijker wordt. Dat maakt actieve steun aan cultureel werk noodzakelijk en gewettigd. Noodzakelijk is echter, dat we een nauwkeurig inzicht krijgen in wat er dient te gebeuren, aldus besloot prof. De Vries Reilingh zijn betoog. 's Middags gaf de heer L. J. P. N. A. Bouman, te Heemstede, lid van Gedeputeerde Staten van Noord Hol land, een overzicht van de wijze, waarop de Provinciale overheid door haar subsidie het culturele leven in ons gewest steunt. Met elkaar is hier vóór op een begroting van dertien mil- lioen een half millioen uitgetrokken. Spr. wees er verder op, dat de pro vincie nog wel meer wil doen, maar dat eerst nodig is een inzicht in de behoeften en mogelijkheden op het platteland. Initiatieven die opkomen moeten worden gecoördineerd, waar toe een speciale stichting zeer nuttig werk zou kunnen doen. Overheid en particulieren dienen hier samen te spreken teneinde een weg tot nauwe samenwerking te vinden, aldus de heer Bouman. de Schermer Dansers onder leiding van de heer en mevrouw Posch in hun oud-Wcstfriese dansen ten toon spreidden. Misschien is dit minder le vende cultuur dan wel met zorg be hoede folklore - de huidige generatie kent de getoonde dansen nog slechts uit overlevering - maar het beeld was er niet minder boeiend en aantrekke lijk om. Tenslotte dan hebben we kunnen genieten van het enthousiasme en de vaardigheid, waarmee de Naarder to neelgroep De Plankeniers Molières „Le Tartuffe" ten toneele bracht. Hier nu eens geen dure toneelaankleding, maar een op moderne opvattingen berusten de aanduiding van de omgeving, die overigens aan suggestiviteit niets te wensen overliet. Hier bovenal een groep mensen, die zich zo volkomen in de sfeer en de geest van het stuk had ingeleefd en die onder leiding van de heer H. Harms een zo vlotte en levendige vertolking voor ons neer zette, dat zij ons van de speelbaarheid van Molière ook voor amateurs vol komen heeft kunnen overtuigen. Het bestek van deze impressie laat niet toe, uitvoerig allerlei figuren te be spreken. Een keus is trouwens nauwe lijks mogelijkhier was 'n zó voortref felijk ensemblespel opgebouwd dat er amper uitblinkers aan te wijzen zou den zijn. Zo betekende deze opvoering het einde van een dag, waarop de proble matiek evenzeer als de voorbeelden ener actieve cultuurbeoefening in het middelpunt hadden gestaan - een dag dus, die in dit opzicht een fraai even wicht tussen theorie en practijk te zien gaf. Mr. Kamp heeft tenslotte de desiderata nog eens samengevat, in de hoop en de verwachting, dat uit de bespreking hierover in kleine kring wensen en wenken zullen te voor schijn komen, waarmee de initiatiefne mers bij hun voortgezette streven hun voordeel kunnen doen. Wij noemen daarvan tenslotte nog de spreiding van tentoonstellingen van beeldende kunsten en de voortgezette ontwikke ling van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, van volksmuziek scholen en van de plattelandslectuur voorziening. Op 16, 17 en 18 Februari wordt in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag een Verkeers-technische leergang gehouden, onder auspiciën van de A.N.W.B. Op de openingsdag zal lioofd-inspecteur Muller, chef van de Verkeerspolitie in Rot terdam, spreken over het voetgangersprobleem. Hoe klemmend, dit probleem is kan blijken uit bijgaande grafiek tvaarin een aantal cijfers is verwerkt, die ook door de heer Miiller in zijn rede worden gebruikt. Ten dele zijn deze cijfers nog niet eerder ge publiceerd. JAE negentienjarige Deen Kurt Stille kocht veer tien dagen geleden voor de eerste maal in zij» leven een paar Noren en Donderdag 11 Februari werd hy lid van de Kn- penhaagse IJsclub. Drie dagen later schreef hij in voor de Deense kam pioenschappen hardrij den enlegde meteen ook maar beslag op de nationale titel. Van de vier afstanden won hij de 1500 en de 3000 meter, terwij! hij op de 500 en de 5000 meter zo goed geplaatst werd. dat hij onbedreigd de eerste plaats innam in het alge meen klassement. JJE POLITIE van Dj em ber op Oost-Java heeft haar eindeloze jacht op plunderende benden even onderbroken om een to verdokter in de boeien te slaan. Deze medicijn man beweerde, dat hij in staat was om de mensen met zijn toverformules rijk te maken zonder dat zij verder behoefden te werken. Uiteraard moes ten zij hem wel eerst een handjevol geld of een karrevrachtje rijst toerei ken. Een aantal arbeiders op verschillende bedrij ven had reeds ontslag genomen en was honge rig maar hoopvol aan het rentenieren geslagen. \yiST u eigenlijk, dat buitenlandse ver- keersovertreders in Pa rijs geen bekeuring krij gen? De politie-agenten hebben daar instructies om deze lieden alleen op zeer beminnelijke wijze yOLGENS DE officiële voorkomen dat de ren dieren in de talrijke tun nels door de rookont wikkeling zouden stik ken. op hun overtredingen te wijzen en hun een in statistieken zijn in 1953 in België ruim vier talen opgesteld 8.210.924.000 sigaretten tot boekje te overhandigen, as vergaan, wat een ge- waarin zij de voornaam ste verkeersregels kun nen lezen, die in het de partement van de Seine gelden. U kunt dus maar raak rijden in de Franse hoofdstad. Men krijgt trouwens wel eens de in druk, dat de Fransen dat zelf ook doen. JJUIZEND rendieren zijn in twaalf open wa gons. waarvan de vloe ren met een laag sneeuw waren bedekt, uit Zwe den naar het Noorse berggebied bij Hardan- ger geëmigreerd. Men wilde de dieren eerst te voet de lange tocht doen ondernemen, maar dat mi«luktp. omdat zij steeds hardnekkig naar hun punt van uitgang terug keerden. Onderweg in de trein kregen de rendie ren hun geliefde mos te eten en de sneeuw werd steeds ververst. De trein werd voorts door de lo comotief geduwd innlaats van getrokken, om te middelde per hoofd der bevolking betekent van duizend rokertjes per jaar. In dezelfde periode zijn 443 millioen kleine sigaartjes, 131 millioen heipalen en 10.000 ton ta bak gerookt. F)E zestigjarige Harry Mills, concierge van een groot flatgebouw in de Londense wijk Ken sington, heeft een afge dankte, geluiddichte tele fooncel van de PTT ge kocht om zich daarin aan de muziek te kunnen wijden zonder zijn me debewoners in hun rust te storen. Hij heeft de telefooncel in zijn lo geerkamer neergezet en kan nu net zo luidruchtig en langdurig op zijn ac cordeon te keer gaan als hijzelf maar wil. De concierge wil ook piano gaan studeren, maar moet daarmee wachten tot hij een oude geluid- dichte studio van de BBC kan overnemen. De in het Drostambt Tuddern gesta- tionneerde rijkspolitie heeft een raadsel weten te ontsluieren, dat een week lang in het dorpje Hillensberg en omgeving danig de gemoederen bezig heeft ge houden. Het gerucht ging namelijk, dat het in Hillensberg spookte. Er zouden daar in een een huis, bewoond door de familie Soons, elke nacht groene licht bolletjes door de kamers zweven, bolletjes, die even stil hielden zo vertelde men vóór de heer des huizes en die daarna even geheimzinnig verdwenen als zij gekomen waren. Deze geruchten waren in zoverre waar, dat in het be trokken huis verleden week inderdaad zonderlinge lichtflitsen werden waarge nomen, flitsen, die iedere avond voor het eerst omstreeks het middernachtelijk uur uit het niet te voorschijn sprongen en die daarna nu en dan terugkeerden. Een en ander had tot gevolg, dat zich verleden week elke avond vele nieuws gierigen naar Hillensberg begaven, die graag ook iets van het geheimzinnige gespook te zien zouden krijgen. Het geflikker had echter, naar de politie intus sen heeft achterhaald, een geheel natuurlijke oorzaak. Het werd veroorzaakt door de slechte toestand van de electrische leidingen in het „spookhuis". Die leidingen waren de afgelopen dagen nogal vochtig geworden, daar ook het (reeds oude) huis steeds vochtiger werd, naarmate de dooi doorzette. Dit had tot gevolg dat tenslotte de vorige week elke avond, als de spanning in het Duitse net, waarop Hillensberg is aangesloten, groter werd ('s nachts Wordt immers minder stroom afgenomen) groene vonken uit de vochtige leidingen gingen springen. "er' S'ên ding nodig is voor het on belemmerd functiojineren van de middenstandsbedrijven, dan is het een goed geregeld credietwczen. Er bestaan verschillende credictvormen en moge lijkheden, maar ondanks de publicaties in de vakbladen en de voorlichting door de Nederlandse Middenstands bank blijkt herhaaldelijk, dat ze nog lang niet algemeen bekend zijn. Daar- wordt, zo deelt de regering in de pas verschenen Middenstandsnota mee, overwogen in de Nederlandse Staats courant de volledige tekst van de uit voeringsbepalingen te publiceren cn daarin ook geregeld de wijzigingen en de aanvullingen tc doen verschijnen, intussen wordt voortdurend nagegaan, of de bestaande credietregelingen ver andering behoeven cn of zich gewij zigde omstandigheden voordoen, die kunnen leiden tot het ontstaan van een vermogensbehoefte, waarin op nor male wijze niet kan worden voorzien. Overwogen wordt de uitvoeringsbepa lingen van de Bijzondere Credietrege- ling zodanig te wijzigen, dat in geval len, waarin zich vermogenbehoeften of liquiditeitsmoeilijkheden buiten toe- ((Van onze parlementaire redacteur) £)E REGERING is voornemens in het belang van de middenstand een aan tal nuttige maatregelen te treffen. Zij geeft daarvan in de pas verschenen Middenstandsnota een overzicht. Behal ve een aantal reeds door ons genoem de, kondigt zij aan, dat een ontwerp van wet tot beteugeling van de uit wassen, die verbonden zijn aan het ten geschenke geven van aan de branche vreemde artikelen, gereed is. In de praktijk is het wenselijk ge bleken veranderingen aan te brengen in de wettelijke regelingen betreffende het opruimen en uitverkopen in het winkelbedrijf. Welnu, op het ogenblik wordt hierover overleg gepleegd met het bedrijfsleven. Voorts is in studie de vraag, of en in hoeverre er aanleiding bestaat de aard en de omvang der bemoeiingen van het IJkwezen te herzien. Het na de bevrijding van kracht ge bleven organisatiebesluit Voedselvoor ziening 1941, dat de grondslag heeft gevormd voor een belangrijk stuk middenstandsbeleid, zal binnen afzien bare tijd worden vervangen. De wijze, waarop de onderhavige materie thans wordt geregeld, is mede bepalend voor de toekomstige middenstandspolitiek. Het personeel van alle schoonmaak- grootbedrijven in Den Haag is gisteren plotseling in staking gegaan, waar door al deze bedrijven stil liggen. De oorzaak van deze wilde stakir? zou gelegen zijn in het feit, dat het personeel verlangt dat een toeslee van 6 pet., die volgens een zeer on'angs in werking getreden nieuwe C.A.O. voor dit personeel in bepaalde geval len kan worden toegekend, steeds bij het loon wordt bijbetaald. Gistermid dag werden tussen werkgevers en de erkende werknemersorganisatie reeds besprekingen over de staking gevoerd. doen van de ondernemer in overigens volwaardige middenstandsondernemin gen voordoen, en door de overheid ge garandeerd Bijzonder Crediet kan wor den verleend, voor zover niet op andere passende wijze in de behoefte kan worden voorzien. Voorts wordt overwogen de crediet- limiet per credietnemer voor het Be- drijfsuitrustingscrediet te verhogen tot f 30.000.hetgeen medebrengt, dat het bedrag voor de grens naar beneden van het Industrieel Crediet op ditzelfde be drag kan worden gebracht. Verder ligt het in het voornemen naar analogie van de aan de Neder landse Middenstandsbank en aan de Middenstandsborgstellingsfondsen toe gekende vergoeding ook aan waarborg fondsen voor de uitvoering van het vestigingscrediet een bijdrage te verle nen in de kosten van behandeling der aanvragen. Tenslotte wordt de mogelijkheid on derzocht om voor die branches, waar fondsvorming niet mogelijk is, van overheidswege een waarborgfonds te stichten. Het bericht, dat enige IJmuidense treilers ter verre visserij zijn gevaren, is vooral ook in kringen van de klein handel in vis met vreugde begroet. De mogelijkheid, dat het assortiment (vooral van rondvis) belangrijk wordt uitgebreid, is hierdoor toegenomen. De kans is thans ook aanwezig, dat de bevolking, kennis kan maken met het artikel roodbaars, een vissoort, die in de Noordelijke wateren veel wordt gevangen en die in de andere Europese landen een veelgevraagd volksvoedsel is geworden. Dit neemt niet weg, dat de oude trouwe Noordzee'nog volledig haar plicht blijft doen. Zo is deze week een grote aanvoer te verwachten van kabeljauw en tong. Door gezamenlijke inkoop zijn de Amsterdamse vishan delaren in staat dze artikelen tegen velangrijk veriaegde prijzen aan te bieden, aldus de dienst van het markt wezen. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich de laatste dagen bijzondere inspan ningen getroost om de achterstand in het verwerken van goederenwagons op de emplacementen te Amsterdam en Rotterdam in te lopen. Alleen Zondag reden er al honderd extra goederen treinen, waarmede ruim 4100 beladen wagons naar hun bestemming zijn ge bracht. Hierdoor is het mogelijk geble ken reeds gisteren wederom wagons aan te nemen, die op binnenlandse sta tions worden geladen, en welker lading bestemd is voor uitvoer over zee via de havens Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Dit jaar zal de Canadese luchtmacht op grond van het program voor weder zijdse steunverlening, oorlogsmateriaal voor een waarde van meer dan 10 mil lioen dollar naar vijf NAVO-landen zenden. Deze landen zijn Italië, België, Nederland, Frankrijk en Groot- Brittannië.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5