De solidariteit van het Westen in Berlijn duidelijk bewezen Scelba werd in het parlement met (links) ge jouw begroet Vele dienstplichtigen ontvingen reeds waarschuwing Tien maanden geëist tegen de proefkonijnendief Zaterdag 20 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 43 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gemakkelijker interzonaal verkeer? Oostenrijk zal niet om genade smeken BERLIJN-reacties in het kort Vietminh-aanval in Noord-Laos gestuit Burgemeester beschuldigd van belasting-ontduiking Lege trein reed in op bagagewagen Opnieuw sabotage op „Indefatigable" Italië trouw aan de NA VO Het stationsgebouw van Arnhem nadert de voltooiing Ook gisteren nog z.g. tactische stakingen Het gemak dient de mens! De komende herhalingsoefeningen Duur varieert van 5 tot 83 dagen Minister overweegt instelling van een Spoorwegraad Honderden leeuweriken op Texel Helderse stroper in hoger beroep Weekend met regen en sneeuw WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, rei. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 A1KMA ARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 [)E SOLIDARITEIT van het Westen is op de besprekingen te Berlijn bewezen. Nooit tevoren is er zo vastberaden weerstand geboden aan de Sovjetrussische verleidingspogingen, aldus verklaarde de Westduilse Bondskanselier dr Adenauer gisteren in Bonn. Alle Sovjetpogingen om de Fransen van de anderen te scheiden of de Britten met aanbiedingen te verlokken, zijn mislukt. De Westerse ministers hebben in Berlijn gesproken voor de Duitse eenheid en de vrijheid. Een Duitse minister zou het hun niet hebben verbeterd. Adenauer zei, dat de wereldpolitiek zijns inziens thans in het stadium van onderhandelen is getreden. De Bondskanselier heeft de leider der Westduitse socialistische oppositie, Ollenhauer, uitgenodigd om met hem te spreken over het voeren van een gemeenschappelijke buitenlandse politiek. De drie Westelijke Hoge Commissarissen zullen hun Russische collega, Semjonov, uitnodigen voor een bespreking tot het vergemakkelijken van het verkeer en de handel tussen beide delen van Duitsland. De Oostduitse premier Grotewohl en zijn plaatsvervanger Ulbricht waren gisteren de gasten van Molotov op de Russische ambassade in Berlijn. Vandaag keert Molotov naar Moskou terug. Eden, die gisteren in Londen aankwam en direct verslag uitbracht aan Churchill, wees evenals Adenauer op de volkomen eensgezindheid van het Westen, die in Berlijn over de internationale kwesties aan de dag was getreden. Dit noemde hij zeer bemoedigend. JNTUSSEN kwam het niet tot stand- komen van een vredesverdrag met Oostenrijk in dit land gisteren op ve lerlei wijze tot uiting. Voor het stad huis van Wenen hielden 25.000 perso nen een demonstratie. Velen droegen spandoeken mee met leuzen als „Weg met de bezetting" en „De vrijheid is ondeelbaar en Oostenrijk moet vrij zijn". De menigte werd toegesproken door vice-kanselier Schaerf, die zei, ZUID-KOREA: De resultaten der Berlijnse conferentie vormen een diplo matieke overwinning voor de Sovjet- Unie. De bijeenkomst te Genève zal een eerste Amerikaanse stap zijn van een diplomatieke erkenning van communis tisch China. De ambassadeur van Zuid- Korea in Washington heeft reeds een protest tegen de Korea-conferentie van Genève ingediend. FORMOSA: Ook nationalistisch Chi na gaf blijk van teleurstelling. Men gaf te kennen zich niet gebonden te zullen beschouwen over de in Genève te ne men besluiten. TSJECHOSLOWAKIJE: De pogingen om de conferentie te doen mislukken hebben gefaald. In hoofdzaak dank zij het verbazingwekkend geduld van de Sovjetdelegatie, die steeds weer het ini tiatief nam tot nieuwe voorstellen om een impasse te voorkomen, aldus radio- Praag. VERENIGDE NATIES: Secretaris generaal Hammerskjoeld verwelkomde het besluit van de Grote Vier om een conferentie over Korea te houden als een stap ter bevordering van de doel einden der Verenigde Naties. ITALIË: De mislukte poging om een oplossing te vinden voor dè kwestie van de Europese veiligheid heeft de vooruitzichten op bekrachtiging' van het EVG-verdrag verbeterd, zo menen waarnemers in Rome. ZUID-SLAVIE: De deur voor verdere besprekingen tussen Oost en West is niet gesloten. De imperialistische, ne gatieve houding der Sovjet-Unie is het best gebleken bij de besprekingen over een Oostenrijks vredesverdrag. Het is duidelijk, dat de Sovjet-politiek na het overlijden van Stalin niet is gewijzigd. Men kan het offensief van de Viet- minh-opstandelingen in het Noorden van Laos als tot staan gebracht be schouwen, aldus heeft generaal Henri Navarre gisteren gezegd. De Franse-op perbevelhebber in Indo-China voegde daar aan toe, dat de opstandelingen niet in staat zullen zijn met hun huidige troepen Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos, in te nemen. De generaal ver telde tenslotte, dat de Chinese com munisten de laatste tijd aanzienlijk meer hulp aan de Vietminh verlenen. Voor de rechtbank te Middelburg heeft zich gisteren een burgemeester te verantwoorden gehad. Hem werd ten laste gelegd, dat hij bedragen, die hij in 1946, 1948 en 1950 had ontvangen van een neringdoende in zijn gemeen te, als beloning voor administratieve werkzaamheden niet als inkomen zou hebben aangegeven voor de belastin gen. Ter terechtzitting verklaarde ver dachte niet met opzet te hebben ge handeld. De officier van Justitie eiste een on voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Gisterochtend in de vroegte zijn op het station te Haarlem bij het ran geren van een trein enige wagens tegen een stilstaande bagagewagen ge botst. Deze werd ov r een stootjuk door de wand van een loods gedrukt. De motorwagen en de bagagewagen, evenals het stootjuk werden beschadigd. John Gobau zal van 1 September af deel uitmaken van het Rotterdams To neel. dat Oostenrijk niet om genade zal sme ken. „Wij eisen gerechtigheid en ge rechtigheid is een morele kracht in de huidige wereld". De kranten van de rechtse (katho lieke) volkspartij in Oostenrijk ver schenen gisteren met een brede, zwarte rand om de voorpagina ten teken van rouw. Het blad van de regeringscoali tie schreef: Reeds zestien jaar is ons land door geweld ontroofd van het zeggenschap in eigen huis en thans op nieuw teleurgesteld. Het parlement en het volk zullen een duizendvoudig luid protest laten horen. In Washington wordt vernomen, dat diplomatieke vertegenwoordigers van de landen met troepen in Korea het voorstel om in April te Genève een conferentie over Korea te houden, heb ben verwelkomd. In Londen verwacht men, dat de conferentie in Genève zal worden geopend door de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Daarna zouden zij door hun plaatsver vangers worden vervangen. Een woordvoeder van de Britse ma rine heeft medegedeeld, dat een der manschappen van het 26.000 ton meten de Britse vliegdekschip „Indefatigable" bekend heeft zich verscheidene malen aan sabotage schuldig te hebben ge maakt. De bekentenis wordt thans bestudeerd. De betrokkene zal, zo no dig in staat van beschuldiging worden gesteld. In de afgelopen zes maanden zijn vier sabotagedaden aan boord van de „Indefatigable" gepleegd waarbij in al le gevallen geringe schade werd aan gericht. San Marino heeft als 63ste staat het statuut van het Internationale Gerechts hof te Den Haag onderschreven. yOORTDUREND onderbroken door woedende uitroepen van de banken van communisten, socialisten en fas cisten heeft de Italiaanse premier, de christen-democraat Scelba, gisteren in het parlement het programma van de nieuwe regering bekend gemaakt. Scelba betuigde opnieuw de trouw van Italië aan het Atlantisch Pact en zei, dat hij binnenkort het parlement zou vragen het verdrag voor het Europese Leger te bekrachtigen. Het ligt boven dien in zijn voornemen te pogen een rechtvaardige oplossing te vinden van het geschil met Zuid-Slavië over Triest. De spanning was hoog, toen de Senaat het debat begon over de motie van vertrouwen in de regering. Men verwacht, dat de Senaat Donderdag zal stemmen over de motie. JN de Senaat en daarna in het Huis van afgevaardigden zei Scelba, dat de regering alles in het werk zal stel len om „de democratie te beschermen tegen communistische of fascistische totalitaire stelsels". De premier zeide, dat zijn programma een wet omvatte om o.a. belastingontduikers gevange nisstraf op te leggen, verbetering van de belastinginning, verhoging van pro ductiviteit, maatregelen tegen werk loosheid, bescherming van de lire, krachtige voortzetting van landbouw hervormingen, goedkope behuizing van 200.000 arme gezinnen, een uitgebreid programma van publieke werken voor wegenaanleg, scholenbouw en water wering, hogere lonen voor ambtenaren en grotere sociale zekerheid. Gisteren heeft een staking van 24 uur van fabrieks- en landarbeiders in Toscane een week van „tactische" sta kingen in Noord-Italië, georganiseerd door het algemeen vakverbond, afge sloten. Als doel der stakingen gold het verkrijgen van hogere lonen. Het ver bond, dat door de communisten wordt geleid, had gisteren een staking van 24 uur op Sicilië uitgeschreven als eer betoon aan de vier personen die Woensdag in een Siciliaanse stad met dodelijk gevolg onder de voet zijn ge lopen. Communistische arbeiders in ge heel Italië legden het werk voor tien minuten neer uit medeleven met de Sicilianen. Eert bekende Frankfurter meu belindustrie toonde deze ideale stoel op de meubelbeurs aldaar. Zij is speciaal geschikt om in een serre geplaatst te worden, waar men-op een wel zeer ge makkelijke manier van een mooi uitzicht kan genieten! (Van onze Haagse redacteur) QVER enige tijd zullen weer talrijke dienstplichtigen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen worden. Daarvoor is het volgende schema, ver meldende de duur van het verblijf in werkelijke dienst, vastgesteld. Onder de kleine letters a tot en met j zijn genoemd de legeronderdelen. Voor zoveel d tot en met j betreft, zal de minister van Oorlog de aantallen nader aanwijzen. Achter de legeronderdelen zijn twee cijfers vermeld; zij geven beide het aantal dagen aan, het eerste voor de officieren, onderofficieren en door de ministers van Oorlog nader aan te wijzen categorieën korporaals, het tweede cijfer voor de korporaals en soldaten. a. Derde divisie (behalve tank-onder- delen), 31 en 31 dagen; b. Derde bataljon zware tanks, 83 en 83 dagen; c. Het 31ste, 32ste en 33ste eskadron zware tanks, 31 en 31 dagen; d. aantal legerkorps-onderdelen 45 en 31 dagen; e. aantal legerkorps- en territoriale onderdelen, 59 en 52 dagen; f. aantal territoriale onderdelen, 52 en 38 dagen; g. aantal territoriale afdelingen lichte luchtdoelartillerie, 31 en 17 dagen; h. aantal territoriale afdelingen lichte luchtdoelartillerie, 10 en 10 dagen; i. aantal afdelingen zware luchtdoel artillerie, 45 en 31 dagen; j. aantal divisie onderdelen, 38 en 31 dagen. QNDER de letters k tot en met p is genoemd het personeel, dat is of wordt ingedeeld bij de erachter ver melde onderdelen. Voor zoveel k, 1, m, o en p betreft, zal de minister van Oor log de aantallen nader aanwijzen. Ach ter de legeronderdelen zijn weer twee cijfers vermeld, die het aantal dagen vermelden, die het aantal dagen aange ven van de duur van het verblijf in werkelijke dienst, het eerste voor de officieren, onderofficieren en door de minister van Oorlog nader aan te wij zen categorieën korporaals en het twee de voor korporaals en soldaten: k. aantal oorlogsonderdelen, voortko mende uit de lichting 1952, 45 en 38 dagen; 1. aantal legerkorps- en territoriale on derdelen, 45 en 0 dagen; m. aantal compagnieën infanterie van de Nationale Reserve, 17 en 0 dagen; n. afdeling lichte luchtdoelartillerie van de Nationale Reserve 11 en dagen; o. aantal militair-gezag- en juridische zakengroepen, 5 en 0 dagen; p. aantal divisie-onderdelen, 38 en 0 dagen. {-{IERBIJ zijn aangetekend, dat voor de vrijwillige militairen van de Na tionale Reserve het deelnemen aan de herhalingsoefeningen facultatief is. Het bovenstaande schema geldt voor de reeds gevormde onderdelen; boven dien zullen herhalingsoefeningen wor den gehouden voor de reserve-officie ren, die een mobilisatiebestemming hebben gekregen bij de nog te vormen vijfde en zesde divisie. (Zie verder elders in dit blad) In Arnhem legt men de laatste hand aan het nieuwe station, dat vermoedelijk binnen enkele maanden in gebruik genomen kan worden. Werd tot dusverre de instelling van een college van onderzoek van een Raad voor de Spoorwegen niet nodig geoordeeld, thans is minister Algera, ter geruststelling van het personeel en het publick van mening, dat de instel ling van een dergelijk college, waar. voor een wettelijke regeling vereist is, dient te worden bevorderd. Dit naar aanleiding van vragen door het Eerste Kamerlid, Baron De Vos van Steen- wijk. Degenen, die op het eiland Texel verlangend uitzien naar het einde van de winter, hebben enige verblijdende tekenen, die hierop wijzen, kunnen waarnemen. Op het eilgnd is namelijk een vlucht van ongeveer 500 leeuwe riken neergestreken. Ook werd op dit vogeleiland reeds de eerste kievit ge signaleerd. [)E PROCUREUR-GENERAAL bij het Amsterdams gerechtshof, mr. J. F. Hoeffelman, heeft gisteren tien maan den met aftrek van voorarrest en met de bepaling, dat van het resterende ge deelte vier maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proef tijd van drie jaar, geëist tegen de 41- jarige los arbeider B.C.K. uit Den Helder, die op 13 December van het vorige jaar uit hokken in de tuin van de Helderse arts C. J. van M. zes ko nijnen stal en kort daarop tot zijn grote schrik thuis door de radio hoorde omroepen, dat het proefkonijnen wa ren, die met een kankerscrum waren ingespoten en dus levensgevaarlijk waren voor consumptie. De Alkmaarse rechtbank had de ver dachte op 28 December zes maanden opgelegd plus verbeurdverklaring van de opbrengst der verkochte konijnen. K. was in hoger beroep gegaan, zo zei hij gisteren, omdat hij vastbesloten was zijn leven te gaan beteren, aange zien zijn vijf kinderen zo leden onder zijn slechte gedrag. En ook omdat zijn vrouw steeds de slechte invloed van zijn afwezigheid onderging, vroeg hij om een voorwaardelijke straf. De verdachte, die een bekend stroper is, had enkele klanten konijnen be loofd, maar omdat hij niet met zijn lichtbakken kon werken, stal hij de tamme konijnen uit de hokken, zodat hij zijn afnemers toch niet behoefde teleur te stellen. Toen de arts tot de ontdekking kwam, dat de konijnen ver dwenen waren, sloeg hij alarm en liet via radio en pers het publiek waar schuwen de dieren niet voor consump tie te gebruiken. Intussen had K. al enkele konijnen verkocht. Pers en radio deden haar werk goed, de betrokken kopers waarschuwden de politie en er kon tijdig worden ingegrepen. Verdachte was ook ten laste gelegd, dat hij aan een vrouwelijke kennis, die een van de bewuste konijnen had ge kocht, gezegd had, dat zij er gerust van kon eten. K. zei gisteren echter, dat dit niet-een van de ingespoten tamme ko nijnen was geweest, maar een wild konijn. De procureur-generaal vond een voorwaardelijke veroordeling een ge vaarlijk experiment gezien het welge vulde strafblad van de verdachte. Hij kwam. dan ook tot bovenvermelde eis. De uitspraak is over veertien dagen. Er doen zich grote weersver- schillen voor in ons land. Zo valt er in de Noordoostelijke helft van Nederland af en toe sneeuw bij lichte vorst plaatselijk ligt de sneeuw zes centimeter dik), ter wijl in de Zuidwestelijke helft van ons land regen en dooi voor komen. In deze situatie zal ook dit weekend maar weinig verandering komen. Noord-Holland zal groten deels in het gebied van lichte dooi blijven liggen. Er kan enige sneeuw, maar ook regen vallen. Boven Noord-Duitsland blijft het nog vijf tot tien graden vriezen en dit is er oorzaak van dat er over Groningen, Friesland en Drente nog koude lucht met tem peraturen beneden het vriespunt blijft binnenstromen. De vorstlucht blijft nog dicht in de buurt, zodat, wanneer de wind naar het Oosten gaat draaien het kwik ook hier weer even beneden het vriespunt kan komen. Verwachting tot morgenavond: VORSTGRENS OVER NEDER LAND In het Noorden en Oosten van het land opklaringen met over wegend matige wind tussen Zuid en Oost. Vannacht matige, morgenmiddag lichte vorst. In het Zuiden en Westen: een groot deel van de dag droog weer met enkele verspreide opklaringen en zwakke tot matige wind in hoofd zaak Zuidelijk. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. I

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1