Een noodlottige aanvaring op de Nieuwe Waterweg „Leuvehaven door Japanner in de grond geboord Grieks schip bij Terschelling op een mijn gelopen Amerikaanse lening voor Kolen- en Staalgemeenschap Engelse politieman voor nader onderzoek naar Amsterdam Journalist E. Evenhuis met zijn gezin op Schiphol Minister Kernkamp terug uit de West Is een grote RTC niet meer nodig? Mansoor Adabi hertrouwd Twee opvarenden om het leven gekomen Paard met hoef tussen rails en overreden Op eigen kracht naar IJmuiden Onderhandelingen zullen in Maart aanvangen Griekse gijzelaars na acht jaar vrij Carnavalsviering in Nice Telegram over Simpang hotel „gaf aanstoot" Hoe kon Chesney dubbele moord plegen? Amerikaanse m ijnen vegers naar Europa De arrestaties Eerste Nederlander Vrijdag voor Nederlandse hulde voor Koningin Elizabeth Explosie in Neurenberg: drie doden WEERBERICHT Maandag 22 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 44 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dulles is tevreden over Berlijn Grotere kans op een Europese eenheid Surabaja is voorde helft communistisch Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: R M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, ïeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3330 Postgiro 187294 (jlSTERMÜRGEN om tien voor half tien heeft op de Nieuwe Water weg tussen Hoek van Holland en Poortershaven tijdens dichte mist een noodlottige aanvaring plaats gehad tussen de 347 ton metende Rotter damse kustvaarder „Leuvehaven" en het 7300 ton metende Japanse motorschip „Kamogawa-Maru", waarbij twee leden van de bemanning van de „Leuvehaven", de 67-jarige kok A. Smit uit Rotterdam en de 22-jarige Nol Niën uit Roermond om het leven zijn gekomen. De „Leuvehaven" zonk vrijwel onmiddellijk. Voorts vreest men, dat ook een zestienjarige jongen, die toen het ongeluk gebeurde in de nabijheid schapen hoedde en waarschijnlijk gepoogd heeft hulp te bieden, is omgekomen, omdat hij gisteravond laat nog niet naar huis was terug, gekeerd. NJA EEN VERBLIJF van 6 weken in de West, waar hij voorzitter is ge weest van de Nederlandse delegatie in de „kleine commissie" is de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr W. J. A. Kernkamp gisterochtend per KLM-vliegtuig uit New York op Schiphol teruggekeerd. „Nu we het in de kleine commissie eens zijn geworden, zullen wij ons met de voltallige delegaties beraden", zo zeide hij en op een desbetreffende vraag luidde zijn antwoord: „Inder daad is het theoretisch mogelijk, dat een grote RTC dan niet meer nodig zal zijn. Dat zou kunnen, indien de voltallige delegaties van Nederland, Suriname en de Antillen alle drie ac- coord zouden gaan met wat wij thans in de West hebben besproken. In dat geval zouden we dus kunnen zeggen, dat de voltallige RTC het statuut goedkeurt, maar we zullen dit moeten afwachten. Het zal nog moeten blij ken". Mansoor Adabi, de onderwijzer te Sin gapore wiens huwelijk met de dertien jarige Nederlandse Bertha Hertogh in 1950 zoveel moeilijkheden veroorzaakte, is in het huwelijk getreden met de vijftien jarige Maleise Binte Jahuri, één van zijn oud-leerlingen. Zaterdagochtend is het dochtertje van erf groothertog Jean en erf groothertogin Josephine Charlotte van Luxemburg in het kasteel Betzdorf in aanwezigheid van de leden van het Belgische en het Luxem burgse vorstenhuis ten doop gehouden. £)E „LEUVEHAVEN" welke met een bemanning van acht koppen en een loods op weg was naar zee, was wegens de dikke mist voor anker gegaan. Ook het Japanse schip wilde zee kie zen, doch had het blijkbaar nog niet nodig geacht voor anker te gaan lig gen. Onder een oorverdovend gekraak voer de „Kamogawa-Maru" in de dichte mist op de „Leuvehaven" en raakte de kustvaarder midscheeps. Het scheepje zonk binnen enkele minuten Op de radioseinen, die de Japanner on middellijk uitzond, kwamen verschei dene- schepen in actie. Andere werden gealarmeerd door de noodkreten, die uit de dichte mist op het water tot hen doordrongen. De loodsafhaalboot „Ma kreel" haalde drie drenkelingen van een omgeslagen sloep en nam ook nog een man aan boord, die verstijfd van de koude zich aan een -balk drijvende hield. Een vijfde opvarende van de „Leuvehaven" werd uit het ijskoude water opgepikt door een sloep, welke was gestreken door het marinevaar tuig „Paets van Troostwijk". Een zesde drenkeling slaagde er in zwemmende het eiland Rozenburg te bereiken. Dit bleek de tv.-ede machinist te zijn. Ook de loods bereikte zwemmende de wal Voor twee opvarenden van de „Leuve haven" kwam de hulp echter te laat. De reddingboot van Hoek van Holland de „President Jan Leis", borg hun stof felijke overschotten. De eerste stuur man D. Peetoom uit Rotterdam, tot voor kort woonachtig in Noord-Schar- woude, liep lichte verwondingen op Hij was er evenals de kapitein, M. Keus uit Scheveningen, in geslaagd op de omgeslagen sloep te klimmen. De kapitein verklaard later, dat het schip als boter bijna doormidden was gesneden. De geredden meenden, dat de aanvaring niet zo noodlottig zou zijn afgelopen, indien de Japanner na de botsing vooruit was blijven stomen, waardoor de schep.n als liet ware aan elkaar zouden zijn vastgekleefd. De „Kamogawa-Maru" was echter' ter stond achteruit gpvaren. Op de onbewaakte overweg bij Den Hulst is een paard, dat met een hoef tussen de rails beklemd zat, door de sneltrein uit Groningen overreden. Het dier, dat zo zwaar gewond werd, dat het ter plaatse moest worden af gemaakt, was voor een wagen met bussen melk gespannen en kon niet tijdig uit zijn benarde positie worden bevrijd. De sneltrein uit Leeuwarden, die vlak daarop moest passeren, kon tot stilstand worden gebracht, door dat iemand hem tegemoet ging. De trein uit Groningen had door het on geval 10 minuten vertraging. UET 4862 TON metende Griekse schip Dimitrios A. Kydoniefs" onderweg van Nordenham naar Griekenland met een lading cokes, is gistermorgen in de vroegte vijf mijl ten Noord westen van Terschelling op een mijn gelopen. Het schip maakte lichte slag zij, doch seinde, dat het geen sleep boot- of reddingboot-hulp nodig had. Op eigen kracht is het naar IJmui den doorgevaren, waar het in de voor avond met vertraging door de mist aankwam. RLIJKENS een te Washington en te Luxemburg uitgegeven bekend- bekendmaking zullen de volgende maand in de Amerikaanse hoofdstad besprekingen beginnen over de ver strekking van een lening door de Ver enig le Staten aan de Furopese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Hier over zyn reeds geruime tijd inleiden de onderhandelingen gaande, zulks naar aanleiding van een uitlating van pre sident Eisenhower, dat een lening aan de KSG een tastbare en doelmatige bij drage zou kunnen zijn tot de Europese eenwording. In Washington zullen thans de voorwaarden voor zulk een lening worden vastgesteld. In Juni van het' vorige jaar hebben de heren Monnet, voorzitter, Etzel, vice- voorzitter, en Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit der KSG, een reis naar de Ver. Staten gemaakt, waarbij zij o.m. met president Eisenhower en minister Foster Dulles besprekingen hebben gevoerd. Kort düarop heeft Eisenhower de wenselijkheid van een Meer dan twaalfhonderd Grieken, die vijf jaar lang in Hongarije zijn vastge houden als gijzelaars, zijn Zaterdag op weg naar huis te Bruck in Oostenrijk aangekomen. Zij zijn door communistische guerilla- strijders naar Hongarije gezonden ten tij de van de burgeroorlog in Griekenland- Hun terugkeer is geregeld door het In ternationale Rode Kruis. De gijzelaars, nder wie zich 271 kin deren bevinden, hebben gewoond in een dorp op 50 km van Boedapest. Zij ver klaarden, goed te zijn behandeld. Storm en zware regens hebben in de Italiaanse provincie Calabrië twintig hui zen verwoest. Daarbij zijn twee personen om het leven gekomen en één zwaar ge wond. Amerikaanse lening aan de KSG be toogd in een ge .«rek met de voorzit ters der commissies voor buitenlandse zaken uit de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Monnet heeft in De cember nog een ontmoeting gehad met Foster Dufies en met de Amerikaanse minister van Financiën, Humphrey, die toen in Parijs vertoefden ter bij woning van een bijeenkomst van de NAVO. Het is de bedoeling van de Hoge Autoriteit, leningen te verstrekken aan de ondernemingen in de aangesloten landen op voorwaarden, welke aan zienlijk gunstiger zijn dan de thans al gemeen geldende. De reddingboot van Den Helder, de „Prins Hendrik", de „Brandaris" van Terschelling, de sleepboot „Holland" en de Duitse sleepboot „Seëfalke", waren ter assistentie uitgevaren, maar keerde onverrichterzake t^ruj. In IJmuiden werd het lichte slagzij makende schip opgevangen door twee havenslepers, die het in de sluis brachten. De bakboordreling van het achterschip is over een lengte van vijf meter vernield, het handstuur- gerei heeft zware schade opgelopen en ook in de verblijven in het achter schip is vrij wat ravage aangericht. Bovendien zijn de blokken van de schroefas beschadigd en werd ook in de machinekamer schade aangericht. Het schip maakte water, maar men heeft het op de pompen drijvende kunnen houden, zodat de havenmees ter van IJmuiden het Griekse vaar tuig toestemming heeft gegeven naar Amsterdam op te stomen, waar het bij de Amsterdamse Droogdokmaat schappij zal worden gerepareerd. Prins Carnaval is in Nice op grootse wijze ingehaald. De Place Massena was met tien duizenden lampions in een sprookjestuin herschapenhier verwelkomde de enorme menig te de Prins der Zotheid. JOHN FOSTER DULLES, de Ameri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft by zijn terugkeer te Wash ington verklaard, dat de voorwaarden waarop de Grote Vier zijn overeen gekomen, met de Chinese communis ten over Korea van gedachten te wis selen, voor honderd procent zijn wat de Westelijke landen hebben gewenst. Dat geldt zowel voor de landen die aan de conferentie zullen deelnemen als voor de plaats van samenkomst, Genève. De minister meende voorts, dat het mislukken van de pogingen om over de Europese vraagstukken tot overeenstemming te komen de vooruit zichten op de vorming ener Europese eenheid heeft vergroot. Dulles zou vandaag de leiders van het Congres verslag uitbrengen, Dins dag en Woensdag in de Congrescom missies verschijnen en later in de week voor de televisie een uiteenzetting over de besprekingen geven. Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de af gelopen dagen enige malen met Churchill de conferentie besproken. Woensdag leidt hij in het Lagerhuis een debat over de buitenlandse poli tiek in. Te Belgrado is tegengesproken, dat Zuidslavië zijn aanspraken op de Slo veense delen van de Oostenrijkse pro vincie Karinthie zou hebben ingetrok ken. DE JOURNALIST E. Evenhuis, die door de Indonesische autoriteiten is uitgewezen, is Zondagmiddag met. zijn vrouw en zijn zeven maanden oude zoontje op Schiphol aangekomen. Hij is daar door de voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, de heer J. J. van Mechelen, hartelijk begroet. De heer Evenhuis, hooïdredacteur van de Vrije Pers te Surabaja en correspondent van het Algemeen Handels, blad, heeft na de begroeting verteld, dat de aanleiding tot zijn arres tatie inderdaad is geweest het telegram, dat hij over de incidenten in bet Simpang-Hotel aan het Handelsblad had willen zenden. Daarin stond o.m., dat de resident van Surabaja fel anti-Nederlands is en dat de Nederlandse gemeenschap in de stad verontrust was over het feit, dat de campagne tegen het hotel kon uitgaan van een zo hoge functio naris als de resident. Over het incident zelf vertelde de heer Evenhuis, dat de resident een ka mer wilde reserveren voor de Indone sische minister van Economische Za ken. Hem werd medegedeeld, dat het hotel vol was, waarop- de resident het gastenboek meenam. Hij verweet de gerant, dat er rassendiscriminatie werd toegepast. Dat was niet het ge val. Weliswaar waren tien kamers niet De heer E. Evenhuis met vrouw en hind bij aankomst op Schiphol. DE DUITSE POLITIE heeft haar onderzoek inzake de dood van Ronald John Chesney, wiens lijk verleden week in een bos nabij Keulen werd aangetroffen, voltooid, en het dossier doorgegeven aan het open baar ministerie te Keulen voor een eventueel proces tegen zijn mede plichtigen. Voorts hebben twee detectives van Scotland Yard een be zoek aan Keulen gebracht. Een hunner is naar Londen teruggekeerd met belangrijk materiaal, de andere heeft zich naar Amsterdam be geven. Het is namelijk gebleken dat Chesney daar gedurende een kleine week in een hotel in de Lange Leidsedwarsstraat heeft gelogeerd, te zamen met zijn Duitse vriendin Son ja Wienecke. Deze is in verband met de zelfmoord van Chesney aan een langdurig verhoor onderworpen en daarna vrijgelaten. DE DETECTIVE-SERGEANT F. Chad. burn, die Zondag uit Dusseldorf per KLM-vliegtuig in Amsterdam arriveer de, heeft onmiddellijk na aankomst de zaak besproken met inspecteur P. H. Verhoeff van de Amsterdamse Vreem delingendienst, die hem over zijn eigen onderzoek inlichtte. De heer Chadburn werd van alle kanten bestormd door Britse en andere verslaggevers, die er echter niet in slaagden, ook maar een woord over de zaak van hem los te krijgen. Verslaggevers brachten ook het hotel in de Lange Leidsedwars straat in rep en roer en richtten een spervuur van vragen op de hotelhou der en zijn personeel. Alle Britse Zon dagsbladen brachten op hun voorpagina uitvoerige reportages over het hotel. Het feit, dat Chesney in Amsterdam heeft gelogeerd, stelt de politie in En geland voor de vraag, hoe het mogelijk is geweest dat hij zijn vrouw en zijn schoonmoeder heeft vermoord. Hij zou dan in acht en twintig uur van Amster dam naar Londen en terug hebben moeten reizen en nog de moord plegen. Het staat vast, dat hij gedurende die tijd weg is geweest. Tot dusverre is echter niet duidelijk geworden, dat hij van een vliegtuig van de KLM of van de BEA gebruik heeft gemaakt. Ook is niet gebleken, dat hij de reis van een Belgisch vliegveld af heeft gemaakt. Voor de reis per boot van Hoek van Holland naar Harwich en terug was de tijd te kort. Er is nog een moge lijkheid: dat Chesney de reis heeft ge maakt onder een valse naam die de politie niet kent. Vijf Amerikaanse mijnenvegers zul len Dinsdag a.s. uit de Amerikaanse marinehaven Norfolk, in de staat Vir ginia, naar Europese havens vertrek ken. De oorlogsbodems zijn door de Verenigde Staten aan Italië (drie), Bel gië (een) en Nederland (een) overge dragen. besproken, maar deze waren hij het bombardement beschadigd en niet her steld andere waren gereserveerd voor de Indonesische luchtvaartmaatschap pij en werden 's avonds alle bezet. Zelfs heeft de manager drie van zijn eigen kamers aan gasten afgestaan. Mijn bezwaar tegen de houding van de resident is, aldus de heer Evenhuis, dat hij had kunnen weten dat er een rel zou ontstaan. De heer Evenhuis vertelde, dat hij zeer correct was behandeld tijdens zijn detentie. Hem was te verstaan gege ven, dat hij blij mocht zijn in een cel te zitten, daar het buiten niet veilig voor hem was. Twee dagen mocht hij onder bewaking naar huis, om orde op zijn zaken te stellen, maar reeds de tweede dag moest hij met zijn ge zin worden overgebracht naar een Ne derlands schip. Er zwierven Pemoe- da's om het huis, die het op hem had den voorzien. De bestorming van het gebouw van de Vrije Pers maakte zijn vertrek noodzakelijk. In Surabaja is vijftig procent van de bevolking communis tisch en de Pemoeda's heeft men daar niet in de hand. Ook in Semarang is het heel erg. De Pemoeda's maken een buitenlandse journalist het werken vrijwel onmogelijk. De autoriteiten be perken de persvrijheid echter niet. Behalve de heer Van Mechelen was voorts ter begroeting aanwezig de heer I). J. F. de Man, chef van de directie voorlichting buitenland van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. De familie Evenhuis is naar Groningen doorgereisd. Op Donderdag 25 Febr. a.s. zal één der Nederlanders, die onlangs zijn ge arresteerd, voor de landrechter te Dja karta terecht staan. Dit is V. Bakker, aan wie ten laste is gelegd dat hij zonder vergunning patronen voor vuurwapens in zijn bezit heeft gehad. Toen koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh Zaterdag aan boord van de „Gothic" in Hobarth, de hoofd stad van Tasmanië, aankwamen, is het koninklijk paar door de Nederlandse immigranten als blijk van trouw een bloemenhulde aangeboden. De huldi ging dreigde een ogenblik te misluk ken, doordat de auto, waarin de hoge bezoekers door de stad reden, niet da delijk bij de groep stopte. De negen jarige Jeltje Folkerts, die de bloemen aan de koningin mocht aanbieden, barstte in tranen uit en de achter haar staande landgenoten waren zeer opge wonden, toen de auto scheen te zullen doorrijden. Gelukkig merkte de ko ningin het groepje op en beduidde haar chauffeur te stoppen. Glim lachend nam zij daarna de rozen ii> ontvangst. Prins Charles en prinses Anne, de kinderen van het Britse koninklijke paar, zullen in April hun ouders in Tob roek ontmoeten en vandaar de thuisreis met het koninklijke jacht Brittannia meemaken. Het schip zal Malta en Gibraltar aandoen. Drie doden en vijftig gewonden Zaterdagavond in een danslokaal te Neu renberg gevallen, toen door *n raam'n zelf vervaardigde bom naar binnen werd ge worpen. Er waren driehonderd en vijftig danslustigen in het lokaal: na de explo sie brak onder hen een paniek uit. De politie legde onverwijld een cordon om het stadsgedeelte, waar het lokaal gelegen is. Twee der doden waren vrouwen. Het derde slachtoffer was een achttienjarig jongmens, dat de bom had vervaardigd. Zijn lijk werd in de tuin gevonden. In zijn woning trof de politie allerlei mate rialen voor de vervaardiging van helse machines aan. Zijn negentienjarige vriend is later op verdenking van medeplichtig heid aan een streng verhoor onderwor pen. zyn Verwachting tot morgenavond. NEVELIG Nevelig weer met veel bewol king en later kans op enige re gen vanuit het Westen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Dinsdag: Zon op 7.41, onder 18.07 Maan onder 8.55 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1