„Molière" uit Utrecht won de nationale toneelwedstrijd Slotavond te N werd een hoogtepunt Nieuws uit de Langedijk „Hulp in Nood" te Oudkarspel bij herverzekeringsfonds Nieuwe poging wandelsport Tour de France-ploeg vindt de vergoeding te laag om conflict in op te lossen De heer H. Slikker van „Jong Leven" gehuldigd Hogere leeftijdsgrens als voorwaarde Heer-Hugowuurd Damclub SNA kampioen van Kring Kennemerland Ds Van Pagee sprak voor comité winterlezingen Driehuizen „Het Nut" speelde „Stormeiland" Beemster PEN gaf voorlichting Oude Niedorp Verkeerscursus rolt fófet plakt fófoi brandt tfé&i Zal NWB arbitrage aanvaarden? De Ronde van Nederland 1954 Jef v. d. Vijver vervangt Kees Pellenaars Wereldrecords van Fanny verbeterd Faroek gaat procederen De Rijp Raad De Rijp komt Dinsdag bijeen MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 LANGEDIJK. DE SLOTAVOND van de door „Jong Leven" georgani seerde nationale toneelwedstrijd, welke Zaterdagavond in „Loncordia" te Noord-Scharwoude werd beëindigd, kan zeker een der hoogtepunten genoemd worden van dit voor de Langedijk en omgeving grootse evene ment. In vier avonden, als abonnementsvoorstelling verzorgd, hebben ruim 800 toneelminnende bezoekers genoten van eerste kwaliteit toneel, spel. Dat de tonelisten aan elkaar gewaagd waren, bleek duidelijk uit het geringe verschil in de toegekende punten waarbij zelfs met decimalen gerekend werd. De Utrechtse rederijkerskamer „Molière", ging met de erepalm strijken. Deze behaalde met „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet. de eerste prijs met 182,32 punten, gevolgd door „Varia" te IJmuiden als tweede met 179,22 punten, m'et „Spel van het noodlot" en als derde zagen zich bekroond de verenigde toneelverenigingen „A.D.U. en D.V.S." uit Den Haag, waaraan 178,75 punten werden toegewezen voor de op voering van „Als ik wilde". Het verschil tussen nummer een en drie bedroeg dus slechts 3,57 punten. Mevrouw Y. S. E. Wegener Sleeswijk -Van Balen Blanken uit Den Haag en de heren C. J. Pieters uit Haarlem en A. Wiedijk uit Barsingerhorn hadden als jury de lang niet gemakkelijke taak op zich genomen het spel te beoordelen, ■waarbij eerstgenoemde in een geestig speechje de uitslag bekend maakte. Aan de hand van het juryrapport zei mevrouw Wegener o.a., dat men terug kon zien op drie uitnemend geslaagde uitvoeringen, met moeilijkheden en verrassingen, doch niettemin prestaties, die op een buitengewoon hoog plan stonden. De verschillen waren verblij dend klein. Zij wees verder op de ge maakte fouten, waarbij zij In het bij zonder stilstond bij dictie, samenspel, toneelaankleding etc. De voorzitter van de jury, de heer C. J. Pieters betoogde o.a., dat het in vele opzichten een merkwaardige wedstrijd was geweest. Tot burgemeester Schel haas, die met het voltallige college van B. en W. van de gemeente Langedijk aanwezig was, richtte spreker enkele vriendelijke woorden in verband met de prettige wijze, waarop de officiële ontvangst op het gemeentehuis had plaats gevonden. Voorts bracht hij hul de aan de organiserende vereniging en haar voorzitter, de heer H. Kuiper. Iets bijzonders met deze wedstrijd was wel, zei spreker, het feit, dat men twee avonden achter elkaar het spel moest beoordelen. Dit is nog nooit in Neder land gebeurd. De verdere bekroningen luidden als volgt: De prijs voor het beste samenspel werd gewonnen door „Varia", IJmui den, met 40 punten en die van de beste uitspraak door „Molière" met 87s pun ten. Het maximum te behalen bedroeg 10 punten. Bovendien kreeg „Molière" een prijs voor de beste rolkennis met gemiddeld 16.70 punten. De prijzen voor de hoofdrolspelers(sters) werden toegewezen aan mej. Mary Weps in de rol van Ruth Condomines cn de heer Han Hamstra als Charles Condomines, beiden van „Molière". De hoogst be oordeelde vrouwelijke bijrol ging naar IJmuiden. Het was mej. St. Peek, die de rol als de werkster voortreffelijk speelde, vooral als we weten, dat zij onverwacht moest invallen. En tenslotte kreeg de heer A. W. Vervloet uit Den Haag de prijs voor de beste gespeelde bijrol van de heren. De prijzen bestonden uit bekers, me dailles en kunstvoorwerpen en als extra prij» voor iedere deelnemer (ster) der winnende vereniging, een grote doos „Sketch"-sigaretten, aangeboden door een bekende tabaksfirma. De heer Kuiper, voorzitter van „Jong Leven", overhandigde met enige welgekozen woorden al deze trofeeën. TAAARNA kwam tot aller verrassing de huldiging van het lid van „Jong Leven", de heer H. Slikker, die gedu rende vijftig jaar zijn sporen verdiend had als amateurtoneelspeler en daar naast gedurende een lange periode re gisseur was van enkele toneelvereni gingen. Toevallig was het uitgekomen, dat de heer Slikker al zo lang zijn beste krachten aan de toneelkunst had ge geven. Dit was bij het optreden van „Jong Leven" in de zaal van de heer Kossen te Sint Maartensbrug, wat voor deze, thans 68-jarige toneelveteraan, aldaar de vijftigste keer was. De heer Kuiper, die de heer Slikker toesprak, haalde diverse oude herinneringen op van het medespelen van de jubilaris in de al lang verdwenen toneelvereni gingen „Cicero", later gevolgd door „Het Kleine Toneel", in welke tijd overal in den lande eerste prijzen werden behaald. In 1924 werd de heer Slikker regis seur van „Jong Leven" om na enkele decennia weer als werkend lid mee te spelen onder de bekwame regie van de heer Pieters. De heer Slikker is een veelzijdig toneelspeler, daar hij eens in de klucht „Armoede zoekt uitvluchten" zeven rollen vervulde. Verder noemen wij zijn voordracht in de eenakter „Brand in de Jonge Jan" van Heijer- mans, waarin hij alle acht rollen alleen speelde. Als hoge blijk van waardering werd de heer Slikker een enveloppe met in houd aangeboden, alsmede een groeps foto van „Jong Leven" en een door een onbekende donateur beschikbaar gestelde medaille. Burgemeester Schelhaas richtte zich daarop in sympathieke bewoordingen tot de organiserende vereniging, waar bij hij zei n?t amateurtoneel een warm hart toe te dragen. Een ontroerend moment was het zeker, toen spreker de heer Slikker niet alleen namens het gemeente bestuur huldigde, maar hem tevens de verheugende mededeling kon doen, dat het Hare Majesteit de Koningin be haagd had hem de Eremedaille in brons toe te kennen in de Oranje Nas sau orde. Het publiek waardeerde dit zo spontaan, door te gaan staan en luid te applaudisseren. De heer Slikker, voor wie deze hul diging evenals alle anderen als het ware uit de lucht was komen vallen. dankte zeer bewogen voor deze geste. Diverse sprekers hebben voorts nog het woord gevoerd, o.a. de voorzitters der deelnemende verenigingen, waar bij over en weer werd gewaagd van de vriendschapsbanden, die door dit toneelgebeuren tot stand zijn gekomen. J7ERST was een opvoering vooraf ge gaan van „Jong Leven" zelf, welke buiten mededinging optrad met het toneelspel in drie bedrijven van „De zondaar" van mr J. H. Penning. Dit gegeven is de levensloop van de familie Rijers, waarvan de vader, de heer Ton Rijers sr, voor een wetsover treding (bedriegelijke bankbreuk) on schuldig in de gevangenis komt. Zjjn procuratiehouder Vorster, die door financiële manipulaties een valse handtekening op een wissel plaatste van zijn patroon, is hiervan de oorzaak. De inhoud van „De zondaar" is van een sterk dramatisch karakter, voor namelijk in de twes eerste bedrijven, als Rijers onverwacht uit de gevan genis terugkeert en thuis zijn vrouw getrouwd vindt met zijn vriend mr Karei Kervel, een gewiekste advocaat. Verder als hij zijn zoon ontmoet en ook als de ontknoping komt door de ontstellende bekentenis van Forster. Na veel verwikkelingen neemt Rijers sr afscheid van zijn zoon en a.s. schoon dochter om voorgoed het huis te ver laten, niet nadat hij het proces-verbaal tegen zijn procuratiehouder Vorster voor de ogen van een inspecteur van politie vernietigd heeft. Over het spel hebben wij niets dan lof. Ondanks kleine tekortkomingen, die er altijd zijn, kunnen we zeggen, dat „Jong Leven" subliem spel heeft gegeven. Hed de Vries speelde mees terlijk de rol van Ton Rijers sr. In zijn zoon Ton Rijers jr (de heer P. de Rui ter) had hij een waardige partner. De heer C. Goemans, als de vriend mr Karei Kervel, die zijn huwelijk met Emma, (mevrouw D. de VriesDeute- kom) al in rook zag vervliegen, liet uitstekend spel zien, evenals mevrouw De Vries. De laatste had geen gemak kelijke rol, vooral toen zij zich bewust werd, dat haar eerste man teruggeko men was. De heer P. Hop als Vorster voldeed evenzo, in hef bijzonder toen hij zijn bekentenis deed. Tine Vorster (mevr. R. Spanjaard-Kaas), de verloof- de van Ton jr\ was een lieflijke ver schijning, die in dit gebeuren haar hart liet spreken door de zijde van de uit de gevangenis ontslagen vader te kiezen. Jans, de dienstbode, had in mevr. A. van Dort-Nieman een prima vertolkster, terwijl de heer J. Eecen de kleine rol van inspecteur van poli tie naar behoren vervulde. De toneelaankleding en de grime waren bijzonder goed verzorgd. Woens dag wordt nog een tweede opvoering gegeven voqr de donateurs, welke niet deelnamen aan de wedstrijdavonden. OUDKARSPEL. Eén der belang rijkste punten op de gehouden vergade ring van de vereniging „Hulp in Nood", de ziekenkas te Oudkarspel, was wel het voorstel om zich aan te sluiten bij het herverzekeringsfonds van de Bond van Ziekenkassen. Dit voorstel werd uiteengezet door de heer P. K. Volkers, daar de heer H. Vinke, lid van het bondsbestuur, die dit anders zou gedaan hebben, door een hem overkomen onge val op het ijs verhinderd was aanwezig te zijn. Men besloot in principe tot aan sluiting bij het fonds, mits de leeftijds grens (thans bepaald op 45 jaar) ver hoogd zal worden tot 65 jaar. De vergadering werd geleid door de vice-voorzitter, de heer W. Bakker, daar de voorzitter, de heer G. IJff door ziekte nog niet in staat was aanwezig te zijn. Hetzelfde was het geval met het bestuurslid de heer P. Brink. De wnd. voorzitter sprak in het bijzonder een welkom tot de heren C. Hink 'en K. van Dijk, bestuursleden van „On derling Hulpbetoon" uit Noord-Schar woude, die als gasten de vergadering bijwoonden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren W. Bakker en P. Paarlberg herkozen. De heer J. Kos Jz. bracht verslag .uit van de bondsvergadering, terwijl de heer A. Duijs als afgevaardigde werd benoemd naar de komende bondsver- De damclub „S.N.A.", welke een ont moeting had met „D.O.S." uit Sint Pan- cras, heeft kans gezien door een 128 overwinning beslag te leggen op het kampioenschap van de kring Kenne merland. Het gemiddelde van de Hugo- waarders was 7743 en dat van D.O.S. 7347, zodat er maar een gering ver schil was. De gedetailleerde uitslag luidde: Sint Pancras Heerhugowaard D. KloosterboerC. Groenveld 02 P. BooijK. Kloosterboer 02 H. GroenA. Smit 11 F. KunstP. Groenveld 11 J. VerkroostA. Oudhuis 02 P. Peereboom—L. Konijn 02 A. WagenaarH. Oudhuis 20 Jac. KooijJac. Borst 11 J. OudG. Appelman 11 C. Klanker—J. Groot 2—0 Totaal 8—12 De tweede tientallen speelden als volgt: G. NieuwlandC. Stam 11 K. Bakker T.Z.A. Hoogeboom 02 C. IvanghTh. Pankras 11 K. Bakker A.Z.—C. Meester 1—1 H. WiedijkJ. Smit 02 P. NieropJ. Berkhout 11 A. GroenH. Oudhuis 2—0 R. TurkstraA. Berkhout 20 S. Kooij—J. Weel 2—0 P. OudP. Beers 02 Totaal 1010 gadering. Uit het jaarverslag vernamen we, dat de ontvangsten f 2764,97 hadden bedragen en de uitgaven f 2604.09, zo dat er een batig saldo was van f 60.88. In 50 ziektegevallen werd gedurende 1363 ziekendagen f 1897,51 uitgekeerd. Het ledental verminderde met vier en bedroeg aan het einde van het boek jaar nog 125. Bij de rondvraag uitte de heer Van Dijk de suggestie om in ver volg ook de bestuursleden van de kas sen te Broek op Langendijk en Zuid- Scharwoude uit te nodigen. BROEK OP LANGENDIJK. In een bijeenkomst, welke door het min der gunstige weer niet zo druk be zocht was als anders het geval was, sprak ds Van Pagee uit Maarsen in de Hervormde kerk voor het comité voor winterlezingen. De inleider had als onderwerp gekozen „Geloof en Ar beid". Spreker begon met te zeggen, dat tegenwoordig de arbeid vaak niet als een vreugde wordt gezien, maar dat het werk tegen heug en meug verricht wordt, zozelfs, dat het meermalen ont aardt in lijntrekker ij. „Als oorzaak wordt", aldus spreker, „gezegd, dat dit de schuld van de oorlog is. Dit moge enerzijds waar zijn, maar anderzijds mag men terecht de vraag stellen, of dit thans, negen jaar na de oorlog nog wel de reden is". Spreker was van me ning, dat veelal in verslaafdheid ge werkt wordt, zonder dat afgevraagd wordt, waarvoor de arbeid eigenlijk wel dient. Hij meende voorts, dat de arbeid onafscheidelijk met het mens zijn verbonden is, zijnde de roeping van de mens. Als dit niet meer be leefd wordt, betekent dit een gebro kenheid met het bestaan van de mens, die in zelfverzekerdheid en in een zondig bestaan voortleeft. Verder be toogde spreker, dat de arbeid gebruikt wordt om macht uit.te oefenen opzijn medemens. Sprekers eindconclusie was dat arbeid verstaan moest worden uit de zin van het geloof, met het Ko ninkrijk Gods a1" richtsnoer. Dit geldt zowel voor werkgevers als werkne mers. Men dient aldus, besloot spre ker zijn rede, zich als geroepen te be schouwen om de dagelijkse arbeid te verrichten in Christelijke geest. VLAM IN DE PAN VEROORZAAKTE BINNENBRANDJE ZUID-SCHARWOUDE. In de keu ken van het woonhuis van de heer Schipper ontstond Zaterdagavond een begin van brand, toen de vlam sloeg in een pan met vlees, die stond te braden. Een schoorsteenvalletje ver brandde, maar door blussing met een emmer water kon het vuur bedwongen worden. De gealarmeerde brandweren van Zuid- en Noord-Scharwoude, die spoedig ter plaatse waren, behoefden niet daadwerkelijk op te treden. BROEK OP LANGENDIJK. De Zondag bij de Doopsgezinde Gemeente gehouden verkiezing had het resul taat, dat de heren Jac. Kostelijk te Heerhugowaard en K. de Boer Szn. te Zuidscharwoude als diaken werden gekozen. Zij nemen de plaats in van de aftredende heren J. de Jager en C. Kostelijk. Zaterdagavond had te Driehuizen in café K. Siooten de tweede nutsavond van dit seizoen plaats. Deze werd dit maal verzorgd door de eigen werken de leden van de vereniging „Nut en Genoegen". Opgevoerd werd het to neelspel „Stormeiland" naar een gege ven en bewerkt door Bob Bertino. De inhoud van dit stuk is diep ontroerend. Het is de wens van de eilandbewoners, en speciaal van de familie Dekker, om tot het bezit van een eigen reddingboot te komen, wat door de hogere instan ties wordt tegengewerk. Daarnaast speelt zich een liefdesverhaal af tussen een zoon van het eiland met een meisje van het vasteland, een meisje dat de roep van de zee vreemd is. Het con flict dat ontstaat als de reddingboot er eindelijk is en in een stormnacht moet uitvaren, is zuiver menselijk. Het is, mede door de kleine bezetting die dit stuk vraagt, een moeilijke opgave voor een toneelvereniging van een zo kleine gemeenschap, om dit op aanvaardbare wijze naar voren te brengen, maar „Nut en Genoegen" is hier zeker in geslaagd. De rolkennis was goed, alleen moet men er voor zorgdragen niet te vlak te worden, iets meer verandering in de stem te leggen waar dit nodig is. Dit komt het geheel ten goede. Niettemin kan men op een goede, geslaagde avond terugzien. Na afloop dankte de voor zitter allen, die hadden medegewerkt aan het doen slagen van deze avond. Een speciaal woord richtte hij nog tot de heer Jb Ouweltjes, die een reeks van jaren de leiding heeft gehad van de tonelisten en nu gemeend heeft zich te moet enterugtrekken. De voorzitter bracht hem de welverdiende dank voor al hegeen hij in het belang van de ver eniging had gedaan, en liet deze dank vergezeld gaan van een doos gebak. Hierna werd overgegaan tot de tradi tionele verloting, waarvoor tal van De afdeling Beemster van de Holl. Mij. van Landbouw had het lofwaardig initiatief genomen om het Prov. Elec- trisch Bedrijf, te verzoeken, voor leden en belangstellenden een propagatida- avond te organiseren. Voorzitter L. Kreuger had dan ook het genoegen om de heren van de afd. Voorlichting van het P.E.N. een dezer avonden in Heerenhuis een welkom toe te roepen. De heer Van Tolen, chef van de Tech nische Dienst, opende de besprekingen met een korte terugblik, vanaf de op richting in 1904 tot het grootbedrijf van nu met zijn 160.000 stroomafnemers, een aantal dat nog dagelijks groter wordt. Dan behandelde hij de vele mogelijk heden van licht- en krachtgebruik in het boerenbedrijf. Aan de hand van projecties liet hij zien hoe er ook in derdaad op verschillende bedrijven deze bedrijfshulp van toepassing wordt ge bracht. De vraag: Hoe ontstaat electriciteit, en hoe wordt deze opgewekt? werd be antwoord door de heer Leonard. Met eenvoudige voorbeelden, verduidelijkt met lantaarnplaten, kreeg men een juist beeld hiervan. Na het vertonen van een film, be trekking hebbende op de mechanische melkwinning, was het einde gekomen. Enige vragen werden nog door de heer Van Tolen beantwoord. Alle aanwezigen ontvingen een keu rig boekwerkje: „Kunstlicht als be drijfshulp op de boerderij". De heren van het P.E.N. mochten als bewijs van waardering voor hun werk ieder een Beemster kaas in ontvangst nemen. Ook in Oude Niedorp zal een ver keerscursus worden gehouden, waarbij de mannen van de politie nuttige wen ken en raadgevingen zullen geven aan de mensen, die dagelijks van de weg gebruik maken. De cursus bestaat uit vier lessen en wordt gegeven in een lokaal van de RK meisjesschool te 't Veld, aanvangende 23 Februari, in een lokaal van de openbare lagere school in Oude Niedorp aanvangende 25 Fe bruari en in zaal Ligthart aanvangen de 27 Februari. Tijdstip van beginnen op alle drie plaatsen half acht. Nee, dit is niet de Picasso van Eindhoven. Want ook bij Picasso's bestaan verschillen. Net als bij vloei, al heeft dat niets met Kunst te maken. Bij vloei moet U altijd denken aan de 3 verschil' punten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Drie kwaliteitspunten, die van heel wat meer belang zijn dan de vier verschilpunten die er deze week in de tekening zitten. (Advertentie, Ing. Med.) TIJDENS de Zaterdag te Leerdam gehouden vergadering van de Ne derlands Christelijke Wandel- sporthond heeft de voorzitter, de heer P. Taekema, een optimistisch geluid laten horen toen hij de verwachting uitte dat het conflict in de wandelsport de kwestie van de avondvierdaagsen spoe dig tot het verleden zal behoren. De Nederlandse Federatie van Wan delsportorganisaties, waarbij alleen de Nederlandse Wandelsport Bond niet is aangesloten, heeft eensgezind geprotesteerd tegen het regeringsbe sluit dat aan rijkspersoneel in de ruimste zin van het woord een ver bod is uitgevaardigd deel te nemen aan wandelsportevenementen. Dat protest heeft tot gevolg gehad dat een onpartijdige arbitragecommissie zal worden benoemd. Over het punt waarover moet worden gearbitreerd wilde de voorzitter echter nog geen mededeling doen. Wel verklaarde de heer Taekema dat de federatie zich bereid heeft verklaard zich aan de uitspraak van de arbitrage-commissie te onderwerpen. Indien de Neder landse Wandelsport Bond de akte van arbitrage eveneens zou ondertekenen, dan meende spreker, dat het conflict spoedig zou zijn geëindigd. In dit verband vernemen wij dat het bestuur van de N.W.B. zich Za terdag te Utrecht over de kwestie van de arbitrage hejft beraden. Aan de voorzitter van de bond is opdracht verleend om in een schrijven aan de arbitragecommissie een uiteenzetting te geven van het standpunt van de N.W.B. met betrekking tot het punt De licentiehoudster van de Ronde van Nederland, de N.V. Efor, heeft te Amsterdam mededelingen gedaan over de organisatie van deze Ronde voor 1954, welke van 26 April tot 2 Mei zal worden gehouden. Van de zijde van de N.V. Efor werd met klem betoogd, dat er geen moeilijkheden zijn gerezen tussen deze instantie en Pellenaars. Alleen had de laatste een begroting ingediend, welke volgens de mening van de financiers te hoog ging en voorts was Pellenaars van oordeel, dat de stichting „Wielcrcontact" licen tiehoudster zou moeten zijn in plaats van de N.V. Efor. Om deze redenen is het contact met Pellenaars en de N.V. Efor verbroken. Manager voor het aanwerven van renners is nu Jef van der Vijver. Technische leiders zijn J. Meys (Valkenburg), D. Zijp (Den lip) en A. Zwartepoorte (Amsterdam). Voorzitter-kamprechter wordt de heer W. van Steenbergen (Amsterdam). De organisatoren hopen een zo sterk mogelijk rennersveld te contracteren. De bedoeling is dat 7 ploegen van 7 man worden gevormd, zo mogelijk acht ploegen van zeven man. Deze renners zullen worden verdeeld over 3 Neder landse teams, 1 Duitse ploeg, 1 Franse en 2 Belgische equipes. Een van de Nederlandse ploegen zal als de „nationale" worden aangemerkt. Over de route staat nog niets vast. De start zal op 26 April te Groningen of Leeu warden plaats vinden. De eerste etappe loopt dan tot Enschede of Almelo. De tweede etappe, op 27 April vindt haar eindpunt te Eindhoven of Valkens- waard. De tierde etappe is vastgesteld op 28 April. Etappe-eindpunt zal Maas tricht of Heerlen zijn. Op 29 April gaat de ronde naar Tilburg of Den Bosch en op 30 April naar Breda of Etten (halve etappe) en verder naar Rotterdam (tweede gedeelte van de etappe). Op 1 Mei staat een etappe van Rotterdam naar Utrecht of Alphen a. d. Rijn op het programma en op 2 Mei, op de laatste dag is het eindpunt in het Olympisch Stadion of te Zand- voort, op het circuit. De keuze van etappe-eindpunt is nauw verbonden met het feit, hoeveel vergoeding zo'n plaats aan de N.V. Efor wil geven om als zodanig in aanmerking te kunnen komen. Te Amsterdam heeft het Sta dion een huurbedrag van f 8§00.ge vraagd en in dit verband heeft de N.V. Efor, die dit bedrag te hoog acht, naar een uitwijkplaats gezocht, waar voor dan eventueel Zandvoort in aan merking komt. De heer D. Zijp, een van de techni sche leiders, deelde mede, dat men er rekening mee moet houden, dat de meest bekende Nederlandse rijders, zoals de leden van de Tour de France- ploeg van het vorig jaar, waarschijn lijk niet in de Ronde van Nederland zullen starten omdat de financiële voorwaarden door hen als onvoldoende worden beschouwd. De renners krijgen nl. f 20.— vergoeding voor hun dage lijkse kosten (hotel e.d.) en f 25.— per dag als beloning. Volgens de N.V. Efor liggen de speciale prijzen voor de Ronde van Nederland 1954 per etappe en voor de eindrangschikking uitge loofd echter hoger dan in 1952, toen deze rit voor de laatste maal is ge houden. in kwestie, t.w. de avondvierdaagsen. De bond is namelijk wel te allen tijde in beginsel tot het aanvaarden van arbitrage bereid maar verzoekt aan dacht voor het feit dat de omstandig heden zich sinds Mei 1953 aanmerke lijk hebben gewijzigd. Op de brief aan de arbitragecommissie zal dan ook een mondelinge gedachtenwisseling, moeten volgen, en eerst daarna zal het bestuur zijn houding bepalen en aan de algemene vergadering, welke 27 Maart te Utrecht worden gehouden een voorstel voorleggen om de akte van arbitrage al dan niet te onder tekenen. Het was Zaterdag vóór Fanny Blan- kers-Koen geen gelukkige dag. Twee van haar wereldrecords het ver springen en de 220 yards werden op wedstrijden in Australië verbeterd. Yvette Williams sprong te Wellington 6.286 meter ver, hetgeen 3,6 centimeter verder was dan het in 1943 doör Fanny Blankers-Koen gevestigde record. Op dezelfde dag verbeterde Marjorie Jack son te Sydney met 0.2 sec. het wereld record op de 220 yards, een record dat onze landgenote in 1950 met een tijd van 24.2 sec. te Brescia vestigde. Het staat evenwel nog niet vast dat Fanny Blankers-Koen dat laatste record kwijt zal raken. Marjorie Jackson had na melijk een stevige wind in de rug. De windmeter toonde 7 meter aan en de bepalingen om erkenning van een record te verkrijgen staan voor een nummer als de 200 yards een maximum van 6 meter toe. Ex-konmg Faroek van Egypte heeft besloten in rechte op te treden tegen de kopers van zijn bezittingen, die thans te Cairo publiek worden ver kocht. Faroek heeft drie advocaten daartoe instructie gegeven. Een te Pa rijs, een te Londen en een te Beiroet. De ex-koning heeft verklaard, dat hij nooit van enig recht in Egypte afstand heeft gedaan. Aanstaande Dinsdagavond komt de raad deze gemeente in vergadering bij een. In het kader van de krotoprui ming wordt voorgesteld het perceel Zuideinde 353 onbewoonbaar te ver- klaran. Daar blijkens meerdere uit spraken de bromfietsen niet vallen on der het verbod, dat fietsen niet onbe heerd mogen worden achtergelaten, stellen burgemeester en wethouders voor de algemene politieverordening op zodanige wijze aan te vullen, dat in den vervolge ook het „brommertje" op slot zal moeten worden gezet. Hoewel de raad reeds bij de begroting 1953 besloot een crediet beschikbaar te stellen voor de aankoop van een brandspuit, is deze aankoop tot heden niet geschied in verband met het gebrek aan stal lingruimte voor een nieuwe spuit. Blij kens een thans ingediend voorstel be staat echter nu de mogelijkheid om het pakhuis van de heer H. v. d. Bosch, Rechtestraat 101, aan te kopen. Indien de raad hiertoe mocht besluiten, dan zal deze plaats bij uitstek geschikt zijn voor een brandweergarage. De bepalin gen van de Winkelsluitingswet zijn reeds in meerdere vergaderingen ter sprake gekomen. De verplichte win kelsluiting voor de bakkers zal nu weer worden opgeheven. Daar de ko- lenprijs nog steeds stijgende is stellen burgemeester en wethouders voor het aflopende contract met de N.V. Mij tot Bevordering van Nijverheid te De Rijp tot het leveren van gas ten be hoeve van de openbare straatverlich ting slechts met één jaar te verlengen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 8