Aöenda Anthony vnn Kampen Stad en omgeving BON Jubilerende procuratiehouder ontving gouden eremedaille Wilt U even noteren? De heer J. Spruyt overleden Braziliaanse pianiste bracht jeugdig gehoor in vervoering spreekt „Het continent der eenzamen" VAN KAMPEN SPREEKT SLECHTS eenmaal voor de Alkmaarsche Courant 1 I LAATSTE NIEUWS JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEE-BEREN Vanmorgen plechtigheid bij Amsterdamsche Bank KvK richt zich tot de aannemers Enquête bouwvolume Bruinvissen lieten de winst in Alkmaar De Troubadour De sneeuivhut Uitslag klaverjasdrive Hij bouwde de firma Kofa Spruyt Ovaties voor een zeer begaafde musicienne Toon Hermans' „Ballot" DIERENBESCHERMING Eind-soirée Arendsen BURGERLIJKE STAND Schaakclub V.V.V. Looddiefstal werd met 1 jaar bestraft Prins Bernhard naar de Ver. Staten John R. Chesney begraven f 10.000 op lot 14415 DINSDAG 83 FEBRUARI 1954 (Foto Jaap Schoen) Vanmorgen heeft burgemeester Wytema de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer P. Poppen, die zijn veertigjarig jubileum in dienst van de Amsterdamsche Bank N.V. vierde. De heer Poppen, die thans chef van personeelszaken en chef van de boekhouding is, trad on 23 Februari 1914 in dienst van de N.V. Noordhollands Landbouw- crediet, waar hü op 1 Mei 1930 tot procuratiehouder werd bevorderd. In 1940 ging deze N.V. over naar de Amsterdamsche Bank en de heer Poppen maakte de verhuizing mee. Hij heeft zich als een bekwaam en betrouwbaar medewer ker doen kennen en is een van de belangrijkste pijlers van het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank geworden. van de meest verantwoordelijke func ties in het bankbedrijf." Burgemeester Wytema las vervolgens een passage voor uit de brief, die de directie aan hem had gericht en waar in de jubilaris was gekenschetst als een humaan chef en een rechtschapen mens. Spreker stelde de heer Poppen tenslotte als voorbeeld aan het jonge geslacht, dat vooral in de jaren vlak na de Tweede Wereldoorlog ten prooi was aan een grote onrust en een zucht naar verandering. Nadat de burge meester de heer Poppen de eremedaille in goud op de borst had gespeld en de jubilaris voor de hoge onderscheiding en de vriendelijke woorden zijn dank had betuigd, voerde de directeur van de Amsterdamsche Bank te Alkmaar, mr W. van Dijk het woord. Het deed hem veel genoegen, dat de heer Poppen op deze dag de beves tiging had gekregen van de waarde ring, die er voor zijn persoon en zijn werk bestaat. In de koninklijke onder scheiding zag de heer Van Dijk tevens een erkenning voor het werk van het particuliere .bedrijf. Deze korte plechtigheid vormde de inleiding tot het eigenlijke feest, dat vanmiddag zal worden gevierd. Hier bij zullen de jubilaris namens de di rectie en het personeel nog enkele ge schenken worden overhandigd. Om half twaalf was het personeel in de directiekamer bijeen gekomen, waar de burgemeester de jubilaris en mevr. Poppen toesprak. „In de veertig jaar, dat U de bank aan de Voordam heeft gediend heeft ook Uw leven zich vol trokken", aldus de heer Wytema. „Daarom is er een dubbele reden om op dit ogenblik de indrukken van deze vier decennia te ordenen en een mo ment tot bezinning te komen. Uw carrière heeft zich in een stijgende lijn bewogen, U bent opgeklommen tot een De Kamer van Koophandel en Fa brieken in Hollands Noorderkwartier heeft zich thans in navolging van haar collega in West-Friesland met een circulaire tot de in haar ambtsge bied gevestigde aannemers gewend teneinde een overzicht te krijgen van de bii hen in uitvoering zijnde bouw werken en van het aantal bouwvak arbeiders, dat daarbij is tewerkgesteld. Wanneer uit de enquête mocht blij ken, dat er nog voldoende bouwvak arbeiders ter beschikking kunn ko men, wil de Kamer bij de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting als nog voor dit jaar een hoger bouw volume bepleiten, opdat daaruit de voor de handel en industrie zo dringend noodzakelijk geachte woningen voor personeel kunnen worden gebouwd. Het is de Bruinvissen niet gelukt, het Alkmaarse DAW 2 voor de tweede keer klop te geven. In de wedstrijd, welke na afloop van de wedstrijden Voor de zwemcompetitie werd ge speeld, moesten zij tegen de Alk- maarders het onderspit delven. DAW kwam met een ploeg te water, welke voor een groot deel uit oud-eerste ze ventalspelers bestond; de Bruinvissen verschenen met twee invallers. Het werd een ontmoeting, waarin de kracht van de Alkmaarders domineer de. Reeds voor de rust boekten zij een 3-0 voorsprong en zelfs toen de Bruin vissen met één man meer speelden, zagen de Nieuwediepers geen kans hiervan te profiteren. De enkele kan sen, welke de Nieuwediepers kregen, werden door slecht schieten niet be nut. Na de hervatting kregen wij het zelfde spelletje te zien. Een hardwer kende Bruinvissenploeg, door het slechte schieten niet bij- machte een doelpunt te maken, en een DAW-ze- vental, dat met vlotte combinaties en een goede balbehandeling steeds door ging met het maken van doelpunten. Zo werd de eindstand 8-0 voor DAW 2. De muziekliefhebbers staat voor de rest van de week tot en met Don derdag in het Victoria Theater een bijzonder programma te wach ten: Verdi's opera „De Troubadour" met zang van Gianna Pederzini als Azucena de zigeunerin, Enzo Massche rini als de Graaf van Luna, Gino Cinimberghi als Maurice, de Trouba dour en Vittorina Colonello, jonk vrouw_ Leonora. Dat zijn dan tevens de hoofdfiguren uit dit middeleeuwse dra ma, dat Guiseppe Verdi tot zijn beken de opera inspireerde en waarvan re gisseur Carmine Gallone thans een film heeft vervaardigd, die met haar décor van middeleeuwse kastelen, tor nooien, veldslagen, brandstapels en vochtige kerkers de tragische strijd tussen de twee broers, die elkaar niet kenden, doet herleven. Machtig zijn de stemmen van de Italiaanse zangers en indrukwekkend is de begeleiding van het orkest van de Opera te Rome, dat aan deze film zijn medewerking verleende. Het stemt tot voldoening, dat de regisseur, die de scènes uiter aard heeft moeten samentrekken, het karakter van de opera geen afbreuk heeft g-daan en de film zuiver als medium hef h schouwd om Verdi's werk tot de grote massa te brengen. DINSDAG. CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Het loon van de angst (18 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Maske in Blau (a.l.) VICTORIA THEATER, 8 uur: De Troubadour (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 u.: Cala mity Jane (a.l.) WAPEN VAN HEEMSKERK, 2.30 uur: Bijeenkomst Ned. Ver. v. Huis vrouwen: 7 uur Kapconcours. HOTEL VICTORY, 8 uur: Lezing dr C. J. Schuurman. GULDEN VLIES, 2 en 8 uur: Ouder dag St. Adelbertusschool. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: als Maandag. WOENSDAG. CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Iet loon van de angst (18 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Maske 'n Blau (a.l.) VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: De Troubadour (14 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 lur: Calamity Jane (a.l.) CAFE WANNER, 8 uur: Competitie Motorclub. GULDEN VLIES, 8 uur: Ouderavond St. Adelbertusschool. WAPEN VAN HEEMSKERK, 9 uur: Ned. Schoolbioscoop; 8 uur: Vasten avondbal dansschool Arendsen, BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Cabaretavond De Spar. NOORD-SCHAR WOUDE, 8 uur: Sterren stralen overal (a.l.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 19.09 7.21 Woensdag 19.42 7.99 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 19.14 7.26 13.14 1.26 Woensdag 19.47 8.04 13.47 2.04 Op de Stationsweg hadden kinder handen een stuk werk verricht. Ze hadden op het trottoir een igloe ge bouwd. Een Eskimohut van sneeuw. Compleet met dak, en een ingang cm naar binnen te kruipen. En omdat die witte sneeuw zo koud was maakten ze nissen in het gebouw en brandden er kaarsjes in. Met glinsterende ogen en tintelende handen hebben ze de hut stukje voor stukje opgebouwd. Als er iets mislukte begonnen ze opnieuw. Net zo lang tot het een hecht bouwwerk was geworden. Hecht zolang Koning Winter dat wilde toestaan. Het dooide, maar de compacte sneeuwmassa bleef staan. Zij werd wat grauw door het stof van de straat, doch daar hadden de kinderen niet zoveel erg in. Ze hadden ook niet in de gaten, dat er een paar opgeschoten jongens kwamen, die niet konden begrijpen, wat voor moeite het had gekost die hut te bou wen. De jongens trapten tegen de grauwe sneeuwmuren, die al wat voch tig waren. Ze klommen boven op de berg en stampten het dak tot gruis. In enkele minuten was de sneeuwhut een puinhoop, alsof er een bombardement was geweest. Dat was het eigenlijk. Een vernietigingsmanie van een paar jongens, die niet hebben begrepen dat dit hutje van sneeuw een kasteel was voor zijn jeugdige bouwertjes. Maar mogen wij het hun erg kwa lijk nemen, nadat ze vijf jaar lang het voorbeeld van de groteren hebben ge zien, die vijf jaar lang verwoestten wat de ander had opgebouwd? Sneeuw kan iemand soms lyrisch stemmen. Maar ook bedroefd. Zaterdag organiseerde de KJV Co- nijn in café Ruitenbeek een grote kla verjasdrive. Na een spannende en sportieve strijd was de uitslag: 1 Hurk v. d. Putte 5191, 2 AllesDuobaba 5175, 3 v. GurpSchoen 5153, 4 Boers- maPranger 4717, 5 KruisveltLeijen 4706, 6 Langrasde Jong 4590, 7 BaK- kerBakker 4589. De poedelprijs was voor Bel Sr.Lijnsveldt Sr. met 2840 p. In de ouderdom van 78 jaar is hier ter stede overleden de heer J. J. P. Spruyt, die gedurende vijftig jaar de leiding heeft gehad van de firma Kofa-Spruyt, welke onderneming hij door zijn werklust, zijn koopman schap en zijn voorzichtig beleid van een bescheiden winkeltje in het Payglop tot een grootbedrijf uit bouwde, waarin 130 mensen een be staan vinden. Op 1 Januari 1901 trok de stichter van de firma, de heer M. Leijers, zich officiéél uit de zaken terug en vanaf die tijd was het bedrijf in handen van de heer Spruyt, die na zijn uittreden uit de directie in 1951 in zijn zoons uitstekende opvolgers vond. - Jarenlang was hij commissaris an de Noorderbank en had hij zitting in De Braziliaanse pianiste „Lucy Salles", die onder auspiciën van de „Federation Internationale des Jeunesses Musicales" een tournee door West-Europa maakt, daartoe in de gelegenheid gesteld door de Bra ziliaanse regering, omdat zij de prijswinnares was van een aldaar uit geschreven pianisten-concours, concerteerde gisteren in „Het Wapen van Heemskerk" voor de afdeling Jeugd en Muziek in onze stad. De afdeling heeft deze muzikale gebeurtenis voorbereid met een activi teit welke zeker op volle toeren gewerkt heeft, want er was geen plaatsje onbezet. Alkmaar heeft deze jeugdige kunstenares een ont vangst bereid, welke haar het ongeanimeerde entree in Amsterdam geheel zal doen vergeten. Inmiddels werd dit piano-recital niel alleen de muzikale gebeurtenis van het concertseizoen, maar bovendien de ken nismaking met een uitzonderlijk be gaafde musiciene, zoals we voordien nog niet op ons concertpodium hebben kunnen beluisteren. De voorzitter van „Jeugd en Muziek", afdeling Alkmaar, opende de avond met een hartelijk welkom aan onze eerste burgeres me vrouw Wytema, de directeur van de RHBS de heer S. Keizer, de directeur van de Rijkskweekschool de heer C. J. Knook en de dirigent Corn. Jonker. Spr. betoogde dat er onder de jeugd een tendenz was, om betere muziek te beluisteren en daarom was het hem een vreugde dat dit concert voor een volledig bezette zaal kon plaats vinden. Toen nam de charmante en in haar optreden zeer bescheiden Lucy Salles achter de vleugel plaats om ons onmid dellijk te veroveren met een volmaakt technisch klavierspel in twee Sonaten van Scarlatti en enkele stukken van Rameau. Haar uitgebalanceerd spel verleende deze stukken de lichtvoetig heid die de sfeer van het clavecimbel zeer dicht benaderde. Hierop volgde een meesterlijk ge speelde chromatische fantasie en fuga van Bach, in zeer transparante stijl waarin de polyphonie in alle stemmen helder en duidelijk was en geen nootje verloren ging. Treffend was dat de jeugd op dit stuk van Bach, met een frenetiek ap. plaus reageerde. Hier demonstreerde zich de dr tvankelijkheid voor de ware schoonheid, mits in volledige kunstzin nigheid gepresenteerd. In de a' ote sonate opus 35 van Cho pin toonae Lucy Salles ons weer haar verbijsterend technisch kunnen, maar het werd niet de sensuele Chopin zo als ons die hier doorgaans wordt ge serveerd. Hier werd de muzikale ge voeligheid van de pianiste als het wa re tot een minimum gereduceerd. In kortere stukken van haar land genoten de Braziliaanse componisten Villa Lobos, Francisco Mignane en Guarnieri kwam haar muzikaliteit eerst tot volle ontplooiing en sprak ook het hart een stevig woordje mee. Het werd in deze momenten een waar muziekfeest in de volle zin van het woord. De directeur van „Jeugd cn Muziek'' in Nederland de heer Max Vredenburg gaf voor de jeugd een be knopte en soms geestige_ toelichting. Lucy Salles kon na haar éclatante suc ces zonder meer geen afscheid nemen cn gaf zeer gul nog twee .brillante toe giften. Deze toegiften werden gehono reerd met 'n in het Frans uitgesproken dankwoord door de heer Dokter, voor zitter „Jeugd en Muziek", afdeling Alkmaar, plus enige tastbare bewijzen van Alkmaarse hartelijkheid in de vorm van fraaie bloemen en een Alk- maars kaasje. Deze jeugdige Braziliaanse pianiste, heeft met haar spel onvergetelijke in drukken var. muzikale schoonheid na gelaten. Wederkerig zal ook zij zich Alkmaar nog lang herinneren. W. SCHREURS. het bestuur van de Piusstichting en het bestuur van de Dominicuskerk. Ook bekleedde hij vele jaren het voorzitterschap van de Inkoopvereni ging Kofa, het concern, dat verschil lende grote winkelbedrijven bedient. Al deze functies heeft de heer Spruyt moeten neerleggen toen zijn gezond heid verslechterde. Enige tijd geleden was deze zodanig, dat men vreesde voorgoed afscheid van hem te moeten nemen. Het herstel, dat daarna in trad, heeft helaas niet van lange duur mogen zijn. Met de heer Spruyt is een typisch voorbeeld heengegaan van de middenstander uit het begin van deze eeuw, een man, die klein begon en zich geleidelijk aan een po sitie bouwde. Vrijdagmorgen wordt in de Domini cuskerk de Requiemmis opgedragen, waarna de begrafenis plaats vindt op de R.K. begraafplaats St. Barbara. Op Zaterdag 27 en Zondag 28 Fe bruari zal Toon Hermans met zijn „Ballot" ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar bespelen op zijn zo succesvolle tournee door België en Nederland. Het publiek is opgetogen over Toon's nieuwste cre atie en men roemt zijn durf om eens wat te wagen, dat afwijkt van de tot nu toe op zijn gebied welhaast platge treden paden der routine. Hermans heeft voor zijn kolder-cabaret in kleur en rhythme alles zelf gemaakt of ont worpen: de muziek, de liedjes, de teksten, de sketches, de décors en de costuums. Tenslotte heeft hij ook zijn groep van meer dan 20 medewerken den tot het sluitende ensemble ge maakt, dat zijn „cast" geworden is cn waarmede hij zijn z.g. „beelden" ver toont. Omringd door enkele oude getrou wen, zoals Beppie Nooy, Tineke van Leer, Aaf Bouber en Vera Harbrink en samen met een groep frisse, jonge mensen, laat Toon Hermans 'U een avond moderne cabaretkunst zien. Bij de heer Wayboer te Oterleek is zwervend komen aanlopen een her dershond (zwart dek, reu, kettinghals band om). Te Heiloo, Kerkelaan no. 9 is pl.m. 3 weken geleden een zwarte poes komen aanlopen (witte borst, wit te poten). Ter beschikking een zwarte herdershond met joi g van 5 weken oud, reu). Adres L. Schutte, Koger- polder 430 te De Rijp, Worden deze dieren niet afgehaald dan moeten ze worden gedood. Adres inspecteur C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. Het eind-soiree van Dansinstituut Arendsen, dat morgenavond in het Wa pen van Heemskerk zal worden gege ven, wordt opgeluisterd met verschil lende atracties o.a. het optreden van de Tail Sisters in hun nieuwe reper toire van Engelse songs. I op Dinsdag 2 Maart in „Het Gulden Vlies'' te Alkmaar voor onze abonné's over het onderwerp: Een ooggetuigeverslag van zijn interessante reis naar Groenland, toegelicht door geluidsfilm en een serie zwart-wit en gekleurde lichtbeelden Dit wordt een onvergetelijke avond! Zorgt daarom tijdig voor Uw plaatsbewijs, dat U vanaf Donderdagmorgen a.s. tegen inlevering van onder staande bon aan ons bureau kunt kopen Entrée f 1bel. inbegr., aanvang 8 uur X\X\\XXX\\X\X\\\\XXX\\XX\\\\XXXX\\XXXXXXXXXXX Voor aankoop van maximaal 2 toegangskaarten voor de lezing van Anthony van Kampen op Dinsdag 2 Maart a.s in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar NXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Geboren Elisabeth J. M., d. van P. Roodt en C. C. van Zwieten. Petrus G., z. van P. J. Limburg en M. Blokker. Gerardus, z. van G. Kuilboer en M- Buter. Lammechina D., d. van A. Koop- mans en T. Breeuwsma. Margaret T., d van M. J. Knip en H. T. Heemskerk. Agnes M„ d. van P. van der Gulik en C. Berkhout. Getrouwd Jacobus J. Limonard en Geertruida Th. op de Weegh. Overleden: Wijbrand Groot, 84 jaar, wed. van J. Schoehuijs. Fran- ciscus M. Brugman, 2 dagen. Maandagavond werd bij VVV de onder linge wintercompetitie met een groot aan tal deelnemers voortgezet. In de Hoofdklasse werden twee partijen gespeeld, die niet tot een beslissing kwa men, n.l. E. G. KayserR. Pijning en A. Tegel—W. Kwak. Beide partijen werden afgebroken. Eerste klasse. Mej. C. BouwmanA. Vis 01; J. de WaalP. v. d. Struys 10; D. Appel Sr.G. v. Brenk 01; G. Groe- newoud—J. Maats afgebr.; A. Haksteen— A. Schaaps H. Dagelet—G. Boon G. v. Brenk—A, Vis 0—1*. Tweede klasse. J. Schuurman—F. Fa- ber 01; F. J. HolP. Groenenberg 10; J BastiaanseF. Helder 01. Derde klasse: J. de WolfP. Genee 10; H. de Vries MaatsJ. v. Ekeren 0—1; R. Zaal—J. Bakker 0—1. Vierde klasse A. H. VerhoevenR. Fa- ber 10; J. DijkmanC. Schaaps 1/21ls', F. Hildama—P. Sneek 0—1. Vierde klasse B. J. Giskesmevr. De Jong afgebr.; H. Lansen—H. Wesselson 10; N. Breezand—E. Plooy 10; J. Fon- tijnS. Kloppenburg 1/2lh: C. Paulisse P. Blankendaal 1—0. 85. Jackie lag zich in zijn cel ont zaglijk te vervelen. Hij zag er slecht uit, was magertjes geworden ondanks het feit dat het hem toch aan voed sel nimmer had ontbroken. Men bracht hem alles, wat zijn hart be geerde, maar Jackie raakte er na» - welijks iets van aan Hij had maar één verlangen: weg te komen uit dit vreemde, geheimzinnige oord. Terug te gaan naar Wilgenwolde, naa* Mie bet, naar al z'n vrinden. En naar wie hij het meest verlangde was *.ijn vooral in het be- aan zijn pleegvader Soms gin - had hij zijn handen mond gezet en zo hard als hij kón geschreeuwd: Vaa^ader, hóooor je me? Waar zit je ergens? Roep eens wat terug!!!" Maar er was nooit antwoord gekomen en op den durr had Jackie het opgegeven Hij werd er balorig van. Wat was dit voor een leven? Altijd maar te 'toeten luieren in een kleine kamer Het huilen stond Jackie dikwijls nader dan hel lachen.. Maar op deze dag spitste hij eensklaps de oren, want hij hoorde spreken.... Jack sprong op van het rustbed, waarop hij een beetje had liggen te sluimeren en rende naar de deur Op hetzelfde ogenblik werd deze door de bewaker geopend en tot Jackie's onuitsprekelijke vreugde zag hij Jimmy en de professor binnen ko men. Jack vloog zijn pleegvader in de armen en hij schaamde er >ich niets voor, dat de tranen uit zijn ogen stroomden. De Alkmaarder M. P., tegen wie twee weken geleden door de officier van Justi tie, wegens looddiefstal anderhalf jaar gevangenisstraf werd geëist, is hedenmor gen door de Alkmaarse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar. De heer H. P. uit Bergen, die zon der rijbewijs achter het stuur van zijn auto zou hebben gezeten en wiens zaak indertijd de aanleiding was tot een ge ruchtmakende meineed-affaire, waarin tenslotte vrijspraak volgde, werd eveneens vrijgesproken. Tegen hem was een ge vangenisstraf van twee maande gevorderd. Z.K.H. de Prins der Nederlanden zal op 4 Maart voor een verblijf van enkele weken naar de Verenigde Sta ten vertrekken om op uitnodiging van Amerikaanse militaire autoriteiten een aantal vliegtuigfabrieken, leger- trainingcentra en andere militaire objecten te bezoeken. Tevens zal de prins voor de studenten van de „Air University" (de militaire luchtmacht academie) een rede uitspreken. De van dubbele moord verdachte Brit John Ronald Chesney is heden morgen in alle stilte in Keulen begra ven. Omtrent tijd en plaats werd strikte geheimhouding betracht. Men neemt aan, dat het stoffelijk overschot reeds de vorige avond naar de begraafplaats was overgebracht. Een Duitse vriendin van Chesney heeft de begrafenis be kostigd. Uitslag trekking 522e Staatsloterij, 4e klasse, 6e lijst, van hedenmorgen. (Ongecorrigeerd) 10000 14415 2000 9649 1931 21410 4978 6075 8033 10162 15982 1378 4949 10427 12556 13321 13599 14232 2053 2439 2958 3649 4232 6615 6766 6906 7015 7077 9365 11449 11702 13484 13824 14774 14978 15635 16525 17038 17082 17156 19060 19347 19444 19658 19751 19961 1500 1000 400 20O

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5