Egypte aanvaardde rustig aftreden van Naguib Syrische leger verdrijft president Sjisjlaki De generaal heeft huisarrest Ontmoeting van staatshoofden moet mogelijk blijven R.A.I. Ver. Staten beloven Pakistan militaire hulp Vluchtelingen uit Sjanghai in Nederland Vrijdag 26 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 48 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Auto- en motorparadijs weer geopend Thans beschuldigd van sabotage Eerste proces tegen Nederlander Kogels van studenten in woning te Djakarta Rome verwacht een consistorie Paus moet belangrijke zaken regelen Ameland's burgemeester landde op verkeerde eiland Russen bekogeld in Duits vluchtelingenkamp Mevrouw Smuts overleden Churchill in het Lagerhuis: Berlijn verbeterde de persoonlijke relaties Politieke spanning komt tot uitbarsting Oud-president in functie hersteld Nederlandse schepen bij Oslo zonder voedsel India gerustgesteld Door noodlot vervolgd Mr Vital Haesaert overleden Pionier en medewerker Volkshogeschoolwerk De V.P.R.O. verwacht 115.000ste abonné Washington eist sluiting Poolse consulaten WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en.C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden i 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal i 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 VOLKOMEN RUSTIG was bet gisteren in Egypte na het plotselinge aftreden van generaal Naguib, de leider van de revolutionnaire officierenbeweging, als president en als eerste minister. Weliswaar werden in Cairo enkele veiligheidsmaatregelen genomen, maar overi gens werd de noodtoestand niet afgekondigd. Incidenten hebben zich dan ook nergens voorgedaan. De generaal, die heenging, omdat de re volutionnaire raad hem niet de bijzondere bevoegdheden wilde toe staan die hij voor zich opeiste, bevond zich gisteren nog in zijn villa in een der voorsteden van Cairo. De revolutionnaire raad „verzocht hem, een of twee maanden thuis te blijven". Om aan dat verzoek kracht bij te zetten, werd er een detachement militairen ter bewaking bij ge plaatst en richtte men om het huis heen een prikkeldraadversperring op. Naguib heeft dus huisarrest gekregen. £)IT ARREST is hem opgelegd, omdat hij volgens een mededeling van ma joor Salem, de minister van Voorlich ting, het werk van' de revolutionnaire raad heeft gesaboteerd. Zijn ontslag werd door de raad aanvaard nadat over leg was gepleegd via de organisatie die reeds tijdens het bewind van Fa- roek was opgebouwd met de leiders der strijdkrachten. Voorlopig zal er geen president meer in Egypte zijn. Het representatieve deel van deze functie De gaande en de komende man in het oude Egypte: rechts generaal Naguib, naast hem luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser. Donderdagmorgen is voor het land- gerecht te Djakarta het eerste proces begonnen van de reeks, welke zal worden gevoerd tegen de in de laat ste tijd gearresteerde Nederlanders. De landrechter, mr G. K. Lim, zal eer lang uitspraak moeten doen aangaan de de vraag, in hoeverre de heer V. Barkey, die gearresteerd werd omdat er een doosje met kogels in zijn huis werd aangetroffen, schuldig moet wor den geacht. Bij zijn verhoor, gistermorgen, ver telde de heer Barkey, die voor deze zaak sinds 10 Januari in voorarrest zit, dat hij de kogels in December had gevonden in een kamer, die tevoren door een groep leden van het vroegere studentenleger bewoond was geweest. Hij had de politie niet van zijn vondst op de hoogte durven stellen, omdat hij vreesde, in moeilijkheden te zullen komen en omdat hij verwachtte, dat de eigenaren nog zouden komen opda gen. Te Rome wordt verwacht, dat paus Pius XII binnenkort een consistorie van zijn kardinalen zal bijeenroepen, zulks om de kardinalen, die op sleu telposities in de rooms-katholieke kerk werkzaam zijn, op de hoogte te brengen van zijn gezondheidstoestand, en om nieuwe kardinalen te creëren, van wie er- dan een zou kunnen wor den benoemd tot kardinaal-staats secretaris. Verschillende belangrijke posten, onder wie die van staatssecretaris, zijn op het ogenblik vacant, waardoor de paus alle besluiten van enige be tekenis zelf moet nemen. De paus heeft de afgelopen drie dagen geen voedsel kunnen nuttigen. Zijn artsen hopen spoedig een foto van de maag te kunnen maken, teneinde met ze kerheid een diagnose te stellen. Hoe wel de kerkvorst ernstig ziek is, wenst hij voortdurend op de hoogte te blijven van alles wat over zijn ge zondheidstoestand bericht wordt. De officiële bulletins worden in overleg met hem opgesteld. Zoveel mogelijk zet hij zijn normale werkzaamheden voort. De burgemeester van Ameland is gistermiddag op het verkeerde Wad deneiland terecht gekomen, toen het vliegtuig, waarin hij van Friesland op weg was naar Ameland op Schiermon nikoog een noodlanding moest maken. Ameland is uit zijn isolement overzee bevrijd. Na een maand door het ijs ge blokkeerd te zijn geweest, is de veer boot ..Waddenzee", die de verbinding Nes-Holwerd onderhoudt, in de nacht van Woensdag op Donderdag uit haar ijskluisters verlost. Gistermiddag om 1 uur is het schip naar Holwerd vertrpk- ken. Het schip had voordat het in diep water kwam, met drijfijs te kampen. De tocht van gewoonlijk één uur, duurde thans 3 y, uur. Door de lage waterstand kon men Holwerd niet verder dan tot op 1300 meter bereiken. Met een amphi- bievaartuig kon contact worden verkre gen met de vaste wal. De Britse militaire politie heeft Don derdag twee Russische officieren uit de handen gered van verbolgen Polen en Russen, toen beide mannen een be zoek brachten aan het vluchtelingen kamp Buchholz in de omgeving van Hannover. De Poolse en Russische kampbewoners bekogelden de officie ren met stenen en trachten hun auto oni te gooien. De officieren behoorden tot de Rus sische militaire missie in de Britse zone van Duitsland. Het behoort tot hun taak de vluchtelingenkampen te bezoeken om te vragen of er kampbe woners zijn, die naar de Sovjet-Unie wensen terug te keren. zal worden vervuld door de nieuwe eerste-minister, Nasser. De póst als zo danig zal onbezet blijven tot aan het einde van de overgangsperiode. Deze zal eindigen op het ogenblik, waarop de Britse troepen uit Egypte zijn ver trokken. Aldus de besluiten van de re volutionnaire raad. Uit alle kantoren en openbare gebouwen zijn Donderdag de beeltenissen van Naguib verwijderd. Te Londen is men van mening, dat de wijziging in het Egyptische staatsbe stuur geen enkele wijziging zal bren gen in de politiek van het land. Steeds sinds de staatsgreep van 1952 heeft men er naar moeten gissen, wie nu eigenlijk de sterke man was, Naguib of Nasser. Zolang echter dg groep of ficieren die Faroek tot heengaan noop te aan de macht is, zal er in de toestand weinig verandering komen. Nasser komt op het terrein der binnen landse politiek voor dezelfde moeilijk heden komen te staan als Naguib. Hij staat voor het feit, dat de aanhangers van de vroegere Wafdpartij en die van de ontbonden Mohammedaanse broeder schap het nieuwe régime vijandig ge zind zijn. Bovendien moeten er maat regelen worden genomen ten behoeve van de overgrote meerderheid van het volk, die in de verschrikkelijkste ar moede leeft. Verder moet Nasser met Engeland tot overeenstemming zien te komen over de status der Britse steunpunten langs het Suezkanaal, en de garantie der vei ligheid van Egypte. Mevrouw Isie Smuts, de weduwe van wijlen veldmaarschalk Smuts, is Don derdag te Pretoria overleden. [K BEN nog steeds van mening, dat een bijeenkomst van staats- en re geringshoofden met de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier tot de mogelijkheden moet blijven beho ren. Een dergelijk overleg dient echter als hulpmiddel achter de hand te blij ven. Men moet het niet lichtvaardig toepassen, want het zou misschien rampzalig zijn, indien het zonder suc ces verliep", zo heeft Sir Winston Churchill, de Britse premier, Donder dag in het Lagerhuis-debat over de Berlijnse conferentie verklaard. Hij zei dit in het kader van een rede, waarmee hij deelnam aan de discus sies. De grijze staatsman betoogde, dat deze generatie geen oplossing zou kun nen vinden voor het lot van Polen, Tsjechoslowakije, Roemenië, Honga rije en Bulgarije. Niets zou echter de geestelijke kracht en het nationale ge voel dezer volkeren kunnen doven. Hun inschakeling echter in het Sovjet blok was de voornaamste kracht ge weest welke had geleid tot de verde ling der wereld in twee kampen. Zij had ook geleid tot het verbond der Engelssprekende volkeren en tot de gedachte van een verenigd Europa. Churchill noemde de Berlijnse con ferentie een merkwaardige bijeen komst, die overigens had geleid tot verbetering der persoonlijke verhou dingen en tot begrip voor de weder zijdse standpunten. Hij meende voorts, dat de Geneefse conferentie meer kans op slagen had dan de Berlijnse. Weliswaar achtte hij het om verschil lende redenen teleurstellend, dat Oos tenrijk niet was bevrijd, maar hij meende, dat het laatste woord hier over npg niet was gezegd. Nadrukke lijk verwierp Churchill de gedachte van een Duitsland, dat een soort Nie mandsland in Europa zou vormen. Hij meende, dat he* Westen in deze pe riode dr Adenauer de grootste staatsman na Bismarck, niet in de steek mocht laten. Tenslotte pleitte Churchill voor verruiming van de BritsRussische handel. Engeland zal hierover met Amerika besprekingen voeren. In het debat heeft Attlee de herbe wapening van Duitsland goedgekeurd. De socialistische leider zei, dat hij zich niet schaamde over het menings verschil in Labour over deze kwestie. „Het weerspiegelt de twijfel en de on rust, die wij allen kennen". Hij meen de, dat men de huidige situatie moe dig onder ogen moest zien. De conservatief Godfrey Nicholson stelde voor Nederland, Denemar ken en Noorwegen uit te nodigen toe te treden tot het Britse Gemenebest. Alle drie zijn landen, waarvoor Groot- Brittannië veel bewondering en gene genheid heeft, aldus het parlements lid. Verder betoogde hij, dat de landen gelijke idealen hebben en uit het oog punt van ras aan elkaar verwant zijn en dat hun belangen niet met elkaar in botsing komen. "^/IJ weten nimmer wat wij in orga nisatoren van automobieltentoon stellingen meer moeten bewonderen: de vanzelfsprekendheid, waarmee zij hun producten, die toch op een ander niveau liggen dan een pond suiker, aan de kopers aanprijzen; of de nuch terheid, waarmee zr constateren, dat een automobiel tegenwoordig niets an ders is dan een „stuk onontbeerlijk materiaal". Indien wij namelijk een automobieltentoonstelling bezoeken en dat doen wij meestal wel dan verbazen wij ons erover, dat die stukken noodzakelijk materiaal zo kostbaar zijn uitgevoerd, dat de veel geroemde binnenhuisarchitectuur er meestal een lesje van kan leren, ter wijl het uiterlijk van de voertuigen in het algemeen niet geschikt is om ons ervan te ovèrtuigen, dat automo bielen in onze gedachten niets anders dan de gesublimeerde opvolgers van onze vroegere fietsen moeten zijn. Nu kennen we de stelling wel: wat doet het ertoe hoeveel je voor een auto betaalt, de belasting is er goed voor; dat neemt niet weg, dat het ons toch ook weer onnodig voor komt in paleizen op wielen rond te rijden. Wij hebben oog voor schone lijnen; wij kunnen ons in de aanblik van een personenauto- tentoonstelling vol ledig, verlustigen, maar wij blijven staan bij de kleine sterke krachtbron, waaraan geen aasje nikkel te veel ;it en die op onze huidige wegen be.el wat handiger is dan de slagschepen, die toch nimmer tot aan de grens van hun vermogen kunnen worden ge bruikt. Zo'n automobieltentoonstelling is overigens bijzonder nuttig ook in een ander opzicht. Wij zijn hier te lande nog lang niet zover als in Amerika, waar om zo te zeggen iedereen een auto heeft. Maar de aanwas van ons wagenpark wijst erop, dat de ver keersdichtheid op onze wegen angst wekkend zal toenemen. Het toppunt zal uiteraard zijn bereikt, indien wij in Noord-Holland in een auto stappen om naar Den Haag te gaan en dan tot aan de regeringsstad in een file moe ten blijven rijden! De conclusie hier uit is, dat de regering met vooruit ziende blik de wegenbouw in ons land zal moeten aanpakken. Doet zij dit niet, dan zal het resultaat baar gevoelig in haar huishoudboekje tref fen: er zullen minder auto's worden verkocht en er zal derhalve minder wegenbelasting worden betaald. De opbrengst van deze belasting zal lopen, trok hij de enig mogelijke conclusie uit de toestand en giug \n toekomst in veel sterker mate 1 J dan tot nu toe het geval is aan „de Op de 33e RAI-tentoonstelling, die vandaag werd geopendis deze droom te zien. Het is de Ford Crestline Skylinerwaarvan het plexiglazen dak een van de talrijke nieuwe snufjes is9 die zijn te bewonderen. (Voor ons verslag zie men elders in dit blad) Het Syrische leger heeft gisteren een eind gemaakt aan het regime van president Sjisjlaki en dusdoende ook aan de politieke spanning, die reeds enige weken in het land heerste. De president heeft het raad' zaam geacht, af te treden en het land te verlaten, toen hij na een dag van toenemende beroering tot de conclusie moest komen, dat hij op geen enkele steun meer had te rekenen. Zijn opvolger is de oud.presi dent Hasjem el Atassi, die drie jaar geleden door Sjisjlaki is heenge zonden. De actie van het leger begon gistermorgen in de Noordelijke stad Aleppo, waar het garnizoen de macht in handen nam en het radio station bezette. De leiding had hier de bevelhebber van het Noorde iijke district, kapitein Raiz Mustafa Ha-rdocn. In de loop van de dag sloten zich de commandanten van het "Westelijke, het Oostelijke, het Centrale en zelfs het Zuidelijke militaire district bij hem aan. Een ogen blik leek het er op, dat Sjisjlaki zich tegen de beweging zou verzetten. Toen echter de onder zijn bevel staande militairen begonnen over de heen. Blijkens berichten van radio-Aleppo stonden niet alleen de militairen, maar ook de studenten achter de actie. Donderdag hielden zij betogingen in de overigens rustige stad, waarbij zij de officieren, die aan de opstand deelnamen, op de schouders namen. Radio-Aleppo zond voorts bewijzen van instemming uit van tal van bur gers. In andere uitzendingen werd Sjisjlaki beschuldigd van verdrukking van het volk, fascisme, en verkrach ting van de democratie. AFP tekent bij de beweging in Syrië aan, dat de steden in het Noor den, Oosten en midden van Syrië al tijd gekant zijn geweest tegen Damas cus, de hoofdstad van het land, omdat daar de neiging zeer sterk was, het gehele bestuur te centraliseren. De toestand in het land is reeds enige weken zeer gespannen sinds Sjisjlaki er toe overging, een aantal politieke leiders in Mezze bij Damascus te in terneren. De opstand der Droezen was een tweede symptoom van de moei- Twee Nederlandse schepen, de Wieke en de Elsi, zitten in de Oslofjord al zo lang in het ijs vast, dat de voedselvoor raden op beginnen te raken. Zij delen dit lot met tal van andere schepen. Per helicopter tracht men de vaartui gen van voedsel te voorzien, maar ten gevolge van sneeuwstormen is het gis teren niet gelukt, de Wieke en de Elsi te bereiken. Vandaag zou men de pogin gen voortzetten.. £)E VERENIGDE STATEN hebben toegezegd, Pakistan militaire hulp te zullen verlenen op grond van het programma voor wederzijdse beveili ging. Hiermee is het aantal landen, dat ingevolge dit programma wordt geholpen, gestegen tot acht en twintig. Dat Pakistan om hulp had verzocht, werd enige dagen geleden medege deeld door de premier, Mohammed Ali. Over de omvang van de hulp, waar voor voor alle landen tezamen in 1953 een bedrag van 16.788 millioen dollar werd uitgetrokken, is nog niets be kend. Dit zal in aanzienlijke mate af hangen van de bevindingen ener spe ciale commissie, die waarschijnlijk zeer binnenkort naar Karatsji zal ver trekken om een onderzoek in te stel len naar de behoeften van het land. President Eisenhower heeft in een brief aan premier Nehroe van India verzekerd, dat de hulp aan Pakistan onmiddellijk zal worden gestaakt, in dien deze zou worden misbruikt voor een aanvalsoorlog. Het besluit tot hulpverlening is overigens van geen invloed op de Amerikaanse vriend schap voor India. Mocht dit land be hoefte gevoelen, ook militaire -hulp aan te vragen, dan zal dit verzoek zeei welwillend worden overwogen. lijkheden, waarmee de president had te kampen. Nu het leger in het gehele land zich bovendien tegen hem keer de, heeft hij het raadzaam geacht, heen te gaan. is aan weg" zelve moeten worden besteed. Opdat schone tentoonstellingen als die van de R.A.I. niet hetzelfde effect zullen hebben als een film: leuk, charmant om naar te kijken, fTl maar nooit bereikbaar. Gisteravond zijn met een speciale KLM-machine uit Hongkong acht zoge naamde „Shanghai-vluchteiingen" aan gekomen. Zij behoren tot een grote groep Europese vluchtelingen, die na de eerste wereldoorlog uit Rusland naar China zijn gevlucht en na de Iaatste wereldoorlog opnieuw in moeilijkheden zijn gekomen, toen in China Mao Tse Toeng aan het bewind kwam. Een grotp van 800 hunner verkeert in tragische omstandigheden: zij zijn ziek, verminkt of hoogbejaard. Deze groep moet zo snel mogelijk worden geëvacueerd. Na een oproep van de hoge commis saris der Verenigde Naties voor vluch telingen verklaarde een aantal rege ringen zich bereid, aan deze vluchtelin gen asyl te verlenen en zich garant te stellen voor hun onderhoud gedurende de rest van hun leven. Het resultaat van deze oproep is ge weest dat tot dusverre voor 318 perso- Op 65-jarige leeftijd is gisteren over leden mr Vital Haesaert, een der pioniers en medewerkers van het Volkshogeschoolwerk in Nederland. Hij vocht in de oorlog 1914—1918 aan Belgische zijde mede en werkte na dien in Nedêrland in de kunsthandel Hij studeerde in Leiden en werkte daarna aan de Volkshogescholen in Bakkeveen en in Bergen. In zijn stu dententijd was hij een der bezielende leden van de Katholieke Studenten gilden en van het Diets Studenten verbond. Door zijn Volkshogeschool werk heeft hij zeer velen dichter ge bracht bij de schoonheid der Neder landse schilderkunst, waarover hij tal rijke lezingen hteft gehouden. Gedu rende de laatste jaren had hij de lei ding bij de ontvangst van honderden Franse plattelanders en van vele Vlaams-Nederlandse cursussen zowel in Vlaanderen als in Nederland. nen deze garantie is verkregen. De Ne derlandse regering verklaarde zich be reid, 34 dezer vluchtelingen op te ne men. Gisteravond arriveerde het tweede transport uit Hongkong met 4 patiënten voor Nederland, 3 voor België en 1 voor Denemarken. Allen bevonden zich in goede welstand. Zij werden op Schiphol verwelkomd door mr C. Brouwer, vertegenwoordi ger in Nederland van de hoge commis saris der VN voor vluchtelingen en de heer O. Heldering, directeur van de Stichting oecumenische hulp voor ker ken en vluchtelingen. Deze laatste stich ting is erin geslaagd voor de patiënten, bestemd voor Nederland, een tehuis te vinden in de provincie Utrecht. In de loop van vandaag wordt in Hil versum de aanmelding van de 115.000e abonné op „Vrije Geluiden" in de VPRO-studio verwacht. Mocht deze verwachting werkelijkheid worden, dan zal het VPRO-programma van avond van 19.50 tot 20.30 uur aan dit feit worden gewijd. De regering der V. S. heeft in een nota aan de Poolse ambassade te Was hington geëist, dat de Poolse consula ten-generaal te New York, Chicago en Detroit worden gesloten en het perso neel wordt teruggeroepen. Gezegd wordt, dat onder de huidige omstandig heden de betrokken consulaten geen en kele nuttig doel dienen. Weersverwachting tot Zaterdag avond BUIEN Nu en dan buien afgewisseld door opklaringen. Overwegend krach tige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tem peratuur. Zaterdag: Zon op 7.32, onder 18.15 Maan op 4.10, onder 11.17

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1