De RAI-tentoonstelling opende weer haar poorten Van Bracht en Koppel boekten volle winst op eerste dag VITAMINEN ACTIFRAL-10 Niet sensationeel, maar vele nieuwe snufjes Bondsdag beraadt zich op de Berlijnse conferentie Minister Stevens legt geschil met MacCarthy bij Wunderink dwong Ligthart een remise af Voortzetting van de Europese politiek Een streven naar eenheid Circuit van Drente wordt verbeterd Toch gecapituleerd? Grote zuivering in Georgië Cor Brandjes won en verloor eenmaal VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 (Van een onzer redacteuren) 0E 33e RAI tentoonstelling heeft vandaag zijn poorten geopend. Dui zenden en duizenden Nederlanders zullen de komende tien dagen een gang maken naar de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam om kennis te kunnen nemen van de technische vernuftigheden die er sinds de laatste tentoonstelling van personenwagens (1952) zij uitgedacht. Sen sationeel is het niet wat dit jaar wordt geëxposeerd, waar er is toch wel zo veel nieuws bijeen gebracht, dat men meer dan een dag nodig heeft om alle producten van de bijna zeventig verschillende fabrieken stuk voor stuk te bekijken. Toen wij de deur, die ons toegang tot liet RAI-gebouw moest geven, open drukten, hadden wij de bedoeling eerst eens rond te kijken naar een redelijke personenwagen voor zo weinig mogelijk geld. De eerste wagen waarop ons oog viel was echter tevens de duurste; een Bentley Continental Sports Saloon, een juweel van een wagen met een gestroomlijnde aluminium carrosserie, een wagen die ons de adem benara, maar natuurlijk ook een wagen die een fortuin kost, namelijk ongeveer f 70.000. Deze Russische ZIM is niet op de RAI tentoonstelling verschenen. Deze wagen staat met een ander product van achter het IJzeren Gordijn nog in een of andere Rus sische haven. De boot waarmee zij zouden worden vervoerd is inge vroren. De Westduitse Bondsdag heeft Don derdag na een debat van vijf uren over de politiek na de conferentie van Berlijn besloten, ook verder alles te doen om hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid mogelijk te ma ken. De voorwaarden voor nadere on derhandelingen zijn te Berlijn gescha pen, zo heet het verder, en de hoop wordt uitgesproken, dat deze tot een verdere algemene ontspanning zullen leiden en dat daardoor nieuwe moge lijkheden voor Duitse eenheid zullen ontstaan. De Bondsdag is van plan, deze te blijven nastreven binnen de gemeenschap der vrije volkeren en in onverbreekbare solidariteit met de andere vrije volkeren van Europa. Aldus een resolutie, die met algemene stemmen kon worden aanvaard, om dat een beginselverklaring ten gunste van de EVG zorgvuldig was verme den. Dr Adenauer heeft de noodzaak van een politiek van ontspanning voorop gesteld in een uitvoerige regerings verklaring, waarmee hij het debat opende. Hij heeft aangekondigd, dat de Bondsregering het hare zal doen om zulk een ontspanning te bevorde- 7IJ DIE met het kopen van een wa gen hebben gewacht tot de 33e RAI-tentoonstelling, en dat is een zeer groot aantal, zijn echter niet al leen aangewezen op deze zeer luxe en voor Nederlandse begrippen abnor maal dure wagens. Integendeel. Er is een streven waar te nemen om juist wagens in de handel te brengen die wat aanschaffings- en bedrijfskosten betreft zo laag mogelijk liggen. Ford, door de verruiming van de invoermogelijkheden op deze tentoon stelling met tal van andere Ameri kaanse merken zeer sterk vertegen woordigd, is met een wagen gekomen die als de goedkoopste op deze ten toonstelling veel belangstelling trekt. Het verschil in prijs tussen de Bentley en de Ford Popular bedraagt niet minder dan 66.000. Het moge dan waar zijn dat de 33e RAI niets sensationeels heeft te bie den voor de insider, de normale weg gebruiker zal echter met zoveel inte ressants worden geconfronteerd, dat zeker 99 procent van de RAI-gangers volledig aan hun trek zullen komen. Alleen zij die bij de personenwagen shows te Parijs, Londen en Brussel aanwezig mochten zijn, zullen teleur gesteld worden als zij primeurs ver wachten. J-JET IS niet eenvoudig in een korte beschouwing weer te geven wat op de 39 autostands wordt tentoonge steld. U zult het ons niet euvel dui den, dat wij, ademloos na de bezichti ging van de Bentley, eerst onze schre den hebben gericht naar de hoek waar wij drie Russische merken ver wachten. Op een of andere manier hebben de producten die van achter het IJzeren Gordijn naar het Westen worden gebracht onze belangstelling. Toen wij de „hoek" van de Russen naderden, dachten wij een vergissing te hebben gemaakt. Van verre scheen het of wij drie vooroorlogse Opeis zagen staan. Inderdaad stonden daar drie wagens van het type Moskvitch die zeer veel overeenkomst vertoon den met de Opel Kadet. De twee andere merken waarvoor men ruimte had gereserveerd staan op het ogen blik nog in een of andere Russische haven ingevroren. De importeur hoopt dat de Pobeda en de ZIM, uitgerust met on-Russische plutocratische snuf jes als radio, sigarenaanstekers etc., nog vóór het einde van deze RAI naar Nederland kunnen komen. Spijt behoeft de RAI-bezoeker over het ont breken overigens niet te hebben want voor de ZIM staan er talrijke andere producten met een uitvoering waar aan de Russische producten waar schijnlijk toch niet kunnen tippen. Over luxe gesproken; de Sunbeam- Talbot van de Nederlandse Rallye de Monte Carlo equipe ProosHoogen- dijk, is er ook. Alleen reeds de ma nier waarop onze landgenoot zijn wagen voor het rijden van rallye's „bedrijfsklaar" heeft gemaakt, is een gang naar de RAI volkomen waard. Bij het bekijken van het interieur vraagt men zich met verwondering af hoe het mogelijk is dat twee volwas sen mensen naast al die chronometers, ingewikkelde klokken, kaarten en wat ProosHoogendijk nog meer nodig hebben gehad om de Rallye te rijden, een plaats kunnen vinden. £)E GERUCHTEN die inderdaad op waarheid blijken te berusten, dat het grootste deel van de Ferrari cou reurs door Lancia zijn gecontracteerd, trok ons onweerstaanbaar naar de stand waar deze producten waren ten toongesteld. Lancia, de wagen waar mee in de sportwagenraces te Mexico zulke opmerkelijke resultaten werden geboekt, de wagen ook waarmee Louis Chiron de Rallye van Monte Carlo heeft gewonnen. De productie van dit type is voorlopig echter gestaakt en de bezoeker zal op deze tentoonstel ling alleen met de sportuitvoering van dit type kennis kunnen maken en het lichtere Lancia type de 1100 cc Appia. geeft U precies wat U nodig hebt) (Advertentie, Ing, Med.) In een berglandschap zagen wij een nieuwe Alvis, type TC 21/100ma ximum-snelheid 160 kilometer per uur Voor de liefhebbers van sportwagens overigens ruimschoots voldoende om enkele minuten te gaan staan water tanden. Over sportwagens gesproken; u mag vooral niet verzuimen een be zoek te brengen aan de stand van de Fiat-fabrieken. Daar staat een twee- zitter, zo fantastisch van lijn en uit voering dat wij slechts aarzelend naar de prijs durfden informeren, bang als wij waren dat naar ons banksaldo zou worden gevraagd. Voor de som van40.000 zou deze „Italiaan" ons eigendom zijn geworden, maar wie op deze RAI-tentoonstelling, op prijzen let is een kniesoor. Niet minder be langstelling trok het Milaneese ras paard de Sedan van de Alfa Romeo- fabrieken. Het eerste serieproduct van dit type ziet er niet zo indrukwek kend uit. De 80 Italiaanse paarden krachten die onder de motorkap ver scholen zitten zijn echter een uitda ging aan iedere automobilist. QP de grote oppervlakte waar alle mogelijke onderdelen, toebehoren en gereedschappen zijn ondergebracht is het voor de garagehouder een waar paradijs. Ook daar producten van ach ter het IJzeren Gordijn. Vooral het testapparaat, uit Hongarije afkomstig, dat de firma Anema introduceert, zal zeker niet aan de aandacht ontsnap pen. pORD zou Ford niet zijn, als er bij de stand van dit merk niets nieuws viel te bespeuren. De Ford Popular noemden wij reeds, daarnaast zagen wij de verbeteringen in de modellen van de Prefect en de Anglia, maar het meeste opzien baarde toch de Vedette (Frans) en de Mercury (Ame rikaans) waarvan de voorste kaphelft van doorzichtig plexiglas was ge maakt. Het is ontzaggelijk verleide lijk ook nog iets te gaan vertellen van de Austin A 30, de fraaie uitgevoerde Austin Healy, van de Borgward en de DKW, de Morris, de Kaiser, de Jaguar en al die andere Europese en Ameri kaanse merken. Wij doen het niet. Het zou een droge opsomming worden van alle mogelijke technische verbeteringen en snufjes die men alleen maar kan waarderen en op de juiste waarde schatten als men zelf een bezoek aan deze 33e RAI-tentoonstelling gaat brengen. Met 17 stemmen voor en 1 tegen heeft de gemeenteraad van Assen Don derdagavond besloten tot verbetering van een groot gedeelte van het T.T.- circuit, waarmede een bedrag van on geveer f 300.000 gemoeid is. Deze ver betering betreft een weggedeelte in De Haar vanaf de bocht bij het Israëlie- tisch kerkhof tot aan de grens met de gemeente Beilen. Dit gedeelte zal ver breed worden van 5 tot 7 meter, ter wijl de bermen op 2.50 meter zullen worden gebracht, met daarnaast berm- sloten. Men hoopt een en ander nog voor de races van dit jaar te kunnen uitvoeren. £)E AMERIKAANSE minister voor het Leger, Stevens, heeft Donder dag plotseling een conflict met de communistenjager, Senator MacCarthy, dat eind vorige week publiek werd, bijgelegd. Een ogenblik hebben in Washington zelfs berichten de ronde gedaan, dat Stevens in verband hier mee zou aftreden, wanneer Eisenho wer hem niet steunde, maar dit is la ter zeer nadrukkelijk tegengesproken. Hoewel Stevens zulks ontkent, ziet het er naar uit, dat Senator MacCarthy hier een overwinning heeft behaald. De twist tussen beide mannen ont stond vorige week, toen de senator tij dens een zitting van de subcommissie voor on-Amerikaanse activiteit één der getuigen in een zaak aangaande een reserve-officier van gezondheid, een generaal, onheus behandelde. Minister Stevens verbood prompt alle officie ren voor de commissie te verschijnen, maar verklaarde zich bereid, in een openbare zitting van de subcommissie zijn standpunt nader toe te lichten. Woensdag hebben Stevens en Mac Carthy twee uur met elkaar geconfe reerd. Het resultaat was, dat de bij zondere zitting van de subcommissie, waarin Stevens het woord zou voeren, w.erd afgelast. Stevens verklaarde zich bovendien bereid, de namen te noe men van alle personen, die bij het omstreden geval betrokken waren. Het ging hier namelijk om de promo tie van een officier-tandarts, dr Irving Peress, die had geweigerd te verkla ren of hij ooit communist was ge weest. Ook zal de beledigde generaal desgewenst opnieuw voor de subcom missie moeten verschijnen om te wor den gehoord. Stevens heeft verklaard te vertrouwen, dat officieren voor de commissie voortaan met het verschul digde respect zullen worden behan deld. Het toegeven van Stevens heeft in Washington verrassing veroorzaakt, omdat hij werd gesteund door de mi nister van Defensie, Wilson, en andere vooraanstaande figuren, en volgens geruchten ook door Eisenhower. In Georgië, de Sovjet-republiek, waar Beria werd geboren, is een grote zui vering uitgevoerd. Radio-Tiflis meldt, dat tussen September 1953 en 1 Febru ari jl. 3.000 leden en 1.029 candidaat- leden uit de communistische partij in deze Sovjet-republiek zijn verwijderd. Volgens krantenberichten zijn in deze periode in Georgië nieuwe secretaris sen gekozen in 2.220 partijorganisaties. Mikhai Jewstafiowitsj Topoeridze, voormalige minister van Staatscontrole, is benoemd tot openbare aanklager. Als zodanig is hij verantwoordelijk voor de discipline in het leger en de partij in Georgië. Deze functie is voorts verbonden met de geheime politie. ren. In dit verband sprak hij de hoop uit, dat het mogelijk zou blijken, een eind te maken aan de oorlog in Indo- China. Adenauer verklaarde, dat de Bonds regering zou blijven streven naar een stelsel van collectieve veiligheid, dat de Sovjet-Unie de ontruiming van Oost-Duitsland mogelijk zou maken. Zijn belofte, dat de Bondsregering duidelijk zou maken, dat de Duitsers zich nooit bij de verdeling van hun land zullen neerleggen, werd door alle afgevaardigden luide toegejuicht. Niettemin bleven de socialisten zich kanten tegen Adenauers pleidooi voor de Europese Verdedigingsgemeen schap. De christelijke leider Von Brentano daarentegen meende, dat slechts een politiek van Europese een heid de Russen er toe zou kunnen brengen, aan de conferentietafel con cessies te doen. Hij deed een beroep op het Franse parlement, nu niet lan ger te dralen met de aanvaarding van de EVG. De kleine regeringspartijen sloten zich bij Adenauers betoog aan. De Bondsdag heeft in zijn besluit Berlijn en Oost-Duitsland grotere ma teriële hulp in het uitzicht gesteld. LOONSVERHOGING IN BELGIË Omdat in België de kosten van het levensonderhoud in de afgelopen we ken iets zijn gestegen, zullen van 1 Maart af de lonen in de industrie van zink- en non-ferrometalen met 2.5 pro centen worden verhoogd, in de tabaks industrie met 2,5 procent, in de hand schoenen-industrie met 2.5 procent, in de land- en tuinbouw met 5 procent, in de drukkerijen en grafische bedrij ven met 4 procent. (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze sportredacteur) Te Uitgeest wordt sinds gistermiddag 2 uur vrijwel alleen over bil jarten gesproken. Geen wonder, want de Koninklijke Nederlandse Bil jart Bond heeft de nog jonge vereniging Excelsior het tornooi om het kampioenschap van Nederland 2e klasse kader toevertrouwd. Hotel Brandjes is het trefpunt van de acht finalisten in deze klasse, die el kaar in een vurige lange strijd de titel gaan betwisten. De K.N.B.B. had een slechtere keus kunnen doen. 'Hotel Brandjes heeft een accom modatie voor een biljarttornooi zoals wij nog maar zelden hebben ge zien. Bovendien is het materiaal voortreffelijk en met die acht eer zuchtige finalisten zijn dus alle voorwaarden voor een goed en span nend tornooi aanwezig. rink in zijn partij tegen Van Bracht aan het werk hadden gezien, hadden de Rotterdammer reeds direct bij de zwak ke broeders ingedeeld. Ligthart heeft ervaren dat met Wunderink echter ter dege rekening moet worden gehouden. Na negen beurten stond de Alkmaar der met de stand 206 tegen 122 sterk in het voordeel, maar zes beurten later leek hij kansloos toen Wunderink aan het hoofd stond van 282 caramboles en hij zelf nog 86 punten van het eindpunt was verwijderd. Ligthart beschikt ech ter over een sterk moreel en ijzig kalm profiteerde hij van een inzinking van zijn tegenstander. Met een goed ge speelde slotserie maakte Ligthart in de 19e beurt zijn resterende caramboles. Toch zou hij nog een veer moeten laten. Wunderink kwam namelijk in de na- beurt eveneens tot de volle driehonderd. Slechts even heeft Van Bekkum Cor Brandjes kunnen bedreigen. Na vijf beurten was de stand vrijwel gelijk, maar vijf beurten verder was Van Bek kum met de stand 269 tegen 150 een geslagen man. Toch heeft hij nog kan sen gehad want voor zijn laatste vijf caramboles moest Brandjes nog vier maal naar de tafel komen. Tegen Van der Lem liet de Uitgeester het echter zitten. Hij kwam na 14 beurten 77 ca ramboles te kort. Vergissen wij ons niet dan is Van Bracht één van de kanspaarden. Hij is een vlotte speler die, als hij de ballen eenmaal aan de kaderlijn heeft, in hoog tempo de ene carambole aan de andere rijgt. Hij won ook overtuigend van De Vos. Koppel (Leeuwarden) heeft even eens de volle winst uit zijn twee eerste partijen kunnen halen. De Vos werd het eerste slachtoffer en later op de avond moest Van Bekkum het hoofd buigen. Het gemeentebestuur van Uitgeest heeft dit kampioenschap op de juiste waarde geschat. Voordat het tornooi een aanvang nam, werden spelers en offi cials op het gemeentehuis ontvangen. Bij de ontstentenis van de burgemeester die door ziekte was verhinderd, ont ving wethouder G. J. Neele dit gezel schap, waarbij hij de wens uitsprak dat het niet alleen een spannend maar bo venal een sportief tornooi zou worden. De gemeente heeft het niet bij deze officiële ontvangst en vriendelijke woorden willen laten. Voor de winnaar werd een fraaie legpenning met inscrip tie ter beschikking gesteld. Nadat de voorzitter van Excelsior, de heer H. G. Blom het tornooi voor geopend had verklaard, brandde omstreeks half drie de strijd los. Als er een sport is waarbij het ver rassende element een grote iol speelt is dat wel de biljartsport. De Rotter dammer Wunderink die in zijn eerste partij kansloos van Van Bracht (Cuyk) verloor (hij stond op 73 toen Van Bracht een vlot spelende Zuiderling, de 300 vol had gemaakt) heeft 't de Alkmaar der Jaap Ligthart wel bijzonder moei lijk gemaakt. Het werd tenslotte na veel spanning remise. Ook het pad van gastheer Cor Brandjes ging de eerste dag niet over rozen. Wel versloeg hij in 19 beurten de Amsterdammer Van Bekkum, maar later op de dag moest hij voor een sterk spelende Van Lem (Amsterdam) capituleren. Kansberekeningen zijn bij het biljar ten vrijwel uitgesloten. Zij die Wunde- Ook Koppel gaat een ernstige aanval op de titel doen. Zij zullen er echter goed aan doen onze Noordhollandse favorieten Cor Brandjes en Jaap Ligt hart in de rekening te houden. De uit slagen van deze eerste dag, welke voor treffelijk was georganiseerd, luiden: Koppel, Leeuwarden 300 16 72 18.75 De Vos .Amsterdam 192 16 45 12. Van Bracht, Cuyk 300 18 89 16.66 Wunderink, Rotterdam 73 18 17 4.05 Brandjes, Uitgeest Ligthart, Alkmaar De Vos Van Bracht Brandjes Van der Lem Ligthart Wunderink Koppel Van Bekkum 215 19 45 11.31 300 19 63 15.78 300 15 117 20.— 247 15 54 16.46 174 14 49 12.42 300 14 163 21.42 223 14 67 15.92 300 14 64 21.42 300 19 57 15.79 300 19 89 15.79 300 15 67 20.— 190 15 44 12.66 van het biljart- UU.lt, 1\ cue fcU/t-U. ct: klasse kader 38/2 wensen de twee Noordhollandse javorieten Jaap LigthartAlkmaar rechtsen Cor BrandjesUitgeest, elkaar veel sterkte.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5