Atoomenergie is noodzakelijk binnen vijftig jaar Het wil niet vlotten met ondernemingsraden de Een gashouder in nieuwe gedaante Instelling moet op 7 Juni in volle gang zijn— Tegen een loodgieter drie jaar geëist Steenkolenvoorraden zullen eerder zijn uitgeput dan men denkt Géén oplossing voor alle problemen Kolenbak gezonken in Het Zijpe De „Leuvehaven" gelichl Geen sancties mogelijk Arbeider en onderneming Dertig inbraken? Twee maanden geëist teger. messensteker Bloemencorso bollenstreek op 24 April Nederland deponeert de ratificatie der EVG VRIJDAG 36 FEBRUARI 1954 (Van een bijzondere medewerker) £EN VAN DE belangrijkste aanleidingen tot de conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Zaken in Berlijn was ongetwijfeld het voorstel van President Eisenhower met betrekking tot de inter nationale samenwerking op het gebied van de atoomenergie. Het is niet te verwachten dat een dergelijk politiek gesprek zomaar ineens de oplossing zou brengen voor de moeilijkheden welke aan dit on derwerp verbonden zijn, en voorlopig zal het grootste probleem dan ook nog gebleven zijn: de energiebronnen dienen aangevuld te wor den wanneer wij onze levensstandaard in de toekomst willen hand haven, en hoewel hiervoor technisch gesproken een mogelijkheid ligt in de toepassing van atoomenergie wordt het efficient gebruik van deze nieuwe energiebron in de weg gestaan door internationale poli tieke verwikkelingen. yyANNEER echter eenmaal een ef fectieve beveiliging tegen atoom wapens tot stand is gebracht liggen er voor de ontwikkeling van atoomener gie voor vredelievende doeleinden grote mogelijkheden open. Men hoe de zich echter in dit verband voor mysterieuze bespiegelingen over een bron van energie die de oplossing kan geven voor le problemen der toe komst. Zolaiï?T. 8e ontwikkeling van een tak van techniek een dergelijk Jules Verne-sla.iium nog niet is ge passeerd heeft net nauwelijks zin tte vragen naar de reële bijdrage die deze tak van techniek voor de beschaving betekent. De atoomenergie is dit stadium ont groeid; zij zal binnen afzienbare tijd behoren tot de normale bronnen van energie, naast steenkool en olie. Van bijvoorbeeld de zonne-energie zal men dit voorlopig nog niet kunnen zeggen; de exploitatie hiervan is voorlopig nog veel te kostbaar. Terwijl de atoom energie volgens Amerikaanse bereke ningen ongeveer tweemaal zoveel zou moeten kosten als de huidig geprodu ceerde energie, zou de exploitatie van zonne-energie nog weer een keer of twintig duurder zijn dan die van de atoomenergie. JN TECHNISCH opzicht zal de atoom energie van de gebruikelijke bronnen als steenkool en olie afwijken, en het is dit verschil in karakter dat ons reeds nu een indruk kan geven welke economische aspecten aan de toepas sing ervan verbonden zijn. Laat ons dit aan de hand van een voorbeeld illustreren. Stel, U beschikt over een mijn, die grondstoffen bevat voor de productie van een metaal.U ziet zich nu geplaatst voor het probleem waar u de installaties ter verrverking van de grondstof het best kunt bouwen. De meest economische plaats van uw fabriek zal afhangen van een drietal belangrijke factoren: de kosten verbon den aan het transport van uw grond stof naar uw fabriek, de prijs van de energie ter plaatse en het vervoer van uw eindproduct tiaar de plaats van be stemming. Andere, evenzeer belang rijke factoren als de prijs van arbeids kracht ter plaatse, willen we in dit verband buiten beschouwing laten. Bij een dergelijke beslissing zal het blijken dat de prijs van de energie op de verschillende plaatsen, die in aan merking komen, een zeer grote rol speelt. De energieprijs is namelijk van plaats tot plaats zeer verschillend en Koning Paul en honingin Fre- derika van Griekenland vorm den een der charmantste dans paren op het jaarlijkse bal van da Litteraire Club te Athene. waar het energie betreft welke gewon nen wordt uit steenkool worden deze verschillen voor een niet onbelangrijk gedeelte bepaald door de transport kosten van de brandstof. Vandaar dat de verschillen vooral groot zijn tussen de prijs voor energie in landen die al dan niet gebruik kunnen maken van brandstof uit de eigen bodem. De atoomenergie nu brengt hier een nieuwe factor in het spel. Deze vorm van energie komt immers niet vrij door verbranding, zoals dat bij steenkool het geval is, doch door kern splijting. En we weten dat van de atoombom! de hoeveelheden energie die uit een kleine hoeveelheid stof ge wonnen kunnen worden zijn zo gewel dig dat het gewicht van de brandstof per energie-eenheid nauwelijks meer van belang is. Dit betekent, dat de prijs van de energie niet meer door de kos ten, verbonden aan het transport van de „brandstof" beinvloed worden; de prijs van atoomenergie zal in veel min- deremate afhankelijk zijn van de plaats op aarde dan dat tegenwoordig het geval is. \\/E kunnen die vergelijking nog iets anders stellen: De energie, die be trokken wordt van een waterval, de z.g. „witte steenkool", is ter plaatse zeer goedkoop in vergelijking met bijvoor beeld uit de verbranding van steenkool gewonnen energie. Het transport van de electriciteit is echter zeer kostbaar en op een bepaalde afstand van de waterkrachtcentrale zal de energie uit steenkool het weer van de witte steen kool winnen. Met andere woorden: de energie gewonnen uit een waterval is goedkoop, maar sterk aan de plaats ge bonden. Zij zal daardoor de neiging heb ben industrieën die veel energie ver bruiken naar zich toe te trekken. Een land als Noorwegen heeft daaraan zijn electro-chemische en electro-metallur- gische industrie te danken, waarvoor de grondstoffen vaak van overzee moeten worden aangevoerd. Bij steenkool is die trek naar de bron van de brandstof de mijn al veel minder uitgesproken, en bij de atoomenergie is nu die ge bondenheid aan de plaats waar de grondstof voor de energiewinning ge vonden wordt, geheel verdwenen. Deze eigenschap nu is van bijzonder belang voor die landen die nu nog gehandi capt worden door het ontbreken van natuurlijke energiebronnen. Wanneer atoomenergie eenmaal tó nend is geworden, zal het voor deze lan den minder moeilijk zijn zij het voor lopig nog met hulp van het buitenland een eigen industrie op te bouwen. De genoemde onafhankelijkheid van plaats welke karakteristiek is voor atoomenergie heeft reeds nu een merk waardige consequentie voor de prijs verhoudingen voor energie. Want de hy- potethische prijs, welke in de VS bere kend is voor electriciteit uit atoomener gie ligt weliswaar tweemaal zo hoog als de huidige energieprijs in dat land, zij ligt echter op ongeveer hetzelfde niveau als de zo veel hogere energie prijzen in verschillende gebieden welke zelf van natuurlijke energiebronnen verstoken zijn. Juist voor deze landen, die vaak aan het begin staan van hun industrialisatie, is een ontwikkeling van de atoomenergie voor vredelievende doelen dus van buitengewoon groot De- lang. Het is haast overbodig op te merken, dat er in de internationale politieke sfeer nog heel wat veranderen moet, willen deze landen in de gelegenheid zijn werkelijk ten volle te profiteren van de mogelijkheden welke hier liggen. J7EN dergelijke verandering in de internationale verhoudingen is uiter aard niet alleen van belang voor de onderontwikkelde gebieden. In het verleden heeft men vaak gerekend met een voorlopige onuitputtelijke hoeveel heid fossiele brandstof; onderzoekingen van de laatste tijd hebben echter uit gewezen dat deze veronderstellingen sterk aan de optimistische kant zijn. Het is uiteraard moeilijk te voorspel len hoeveel energie de wereld de ko mende eeuwen nodig heeft, doch het is wel mogelijk zich op de grond van ge gevens uit het verleden een beeld te vormen van onze toekomstige behoef ten en reserves. Een adviseur voor de Amerikaanse Commissie voor Atoom energie, Palmer Putnam, publiceerde kort geleden een dergelijke studie. Hij komt daarin tot de conclusie dat al bin nen vijftig jaar zal blijken dat de thans gebruikelijke brandstoffen niet meer toereikend zullen zijn om ons in de Een van de grootste ketels, door de Plaatwellerij te Velsen-Noord ver vaardigd, kan men op deze toto af gebeeld zien. Het is een hogedruk gasketel, bestemd voor de gasfa briek te Kaatsheuvel. Ze is groter, dan die welke in Beverwijk ge plaatst zijn, heeft een diameter van 3 meter, bij een lengte van meer dan 20 meter, en een kubieke meter inhoud van 129 kubieke meter. Het apparaat is maar liefst 20 ton zwaar en werd op een speciale auto naar het station Beverwijk vervoerd, waar het hier staat te wachten op de hulp van een kraanwagen, die het gevaarte op de spoorwagon moet rollen. Deze ketel is één van een serie van drie, welke voor deze gasfabriek bestemd zijn. gelegenheid te stellen ons huidig wel vaartsniveau te handhaven; reeds dan zal een wezenlijk deel van onze energie voorziening door de atoomenergie zijn overgenomen. En ook de reserves aan grondstoffen voor de atoomenergie zijn niet onuitputtelijk. Dat reeds thans ge werkt wordt aan de ontwikkeling van methodes om de grote hoeveelheden energie die ons dagelijks van de zon bereiken, te exploiteren, is dan ook be slist geen overbodige luxe. Kortom problemen te over. Proble men, die het welzijn betreffen van de gehele wereldbevolking. En de oplos sing van deze problemen zal afhanke lijk zijn van de vraag of de politieke leiders al dan niet in staat zullen blij ken het misbruiken van onze energie reserves voor destructieve doeleinden in de toekomst te voorkomen. Tengevolge van het ruwe weer is gis. termiddag in Het Zijpe de kolenbak „Baanhoek" uit Sliedrecht, waarop een kraan is gemonteerd, gekapseisd en ge zonken, dit gebeurde ter hoogte van de tramhaven van Anna Jacobapolder. Aan boord van de „Baanhoek", die door de motorsleepboot „Adriana 2" uit Rotterdam werd gesleept, bevonden zich twee personen. Een hunner is gered door de sleepboot, de andere door het in de buurt zijnde m.s. „Jan Pieters zoon Coen". „De „Baanhoek" was met 150 ton kolen onderweg van Dordrecht naar Burghsluis. Het vaartuig ligt niet ge vaarlijk voor de scheepvaart. Van der Taks bergingsbedrijf is er gistermiddag in geslaagd, in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland de kustvaarder „Leuvehaven" te lichten. Zoals bekend is dit schip Zondag na een aanvaring met een Japans vaartuig gezonken, waarbij twee opvarenden zijn omgekomen. Met drie zware bokken, drie sleep boten en vier bergingsvaartuigen, van Van der Tak en van andere bedrijven, is het werk gedaan. Nadat om kwart over drie het verkeer op de Nieuwe Waterweg was stilgelegd, begonnen de bokken om halfvier met lichten. Ge trokken door de sleepboten zetten zij vervolgens de „Leuvehaven" bij de noordelijke oever aan de grond. Om kwart over vier was men gereed. Er be staat goede hoop, dat een deel van de tinlading van de „Leuvehaven" nog ge red kan worden. (Van onze parlementaire redacteur) ALLE ondernemingen in ons land met tenminste 25 werknemers van 21 jaar en ouder zouden op dit ogenblik een ondernemingsraad moeten hebben, of althans zou aan de voorbereiding ervan gewerkt moeten worden. In werkelijkheid is het met de instelling van onder nemingsraden (organen, waarin de werknemers de gelegenheid vinden met de werkgever over allerlei so ciale kwesties, de onderneming be- treffende, overleg te plegen) nog maar bedroevend gesteld. De wet op de ondernemingsraden van 4 Mei 1950 in werking getre den op 7 Juni 1950 gaat uit van een geleidelijke invoering van de on dernemingsraden. De Sociaal Eco nomische Raad, zo bedoelt zij, be paalt bedrijfstaksgewijze het tijd stip, waarop de verplichting tot de instelling van ondernemingsraden een aanvang neemt. De wetgever meende, dat men na drie jaar, dus op 7 Juni 1953 wel gereed gekomen zou zijn. Het leek er vorig jaar echter nog niet op'. De termijn, waarbinnen de gehele zaak in kan- nen en kruiken moet zijn, is daar om met een jaar verlengd. Doch het laat zich aanzien, dat ook op 7 Juni 1954 het aantal ondernemings- raden slechts gering zal zijn. Zijn wij goed ingelicht, dan ligt het evenwel niet in het voornemen van de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, om nogmaals een verlenging van de termijn aan de Staten-Generaal voor te stellen. J-jET slakkengangetje is niet zo heel erg verwonderlijk, zoals uit de vol gende uiteenzetting blijken moge. De wet schrijft niet alleen de instelling van ondernemingsraden voor, maar ook van paritair samengestelde be- drijfscommissies, die een coördineren de taak hebben op het gebied van de ondernemingsraden, gepaard aan verschillende bevoegdheden. Zo moe ten zij de reglementen van de onder nemingsraden goedkeuren en kunnen zij eventueel verschillen van mening beslechten. Tegelijk met het opleggen van de verplichting om een aanvang te maken met de instelling van ondernemings raden, heeft de S.E.R. een aantal be- drijfscommissies gevormd, die in het algemeen toezichthoudend werken. De ondernemingsraden zijn organen, die tot taak hebben naar vermogen bij te dragen tot een goede functionnering van de onderneming. De wet verschaft ze daarom een aantal minimum-be voegdheden, die bij reglement onder hogere goedkeuring kunnen worden uitgebreid. Deze bevoegdheden beper ken zich tot het gekend worden en het medespreken over zaken op sociaal gebied binnen de onderneming, zoals de behandeling van klachten van het personeel, overleg over de vacantie- tijden, de werkroosters, de ploegen diensten, de schafttijden, het toezicht op de arbeidsvoorwaarden en op de bescherming van de arbeiders (veilig heid, gezondheid, hygiëne), het deel nemen in het beheer over de instellin gen ten behoeve van de arbeiders (ver schillende fondsen). J-EN stap in de richting van de eco nomische bevoegdheid is het advi seren en het doen van voorstellen om trent maatregelen, die tot verbetering van de technische en economische gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen. De ondernemingsraad bestaat uit vertegenwoordigers van het personeel, die door verkiezing worden aangewe zen. Voorzitter is de ondernemer zelf. Er is een principieel verschil met fa- briekskernen, of hoe deze hier en daar reeds langer bestaande instellingen mogen heten. In die kernen is alleen het personeel vertegenwoordigd; de werkgever (of zijn vertegenwoordi ger) is er niet in opgenomen; De ondernemingsraad is een orgaan van samenwerking., Met het oog hierop zijn aan de ondernemer enkele ver plichtingen opgelegd, zoals het ver strekken van alle inlichtingen, die de ondernemingsraad voor de uitoefening van zijn taak nodig heeft en het perio diek mededeling doen omtrent de eco nomische gang van zaken in de onder neming. Bij de totstandkoming van de wet heeft laatstgenoemde bepaling nog al wat stof doen opwaaien. Wat de samenstelling van de onder nemingsraden betreft, kent de wet de mógelijkheid van het instellen van candidaten (alleen in het bedrijf werk zaam) door de organisaties. Daarnaast is aan de ongeorganiseerde arbeiders de mogelijkheid geboden ook candida ten te stellen en tenslotte is er een soort vrijbrief voor welke candidaats- stelling dan ook. ZP BEHOORT het allemaal en zo staat het in de wet beschreven. Maar nu de moeilijkheden! In de prac- tijk bestaat er nog al eens verschil van mening over de wijze van candidaat- stelling. De werknemers zijn door gaans voorstanders van de inschake ling van de organisaties; de werkge vers van het verstrekken van het recht aan de ongeorganiseerden om ook candidaten te stellen. In een aan tal bedrijfstakken wordt deze laatste methode aangepast, zij het dat de can- didaturen van ongeorganiseerden door een aantal handtekeningen ondersteund moet worden. De vertragende moeilijkheden begin nen eigenlijk al bij de bedrijfscom- missies. Er is bij de S.E.R. veel stag natie ondervonden door het optreden van nieuwe organisaties van hoger personeel, die in de commissies opge nomen willen worden. Hier behoeft de vraag beantwoording, of ze represen tatief zijn. Vooral in de chemische in dustrie heerst in dit opzicht onzeker heid. De S.E.R. aarzelt om de knoop door te hakken. In de metaalnijverheid heeft men een oplossing gevonden: in de eerste zittingsperiode van de bedrijfscommis- sie (twee jaar) zijn de organisaties van hoger personeel niet opgenomen. Voor de volgende periode zal men zich nog beraden. De kwestie van de representativiteit heeft de uitvoering van de wet dus op gehouden, maar thans is de S.E.R. toch bezig met de instelling van bedrijfs- commissies. JN DERTIG bedrijfstakken is hij ge slaagd en wel in de volgende indu strieën: schoenen, leder, textiel, vlees waren, knopen, aardappelmeel, zuivel, lederwaren en koffers, rubber en ther- mo-plastiek, sigaren, diamant, maal- industrie, kerftabak- en sigaretten-in dustrie en koffiebranderijen en thee- pakkerijen, suikerverwerkende indu strie, slagersbedrijf, grint- en zandwin- ningsbedrijf, kaaspakhuisbedrijf, spaar bankwezen, goud- en zilvernijverheid, handelsbanken, bierbrouwerijen, bag gerbedrijf, havenbedrijf, kleine me taalindustrie en electro-technische in dustrie, spaarkasbedrijf, papier en carton-producerende en verwerkende industrie, kalkzandsteenindustrie, ver- bruiks-coöperaties. Op stapel staan op het ogenblik be- drijfscommissies voor de vlasbewer- kende industrie, visconservenindustrie, margarine- en spijsvetindustrie, zie kenfondsen. Het bedrijfschap voor de verbruiks coöperaties, dat door een aantal indu strieën heenloopt, is eigenlijk een bui tenbeentje; men oordeelde het evenwel nuttig vanwege de bijzondere struc tuur van de verbruikscoöperaties. Voor al deze bedrijfstakken bestaat nu ook de verplichting tot instelling van ondernemingsraden, hetgeen uiter aard niet wil zeggen, dat ze er al zijn, zelfs niet, hoewel de geboorte van Vroeger, toen de techniek nog niet zo ver was voortgeschreden en men onder geheel andere maatschappelijke verhoudingen leefde, kon een vakbekwame, in telligente arbeider het meestal tot patroon brengen, soms van een groot bedrijf, maar meestal van een klein onderneminkje. In elk geval werd hij zelfstandig. Tegenwoordig is die weg voor het overgrote merendeel van de 'werknemers afgesneden. De schei ding tussen de grote groep van arbeiders en de veel kleinere van ondernemers is voor zeer velen onoverbrugbaar. Psychologisch kan dit een nadelige werking hebben. De ondernemingsraden bieden daartegen enige compensatie. Als een van hun bestaansredenen wordt deze compensatie dan ook wel genoemd. In de onder nemingsraden werken werkgev trs en werknemers samen bij de be handeling van zaken de onder neming betreffende. De instelling ervan verloopt traag. In nevenstaand artikel spoort onze parlementaire redacteur de oor zaken daarvan op. sommige bedrijfscommissies al op het eind van 1952 ligt. Het aantal onder nemingsraden is nog zeer gering. De vier oudste bedrijfscommissies omvat ten de schoenen-, de leger-, de textiel- en de vleeswaren-industrie niet 700 ondernemingen, doch slechts ongeveer 50 ondernemingsraden. Men is op het ogenblik bezig met een enquête naar het juitse aantal onder nemingsraden en bijzonderheden daar over. yjEN zou kunnen zeggen, dat minis ter Suurhoff nu maar eens met de vuist op tafel moet slaan; als er wet ten gemaakt worden, dienen ze ook te worden uitgevoerd. Bovendien is er al lang geduld geoefend. Doch de wet op de ondernemingsraden heeft geen sancties. Formeel kunnen de minister en de S.E.R. dus niets doen. Dat is niet zo vreemd, want de ondernemings raden zijn, zoals gezegd, organen van samenwerking en deze samenwerking slaagt het best op basis van' vrijwillig heid. Met dwang bereikt men niet zo heel veel. Het ligt voor de hand, dat het er niettemin toch eens van moet komen. Aannemende, dat de behoefte aan over leg over voornamelijk sociale kwesties In de ondernemingen eerder leeft bij de werknemers dan bjj de werkgevers en dat deze laatste geen al te grote haast maken, ligt hier een taak voor de vakorganisaties om tot spoed aan te manen. Zij worden trouwens in de laatste tijd op dit punt merkbaar ac- tieverl „Drie inbraken zijn de 33-jarige lood gieter J.M.d.K. uit Rotterdam ten laste gelegd, doch hij zou er een dertigtal hebben gepleegd te Rotterdam, Schie dam en Delft", zo sprak de officier var JuStitie bij de Rotterdamse rechtbank toen de loodgieter zich had te'verant woorden. Hij ging als volgt te werk: de man boorde een gaatje in een raar van een woning, die hij met een bezoei wilde vereren. Een draadje werd e doorgestoken en zodoende wist hij d sluiting van het raam te openen. Daar na ging hij het huis binnen. Toen hij gistermorgen terechtston meende de officier een beter inzicht i de persoon van verdachte te moete krijgen door een psychiatrisch ondei zoek in Utrecht, hetgeen hij dan oo vroeg. De rechtbank achtte aanhoudin van de zaak niet nodig. Toen bleek d; de officier geen requisitoir kon nemei omdat hij op aanhouding van de zaa' had gerekend. De rechtbank beslot daarop de behandeling des middaf voort te zetten met het requisitoir. D officier was toen van mening, dat gezie de ernst van de feiten een gevangenis straf van drie jaar met aftrek op zij plaats was. Uitspraak over veertie. dagen. Een gevangenisstraf van twee maar den, waarvan een maand voorwaarde lijk, heeft de officier van Justitie bij d Rotterdamse rechtbank gisteren geëis tegen de 46-jarige havenarbeider W.P. S. uit Rotterdam. Deze stond terech' omdat hij de gepensionneerde korpo raal R. van E. met een mes zou hebbel gestoken. Zij hadden elkaar in een cat ontmoet en Van E. had S. werk beloofc zo vertelde hij gisteren. Hij was naa: het opgegeven adres gegaan en daa' bleek men van niets te weten. Daarnr zocht hij Van E. weer op en had 5.— gevraagd, omdat hij „aangenomen was", v. E.. die ontkende hem werk te heb ben beloofd, wilde weggaan, maar ver dachte greep hem bij de jas en ze kre gen ruzie. Hij wist niet meer, dat hij gestoken had. Uit schriftelijke verklaringen van ca féhouders bleek dat Van E. onder in vloed van sterke drank had verkeerd en S. inderdaad werk had beloofd. Door de vechtpartij had Van E. een hoofd en een kaakwond en een hersenschud ding opgelopen, waardoor hij 3 weken in een ziekenhuis moest verblijven. Uit spraak op 11 Maart. Het bloemencorso in de bollenstreek „Melodie in bloei" zal bij een normaal verloop van de bloeitijd van de hya cinthen worden gehouden op Zaterdag 24 April. Tot nu toe zijn reeds 30 aan meldingen binnengekomen. Indien het corso op 24 April doorgaat, zullen in de veilinggebouwen te Lisse op Vrij dagmiddag 23 April de wagens wor den tentoongesteld. Het corso zal wor den opgesteld op de Rijksweg te Sas- senheim (start ongeveer één uur Gereden wordt dan via Lisse naar Hillegom tot Bennebroek, waar ge keerd wordt en teruggereden wordt naar Sassenheim. Twee Schotse bands, nl. de „Milita ry band of the Seaforth Highlanders" en de „Pipe band of the Queens own Cameron Hoghlanders", beide in cere monieel tenue zullen het corso muzi kaal omlijsten. De Zweedse groep in de bond van bloemboljenhandelaren zal zoals be kend deelnemen met een praalwagen, waarop twee Zweedse schoonheids koninginnen haar zetel zullen inne men. De Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, heeft Donderdag bij het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken de ratificatie-documenten van het verdrag voor een Europese Verdedi gingsgemeenschap en bijbehorende pro tocollen gedeponeerd. Nederland is het eerste land, dat deze stukken depo neert. Het nieuws is in regeringskringen in Bonn met bijzondere instemming be groet. „Het feit, dat deze daad zo spoe dig na het einde van de Berlijnse con ferentie werd gesteld, kan worden be schouwd als een teken van de vast beslotenheid waarmee West-Europa zich organiseert", zo verklaarde men op het ministerie van Buitenlandse Zaken. ZAKKENROLSTER AANGEHOUDEN De Amsterdamse recherche heeft op het Stationsplein een 35-jarige vrouw uit Amsterdam aangehouden, die zich meermalen aan za!-'--irollerij heeft schuldig gemaakt. Bij haar aanhouding had de vrouw 1 portefeuille en 2 por- temonnaies in haar bezit.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7