W. Vogt: F.M.-zenders moeten een eind maken aan aether-chaos I Afsluiting van Wester Schelde en Nieuwe Waterweg IMSSHS De ruil Gedrang op de middengolven fataal voor Hilversum JfUDSOhT Zij zal nog niet definitief mogen zijn Vele vraagstukken wachten op een oplossing beste Jaarvergadering te Alkmaar Vraaggesprek met radio-pionier Televisie zou er mede van profiteren LIKDOORNS Kleermaker in Maastricht overvallen Pim, Pam Pom en de graafmachine Derde interim-rapport Delta-commissie MARGARET MALCOLM Radioprogramma Luister eens naar: MAANDAG 1 MAART 1954 (Van onze Haagse redactie) ER IS EEN dodelijk gedrang in de aether boven Europa op de zoge naamde middengolven tussen 570 en 180 meter. De meeste radiostations kunnen daardoor niet meer zonder storing worden ontvangen. In het bijzonder de luisteraars, die in het Noorden en Oosten van ons land wonen, ondervinden dit tot hun verdriet en ergernis dagelijks. Maar ook elders in het land is de ontvangst van Hilversum dikwijls onbevre digend. Ernstig gedupeerd door deze betreurenswaardige gang van zaken, welke het gevolg is van de geweldige ontwikkelingen der radio-commu nicatie in een overbevolkt gebied, ziet men in het Oosten van het land met verlangen uit naar het ogenblik, dat de PTT afdoende maatregelen neemt voor het waarborgen van een goede ontvangst der Nederlandse omroepen. Men heeft daarop door het betalen van zijn luisterbijdrage ook een onbetwistbaar recht. Het voortduren van de tegenwoordige noodtoestand, waarin de hulpzendertjes in Groningen, Twente en Lim burg nauwelijks verbetering hebben gebracht, zou op den duur een dodelijke uitwerking kunnen hebben op de belangstelling voor de Nederlandse uitzendingen. MAG then een afdoende oplossing verwachten van de frequentie- modulatie, welker beginletters al zijn ingeburgerd, voordat men precies weet waarom het gaat en wat de uit werking van deze nieuwe technische mogelijkheid is; Deze vraag hebben wij voorgelegd aan de Nederlandse radio-pionier de heer W. Vogt, die zijn directe bemoeienis met het ra diowezen heeft ingeperkt tot het ad ministrateurschap van de Nozema en die thans zijn kennis en ervaring op het terrein van de tele-communicatie ten goede doet komen aan de Haag se onderneming „Fridor", die behalve naaimachines en stofzuigers ook ra dio-toestellen fabriceert. Het gehele probleem van de Nederlandse om roep en de moeilijkheden, daarvoor deze door de' gebrekkige ontvangst der uitzendingen op het ogenblik ge steld wordt, staat nog midden in zijn belangstelling. De frequentie-modula tie, aldus de Vogt, is niet iets van dé laatste tijd. Zij is ook in het ge heel geen wondermiddel, deze al twintig jaar oude vinding van de knappe Amerikaanse radio-technicus majoor Armstrong, wiens vruchtbaar leven onlangs een schokkend einde nam, toen hij in wanhoop uit een hoog boven de grond gelegen raam sprong. Hij heeft verschillende fun damentele uitvindingen gedaan op radio-gebied. Ons super-heterdyne- toestel is er éénvan. f)E frequentie-modulatie vond echb pas praktische toepassing, toen r— in Amerika, waar de radio-uitzen gen een zakelijke aangelegenheid op de middengolven een tekort ruimte kreeg, precies als dit nu in Europa het geval is. Deze toepassing voldeed dermate, dat het Amerikaan se voorbeeld navolging vond in West- Duitsland, dat na nederlaag zijn ra diogolven van vóór de oorlog groten deels was kwijtgeraakt en noodge dwongen óp de ultra-korte-golf van drie meter ging werken met een groot aantal FM-zenders. In het be gin moesten de ontvang-toestellen Voorzien worden van een voorzet- apparaat, doch de moderne toestellen zijn thans uitgerust met FM-ont- vangst, zodat in het Oosten van het land heel wat luisteraars, die Hil versum slecht ontvangen, kunnen profiteren van de Duitse FM-zen- ders. De wetenschappelijke verklaring van het verschil tussen frequentie modulatie en emplitude-modulatie, het thans nog toegepaste systeem, is een ingewikkelde aangelegenheid. Populair, en dus gebrekkig, gezegd: bij de amplitude-modulatie treden bij de geluids-overbrenging wijzigingen op in de slingering van de draag- golf, bij de frequentie-modulatie is het een kwestie van verandering in de frequentie (d.w.z. in de snelheid der opeenvolging) der trillingen. Bij het thans in ons land gebruikte systeem komen de toch al te dicht naast elkaar liggende zendkanalen gemakkelijk met elkaar in conflict. Er is geen armslag genoeg, d.w.z. geen rimte voor een voldoend aantal electrische trillingen, welke bij de ontvangst omgezet worden in geluid. Normaal zou de draaggolf eigenlijk 15.000 trillingen moeten opnemen, doch het hoogst toelaatbare aantal is door het gedrang der omroepen tot 4500 moeten wórden beperkt. Dit betekent, dat de muziekweergave ver beneden de eisen blijft, welke er aan mogen worden gesteld. Dat is niet de schuld van de omproepen en ook niet die van de PTT, die bij de zender-ex- plotatie aan de internationale voor schriften gebonden is. De draaggolven van de FM-zenders kunnen de 15.000 trillingen zonder bezwaar opnemen, zodat de muziek-weergave van veel beter kwaliteit is. Bovendien is de drie-meter-golf bij toepassing van de frequentie-modulatie praktisch sto ringsvrij. IN 1951 is op de internationale con- ferentie in Stockholm de driemeter golf verdeeld en de Nederlandse PTT heeft daarbij ruimte toegewezen ge kregen voor ongeveer vijftien FM- zenders. Dit is nodig, omdat het be reik van een FM-zender ongeveer 30 tot 60 kilometer is. Wanneer de gehele radio-uitzending voor het binnenland op FM zou overschakelen, zijn dus een aantal zenders nodig om het ge- héle land te bestrijken en daardoor overal een ontvangst te waarborgen van prima kwaliteit. fU Irt alle prijsklassen SIGAREN htjHfek'i al I?™ (Advertentie, Ing, Med.) Waarom gebeurt er dan niets, be halve dat de minister van Waterstaat al vast een FM-zender heeft toegewe zen aan Friesland? De PTT is nog in het stadium van de proefnemingen. Dat men niet over één nacht ijs gaat, vooral ook met het oog op de an dere dan technische consequenties, welke invoering der FM kan mee brengen, is te begrijpen, doch naai de mening van de heer Vogt is FM de enige mogelijkheid om een einde te maken aan de onhoudbare achter stelling van de Oostelijke „noodge- bieden" en aan de inferieure kwali teit van de ontvangst in overig Ne derland. Er is eenvoudig geen andere uitweg uit de moeilijkheden. De drie ontoereikende hulpzendérs dienen zo spoedig mogelijk door FM- zenders te worden vervangen en aan gevuld. Oprichting van FM-zenders in verschillende delen van het land zal naar de mening van de heer Vogt te vens een coördinatie met de televisie mogelijk maken, omdat op een zend- toren behalve de antenne voor de FM ook een televisie-antenne geplaatst kan worden, waardoor over hét gehele land een prima televisie-ontvangst mogelijk kan worden. Indien dit gepaard gaat met een ruimere en betere televisie-uitzending zal het aantal kijkers snel toenemen, hetgeen ook voor onze televisie-industrie een belangrijk perspectief biedt. £)OCH het belangrijkste perspectief ziet de heer Vogt in de cultuur spreiding in het binnenland, welke hierdoor mogelijk zal worden en de cultuuruitwisseling met het buiten band, Uitzending van opera en to- 1 (de televisie-uitzending van de sbrecht van Aemstel" door de .R.O. was een voorproefje hier- zal deze kunst binnen het ge- uik kunnen brengen van duizen den, die er nu duurzaam van ver stoken blijven. En voor bevordering van internationale samenwerking zul len televisie-uitzendingen van mani festaties op allerlei gebied van niet te overschatten betekenis kunnen zijn. Voor de volgende generatie in Nederland zal televisie een even sterk verbreid medium zijn als thans de radio, en de heer Volgt, voor wie de culturele betekenis van deze moder ne communicatiemiddelen het be langrijkste aspect uitmaakt, verloo chent zijn zakelijk inzicht niet als hij een visioen oproept van een toe- VERVVIJÜEXO MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoommiddel van f. 1.35 bespaart U veel elhnde. (Advertentie, Ing. Med.) komst, waarin men televisie en radio op één toestel zal kunnen ontvangen, dat de voordelen biedt van beide. Doch eerst de FMDaar zit het Nederlandse volk op te wachten. En de invoering mag niet vertraagd wor den door de gedachte, dat een ver ruiming van de zendmogelijkheden (het logisch gevolg van de overscha keling over de gehele linie op het FM-systeem) wel eens het gevolg kan hebben, dat ook andere dan de thans tot uitzending toegelaten groepen zich dan daarvoor zullen aanmelden, en dat op verschilende FM-zenders tijd zal worden opgeëist voor regio nale uitzendingen van groter omvang dan thans geschieden op de hulp zenders Noord en Zuid. Het is een groot en indrukwekkend project, dat op uitvoering wacht. Men mag hopen, dat de regering dat ook groot zal zien, mede met het oog op het perspectief van vérgaande cultuurspreidng, dat het biedt. nrtve, gesprongen hnid, schrale lippen mdj9**néé8t f (Advertentie, Ing. Med.) Gisteravond is de vijftigjarige onge huwde kleermaker S. C. in Maastricht in zijn woning door een of meer tot nu toe onbekende personen overvallen. Men vond het slachtoffer met een erns tige hoofdwonde en hevig bloedende in de gang van zijn woning. Hij is waar schijnlijk met een hard voorwerp op het hoofd geslagen, doch was niet in staat mededelingen te doen. De man is niet levensgevaarlijk gewond, maar moest wel naar een ziekenhuis worden gebracht. Het is bekend, dat de kleer maker doorgaans veel geld in huis heeft. Kees Brusse en Mieke Verstraete zijn geëngageerd als leden van de toneel groep „Theater" te Arnhem, evenals Richard Flink. De heer Brusse heeft ontslag genomen als directeur van de Rotterdamse Comedie. 53. Billie de Spinner voelde zich zo veilig als wat, met zijn grote snor, waaronder bijna zijn gehele gezicht schuil ging. Daar zat hij notabene met brigadier Piet Pakkum aan één tafel tje te praten over de ontsnapte Billie. „Kan ik U dienen met een beetje li monade, inspecteur?" vroeg Billie be leefd en schonk meteen het glaasje van Piet Pakkum vol. „Ik lach me dood", gichelde Kareltje, die zich ook weer wat vrijer begon te bewegen. „Wat valt er te lachen?" vroeg de brigadier verwonderd. „Oh niks...,", zei Kareltje, „de hele avond is één aaneenschakeling van grappige voor vallen. Als ik nog denk aan die dikke sufferd in de Nauwe Steeg.... hihi toen U tegen hem optornde... ja, toen had U ons bijna...." „Wat?" riep Piet Pakkum. „In naam der wetHij gaf een harde ruk aan de baard van Ka reltje. „Jij bent Kareltje", riep hij. „Je bent gearresteerdBillie verslikte zich in zijn limonade. Daar was die domme Karei bezig zichzelf te ver raden en hij.... Billie moest werke loos toezien. (Van onze parlementaire redacteur) VOLGENDE WEEK zal als wij goed zijn ingelicht het derde interimrapport van de Delta-commissie verschijnen. Daarna komen er, naar het zich laat aanzien, nog enkele interim-rapporten. Dit derde rapport behandelt de afsluiting van de zeegaten. Wij hebben reden om aan te nemen, dat er ook.een plan tot afsluiting van de Wester Schelde en de Nieuwe Waterweg in opgenomen zal zijn. Van een definitieve af sluiting kan uiteraard, o.a. met het oog op de scheepvaart, geen sprake zijn, zodat rekening gehouden zal moeten worden met een opening, waardoor het scheepvaartverkeer doorgang kan vinden. De Delta-com missie staat voor belangrijke beslissingen. Zij zal namelijk definitief antwoord moeten geven op de vraag, of dijken met een lengte van hon derden kilometers met een meter of meer zullen moeten worden ver hoogd, of dat enkele zeegaten moeten worden afgesloten, waardoor de kustlijn, die door de storm wordt bedreigd, aanzienlijk wordt verkort. open verbinding staan, worden gespro- ket) van met het oog op, de veiligheid ongewenste toestanden? 5. zijn mpt het oog op het vorige punt veiligheidsmaatregelen nodig en zo ja, welke? Eigenlijk zijn deze plannen al vijf tien jaar lang in studie. Zij beogen een driedelig doel: het watervrij mak eft van gebieden, die bij hoge vloed nog onder water kwamenhet vergroten van de veiligheid van die gebieden, welke niet meer door de vloed werden overstroomd, alsmede het tegengaan van verzilting. Reeds in 1936 werd een commissie in gesteld, die tot taak had de volgende vragen te bestuderen 1. op welke stormvloedstanden langs de Noordzeekust en langs de wateren, die met de Noordzee in open verbin ding staan, moet worden gerekend? 2. in hoeverre kunnen indijkings-, ri- vierverbéteringen-, bagger- en andere werken op de stormvloedstanden van invloed zijn? 3. in hoeverre moeten wijzigingen in de stormvloedstanden worden ver wacht, wanneer niet langs kunstmati ge weg veranderingen in de waterstand worden gebracht. 4. in hoeverre kan men de huidige toestand van de Noordzeekust en van de wateren, die met de Noordzee in Qeze zogenaamde stormvloedcommissie heeft de factoren, die een storm vloed bepalen afzonderlijk onderzocht en o.a. de maxima van deze factoren vastgesteld. Er werd een kansbereke ning opgesteld ter bepaling van de hoogte der te verwachten stormvloe den. De commissie heeft ook voor de bin nenwaarts gelegen plaatsen stormvloed hoogten trachten vast te stellen. Daar bij werd duidelijk, dat over een grote lengte dijkverhogingen zouden moeten worden toegepast, tenzij men overging tot het uitvoeren van afdammingen. Bij de aanleg" van nieuwe dijken en dijksverhogingen op het vaste land van Iftoord-Brabant in 1942, zulks in ver band met de werken tot afsluiting van de Donge en het Oude Maasje en tot inpoldering van de Biesbos, is men voor de bepaling van de dijkhoogten uitgegaan van de voorlopige cijfers van de Stormvloedcommissie. Daarbij kwam tot uiting, welke aanzienlijke verho gingen in vergelijking met de bestaan de kruinhoogten het gevolg waren van de in deze commissie genoemde storm- vloedpeilen. Na de oorlog werden enkele plan nen verwezenlijkt, zoals de afdamming van de Brielse Maas en de Botlek (in 1950) Deze afstamming heeft ongetwij feld tot gevolg gehad, dat de langs de Brielse Maasboezem gelegen landen be waard zijn voor een grote ramp. De plannen tot afdammingen in het complex benedenrivieren beogen naast het verkrijgen van een grotere veilig heid ook het bestrijden van de verzil ting. Door deze afdammingen immers is men in staat zoetwaterboezems te vormen en de hoeveelheid uit zee bin nenstromend water te beperken. 'Terwijl men de mogelijkheden bestu deerde namen de gedachten een hogere vlucht. Men overwoog of door afdamming van het Haringvliet in het bovenwaarts gelegen rivierencomplex een grotere veiligheid kon worden be reikt en of een deel van het zoete wa ter van Rijn en Maas langs Rotterdam gevoerd zou kunnen worden. Het denkbeeld en ook de afsluiting van de zeearmen tussen Goeree en Schouwen en van de Oosterschelde te bestuderen was vóór 2 December 1952 nog niet in de beschouwingen betrok ken. De opdracht van de minister op die datum aan de Directeur-Generaal vancde Rijkswaterstaat gegeven 'hield echter ook de bestudering van dit ge deelte in. Ook de Deltacommissie heeft dit bij haar studie betrokken. In 't Waterloop kundig Laboratorium is het model van het complex beneden-rivieren vergroot met Schouwen-Duiveland. Afdamming van de zeearmen zal, ook wanneer dit o.m. met het oog op aan wezige diepten meer landinwaarts moe ten geschieden, een aanzienlijke ver mindering geven van de dijklengte die in de toekomst als zeewaterkering moet optreden. Ook zullen mogelijkheden en iedere ma?l"1Cbegin don mor- dreigt te worden, r N ag i genv, Uw klachten ve'd^t cachets. y vergeet. dat nen .poedWJen^ hebt. ,AAG-CACHETS (Advertentie, Ing. Med.) Bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere, werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiver heden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waar om zoudt gij dan Uzelf te kort doen? (Advertentie, Ir.g. Med.) DOOR 27 „Is het zo goed?" vroeg ze Ietwat be vend. „Uitstekend", zei hij werktuigelijk. „Zeg eens Serena „Ja?" Ze keerde zich niet om en bleef voor zich uit staren. „Ik heb nog iets anders voor je mee gebracht". Meteen haalde hij een klein doosje uit zijn zak. „Eigenlijk had ik het je vanmorgen moeten geven. Je verlovingsring". Een enkele diamant was zo gezet, dat ze op een schitterend kroontje leek. Het was een ring, waarop ieder meisje trots zou zijn geweest. Maar dit buitenissige" meisje hield de han den op haar rug. „O, Nick, moet ik die dragen?" vroeg ze zielig. „Dragen?" riep hij, van louter ver bazing knorriger sprekend dan hij zelf besefte. „Ja, natuurlijk. Vrouwen dra gen er gewoonlijk een boven hun trouwring". „Dan moet ik hem natuurlijk óók dragen". Vergiste hij zich, of klonk er iets als ironie in die zachte stem? Hij was er niet zeker van en zou het ook heus niet vragen. Voor iemand, die in zijn ieven zo „geboft" had als Nick, was het een onprettig gevoel, dat zijn ge wone zelfvertrouwen hem nu in de steek liet. „Kom, ik ga me verkleden", zei hij kortaf, maar op de drempel van zijn kamer gekomen, stond hij even stil en sprak heel wat vriendelijker: „Dank je wel. Serena, dat was erg lief van je"; keerde zich plotseling om en ging weer naar haar toe. „Ik ben niet gewoon, dat er zo voor mij gezorgd wordt. Se rena; het was heel lief", herhaalde hij. Ze keerde zich af, verschikte totaal onnodig iets aan haar bloemen en zei op strikt zakelijke toon: „Ik dacht, dat het je tijd zou uitsparen. We zijn nog al laat, weet je". En na deze onmiskenbare afwijzing zat er niets voor hem op, dan zich maar te gaan verkleden. Voor geen geld ter wereld had hij durven vragen wat eraan scheelde. Serena volgde het stuk met nóg meer aandacht dan de eerste keer. Destijds had ze gedacht, dat ze uit de door hem geschapen personen en ka rakters iets over zijn eigen wezen zou kunnen opmaken. Nu vroeg ze zich af, of hij misschien niets meer was dan een spiegel, waarin zich de stem mingen en geesteshouding van ande ren weerkaatsten. Hoe het ook zij, er was één belang rijk verschil tussen deze en de vorige maal. Toentertijd had ze Corinna Cha- le in één woord prachtig gevonden, maar nu deed die levendige, emotio nele persoonlijkheid haar zó pijnlijk aan, dat ze af en toe de handen dicht in haar schoot opeen klemde. Corinna droeg, evenals zijzelf, een schitterende diamanten ring aan haar linkerhand, met een smalle gladde ring eronder. „Vrouwen dragen er gewoonlijk eenherinnerde Serena zich vol wrevel. Toen het stuk eindigde, werd er tweemaal extra gehaald, omdat het de vijfhonderdste voorstelling was en het publiek uiterst geestdriftig bleek. Serena keek tersluiks naar Nick's gezicht toen Corinna bevallig zijn loge aanwees en de toeschouwers, het ge baar begrijpend, nog harder klapten dan tevoren. Nick trad met een con ventionele glimlach naar voren om te bedanken, maar toen de zaal leeg stroomde maakte hij geen enkele toe speling op het behaalde succes. In plaats daarvan zei hij kortaf: „Kom mee, Corinna geeft een fuifje in haar kleedkamer en ik heb beloofd dat we ook zouden verschijnen". Zwijgend begaven ze zich achter het toneel. Zodra ze Corinna's kamer na derden, klonk hun luid gelach en ge praat tegemoet, wat Nick eensklaps in andere stemming scheen te brengen. Hij sloeg een arm om Serena's schou ders en duwde haar zachtjes voor zich uit, zodat Corinna haar wel moest op merken. „Lieve Corinna", zei hij luid, het ru moer overstemmend, ,,'t was prachtig. Ik heb je nooit beter gezien". „Dank je wel, beste jonden", glim lachte Corinna op haar eigenaardige, ietwat raadselachtige manier, het hoofd naar hem opgeheven. Toen eerst scheen ze Serena te bemerken. „Zeg, ik moet haar al ergens eerder gezien hebben, is het niet?" vroeg ze een beetje vaag. „Waarschijnlijk op mijn flat", ant woordde Nick dadelijk, terwijl Serena zich verwonderd afvroeg, of ze allebei dachten, dat ze haar tong had verloren. „John heeft haar geschilderd; het is zijn huwelijkscadeau voor ons". Hij voelde als het ware Serena ver stijven onder zijn leugen, maar ze zei niets om hem te weerspreken, In feite lette ze te zeer op Corinna's expressie ve gezicht om zich nog met iets an ders te kunrten bezig houden. En.... Corinna was ontsteld. .Huwelijkscadeau?" vroeg ze scherp. „Ja, Serena en ik zijn vandaag ge trouwd", hernam Nick vrolijk. „Als we het een paar dagen vroeger hadden ge daan, hadden we een dubbel feest kun nen vieren. Wens je ons geen geluk, Corinna?" Ze herstelde zich vlug. „Maar na tuurlijk beste kinderen", riep ze, Se rena's wang even met de hare aanra kend. „Ik hoop, dat jullie even geluk kig zu't wordenals ik ben. Maar wat zal Mark het prettig vinden", ging ze voort, terwijl ze zich met een schalkse uitdrukking op haar knappe gezicht tot Serena wendde. „Mark scheen altijd te denken, dat hij enige reden had om jaloers op Nick te zijn en ik kon hem nooit van het tegendeel overtuigen!" Nick greep onwillekeurig Serena wat onstuimig bij de schouders, toen hij luchtig antwoordde: „Mark moest Se rena hebben geraadpleegd. Zij zou hem wel overtuigd hebben, dat hij zich niet ongerust behoefde te maken". Corinna trok even de wenkbrauwen samen, terwijl ze wat al te honingzoet zei: „Maar toen hadden we er helemaal geen idee van, beste jongen, dat jij en Serena zo voor elkaar voelden. Jullie waart aH bei erg gesloten, nietwaar". „Och, lieve Corinna", verzekerde Nick, „je moet weten, dat ik of schoon misschien ten onrechte niet zo op publiciteit gesteld ben als jij waar het mijn particuliere aangelegen heden betreft". Ditmaal vertrok Corinna geen spier, „Hoor eens, Nick, ik geloof, dat je daarin ongelijk hebt", verklaarde ze. „O, ik weet, hoe vervelend het kan zijn, maar toch...." Ze haalde de schouders op en ging toen voort: „Maar toch kunnen we er niet buiten. Boven dien", voegde ze er peinzend bij, „ge loof ik niet de enige te zijn geweest, die een totaal verkeerd idee had van wat waarschijnlijk zou gebeuren". „Wat bedoel je?" vroeg Nick op een toon, die zijn zenuwspanning verried. Corinna haalde wederom de schou ders op. „Als men het mij had gevraagd, zou ik erop hebben gezworen, dat Serena tot over de oren op John verliefd was", antwoordde ze vrolijk glimlachend. „Maar neem me niet kwalijk: ik moet ook nog met anderen een praatje ma ken. Mijn beste wensen, luitjes". „Ik hoop dat u ook erg gelukkig zult zijn", zei Serena heel duidelijk en zowel Nick als Corinna, die toch over haar hadden gesproken, schenen bijna verbaasd, haar stem te horen! (Wordt vervolgd.) worden geopend voor bet voor beters verbindingen met de eilanden. Men zal echter ernstig bedacht moeten zijn op de waterstaatkundige consequenties, die afsluiting met zich zal brengen, o.a. voor de scheepvaart, de afvoer van wa ter en ijs en de visserij. Als de Delta-commissie het definitie ve advies tot afsluiting geeft, zullen al tijd nog hele stukken dijk buiten deze afdammingen vallen. Voor deze stuk ken kan de situatie in dat geval moge lijk nog ongunstiger worden dan zij reeds thans is. Voor deze dijken zullen dan ook de nodige voorzieningen moe ten worden getroffen. De Deltacommis sie zal hierover een uitspraak moeten doen. Kan de commissie niet tot afsluiting adviseren dan zal zij omtrent de veilig heidsmaatregelen, die in dat geval moe ten worden genomen van raad moeten dienen. DINSDAG 2 MAART HILVERSUM I, 402 m 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor da vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13 00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of gram. 13.20 Metropole-Orkest. 14.00 „Wij ontdekken Amerika", causerie met muziek, 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.13 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Mil. causerie. 18.00 Nieuws. 1815 Lichte muziek. 18.25 Paris vous parie. 18.30 R.V.U.: Prof. R. W. Broekman: „De moderne mens onder hoogspanning". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.30 Strijkkawrtet. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Gram. 22.05 Lichte muziek. 22.45 „De woelige wereld", causerie. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m.r 7.00—24.00 KRO. 700 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en, weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11-30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13-20 Piano-duo. 13.50 Gevar. program ma. 14.40 Radio Philharmonisch Orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: E. Schul: „Nederland en de wereld: Ne derlandse immigranten in Australië". 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd.' 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19 15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Amus.-muziek. In de pauzes: Rep., „Vader doet de vaat" en „De gewone man". 22.00 „De man die zichzelf opbolde", hoorspel. 22-35 Gram. 22.45 Avondgebed en Liturigsche kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Televisie-programma. KRO. 20.15— 22.15: „Hart tegen hart", blijspel. TSJAIKOFSKY'S VIJFDE sym phonies een van de meest ma gistrale werken van deze Russi sche romanticus. Hij leefde er volkomen zijn gevoelens in uit. Het werk opent met een motief, zwaar als een treurmars. De sfeer ervan blijft ook in de volgende delen voelbaar. Even klinkt er een wals, maar dan wordt de blijdere klank verstoord door de terugkeer van het eerste motief. Tenslotte in de finale, komt het opnieuw terug, maar dan niet langer in mineur. In majeur klinkt het als een trotse triomf mars. Deze symphonie wordt vaak uitgevoerd, veel meer dan andere van Tsjaikofsky, hetgeen begrijpelijk is, maar niet geheel rechtvaardig. (Dinsdag 14.40 uur over Hilversum II, 298 m.) Ruilverkaveling, teeltvergunning( bouw waren mede de belangrijk werden besproken op de te All gadering van de Tuinbouwkring Landbouw. In een uitvoerige openingsrede van Hoogkarspel, een overzicht tuinbouw, die hij over het algen» zondering van de koudegrondcult onbevredigend zijn geweest. De nemers in deze tak van bedrijf teerde voor deze categorie een kingsgroepen, terwijl toch de tu cijfers aantoonde, van fundament Hierbij becritiseerde hij de hoi akkerbouw monopolieprijzen va melkprijs, doch die de tuinbouw De uitkomsten, aldus de heerScher mer, waren in het afgelopen jaar zee uiteenlopend. De veilingomzetten ven vrijwel constant, doch daarbij] men niet uit 't oog verliezen, dat de tui bouw inmiddels weer een uitbreidin heeft ondergaan en dat de bedrijfsuit gaven behoorlijk zijn gestegen. De ui komsten van de vroege glasculture waren niet ongunstig, in de fruitsecto boekte men vooral in deze provin< bevredigende resultaten en voor bloembollenteelt waren deze bepat goed. De koude-grondcultuur mo< echter weer de klappen opvangen een belangrijk kwantum van de pt ducten is doorgedraaid. De situatie de grove tuinbouw besprekende we hij er op, dat de regering enerzijds bepaald areaal verlangt, dat ook mc lijkheid biedt tot export in tijden misoogst, terwijl zij anderzijds g maatregelen treft om zekerheid te ven in tijden van overproductie. D het ontbreken van belangrijke reser kunnen de tuinders zelf deze sch ken niet opvangen. Hierdoor wor, tuinders, die als zodanig geen best: meer kunnen vinden, naar de arl dersklasse overgeheveld, wat hem gewenst voorkwam. Hoewel de dri centrale landbouworganisaties bedrijf steun voorstaan, is men in deze no niet tot een resultaat gekomen en s constateerde, dat de verdeeldheid n steeds te groot is tot schade van tuinbouw in het algemeen. Voorts memoreerde hij, dat voortduring van de misère in de ko< streek van het Centraal Bure medewerking is te verwachten om deze iets te doen en dat een wa: borginstituut voor de tuinbouw in leven is geroepen, uitsluitend ten hoeve van de technische bedrijfsvei betering. Van het borgstellingsfonc voor de landbouw wordt in deze pre vincie nog te weinig gebruik gemaak Aan het slot van zijn rede betreurd hij de teruggang in het ledental va de organisatie, daar er voor de to( komst nog zoveel valt te doen. Na vaststelling van jaarverslag, ken ing en begroting werd een gr aantal voorstellen in behandeling nomen. Een voorstel van het bestui gecombineerd met een voorstel va de afd. Andijk om aan te dringen vereenvoudiging in de inning van loonbelasting en de premie-afdracl voor de sociale voorzieningen (het stuur meende, dat de heffing der ciale lasten door middel van één ze zou kunnen geschieden) vond al mren instemming. Een volgend voorstel om er bij hoofdbesturen op aan te dringen, bij de instelling van 't Landbouwscha de districtsbesturen niet geheel van kaart gaan, maakte de tangen los. Het was met name de heer Blo (Andijk), die tot dusverre nog ma. weinig resultaat van deze besture had gezien. Z.i. toonden de arbeider organisaties te weinig belangstellir en ook van boven af werd men w: aan zijn lot overgelaten. Hij hoopt dat bij de nieuwe organisatie hier verbetering zou komen. Nadat de he Vennik nog had medegedeeld, dat ell provincie volledige vrijheid zou kr: gen om in dit opzicht te behouden w zij heeft, ging men ook hiermede a cooord. Verkavelingsprobleme Het actuele probleem van de rui verkaveling kwam aan de orde bij ee Bestuursvoorstel om actie te gaan vo< een wijziging om grote herverkav ringen de rente over een langere te miJ? aan dertig jaren uit te smere omdat het vooral t.a.v. de eigenaa verhuurder niet verantwoord is o een generatie te belasten met de ko ten van een werk, dat aan vele gen raties voordelen zal bieden. nv' B^ldt ook voor gronden, die eroand met verplaatsing van bedr Y®" m,e) grote kosten geschikt wordi gemaakt voor de tuinbouw. De afd. Andijk wenste de stichting Kosten van bedrijfsgebouwen in de rinaneiéringsregeling te zien opgen omdat deze grote investering vereist. De tegenstand, welke de ve Kaveling ondervindt, zou door een ander aanmerkelijk worden verzwak „e,e? prachtig betoog gaf het b stuurslid Langereis zijn visie op de aak, waarbij hij een termijn van i+Y1" serohtvaardigd achtte. Het b t. ,r „stopd volkomen achter het stan pi nt-Andijk. dit.,punt bracht de heer Volke ged|jk) de stemmingsprocedu 1 sprake. Aan de hand van wat o ngs 0yer deze kwestie vanuit Dppki' polder in de Ver. Noort c„„„V en is geschreven, beplei JLHer' dat uitsluitend over de v< dip w? zou w°rden beslist door h< it nebben deelgenomen aan de ste tp, ?,n dat de thuisblijvers geen ft tot zullen zijn. j.,1e. heer Langereis was van oorde pm) Positie van de pachters in dt bezien'6 eens degelijk mocht word Nog vestigde de heer Blom (Andij aandacht op de aanschaffing v machinerieën, smalspoor e.d. welke I

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2