De beste ruil Paar millioen Engelsen komen naar onze zuivel kijken In Schotland komt een nieuw station voor atoomenergie De Fransen boeken successen in Indo-China Op tentoonstelling in Londen Luxemburg vrijwel zeker voor E.V.G. Europese Leger Géén Britse druk op Frankrijk De landbouwpolitiek in de V.S. Prijsdaling ten einde Bestemd voor industrie BaoDai naar Parijs Opnieuw atoomkanonnen naar Europa Stevens voor McCarthy's commissie Salarissen Rijkspersoneel herzien Oude Kaaswaag in Edam opnieuw in gebruik Dure dag voor supporter van Internationale E-- -bS. r Pim, Pam Pom en de graafmachine Grote belangstelling voor Fakkel Rallye Marjorie Jackson is in uitstekende vorm Voetbalprogramma voor Zondag 7 Maart MARGARET MALCOLM Wereldkampioenschap ski Ida Schop fer won de dames-afdaling Luister eens naar: Radioprogramma b DINSDAG 2 MAART 1954 (Van onze Haagse redacteur) "pOT de Nederlandse huisvrouwen is het wel doorgedrongen, dat de Nederlandse melk, de Nederlandse kaas en de Nederlandse boter een hoge voedingswaarde bezitten en dat zjj dus onze zuivedproducten in ruime mate aan haar man en haar kroost dienen voor te zetten. Ook de Engelse huismoeder kent de betekenis van de zuivel. Wat min der duidelijk is haar misschien, dat speciaal de uit Nederland afkomstige producten uitmunten door smaak '.1 kwaliteit. Daarom is het Nederlandse Zuivel Bureau, dat is het voorlichtings bureau voor melk en zuivelproduc ten, opgericht door de gezamenlijke organisaties op zuivelgebied, met het doel de afzet van zuivel in het bin nen- en buitenland te bevorderen, met een kraakzindelijke, moderne zui- velwinkel en een stand op de Ideal Home Exhibition, de enorme ten toonstelling, die op 2 Maart in Lon den haar poorten opent, aanwezig. Er zullen kaas, boter, gecondenseerde melk en melkpoeder geëxposeerd wor den. De Britse huisvrouwen zullen er de Hollandse kaas, in blokjes aange boden door meisjes in nationaal cos- tuum, kunnen proeven. Tevens is er gelegenheid kaas in een kleine hoe veelheid te kopen, opdat ook het ge hele gezin kan meeproeven en nooit anders meer dan Hollandse ka s wil gebruiken. Er gaat van deze stand ongetwijfeld De agendacommissie van het één- Kamerparlement van Luxemburg heeft gisteren een verslag uitgegeven, waar in het wetsontwerp ter bekrachtiging van de EVG wordt goedgekeurd. Het is nu zeker, dat het ontwerp een gemakkelijke meerderheid zal behalen, wanneer het voltallige huis van 52 le den tot stemming overgaat. De vijf le den van de commissie vertegenwoordi gen nl. alle partijen uitgezonderd de communistische partij. Naar traditie zal de stemming gehou den worden onmiddellijk na de stem ming door de Belgische Senaat, die binnen veertien dagen zal plaats vin den. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Anthony Eden, heeft giste ren verzekerd dat er geen druk op Frankrijk zal worden uitgeoefend om de BVG te bekrachtigen. De socialist Eric Fletcher had in het Lagerhuis nl. de hoop uitgesproken dat dit niet zou gebeuren. „Natuurlijk niet", was Edens antwoord „de Fransen hebben ons een aantal vragen gesteld en wij voeren besprekingen met hen. Als deze tot ge volg hebben, dat er meer toenadering tussen ons ontstaat, zal het gehele Huis dit verwelkomen". een uitstekende propaganda voor ons nationale product uit. De tentoonstel ling, die jaarlijks wordt gehouden, trekt telkenmale enkele millioenen bezoekers en vooral bezoeksters. Een bijzondere attractie in de Ne derlandse zuivelafdeling vormen dit keer zes bewegende poppen in natio naal costuum, vervaardigd in de werk plaatsen van Joop Geesinks Interna tionale Filmproductie Dollywood in Amsterdam. Zij zullen nog eens extrade aandacht vestigen op de voortreffelijkheid van het Nederland se zuivelproduct en dus bijdragen tot de bevordering van onze export. In Joop Geesinks werkplaatsen heeft men poppen vervaardigd, die de Nederlandse zuivelproducten zul len aanprijzen aan de Britse huis moeders, die de Ideal Home Exhi bition bezoeken. In zijn jaarverslag aan president Eisenhower deelt de Amerikaanse minister van Landbouw, E. Benson mede, dat in het afgelopen jaar een eind is gekomen aan een langdurige daling van de Amerikaanse prijzen van landbouwproducten. De minister zegt, dat in het afgelopen jaar een gezond, permanent agrarisch pro gramma is opgesteld, en dat er maatregelen zijn genomen ter aan passing van de landbouwproductie, die in en na de oorlog aanzienlijk is uitgebreid, aan de behoeften, die in vredestijd bestaan. De Amerikaanse landbouw moet volgens minister Benson streven naar uitbreiding van zijn markten in bin nen- en buitenland en de productie moet in overeenstemming worden gebracht met de te verwachten vraag. Rechtstreeks en zijdeling se steun van de prijzen moet word n toegepast, waar dit mogelijk is, om daling der prijzen tegen te gaan. J7NGELAND zal een nieuw groot sta tion voor de opwekking van atoom energie voor industriegebruik bouwen in Caithness, in het uiterste Noorden van Schotland, aldus heeft de minis ter voor Openbare Werken, Sir David Eccles, gisteren in het Lagerhuis medegedeeld. Het zal een soort „broedractor" hebben, die méér splijt baar materiaal produceert dan ver bruikt en turbines kan aandrijven voor de opwekking van een aanzien lijke hoeveelheid eiectriciteit. Er zullen ongeveer zeshonderd personen werken. Er zal een grote bolronde stalen beschutting rondom het sta tion worden gebouwd. Men zal zo spoedig mogelijk met de bouw van de nieuwe atoomfabriek beginnen. Frans-Vietnamese troepen hebben Zondag in de delta van de Rode Ri vier een Vietminh-bataljon van 500 man omsingeld en „uit de weg ge ruimd". Ook waren de zware wapens van het bataljon buitgemaakt. Het opperbevel meldde Maandag te vens, dat de 308 keurdivisie van de opstandelingen op voile terugtocht is in Noord-Laos na de volslagen misluk king van de poging om Loeang Pra- bang, de hoofdstad, in te nemen. De Franse luchtmacht bombardeerde en beschoot de divisie op haar terugtocht door het oerwoud ten Westen van de rivier De Namhoe naar haar bases in Tonkin. Volgens de piloten worden vele gewonden gedeeltelijk op draag baren, naar het Noorden gebracht. Van officiële Vietnamese zijde te Saigon is vernomen, dat het staats hoofd van Vietnam, Bao Dai, zich tij dens de Frans-Vietnamese onderhan delingen te Parijs naar Frankrijk zal begeven. Zijn vertrek is bepaald op 10 Maart. De Franse minister van Defensie, René Pleven, en de onderminister voor de Strijdkrachten, Pierre de Chevigne zijn gisteravond, na een verblijf van een maand in Indo-China, in Parijs te ruggekeerd. Pleven verklaarde onder meer: „Het is een onbetwistbaar feit, dat de tegenstander totnogtoe geen van zijn wezenlijke doelen heeft kunnen be reiken." OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1, telg. 5 behoud, 11 lied, IS kepi, 15 onzeker, 18 rotan, 20 lias, 21 lijk, 23 elan, 24 les, 26 sla, 27 ora. 28 et, 29 basta, 31 bod, 32 volt, 33 roep, 86 mot, 37 opera. 39 v.a., 40 duo, 41 ara, 42 sul, 4-3 alge, 45 kan, 47 spil, 48 todde, 50 intrige, 52 ein, 54 woon, 55 tjseter, 56 bits. Verticaal: 2. Elzas, 3 lies, 4 gek, 6 a.k„ 7 her, 8 opoe, 9 uitloop, 10 tollen, 12 del, 14 Anna, 16 niet, 17 rijst, 19 aard, 22 klare, 25 hal, 29 bot, 30 stork, 31 Eea, 32 voogdes, 34 ore, 35 ballet, 36 Mulo, 38 paai, 39 vuig, 40 dato, 42 spint, 44 Edie, 46 N.N.W., 47 S.R.O.I., 49 ent, 51 tob, 53 de. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Heuveltoppen rond de Kaap de Goede Hoop. 2. De Pilcomayo. 3. De En gelsman H. Mill (1714). 4. In Neder land; veenplas in Z.W.-Friesland. 5. Pseudoniem van de Nederlandse journalist jhr. S. F. van Oss. 6. Verbergt zijn achterlichaam in de lege schelp van een ander dier. 7. Brede tunnel onder de Hud- son-rivier; verbindt New-York-city met New-Yersey-city; drukke verkeersader, berekend op 3000 auto's per uur in elke richting. 8. Korea. 9. Thermosfles; D. vat heeft dubbel verzilverde wanden, waartussen luchtledig, ter verhindering van toetreding en uitstraling van warmte. 10. Kleine grot bij Pozzuoli (bij Na pels), waaruit koolzuur opstijgt. Het Amerikaanse ministerie van het Leger heeft gisteren bekend gemaakt, dat een derde batterij atoomkanonnen binnen enkele maanden naar Europa gezonden zal worden. Sir David verklaarde onder meer, dat de dag waarschijnlijk zal komen waarop de voorraad atoomwapens zo groot is, dat men er niet meer be hoeft te maken. De industriële toe passing zou dan ge\ eldige voordelen kunnen brengen. Binnen tien jaar zouden de kernreactors hun geld op brengen. Sir David Eccles deed zijn mede delingen bij de behandeling van een wetsontwerp, waarbij de verant woordelijkheid voor het onderzoek naar de kernenergie en de ontwikke ling er van overgaat op een onaf hankelijk lichaam, waarop het mi nisterie van bevoorrading toezicht -'al houden door middel van lord Salis bury. De regering zou tevens volle dige controle hebben op onderzoek, gericht op het maken van wapens. De minister verdedigde het ont werp in een verklaring, waarin hij onder meer zei, dat de regering door haar concentratie op het vervaardi gen van wapens minder aandacht zou besteden aan de ontwikkeling van de atoomenergie voor industriegebruik. Daarom was het beter, dat een onaf hankelijk lichaam er zich mee ?ou bezighouden. Het wetsontwerp is later in de twee de lezing (de beslissende phase) aan vaard. De stemverhouding was 244 voor en 266 tegen het ontwerp, een rege ringsmeerderheid van achttien stem men. Senator McCarthy heeft gisteren medegedeeld, dat de minister voor het Leger, Robert Stevens, Donderdag of Maandag voor zijn subcommissie van onderzoek naar on-Amerikaanse acti viteit zal verschijnen. De salarissen van de Rijksambtena ren hebben sinds 20 Februari enige wijziging ten goede ondergaan. Om te beginnen hebben ook zij de vijf pro cent verhoging ontvangen, die het per soneel der particuliere bedrijven is toe gekend. De vaklieden hebben daaren boven een extra verhoging van twee cent per uur gekregen. Dan is er een wijziging gekomen in de standglaatsaftrek, die neerkomt op een flinke verlaging van het percenta ge; bovendien wordt deze gebonden aan een limiet. De voorgaande „loon- ronden" en de Joekesgulden, die alle bij wijze van extra toelagen waren toe gekend, zijn thans in de bezoldiging opgenomen. Tenslotte is er een nieuwe regeling voor de kindertoelagen. De bedragen zijn verhoogd analoog met de kinderbijslagen in het vrije bedrijf; de maximumleeftijd voor niet-studerende kinderen is verlaagd van 18 tot 16 jaar, die voor studerende kinderen ver hoogd van 21 tot 27 jaar. Voor deze maatregelen is een overgangsperiode van een jaar vastgesteld. Ze gaan pas in op 1 Januari 1955. De oude Kaasweg te Edam zal deze maand weer in gebruik worden geno men. Een kaashandelaar in Edam, die eni ge tijd geleden volvette kaas als korst- loze staafjes in zilverpapier verpakt in de handel bracht, zal dit jaar in het Waaggebouw met zijn product een show-kaasmakerij instellen. Men ver wacht, dat deze kaasmarkt eveneens een trekpleister voor de toeristen zal worden. Het laatste verhaal van supporters lief en leed komt uit Livorno, waar Hannibal Ruggeri, een der vurigste „Tifosi" (aanhangers) van Internazio- nale uit Milaan, er 10.000 lire onder verwed had, dat Inter winnen zou van Florence, een andere candidaat voor de eerste plaats. De wedstrijd werd giste ren gespeeld en Hannibal, die naar het radioverslag luisterde, kon tot een mi nuut voor het einde hopen dat zijn ge liefde club zou winnen. Toen maakten de Florentijnen gelijk. Hannibal, razend van woede en teleurstelling, deed het raam wijd open en smeet zijn toestel op straat tussen de voorbijgangers, geluk kig zonder iemand te kwetsen. Maar daarmee was de kous niet af. Want zijn vrouw kwam opdagen en deed hem de heftigste verwijten. De ruzie liep zo hoog, dat de buren er zich mee be moeiden en door de verbolgen echtelie den als rechters werden aangewezen. Na enig beraad werd het volgende von nis geveld: Hannibal moet de 10.000 lire betalen van de verloren wedden schap en bovendien aan zijn vrouw een pracht van een nieuw radiotoestel cadeau doen dat ze juist de vorige dag in een etalage had bewonderd. De Roemeense Iliana Wagner heeft te Boekarest bij wedstrijden op een over dekte baan bij het hoogspringen 1.73 me ter bereikt. Deze afstand ligt twee centi meter boven het op naam van Fanny Blankers-Koen staande wereldrecord, maar zal uiteraard niet als nieuw record erkend kunnen worden, daar de presta tie niet in de open lucht tot stand is gebracht. Ee" bCtenldUOgepTrT6ch toeren oeoi. v - "oor® Uw verzwakte 9"lel. STi enkele weken voe.t U zich ah herboren. (Advertentie, Ing. Med.) 54. Brigadier Piet Pakkum was meteen één en al actie, toen hij Ka- reltje Kat had herkend onder zijn vermomming. En dat was alleen ge komen, doordat die domme Karei zich zo lelijk versproken had. Maar Piet Pakkum wist nog niet zeker of die andere gevangenisboef aan het tafel tje nu wel Billie was! „Wie bent U, mijnheer", brulde hij. Ja, hij brulde hard genoeg, maar niet zo hard, dat het opviel in de feestzaal. Iedereen brulde en zong en het hele gebeuren daar aan tafel van Billie en Karel- tje ging verloren in het algemeen ru moer. „Jij bent natuurlijk Billie", schreeuwde Piet Pakkum. „Van alle brutaliteiten is dit wel de ongehoord- ste.." Billie gaf zich geen moeite om Piet Pakkum van antwoord te dienen. Zwijgend bukte hij zich onder de tafel en greep daar iets, dat op de vloer scheen te liggen. Het was de graaf machine van professor Splitser. „Nu zullen jullie me niet meer ontsnap pen", brulde Piet Pakkum. Billie grijnsde maar eens, terwijl hij de ge heimzinnige graafmachine op de dans vloer richtte. Hij drukte op een knop en zachtjes begon het instrument te zoemen. Naar de RAC Zuid ons mededeelt zal de 6e internationale Fakkel Rallye dit jaar starten in Frankrijk, België en Nederland. Op Dinsdagavond 14 September zullen de deelnemers met tussenpauzen van een minuut vertrek ken van uit Reims, Luik en Tilburg voor de 500 km. lange route naar Diep pe en van daar volgens een gelijke route van ca. 200 km. naar de Franse badplaats Deauville, waar zij op 15 September in de middag zuilen arri veren. De route naar Deauville wordt tevoren aangegeven. Op 16 September wordt 's ochtends gezamelijk gestart voor de 1400 km lange gehime route naar de finish in Eindhoven, waar de deelnemers op 17 September in de vooravond worden verwacht. De totale lengte van de Fakkel Rallye is derhalve ruim 2100 km. Van de ander grote Rallye's onder scheidt de Fakkel Rallye zich door een lagere gemiddelde snelheid, een moeilijker te vinden route en daar door iets hogere eisen, die aan de kaartlezers worden gesteld. Nu de Fakkel Rallye zich meer aangepast heeft aan de andere internationale rit ten, blijkt er vooral in het buitenland meer belangstelling voor dit evene ment te bestaan. Marjorie Jackson is op het ogenblik in uitstekende vorm. Wist zij een week geleden zij het met gedeelte lijke wind in de rug te Gisborne 0.2 seconde onder het wereldrecord van Fanny BlankersKoen op de 200 yards te blijven, bij de te Perth ge houden Australische dameskampioen schappen won zij de finale van dit nummer in 24.2 seconde, een evenaring dus van de tijd, waarmee onze land genote op 29 Juni 1950 te Brescia het wereldrecord op haar naam bracht. Voor Zondag 7 Maart staan slechts enkele voetbalwedstrijden op het pro gramma in verband met de interland wedstrijd Nederland—Engelse ama teurs welke in het Feyenoord Stadion te Rotterdam wordt gespeeld. De wed strijden zijn: IA: LeeuwardenNEC. IB: GVAV—Vitesse, AGOW—Rig- tersbleek, EDOSneek. IC: BleyerheideWH '16, Longa NAC. 1D: Maurits—Willem n, Limburgia— Juliana. DOOR Nick stelde haar aan verschillende mensen voor als zijn vrouw, nam ge lukwens »i in ontvangst en gaf, desge vraagd lachend, toe, dat hun huwelijk al lang in de lucht had gehangen. Na tuurlijk wisten zij evengoed als Nick en Serena zelf dat het onwaar heid was, maar een onwaarheid, die niemand kon tegenspreken, 't Minst van allen Corinna, hoezeer de leugen in kwestie haar telkenmale ook hin derde. Plotseling wendde Nick zich tot Se rena en zei op geprikkelde toon: „Laat ons in vredesnaam zien, uit deze be renkuil te raken". De daad bij het woord voegend, baande hij zich niet al te zachtzinnig een weg door de babbe lende, rumoerige menigte. Vele hoof den keerden zich in hun richting en toen de deur achter hen dichtviel, hoorde Serena een schrille vrouwen stem zeggen: „Nu, ik hoop in 's he melsnaam, dat ze dolverliefd op hem is, want anders zou ze zijn gedrag moeilijk kunnen verontschuldigen. En dat zal toch nodig zijn. Het lijkt wel een brommende beer!" Serena keek snel naar Nick, maar hij liet niet blijken of hij het ook ge hoord had. Wel bleef hij vooruit dringen tot ze de straat hadden be reikt, waar Nick een taxi aanriep. Ter wijl hij de chauffeur het adres opgaf, wipte Serena in de auto voordat Nick haar had kunnen helpen. Ze zat in een hoek gedoken en hij in de andere hoek, zodat er een lege ruimte tussen hen bleefeen ruimte die méér bete kende dan het materiële feit alleen. Zwijgend reden ze naar de flat en zwijgend gingen ze de trap op. Boven gekomen, wierp Nick zich in een leun stoel en stak een sigaret aan. Zijn ge zicht stond verstoord; een verstoord heid des te erger omdat ze ten dele hem zelf gold. Anderdeels wist hij op perbest, dat een verklaring tussen hem en Serena nu onvermijdelijk was. Serena hem gadeslaande, wist het eveneens en ook hoezeer de door zijn schuld ontstane situatie Nick ergerde. Vreemd genoeg voelde ze zich er niet door ontroerd, noch medelijden met zichzelf of minachting voor hem. Het was, of deze avond alle gevoel in haar had gedood en van haar persoon slechts het holle omhulsel was overge bleven. „Nicksprak ze toonloos. „En?" vroeg hij, spijtig een schou der optrekkend. „O, wees niet bang, dat ik er een scène van zal maken", zei ze op zo kalme toon alsof het de keuze van een gerecht voor het middgmaal gold. „De kwestie is, dat ik moet weten! Dat be grijp je zelf wel, nietwaar?" Toen hij bleef zwijgen, ging ze na een poosje voort: „Nick, waarom ben je met me getrouwd?" Hij antwoordde nog altijd niet, zodat ze kalmpjes vervolgde: „Ja, ik geloof heus, dat ik het wel weet. Want, zie je, ik heb die verfrommelde krant ge vonden. die met de foto erinonder je schrijfbureau". „Je wilt zeggen, dat je het wist voor we vanavond uitgingen? vroeg hij, vol respect voor haar zelfbeheersing. dat denk ik weL Alleen hoopte espec „Ja, ik, dat het niet waar zou zijn. Maar ik begreep, dat, hoe dan ook, ik het ze ker zou weten, als ik jullie beiden samen had gezien. En dat heb ik nu". Nick bewoog zich onrustig in zijn stoel. Was ze maar woedend op hem afgestormd! Alles liever dan die rus tige, kalme stem, die eenvoudig feiten constateerde en de conclusie aan hem overliet! „Het spiit me, dat je het zo opvat, Serena", zei hij ongeduldig. „Wat is er tenslotte mee ëerbeurd?" „O, Nick!" Het was haar eerste woord van verwijt en het deed hem ineenkrimpen. „O, Nick. te trouwen met iemand die je niet lief had, alleen maar om Corinna Chale te tonen, hoe weinig haar huwelijk met meneer Mark Dalby je kon schelen! Alleen maar om je gezicht te redden". „Wel, alleNick stond op en be gon heen en weer te lopen. „Ja, ik neem aan, dat het zo voorgesteld niet erg mooi klinkt. Maar je weet Serena, dat ik je nooit overnu ja over liefde heb gesproken". „Neen, dat is waar", erkende ze en zei niet, dat voor haar zijn kussen als liefdesbetuigingen hadden gegolden wat hij opperbest had geweten. „Niet temin had ik gedacht, dat we iets had den om op voort te bouwen, in elk ge val vriendschap". „Nu, dat hebben we toch". Nick trachtte haar hand te grijpen, maar ze hield die achter zich. „We zijn altijd goede vrienden geweest en hebben sa men veel pret gehad. Waarom zou dat niet nog kunnen?" Serena vroeg zich af, of hij inder daad verblind was, dan wel moedwil lig zijn ogen voor de stand van zaken sloot. Misschien was deels het één, deels het ander het geval. Maar in dien dit zo was, kwam het er voor haar nog meer op aan, strikt eerlijk te zijn. „Als je me de waarheid had ver teldbegon ze en hield toen op. Zou ze dan met hem getrouwd zijn, uit liefde voor hem haar eigen trots om zijnentwil hebben opgeofferd? Ze wist het niet, al leek het haar nu, in dit noodlottig uur, wel toe, dat ze het zou hebben gedaan. Nick had echter blijk baar het tegendeel gedacht. Plotseling kleurde een felle blos haar wangen. Ja, hij had de waarheid verzwegen, omdat hij een weigering had gevreesd ter wijl hij, haar in onwetendheid latend, zeker was geweest van haar toestem ming. Toen hij zijn aanzoek deed, had ze hem om de reden gevraagd en haar hart kromp ineen bij de vernederen de herinnering aan zijn kus. O, hij had geweten, dat ze hem lief had! Er met voorbedachten rade op gespeculeerd.. Eensklaps kon Serena haar woede niet meer bedwingen. „Waar zie je me wel voor aan?" stoof ze met pijnlijk verwrongen ge zicht op. „Denk je soms, dat ik, omdat ik toevallig een boerendochter ben, iemand zoveel minder bevoorrecht dan jij, helemaal geen meisjestrots bezit? Hoe meen je, dat ik me vanavond heb gevoeld, toen je stond te liegen over een lange verloving tussen ons? Ze wisten allemaal, dat het een leugen wasen dat ik er mij toe had ge leend! OSerena verborg haar gezicht in de handen en Nick was ont steld over de storm, die hij had ont ketend. „Het spijt me", zei hij kleintjes, maar Serena, anders zo kalm, was nu inner lijk zo geschokt, dat ze geen medelij den had met zijn zwakheid. „Het spijt me!" riep ze uit. „Dat zegt een kind ook als het stout is ge weest! Ditoch wat geeft het nog om te praten! Je kunt het toch niet begrijpen en bovendien't is ge beurdZe wendde zich om, nam haar tasje en haar mantel. Haar ge baar was als een afscheid, maar Nick besefte dit blijkbaar niet of wilde het niet aanvaarden. (Wordt vervolgd.) De wereldkampioenschappen der alpine nummers werden Maandag te Aare ln Zweden voortgezet met de afdaling voor dames. Het parcours was 2000 meter lang en wees een hoogteverschil van 510 meter aan- Veertig deelneemsters verschenen aan de start. De weersomstandigheden waren fraai. Wereldkampioene werd do Zwitserse skiloopster Ida Schöpfer, dio het traject aflegde in de tijd van 1 min. 29,2 sec. De Oostenrijkse Trude Kiecker werd twee in 1 min. 29,3 sec. en do Frangaise Lucienne Schmidt eindigde ala derde in 1 min. 29,5 sec. De onderlingo verschillen waren dus miniem, wel een bewijs, hoe scherp de onderlinge concur rentie is geweest. VOLKSDANSEN IN CONCERT- VORM. Het Promenade-orkest onder leiding van Hugo de Groot speelt ze ons voor. We zouden niet graag willen beweren, dat het alle volksdansen zijn, die het pro gramma vermeldt. Vele, zoals die van Brahms en die van de diri gent zelf, hebben met de volks muziek niets gemeen, al kan men soms zeggen, dat ze op hetrhyth- me ervan geïnspireerd zijn. Grieg heeft het muzikale idioom van het Noorse volk tot het zijne ge maakt en daardoor de sfeer van zijn land kunnen benaderen, het zelfde geldt voor De Falla en de Spaanse muziek. Niettemin: als interpretatie zijn deze dansen vaak belangwekkend, als muziek altijd aangenaam om naar te luis teren. (Woensdag 20.15 over Hil versum I, 402 meter). UIT HET LEVEN VAN EEN VERVALSER, een sprookje voor grote mensen van Wolfgang Hil- desheimer, vertaald door Ab Cau- vern. Woensdag 20.45 over dezelf- de zendev), HET CONCERTGEBOUWORKEST meteen programma van Russi sche muziek. Eerst de ouverture Russian en Ludmilla, van Glinka, daarna het tweede vioolconcert van Prokof jef, een der moderne Russen. Van de composities, die deze musicus op zijn naam heeft staan, is dit een der best geslaag de. (Woensdag 20.20 over Hil versum II, 298 meter). WOENSDAG 3 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterstanden.) 10.00 Schooiradlo. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13-15. Tentoon stellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.48 „De weg omhoog", causerie. 14.0O* Voor de kinderen. 15.20 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.45 Jeugdconcert. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzeel Jeugduitzending Correspondentieclub o.L v. Regina Zwart, 18-00 Nieuws en com mentaar. 18.20 „Recht van spreken", cau serie. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Gevar. muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19-10 „Eenheid van belijden is geen waarborg voor eenheid van politiek Inzicht", cau serie. 19.25 Vara-varla. 19.30 Voor da jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20-15 Promenade-Orkest. 20.45 „Uit het leven van een Vervalser", hoor spel. 21.50 Cabaret, 22.15 „Kunstmatige reuzen",, causerie. 22.30 Piano-recital. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23-20—24.00 Gram.muzlek, HILVERSUM n, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9 00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „De boerin van Stavenisse", hoorspel. 12.00 Gram. 12.30 Land. en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 „Met Pit op pad", causerie. 13 20 Instr. Septet. 13.38 Gram. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. 18.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Militaire causerie. 1810 Gram. 18.15 Cello en orgel 18.30 „Spectrum v. h. Organisa tie- en Verenigingsleven", causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Gram. 19-30 Buitenlands over zicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouworkest en solist. 21.00 „Het iectuurwerk van de Protestantse kerken in Indonesië", causerie. 21.20 Zang. 21.40 Gram. 22.00 „Wat wordt het Internatio nale Damspel?", causerie. 22.15 Volks muziek. 22-45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-belrchten. 23.15—24.00 Kamerorkest en sol. \{ET WAS GISTERMC donk, het Zuidelijk 's Hertogenbosch gedu grijze sneeuw sloeg nee grijze straten. Van uitg patates frites-kramen u leven scheen als alle dl verfomfaaide en dooru zwierf als verdwaald u de zich nog afzijdig 1 uit van de uitspattingf het de beloftenvolle sti £)IE GRIJZE NATTE s ook op het weinig Provinciehuis in de sm waar gistermorgen wèl ei gebeurtenis plaats vond. namelijk een delegatie Holland, dus van bóven aan de „gouverneur" Brabant, de commissaris ningin, prof. dr J. E. di 18de-eeuws kussen aan, Brabantse leeuw, gedekt togshoed, in zachte tinter duurd. De Noordhollandse dele) uit de heren J. Posch, 1 van Oterleek en dijkgn Hoogheemraadschap van rende Sluizen in Kenni West-Friesland, J. Kooy nemend dijkgraaf, mr di secretaris van het Ho schap, J. W. Boersma, si de Vereniging van Nc Waterschappen, en mr d tema, burgemeester van In de Kamer van G vertelde de heer Posch De Quay, in wiens gez ook de griffier, de heer Rooij, bevond, een en ar geschiedenis van het in tiatief van Karei V tot men Hoogheemraadschap, gens toe te lichten, hot was gekomen, dit kussen den. Vorige zomer, aldu Posch, hadden de heer B twee kussens van histori ontdekt in de catalogus sterdamse veiling. Het droeg het wapen van de de Sluizen in Kenne: West-Friesland, op het ar Brabantse leeuw gebordui den als ondeelbaar gel hoewel zij oorspronkelijk lijk niet bij elkaar behi er voor de kussens ee voor de Verenigde Sta werd terstond besloten d zondere exemplaren voo te behouden en zij wen dracht van de Hooghe kocht. Burgemeester Wj later het initiatief om he de Brabantse leeuw als geste aan de commissaris ningin in Noord-Brabant den. Het kussen is waai komstig van de souverei Brabant van vóór 1795 gebruikt in deze raad, w Haag zetelde en waarv door de Prins van Or benoemd. Het kussen me van het Hoogheemraadsi moedelijk in de achttien een dijkgraaf geschonk thans door het Hoogb worden bewaard. De heer Posch zei, dal van het Hoogheemraadsc! heugd was over de aan kussens, juist in deze ti, Twee Haagse verte) moesten bloemenrekjes verkopen. Zij vonden h te laag en verduisterden opbrengst. Thans zitten zi De politie te Trier (W. heeft gecostumeerde ca; voor kinderen verboder gevaarlijk geacht voofr ontwikkeling van de jeug tier van een constructie Den Haag moest 375 vi troon naar het postkantoc mocht daartoe even ge van de bromfiets. De n postkantoor voorbij, stald nets en treinde naar Uti hij gepakt. Het geld was sonen zijn omgekomen en tig gewond bij een bran< phia (VS). Het vuur ve: huizen van drie etages. lange jongen in Den Haa öagen naar een zieken vervoerd, omdat een bc een stoeipartij vals was hem een oor had afgebet hrand in de personeelsaft hotel te Grossinger (VS) personen omgekomen en tig gewond. De gasten b brand niets gemerkt. r damse collectanten zijn omdat de opbrengst van bestemd voor de tbc-b hun eigen zakken verc honderden guldens zijn 2 President Eisenhower hen gegeven, dat in het leden van de commissie-! zittingen dezer commissi wonen. Tot dusverre he< vaak alleen verhoren a •Drie Haagse kinderen, oudst zeven jaar \yas, moeder van huis was, me Het resultaat was een 1 dat een schade van twe< den aanrichtte. Een bi kwam met enkele emir ramp. Een Amsterdam; bediende stal in de loo; maanden bij zijn werkg< zienlijke hoeveelheid ver delen. Toen hij poogde h de man te brengen, wer Ook zijn broer zit th; omdat men hem van me verdenkt.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2