s Nazaten van regenten-geslacht één dag in de stad terug Agenda eep M. MEIJER ZN Goedkope japon is ook in de provincie te krijgen Fred van Dam, een talentvol voordrachtskunstenaar B.K.L. vierde driejarig bestaan op feestelijke wijze Nieuw-Guinea aan het begin van revolutionnaire ontwikkeling LAATSTE NIEUWS Reünie tijdens de stadsfeesten zon eid. dat op ien. zon hen lijk. Sinds 1680 wonen er De Langes in Alkmaar Het begon in België JERSEY-PAKJES TWEKA Modetips van Hilckmann kreeg Oneerlijke soldaat 1 jaar Diefstallen in Overdekte Prof. Lindeboom spreekt voor Vrijz. Hervormden Minder gebaren en meer contrasten Accessoires dienen met zorg uitgezocht Hagedis in krokodillenvel als toetje Bloemwijk houdt bevrijdingsfeest ECONOMISCHE ZAKEN WERDEN BERECHT Tevreden NRV heeft al nieuwe plannen Bouw ambachtsschool voor Alkmaarse firma's Prijzen Staatsloterij De Vergeten Categorie en Jimmy DONDERDAG 4 MAART 1954 Jg CHOCOVAW 4 N.V. WEESf ITe' hef zing. j op andere idelaor inJich» .Tjonge, tjonge", een zaak, wat ij die talel gaan fiches gaan ko- bij je". Aan een lang stonden op- i tien fiches van laarmee bij zijn ng het roulette- Ie. Nicolaas Beets heeft in zijn Camera Obscura geschreven, dat wie door de Alkmaarse Langestraat liep, practisch overal op de naam bordjes de naam De Lange kon lezen. Na 1875 en vooral na de eeuw wisseling zijn die naambordjes verdwenen. Allereerst omdat de hui zen plaats moesten maken voor winkels, maar vooral omdat de De Langes de een na de ander de stad verlieten waar hun voorvaderen sinds onheugelijke tijden hadden gewoond. Deze zomer echter komen zij allen terug. Voor één dag. Waarschijnlijk op 24 Juli, doch in ieder geval op een datum na de aanvang van de stadsfeesten, zal er in Alk maar een familiereünie van de De Langes worden gehouden. Voorzover het familiecomité heeft kunnen nagaan zijn er nog 150 rechte afstam melingen van het oude geslacht in leven, die allen voor deze bijeen, komst zijn uitgenodigd. Niet iedereen zal komen omdat soms de leef tijd dit zal verhinderen en soms ook de band met Alkmaar niet zo sterk meer wordt gevoeld. Maar ongeveer vijftig leden van de familie hebben hun komst toegezegd en dit aantal zal zeker nog wel toenemen naarmate de reünie-datum nadert. De naam De Lange is in Alkmaar bekend sinds 1680 en als stamvader van het geslacht wordt een zekere Eartholomeus de Lange beschouwd, die in het plaatsje Belle vlak bij Mons (België) woonde. Zijn zoon Abraham zou de stichter worden van de Hol landse tak. Als Hugenoot moest hij wegens de godsdienstvervolgingen in 1580 de wijk nemen naar Nederland, waar hij zich in Delft vestigde, dat hem in 1597 officieel als poorter toe liet. Deze Abraham de Lange had een zoon Pieter, die als chirurgijn in dienst trad van de Verenigde Oostindische Compagnie en met een van de schepen naar Indië reisde. Daar bleek de han del hem dermate te trekken, dat hij zijn instrumenten ter zijde legde en koopman werd. Hij kwam in goede doen, doch stierf in den vreemde. Het is zijn zoon Pieter geweest, die zich omstreeks 1680 in Alkmaar ves tigde en de naam De Lange verbond aan die van het geslacht Stuyling, dat in Alkmaar eeuwenlang een zeer voor aanstaande positie innam". Een van de Stuylings, oud-burgemeester Evert Janszoon raakte nog tijdens het beleg van 1573 aan het hoofd gewond, zoals de geschiedschrijvers ons vertellen. De Stuylings waren een typische regen tenfamilie, die met mej. Stuyling later dus de huisvrouwe van Pieter de Lange zou zijn uitgestorven als laatstgenoemde de traditie niet had voortgezet. Immers zijn zoon Geldoph Stuyling de Lange en een onafzienbare rij nazaten hebben in de bijna drie eeuwen dat zij Alkmaarders waren vele functies bekleed in het bestuur en het maatschappelijke leven van de stad. Zij waren schepenen, burgemeesters, notarissen, advocaten en procureurs, polderbestuurders en bankiers. Het behoefde niemand te verwonde ren, dat men al die De Langes slechts kon onderscheiden door de voorletters of door bijnamen, die zeker niet zo hatelijk waren bedoeld als misschien soms mocht blijken. De De Langes waren integendeel zeer gezien in de stad. Niet om de belangrijke posities, die zij als notabelen bekleedden maar eerder nog .1 hun eenvoud en de vaak daadwerkelijke steun, die zij zonder daar ophef van te maken, hun stadgenoten boden. De eenvoud, die wij hier noemden laat zich wellicht het beste illustreren met een voorbeeld van mr A. P. H. de Lange, die het be stond om met twee verschillende schoenen rond te lopen. Zijn antwoord, als men hem vroeg waarom hij dat in vredesnaam deed, luidde onverander lijk: „Deze zitten me zo prettig". Kale drukte was hem volkomen vreemd en daarin verschilde hij in niets van zijn overige naamgenoten. De familie, die dus zo nauw en zo lang met Alkmaar was verbonden be gon weg te trekken toen de spoorweg verbindingen werden aangelegd. Ve len keerden na hun studie niet in Alk maar terug en vestigden zich elders. Dit heeft tot gevolg gehad, dat er nu nog slechts twee De Langes van dit geslacht in Alkmaar zijn overgeble ven, de neven: mr C. J. de Lange, no taris en mr G. A. de Lange, advocaat, in Alkmaar wonen verder mevrouw Degenaar-de Lange en mevrouw De Lange-Veenenbos. Voorts wonen in de onmiddellijke omgeving van Alk maar nog de heer M. A. de Lange en mevrouw De Lange-van Foreest te Heiloo en in Bergen de heer A. M. de Lange, alsmede enige kinderen. Alk maar heeft dus langzamerhand de na zaten van deze familie zien vertrek ken en eens zal waarschijnlijk de dag komen, waarop niet één van hen meer binnen de poorten woont van de stad, waarin zij toch zeker geschiedenis hebben gemaakt. Daarom is het stads feest een unieke gelegenheid om hen nog eenmaal aan Alkmaar te binden. Het programma van de reünie, die in Juli wordt gehouden en waarop velen voor het eerst met elkaar zullen ken nis maken, ziet er als volgt uit: 11 uur aankomst op verzamelpunt, en kennis making, 13 uur: gezamenlijke Hol landse koffiemaaltijd (waarschijnlijk in het fantasiestadje) 14-16 uur: wan deling door de stad, 16.15 uur: thee, 17.30 uur: ontbinding der reünie. Als sprekers zijn voor deze bijeenkomst gevraagd: mr C. J. de Lange als voor zitter van het algemeen familie-comité en mr G. A. de Lange, voorzitter van de Stichting „Alkmaar 700 jaar stad". bij koud weer de ideale dracht en andere fabrikaten vanaff S5*m Langestraat 3 Alkmaar (Advertentie, Ing. Med.) DONDERDAG HARMONIE THEATER, 8 u.: Gas licht (18 j.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: Louise- Lotte (14 j.) REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Staats vijand nr. 1 (a.l.) VICTORIA THEATER: 8 u.: Ave Maria (18 j.) GULDEN VLIES, 8 u.: Höofdstad- operette met Wiener Blut. WAPEN V. HEEMSKERK, 8 u.: Voor drachtsavond Ned. Heide Mij. VALKS LUNCHROOM, 8 uur: Psychom. seance. SOC. OUDEN VAN DAGEN, 8 uur: Fi'mavond Zonnestraal. STADHUIS, 2 u.: Raadsvergadering. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: De grote beslissing (18 j.). GEMEENTEHUIS, 7.30 u.: Raadsver gadering. VRIJDAG VICTORIA THEATER, 8 uur: De rode baret (14 jr). HARMONIE THEATER, 8 uur: Eve rything I have is yours (14 jr). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Raz zia in Triest (18 jr). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Dr Gerbrand (14 jr). GULDEN VLIES, 8 uur: Nederlandse Comedie met „De Grote Stilte". DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Mient C 13. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Donderdag 3.13 15.37 Vrijdag 4.02 16.14 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 3.18 15.42 21.18 9.42 Vrijdag 4.07 16.19 22.07 10.19 Onder het motto „Modetips" lanceert de Firma Hilckmann in Lunchroom Top deze week gedurende twee middagen zijn nieuwe voorjaars- en zomermodellen. De slagzin „Hilckmann, billijk man" werd hier met succes toegepast. We zagen alleen confectie in de goedkope prijsklasse, maar hieruit heeft de firma Hilckmann een goede keuze gedaan. Vele dames hebben nog het verkeerde idee, dat men naar de warenhuizen in de grote stad moet gaan om goedkoop terecht te kunnen. Dit nu is beslist niet het geval; het zijn dezelfde confectiefabrieken, die voor de grote steden als voor de provincie werken. Mevrouw Hilckmann, die voor het eerst een show leidde, kweet zich uitstekend van haar taak. Men kon merken, dat zij een grote dosis vakkennis heeft, wat heel prettig is bij het geven van inlichtingen, die nu eenmaal bij een show noodzakelijk zijn. Alleen was het jammer dat de prijskaartjes soms nog aan de modellen hingen (duidelijk zicht baar). De krijgsraad te velde West heeft gisterochtend de 'lienstplichtige sol daat J.V. veroordeeld tot een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting van het recht om bij de gewapende macht te dienen. V. was ten laste gelegd in de maan den Augustus, September en October 1953 te Alkmaar zich aan verschillen de diefstallen te hebben schuldig ge maakt. Hij zou een fototoestel, een zilveren sigarettenaansteker, vijf por- temonnaies tezamen inhoudende f 185, een zakmesje en een portefeuille met f 2.hebben gestolen. O.a. opereer de hij ook in de Alkmaarse Overdekte Bad- en zweminrichting. De auditeur-militair merkte op dat beklaagde, ondanks zijn jeugdige leef tijd, aardig op weg was een beroeps misdadiger te worden. Hij vond het erg dat V. in de meeste gevallen zijn kameraden had benadeeld, wier bezol diging toch al niet aan de hoge kant is. Daar zijn beoordeling ongunstig was, eiste hij een jaar en zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis, ontslag uit de militaire dienst, even wel zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger, majoor Bakker, schet ste de trieste jeugd van beklaagde, die hij een slachtoffer noemde van het milieu, waarin deze was opge groeid. De vereniging van Vrijzinnig Her vormden heeft prof. dr J. Lindeboom te Groningen bereid gevonden in de consistoriekamer van de Grote Kerk te spreken over het onderwerp „De Ned. Hervormde kerk nü". De bijeenkomst zal Maandagavond om 8 uur plaats vin den. Na afloop isc er gelegenheid tot gedachten wisseling. Men wordt verzocht zijn gezangen bundel mee te nemen. De heer Fred, van Dam, voordrachtskunstenaar te Amsterdam, heeft gisteravond in de kleine zaal van de „Harmonie" een talrijk gehoor meer dan 3 uren lang bezig gehouden met voordrachten uit werken van bekende en minder bekende, binnenlandse en buitenlandse auteurs; een programma van ernst en humor. Met grote belangstelling hebben de leden van het Nutsdepartement de heer Van Dam, die uit muntte door een perfecte tekstkennis, gevolgd en voor de fijnproevers was het aangenaam te constateren dal de zuivere uitspraak van de Ne derlandse taal, iets voor een voordrachtkunstenaar van elementair be lang, vrijwel constant op het vereiste peil bleef. Dit viel nog meer te appreciëren tijdens passages waarin het spreek tempo bijzonder hoog was en voorts op die momenten dat alle vermogens van de kunstenaar gemobiliseerd moesten worden om een dramatische uitbeel ding te verkrijgen. Toch moet het ons van het hart, dat de vordrachten, voor namelijk die van vóór de pauze, een geforceerd karakter hadden. De stem van de spreker was te weinig gemo duleerd en de contrasten in stemhoog- ten waren te gering om het rhythme van concentratievermeerdering en -vermindering van zijn gehoor op te vangen. Het is namelijk zeer vermoei end om gedurende lange tijd te luiste ren naar iemand die snel en daarbij te langdurig op eenzelfde toonhoogte spreekt. De declamator compenseerde deze belangrijke missing link door zijn voordrachten met gebarenspel en mi miek te steunen en hij had daarmede ook in zeker opzicht succes. Maar naar het ons voorkwam was zijn opvatting hier force majeure, 't Is juist dat in de beperking zich de meester toont en naar wij menen zal Fred van Dam slechts door grotere eenvoud en een betere confrontatie met de sfeer van de verhalen die hij voordraagt de nood zakelijke vorderingen maken op de weg naar het ideaal van deze zo hoge eisen stellende Kunst. De eerste ver telling die Van Dam aanbood was een simpel verhaal van de zee door Wil liam Jacobs dat „De Vredestichter" heette, wat onbeholpen van struc tuur en in zijn korte bestek daar door voor een aannemelijke voordracht minder geschikt. De spreekpauzes die Van dam hier inlaste waren dan ook wel degelijk noodzakelijk om zijn ge hoor te waarschuwen als er een nieu we handelingsfase in het verhaal was aangebroken. In het dramatische schetsje „Soapy" van de Amerikaan O'Henry had Van Dam naar onze smaak minder opge smukt moeten zijn. Mimiek en geba rentaal traden te veel op de voorgrond en de bondige stijlstructuur van deze story die een droog-komische vertol king vraagt, kwam daardoor niet tot haar recht. Hetzelfde moeten we zeg gen van „Het laatse lesuur" van Al- phonse Daudet. Ook hier vond Van Dam nog niet de juiste toon en beeldde hij met mimiek en gebaar uit wat hij met zijn vertéllen had moeten doen. Een voortreffelijke keus was „Een liefde" van Barbusse, een serie van vijf brieven die een man over een pe riode van 20 jaar ontvangt van de vrouw die hem verliet, maar op de dag, volgende op de scheiding, deze vijf brieven schreef en toen zelfmoord pleegde. Dit stuk, waarvan de „intri gue" naar een verbijsterende climax voert, werd door Van Dam zeer be heerst en daardoor overtuigend be handeld en liet dan ook niet na een diepe indruk te maken. De declamatie hiervan behoorde ongetwijfeld tot de hoogtepunten van deze avond. In de veeleisende „Rede van Marcus Antonius" uit het treurspel „Julius Caesar" van Shakespeare kwam Van Dam niet boven zichzelf uit. Furieus gesproken en gespeeld, wéér met die perfecte rolkennis, misten wij hier toch de kracht van de overtuiging, gevolg van een te kort timen" van rustpauzen, waarin bovendien nog de aandacht werd opgeëist door de vele „spelhandelingen". De slotvoordracht van Fred van Dam, „Flirt met Minerva" van dr P. Schroder maakte echter weer veel goed. Luchtig van toon, vol met leuke grollen en grappen en knap geschre ven, "toonde de kunstenaar zich hier veel meer in zijn element dan in het begin van zijn repertoire, waarmee wij overigens niet willen zeggen dat het dramatische en fijngevoelige hem niet zou liggen. Integendeel zelfsMaar voorlopig zal hij met het luchtiger genre beter weten om te springen dan met verhalen en fragmenten die een diepere doorleving vragen. De hoeden van Maison Wagenaar, de accessoires van Flandria en de tassen van City lederwaren, gaven de finishing touch. En hoewel het geen beroeps mannequins waren, die de modellen toonden, liepen en draaiden de dames rustig en keurig door het kleine zaaltje. Men kan ook van het goede te veel krijgen, dat oieek duiaenj,,, toen mevr. Hilckmann door het opnoemen van de vele prijzen der verschillende acces soires, de hoofdzaak nl. de prijs van japon en mantel enkele keren vergat op te noemen. Voor het publiek is zo'n opsomming van prijzen vermoeiend en onnodig. Bizonder aardig waren de eenvoudige katoenen jurken, die werkelijk mo dieuze details hadden, zoals geplisseer- de rokken en het opgekpipte lijfje, dat deze zomer zeer gewild zal zijn. Er waren goede tweed pakjes en mantels, goede modellen voor de zwaarüere figuren, waarbij vooral een donkergrijs japonnetje met roze bloempjes opviel. De sweet seventeen, hier vertegenwoordigd door een lief blondje, kan bij Hilckmann terecht voor leuke katoenen jurken in ruiten en stippen en voor vlotte mantelpakjes tegen lage prijzen. Alleen kunnen we niet aannemen, dat de teen-agers bij hun eenvoudige jurken zulke hoeden zouden opzetten. De jongedames van die leeftijd willen, als ze iets op hun bol zetten, een heel eenvoudig kapje of mutsje, maar weigeren zeer beslist de vrij opvallende hoofddeksels, die hier werden ggetoond. De allerliefste eenvoudige pillboxjes die bij de mantelpakjes voor de jonge vrouw werden gedragen deden het heel wat beter. Naar we vernamen is de Firma Hilck mann van plan deze „Modetips" in de toekomst te herhalen. Juist daarom is het zo belangrijk dat het publiek ook in het dragen van bijpassende acces soires goed wordt voorgelicht. Hendrinè. LI ET BEWAKINGS Korps Landmacht heeft gisteravond in het Gulden Vlies zijn driejarig bestaan gevierd met een bonte feestavond van een zodanig gehalte, dat men er ook rustig een zilveren jubileum mee had kunnen vieren. De hoogtepunten van het programma, dat was samengesteld door het theaterbureau „Invabu" te Rotterdam, waren ongetwijfeld het optreden van het mondorgeltrio „The Snapshots" en van het Hawaiïanensemble „De Mena Moeria Minstrels". „Wij hebben dikwijls een veel te mooie indruk van Nieuw-Guinea, dat twintig maal groter is dan Nederland, doch slechts een millioen inwoners telt en geheel is bedekt met oerwoud. Men heeft dit land niet ten onrechte een uitdaging genoemd. De exploratie staat voor enorme problemen. De openlegging is pas begonnen en daardoor is het niet langer meer een stuk vergeten aarde. Nieuw-Guinea en daar. mede ook Nederland gaat een nieuwe toekomst tegemoet." Zo sprak gisteravond de heer J. P. K. van Eeckhoud, oud-waarnemend gouver neur van Nieuw-Guinea, tijdens een goed bezochte culturele avond in het Wapen van Heemskerk, georganiseerd door de Koninklijke Ver- eniging „Oost en West". Niet alleen muzikaal waren de Snap shots voortreffelijk, maar ook door hun geperfectionneerde kolenshow maakten zij hun nummer tot een groot succes. Van de bekende Mena Moeria Minstrels zouden wij vooral de leider Rudy Wia- rata willen noemen, die een ware vir- tueoos op de electrische Hawaiian- guitaar is. Voorts was er. de kunstfluitiste Ans Petit, die gevoelig en niet onverdienste lijk floot in het genre van Ronny Ro- nalde, en wier charme vergoedde, wat haar een enkele maa] aan zuiverheid van toon ontbrak. De Wilianti's, twee jonge meisjes, die dc accordeon be speelden, waren muzikaal een genoe gen om naar te luisteren, maar zij moe ten nog leren haar nummers te „bren gen". De conferencier Joop Penning voldeed ons niet als conferencier, in welke hoedanigheid hij aan de zwakke kant was, maar zijn Franse chansons en vooral ook het door hem gezongen negerlied „Brother, can you spare a dime?" waren uitstekend. Tezamen met hem trad later op Leni van Lettow, die eveneens op verdienstelijke wijze en kele chansons en Nederlandse liedjes zong. Er straalde echter geen overdaad van vrouwelijke tederheid van haar uit Theo Waas bleek een voortreffelijke en onvermoeibare begeleider aan de piano. Na afloop van dit bonte programma, dat grote waardering vo' in de ge heel gevulde zaal. werd nog enkele uren gezellig gedanst op de muziek van Appie Dam's dansorkestje. Eén van de grote moeilijkheden, waarmede dit land worstelt, is het transportprobleem. De afstanden zijn er enorm en oorzaak van het feit, dat de bestuursinvloed nog lang niet over al is doorgedrongen. Over het gehele eiland loopt een centrale bergketen met 5000 meter hoge toppen, bedekt met een sneeuwlaag van 70 a 80 meter dik. Het zuidelijk deel van Nieuw- Guinea is zeer moerassig, doch ook in het Noorden, waar de Manbranorivier uitmondt, die daar 600 meter breed is, weet men nog niet hoe men deze streek in cultuur moet brengen. Er valt gemiddeld 3000 mm regen per jaar, een hoeveelheid, die zich in het Centraal gebergte verdubbelt en waar door er vrij veel rivieren zijn ont staan. Het is levensgevaarlijk zich in het altijd schemerdonkere oerwoud te begeven, dat reeds na tien meter van de rand af een patrouille volkomen aan het gezicht onttrekt. In dit on herbergzame land vordert een pa trouille slechts 750 meter per dag. De bevolking leeft nog voor een be- die met zgn. Papoeapaden zijn door sneden. De kleine dorpjes zijn twee a drie dagen gaans van elkaar verwij derd, een situatie, die veel vergt van het physieke vermogen van de dok ter, de bestuursambtenaar en de poli tieman. De voornaamste verbindingsmidde len zijn de twee Dakota's van de KLM en de Catalina-vliegboten van de Koninklijke Marine, die echter twee duizend gulden per uur declareert. Terwijl Australisch Nieuw-Guinea reeds honderd vliegvelden bezit, telt het Nederlandse deel er slechts vier. De bevolking left nog voor een be langrijk deel in de oertijd. In de na bijheid van de Wisselmeren kent men alleen nog maar stenen bijltjes, waar mede bomen tot prauwen worden uit gehold. Aan de hand van een reeks licht beelden liet de heer Van Eechoud zien, hoe de bevolking zich met slagtan den van varkens afschuwelijk toeta kelt. Als de neus niet wordt door boord, wordt dit lichaamsdeel soms grotendeels geamputeerd. Toch vreest de inlander de blanke, die van zijn vriendschap kan doen blijken door neer te hurken en zich dan eindeloos lang te laten betasten. In Biak heeft de zending in de laat ste dertig jaar uitstekend werk ver richt en een einde gemaakt aan de onderlinge moordpartijen. De gelaats trekken van de Papoea doen enigszins aan die van de Europese mens denken. Vele stammen in Zuid-Nieuw-Guinea schijnen een semietische inslag te hebben, waarvan men de herkomst echter niet weet. De buurtvereniging Bloemwijk, die gis teravond met de leöen van de reisclub een contactavond had belegd in Du Passage op het Scharloo zal op Zaterdag 8 Mei een bevrijdingsfeestavond houden waarvoor de toneelvereniging De Flierefluiters uit Landsmeer is uitgenodigd met het blijspel Drie mannen in de sneeuw, naar het ge lijknamige boek van Erich Kastner. Dit werd medegedeeld door de voorzitter, de heer C. Jonker, die voorts aankondigde, dat er op 17 Maart een onderlinge kla- verjaswedstrijd wordt gegeven en dat op 31 Maart de leden opnieuw bijeen zullen worden geroepen, ditmaal voor een rook- wedstrijd. De reisclub, zo werd besloten, gaat dit jaar naar'Rotterdam. Op Dinsdag 29 Juni reist het gezelschap via het Kopje en Noordwijk aan Zee naar Den Haag, waar een koffietafel wordt verstrekt en daarna zullen de bussen de Bloemwijkers afzetten bij het Groothandelsgebouw, waar op het dakterras 'de thee zal worden gebruikt. Natuurlijk staat er ook een haventocht op het programma. Op de terugweg wordt in Treslong te Hillegom het diner gebruikt, waarna de Alkmaarders een cabaretvoor stelling zullen bijwonen. De contact-avond van gisteren werd opgeluisterd door een mede-lid, de heer Johan Poot, die een causerie, verlucht met lichtbeelden, hield over een reis door België. Van de talrijke middenstanders en tuinders, die gisteren voor de econo mische politierechter mr P. Nolet te recht stonden waren er ook enkelen uit Alkmaar en omgeving. De heer A.J.V. uit Beemster werd, omdat hij een formulier in het be lang van de tuinbouwregistratie ni t tijdig ingevuld had opgestuurd veroor deeld tot een boete van f 20.of 5 dagen. J.v.R. uit Warmenhuizen, een krui denier- en melkslijter was ook in ta- ba-k gaan doen. Dat laatste was in zijn geval niet toelaatbaar geweest, reden waarom hem thans een boete van f 10.of 5 dagen werd opgelegd. Het te veel kweken van bloemen kwam vervolgens de bloementeler A.G. uit Koedijk te staan op f 30.of 6 dagen en de heer A.F.B. uit Oudorp op iets meer, namelijk f 75.of 25 dagen. De Alkmaarse kruidenier J.J.D.werd omdat, zijn vestigingspapieren niet in orde waren met een boete van f 25. of 10 dagen tot de orde geroepen. Epidemieën onder de bevolking zijn aan de orde van de dag. Met uitzon dering in gebieden, waar orde en ge zag zijn gevestigd, staat de primitieve Papoea hier machteloos tegenover. Nieuw-Guinea heeft een tekort aan vrouwen. Wie een vrouw wenst te trouwen moet er een andere voor in leveren, b.v. zijn zuster. Heeft de trouwlustige die niet, dan rooft hij de vrouw van zijn buren, hetgeen tot eeuwig over en weer terugkerende wraak aanleiding geeft en zelfs oor logen doet ontstaan. Daarom bevei ligt de Papoea zijn vrouwen in hoog in de bomen gelegen vrouwenverblij ven. Sago en geroosterde varkens vor men een gewild voedsel, doch een ha gedis, gedompeld in krokodillenvet, is een lekkernij. De spreker vertelde nog diverse bij zonderheden over het animistische ritueel der bevolking. In het Centraal gebergte moet een rouwende vrouw zich b.v. een vingerkoot laten afkap pen, terwijl elders de vrouwen zich verwonden en zich daarna met vuil insmeren. Waar de bevolking onder goede lei ding kwam te staan, heeft zij getoond iets te kunnen presteren. Zij doet dan in geen enkel opzicht voor de rassen van Indonesië onder. De Papoea bezit latent de capaciteit om straks als geestelijk volwassen burger mee te helpen aan de opbouw van zijn land, van welks economische mogelijkheden wij nog geen notie heb ben. Tot slot van de avond werd nog een korte, doch zeer interessante film van de Rijksvoorlichtingsdienst gepro jecteerd. In het jaarverslag van de secretaresse, mej. E. de Vries, dat gisteravond een van °e agendapunten vormde op de in Het Gulden Vlies gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Reisvereniging is met dankbaarheid gewag gemaakt van de voortreffelijke samenwerking tussen de culturele verenigingen in Alkmaar. Door deze samenwerking was het mogelijk tal van goede bijeenkomsten te beleggen en zal ook in de toekomst zeker met succes kunnen worden geijverd voor een nog hoger peil dan waarop deze avonden reeds staan. Het aantal leden van de af deling Alkmaar stemde eveneens tot vol doening. Het bedraagt thans 1226. Bij de aanvang van de vergadering had de nieuwe, hoewel nog niet officieel ge kozen voorzitter, de heer C. J. Mol de overleden voorzitter, de heer A. Sietsma en wijlen de heer A. van der Meulen, oud-bestuurslid, herdacht. De aftredende bestuursleden mej. E. de Vries en de heer J. C. C. Westmijze werden herkozen. Ook deze zomer zal de plaatselijke af deling enkele excursies organiseren, o.a. naar het bloemencorso in Lisse, de tunnel- werken in Velsen, de fabriek voor spoor wegrijtuigen Beynes te Beverwijk en Texel. Voordat het zover is zullen er nog enige interessante avonden worden be- lqgd. Op 10 Maart spreekt Simon be waard over Joegoslavië, op 27 Maart komt het kindercircus Elleboog twee voor stellingen geven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan Pro Juventute en op 5 Maart speelt hier het marionnetten- theater van Bert Brugman. Hij zal met zijn Caveleria Rusticana het geslaagde winterseizoen afsluiten. Heden heeft de gunning plaats ge had voor de bouw van een nieuwe am bachtsschool te Enkhuizen. Het werk werd opgedragen aan de laagste in- schrijfsters, namelijk het timmer- en metselwerk aan de firma Buur te Alkmaar voor een bedrag van f 278.201 en het schilderwerk aan de firma Vreeker, eveneens te Alkmaar, voor f 9944. HOOFDCOMMIES BENOEMD In de vacature, ontstaan door de be noeming van de heer B. H. de "Wit tot administrateur der Lichtbedrijven te Voorburg, hebben B. en W. benoemd tot hoofdcommies bij de gemeentelijke accountantsdienst alhier de heer Kraak te Beekbergen. P. Ongecorrigeerd In de 522e Staatsloterij, 4e klasse, 12e lijst, zijn vanmorgen de volgende prijzen gevallen: f 2000,— 2234 f 1500,— 15203 16172 19152 f 1000,— 5465 7912 9644 12758 19781 f 400,— 2141 3135 3328 3864 7094 8134 8367 10082 11660 13840 14053 14200 17555 19040 f 200,— 1452 1819 2100 2482 2579 3055 5732 6296 7039 8136 9029 10261 10599 10612 10664 12187 12300 12948 13348 13909 16144 18049 18072 18327 18510 19260. Wegens de grote hoeveelheid adver tenties is onze rubriek „De Vergeten Categorie" tot morgen blijven over staan. Hetzelfde geldt voor ons strip verhaal „Jimmy en de bende van Bolletje Bink"

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5