Kees Pellenaars heeft een loyaal aanbod gedaan Eerste Kamer keurde begroting van Financiën goed Basis voor vruchtdragende samenwerking is gelegd Amsterdam wordt eindpunt van tweede etappe Critiek op Polynorm-beleid Minister Beel beschikt over weinig fantasie De nieuwe koers van de KNWU „Mijn positie kan alleen maar sterker worden" Belgische oppositie stribbelt tegen Concordaat met Vaticaan toch aan de orde Rechtse meerderheid in Finland kleiner Krist A j ax) vervangt Van der Hoek Warschau-Berlijn-Praag voor amateurs DE RONDE VAN EUROPA Finish in Olympisch Stadion Japan binnen acht jaar herbewapend Vredestrein van Praag naar Berlijn Abbé Pierre in zijn „kaartenkamer „Legion of merit" voor generaal Hasselman Inbreker gegrepen in de Maasstad Carillon in Washington wordt opgesteld Eerste Kamer keurde de begroting van Binnenlandse Zaken goed Hoofdstad Amsterdam weer in het geding WOENSDAG 10 MAART 1954 (Van onze sportredacteur) £)E MEDEDELING van de sporlcommissie van de K.N.W.U., dat men met betrekking tot de buitenlandse ronden een geheel andere koers zou gaan varen, heeft Maandag in de kringen van de wielersportlief hebbers veel onrust gezaaid. Men vreesde dat met deze koerswijziging de onvolprezen ploegleider van de Nederlandse Tour de France-ploeg, Kees Pellenaars, aan de kant zou worden gezet, juist omdat Pellenaars in het zeer nabije verleden tal van moeilijkheden met de bestuurderen van ons wielrennersgilde heeft gehad. Direct na het bekend worden van de mededelingen van de K.N.W.U. stelden verscheidene sport journalisten zich met Pellenaars in verbinding. Men wilde weten hoe „De Pel" over deze nieuwe regelingen dacht en wat zijn houding zou zijn. Pellenaars hield zich, geheel tegen zijn gewoonte in, op de vlakte. Hij wilde eerst eens met de K.N.W.U. praten en direct daarna aan die sportjournalisten een interview toestaan. Een min of meer enthousiaste Pellenaars verscheen gisteravond op deze persconferentie; het onder houd met de sportcommissie had een bijzonder gunstig verloop gehad. yAN een koerswijziging van de K.N. W.U. met betrekking tot buiten landse ronden is in feite geen sprake. Er was geen koers, de K.N.W.U. hield zich angstvallig op een afstand. Andere inzichten als gevolg van bestuursmuta- ties hebben er toe geleid dat de K.N. W.U. het wonderlijke van deze ziens wijze heeft ingezien. Reeds geruime tijd geleden heeft Pellenaars er op aangedrongen dat de K.N.W.U. zelf leiding moest geven op dit gebied en hij heeft gistermiddag tijdens het on derhoud met de K.N.W.U. officials on omwonden laten blijken dat hij vol komen bereid is zijn volle medewer king te verlenen. John van Eek was, evenals de andere bestuursleden, zeer verheugd met deze loyale toezegging. [)OORDAT er net genoeg Kamer leden aanwezig waren om een stemming mogelijk te maken, is de toeleg der Belgische socialisten en liberalen om door wegblijven een nieuwe vertraging in het par lementaire werk te veroorzaken, mislukt. De aanwezige katholieken verwierpen een socialistisch voor stel, om de begrotingen voorrang te verlenen boven een voorstel tot goedkeuring van een concordaat met het Vaticaan over de kerke lijke hiërarchie in de Congo. Toen dus nu toch het concordaat weer in behandeling kwam, bepleitten de socialisten Van Acker en Spaak terugzending naar de commissie voor koloniale zaken. Zij meenden dat voortgezette behandeling slechts de bedoeling had, een nieuwe, niet uit sluitend uit' katholieke ministers be staande regering in moeilijkheden te brengen. Hun betoog veroorzaakte zo danige woordenwisselingen in de Ka mer, dat voorzitter Van Cauwelaert de zitting tot drie maal toe moest schor sen. Vandaag zou het concordaat op nieuw aan de orde komen. In de Senaat ging het vrij wat rusti ger toe. De minister van Defensie, ge neraal De Greeff, verdedigde daar het verdrag inzake het Europese leger. Hij heeft gewezen op de urgentie van dit verdrag. Rusland, zo zei hij, heeft reeds een staand leger van meer dan twee en een half millioen man en zal over twee jaar een voorraad water stofbommen hebben. Maar dan zijn pas de twaalf divisies van West-Duitsland beschikbaar, tezamen met de twintig van de andere Westeuropese landen. Bij de Finse verkiezingen hebben zich enige kleine verschuivingen voor gedaan, waardoor de meerderheid der rechtse partijen uiteindelijk iets klei ner is geworden. De sociaal-democra ten behaalden een zetel winst, de (communistische) volksdemocraten ble ven op hetzelfde aantal staan. De uit slag is: sociaal-democraten 54 (53 in 1951), boerenpartij 53 (51), volksdemo craten 43 (43), conservatieven 24 (28), Zweedse volkspartij 13 (15), Finse volkspartij 13 (10). De boerenpartij en de sociaal-democraten zijn onderhan delingen begonnen over een „rood groene" coalitie, waartoe ook andere partijen zullen worden uitgenodigd; de volksdemocraten blijven echter in de oppositie. De laatste maanden was een extra-parlementair kabinet aan het bewind, nadat in November een rege ring was gestruikeld over de econo mische politiek. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft de Japanse eerste minis- Josjida zich voorgenomen heeft te ma- aan Spanje in de loop van de reis, die Josplda zich voorgenomen heeft te ma ken naar Europa en de Verenigde Sta ten. Pellenaars heeft aangeboden ook dit jaar het leiderschap van de Tour de France-ploeg op zich te nemen, maar hij was van mening dat, wil men tot een goede samenwerking komen, aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan. De voorbereidingen voor de Tour de France en de wereldkampioen schappen op de weg zijn niet los van elkaar te denken. Pellenaars stelde daarom voor hem voor beide evene menten tot ploegleider te benoemen. Als voorwaarde heeft hij gesteld dat een dergelijke benoeming dan voor minimaal drie jaar zal zijn. Pellenaars heeft er geen bezwaar tegen dat de K.N.W.U. medezeggenschap wil hebben bij de samenstelling van de ploegen. Hij verwacht echter van de sportcom missie dat zij een open oog zal hebben voor de moeilijkheden welke zich bij het samenstellen kunnen voordoen en dat een eerste vereiste is een homo gene ploeg. „Als de KNWU op deze voorwaarden kan ingaan, wordt mijn positie als ploegleider alleen maar sterker. Als particulier had ik in feite maar niets over de jongens te vertellen. Nu de KNWU de buitenlandse ronden tot zich heeft getrokken staat, als er eens een onwillige renner is, een stok achter de deur in de vorm van een schorsing. QE K.N.W.U. officials waarmee Pelle naars deze voorwaarden heeft be sproken hebben zich niet kunnen uit spreken. Ook dit begreep Pellenaars zeer goed. „Ik heb er echter wel op aangedrongen om zo spoedig mogelijk een beslissing .te nemen, daar de voor bereidingen" reeds een aanvang "hebben genomen. Als de K.N.W.U. op de naar onze mening reële voorstellen van Pelle naars ingaat komt er met betrekking tot de Tour de France practisch geen verandering. De sportcommissie van de K.N.W.U. gaat de plaats innemen van Ru de Grood, voorgaande jaren vertrouwensman van Goddet in de Tour. Ook deze verandering is alleen ten gunste van ploegleider Pellenaars die op dit punt dus eveneens sterker komt te staan. Het enige bezwaar dat Pellenaars had tegen de nieuwe richt lijnen van de K.N.W.U. was de buiten landse waarnemer in belangrijke (bui tenlandse) wedstrijden. „Een buiten landse waarnemer kon er wellicht be lang bij hebben om een wrijving tus sen mij en de K.N.W.U. te veroorzaken. Dat kan alleen de prestaties van onze ploeg maar drukken en daarom zie ik liever, als er toch een waarnemer moet zijn, een Nederlander op die plaats. Ook voor dit argument hebben wij be grip. Wij kunnen alleen maar hopen dat. nu Pellenaars de deur wijd open heeft gezet voor een gezonde basis om tot zo gunstig mogelijke prestaties te komen, ook de K.N.W.U. begrip zal tonen. Gezien het prettige verloop dat de bespreking tussen K.N.W.U.-bestuur- ders en Pellenaars heeft gehad, ge loven wij wel dat men tot een over eenkomst zal komen. De Nederlandse bondsploeg, die van daag in Hütteldorf tegen Rapid, leider van de Oostenrijkse eérste klasse-com petitie, zal aantreden en de begeleiden de officials zijn Dinsdagmiddag te Wenen gearriveerd. Ter begroeting wa ren bestuursleden van de Oostenrijkse voetbalbond en van Rapid op het vliegveld aanwezig. Het elftal van Rapid zal pas kort voor de wedstrijd worden samengesteld. Indien Golobic en Körner hersteld zijn van hun lichte verwondingen zal de ploeg er waar schijnlijk als volgt uitzien: Zemann; Giesser en Golobic; Hanappi, Happel en Riegler; Halla, Körner, Dienst, Probst en Körner II. De spil Happel speelt vaak in terug getrokken positie. In de Nederlandse ploeg is Van der Hoek (Feyenoord) op de spilplaats vervangen door Krist (Ajax). Van der Hoek is wegens werkzaamheden ver hinderd. Naar wij vernemen heeft de K.N.W.U. besloten aan Nederlandse renners toe stemming te verlenen tot deelneming aan de wegwedstrijd WarschauBer lijnPraag voor amateurs. Met de sa menstelling van de Nederlandse ploeg, die uit zes man zal bestaan, is de heer A. Koopmans te Amsterdam gelast, en als'eerste gegadigden worden"T5aan de Groot en Piet van Heusden genoemd. De wedstrijd wordt van 217 Mei a.s. gehouden en gaat over 13 etappes, de totale afstand is ongeveer 2100 kilo meter. Het dagblad „France Soir" publi ceert bijzonderheden over de Ronde van Europa, welke in het bijzonder betrekking hebben op het gedeelte, dat door Nederland zal leiden. De heer J. de Montandon, administratief direc teur van het lichaam, dat deze ronde organiseert, is dezer dagen te Amster dam geweest om maatregelen te tref fen voor een goed verloop van de twee de etappe, welke op 22 September van Gent naar Amsterdam voert (de start is op 21 September te Parijs) en voor de derde etappe, welke van Amster dam over Eindhoven naar Namen zal leiden. In dit verband, aldus „France Soir" is een overeenkomst getekend tussen de heer De Montandon en de Nederlandse dagbladen „De Telegraaf" en „De Courant Nieuws van de Dag" te Amsterdam, waardoor de financiële en organisatorische opzet voor de aan komst en het vertrek van Amsterdam verzekerd is. De finish van de tweede etappe van Gent naar de hoofdstad zal in het Olympisch Stadion zijn. Het spreekt vanzelf, dat in het sta dion diverse maatregelen zullen moe ten worden getroffen om aan de zware eisen, welke aan een aankomst van een etappe in organisatorisch opzet worden gesteld, te voldoen. Want de moeilijk heden aan een aankomst verbonden zijn heel wat groter dan die, welke verband houden met het vertrek van renners, officials, journalisten, reclame wagens enz. Genoemde dagbladen en de directie van het Olympische Sta dion zullen de problemen van onder dak, ravitaillering, communicatiemid delen, doortocht in de hoofdstad enz. moeten oplossen, terwijl de heer De Montandon zelf de verantwoordelijk heid voor de etappe van de Nederland se grens naar Amsterdam en van die na de start te Amsterdam aan de Ne derlands-Belgische grens bij Eindho ven. De mogelijkheid is verder groot, Het Japanse kabinet heeft twee wetsontwerpen goedgekeurd, die er in voorzien dat Japan binnen acht jaar zal beschikken over eigen leger, vloot en luchtmacht. De ontwerpen, die nog door de volksvertegenwoordiging moe ten worden goedgekeurd, regelen ver der de instelling van generale staven voor de drie wapenen. dat de etappe AmsterdamNamen in twee gedeelten zal worden verreden, van Amsterdam naar Eindhoven en van Eindhoven naar Namen. Naar be kend zal de Ronde van Europa worden gereden van Parijs over Gent, Amster dam, Namen, Luxemburg, Stuttgart, Ausburg, Innsbruck, Vicenza, San Pel- legrino, Milaan, Lugano, Vevey naar Straatsburg, organisatorisch middel punt van de Raad van Europa, onder wiens auspiciën deze ronde plaats vindt. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld, dat de KNWU van een en an der op de hoogte is gesteld en dat in de Ronde van Europa fabrieksteams zullen rijden. Vertegenwoordigers van de Hon gaarse diplomatieke dienst en de Tsjechoslowaakse spoorwegen hebben de „vredestrein" in dienst gesteld, die de verbin ding tussen Berlijn en Praag zal onderhouden. De trein is zeer gerieflijk ingericht. Abbé Pierre, de Franse geestelijke die zich het lot van de daklozen heeft aangetrokken, ontving reeds tal van giften, uit de opbrengst waarvan hij tehuizen voor deze uitgestotenen wil doen bouwen. Voor lopig heeft hij met de bewijsstukken zijn kamer behangen. Luitenant-generaal B. R. P. F. Has selman, chef van de generale staf, heeft gisteren uit handen van de Amerikaan se ambassadeur, de heer Freeman Mat thews, een hoge Amerikaanse rader- scheiding ontvangen, de „Legion of merit" in de graad van „commander Deze onderscheiding is hem verleend voor de „buitengewone wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten bij de opbouw van het Nederlandse leger". De politie te Rotterdam heeft de 32-jarige zeeman J. R. uit Rotterdam aangehouden, die in de binnenstad acht inbraken heeft gepleegd. De buit bedroeg in totaal ongeveer twee dui zend gulden. In een warenhuis alleen ontvreemdde hij voor f 1500. Een sur veillerende agent hoorde 's nachts een plof en zag een gestalte, die hij ach terna ging. De man verstopte zich echter nog, maar dat mocht hem niet baten. Nederlandse technici zullen naar Amerika vliegen, om de opstelling van het Nederlandse carillon in het West Potomac-park in Washington te leiden. Het carillon, dat uit vijftig klok ken bestaat, is indertijd door Nederland aan Amerika gegeven als vriendschaps gift. Voorlopig zullen de klokken in een stalen geraamte opgehangen worden. (Van onze parlementaire redacteur) JJE MINISTER van Financiën, de heer v. d. Kieft, heeft nog enkele harde noten te kraken gekregen, alvorens de Eerst Kamer Dinsdagmiddag zijn begroting voor 1954 goedkeurde. Verleden week was men aan de openbare behandeling van de begroting van Financiën begonnen. De heren senatoren konden Dinsdag reageren op het antwoord, dat de minister en de staatssecretaris op hun rede voeringen in eerste termijn gegeven had. De heer Teulings van de K.V.P. maakte van deze gelegenheid tot repliek gebruik om de bewindsman duidelijk onder het oog te brengen, dat het gebeurde met Polynorm ettelijke millioe- nen van de Staat zijn in deze onderneming blijven zitten geen troetelkindje of een stokpaardje van de Kamer is, zoals de heer v, d. Kieft verondersteld had. Als de Kamer dat nodig vindt, moet zij inlichtingen aan de regering kun nen vragen, vooral in een geval als het onderhavige, waarin zij het haar toe komende recht van controle uitoefent, meende de heer Teulings, die voorts erkende, dat de verliezen door Poly. norm geleden zijn, vóórdat minister v. d. Kieft de portefeiulle van Finan ciën beheerde, maar desondanks de re gering verantwoordelijk stelde voor het ten aanzien van Polynorm gevoer de beleid. De Kamer heeft het recht te weten, hoe het verlies zo hoog kon op lopen, betoogde hij. De R.K. afgevaardigde was erover verwonderd, dat zoveel consideratie was betoond en hij vroeg, wat de uit spraak van de bewindsman betekende, dat tot „dusverre" geen garanties en credieten meer aan Polynorm ver leend zijn. Moeten we daaruit opma ken, dat in de toekomst dat voorne men weer kan bestaan? De heer Teu lings vond dat griezelig en gaf de mi nister de raad te proberen zo gauw mogelijk van Polynorm af te komen. Ook prof. Molenaar van de V.V.D. liet nogmaals een ernstige waarschu wing horen toch vooral de grootste voorzichtigheid te betrachten bij het steken van overheidsgeld in particu liere ondernemingen. QP DEZE AANVAL kon de heer v. d, Kieft het antwoord niet schuldig blijven. Hij erkende het recht van de Staten-Generaal na te gaan, hoe de re gering met het belastinggeld om springt. Wat de kwestie aangaat, of de regering onnodig risico op zich heeft genomen, herinnerde de minister aan de oprichting van de Herstelbank, wier taak het was credieten te ver strekken aan zaken, waarin particu lieren hun geld niet willen steken, in zaken dus, waarin enig risico zit, maar waarvan kan worden aangenomen, dat zij voor de opbouw van Nederland van belang zijn. Het was in het geval van Polynorm uiterst moeilijk uit te maken, aldus de minister, waar de grens van de be hoedzaamheid lag. De verliezen zijn in hoofdzaak veroórzaakt, doordat men geen continu-bedrijf kon vestigen. Als een order afgewerkt was, stond het bedrijf soms enige tijd nagenoeg leeg. Na de geleden verliezen is Polynorm in een positie gekomen, meende de be windsman, waarbij het de rentabiliteit in zich draagt. Daarom heeft de Staat enig respijt genomen bij het zich los maken van dit bedrijf. De regering probeert nu een redelijke koper te vin den. QIT WAS NIET de enige aanval op de bewindsman. De christelijk-histori- sche heer Pollema bleef betreuren, dat bij de verwerking van gronden door de Staat in het zogenaamde Buitenveld in Friesland niet de regelen in acht wa ren genomen, die de rechtsstaat ken merken. Ten aanzien van deze kwestie werd de heer v. d. Kieft scherp. Als een stem van afkeuring had moeten klinken, zo zeide hij, dan was het tegen de wijze, waarop om deze zaak rumoer gemaakt wordt. De heer Rauwerda in Friesland houdt persconferenties en voert agitatie met argumenten, die geheel oncontroleer baar zijn en op demagogische manier gebruikt worden, aldus de minister. De heer Rauwerda zal medewerken, als de regering precies doet, wat hij wil en als de regering een wegenplan laat maken door hem en zijn vrienden... De bewindsman meende, dat de re gering goed gehandeld heeft. QE STAATSSECRETARIS dr v.d. Berge, een aantal vragen op het ge bied van de belastingen beantwoorden de, zeide o.a. dat bij de omzetbelasting enige randgebieden voorkomen, waar in deze belasting onrechtvaardig werkt. De regering wil deze randgebieden laten afvallen en zal daartoe wetsont werpen indienen. In die randgebieden valt o.a. de om zetbelasting op voorwerpen, die ge maakt worden door sociale instellingen en die ten bate van deze inrichtingen verkocht worden. De aanslagen in de omzetbelasting voor de nog komende jaren van so ciale, culturele en liefdadige instellin gen zullen vernietigd worden. Dit be tekent, dat zij van heden af dus geen omzetbelasting meer zullen behoeven te betalen. Dat was een prettig geluid tot besluit van het debat. De Kamer keurde de begroting van Financiën zonder hoofdelijke stem ming goed. De fractie van de C.P.N. kreeg aantekening, dat zij tegen was. Ook de begrotingen van het Gemeen tefonds en van het Staatsmuntbedrijf voor 1954 verwierven zonder hoofde lijke stemming het fiat van de Kamer. Bij de eerste liet de C.P.N. eveneens aantekenen, dat zij tegen was. (Van onze parlementaire redacteur) HET ONTBREEKT de minister van Binnenlandse Zaken, professor Beel aan fantasie, zo komt ons voor. Daarvan gaf hij niet alleen blijk door de droge voorlezing van zijn ellenlange ambtelijke ver dediging van zijn begroting voor 1954, Dinsdagmiddag en Dinsdagavond in de Eerste Kamer, maar ook door de waarschuwing aan de burge meesters zich wat te matigen bij de officiële ontvangst van schoon heids-, bloemen- en andere koninginnen. Hij liet de burgervader de wijsheid zelf te beoordelen, wat in zijn ambt de waardigheid nog boog houdt, maar behield zich tegelijkertijd het recht voor om een burge meester, als deze zijn waardigheid in ernstige mate uit het oog ver liest, daar op te wijzen. QVER BURGEMEESTERS gesproken: het is met hun bezoldiging in een groot aantal gemeenten droevig gesteld. Terecht hadden verscheidene Kamer leden er over geklaagd. De minister verklaarde alles in het werk te zullen stellen om de nieuwe regeling voor salariëring op zo kort mogelijke ter mijn tot stand te brengen. Een toezegging dus voor de burge meesters! Daartegenover een afwij zing voor de zg. F 221'ers, de ambte naren, die gedurende de oorlog vol doende fout geweest zijn om hen geheel Interessant was het antwoord van professor Beel aan professor Gerretson over de kwestie van de hoofdstad des lands. Voor niemand is het aan twijfel onderhevig aldus de bewindsman dat in de periode 1813 tot 1815 Amster dam als de hoofdstad des lands werd aangemerkt. Volgens professor Gerret son was het een persoonlijke daad van- de vorst en niet de wil van de grote „men", dat Amsterdam formeel hoofd- of gedeeltelijk uit de pensioenrechten te ontzetten. Telkenjare wordt om het herstel van deze pensioenrechten ge vraagd. doch minister Beel betoogde dat er geen aanleiding voor de regering bestaat tot herziening van de toch al soepele regeling. stad werd. De vorst verklaarde dat in een beschikking. Professor Beel wist beter. Hij betwij felde of professor Gerretson wel de zorgvuldigheid had betracht bij de raadpleging van zijn bronnen, die een historicus past. In het rijksarchief bevindt zich een geschrift, volgens de bekende .„Hane- poten" duidelijk van de vorst afkom stig, met er bij een bijlage waarin dooi de vorst een passage is doorgestreept betrekking hebbend op Amsterdam Welke passage? De woorden „Als di hoofdstad". De minister wilde hier mede aantonen, dat er geen sprake i.' geweest van de wil van de souvereint vorst en van een beschikking. Professor Gerretson gaf zich bij d< replieken niet gewonnen en toonde aar dat wel degelijk van een souvereine be schikking van de vorst gesproken kan worden Maar de bewindsman hield vol da: zijn mededelingen berustten op de ori ginele stukken en waarin men blijkens een er op aangebrachte aan tekening de woorden „als de hoofd stad" heeft geschrapt. Jj)E FRIESE KWESTIE noemde de ■minister op dit ogenblik niet opper- tuun. Hij beval de Kamer aan er uit voeriger op terug te komen bij de be handeling van het wetsontwerp be treffende het gebruik van de Friese taal. Dat nam niet weg, dat hij profes sor Diepenhorst in overweging gaf zfjn zienswijze ten aanzien van de Friese kwestie te wijzigen. De Kamer verenigde zich zonder hoofdelijke stemming, doch met aante kening dat de fractie der CPN tegen was, met de begroting van Binnen landse Zaken. Ook de begrotingen van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, van het Provinciefonds en van het Staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf verwierven zonder hoofdelijke stem ming de goedkeuring van de Kamer.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3