Vliegtuig en raket nemen een belangrijke plaats in Japan viel Rusland aan... 1 Bandietenplaag in Engeland Adenauer vertrok uit Parijs Schoonheid van poppen met sprekende monden Technisch vernuft op Neurenbergse speelgoedbeurs Komische uittocht der dieren Londen betwist Chicago zijn plaats Elke dag staan de kranten er vol van Om de toekomst van Vietnam? Soedan heeft zijn eerste volksvertegenwoordiging West-Duitsland gaat de belastingen verlagen Japanse atoomgeleerden naar VS genodigd Noordkoreaanse leider in Zuid-Korea gegrepen Vijftig jaar geleden trilde de aardbol Geboorteuur van parool: „Azië voor de Aziaten" DONDERDAG 11 MAART 1954 KINDEREN spelen met raketten. Ongevaarlijk, V-X vliegt met lucht, water, hout of papier. Het kost niets en verschaft plezier!" Drommen bezoekers trekt de stand met deze annonce op de Neurenbergse speelgoedbeurs. Sensatie, zag men zeggen. Inderdaad, maar meer nog kan men er een verschijnsel van deze tijd in zien, nu de mens zich alsmaar beijvert om dit aardse te verlaten en hogere regionen op te zoeken. De jeugd heeft oren naar al dat geheimzinnige en daarom wordt aan die zucht naar het onbekende, reeds in de vorm van speelgoed, het volle pond ge. geven. Vandaar ook, dat op deze beurs vliegen met een grote V geschreven kan worden. In alle geledingen wtfrdt het gedemonstreerd: er zijn schroefvliegtuigen, zweefvliegtuigen, hefschroefvliegtuigen en raketten, zo ook parachutes, die naar beneden dwarrelen, wanneer een bepaald aantal meters afgelegd is. Al die mechanismen luisteren naar hun opdrachtgevers, maar soms bevestigen zij de regel door een uitzonde ring. Dat ondervond prof. dr Ludwig Erhard, de West- duitse minister van Economie, toen een raket wei gerde en de hoge functionaris, een gemoedelijk en geproportionneerd man, een koude douche kreeg. Met zijn zakdoek veegde hij lachend alle narigheid en tevens de aangeboden hulp weg (Van een speciale verslaggever) De schoonheid van het eigenlijke speelgoed vindt men elders. Zij komt gelukkig ook tot haar recht zij het, dat er minder ruchtbaarheid aan gegeven wordt. Zij prijst zich aan in de vele prachtige prenten- en sprookjesboeken uit Mainz, waarbij tekeningen en tekst zo uitstekend harmoniëren en tot het verbeeldingsvermogen van het kind spreken. Die schoonheid vinden we ook terug in de collecties poppen. Deze kleine mensjes leven. Niet alleen door hun mooie, bewegende ogen, hun wim pers. hun sprekende monden en ge golfde pruiken, maar ook door de tref fende kleurencombinaties in de kle ding. Frisse tinten, welke sterk con trasteren, nimmer geforceerd of te ge zocht zijn, daarentegen warm aandoen. Men heeft er mee bereikt, dat het kind in die poppen zijn eigen figuur weerspiegeld ziet, dat naar die kleine kameraden meer dan ooit zijn zorg en vriendschap uitgaan. Dat laatste heeft men ook willen realiseren in de om gang met de dieren. Zij zijn er in alle vormen weergegeven, zoveel mogelijk aan de werkelijkheid getoetst. Daarbij is tevens gedacht aan de mensen met een smalle beurs, al voeren de kostbare producten meer en meer de boventoon, wanneer het export betreft. Wel bijzonder kostbaar zijn de pop- penmeubeltjes in rococo-stijl, met de fraaie bewerkingen van het hout en de kleurrijke bekledingen van de stoeltjes. Daar steken de gewone keukentjes en andere interieuren wel sterk bij af, al zullen zij door de jeugd niet minder gewaardeerd worden. JNTUSSEN zijn er momenten, dat de vluchtige blik in heel dit sprookjes land van het speelgoed door een bij zondere stunt gevangen en geboeid wordt. Dat was bv. het geval, toen 'Wij tegen de „Horo Feriev-express" oplie pen. Wij hebben genoten van die kin derlijk-komische uittocht der dieren. Het geheel stond op rails en nam zo'n vijftien meter ruimte in beslag: een locomotief, twee bijwagens en daar achter een olifant, om de zaak op gang te houden. Een (onzichtbare) meneer drukt een knopje op een schakelbord in. De uitwerking is fantastisch. Heel het bonte gezelschap van dieren in natuurlijke grootte geraakt in be roering. De apen op de voorplecht met dp carnavalskop knikken en buigen, dat het een lieve lust is, terwijl er één een deuntje op de viool speelt en een ander voortdurend aan de bel trekt. Een gitzwarte kater met strik fungeert als schoorsteenveger, de pijp moet blij ven trekken In de bijwagens is het niet minder feest. Daar glunderen enige Tirolers, peuzelt Reynaart de vos een kippen boutje op en schenkt een varken edel nat van het Hofbrauhaus in voor een koe, die er blijkbaar meer van genilt dan ooit van het beste plukje gras. Tussen de bedrijven door helpen twee beren elkaar met instappen zij het tevergeefs terwijl de leeuw, veelal bezongen als de koning van het woud, maar hier vermoedelijk in functie als hoofdconducteur, de lakens uitdeelt; soms grommend, met ontblote tanden en nijdige blikken. De wolf wacht natuurlijk zijn kans af. hij besteedt tenminste alle zorg aan een vijftal smetteloos witte geitjes. De achterhoede mag er ook zijn; daaf zwiept de olifant zijn staart met een knaap van een achterlicht, terwijl hij beurtelings zijn machtige onderdanen heft en zijn slurf van links naar rechts en retour draait. Op de rug van de steunende kolos spelen enige aapjes mooi vieer J\'OG altijd spreekt de trein tot de ver beelding. Wie gezien heeft hoe ver Neurenberg aan deze romantische ge- Tennissen? Deze poppen kunnen alle bewegingen maken; ook met de vingertoppen Wolkenkrabberbouw volgens het systeem „logstix". Groot en klein hebben er plezier mee! dachten tegemoet gekomen is, kan slechts van bewondering vervuld zijn. Er zijn stands ingericht, welke tal van expresse-treinen laten rijden over tien tallen meters rails, door lange tunnels, over overwegen, al of niet gesloten, met knipperlichten en allerlei technische snufjes. Al die treinen rijden op tijd, verhogen of vertragen de snelheid, stoppen bij kunstig gebouwde stations, wanneer „de man bij de knopjes" dat maar wil. Ware kunststukken, waarbij de reis door het Schwaben-land wel de kroon spande. De auto's spelen eveneens een be langrijke rol in dit grote en grootse spel voor de kleinen. Zij verschijnen nu in de proef-arena's om hun deugde lijkheid of liever hun onbreekbaarheid te bewijzen, ondanks opgevoerde snel heid. Interessante resultaten zijn be reikt met de verschillende soorten ver lichting. De wagens worden „van de hand uit" bediend, zijn van alle ge makken voorzien en razen uren ach tereen over de weg. Wat wil men nog meer? Jeugdige fotografen hebben reeds kennis kunnen maken met een nieuwe Duitse camera, waarvan het beeld 3 X 4 cm is en waarmede momentopnamen mogelijk zijn. Daarmede wordt een goede zaak gediend. Niet echter met die beeldcamera'tjes, welke op deze beurs verhandeld werden en waarmede men allerlei „opnamen" kon zien, wel ke allerminst voor jongeren en even min voor ouderen van pas zijn Met de uit zichzelf lopende robots en de raket, waarin Michel, Uncle Sam, John Bull en Marianne heel eensgezind gezeten waren, voor ogen, namen wij afscheid. Een demonstratie van tech nisch kunnen, waarmede Neurenberg veel eer inlegt en de wereldmarkt ge diend is. JEDERE WERELDSTAD heeft een mis- dadigerswereld. Alleen al het feit van haar grootte en aantal inwoners begunstigt het onderduiken van men sen die het daglicht schuwen of reeds met de justitie in aanraking zijn ge komen. In Engeland komt daar nog bij het grote gemak, waarmee iemand zijn naam kan veranderen en door het ontbreken van een aanmeldings plicht zijn verblijfplaats geheim kan houden. Desondanks was Londen tot aan de tweede wereldoorlog verhou dingsgewijs de eerlijkste stad ter we reld: in de buitenwijken lieten de bewoners 's zomers onbezorgd hun huisdeuren open,de politie was en is ook thans nog ongewapend, behalve in speciale gevallen. In het verleden behoorden de zel den voorkomende bloedige misdaden meestal tot de categorie der misdaden uit jalouzie of hartstocht. De andere misdaden beperkten zich vroeger meestal tot enkele inbraken, oplichte rijen en zakkerollerijenhet werd pas een sensatie, als er bij wijze van uit zondering eens een groots opgezette zwendelaffaire werd ontdekt, zoals beursbedrog, vervalsing van aandelen of bankbiljetten, of iets dergelijks. Dit is sinds het einde van de tweede wereldoorlog blijkbaar grondig ver anderd: men kan nauwelijks meer een krant in kijken of men leest berichten over nauwkeurig voorbereide en met grote sluwheid en bruutheid uitgevoer de gewelddaden. Ze dragen bijna steeds het stempel van een georganiseerd bendewezen. In één enkel avondblad vonden we berichten over de sensa tionele moord op twee vrouwen uit betere kringen, een goed voorbereide inbraak in een horloge-groothandel, waarbij ongeveer 70.000 gulden werd buitgemaakt; de plundering van een magazijn van de NAAFI-cantines van de Britse bezettingstroepen in een dichtbewoonde wijk van Londen, (op brengst 30.000 gulden), de beroving van twee Londense postkantoren en ten slotte- een -goed voorbereide overval, op een door twee ervaren lieden be stuurde auto van de coöperatieve ver- bruiksvereniging, van de voorstad Ips wich, die ruim een kwart millioen gulden naar de bank moest brengen, waarbij de hele som verloren ging. Deze laatste misdaad geschiedde pre cies volgens het voorbeeld van een overval op een postauto in 1953, waar bij een geraffineerd optredende bende bijna 5 millioen gulden buitmaakte. Bij deze „balans van één dag" zijn niet meegeteld de alledaagse diefstal len van handtasjes, meestal verbonden met mishandeling van de eigenaresse en de gewone inbraken, vooral in zorg vuldig verkende huizen van welgestel de lieden, waarbij meestal juwelen, bontmantels enz. ter waarde van en kele duizenden of tienduizenden ver dwijnen. Evenmin de veelvuldige bru te gewelddaden en moorden, die na de oorlog geweldig, toegenomen zijn, maar die aan georganiseerde werkzaamhe den van benden zijn toe te schrijven. QOK in het parlement moeten de Post- en de Verkeersminister zich verdedigen tegen aanvallen der afge vaardigden wegens de steeds zeldzamer wordende opheldering van vele voorbe reide berovingen' van waardevolle transporten, die de staatskas verliezen van vele millioenen veroorzaken. De politie, die onder het gecompliceerde en tot in de puntjes ontwikkelde sy steem van Scotland Yard vroeger be kend stond als de beste en succesvol\te ter wereld, moet heftige verwijten in ontvangst nemen. Tegelijkertijd is deze gedwongen de salaris- en pensioenvoor zieningen van de agenten te verbete ren, daar de gangsters ook voor de eens gevreesde „bobby" niet meer bang zijn, hem neerschieten of met dolk en scheermes aanvallen, als hij ze in uit oefening van zijn plicht tracht staande te houden. Het is allengs duidelijk geworden, dat het Engelse misdadigerswezen veel geleerd heeft van zijn Amerikaanse voorbeelden. Misschien zelfs hierdoor geschoold en geleid wordt. Want de intensieve en onverbiddelijke jac op misdadigers, die onder leiding v. J. Edgar Hoover van het F.B.I., htc Federal Bureau of Investigation te Washington, sinds meer dan twintig jaar wordt gehouden, heeft vermoe delijk menige voormalige gangsters van Chicago de grond te heet gemaakt en gedwongen naar Europa te ver huizen. Of de invloed van de bioscoop bij deze onverkwikkelijke ontwikke ling inderdaad een rol speelt, zoals vaak beweerd wordt en waarbij spe ciaal de nadruk wordt gelegd op de indruk op jeugdige gemoederen, wil len we in het midden laten. Gangsters, die volgens een voorop gezet plan opereren, kennen toch wel alle trucs van hun „bedrijf" en de politiemethoden, die daartegen toege past worden. Ook zijn de trucs uit de films en detectiveromans in vergelij king met de werkelijkheid meestal te naïef om de jeugdige neiging tot na- apen te doen uitgroeien tot een suc- cesvolle strijd tegen de wet. Erger is het wegvallen van morele remmen bij nog onstandvastige jonge mensen, die een in de oorlog geleerde minachting voor menselijk leven en eigendom menen te kunnen voortzet ten. Verder ook de toenemende onver schilligheid tegenover straffen, die, vreemd genoeg, steeds lichter schijnen te worden. In Parijs vindt in de Salon d'Horloge de conferentie plaats tussen Vietnam-afgevaardigden en de Franse regering. Links de Franse afgevaardigden en rechts die van Vietnam. Sir Robert Howe, gouverneur-ge neraal van Soedan, heeft gisteren het nieuwe parlement van zijn land ge opend, het eerste vertegenwoordigende lichaam in de geschiedenis van dit gebied. De plechtigheid werd tien dagen geleden uitgesteld wegens de ernstige ongeregeldheden in Khar toem. Er waren thans uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen, die echter volkomen overbodig bleken. De opening werd door slechts weini gen bijgewoond. Er was niet veel ceremonieel. De verkiezing van dit parlement in Januari markeerde het begin van een periode van drie jaar, aan het eind waarvan Soedan zal moeten kiezen tussen volledige onafhankelijkheid en een unie met Egypte. De Westduitsè minister van Finan ciën, dr F. Schaeffer, heeft aan de Bondsdag belastinghervormingen voor gesteld, die ten doel hebben de in komstenbelasting, de vennootschapsbe lasting en andere belastingen te ver lagen, teneinde meer kapitaal beschik baar te krijgen voor investeringen op lange termijn. Verwacht wordt, dat de opbrengst der directe belastingen als gevolg van de beoogde verlagingen met ruim 3,5 milliard DM per jaar zullen dalen, doch dat de afschaffing van een aantal in dustriële subsidies de schatkist ruim een milliard DM zal opbrengen. Het Amerikaanse Congres heeft Ja panse atoomgeleerden uitgenodigd Amerikaanse kernsplitsings-installaties te bezoeken. Indien de geleerden de uitnodiging aanvaarden, zullen zij ook in staat worden gesteld de Nautilus, de eerste Amerikaanse onderzeeboot, die door atoomkracht wordt voortge dreven, te bezichtigen. Leden van de geheime dienst van het Zuidkoreaanse leger hebben de vooraanstaande communistische gue- rillaleider Nam To Boe, die in het Noordkoreaanse leger de rang van lui tenant-generaal bekleedt, gearresteerd. Met Nam To Boe zijn nog tien an dere communistische guerillaleiders in Zuid-Korea gevangen genomen. BEGIN MAART 1904 Voor Port Arthur, de grote Russische vesting en oorlogshaven in Azië, bulderen de kanonnen. Japan's jonge vloot onder leiding van ad miraal Togo omsingelt en blok keert de haven, terwijl Rusland's Oostazië-eskader machteloos en niet in staat zich te bewegen in de haven ligt en geen uitval waagt. Een snel Japans leger onder gene raal Nogi rukt te land tegen de vesting opde Russische bezetting onder generaal Stössel maakt zich gereed tot verdediging. In Korea zijn de Japanners geland en in bet „land van de morgenstond" dreu nen de marcherende schreden van eindeloze Japanse infanteriekolon- nes, klepperen de hoeven van de Japanse cavalerie en bereden ar tillerie. Veldmaarschalk Ojama rukt met zijn legers naar het noor den _tegen de Russen op, terwijl deze zich onder hun opperbevel hebber en minister van Oorlog, generaal Koeropatkin, langzaam in Mantsjoerije verzamelen. Gene raal Koeroki staat met zijn Japan ners (evenals generaal Mac Arthur 46 jaar later met zijn Amerikanen) vlak voor de rivier de Yaloe. \\/AT was er gebeur? Waarom stond Korea, het land van geweldige bergen en liefelijke dalen, in vlam men? Op 8 Februari 1904 had de Ja panse vloot onder Togo's bevel zonder formele oorlogsverklaring de Russische vloot in Port Arthur overvallen, de Russen gevoelige slagen toegebracht en hun haven hermetisch van de zee en de buitenwereld afgesloten. Het was het voorspel van Pearl Harbour, waar de Japanners eveneens zonder oor logsverklaring in 1941 de Amerikaan se Pacific-vloot overvielen en vernie tigden. Het was ook het voorspel voor de Japanse inval in China. Toen reeds heeft men kennis gemaakt met de Ja panse methode om een oorlog te be ginnen en men had er zich later op in kunnen stellen. De vlootoverval op Port Arthur was slechts de aanleiding tot de oorlog. De ware oorzaak was het Engels-Japanse verbond van 1902, waardoor de Japan ners de moed kregen van passieve af weer tot activiteit op het vasteland over te gaan. Ze wilden paal en perk stellen aan de Russische expansie drang in het Verre Oosten. Het offici ële twistobject tussen Russen en Ja panners was Korea, maar daarnaast en nog meer ging het om de invloed 111 H in Mantsjoerije. De Russische econo- menen militairen waren niet bereid om zich volgens het advies van graaf Witte tevreden te stellen met de Mantsjoerijse spoorwegen. Veeleer hadden ze plannen voor een expansie naar Korea. Vooral de Russische mi nister van Oorlog, Koeropatkin, pole miseerde voortdurend tegen Japan en verklaarde een Russische invasie in Japan als zeer wel mogelijk, hoewel hij militair alle maatregelen tegen het Westen, tegen Duitsland en Oosten- rijk-Hongarije, richtte en de trans- siberische spoorweg nog niet voltooid was. De Japanners voorkwamen de Rus sen op hun manier. Nu woedde er 2C maanden lang dezelfde verbitterde strijd om het bezit van het Koreaanse schiereiland, die vijftig jaar later de Amerikanen en de Chinezen uitvoch ten. Toentertijd namen de Japanners Korea als „invloedssfeer" en konden in 1910 tot openlijke annexatie van hel Koreaanse keizerrijk overgaan. Een definitieve beslissing in het Verre Oosten viel echter toen evenmin als ze thans gevallen is, want Rusland's ver tegenwoordiger bij de vredesonderhan delingen in September 1905 te Ports mouth, Graaf Witte, een bekwaam on derhandelaar en de „overwinnaar van Portsmouth" genoemd, ontfutselde de Japanners de bloedig veroverde lau werkrans van Mantsjoerije. Deze Russisch-Japanse oorlog van 1904/05 was het begin van een tijd perk. waarin wij thans leven en waar in Europa niet meer het middelpunt maar een deel van de wereld is. De gevolgen waren van beslissende bete kenis voor Europa. Rusland's neder laag in het Verre Oosten, schiep een van de belangrijkste voorwaarden voor het uitbreken van de Eerste Wereld oorlog en daarmede voor het begin van de grote strijd om de moderne gedaan te van Europa, die tot op heden niet beëindigd is. Want deze nederlaag had ten gevolge, dat Rusland zich van het Verre Oosten afkeerde en zich weed naar Europa toedraaide. Hoewel de Russen heel goed wisten, dat de Engelsen achter de Japannerh hadden gestaan, sloten ze in 1907 een verbond met hen, om via Berlijn en Wenen naar Constantinopel te kunnen marcheren. Het Engelse verbond met Japan was echter ook reeds daarom eengebeurtenis van grote geschied kundige betekenis voor de wereld, om dat de Britten hiermede hun eeuwen oude politiek van de „splendid isola tion" begonnen op te geven. Militair was de Russisch-Japanse oor log zelfs het directe voorspel van de Eerste Wereldoorlog. De ervaringen uit de grote zeeslag van Tsushima, waarbij de Russische Oostzeevloot na een avon tuurlijke tocht om de halve wereld onder Togo's kanonnen ten onder ging, waren voor Engeland aanleiding tot de bouw van de moderne „dreadnoughts", de slagschepen. Te lande daarentegen was de maandenlange strijd om Port Arthur met de eerste symptomen van de stellingenoorlog, met mijnen en handgranaten, met loopgraven, onder aardse gangen en massale verliezen het bloedige voorspel tot het drama van Verdun. En in de open veldslagen (bij Moekden en aan de Sjoha) toonden de Japanners ondanks buitengewone dap perheid en tactische bekwaamheid een strategische onbeweeglijkheid in hun leiding, die zich in de Chinees-Japan se oorlog zou herhalen en bevestigen. Het meest ingrijpende, hoewel niet door speciale gebeurtenissen in de politiek aan te tonen, was de psycho logische uitwerking van de Russisch- Japanse oorlog. Het feit, die hier een (in Aziatische ogen Europese) grote mogendheid verslagen werd door een Aziatisch land, dat pas 50 jaar geleden, door Westerse kanonnen gedwongen, in de moderne wereldpolitiek werd be trokken, verhoogde uitermate het zelf bewustzijn van de Aziatische volkeren en was een van de sterkste aansporin gen voor hun strijd tegen koloniale heerschappij en imperialisme, die het gezicht van de wereld zo aanzienlijk heeft veranderd en nog heden ver andert. Slechts kort was het bezoek dat de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer aan Parijs bracht om met minister Bidault de Saarkwestie te bespreken. Nog dezelfde dag reisde Adenauer door naar Griekenland. Dr Adenauer neemt hier afscheid van minister Bidault na de be spreking over de Saarkwestie.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7