MacCarthy en zijn staf zetten Stevens onder pressie Bidault in April naar Bonn? Moest dienstplichtige jurist worden bevoorrecht? Duitsland moetSaar opofferen voor aanvaarding EVG Jacques Fath naar Nederland Rustige oude dag Zaterdag 13 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 61 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vier vrouwen zijn één man te erg Plundering in hoofdstad Slager te Ursem na brand gearresteerd Koud weekeinde met Oostenwind WEERBERICHT Westerse Unie gaal Genève bespreken Straaljager vloog in brand Piloot na gebruik van schietstoel gewond Vietminh slaat beleg voor post in Tonkin Ook ijzeren divisie erbij Schermer Dansers naar Stuttgart Ook België keurt het EVG-verdrag goed Bakkerij-brand in Enschede Verre visserij krijgt subsidie Proeftijd van twee jaar Directeur „Ommelanden" liet Belgische auto in beslag nemen Shows op kasteel Oud-Wassenaar Prins Bernhard zou in Sabre vliegen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, TeL 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant» Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 \YrANNEER het waar is, wat een rapport van het Amerikaanse leger over een der medewerkers van MacCarthy schrijft, dan dreigt er een groot schandaal te ontstaan, dat de senator zelf niet onberoerd zal laten. Volgens dit rapport namelijk heeft Roy Colin, een der naaste medewerkers van de communistenjager, verklaard dat het met de mi nister voor het Leger, Stevens, en met het leger zelf „afgelopen zal zijn", wanneer David Schine, een andere helper van MacCarthy, die op het ogenblik in militaire dienst is, naar een basis overzee wordt gezonden. Colin heeft volgens het rapport van hoge legerfunctionarissen geëist, dat Schine een bevoorrechte positie zou krijgen. MacCarthy zelf zou op één avond driemaal hebben geprobeerd, van de legeradvocaat John Adams gedaan te krijgen, dat Schine na zijn basisopleiding in New Lork worden gelegerd. Schine zou hebben verzocht, tewerk te worden gesteld op het ministerie van Defensie te Washington. Mac- Carthy zou in zijn gesprekken met Adams hebben gezegd, dat Cohn de kranten een reeks artikelen zou laten publiceren over bevoorrechting in het leger in andere gevallen, wanneer hij (MacCarthy) zijn zin niet zou krijgen. Adams zou hierop hebben geantwoord, dat het leger aan critiek gewend was en hiertegen geen bezwaar had. Vier Amsterdamse vrouwen hebben gisteren terecht gestaan voor de recht bank te Amsterdam, omdat zij op 7 De cember in hechte samenwerking een zakenman uit het Zuiden, die in de hoofdstad goede zaken had gedaan en daarom de bloemetjes eens buiten zet te, in het café „La Paloma" op de Nieuwedijk ettelijke duizenden guldens lichter zouden hebben gemaakt. De officier van Justitie eiste tegen ver dachte M. R. A. B.-B., beter bekend als „Roosje", een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. Zij zou een bank biljet van duizend gulden, dat aan de vrolijk gestemde zakenman toebehoor de, van het buffet hebben doen ver dwijnen. Tegen de tweede verdachte, A. M. E. B.-S., bijgenaamd „Dikke Bep", eiste de officier een jaar en twee maanden met aftrek. Dikke Bep zou zich intiem met de zakenman hebben bezig gehouden en daarbij drieduizend gulden uit zijn portefeuille hebben doen verdwijnen. Zij was reeds drie maal veroordeeld. Tegen de spoeljuf- frouw J. H„ die volgens haar eigen zeggen „op onverklaarbare wijze" in het bezit van duizend gulden was ge komen, werd vier maanden geëist. Tegen de vierde verdachte, de buffet juffrouw A. M. L„ vroeg de officier vrijspraak van de tenlastegelegde me deplichtigheid. De uitspraak volgt op 26 Maart. (Eigen bericht) De slager F. K. te Ursem, in wiens ten dele nieuwe slagerij Donderdag avond een felle brand heeft gewoed, waardoor het perceel voor het grootste deel een prooi der vlammen werd, is door de Rijkspolitie gearresteerd en ingesloten. Hij wordt verdacht van brandstichting. De Rijkspolitie heeft de zaak nog in onderzoek. tiet koude water van het Usel- meer, hier en daar nog vermengd, met ijs, speelde gisteren ons weer parten. De Oostenwind hield de temperatuur aan de lage kant. Werd hier 7 a 8 gr. Celsius ge meten, verder in het Zuiden steeg de temperatuur nog weer tot boven de tien graden Celsius. De mist en lage wolkenvelden die van Duitsland gisteren a.1 over Oronmgen en friesland dreven, bereikten gisteravond Noord-Hol land. Dit betekent meteen dat het zachte en zonnige voorjaars weer voorlopig van de baan is. De krachtige Oostenwind voert koude lucht aan met temperaturen om het vriespunt. Dit koude weer zal ook morgen nog aan houden. 's Nachts kan de tem peratuur zelfs tot beneden het vriespunt dalen. Kans op zon is er niet veel, zodat het ook over dag een koud weekeinde zal wor den dat ook meer weg zal heb ben van de winter dan van het voorjaar, waar wij de laatste dagen juist de smaak van kregen. Weersverwachting tot morgen avond: AANHOUDEND KOUD WEER Matige tot krachtige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met voorna melijk in het Zuiden van het land enkele opklaringen. Koud en overwegend droog weer. Zondag: Zon op 6.59, onder 18.41 Maan op 13.17, onder 4.53 Maandag: Zon op 6.56, onder 18.43 Maan op 14.32, onder 5.17 "J"OT ZOVER de feiten, zoals die in het rapport zijn opgenomen. Uiter aard is er een storm tegen de senator en zijn medewerkers opgestoken. Reeds heeft de republikeinse senator Potter gezegd, dat Cohn onmiddellijk zou moeten worden ontslagen, indien het rapport van het leger juist mocht blij ken te zijn. MacCarthy heeft in een persconferen tie verklaard, dat hij er niet aan denkt Cohn ontslaan. Nadrukkelijk ont kende hij de juistheid van het rapport; hij kwalificeerde het als ..chantage" en zei, dat het was gepubliceerd omdat andere pogingen omhem tot een be paalde beslissing te dwingen hadden gefaald. Volgens de senator had minister Ste vens hem er op deze wijze toe willen brengen, zijn onderzoek tegen het le ger te staken en zijn aanvallen op lucht macht en vloot te richten. Op MacCar- thv's repliek, dat daarvoor geen reden was, zou zijn geantwoord, dat er vol doende onzuiverheid zou zijn te vinden en dat het leger wel voor de nodige aanwijzingen zou zorgen. MacCarthy heeft voorts doen door schemeren, dat John Adams, de advo caat van het leger, corrupt zou zijn. Hij zeide tenslotte, een telegram aan minister Stevens te hebben gezonden, waarin hij hem verzocht de pers mede te delen, dat „toen wij de benoeming van Schine op een officierspost be spraken", hij, MacCarhty er op had aangedrongen, de jongeman als iedere andere dienstplichtige te behandelen. Wel was met Stevens besproken, welk soort werk Schine het best zou kun nen verrichten. Tenslotte nog een enkele pikante bij zonderheid. Cohn is een jonge jurist, die de openbare aanklager ter zijde heeft gestaan in het proces tegen het wegens atoomspionnage terechtgestelde echtpaar Rosenberg. Hij is luitenant in de nationale garde en moet in die func tie in Juni voor herhalingsoefeningen opkomen. Als garnizoensplaats is hem !''mn Kilmer in New Yersey aangewe zen. Dit kamp staat onder bevel van brigade-generaal Zwicker, die korte lings door MacCarthy in een eenmans- zitting met gesloten deuren onbehoor lijk zou zijn behandeld. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, heeft gezegd, dat Eisen hower uit de bladen kennis heeft ge nomen van de zaak-Schine maar er zich niet over uit wil laten. Vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Lu xemburg, de vijf landen dus van het Pact van Brussel, zullen Maandag in Londen bijeenkomen om te bespreken welke tactiek zij zullen volgen op de Geneefse conferentie over Korea en Indo-China. Al deze landen behalve Luxemburg zullen waarschijnlijk op de besprekingen over Korea vertegen woordigd zijn. Te Londen zal waar schijnlijk niet over Indo-Ghina worden gesproken, daar slechts. Engeland en Frankrijk hierover in Genève zullen meepraten. De Nederlandse regering heeft be sloten de uitnodiging te aanvaarden tot bijwoning van de te Genève te houden politieke conferentie over het Koreaanse vraagstuk. Het herstel van de paus gaat geleide lijk voort. Gistermorgen omstreeks 10.15 uur is op de vliegbasis Eindhoven een Thun- derjet straaljager, bestuurd door de 22-jarige sergeant vlieger W. Meyer uit SHedrecht, direct na de start in brand geraakt. Het toestel bevond zich op te ge ringe hoogte om de vlieger een kans te geven op een goede landing door gebruikmaking van de schietstoel. Voor het maken van een landing verkeerde de Thunderjet in een ongun stige positie ten opzichte van het veld. De sergeant Meyer deelde aan de ver keerstoren mee dat hij zou trachten op een open terrein een noodlanding te maken. Dit lukte hem op een veld drie km ten Westen van de vliegbasis waar het brandende toestel tot stil stand kwam. Onmiddellijk daarna ver liet de vlieger de brandende straal jager per schietstoel. Hij liep daarbij vermoedelijk een hersenschudding op HET IS niet onmogelijk, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, begin April een bezoek aan de Westduitse Bonds kanselier, dr Adenauer zal brengen, teneinde het gesprek over de Saar voort te zetten. De Franse regering meent namelijk, dat overeenstem ming op dit punt een voorwaarde is voor de indiening van het EVG- verdrag bij het Franse parlement. Is liet niet mogelijk tot een accoord te komen, dan zullen, zo is door Gerstenmaier, de voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Westduitse Bondsdag, de landen van de Kolen- en Staalgemeenschap samen met Engeland en Amerika een conferentie over de Saar houden. "pE PARIJS heeft men geruime tijd in de mening verkeerd, dat Bidault en Adenauer hun gesprek zouden voort zetten op de zitting van de raad van ministers v. d. Kolen- en Staalgemeen schap, welke tegen het eind van deze maand te Brussel wordt gehouden. De ze vergadering zal echter nog enige tijd worden uitgesteld, zo verluidt thans in Parijs, omdat Nederland haar voorbarig acht en omdat België en Frankrijk de problemen aangaande de EVG nog niet hebben opgelost. De poli tieke aspecten van een verenigd Euro pa zouden te Brussel aan de orde wor den gesteld. Hoewel te Parijs wordt volgehouden, dat het Franse, aan Adenauer over handigde memorandum over de Saar- kwestie uitsluitend een samenvatting was van het plan-Van der Goes van Naters, blijkt toch wel uit berichten uit Bonn, dat er voorwaarden in zijn opgenomen geweest, die de Duitse staatslieden zwaar op de maag liggen. Eén ingrijpende wijziging heeft Parijs trouwens wel genoemd: De Europese commissaris voor het Saargebied zou volledig stemrecht moeten hebben in de Kolen- en Staalgemeenschap, de Politieke Gemeenschap en de Defensie gemeenschap. Dat zou dus de erken ning van de volledige afscheiding van de Saar van Duitsland moeten inhou den. Het ziet er naar uit, dat deze erken ning de voorwaarde is, waarop de Franse regering de Europese Verdedi gingsgemeenschap bij de Nationale Vergadering ter bekrachtiging wil voordragen. De Duitse Bondsdag zou dus voor de vraag komen te staan, of hij de EVG wil laten stranden op de Saarkwestie. Adenauer zal deze vraag stellig ontkennend beantwoorden, maar het parlement zal hem hierin slechts kunnen volgen, wanneer Frankrijk de Verdedigingsgemeenschap inderdaad goedkeurt. Vietminh-strijdkrachten van naar schatting dertigduizend man sterk be ginnen op het ogenblik de Franse post Dien Bien Phoe, in de bergen van Zuid- Tonkin in te s'uitcn. Vermoedelijk be vindt zich bij deze macht de beruchte „ijzeren divisie", die kortelings tot in de omgeving van de residentie Loeang Prabang in Laos oprukte en daarna plotseling verdween. In de omgeving van Dien Bien Phoe wordt hevig gevochten. Geschut van de Vietminh heeft het vliegveld van de post onder vuur genomen. Men acht het mogelijk, dat de opperbevelhebber van de Vietminh, generaal Giap. het Franse bolwerk nog vóór het eind van de maand zal laten aanvallen. Het mo reel van de belegeraars wordt echter laag aangeslagen; velen hunner zou den ziek zijn. In de omgeving van Dien Bien Phoe begint een nieuwe, door de Vietminh aangelegde bevoorradings- weg naar China. Onder auspiciën van de Landelijke Federatie van Folkloristische groepen in Nederland zullen vijf verenigingen op 15 en 16 Mei deelnemen aan een groot internationaal folkloristisch fes tival te Stuttgart. Uitgezonden worden de Westfriese dansgroep „De Schermer Dansers" uit Stompetoren, een Friese dansgroep uit Leeuwarden, een dans groep uit Boekelo nabij Enschede, ven- delzwaaiers der Deldense schutterver- oniging en een folkloristische boeren- kapel uit Hengelo. ]^A DE Belgische Kamer van Afge vaardigden heeft ook thans de Se naat het verdrag inzake de Europese Verdedigingsgemeenschap goedgekeurd. Hij deed dit met 125 tegen 40 stemmen bij twee onthoudingen, nadat een soci alistisch voorstel om de stemming uit te stellen was verworpen met 121 tegen 42 stemmen bij vier onthoudingen. Bel gië is hiermede het tweede land, dat het EVG-verdrag aanvaardt. Uit de Waal bij Nijmegen is Woensdag het lijk van een man opgevist Het was verward in scheepstouwen. Dit stoffelijk overschot is nu geïdentificeerd als dat van de stoker Schiperoord uit Dordrecht. Schiperoord, die op een Nederlandse sleepboot voer, is Dinsdag in het plaats je Bimmen aan de Kijn in Duitsland te water geraakt en verdronken. Vrijdag brak een fikse brand uit in een der grootste Enschedese coöperatieve bakkerijen. Een ge deelte van het gebouw brandde geheel uit. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans mededeelt, heeft de regering besloten de visserij in de Noordatlantische wa teren, de zgn. verre visserij, te stimu leren door het gev,-n van een prijs garantie voor de van die visgronden aangevoerde vissoorten. Met een aanlal in bedrijf zijnde zware trawlers zal een proef worden genomen over een tijdsverloop van twee jaar. Voor dit doel zal op de begroting van het Land- bouw-egalisatiefonds 1954 een bedrag van f 675.000 worden aangewezen, ter wijl de minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening indien de eerste ervaringen niet te ongunstig zullen 'jn ook voor het dienstjaar 1955 een dergelijk bedrag beoogt te kunnen verkrijgen. Tijdens een conferentie, welke twee zuiveldeskundigen van de Belgische vennootschap „Milko-De Smet" Don derdag te Groningen met de heer De Boer, directeur van de coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" heb ben gevoerd, verscheen daar een deur waarder, die de auto, waarmee de bei de Belgen naar Groningen waren ge komen, in beslag nam. Deze in be slagneming geschiedde in opdracht van de heer De Boer, wegens een vor dering, welke „De Ommelanden" nog heeft op de „Milko-De Smet". Inmid dels hebben de beide Belgen, de heren H. van Laarhoven en K. Staes, een kort geding tegen „De Ommelanden" aanhangig gemaakt bij de arrondisse mentsrechtbank te Groningen. Dit zal heden door de rechtbank worden be handeld. DE PARIJSE mode-vorst Jacques Fath is van plan om in gezel schap van zijn charmante echtge note, zeven mannequins en vijf andere medewerksters op 10 en 11 April een bezoek aan Nederland te brengen. In zijn reisbagage be vinden zich 120 nieuwe modellen, die in alle modecentra vanwege hun verrassende lijnen en kleuren ware sensaties veroorzaakten. Op kasteel Oud-Wassenaar, waar Fatb het week-end gaat doorbrengen, zal hij en passant twee thé's en een gala-diner ter begeleiding van drie modeshows weggeven. Zeer exclusief zullen deze evene menten zijn, want in totaal zullen slechts 1100 personen van des heren Fath creaties kunnen genieten. Dan zullen de geheimen van Fath's opvat ting van de wespentaille en alles, wat tot deze constructie bijdraagt, haarfijn uit de stoffen worden gedaan. Een aantal discrete plaatsen is gereserveerd voor leden van het corps diplomatique en eventueel ander hoog bezoek. Niet slechts japonnen, hoedjes, des sous en schoentjes zullen worden ge toond, maar ook de nieuwste creaties op het gebied van kousen, namelijk met gestyleerde luipaardvlekken, lie veheerbeestjes en ragfijne chantilly- kant zullen worden gedemonstreerd. De collectie van het huis Fath is verzekerd voor 134.000 gulden. Boven dien zullen zijn modellen voor een waarde van 110.000 gulden aan juwe len worden gesierd. Het is vier jaar geleden, dat Fath in Victoria te Amsterdam shows hield, die in ware opstootjes van een in grote opwinding verkerend 9000 vrouwen sterk publiek ontaardden. Deze exces sen zullen worden voorkomen door strenge selectie van het publiek en be waking van kasteel Oud-Wassenaar door rechercheurs van de Rijkspolitie. Alleen op deze voorwaarden was Fath bereid opnieuw in Nederland zijn crea ties te demonstreren. De ontwerpen van Jacques Fath worden door slechts 34 Nederlandse vrouwen rechtstreeks van de ontwer per gekocht. De confectie-industrie zorgt er voor, dat honderdduizenden anderen zich in de schaduw van het mode-genie kunnen koesteren. Twaalf Nederlandse haute coiffure-kappers zullen de eer genieten de haren van Faths mannequins te mogen bijkam- men. oET IS een bijzonder belangrijk ad vies, dat de Sociaal-Economische Raad heeft uitgebracht inzake de wet telijke ouderdomsvoorziening voor iedere Nederlander boven 65 jaar. Om misverstand bij voorbaat uit te sluiten zij hier opgemerkt, dat op dit advies thans een wetsvoorstel door de minis ter van Sociale Zaken moet volgen; waarna de beide Kamers van de Sta ten Generaal volgens de normale pro cedure gelegenheid tot discussie krij- gen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat het advies niet alleen de eerste stap, maar zelfs wel de belangrijkste is op de weg naar de definitieve ouderdomsvoorzie ning; temeer nu de leden van de Sociaal-Economische Raad er vrijwel unaniem hun goedkeuring aan konden hechten. Pikant kan wellicht worden genoemd het feit, dat drie katholieke hoogleraren uit Tilburg een minder heidsnota aan het stuk hebben toege voegd, waarin zij verklaren als be langrijkste punt dat naar zij vrezen na verloop van tijd de immers altijd nog ingewikkelde premieheffing door een eenvoudige belasting zal worden vervangen, waardoor de regeling een sterk staatssocialistische tendenz zou krijgen. Aan het advies zit naar ons voor komt nog deze gewichtige principiële vraag vast of een ouderdomsverzeke- ring niet opnieuw een aanslag doet op ieders persoonlijke verantwoordelijk heid. Anders gezegd: heeft de over heid het recht ieder onder een ver plichte sociale verzekering te brengen en hem bovendien de plicht op te leg gen een premie te betalen. Deze vragen lijken ons evenwel van zuiver academische aard. Men kan wellicht enige remmen gevoelen bij de gedachte, dat_ iedereen, dus ook de levenslange nietsnut, een ouderdoms voorziening zal genieten. Al deze pun ten zijn evenzovele prachtige onder werpen voor diepgaande discussies. Zij nemen niet weg het gevoel van. vreugde over het feit, dat na aanne ming van het wetsvoorstel tenslotte nergens meer enige band bestaat tus sen ouderdom en armoede. Men be hoeft straks in ons land nimmermeer vrees "oor gebrek te koesteren. De Noodwet Ouderdomsvoorziening Drees zal dus eerlang verdwijnen. Bijna niemand heeft haar als noodwet gezien totdat thans het advies van de S.E.R. ons ervan doordringt, dat van een „echt recht" nog altijd geen sprake was. Het stuk van de S.E.R. heeft nog een uitermate opvallende zijde: het is dui delijk en voor iedereen begrijpelijk. Dat is met studies van deze aard in het algemeen wel anders. Niettemin zal de lezer wellicht over het hoofd zien, dat de S.E.R. rekening heeft ge houden met mogelijke prijsstijgingen en nadrukkelijk spreekt van een „waardevast" ouderdomspensioen. Het voorgestelde bedrag betekent dus geen geldswaarde, maar koopkracht en is derhalve naar gelang van de tijds omstandigheden variabel. Wij geloven, dat de S.E.R. van het gezonde principe is uitgegaan, dat be hoeftigheid in Nederland moet worden voorkomen. Vérder gaan zou niet alleen ernstige economische belemme- ringen ondervinden, het zou bovendien ontzaglijk moeilijk zijn een voorzie ning te treffen, welke nauwkeurig rekening houdt met de graad van wel vaart in ons land. Daarom moeten wij deze voorstellen en straks de wet zien als een fundament, waarop de individu verder kan bouwen aan datgene, wat hij zich van zijn oude dag voorstelt. Deze verlangens lopen zover uiteen, dat er nimmer een algemeen geldend gemiddelde te vinden zou zijn. Bij alle voldoening, welke in ons is als gevolg van dit advies, willen wij hopen, dat de politieke partijen zich ervoor zullen wachten munt te slaan uit de totstandkoming ervan. De een stemmigheid van de Sociaal-Economi sche Raad wijst duide'iik hierop: hier is van niemand's speciale verdienste sprake. Een algemeen inzicht is door al'en gelijkelijk in een (Tl waardevol advies neergelegd. Voor Noord-Holland bijzonder in teressant is het te weten, dat de heer J. Kaars Sijpesteyn, een belangrijke fi guur in het Zaanse industrieleven, de eerste is geweest, die op de principiële mogelijkheden van een regeling, als thans voorgesteld, heeft gewezen.'Zijn artikelen verschenen enige jaren ge leden in „De Zaanlander". Prins Bernhard zou heden een vlucht maken in een oefen-straalvliegtuig van het type Sabre en pogen de geluids barrière te doorbreken. Het vliegtuig is een tweepersoons-versie van de F-86 Dit laatste toestel is veel in Korea ge bruikt. Prins Bernhard bevindt zich vier dagen te Los Angeles voor een bezoek aan de vliegtuigindustrie. Het bezoek is door de Amerikaanse regering ge organiseerd.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1