Ook vice-president Nixon keert zich tegen McCarthy Prins Bernhard doorbrak de geluidsmuur Dien Bien Phoe wordt bedreigd Betty Melhado werd gevonden in Belgische kloosterschool Gearresteerde dr Fatemi door monarchist neergestoken Koningin Juliana bracht bezoek aan Zeeuws Vlaanderen Maandag 15 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 62 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zó speelt men tegenstanders in de kaart Minister STEVENS houdt voet bij stuk DE democratische senator William Fulbright heeft te Washington ver klaard er van overtuigd te zijn, dat de leden van McCarthy's onder-commissie van onderzoek vrije toegang hebben tot de kaartsystemen met vertrouwe lijke gegevens van de Amerikaanse fe derale inlichtingendienst, de F.B.X., en dat hun ook inlichtingen worden ver strekt, waarvan nog niet is onderzocht of zij wel met de waarheid overeen stemmen. Vliegramp Singapore eiste 33 doden Ook twee Nederlanders onder de slachtoffers Boven woestijn van Californië/ Later nog een angstig moment Geen Bonte Trein meer met Frans Muriloff Dodelijk ongeval in Haarlemse kazerne Soldaat schoot zich met stengun in de borst De verdwenen Joodse pleegkinderen Verblijfplaats Anneke Beekman werd bekend, doch kind verdween Woedende tonelen in Teheran Menigte eiste dood van an ti-Sjah-min ister Overal warme ontvangst Onthulling monument te Eede Oude vrouw in Baarle Nassau vermoord Wandeling met meisje Jongeman door auto gegrepen en gedood WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. JVL KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Xel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 et p. mm Vraag en aanbod ^alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.52 OOK de vice-president der Ver. Staten, Richard Nixon, heeft thans zijn afkeuring uitgesproken over de gedragingen van Senator McCarthy. Zonder overigens rechtstreeks de naam van de Senator te noemen of commentaar te leveren op het geschil tussen McCarthy en minister Stevens zei Nixon Zaterdag in een rede via een aantal radio- en televisiezenders: „Onderzoekingen door Congresleden, die op on verantwoordelijke en onrechtvaardige wijze worden geleid, betekenen hulp voor degenen, die er tegen r 'ju gekant dat er iets tegen het com munisme wordt gedaan. Mannen, die in het verleden goed werk hebben gedaan door het opsporen van communisten, hebben, door ondoor dachte uitlatingen en aanvechtbare ondervragingswijzen, eerder zich zelf in het geding gebracht dan de zaak, welke zij zo warm voorstaan. Zij hebben hierdoor niet slechts de aandacht afgeleid van het commu nistische gevaar, doch tevens degenen ,die er in de eerste plaats naar streven de regering-Eisenhower afbreuk te doen, in de kaart gespeeld, door de aandacht van het volk af te leiden van het grote, van voor uitstrevende geest getuigende regeringsprogramma van Eisenhower c.s. Dit laatste betekende tevens een inleiding op Nixons antwoord aan de leider der Democratische (oppositie-)partij, Stevenson, die tevoren voor dezelfde zenders had gezegd, dat Eisenhower slechts de helft van zijn Republikeinse Partij beheerst en McCarthy de andere helft. Dat werd nl. door de vice-president ten stelligste ontkend. Kort na Nixons toespraak verklaarde Senator McCarthy op een bijeenkomst te Manitowoc „Mijn onderzoekingen gaan door". J\IIXON wees er in zijn toespraak ver der op, dat het ene uiterste (dat der genen, die geen acht hebben geslagen op het communistische gevaar waar mee hij ongetwijfeld doelde op de re- gering-Truman en die een doofpot- tactiek wilde toepassen, toen het werd ontdekt), het aanzien heeft gegeven aan het andere, vertegenwoordigd in hen, die thans dit geval overdrijven. De vicepresident noemde daarop de richtlijnen, die het regeringsstreven om het communisme té bestrijden, be palen, nl.: 1. Erkenning van het gevaar van het communisme in eigen land. Dit dient door de wetgevende en de uitvoerende macht op eerlijke en doelmatige wijze te worden be streden. 2. Het eerlijk toegeven van gemaak te fouten en het niet pogen deze te verdoezelen, zoals onder de re gering-Truman geschiedde. met de minister voor het Amerikaanse leger, Stevens, komt. McCarthy heeft Zaterdag de tekst be kendgemaakt van een brief, welke iiij 22 December aan minister Stevens heeft geschreven en waarin hij onder meer verklaarde als vast beginsel te hebben, dat noch hijzelf, noch iemand die namens hem sprak, ooit zou pogen de gang van zaken bij het leger wat betreft detacheringen, promoties e.d. te beïnvloeden. Dit n.a.v. de kwestie Cohn-Schine. Stevens heeft op McCarthy's brief gereageerd met een telegram, waarin hij verklaart, dat de senator „zeer goed weet, dat hij en zijn medewerkers heb ben gepoogd een speciale behandeling te verkrijgen van diens assistent Schi- ne", waaraan hij toevoegt: „Ik hand haaf dit, ook al zult u waarschijnlijk pogen u door middel van uw brief ach ter een soort rookgordijn te verschui len". „Daarom krijgt de F.B.I. van mij ook geen inlichtingen meer", aldus Ful bright, de eerste senator, die tot deze stap is overgegaan en eveneens het eerste Senaatslid. dat zijn stem uit bracht tegen het beschikbaarstellen van een bedrag van 200.000 dollar ter bestrijding der kosten van McCarthy's onder-commissie. Van de een en veertig inzittenden van een Constellation van de „British Overseas Airways Corporation" (BOAC), die Zaterdag bij een landing op het vliegveld van Singapore ver ongelukte, zijn drie en dertig doden te betreuren. Het toestel was van Australië via Djakarta op weg naar Londen. Onder de slachtoffers van de ramp bevinden zich twee Nederlan ders. Het zijn de 31-jarige employé van de BPM, Pieter Nieuwland en de heer Hoffman. De heer Nieuwland had een deel van zijn verlof doorgebracht in Australië en zou de rest van dit verlof in ons land zijn. De heer Hoffman, die in Djakarta aan boord was gegaan, was vertegenwoordiger van de Borneo- Sumatra Maatschappij te Kucheng in Brits West-Borneo. RICHARD NIXON eerlijk spel gewenst 3. Nadrukkelijke vaststelling, dat de bij de strijd tegen het communis me betrokken regeringsorganen op rechtvaardige en juiste wijze moe ten handelen. Men moet eerlijk spel spelen. Dit is de meest afdoende wijze om het vraag stuk te behandelen. J\Jaar aanleiding van Nixons toespraak zei McCarthy nog, dat zijn commis sie de onderzoeken op eerlijke wijze had geleid. ,,De verslagen spreken voor zichzelf, hoewel deze verre van volle dig zijn". Hij zei Nixons opmerkingen niet meer waarde te willen toekennen door commentaar te leveren Senator McCarthy lieeft voorts ver klaard, dat hij tijdelijk zijn voorzitter schap van de senaatsondercommissie voor het tegengaan van onamerikaanse bedrijvigheid zal prijsgeven, wanneer het tot een onderzoek van zijn geschil pRINS BERNHARD heeft Zaterdag boven Westelijk Amerika met een „Sabre"- oefenstraaljager sneller ge vlogen dan de geluidssnelheid. De Prins had bij zijn vlucht een metgezel. De „Sabre" was gedurende 25 minuten in de lucht, waarbij de Prins gedu rende het grootste deel van de vlucht de stuurknuppel hanteerde. Ook bij de duikvlucht boven de Majove-woestijn, waarbij de geluidsbarrière werd door broken, bestuurde de Prins het toestel. ]\JA zijn vlucht zei de Prins tot een correspondent van het ANP te New- York in een telefoongesprek: Het was niet bijzonder sensationeel. Van te vo ren verwacht men veel van de gewaar wording. Wanneer men dan door de geluidsmuur breekt, is het net of het heel gewoon is. Pas nadat men weer op de grond is, weet men dat men iets bijzonders heeft ervaren. Gedurende de vlucht maakte Prins Bernhard een aantal loopings. Invliegei* Joe Lynch, die de Prins vergezelde, zei na afloop: Z.K.. vliegt goed. Hij was tijdens de ge hele vlucht zeer kalm. Later steeg de Prins weer op met een eenmotorig opleidingsvliegtuig van de Amerikaanse marine. Hij werd vergezeld door kolonel House van de luchtmacht. Op ongeveer 2700 meter hoogte sloeg de motor van dit toestel af. Kolonel House nam daarop de be sturing over en slaagde er in het toe stel veilig en wel in de internationale luchthaven van Los Angelos aan de grond te zetten. Het afslaan van de In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben dertigduizend manVietminh- troepen de aanval ingezet op de'sinds lang belegerde Franse vesting Dien Bien Phoe, 300 km. ten Westen van Hanoi, die de r.ude opiumweg" van Zuid-China naar Loeang Prabang, de residentie van Laos, afsluit. Dien Bien Phoe wordt verdedigd door Franse luchtlandingstroepen. Hoewel de vijand er eerst in slaagde twee stellingen te veroveren, werd zij later met achterlating van duizend doden afgeslagen. Hevig artillerievuur was aan de aanvat voorafgegaan. Frans Vietna" -se strijdkrachten hebben Vi'.erdag in midden-Vietnam een landingsoperatie uitgevoerd en de stad Quinhon bezet. Bij het aanbreken van de dag gingen de bataljons onder bescherming van vloot en luchtmacht aan land. Ook het schiereiland Foucat, dat de toegang tot de haven van Quin hon beheerst, werd bezet. Enkele kleine Vietminh-eenheden werden uit eengeslagen. Het bleek, dat de rebel len de burgerbevolking uit de stad hadden weggevoerd. Later hebben uit het Zuiden oprukkende Franse en Viet namese eenheden contact gemaakt met de in Quinhon gelande strijdkrachten. In het Zuiden van Vietnam is de gue- rilla-activiteit van de communisten toegenomen. motor werd toegeschreven aan een mankement van de benzine-toevoer- leiding. Het bezoek van de Prins aan Californië zal waarschijnlijk met een dag worden verlengd. De Prins is het lidmaatschap van de „Club der geluidsbarrièredoorbrekers" aangeboden. Na afloop van het huidige seizoen zal „conducteur" Frans Muriloff van de „Bonte Dinsdagavondtrein" deze func tie neerleggen na zeven seizoenen lang ruim tweehonderd van deze program ma's te hebben voorbereid en geregis seerd. De heer Muriloff keert terug naar zijn oude werkkring, het toneel. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is in de Ripperda-Kazerne te Haar lem de 21-jarige dienstplichtige sol daat le klasse van de A. A. T., J. M. uit Haarlem, toen hij bezig was zijn pistool-mitrailleur (stengun) te laden, door een kogel in de borst getroffen. Hij werd overgebracht naar het ma rinehospitaal te Overveen en is daar aan de bekomen verwonding over leden. M. laadde zijn wapen, omdat hij zijn dienst als commandant van de aflossing van de wacht zou gaan ver vullen. David Shaw, directeur der kernsplij tingsinstallatie te Hanford, in de Ameri kaanse staat Washington, heeft verklaard dat geen „uiterst vertrouwelijke docu menten" worden vermist, zoals de afge vaardigde Pelly had verklaard. DE 13-jarige Betty Melliado, één der twee verdwenen Joodse oorlogs pleegkinderen, is Zaterdagmorgen, dank zij de grote medewerking van de Belgische Justitie, gevonden in een aan een Belgisch klooster verbonden school. Kort daarna is zij ter beschikking gesteld van de voogdijraad, aan wiens toezicht zij vijf jaar onttrokken is geweest. Het meisje is drie keer ontvoerd, de laatste keer op 5 Mei 1948. Intussen worden de nasporingen voortgezet naar het tweede meisje, de 13-jarige Anneke Beekman, die sedert 23 Februari 1949 spoorloos is. Men was er al lang van overtuigd, dat een vrouw en een kind, die sinds 25 Februari 1949 gezocht werden, zich schuil hielden in het tehuis van „La vierge des pauvres" te Louveigne bij Luik. Het betrof de vrouw E. van M., een der dames Van M. uit Hilversum, bij wie het kind verzorgd werd. Men meende, dat zij zes maanden geleden beiden clandestien te Louveigne waren aangekomen. Zij leefden er een weinig afgezon derd in een klein paviljoen en hielden zich met naaiwerk bezig. Toen de au toriteiten van het Parket Luik zich Vrijdagavond bij het tehuis vervoeg den en korte tijd daarna naar het pa viljoen werden gebracht, waren de vrouw en het kind gevlucht. Tot dus ver heeft men geen spoor van hen ge vonden. Vermoed wordt, dat zij hulp van buitenaf hebben gehad. In België is de aanhouding van mej. Van M. gelast op grond van het op geven van een valse naam en valse papieren. Zondagmorgen is de Centrale Com missie tot de algemene zaken van het Nederlands-Israëlietisch Kerkgenoot schap in vergadering bijeen geweest, naar aanleiding van de verdwenen Joodse pleegkinderen. Aan het slot van deze vergadering werd een resolu tie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat men met verontrusting consta teert, dat Anneke Beekman, nadat haar verblijfplaats was vastgesteld, opnieuw is weggevoerd. Voorts wordt met teleurstelling kennis genomen van het feit, dat het vermoeden bewaar heid is, dat bepaalde katholieke in stanties aan het verbergen van de twee kinderen haar medewerking heb ben verleend. Er wordt - i dringend beroep gedaan op de Katholieke auto riteiten om thans positieve medewer king te verlenen aan het terugbrengen van Anneke Beekman, opdat ten spoe digste een einde worde gemaakt aan een toestand, die schadelijk is voor de evenwichtige opvoeding van het meisje. Voorts heeft het genootschap twee telegrammen gezonden aan kardinaal Van Roey te Mechelen en de aartsbis schop-coadjutor te Utrecht om mede werking bij de opsporing te verlenen. Tijdens de vergadering werd besloten, dat de uitgave van he witboek over de twee verdwenen Joodse kinderen, waarin tevens de gehele materie van de Joodse oorlogspleegkinderen wordt behandeld, niet zal worden gestaakt, tenzij de omstandigheden zich wijzigen waardoor het uitgeven overbodig zou worden. H.M. de Koningin heeft Zaterdag te Eede in Zeeuws-Vlaanderen het monument onthuld, dat de herinne ring zal bewaren aan het ogenblik, dat koningin Wilhelmina na haar verblijf in Engeland op 13 Maart 1945 weer voor het eerst voet op Nederlandse bodem zetteHet mo nument stelt voor een meisje met het Nederlandse wapen. In het midden burgemeester Sjef van Dongen. Dr Hoessein Fatemi, de man, die als minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van Mossadeq een voor name rol speelde in een poging het be wind van de Sjah van Perzië te doen verdwijnen, en van wie toen was ge meend, dat hij door het woedende volk „in stukken was gescheurd", is Zater dag dat lot bijna toch ten deel ge vallen. De ex-minister, die kort tevoren ver momd in een schuilplaats ten Noorden van Teheran was aangetroffen, werd tijdens diens vervoer naar het hoofd kwartier van generaal Zahedi opge wacht door een woedende menigte Men riep „Doodt le verrader". Daar na werd Fatemi door de opgewonden massa half van zijn zitplaats in de jeep gesleurd. De leider van de „Fedajan Sjah", een zekere Sjaahan Djafari gaf Fatemi een aantal steken met een mes in zijn rug. Daarna toonde hij zijn dolk aan de menigte, stapte onbewogen in zijn Cadillac en reed weg. Djafari heeft een belangrijke rol ge speeld bij de monarchistische opstand van Augustus jl. tegen het bewind van Mossadeq. Ook twee politieagenten werden in gevechten met de menigte gewond. De staat van beleg is in Te-Noorwegen en Denemarken. heran weer van kracht geworden. Zaterdagavond verzamelde zich een menigte voor de woning van de mili taire gouverneur van Teheran, schreeu wende: „Lever Fatemi aan ons uit: Wij zullen hem naar de andere wereld helpen". Gisteren werd gemeld, dat de toe stand van Fatemi, welke aanvankelijk levensgevaarlijk werd geacht, thans goed is. Hij kreeg Zondag een bloed transfusie en wordt onder strenge be waking in een militair hospitaal ver pleegd. De twee politiemannen, die Fatemi hebben gearresteerd, zijn de helden van de dag. Beiden hebben onmiddel lijk promotie gemaakt. De politie was Fatemi op het spoor gekomen door in lichtingen, welke werden verstrekt door zijn neef, Said Fatemi, die zich vrijwillig bij de politie meldde. Op het ogenblik wordt een opname op geluidsband van een toespraak van Fatemi van 17 Augustus 1953 bestu deerd, die het voornaamste bewijs materiaal voor het toekomstig proces tegen Fatemi zou kunnen opleveren. Men beweert, dat Fatemi toen de Sjah en generaals van het leger heeft be schimpt. Fatemi zal van verraad wor den beschuldigd. De Britse minister van Defensii Alexander zal bezoeken brengen ZATERDAGMORGEN heeft H.M. de koningin een bezoek gebracht aan Zeeuws-Vlaanderen. In Vlissingen werd onze vorstin, die met de koninklijke trein om veertien minuten over acht uit Baarn vertrokken was op het sta tion begroet door de commisaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel en verscheidene andere autoriteiten. Op het plein voor het station hadden zich honderden Vlis- singers verzameld om de in bontman tel geklede koningin hartelijk toe te juichen. Het gezelschap begaf zich vervol gens aan boord van een veerboot, die onmiddellijk vertrok. Via Breskens bereikte de boot Oostburg, waar het huis van notaris J. Mijs, de eerste wo ning, die koningin Wilhelmina bij haar blijde intrede in 1945 bezocht met een bezoek werd vereerd. Omstreeks kwart over twaalf arriveerde H.M. de konin gin te Eede bij het monument. Bij Zaterdagmorgen is de zeven en zes tig-jarige mej. A. Martens in Baarle Nassau op gruwelijke wijze vermoord in hadr woning aangetroffen. Zij was zwaar gewond aan het hoofd. Vrijdag- 'avond is mej. M„ die alleen woonde en van wie bekend was, dat zij enig ver mogen bezat, door enkele buren be zocht. Toen Zaterdagmorgen de bakker op zijn herhaald kloppen geen gehoor kreeg, ging hij met enkele omwonen den op onderzoek uit. Men vond de achterdeur niet afgesloten. In de keu ken trof men mej. M. aan. De levens geesten waren geweken. In de slaapka mer was het bed omgewoeld en de lin nenkast overhoop gehaald. De Rijkspo litie meent reeds aanwijzingen te heb ben omtrent de dader(s). het douanekantoor waren vele belang stellenden verzameld, die koningin Juliana een spontaan welkom bereid den. Een jongen en een meisje, twee weeskinderen, boden een grote bos anjers aan. Nadat de burgemeester van Aardenburg, de heer Sjef van Dongen de sympathie, de aanhankelijk heid en de wil van de bevolking om Zeeuws Vlaanderen en het vaderland op te bouwen, geschetst had, onthulde de koningin het monument als sym bool van de wil en de kracht om de opbouw aan te vatten. Vervolgens be zocht de koningin nog Teilegen, Ter- neuzen, Kloosterzande en tenslotte Goes. Zondagavond omstreeks half acht is op de Rijksweg Leiden—-Alphen aan de Rijn een ernstig ongeluk gebeurd bij de zgn. „Bonte Paal". Een jonge man, die aldaar met een meisje wan delde, is aangereden door een perso nenauto, tengevolge waarvan hij is overleden. De auto is doorgereden in de richting Alphen aan de Rijn. Dien tengevolge heeft de groepscommandant van de Rijkspolitie te Zoeterwoude een oproep gedaan, teneinde hem, zo mogelijk, inlichtingen over het ge beurde te verstrekken. Verwachting tot morgenavond: MINDER WIND /.waar bewolkt on nevelig met later plaatselijk opklaringen. Droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Noordoost en Noord. Overdag iets minder koud. Dinsdag: Zon op 6.54, onder 18.45 Maan op 15.46, onder 5.36

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1