Elf passagiers van een autobus in Israël vermoord SON )JEAN r Aanslag door Jordaniërs? Géén uitstel van „Genève" Amsterdamse CPN-raadsleden mogen niet in tramremise Auto uit Bakkum sloeg bij Utrecht over de kop President Eisenhower over de „onverhoedse aanval" wvi H-bom van 1 Maart 500 maal sterker dan Hirosjima A-bom ALKMAAR IEN-PROGRAMMA LEINEN VIER" A fonnek&t 10" SEN >n 276 - K 2201 Mkmaar Tel. 2509 m Helder Tel. 3003 laandam, Tel. 3129 z. harwoude i dit blad treft doel Donderdag 18 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 65 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Oorlog is onvermijdelijk" Controverse met de Arabische staten ernstig Raad voor onderzoek spoorwegongevallen Prins Bernhard bestuurde Globemaster WEERBERICHT Is Maria Besnard een gifmengster? Dien Bien Phoe eist duizenden doden Straaljager viel in IJselmeer West-Duitsland schaft paspoorten af Eisenhower achter minister Stevens Zij hadden een vrije dag Twee ernstige gewonden Hij, die niet direct handelt, moet hangen „Er heerst teveel vrees onder ons' Dubbele activiteit in Indo-China Koningin Elizabeth met de dood bedreigd Joodse pleegkinderen Betoog van minister Donker viel tegen Kracht explosie was enorm Toch lagere exportprijs Volkswagens 'oon 5255, Alkmaar lharmonisch Orkest Solist: !D HENGEVELD (piano) mde Weense Cabaret g. v. 11 tot 3 uur. Telefoon 2451 (f LZ nger ut een PRODUCTEN Lonneker overalls manchester kleding witte vakkieding stofjassen Prince Oranjefontein, pass. uur Vlissingen naar Antwerpen 15-3 van Lissabon naar R'daro pass 15-3 14 uur Finisterre Prins Maurits, pass. 16?S naar Hamburg Pc* 15-3 Finisterre naar Dakar Alexander, 16-3 te Halifax rits, pass. 15-3 Gibraltar naar Prins Willem IV, pass. 15-3 :ent naar Stavanger Prins 15-8 van Beyrouth naar Haifa 15-3 van Aden naar Belawan 15-3 te Colombo Rotula. Turacjaa naar Lands End (V O) k, 15-3 van Kobe naar Shang- das, 16-3 van Trinidad te Pa- Rempang, 13-3 te San Fran- uys, 12-3 te Kobe Sarangan, ir te Bahrein Soestdijk, 17-3 verwacht Stad Amsterdam, aardingen verwacht - Salatiga, Bombay te Cochin Sibajak, mijl zuidoost van Caidns naar Stad Arnhem, 15-3 van Port Hamburg Stad Maassluis, te Immingham Salland, pass. e naar Las Palmas Schie» 16-3 te Tanger Stad 16-3 van Narvik te Middles- jmatra, 15-3 van Djibouti naar Teucer, 16. te Port Said wr te Surabaja Waal, 15-3 Willem Ruys, 16-3 60 mijl naar Port Said Wo- s. 16-3 2 uur Perlm naar P°rt (KRL), 11-3 van Hali- Zuiderkruis, 15-3 450 en noorden van Walvisbaai naar Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. JVL KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand f 2.15 per kwartaal f 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.52 gelast. De Jordaanse voorlichtings dienst merkt op, dat de plaats van het incident 20 km binnen Israëlisch gebied £Li\ nieuw zeer ernstig incident heeft de reeds bestaaude spanningen tussen Israël en de aan dit land grenzende Arabische staten in grote male verhoogd. Elf personen, waaronder vrouwen en kinderen, inzit tenden van een Israëlische autobus, zijn gedood „door een geregelde Arabische strijdkracht", aldus Radio-Israël. Er waren slechts vier over levenden, nl. een moeder met een dochtertje, die zich dood hadden gehouden, en twee soldaten die gewond waren. De radio spreekt van een „weerzinwekkende moord in koelen bloede", die de Israëlische regering als een oorlogsdaad beschouwt. De kwestie is aan de Wapen- stilst andscommissie van de Ver. Naties voorgelegd. Een groep waar nemers heeft zich reeds naar de plaats des onheils begeven. Voordat dit nieuwe incident in de reeks van de laatste dagen bekend werd, heeft de stafchef van het Israëlische leger, generaal Mosje Dayan, ter gelegenheid van de „dag der reserve-officieren" verklaard: „De oorlog met de Arabische landen is onvermijdelijk, maar wij weten niet, wanneer hij zal worden ontketend. Alle Arabische staten wijden hun energie aan het uitwerken van een plan om Israël te vernietigen". r>E schietpartij tegen de Israëlische autobus, die volgens Israëlische zegslieden moet zijn bedreven door Jordaniërs, vond plaats in de nabijheid van Elath in het Negeb-gebied, twintig km van de grens van Jordanië. De bus was op weg naar Beersjeba. Volgens ooggetuigen hadden de aanvallers een salvo op de chauffeur gelost op het moment, dat de autobus een steile hel ling opreed en weinig vaart had. De chauffeur werd dodelijk geraakt en de autobus kwam voor een ravijn tot stil stand. De aanvallers, die khaki uniformen met rode riemen droegen en ook gewa pend waren met een dolk, waren daar na de bus binnengekomen en hadden het vuur op de passagiers geopend. Na hun wandaad trokken zij zich terug in de overtuiging, dat alle inzittenden dood waren, aldus de overlevende vrouw. De overlevenden zijn door eene voertuig, dat uit tegengestelde richting passeerde, meegenomen. Uit Amman wordt gemeld, dat de Jordaanse regering een onderzoek naar de berichten omtrent dit gebeuren heeft Nadat er, na de rede van Dulles, waarin hij zei, dat de conferentie van Genève mogelijk zou worden uitge steld, over deze aangelegenheid in de Westerse hoofdsteden tal van geruch ten liepen, is thans in Moskou mede gedeeld, dat de Russische regering er mee heeft ingestemd, dat de conferen tie wordt gehouden in het Volken bondsgebouw te Genève en dat de be sprekingen volgens afspraak op 26 April zullen beginnen. In de door Tass uitgegeven Russi sche verklaring werd gezegd, dat ook communistisch China met het Weste lijke voorstel accoord gaat. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1954 van zijn departement deelt de minister van Verkeer en Waterstaat o.m. het volgende mee: Voorbereidingen worden getroffen voor de instelling van een raad, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen na elk ernstig spoorwegongeval. Besloten is de bouw van de tunnel onder het Noordzeeka naal te Velsen met een jaar te bespoe digen. Het standpunt blyft gehand haafd, dat van Nederlandse kant slechts kan worden ingestemd met een Ryn- vaartregeling op grondslag van de vrije vaart en de gelykheid van behan deling, vervat in de akte van Mann heim. Indien zou blijken, dat zulks niet is te verwezenlijken, zal naar het oor deel van de minister, de regering ern stig dienen te overwegen deze aange legenheid aan internationale recht spraak of arbitrage te onderwerpen. Dinsdag heeft Prins Bernhard een Douglas Globemaster, een vliegtuig dat 200 personen kan vervoeren, ruim een uur bestuurd. Een invlieger van de Douglasfabriek vloog met de Prins mee. Hij was vol lof over de prestatie van Prins Bernhard. Verwachting tot morgenavond: KOUDE NACHT Koude nacht met plaatselijk mist. Droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Weinig wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. Vrijdag: Zon op 6.47, onder 18.5U Maan op 19.16. onder 6.18 ligt en 50 km van de dichtstbijzijnde militaire post van Jordanië. Daarom lijkt het onwaarschijnlijk, dat de aan slag door Jordanië is gepleegd, aldus deze bron. De Israëlische regering meent, dat het hier om geïnfiltreerde Jordaniërs gaat. £ATER meldde de radio van Israël, dat „een groep gewapende Jorda niërs" aan de voet van de bergen van Hebron een aanval heeft gedaan op een op patrouille zijnde legereenheid van Israël. De aanvallers werden op de vlucht gejaagd. Daarna maakte de Is raëlische radio weer gewag van nog een aanval. Syriërs aan het meer van Galilea hadden weer het vuur ge opend. De Israëlische minister van Binnen landse Zaken, Rokach, zeide in een toespraak te Tel Aviv, dat „Syrië geen afbreuk kan doen aan de algehele sou- vereiniteit van Israël over het meer van Galilea". De Israëlische regering zal haar burgers volledige vrijheid ga randeren om op dit meer te vissen, al dus minister Rokach. De kanonnen van de motorboten van de Israëlische politie, die patrouilleren in het meer van Galilea, zullen in overeenstemming met een verzoek van de gemengde Is- raëlisch-Syrische wapenstilstandscom missie worden verwijderd. In Bordeaux tvordt op het ogenblik het geruchtmakend proces gevoerd tegen Marie Besnard, die verdacht wordt elf gifmoorden te hebben gepleegd. Op de tweede dag heeft een psychiater ver klaard, dat de beklaagde geestelijk „abnormaal normaalis. Hij onderschreef tevens de verklaring van de verdediger, dat de vrouw in de gevangenis „zeer slecht is behandeld". Er brandde dag en nacht een licht in haar cel. Marie Besnard in een druk gesprek gewikkeld met haar advocaten Hayot (links) en Gautrat. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag na een langdurig debat niet 32 tegen 10 stemmen (CPN-fractie tégen) een motie van de CPN-fractie verworpen, waarbij de raad werd uit genodigd het besluit van B. en W. on gedaan te maken, waarmee enkele CPN-raadsleden de toegang was ont zegd tot een remise van het gemeen telijk vervoerbedrijf. De heer L. Seegers (CPN), die de motie toelichtte, wees erop, dat de raadsleden niet alleen het recht, maar ook de plicht hebben zich over bepaal de feiten een oordeel te vormen. In dit geval mogen de leden van de raad zich van de feiten bij het gemeente vervoerbedrijf op de hoogte stellen. Ze doen dit als zelfstandige leden en niet als raadscommissie ad hoe, tot de instelling waarvan onlangs een voor stel door de communistische fractie was ingediend en door de raad was verworpen. De heer J. M. den Uyl 'PvdA) bestreed het argument, omdat hij in „De Waarheid" duidelijk had gelezen, dat de communisten „zelf standig een onderzoek naar het beleid van de gemeentetram wensten in te stellen door een commissie, samenge steld uit CPN-raadsleden en personeel van het vervoerbedrijf". Sprekers van alle fracties bestreden evenals de heer J. M den Uyl de mo tie, waarbij de heer R. Th. Ie Cave- lier (VVD sprak van een „op revo- lutionnaire wijze instellen van een commissie ad hoe, waardoor de CPN zich buiten de raad plaatst". De voorzitter, m r A r n. J. d A i 11 y, wees in zijn beantwoording op de „de mocratische betekenis" van het recht der raadsleden, waarbij zij toegang hebben tot de gemeentelijke instellin gen. Aan dit recht moeten echter ten principale niet-gereglementeerde be perkingen worden verbonden. Lo, van publicaties in „De Waarheid" meende mr d'Ailly, dat het vaststaat, dat dit zelfstandig onderzoek door raadsleden het onderzoek onder leiding van ir Nieuwenhuis zou bemoeilijken. De heer Seegers betoogde in tweede instantie, dat de door de raad benoem de commissie-Nieuwenhuis niet, neu traal is. De secretaris van de GV.B.- directie is bijv. benoemd tot secretaris van de commissie. Vertrouwen in deze commissie was bij voorbaat reeds uit gesloten, aldus meende de heer See gers. Hij kondigde aan, dat het onder zoek door de CPN-raadsleden toch zal gebeuren, ongeacht de toestemming van de raad. Volgens het Franse opperbevel ln Indo-China hebben de Vietminh-rebel- len bij hun aanvallen op de vesting Dien Bien Phoe in de afgelopen vijf dagen ruim 5000 man aan doden en gewonden verloren. Het aantal ge sneuvelden bedraagt al 3000. De Fran sen zouden 1000 man aan gesneuvelden en gewonden hebben verloren. Gister avond bereidde de bezetting, die op 14.000 man wordt geschat, zich voor op het afslaan van een nieuwe,'zware aan val. De Franse opperbevelhebber, gene raal Navarre, heeft bevel gegeven, dat alle beschikbare vliegtuigen moeten worden gebruikt om het omsingelde garnizoen te steunen aan de vooravond van de tweede ronde van de slag. Het Franse kabinet heeft besloten, dat de Franse troepen Dien Bien Phoe tegen de opstandelingen zullen blijven ver dedigen. Het stuurde een boodschap aan generaal Navarre, waarin het uiting geeft aan zijn „dank en vertrouwen". Gistermiddag omstreeks twee uur is ongeveer tien km ten Noordoosten van Harderwijk een Dual Gloster Meteor- straaljager van de vliegbasis Soester- berg tijdens een oefenvlucht in het IJselmeer verongelukt. De beide inzit tenden kwamen daarbij om het leven. Het waron de 24-jarige sergeant-vlieger Nieuwenhuis uit Rotterdam en de 23- jarige sergeant-vlieger A. D. Moeke uit Amsterdam. Het ongeluk werd pas bekend toen de schippers van een vrachtboot, die in dienst zijn bij de Zuiderzeewerken, het stoffelijk overschot van de piloot aan de wal brachten. De Rijkspolitie te water en de reddingboot van Lem mer zijn direct uitgevaren om een on derzoek in te stellen. Naar het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelt, zullen buitenlanders binnenkort geen pas meer nodig hebben als zy naar West- Duitsland gaan. Dit zal echter niet gelden voor reizigers uit de Oosteuro- pese landen. President Eisenhower heeft gisteren in Washington verklaard, dat hij ver trouwen stelt in de integriteit en de eer van Robert Stevens, de minister van het leger. Hij doelde daarbij op het geschil tussen McCarthy en Stevens. Indien ik geen vertrouwen in Stevens stelde, zou hij zijn huidige functie niet bekleden. Misschien zou blijken, dat de minister enkele fouten heeft ge maakt, doch wat betreft zijn integri teit en zijn eer sta ik geheel achter hem. McCarthy zei naar aanleiding van deze opmerkingen van de president, dat het onderzoek van zijn commissie zal uitwijzen wie, de vertegenwoordi gers van het leger, of hij, en de staf van zijn commissie, de waarheid heb ben gesproken. (Eigen bericht) Twee verpleegsters en twee ver plegers van het Provinciaal Zieken huis „Duinenbos" te Bakkum, die gisteren een vrije dag hadden en er met een Volkswagen op uit waren getrokken, is ter hoogte van de nieu we gashouder van Utrecht op het on langs opengestelde deel van de RijKs- weg naar Amsterdam een ernstig on geluk overkomen. Drie van de vier in zittenden van de wagen werden ern stig gewond. Het zijn de verpleegster N. P. (22 jaar), en de verpleger A. M. (23 jaar). De verpleegster A. K. (22 jaar) werd minder ernstig gewond Zij werden in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht opgenomen. De ander inzittende de 23-jarige J. de Ja ger, die achter het stuur zat, kwam er goed af. Wel kreeg hij een shock, en kon nog niet worden gehoord. Bij het inhalen van een auto verloor De J. door tot nu toe niet opgehel- „Een president der .Verenigde Staten, die bij een onverhoedse aanval op Ame rikaans gebied niet onmiddellijk zou handelen en een vergeldingsactie ge lasten, ongeacht of het Congres al dan niet te bereiken zou zijn om de aan valler de oorlog te verklaren, zou op gehangen moeten worden," -Idus ver klaarde president Eisenhower gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Hij legde deze verklaring af i.v.in. vragen over de nieuwe Amerikaanse militaire politiek. „Gesteld, dat ik in deze kamer sta en er komt een bericht binnen, dat vijan delijke vliegtuigen de V.S. naderen, om ons land aan te vallen, als ik nu niets doe en afwacht tot het Congres de ontstane situatie heeft besproken zou er dan iemand onder u zijn die mij niet voor schuldig zou houden?", aldus Eisenhower. Vervolgens werd Eisenhowers me ning gevraagd over het nemen van on verwijlde vergeldingsmaatregelen, in- De strijd in Indo China is plot seling aan twee zijden opgelaaid. In het Noorden verdedigen de Franse troepen zich hardnekkig tegen de aangolvende communis tische infanterie bij Dien-Bien- Phoe. In midden Vietnam heb ben de Fransen Quin-Hon bij verrassing bezet door een lan dingsoperatie, gepaard met hef tige aanvallen van bombarde mentsvliegtuigen. De tegenstand die hierbij van de zijde van Viet minh wordt ondervonden is be trekkelijk gering. Het is de be doeling met deze operatie een begin te maken van het herstel van de Noord-Zuid verbinding in Vietnam. De Victmin belegeren DIEN BIN FOE ROOD CHINA "Cn au '-/p i t Ï7 Thailand i auiN-i„ CAUtOOJA dien er in een ander deel der wereld een plaatselijke oorlog zou uitbreken. De president antwoordde: „Wij kunnen niet generaliseren. De moderne wapens zijn zo enorm verwoestend, dat de on verhoedse aanvaller een reusachtig aanvankelijk voordeel heeft. Ook het element der verrassing is zeer vergroot door de mogelijkheid om deze wa pens te gebruiken voor het snel aan richten van verwoestingen op grote schaal." „Er heerst teveel vrees onder ons, vrees voor de mannen in het Kremlin, voor hetgeen deze zouden kunnen doen voor een economische crisis, voor het verliezen van betrekkingen en voor on verstandige onderzoekers. Dit alles bij elkaar maakt de Amerikanen bijna hysterisch. Het is noodzakelijk, dat wij alles in zijn juiste perspectief leren zien," aldus besloot president Eisen hower. Een lid van het Britse parlement heeft een brief ontvangen, waarin ko ningin Elizabeth met de dood wordt bedreigd „als zij in Gibraltar voet aan wal zet." Zo men weet, zal de koningin tijdens haar reis door de landen van het Gemenebest ook een eendaags be zoek brengen aan Gibraltar. Tegen dit bezoek is onlangs in Spanje ernstig geprotesteerd, waarna in Londen te kennen werd gegeven, dat men geen reden ziet om het bezoek niet te laten doorgaan. Zo gezien is de Volkswagen nog tamelijk intact, inwendig was de wagen echter zwaar beschadigd derde oorzaak de macht over iet stuur. De wagen raakte in de berm en sloeg enkel malen over de kop. De auto is later weggesleept. Het was het eerste verkeersongeluk op dit nieuwe deel van de Rijksweg. (Van onze parlementaire redacteur) DE minister van Justitie, mr Donker, heeft Woensdagmiddag in de Eerste Kamer tijdens de verdediging van zijn begroting voor het jaar 1954, ten aan. zien van de verdwenen Joodse pleeg kinderen de opmerking van mr Witte- man de dag daarvoor in de Kamer gemaakt onderschreven, dat hier sprake is van een drama, in het bij zonder voor de kinderen zelf en wel licht ook voor de pleegouders. En wel, doordat er een wet is, die gehand haafd moet wordende rechterlijke uitspraken behoren te worden ge ëerbiedigd. Mr Donker zeide, eigenlijk weinig aan het debat te kunnen toevoegen. Hij achtte zich niet competent in "en beoordeling te treden van de maatre gelen, waartoe de kerkelijke overheid bij de vervulling van haar taak ten aanzien van de tot het betrokken kerkgenootschap behorende gelovigen al of niet meent gerechtigd en ver plicht te zijn, voor zover daarbij de grenzen van het wereldlijke recht niet worden overschreden. De bewindsman vond, dat het niet op zijn weg ligt een mening uit te spreken over het standpunt, dat de aartsbisschop-coad jutor in deze zaak heeft ingenomen. Verdere, feitelijke mededelingen kon de minister niet doen, omdat zij het opsporingswerk zouden kunnen be lemmeren. Tenslotte verklaarde mr Donker, dat te zijner tijd beoordeeld zal worden, in hoeverre en door wie strafbare feiten zijn gepleegd. Het gehele be toog van de minister viel eigenlijk tegen. Men had er na de uitvoerige publicaties over de geruchtmakende verdwijning van Anneke Beekman en de inmiddels teruggevonden Rebecca Melhado, meer van verwacht. Aan de andere kant was het te be grijpen, dat de minister zich in zijn positie verre hield van een beoorde ling van de uitspraak van de aarts bisschop-coadjutor mgr dr Alfrink,dat uiteindelijk het geweten beslist, hoe de pleegouders zullen handelen en dat mr Donker met het oog op de opspo ring van Anneke Beekman en haar pleegmoeder geen mededelingen deed, die het opsporingswerk zouden kun nen bemoeilijken. Bovendien had het debat zich in eerste termijn voor een groot deel buiten hem om bewogen. In het nummer van het tijdschrift „Time" van gisteren wordt medege deeld, dat de Amerikaanse waterstof explosie op één van de Marshall eilanden van 1 Maart jl. vijfhonderd maal sterker was dan de atoombom op Hirosjima in 1945. De kracht van de explosie had de atoomgeleerden verbaasd. Vele Amerikaanse waarnemers en 236 eilandbewoners, die zich op een naar men dacht, veilige afstand van de ontploffing hadden verwijderd, werden overdekt met radio-actieve deeltjes, aldus „Time". De commissie van atoomenergie deelde mede, dat zij geen brandwonden hebben opgelopen. Volgens „Time" was de ontploffing zo hevig, dat deze commissie haar oordeel, dat een proef op 1 November 1952 gelukt is, moet herzien. De ont ploffing van deze „mislukking" op 1 November 1952 was 250 maal sterker dan de bom op Hirosjima. de vuurbal was 45 km in doorsnee, de paddestoel- vormige wolk steeg dertig kilometer hoog. De ontploffing van 1 Maart jl. kleur de de hemel oranje en deed gebouwen op eilanden, enkele honderden kilo meters verwijderd, schudden. Vijf van de drie en twintig Japanse vissers, die op 1 Maart bij Bikini door een radio-actieve asregen werden ver rast, zijn Dinsdagavond ernstig ziek geworden. De vissers zijn alle op last van de overheid in een ziekenhuis op genomen. De Amerikaanse ambassade te Tokio heeft thans het eerste rapport over de kwestie aan Dulles gezonden. Een Amerikaanse commissie van onderzoek was belast met het verzamelen van gegevens. De Volkswagenfabrieken te Wolfs burg hebben gisteren bekend gemaakt, dat de exportprijzen van Volkswagens in uiteenlopende mate zullen worden verlaagd. De prijsverlagingen zullen variëren r.aar gelang van de invoer regelingen der betrokken landen. Na dere bijzonderheden konden nog niet worden bekendgemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1