Laatste hand gelegd Ned. Herv. kerk te aan restauratie Oude Niedorp Schape ch Vervolg stadsnieuws Chr. vrouwen in Alkmaar 25 jaar georganiseerd zijn De wereldlandbouw- en industrieproductie Nieuws uit De Rijp Bijzonder l Receptie Maandag in Waakt en Bidt St. Pancras Boerenleenbank te St Pancras bijeen Nieuwe Niedorp Naar de showboat? Gesiaagd Ds Tromp doet zijn intrede Castricum Bejaarde man door auto aangereden Heer-Hugowaard Gezinsverzorging hield contactmiddag Laatste verkeersles Eindles motorcursus Tuinders bespraken de afzetmogelijkheden men Interieur wordt veel fraaier dan oorspronkelijk had verwacht De kosten vielen mee JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Limmen MARKTBERICHTEN VEEMARKT LEEUWARDEN KAASMARKT ALKMAAR BESOMMINGEN IJMUIDEN Meer een laboi Geen officieel tot ZATERDAG 20 MAART 1954 De eisen die in de laatste decennia in steeds toenemende mate aan h^t gezinsleven ivorden gesteld zijn van dien aard dat ook de belang stelling van de vrouw in het gezin veelzijdiger heeft moeten worden. Om deze belangstelling te stimule ren en de vrouw voor te lichten op de terreinen van het maatschappelijk leven werden indertijd tal van vrou wenorganisaties opgericht. Van deze is het de Nederlandse Christen Vrouwen bond geweest die de voorlichting van uit de christelijke gezichtshoek heeft aangevat. Dit jaar zal deze bond die in tal van organisaties op maatschappelijke en cultureel gebied is vertegenwoor digd, zijn 35-jarig bestaan vieren. De Alkmarse afdeling van deze or ganisatie, gaat echter ook een feeste lijk herdenken tegemoet. Maandag zal het namelijk 25 jaar geleden zijn dat de afdeling werd opgericht. Dinsdag middag zal het bestuur in gebouw „Waak en Bidt" recipiëren en des avonds wordt er in hotel Victory een feestvergadering gehouden. In de 25 jaar waarop de vereniging thans terugziet heeft zij een belang rijke ontwikkeling doorgemaakt. Was hot heel in het begin weinig meer dan een gezellig kransje voor bejaarde dames, than- zijn het vooral de jonge vrouwen die de vereniging bezoeken en daar, voorgelicht door deskundige sprekers cn spreeksters, kennis maken met nieuwe ideeën en maatregelen die straks de sfeer van het gezin zullen SINT PANCRAS. In de Vrijdag avond in lokaal Bouwstra gehouden jaarvergadering van de Coöp. Boeren leenbank te Sint Pancras, is door de voorzitter, de heer C. I)uif Jac.z., met enkele sympathieke woorden afscheid genomen van de heer Aid. Bakker, die vanaf 1928 zitting had in het bestuurs college van de bank. In dat jaar werd de heer Bakker als lid van de raad van toezicht gekozen om in 1936 plaats te nemen in het bestuur. Tot 1948 han teerde deze veteraan, die thans 75 jaar oud is, de voorzittershamer. Op voor stel van het bestuur werd de heer Bak ker tot ere-voorzitter benoemd. Ook de kassier, de heer Spaan, gewaagde van de prettige samenwerking met het af tredende bestuurslid. In de opengekomen plaats werd de heer P. Bakker Abrz. als nieuw be stuurslid gekozen en in de daardoor ontstane vacante plaats in de raad van toezicht, werd de heer J. Duif-Balder benoemd. De heer Ant. Wagenaar Czn. zag zich gekozen als plaatsvervangend lid van de raad van toezicht. De diverse jaarverslagen werden na toelichting door de kassier goedgekeurd. De rekening wees een eindbedrag- aan van f 2.310.225.24. Aan spaargelden was ingelegd f 636.711.82 cn terugbetaald f 574.815,18. Aan voorschotten was ver strekt een bedrag van f 22.150. terug betaald f 9.652,65. Het eindcijfer van do balans luidde f 1.214.847,97 met een winst van f 3246.38. De op de reserve gebrachte winst bedroeg f 2385,51. Het aantal dagboekposten steeg tot 8121, te gen 6965 vorig jaar. Het aantal leden vermeerderde met 10 tot 211. DP kassier deelde tenslotte de rente stand mede. Deze bedraagt voor de spaarbank tot f 4000; leden 2.64 procent, nict.-leden 3.5 procent; daarboven\ voor bieden 1 pCt, De rente voor credie- ten werd verlaagd tot 4% procent en voor vaste hypotheken tot 4 1/4 pet. In de vergadering van de afdeling van de VARA is de wens naar voren gekomen om tezamen met andere af delingen eens een Showboatuitzending bij te wonen. Voorzitter Ter Haar heeft toegezegd een poging in het werk te stellen. Naar de districtsvergadering in Alkmaar werden afgevaardigd de heren C. van Zoonen, C. Schoen en J. Koeman. De financiële positie van de afdeling is goed. Er was een saldo van f 27 en de mogelijkheid werd bespro ken om een goede propaganda-avond te geven. Het ledental was vrijwel on veranderd gebleven. De belangstelling van de leden voor deze vergadering was van dien aard, dat wel kan wor den geconstateerd, dat men tevreden is. Opkomst dus klein. HUIS EN ZAAK VERKOCHT De heer J. Keetman heeft zijn huis aan de Laagzijde verkocht aan de heer K Boomsma. De in het pand gevestig de schilderszaak is overgegaan in han den van de heren J. Arts en J. Rezel- man. binnendringen. Bij het werk van de Bond en dus ook bij de Alkmaarse vereniging is echter het grote doel om naar binnen en naar buiten de eigen leden en andersdenkenden trachten te doordringen van de grote Liefde van Christus die voor de mens stierf opdat hij voor tijd en eeuwigheid gelukkig zou zijn. Voor de examens die te Alkmaar zijn afgenomen door de Ned. Unie voor Prac- tijk-examens in Stenografie en Machine- schrijven zijn de volgende dames en heren geslaagd: Stenografie Nederlands: W. v. d. Berg, G. Leek, G. Leenstia, B. v. d. Meer, L. Postma en Th. Warmer. MacliincschrijvenA. Hemmer, L. Of- man, C. v. d. Pol, B. Sikkens, H. Velt- kamp en H. Vooren. Ds Tromp, uit Boskoop, die beroepen is tot predikant der Ncd. Hcrv. Ge meente in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds N. den Oudsten, zal op Zondag 4 April a.s. zijn intrede doen cn in zijn ambt worden beves tigd. Op de Beverwijkerstraatweg heeft zich gistermorgen omstreeks half tien een ongeluk voorgedaan, tengevolge waarvan een bejaarde inwoner van Heemskerk met ernstige verwondingen naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk moest worden vervoerd. Het slachtoffer, de 68-jarige L. H„ had aan de kant van de weg op een stuk land staan praten met een tuinder en zich daarna verwijderd. Zonder voldoende op het verkeer te letten stak hij de straatweg over en werd aangereden door een juist naderende Volkswagen, met bovengenoemd noodlottig gevolg. MARKTBERICHT VAN TUINBOUW VEILING „ONS BELANG" De noteringen waren; spruiten, on- geschoond 3360, geschoond 6598, witlof 6670, prei 1924, boerenkool 25 en peen 55.50. C.O.V. GAAT CONCERTEREN De Castricumse Orkestvereniging C.O.V, is voornemens om in samen werking met de Koorvereniging Woensdag een concert te geven in de toneelzaal van het Provinciaal Zieken huis Duin en Bos. DE OOGST VAN DE STRAAT Aan de politiepost werden de vol gende gevonden voorwerpen aange bracht: een paar witte wollen kinder wanten, zwarte brillenkoker en een paar witte gymnastiekschoenen. - CABARET. De supportersver. van C.S.V. zal Zaterdag 27 Maart een cabaretavond houden voor haar leden. Deze in zaal Borst te houden avond zal worden opgeluisterd door het Am sterdams Cabaret, met de revue „Van dit, van dat, van alles wat," GESLAAGD. Voor het diploma restaurant-beheerder slaagde te Utrecht onze plaatsgenoot, de heer C. Beentjes. schoolvoetbal Aan de begin April te houden school- voetbalcompetitie zal door een gecombi neerd elftal van de leerlingen van de openbare lagere school en de christelijke school aan de Stationsweg worden deel genomen. Door het bestuur van Reiger- Boys is gebruik van het terrein en ma- teriaal toegezegd. Vermoedelijk zullen de Heerhugowaarders voor de drie voorwed strijden als gastheren mogen optreden. reiger-boys-nieuws In het komende week-eind staan voor Reiger-Boys de volgende wedstrijden op het programma: de junioren gaan naar DTS-junioren. Het eerste elftal speelt thuis tegen Oosterend I en het tweede elftal zal in een uit-wedstrijd de strijd aanbinden tegen LSVV IV. Zullen de resultaten beter zijn dan vorige week? Zo ja, dan zal de Zondagavond a s. te houden feest avond dubbele feestvreugde kunnen geven. Dezer dagen hield de Vereniging Ge zinsverzorging „Schermereiland en Omstreken" haar halfjaarlijkse con tactmiddag in het raadhuis van Groot- Schermer. Na het openingswoord dooi de voorzitster, mevr. N. Rol-Bus, gaf de secretaresse, mevr. C. Zijp-van Dijl, een jaaroverzicht. Hieruit bleek, dat de ver eniging thans werkt met zeven vaste krachten en één, die vanwege haar leeftijd nog niet in vaste dienst kon worden genomen. Twee gezinsverzorgsters zijn nu ge diplomeerd en één heeft haar getuig schrift; één is thans in opleiding en een ander zal de nu komende opleiding gaan volgen. Voorts werden vele nood hulpen ingeschakeld om aao de steeds toenemende aanvragen om hulp te kun- voldoen. nierna volgde het financiële verslag van de penningmeesteresse, mevr. J. Vendel-Merks, waaruit bleek, dat, hoe wel in de loop van het jaar de bijdrage voor de verleende hulp reeds was ver hoogd, de contributie eveneens ver hoogd moest worden tot f 5.per jaar. De voorzitster deelde in dit verband mede, dat degene, die 'n uitkering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening ont vangen, slechts een gedeelte van de contributie behoeven te betalen. In samenwerking met de Wijkvereni- ging zal getracht worden de leden zo nu en dan een stencil te zenden, waar uit zij de lotgevallen van de vereniging zullen kunnen vernemen. Daar de rondvraag weinig opleverde sloot de voorzitster onder dankzegging voor aller aanwezigheid deze zeer ge animeerde vergadering. Woensdagavond vond in het handen- arbeidlokaal van de openb- lagere school de eindles plaats van de verkeerscur- sus. Als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur bracht de gemeente secretaris, de heer D. B. A. Appel, dank aan de leider van de cursus, opper wachtmeester L. Londo. Spreker dank te de heer Londo voor diens bereid willigheid de lessen te geven en hoopte, dat de lessen zouden bijdragen tot de beperking van het grote aantal onge vallen, welke in het steeds aan dicht heid toenemende verkeer plaats vin den. Hij sprak de wens uit, dat de verkeersveiligheid in het algemeen en die van De Rijp in het bijzonder met de cursus gebaat zou zijn. Namens de cursisten dankte de heer J. Middelkoop opperwachtmeester Londo. Daar de heer Londo de wens te kennen had gegeven, dat hem geen cadeau zou worden overhandigd, reik te hij aan de opper een door de cur sisten beschikbaar gesteld bedrag over voor de aankoop van de uitrusting van een jeugdverkeersbrikade. Dit sympha- tieke gebaar paste wel bijzonder in het kader van deze avond. Deze week werd de laatste les ge houden van de door de plaatselijke afdeling van de L.T.B. georganiseerde motorcursus. Op deze avond waren o.m. een rijksgecommiteerde, en het bestuur van de L.T.B. aanwezig. Na een proefles, welke door de leider van de cursus, de heer H. Droog, werd af genomen, sprak de voorzitter van de L.T.B. zijn voldoening uit over de ge houden cursus. Hij wees de cursisten er op, dat zij zich nu niet als volledig monteur moesten beschouwen, maar dat toch verwacht mocht worden, dat zij eventuele motorstoringen, welke zich in de practijk met landbouwma chines voordoen, zouden kunnen op heffen. Hierna werden de diploma's door de rijksgecommitteerden de heer ir Vanbeneden. met een toepasselijk woord uitgereikt. Hij feliciteerde de cursisten met het behaalde succes en sprak zijn- .waardering uit voor de ge toonde kennis. Elf van de dertien deelnemers ver kregen het getuigschrift; de overige twee ontvingen i.v.m. hun leeftijd een verklaring, dat zij de cursus met goed gevolg hadden doorlopen. Namens de cursisten dankte de heer W. Prins de heer Droog voor diens lessen en bood hem een kistje sigaren aan. De aanwezigen bleven hierna nog gedurende enige tijd in café Blokdijk gezellig bijeen. Woensdagavond kwam een aan tal tuinders uit De Rijp en Graft in café Grasboer bijeen ter bespreking van de afzetmogelijkheden van de stapelproducten. Deze avond werd op verzoek van de veilingvereniging Purmerend en Omstreken georgani seerd door de beide plaatselijke tuin- bouwverenigingen, de LTB en REO. De secretaris-penningmeester van de ABC, de heer J. G. Woestenburg, die hierop het woord verkreeg, zet te het doel van deze bijeenkomst uit een. Het lang nl. in het voornemen de thans nog aanwezige stapelproduc ten zoals uien, wortelen, bieten, enz. centraal te doen verkopen. Hiertoe zullen de producten per monster op de veiling ten verkoop worden aan geboden, terwijl de levering zal ge schieden regelrecht vanaf de opslag plaatsen. Het voorstel werd door de aanwezigen enthousiast ontvangen, vooral daar het een flinke besparing van vracht- en emballage-kosten be tekende. Hoewel aanvankelijk allen de verkoop van de thans nog aanwe zige stapelproducten de aanleiding tot deze bijeenkomst was geweest, werd op buitengewoon vruchtbare wijze van gedachten gewisseld over de mogelijkheid om ook in volgende jaren deze producten gezamenlijk en centraal te doen verkopen. percentage v.d. wereldbevolking percentage v.h. wereld landbouwareaal B wereldlandbouwbevolking v.d. wereldindustrieprod.|^|Q QPNIEUW HEBBEN we een onderhoud mogen hebben met betrokken autori teiten bij de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk in Oude Niedorp en wel, toen we er juist waren, toen architect Van Ieperen van Monumentenzorg cn mr Hotke van het departement van Onderwijs op hun landelijke inspectietocht Oude Niedorp aandeden en met kerkelijke autori teiten een rondgang door het gebouw maakten. Beide heren waren opgetogen over de tot dusverre bereikte resultaten, vooral, daar hieruit duidelijk is gebleken, dat een restauratie niet altijd een tegenvaller behoeft te zijn, maar ook op eenvoudiger wijze en toch goed uitgevoerd, voor een veel lager bedrag kan worden verricht, dan men oorspronkelijk had geraamd. Immers, de oorspronkelijke restau ratie van de kerk had men geraamd op ongeveer honderd en tienduizend gulden. Monumentenzorg was niet be reid de minister voor te stellen deel te nemen in een dergelijk bedrag en er werd overeenstemming bereikt op een bedrag van f 50.000. Toen men echter die f 50.000 had opgebruikt bleek, dat het resterende werk, dat men had willen laten wachten, kon worden uitgevoerd voor f 12.500. Op nieuw werd de administratieve molen in gang gezet en het geld kwam er. De werkzaamheden werden hervat en benodigde geld een moeilijk probleem betreft, een en ander geschied. Niet alleen is de consistoriekamer iets gro ter gemaakt, waardoor een zaaltje is ontstaan, waar een zestig a zeventig mensen in kunnen worden onderge bracht mede doordat ook de kachel gaat verdwijnen, aan de andere zijde, onder de toren heeft men een prachtige bibliotheek- en bestuurskamer met daarnaast een archiefkamer gemaakt, zodat men nu als het ware van alle gemakken voorzien is. Moeilijk probleem De president-kerkvoogd deelde ons mede, dat het bijeenbrengen van het uitgebreid en nu is het dan zover, dat men de laatste loodjes onder handen heeft, die gelukkig niet al te zwaar blijken te zijn, al ontkomt men bij dergelijk werk natuurlijk nooit aan bepaalde tegenvallers. De grootste aantrekkelijkheid van het geoouw, aldus de heer Van Iepe ren, is niet het gebouw zelf. Dat was meer het oude meubilair, dat uit om streeks 1650 stamt. Vooral de preek stoel is van grote schoonheid, maar ook de banken, de zgn. regerings- banken, alsmede de deur die naar de consistoriekamer toegang geeft, kun nen er zijn. Bovendien is het gewelf onvergelijkelijk schoon gebleken. Het gewelf was met een vieze gore verf laag bedekt, preekstoel en banken door een laag lak, die de fijnheid van het houtsnijwerk verdoezelde. Alles is nu afgeloogd en het resultaat overtreft de verwachtingen. Sieraad cn practisch We hebben ons er inderdaad zelf van kunnen overtuigen. Men herkent het fraaie oude eikenhouten gewelf, waarschijnlijk ook meer dan driehon derd jaar oud, niet meer. Wat een voornaam gezicht, wanneer de zon door de ramen schijnt en het gewelf zo'n zachte warme glans aanneemt. Wat een prachtige deur, toegang ge vend tot de consistoriekamer. Maar vooral, wat doet het snijwerk op de preekstoel, product van een kunste naar uit de Gouden eeuw, wiens naam waarschijnlijk niet meer te vinden zal zijn, het uitstekend. Wat is er, laat ons dat er aan toe voegen, geknoeid in die kerk, heeft men tussen de eiken banken slechte stukken gezet, heeft men met verf en lak gewerkt, omdat men te zuinig was om eikenhout te nemen. Wat springen de schoongemaakte pilaren prachtig naar voren op de ge witte wanden. Nog is het te vroeg om een eindindruk te geven. Nog is het eikenhout niet geheel droog, moet het nog in de was gezet worden en uitge wreven, maar reeds staat onomstote lijk vast, dat hier een voorname sfeer wordt geschapen. Daarnaast is er ook wat de practische indeling van de kerk DIENST WIJKVERPLEEGSTER A.s. Zondag zal de wijkverpleegster, Zr. M. Labree, te De Rijp, tel. K 2997- 377, voor spoedgevallen in de gemeen ten De Rijp, Graft, Zuid- en Noord- Schermer, Schermerhorn en Oterleek bereikbaar zijn. 17. De volgende morgen ging Jim my Brown op de fiets naar ijn kap per, Karei Knipscheer, die in de Hoofdstraat van Wilgenwolde een welbeklanle zaak dreef. Maar deze ochtend was het er niet erg druk. Er was maar één klant.... Jimmy's oude vriend Piet Potlood, die zich uitge breid door Karei Knipscheer liet kappen. „Zo Piet", zei Jimmy, „moet jij vanavond naar je meisje, dat je je zo mooi laat opdoffen?" Piet Potlood •hudde zijn hoofd. „Nee", zei hij, „maar ik moet vanavond ambtshalve naar het jaardiner van de Kippen- houdersbond en dan behoor je er toch een beetje behoorlijk uit te zien". Op dat ogenblik stak juffrouw Knip scheer haar hoofd om de hoek van de deur en riep met een verschrikte stem: „O Karei, kom 's even gauw achter. Henkie heeft een pan op z'n hooffie gezet en nou kan ik 'm d'r niet meer af krijgenKarei Knip scheer wiep de schaar, welke hij hanteerde opzij en rende naar het achterhuis. „Met dat kind hebben we nou altijd watriep hij geërgerd uit. Jimmy en Piet Potlood zag n elkaar glimlachend aan. „Zo ontstaat nu een gemengd bericht", zei de jour nalist. „Ik dénk", antwoordde »Jimmv, „dat ik jou binnen een paar dagen een béter gemengd bericht kan be zorgen. Weet je, dat Jackie gister avond op het spoor van de dieven bende is gekomen? We gaan er van avond met z'n beiden op af en als de voortekenen niet bedriegen, dan weet ik morgenochteend méér. I" is geweest. En klaar is men nog niet helemaal. Er komt immers zoveel kij ken. Maar men heeft voldoende ver trouwen, dat men wat dat betreft klaar zal komen. Moeilijker nog was het echter, ten aanzien van verlichting en verwarming. Daar speelden niet al leen financiële problemen een rol, maar de grote moeilijkheid was, over eenstemming te bereiken tussen de verschillende mensen die bij de res tauratie van de kerk betrokken zijn. Architect Fledderus, die een architec tonisch verantwoorde oplossing wilde hebben, architect Van Ieperen, die een verwarming wilde, passend bij het historische van het gebouw en het kerkbestuur dat een verwarming wil de, die niet alleen zo voordelig moge lijk was, in verband met de financiële moeilijkheden van de kerkelijke ge meente, maar ook een verwarming, waardoor de mensen die de kerk be zoeken, niet in de koude zullen moe ten zitten. Er zal in de kerk in Oude Nie dorp, die binnen enkele weken zal worden geopend, een verwar ming worden aangebracht met de zgn. infraroodstralers. In bij gaand artikel hebben wij het reeds gehad over de moeilijk heden die men ondervond om een goede oplossing te vinden. Men heeft die nu gevonden en het gevolg zal zijn, dat men in deze kerk niet meer zal zitten met kolenstof, met schoorsteenpijpen, met oliestook, met centrale ver warming of wat dan ook. Er komt op de kerk niet eens een schoorsteen meer. Heel eenvou dig kan de koster vlak voor de dienst de stralers, die gestookt worden met Essogas, omdat de gasfabrieken niet zo bijzonder toeschietelijk waren, aansteken en overal in het gebouw heerst een aangename temperatuur. Er is tenslotte een oplossing gevon den, die alle partijen zoveel mogelijk bevrediging schenkt, maar gemakke lijk is het niet geweest. Zomin als het gemakkelijk zal zijn, een passende oplossing te vinden voor de verlich ting. Over een poosje zullen echter al die moeilijkheden uit de weg zijn geruimd, dank zij de zeer grote medewerking van alle zijden ondervonden en dan zal heel West-Friesland met trots kun nen opzien naar een kerk, waarvan de eerste fundamenten stammen uit de dertiende eeuw. En dan zal kunnen worden begonnen met de wederop bouw van het geestelijke leven in Oude Niedorp ER KOMT EEN KINDERKOOR Het bestuur van het gemengde koor „In Pace Nata" heeft besloten over te gaan tot het oprichten van een kin derkoor, dat een onder-afdeling van het gemengde koor zal zijn. Reeds 70 kinderen meldden zich. ALKMAAR, 19 Maart. Witlof 37—82; rode kool 7—120; savoye kool 6,50—16; groene kool 14,50—23,50; spruitkool 17— 77; boerenkool 13—37; spinazie 1,05— 1,24; sla 2529; rode bieten 45; win terpeen 5—7,50; waspeen 10—34; prei 12 —22; selderie: stek 8; appels: Goudrei- netten Hl 4152, Jonathan HII 45 en Zoete Armgardt 39: peren: St Rémy K 3541 en Winterjan K 27—40. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE. 20 Maart. 15.000 kg uien 2,90—5,30. grove 2,304,20 en drielingen 3,40—5; 5300 kg bieten 5—3,30; 6800 kg peen C 5,105,30 en B 55,50; 1100 kg witlof X 73 en II 6771; 81.000 kg rode kool 7—11,90; 153.000 kg gele kool 6,50—16,20; 3200 kg groene kool 17,70—27,60; 107.000 kg wite kool 6—9. Doorgedraaid: 3000 kg bieten, 30.000 kg rode kool en 70.000 kg witte kool. NOORDSCHARWOUDE, 20 Maart. 28.000 kg uien 4,10—5,90, grove 2,40— 4,50 en drielingen 6—8; 6700 kg bieten A 5 en B 4; 13.500 kg peen B 5,50—7 en C 55,10; 140.000 kg rode kool 710,30; 85.000 kg gele kool 6,50—15,60; 150.000 kg Deense witte kool 6—9; 1000 kg wit lof: I 71, I B 68, II 67, IIB 65, III 58 —62 en afw. 3152. Doorgedraaid: 84.000 kg witte kool, 70.000 kg rode kool, 5000 kg gele kool, 6700 kg bieten en 2500 kg peen. BLOKKER, 19 Maart 1954. Knol bieten 5.005.50, rode kool 9.4011.50, spruitkool 4064, witlof 6275, breek- peen 5.005.70, sla 1923, Bramley's Seedling 2632, Goudreinette 3860, Jonathan 4372, Present v. Engeland 4472, Kamperveen 3744, Sint Rémy 3647, Winterjan 4355. HEM, 19 Maart 1954 - Knolbieten 4 5, rode kool 79.80, groene kool 13 21, spruiten 35—41, prei 24, witlof 54 75, midd. uien 4.304.60, grove uien 3.704.50, Winterjan 4751, Bramley 2425, Zoete Campagne 27, Bellefleur 15—28. OBDAM, 19 Maart. 40.000 kg. peen B 5.90—6.80, C 5.20—5.40, D 5—5.10; 40.000 kg. bieten A 5, B 4; 15.000 kg. uien 4.605.10, grove 3.504.10, drie lingen 5.10; 1000 kg. rode kool 7; 5500 kg. gele kool 6.6014.10; 150 kg. witlof II 5965, III 54. Doorgedraaid: 28.000 kg. peen; 23.000 kg. bieten. WOGNUM, 19 Maart. Late aard appelen 1314; uien afw. 12.20; knol bieten 45.10; prei A 1725, B 1118; rode kool 711.40; spruitkool 2076; Aanv. 6000 kg. vi'.iof A 71—81, B 65— 76, C 4571, stek 42—67; breekpeen 5 5.30; waspeen 2633; Bramley's Seed ling 2633; Jonathan 4879; Prov. peer 3343; Sint Rémy 37—45. ZWAAG, 19 Maart 1954. Spinazie 102—117, uien 3,50—4,20, prei 10—14, gele bew. kool 14,30-17,90, gr. kool 20-28, rode kool 7—10,60, spr.kool 3473, wit lof 4678, Breekpeen 4,006,10, sla 17 19, knolselderie B 822. Bramley's Seedling 2431, Golden Delicious 49— 77, Goudreinette 49—81, Jonathan 44— 80, Laxton's Superbe 5080, Present van Engeland 3879, Conférence 3768, Prov. peer 3639, Sint Rémy 3641, Soldat Laboreur 2836, Winterjan 44— 51, Gaze Buten 12. GROOTEBROEK, 19 Maart 1954. 9.000 kg uien: grof 3,50—4,30, middel 4,00—4,80, driel. 5,40—5,90. 2.000 kg bieten A 5,00. 2.000 kg rode kool 7.00. 2.200 kg groene kool 13,0026.00. LEEUWARDEN, 19 Maart 1954. - 65 stieren f 2.602.80 per kg slachtge- wicht; 300 vette koeien, eerste kwali teit f 2.552.85, tweede kwaliteit f 2.45 2.54, derde kwal. f 2.05—2.44; 1645 melk- ën kalfkoeien f 700—950450 pinken f 340565; graskalveren, geen aanvoer en geen notering2099 nuch tere kalveren f3244; 442 vette- en weideschapen f70115; 11 lammeren, geen notering; 358 vette varkens, oude varkens f 1.60- 1 75, vette biggen f 1.85 1.88, zouters f 1.771 80, 246 biggen en lopers, biggen f 40—65, lopers f 66 105; 29 bokken en geiten, geen notering; 75 paarden f450950; totale aanvoer 5722. Op de Alkmaarse kaasmarkt werd aangevoerd 1 stapel, zijnde 500 kg boerenkaas. Notering f 1.85 per kg. Handel goed. Beursnotering fabrieks- kaas f' 1.82f 1.83 per kg. Te WOERDEN was de notering 2.18 2.29, te Bodegraven 2.18—2.25. Besommingen van Vrijdag: 1 traw ler f 23.600, kotter KW 60 f 1050. Aan voer 2170 kisten. Prijzen per 1 kg: Heilbot 2.70-2.30, gr. tong 1.69-1.60, grm. tong 1.42-1.26, kim. tong 1.52-1.38, kl. tong I 1.54-1.38, kl. tong II 1.35-1.16- tarbot I 2.25-1.90, zalm 4.90. Per 50 kg; tarbot IV 30, schartong 21, gr. schol 19-10.50, grm. schol 30-20, kim. schol 45-27, kl. schol I 40-24, kl. schol II 26-8. schar 20-14, bot 8, v. haring 20-16, ma kreel 27-20.50, gr. schelvis 42, grm. schelvis 61, kim. schelvis 62, kl. schel vis I 6*2, kl. schelvis II 36-27, wijting 14-8, gr. gul 32-22, mid. gul 25-22, kl. gul 21-16, poontjes 16, kl. koolvis zw- .l3-8, kl. koolvis wit. 24-23. Per 125 kg; Gr. kabeljauw 110-51, gr. koolvis zw. 32.50-30, gr. koolvis wit. 58-52, gr. leng 69-61. WANNEER in het felle wonde dicht te naaien en gebouw met haar gevoelig zich beiden van snaren, wordt, is een uiterst dunu meter doch harpsnaren contrabas, waarvan de di zonderlijke behandeling Snaren- en Catgutfabriek ingewikkelde weg gevolgd anderhalf a twee maande QATGUT is de over de geh operatie onmisbare steriel uitstaande, niettegenstaande n darm" aantreft ter verklaring Arabische woord. En de viool dat wordt betiteld als „katten eveneens niemendal uitstaand darmen, welke in gedroogd schapen het wat de voeding Schotland, Australië en Nieui reis door de afdelingen van opzichten eerder aan een labc £)E oorsprong van dit met allerlei zelf gevonden me thoden werkend bedrijf is te vinden in de eenvoudige snarenfabriek die in 1919 werd op gericht door de be kende Rotterdamse muziekhandel Hak- kert. De onderne ming was in het begin echter aan gewezen op de medewerking van Duitse vaklieden, die hardnekkig achter hermetisch gesloten deuren werkten om te voorkomen. dat hun vakgeheimen bekend werden. Dat is tenslotte echter toch ge schied en na de oorlog zijn de Duit sers geheel ver dwenen uit dit be drijf, dat nu zijn eigen vaklieden en mag men wel zeggen vakmeis jes opleidt. De helft van het, naar ge lang de drukte in het bedrijf, tussen 25 en 75 variëren de aantal mede werkers bestaat nl. uit meisjes of vrou wen, die voor veel van het fijne pre cisiewerk grotere geschiktheid tonen dan raanm derneming is pas in 1936 beg. de levering van steriel catgu het ogenblik is de situatie zc wijl_ Duitsland vóór de oorloj de in Nederland benodigde voerde, dit percentage tot 2 duceerd. Er zijn echter nog kenhuizen in ons land, die bet Duitse product. De gro huizen_ gebruiken vrijwel zc zondering de Nederlandse c; welker steriliteit zij volkon kunnen zijn, omdat het proc regelmatige controle staat va; terioloog van een der Rotter; kenhuizen. £)EZE CONTROLE is ingest, tiatief van de bedrijfsleid: zich het merkwaardige feit dat de Inspectie van de Vo heid blijkbaar geen toezicht Op de hoedanigheid, in het bi steriliteit, van een product, v. passing mede beschikt over dood van de mensen, die z land aan een operatief ingri ten onderwerpen. Dit beteker er ook geen toezicht bestaat gevoerde catgut. In België 1 officieel toezicht wel. By 0n, vanwege de Dienst der Vo heid tot nu toe weinig of gei stelling getoond voor dez welke voor de Vclksgezon; zulk een enorme betekenis de beroemde Schotse chifu Lister (1827—1912) in 1869 vc in geklede jas en met naai geopende ramen wondhec Paste met geprepareerde sch welke in het lichaam van i wordt geabsorbeerd, is de x van de chirurgie zonder c; meer te denken. Wanneer de gedroogde sc men de fabriek binnenkomer er uit r.ls bosjes stro of riet i aan een intensief wekingspr den onderworpen alvorens de de bewerking kan beginnen. I oorspronkelijke vorm weer he genomen en als een wittige, massa voor de eerste handg reed liggen, kan men ziel voorstellen, dat zij in droge op het ogenblik f 150 per k en in de tijd van grote vraaj duurder zijn geweest. De 1 wordt mede veroorzaakt, di schapendarmen ook gebruik voor de fabricage van bitten Frankfurter worstjes, 't Is eer dige gedachte om bij het hap worstje zich te realiseren, schijnbaar waardeloze huidj I Nadat 1 l

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10