De kleur is zeer belangrijk in ons interieur tmmm Het ïs haar leven Tweed voor het voorjaar Huis geve wat het klimaat onthoudt Nieuwe snufjes GARNALEN Harmonie Spelen met kleur Subtiel contrast Hoedjes uit Berlijnse collectie Vera Niets veranderlijker dan een man!" Neem (Blikgroenten Zij miste opeens ZATERDAG 20 MAAKT 1954 (Van een medewerker OVER KLEUREN en de smaak valt niet te twisten, zegt een spreekwoord. Niets is helemaal waar en dit spreekwoord in zijn algemeenheid zeker niet. Er is bijvoorbeeld ê6h goede en een slechte smaak en ook de hitste kan delicieus zijn er is een „grand goül" en een „haut goüt". Hieruit hlijkt niet alleen, dat er een gradueel en wezenlijk verschil tussen smaken bestaat, maar ook dat er maar één smaak gelding heeft: de goede, die zeldzaam, maar de beste rechter is. En over kleuren valt wel degelijk te twisten! Bij deze twist zal het gelijk altijd zijn aan de kant van de „man van kennis en gmaak", van hem die de „kleurwetten" kent en kleurgevoel heeft. Maar nu gaat het over de kleur in het interieur, waar practisch ieder mee te maken heeft, die z'n woning in richt en versiert. Zoals men weet, zijn er kleuren die als het ware in het oog sprin gen: de warme, positieve als geel, oranje en rood en andere die voor het oog wijken: de koele, negatieve, als groen, paars en blauw (de eerste brengt de schilder gaarne op de voorgrond aan, de laatste op het midden- plan en het fond). De warme zijn horizontale, liggende kleu ren; de koele verticale, staande of hangen de. Vloer- en tafelkleden kunnen in het alge meen dus beter geel, oranje of rood zijn: gordijnen of behangsels beter groen, paars of blauw. In een blauw vloerkleed bijv., zou mèt de blik de voet schijnen te verzinken, terwijl een rood ineer vastigheid geeft. Rode gordijnen of behangsels zouden het interieur kleiner doen schijnen. Een modern interieur. Kleuren spelen een belangrijke rol. MEN kan een kleur niet alleen ver sterken door er haar complement naast te plaatsen (een geel naast een paars, een rood naast een groen, een blauw naast een oranje), maar ook door de vorm, waarin men haar geeft, geel vormt een harmonische eenheid met een driehoek, rood met een vierkant, blauw met een cirkel. Wat niet wil zeg gen,dat men geen contrasten in plaats van harmonieën mag zoeken. Maar dit alles is geen wet van Meden en Perzen. De keuze der kleuren hangt tenslotte ook af v- de lichtverhoudin- gen in een vertrek. In een kamer, waar de zon nooit komt, mijde men de koele kleuren, die men in een zonnige vel wagen. Laat in ons barbaarse lichtloze kli maat de kleuren binnentreden in onze huizen. Men viere hierin liever carna val dan half-vasten. JV1EN VOLGE HET VOORBEELD van onze boeren en schippers, die hun huizen en schepen gaarne opvrolijken met de sterke kleuren van regenboog of prisma. Men zie bijv. de Hindeloper kamers in het Fries Museum te Leeuwarden, de Hidde Nij land-Stich ting te Hindelopen en het Openlucht museum te Arnhem. De excrementele en bleekzuchtige kleuren van de bruine en grijze scholen riepen om de mooie blauwen roden en gelen. Gelukkig heeft de moderne smaak in de interieurkunst de zuiverheid der middelen hervonden en deze kleuren goeddeels verbannen. De barbarij is vaak een verjonging. AA AAR het is niet voldoende de meute der sterke kleuren „zomaar" te ont ketenen; het is niet voldoende om een cadmiumgeel, een vermiljocnrood en een ultramarijnblauw in gelijke vlak ken naast elkaar te plaatsen, om een man met kennis van en smaak in kleu ren te mogen heten. De lieden der zgn. Stijlgroep bedien den zich systematisch slechts van drie primaire kleuren, geel, rood en blauw (mét de niet-kleuren wit, grijs en zwart). Bij sommige fanatici schenen het wel standaardkleuren, steeds van dezelfde kracht, zij het niet van dezelf- de hoeveelheid. Dat is mij veel te dogmatisch. Het kleine geheim van de eigenlijke fijne schilder en interieurkunstenaar bestaat juist in het weglaten van één dezer primaire of secondaire kleuren (oranje, groen, paars). En dan de twee geko zen contrasten niet beide in volle kracht geven, doch één ervan ver zwakken. De derde behoeft men ook niet ge heel te onderdrukken, doch men kan er, in kleine partijen, een toespeling op maken. Ook tuinlieden en bloemis ten, couturiers en mannen die prijs stellen op goed gekleed gaan, kunnen de „ontsluiering" van dit geheim tot hun voordeel nemen (er zijn Parijse modisten en midinettes wie deze gave aangeboren is). Veel lichtblauw doet het bijv. heel goed bij weinig sterk rood. Maar men moet dit niet omdraaien: weinig licht blauw bij veel sterk rood heeft slechts geringe werking en is dan twijfelachtig. I4ET is een hoofdwet dat de ware n colorist niet alle kleuren van het prisma in zuivere staat gebruikt: éen hevige kleur is reeds voldoende om de compositie te verlevendigen. Als men twee hoofdkleuren kiest, neme men één warme en één koele, de één sterker dan de andere. De andere, zeer verzachte kleuren worden verlevendigd door het contrast met de hoofdkleuren. Als er drie hoofdkleuren zijn, moet slechts één in volle kracht worden ge geven, de tweede lichter en de derde nauwelijks aangegeven on gesugge reerd. Delacroix' uitlating, dat het grijs de vijand van alle schilderkunst is, is in haar algemeenheid niet waar: zij is mij te grijs, evenals de grijze (Haagse) school. Met evenveel of meer recht kan men zeggen, dat er geen kleuren zijn zonder grijzen: de onontbeerlijke sup porters van elke levende kleurenhar- monie. De zes hoofdkleuren produceren te zamen een grijs: in gelijke en gelijk vormige segmenten aangebracht op een ronde schijf schijnen zij, als men deze snel laat draaien, in haar geheel zoal geen wit, dan toch een grijs. De lezers van het voorgaande hebben wellicht gemeend, dat zij hun interieurs eigenlijk uitsluitend één of meer der zes hoofdkleuren, zij het dan in een zekere orde bijeengebracht, moeten geven, waarbij het hun groen en geel voor de ogen mag zijn geworden. Deze mening is onjuist. Grijzen heb ben elkander evenveel te vertellen als kleuren, waaraan zij het bonte, harde „schreeuwende" ontnemen. Onbetwist de beste tandpasta (Advertentie, Ing. Med.) gij VOORBEELD geel-grijze (beige) tonen van dezelfde aard, die nau welijks van elkander verschillen, wor den reeds verlevendigd, als men deze naast elkander plaatst. Een kamer in deze discrete, verwante tonen, nog op gehoogd door hier een wit en zwart, daar een grijsblauw en een oranje, zou een goed ensemble, een gecultiveerde ruimte geven. Een geelgrijs geplaatst op een felgeel, zou vanzelf in het blauwe trekken, zo als omgekeerd, een sterk geel, geplaatst op een geelgrijs in het oranje zou hekken. Heel mooi is ook een arran gement van lila's en blauwgrijzen of van zwavelgelen en zalmkleuren met respectievelijk een zuiver violet of blauw of oranje als felle accenten of noten. In het algemeen brenge men op de sterkst verlichte gedeelten van een interieur de sterkste kleuren aan, en omringe deze met grijze toonwaarden, die des te koeler zullen schijnen naar mate de kleuren in het licht warmer zijn. Misschien dat de geduldige lezer in één en ander aanleiding zal vinden, om een te blauwe kamer in een rode te veranderen. Hij zal dan bemerken, dat ook de toon, waarop hij hierin tot zijn liefste spreekt, warmer is gewor den. Want de kleuren hebben haar zinne- lijk-zedelijke betekenis. "piJDENS een speurtocht naar nieu wigheden op huishoudelijk gebied vonden we een aantal snufjes voor u. De firma Elesva brengt kleine prac- tische kluwenwindertjes, breivissen van plastic. Zij zijn bedoeld om de breister, die met meer kleuren wol breit, het breien te vergemakkelijken. Ruiten, strepen en Noorse patronen kunnen nu zonder bezwaar gebreid worden, het hinderlijke in de war ra ken van de wol is voorbij en ook de grote lussen aan de achterkant van het breiwerk. De kleinste electrische naaimachine ter wereld weegt slechts acht pond; er is een keurig klein koffertje bij waar het speelgoedmachientje in past. Het is een uitkomst voor de vrouw alleen en voor het kleine gezin, waar niet zo veel genaaid wordt. In de ruim vijf jaar dat deze machine in Engeland in gebruik is, werden er 250.000 exempla ren van verkocht. De prijs is honderd vijftig gulden. Een electrische zeilwrijver heeft kus sentjes van vilt en lamswol onder- de borstels, die ervoor zorgen dat uw vloer nóg mooier glimt, maar ook en dat is belangrijker kunt u er de meubels nu mee wrijven. Een klein volautomatisch warmwa terapparaat in de prijs van vijf en ze ventig gulden wordt op uw keuken kraan geschroefd. Bij langzaam openen der kraan krijgt u warm water. Voor zien van een patent-sproeier wordt het apparaat een complete douche. Op het gebied van treksluitingen, het langzamerhand onmisbare hulpmid del bij onze kleding, is een stap in de goede richting gedaan. De nieuwe Lampron treksluiting is totaal onzicht baar. Geen gezeur meer met bijpassen de kleuren, vooral bij de deelbare treksluiting een uitkomst daar vele huisvrouwen bij het inzetten hiervan moeite hebben om het onderste stuk behoorlijk weg te werken. Stofabsorberende poetsborstels be horen tot de eenvoudige, maar toch zeer practische schoonmaakmiddelen. Geen stofdoeken meer uitslaan, want bij het gebruik van deze borstel wordt het stof vastgehouden, door de Nene- thol,' waarmede de borstel bevochtigd is. Is de borstel vuil, dan krijgt hij een sopje en wordt weer opnieuw met Nenethol bestrooid. Voor het reinigen van tapijten, kle ren, meubels, autobekleding, kortom alles waar textiel aan te pas komt, is een rubber borstel in de handel die alle lastige klevende voorwerpen af neemt (vuil, stof en haren b.v.) Ook deze borstels schoonhouden met water. Rubber hoeken aan slaapkamerkleed jes en badmatten zorgen ervoor dat over pas gewreven vloeren geen dui keling meer gemaakt kan worden. N.a vele proefnemingen hebben de Belgen een middel gevonden om het leven van snijbloemen in de huiska mer te verlengen. Chrysal maakt, dat u voortaan met een gerust hart tere bloemen, zoals rozen, tere Dahlia's e.d, zult kunnen kopen, zonder dat deze in korte tijd verwelken of verkleuren, voordat ze zijn uitgebloeid. Een klein beetje van dit Chrysal- poeder in het water waarin u de bloe men schikt en u zult er zeker langer plezier van hebben. \\fAT denkt u, is voor een kind van het allergrootste belang in zijn jeugd? Waarop heeft het in de eerste plaats recht, en waarvoor dienen zijn ouders vóór alles te zorgen? U zult mij antwoorden naar uw ge aardheid. De gewetensvolle zal zeg gen: een goede jrzorging in alle op zichten. De vooruitziende: een dege lijke opleiding, die het alle kansen biedt om zich met succes door de wereld te slaan. De teerhartige: een zonnige atmosfeer van hartelijke ge zelligheid. De plichtsgetrouwe: een evenwichtige, consequente opvoeding tot een zelfstandig mens. Misschien dat wij al deze doelstel lingen tot één moeten verenigen om de volledige en moeilijke opgave te formuleren, die voor elk ouderpaar volgt op het opgetogen kaartje met het rose of blauwe strikje. Maar meent u vooral niet dat deze geza menlijke doelstellingen, of ook maar één ervan, tot de wetten van Me den en Perzen behoren. Wilt u een sterk staaltje van het tegendeel? „O Saskia, wat ben ik veel te kort gekomen. Wij waren straatarm; oud en ouderwets huisraad, met een be- stopt karpet op de vloer. Mijn moe der had niet de minste smaak van ge zelligheid. En ik ben toch wel eens ergens geweest waar een ouderwets boeltje zo gezellig kon aandoen. De hemel mag weten wat voor moeder ik heb.... Een moeder die van haar kind geen cadeautje aanpakt op haar verjaardag. Een huis, waar nimmer een gezellig avondje geweest is, wair nooit een kerstboom gebrand heeft. Geen meisjesvisite mocht ik vragen als ik jarig was; nooit ging ik met haar als klein kind een eindje mee HENDRINE. uit wandelen...." „En dan willen ze wat van ons zeg- genl Maar op mijn man slaat't ook. Gisteren zei hij, dat hij misschien niet kwam eten. En toen kwam hij notabene met twee gasten. Was ik even blij, dat ik een paar blikken groenten in huis had. Ik was zo klaar. Niet schoonmaken, niet afhalen, niet koken, dan heb je je handen vrij voor de rest. En lekker I Want blikgroenten zijn heerlijk I" (Advertentie, Ing. Med.) J-JEEFT u ooi t zulke prachtige tweedcollecties gezien als dit seizoen. Van sportieve grove weef sels met dikke noppen tot uiterst fijne stoffen voor het geklede genre, en dat allemaal in de mooiste kleur combinaties. Ideaal voor het nieuwe voorjaarspakje in de moderne box- lijn: van boven wijd jasje, dat nauw toeloopt naar de heupen en een strak rokje met een diepe plooi middenachter voor bewegingsvrij heid. De tweerij-sluiting maakt het ook bijzonder geschikt voor minder warme dagen. De rug kunt u ge heel uit één stuk maken of zoals hier afgebeeld met deelnaden en, eveneens naar verkiezing, een laag geplaatst ceintuurtje. U heeft nodig ca. 3 m stof van 140 breed. U verbindt de rugdelen, stikt de figuurnaad in het voor pand en sluit de zij- en schouder naden. De laatste iets inhouden. De voeringzakken worden ingezet en van klepjes voorzien. U paspoi- 0 6 8 ib.i<)7VZ8 i) 39 O. 3 /O JS/zjA. O leert de knoopsgaten en stikt het beleg tegen de voorkanten. De halsrand zet u tussen de dubbele stof van de kraag. Onderkraag en linnen inlegsel schuin knippen. De rugceintuur van dubbele stof beves tigt u met knopen. Mouwnaden slui ten, waarbij de bovenmou w van voren even gerekt en van achteren ingehouden wordt. De mouw wordt, over de kop ingehouden, met de binnenrand ca. 4 cm voor de zijnaad ingezet. De voering reikt tot aan het beleg. Zijnaden van de rok sluiten en in de linkerzijnaad een ongeveer 20 cm lange ritssluiting aanbren gen. De plooi wordt opvallend in gelegd en de rok licht ingehouden op een tailleband genaaid. Ook in tweeërlei stof is dit pakje aardig: een tweed jasje en een rok je van effen stof, waarvan desge wenst de kiaag en de zakkleppen een belegje krijgen. Eet U wel eens garnalen of mosse len bij het middagmaal of bij het brood? Zij zijn niet alleen lekker, baar ze bevatten veel voedzame stof fen, die voor het lichaam nodig zijn. Garnalen en mosselen kunnen dan ook uitstekend geregeld de plaats van vlees innemen. Op talloze ma nieren zijn zij te verwerken, tot kou de en warme gerechten en wie deze producten kant en klaar, gekookt, kan kopen behoeft zelfs niets anders te doen, dan ze gezellig op te dienen, met een takje peterselie of een paar schijfjes tomaat of citroen, Ne nu enige recepten voor vier per sonen. Gemengde Garnaiensla 100 g garnalen, 2 (jf meer) gekookte aardappelen, een kleine appel, augurk, een uitje, peterselie, enige eetlepels slasaus of olie en azijn (zout). De garnalen afspoelen en laten uit lekken. De appel schillen en evenals de aardappel in blokjes snijden, de augurk fijnhakken. In de slakom en kele lepels slasaus doen of een saus je maken van olie en azijn. Het uitje door de saus raspen. Alle bestandde len met de saus vermengen en op smaak afmaken (desgewenst ook zout toevoegen). De sla een kwartiertje la ten staan. Vlak voor het gebruik fijn gehakte peterselie door de sla roeren en er over strooien. Tomaten gevuld met Garnaiensla 4 rijpe tomaten van gemiddelde grootte, 100 g garnalen, 2 gekookte aardappelen of een klein kopje ge kookte rijst of macaroni, olie en azijn of slasaus, (zout, peper), peterselie, kropsla. De tomaten wassen en evenwijdig met het kroontjé doormidden snijden. Ze dan uithollen en de bakjes met een weinig zout (en peper) bestrooi en. Het vruchtvlees fijnsnijden, de aardappelen of de macaroni in stukjes snijden. Garnalen, tomaten, vlees, aardappelen, macaroni of rijst door eenmengen en op smaak afmaken met olie en azijn of slasaus. Het mengsel in de tomatenbakjes scheppen (en in het midden wat slasaus leggen). Het peterseliegroen zeer fijn snijden en er over strooien. De sla wassen en plukken en op een schaal, op schotel tjes of op schelpen mooie gave sla bladeren leggen. De gevulde toma ten erop zetten. J-JIER hebt u nu een stukje vrouwen bestaan, waarover alle lieve feuil letons, bakvisboeken en favoriete da mesromans eendrachtig zwijgen. Een plant in een kelder kan er niet el lendiger aan toe zijn. En zoals onze eerste impuls is, zo'n armetierig kwij nend groeiseltje snel in het daglicht te halen zo borrelt, naar ik stellig geloof, bij menige trouwhartige leze res de wens omhoog eens iets voor dat kind te doen, een briefje schrij ven of zoiets. Laat mij u meteen waarschuwen dat u dat beter kunt laten. Want de kelderdeur is op slot: moeder weert alle contact met de buitenwereld. Bo vendien is deze eenzame een van die weinig benijdenswaardige enige doch ters, die „niet gemist kunnen worden" Nu is om te beginnen, die aandoenlij ke tirade altijd een praatje voor de vaak. Wanneer het enig kind toeval lig een zoon is, worden meestal, ook ,in een arm gezin, alle zeilen bijgezet om te zorgen dat de jongen later zijn eigen brood kan verdienen. Al is het maar om de nuchtere reden dat er dan te zijner tijd een opeter minder en misschien een kostwinner méér is. Maar de enige dochter behoeft in vele gevallen nog altijd niets meer te leren dan wat handigheid In het huis houden. Als zij moeder, die niet zo best meer voort kan, straks maar alle werk uit handen neemt, heeft zij aan haar bestemming voldaan. Want, u kunt het geloven of niet: vele ouders, speciaal moeders, houden er een doch ter op na louter te haren gerieve: als een goedkope levenslange werk kracht. En dat heus niet alleen in die gezinnen, waar de eindjes maar nooit een knoop willen worden. Ik heb meermalen met wrevel vrou wen die een behoorlijk inkomen ge noten op een Irriterend vanzelfspre kend toontje horen poneren: „Nee hoor, meer dan U.L.O. kan ik Tine of Jetje niet geven dan moet zij no dig thuiskomen. Ik kan het alleen niet af Aan welke geestelijke bijziendheid lijden deze moeders toch? Denken zij werkelijk, dat zij enig récht op het leven van haar kind hebben? Dat het moederschap zoiets verdienstelijks is, dat het met levenslange dienst moet worden betaald? Of dat zij speciaal het monopolie hebben van een ge noeglijke en comfortabele oude dag? Ik zou deze vrouwen, die uit ego ïstische gemakzucht haar dochter maar thuishouden, de vraag van deze te kort gedane jonge vrouw willen inbranden: „waarom hebben mijn ouders mij niet wat laten leren?" Ik kan er geen ander antwoord op geven dan: omdat ouders als deze allereerst hun eigen belang en gemak op het oog hebben, en wel van nemen weten, maar niet van geven. Het is, vreemd genoeg, wel wettelijk strafbaar om een kind lichamelijk letsel toe te brengen maar geestelijke schade valt onder geen enkel wetsartikel. ^LS ik dan ook een antwoord moet geven op de laatste regel van deze brief: „Saskia, wat hebt u tegen mij te zeggen?" dan kan dat alleen maar luiden: Mijn beste kind. je zult je zelf moeten .helpen. Als je dan wer kelijk niet het huis uit kunt gaan, probeer dan in elk geval in dat huis je persoonlijke vrijheid te veroveren. Het is heus te gek dat een vrouw van bijna middelbare leeftijd nog geen voorlichtend boek durft binnen smokkelen. Het zal moeilijk zijn, bij na onmogelijk, want een dictatuur werp je niet in drie dagen omver. Maar het hangt van je zelfbeheersing en vastberadenheid af, of je moeder tenslotte zal leren je eigen leven te respecteren. Laat alle donderbuien kalm over je hoofd gaan en denk maar gelaten, dat zelfs de ergste scènes maar aan de buitenkant blij ven. Het leven is er niet mee ge moeid.... Bedenk, dat je een sterke troef in handen hebt: je onmisbaar heid. Zorg, dat je de achterstand in ontwikkeling inhaalt: er zijn honder den mogelijkheden. En bedenk elke dag: het moet, want het is mijn leven. SASKIA zelfvertrouwen en dat in haar eigen keuken. Niets wilde, niets lukte. En dat voor een vrouw, bekend om haar verzorgde maaltijden. Totdat zij merkte dat er iets aan de maizena haperde, 't was niet de maizena die ze gewend was; de naam DURYEA stond niet op het pak. Zeker, ze had MAÏZENA. DURYEA gevraagd, zoals altijd, maar nu stond er iets anders in de kast. Zo zie jeWel gevraagd, maar niet gekregen. Iets om te onthoudenVoor eens en altijd; Niet alleen Maizena DURYEA vragen, maar ook opletten dat U inderdaad DURYEA krijgt. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 12