Ook Westduitse Bondsraad gaat accoord met dienstplicht Groots werk - een vertraging van ongeveer vier minuten „Concreet" atoomplan door de VS aan Rusland aangeboden Een fout in de Wieringermeer: Twee hoofddorpen Woningbouw Geluidsmuur Gevaarlijk spel Jongen duwde zijn bewusteloze verloofde in het water DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Goedkeuring geallieerden blijft vereist Nieuwe incidenten in Suezkanaalzone Brits officier gedood Conferentie Caracas De Koloniënkwestie naar Ver. Naties? Helicopters halen de gewonden uit Dien Bien Phoe Hongerstaaksters stoppen actie na belofte Naguib De Y.S. handhaven leger in Duitsland VERBINDT de EVG met BALKANPACT Suggestie van Adenauer McCarthy is ziek.... Burgemeester emigreert naar Canada Na twee maanden Sovjet-Amerikaans overleg WEERBERICHT Bij de bouwer van de Afsluitdijk Dp Blocq van Kuffeler wordt 75 jaar Moskou waarschuwt tegen pact Turkije- Pakistan Anti-Britse rel op Cyprus Jordaanse hulp bij opsporing bende 0 Drama langs fortgracht Vrienden noemden hem een comediespeler Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, Iel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 Zaterdag 20 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No' 67 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal f 6-45 plus incassokosten. Weekabonnementen i 0.52 0<;K de Westduitse Bondsraad, de vertegenwoordiging der landelijke legeringen in de Bondsrepubliek, lieeft gisteren zijn toestemming gegeven tot aanvulling van de grondwet, teneinde invoering van de dienstplicht mogelijk te maken. Ook in de Bondsraad was de vereiste tweederde meerderheid bij voorbaat verzekerd. De tegen de aanvulling van de grondwet gekante socialistische regeringen van Hessen, Bremen en Neder-Saksen, beschikken slechts over 12 stemmen, terwijl de overige vijf regeringen samen 26 stemmen hebben. De stemverhouding was 26 voor, 4 tegen en 8 onthoudingen. Aangenomen wordt, dat thans alle voorwaarden zijn vervuld en niets president Heuss meer in de weg slaat om de Europese Verdragen met name de Conventies van Bonn en het Europees Leger Verdrag te ondertekenen. Door de aanvaarde aanvulling van de grondwet wordt de Westduitse regering gemachtigd tot wetgeving op alle defensiegebied. Doch vóórdat dit alles verwerke lijkt kan worden, is daartoe nog de goedkeuring nodig van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten. In de Suezkanaalzone in Egypte heb ben zich opnieuw enkele incidenten voorgedaan. Britse militaire autoritei ten melden, dat drie Egyptische man nen en een kleine jongen gisteren het vuur openden op twee Engelse offi cieren op 50 meter afstand van het hek van het ziekenhuis voor Britse gezinnen te El Ballah, ten Zuiden van Ismailia. Beide militairen werden ge wond. Eén van hen, majoor Burnhill, is later aan zijn verwondingen over leden. Op de weg van het Suezkanaal naar Fejed, niet ver van het huis van de opperbevelhebber van de strijdkrach ten in het Midden-Oosten werden twee Engelse legervoertuigen bescho ten met een motier en vier kleine machinegeweren. Hier vielen geen slachtoffers. De aanvallers zijn ont snapt. Een woordvoerder van het Britse leger deelde mee, dat iedere nieuwe daad van terrorisme in de zone aantoont, dat de toestand ste-Js slechter wordt. Het Egyptische departement van Buitenlandse Zaken heeft de Engelsen in een nota aan de Britse ambassade te Cairo opnieuw van aggressie be schuldigd. De juridische en politieke commissie van de interamerikaanse conferentie te Caracas heeft gisteren een Braziliaans voorstel om de koloniën op het Weste lijk halfrond onder internationaal be heer te stellen, verworpen. Een Brazi liaanse suggestie werd met 15 tegen nul wel aang-nomen. De Verenigde Staten onthielden zich. Drie delegaties waren niet aanwezig. Volgens het aangenomen voorstel zou de kwestie van de toekomst der koloniën naar de Verenigde Naties ver wezen moet worden, waar de betrok ken landen (Engeland, Frankrijk en Nederland) aan het debat over de kwestie rou kunnen deelnemen. Woensdag keurde de commisise een Argentijnse resolutie, die het „kolonia lisme" op het Westelijk halfrond ver oordeelt, goed. Grote aantallen hefschroefvliegtuigen van Amerikaanse makelij hebben gis teren gewonden uit de belegerde ves ting Dien Bien Phoe weggehaald. De verdedigers van de sterkte wachten nog steeds op de nieuwe aanval van de Vietminh. Op nog geen 200 meter van de hoofdverdedigingslinie groeven de rebellen zich in de nacht van Donder dag op Vrijdag in. De Egyptische feministenleidster, mevr. Doria Sjafik, en zeven van haar aanhangsters hebben gisteren haar hongerstaking beëindigd, nadat zij ga ranties van de Egyptische president, generaal Naguib, hadden gekregen. Mevr. Sjafik had Woensdag een Ame rikaanse journaliste met een officieel verzoekschrift, waarin zetels voor vrouwen in de grondwetgevende ver gadering worden geëist, naar Naguib gezonden. jyjEN neemt in Bonn aan, dat de ge allieerden hun goedkeuring aan de veranderde Duitse grondwet zullen geven onder uitdrukkelijke voorwaar de, dat de uitoefening van de rechten op verdediging eerst zal kunnen be ginnen, wanneer het Europees Leger Verdrag, waartegenover thans vooral Italië en Frankrijk nog hun houding moeten bepalen, van kracht zal zijn geworden. In de commissies van de Bondsdag is men inmiddels begonnen met de bespreking van de détails voor de komende dienstplichtwet. Naar gisteren door een woordvoerder van de Westduitse regering is mede gedeeld, hebben de geallieerden inmid dels de Bondsregering doen weten, dat zij zich de uitdrukkelijke toestem ming tot de grondwetswijziging voor behouden. De geallieerden hebben in hun nota aan de Duitse regering nog geen termijn voor hun beslissing ge noemd, maar aangenomen wordt, dat deze toestemming eerst zal worden gegeven, nadat te Parijs over de Eu ropese Verdragen beslist zal zijn. Ook naar Duits inzicht is de aanvulling der grondwet onafscheidelijk verbonden met het EVG-verdrag. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, dr Conant, heeft Vrijdag avond verklaard, dat de V.S. „voor de afzienbare toekomst" sterke strijdkrach ten in Duitsland zullen handhaven. In een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio-omroep AFN zeide dr Conant, dat West-Duitsland „in de frontlinie van de verdediging van het Westen en de V.S." ligt. Van Duitse zijde wordt vernomen, dat de Westduitse bondskanselier Ade nauer, tijdens de besprekingen, die hij gisteren met de Turkse minister-presi dent Menderes en minister van Buiten landse Zaken Koprulu in Ankara heeft gevoerd, de mogelijkheid heeft geop perd van het verbinden van het Bal kanverdrag met de in te stellen Euro pese verdedigingsgemeenschap. Van deze zijde wordt vernomen, dat de eer ste reacties der Turkse staatslieden gunstig zijn geweest. In de besprekingen, die de West duitse regeringsleider in de afgelopen week te Athene met Griekse staatslie den heeft gevoerd, is hetzelfde denk beeld ter sprake gekomen. Senator Joseph McCarthy moet het bed houden. Hij lijdt aan laryngitis (ontsteking van het strottenhoofd) en hij heeft koorts. Dit is volgens zijn dok ter het gevolg van „overwerk en over matige vermoeidheid". De Senator heeft een dag of twee rust nodig, doch ik weet niet of ik hem zolang in bed kan houden, aldus verklaarde de dokter. Burgemeester lleersink uit Steen deren (Gelderland) zal 2 April naar Canada emigreren. De bur gemeester is met zijn vrouw en kinderen reeds druk bezig met het inpakken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat aan de Sovjet-rege ring een „concreet plan" is aangebo den om de vreedzame ontwikkeling en het vreedzame gebruik van de atoomenergie te bevorderen. Het plan is opgesteld na overleg met bevriende landen en door de minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren overhandigd aan de Sovjet ambassadeur Zaroebin. te Washington, Georgi Met ministerie van Buitenlandse Za ken te Washington deelde voorts me- de, dat de Sovjet-Unie de Amerikaanse regering bepaalde voorstellen met betrekking tot het algemeen onder werp der atoomaangelegenheden heelt gedaan. „Deze voorstellen worden thans bestudeerd", aldus de verklaring. Aan de uitwisseling der voorstellen zijn, gedurende ruim twee maanden, voorbereidende besprekingen tussen Dulles en Zaroebin vooraf gegaan over president Eisenhowers plan om een internationale 'bank' voor atoomener gie te stichten. Door een dergelijke atoombank zou een vreedzaam ge bruik van atoomenergie gewaarborgd moeten worden. Dulles heeft vorige maand te Berlijn met minister Molo- tov over Eisenhowers plan gesproken. Verwachting tot Zondagavond: OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zondag: Zon op 6.42. onder 18.54 Maan op 21.34, onder 6.45 Maandag- Zon op 6.40, onder 18.55 Maan op 22.40, onder 7.02 (Van een onzer redacteuren) 1 OEN IN 1933 de aanleg van de Afsluitdijk zijn voltooiing naderde, werden aan diverse autoriteiten uitnodigingen verzonden out bij de dichting van het laatste gat aanwezig te zijn. Te één uur op deze histo- risehe dag zou de dijkvelbinding tussen Noord-Holland en Friesland een feit zijn. Het werd, zoals de hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Friesland naderhand constateerde, precies vier minuten over één. Waarmee een gigantische arbeid, voorafgegaan door moeizame voorbereidingen, een werk, dat de belangstelling f van bijkans heel de wereld liad, een vertraging van zegge en schrijve vier minuten ondervond. Thans, een twintig jaar later, is deze Afsluitdijk voor ons Hollanders zo langzamerhand een nor maal begrip geworden, al tonen we dan ook nog gaarne de vreemdeling vol trots deze machtige waterbouwkundige schepping. Natuurlijk wareri we zeer verheugd, dat deze kolos in de rampnacht van 1 Februari 1953 de kracht van het water weerstond, maar in feite had hierover toch geen twijfel bestaan; wie de Afsluitdijk kende, wist, dat de elementen er rustig hun woede op konden botvieren, dat hij mogelijk wel geha vend uit de strijd zou komen, maar hij menselijkerwijs gesproken onverwoestbaar moest worden geacht. £R zou voor ons geen aanleiding heb ben bestaan thans over de Afsluit dijk en over de Zuiderzeewerken in het algemeen te schrijven, ware het niet dat de man, onder wiens leiding de dijk groeide en die onder anderen de Wie ringermeer gestalte gaf, ir De Blocq van Kuffeler, dezer dagen om het volkomen juist te zeggen 22 Maart vijf-en-zeventig jaar wordt Deswege hebben wij hem in zijn woning Beive- dèreweg 19, aan de rand van Den Haag, opgezocht om nog eens met hem te spreken over dit werk, dat voor de provincie Noord-Holland toch wel van uitermate groot belang is geoieken. Eerlijk gezegd viel het ons honderd procent mee, dat dit onderhoud een feit werd. In eerste instantie immers stelde de ex-directeur-generaal van de Zuiderzeewerken onze komst geenjzins op prijs. Dat hij vijf-en-zeventtg werd, was gans niet belangrijk en wat zijn werk betrof, och, er waren boeken en tijdschriften voldoende, waaruit we in deze onze wijsheid zouden kunnen putten. Maar toen we eenmaal tegenover ir De Blocq van Kuffeler waren gezeten, liet hij alle terughoudendheid varen en ontpopte hij zich als een onderhoudend causeur, die zich nog met een scherp inzicht en een bewonderenswaardige vitaliteit werpt op de vele vraagstuk ken, die zich voordoen op zijn terrein. QNZE aanloop lag enigszins ver van huis. Of de heer Van Kuffeler ons ook per soonlijk iets wilde zeggen over het rap port van de Delta-commissie, dat de afsluiting van de zee-armen tussen de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden be oogt? Uiteraard plaatste onze zegsman zich hier vierkant achter. Hij achtte deze plannen technisch uitvoerbaar en economisch ook volko men verantwoord. En ware dit laatste ook niet het geval, zo voegde hü er aan toe, dan moest tot elke prijs wor den voorkomen, dat er nog eens dui zenden mensen zouden verdrinken en tienduizenden zouden moeten evacu eren. Wanneer het om deze dingen gaat, betoogde de heer Van Kuffeler met na druk, dan vraagt het Nederlandse volk niet wat het kost, maar dan stroopt het de mouwen op! Zonder afsluitdijk zou, zo meende hij, deze stormvloed ook voor de IJ- selmeerpolders van funeste invloed zijn geweest en zou het Nederlandse pro ductiegebied hierdoor grondig zijn aangetast. Het gevaar dreigde zeker evenzeer in het Noorden als tn het Zuiden. Op dit chapiter aangeland, hebben we de heer Van Kuffeler een concrete vraag gesteld. De mening doet namelijk nogal eens opgeld, dat de overstro mingsramp in het Zuidwesten van veel geringere omvang zou zijn geweest zo door het ontbreken van een afsluitdijx door de vloed millioenen kubieke me ter water in het IJselmeer waren ge stuwd. Ir De Blocq van Kuffeler verwierp deze mening pertinent. Het IJselmeer had nooit een hoeveelheid water Kun nen opnemen, die van betekenis zou zijn geweest en veel eerder had de ramp, zoals boven omschreven, er door kunnen verergeren. (Zie vervolg elders in dit blad) De Sovjetrussische regering heeft de Turkse ambassadeur te Moskou een no- to overhandigd, waarin wordt ver klaard, dat „het streven, om in het Na bije- en Midden-Oosten tot de vorming van een militair blok te komen, de Sovj etrussisch-Turkse betrekkingen slechts nadelig kan beïnvloeden" en dat „Turkije de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een dergelijk pogen moet dragen". De nota slaat op de voorgenomen sluiting van een Turks-Pakistaans ver drag. Verklaard wordt dat totstandko ming hiervan „invloed moet hebben op de nabuurstaten der verdragssluitende partijen". Toen gisteren aartsbisschop Makario; een der leiders van de beweging op Cy prus, die vereniging van deze Britse kolonie met Griekenland eist, op het eiland arriveerde, ontstond in de hoofd stad Rhodos een anti-Britse betoging waaraan ongeveer zesduizend man deel nam. Nadat een politiecordon was door gebroken, begonnen de betogers met stenen te gooien. Zij sloegen de ruiten in van het Britse consulaat. In Athene hebben tweehonderd studenten een de monstratie gehouden voor het gebouw van de vereniging „Griekenland-Groot- Brittannië". Zij zwaaiden met pamflet ten en riepen: „Wij willen Cyprus'. Zij werden door de politie verspreid. De Britse ambassadeur in Athene heeft bij het Griekse departement van Buitenlandse Zaken geprotesteerd. De Griekse premier heeft zijn afkeuring uitgesproken over de betogingen in Rhodos. De verantwoordelijke mensen zullen worden gestraft. Israël heeft gisteren een Jordaans aanbod geaccepteerd tot hulpverlening bij de opsporing van de bende, die Woensdag elf inzittenden van een Is raëlische bus heeft vermoord, aldus is officieel te Tel Aviv medegedeeld. De vrede in het Midden-Oosten mag niet bedreigd worden, heeft de Britse minister var. Staat de ontboden ambas sadeurs van Israël en Jordanië op het hart gebonden. QNLANGS heeft de heer E. Vermeer, lid van het hoofdbestuur van de PvdA, sprekend over de woningbouw, opgemerkt, dat de thans gevoerde po litiek' krachtig dient te worden gehand haafd. Uit de recent gepubliceerde cij fers van het Centraal Bureau voor do Statistiek blijkt dat in 1953 voor het eerst het aantal gebouwde woningen in Nederland de 60.000 heeft overschreden. Op het eind van dat jaar waren er echter nog 263.000 woningen te weinig. Uitgaande van de cijfers van het jaar 1948, toen er 309.000 woningen tekort waren, betekent dit dat men de laatste vijf jaar 46.000 woningen op het tekort is ingelopen. Hoewel het laatste jaar in sneller tempo werd gebouwd, doet dit niets at aan het officieel geconstateerde en ver bijsterende tekort van 263.000 wonin gen op het ogenblik. Zelfs met inachtneming van een rui me marge leert een simpele berekening, op deze (officiële!) cijfers gebaseerd, dat er geen sprake van is dat in 1960 aan de woningnood een einde zal zijn gekomen. Integendeel! In de lijn van de huidige woningbouwpolitiek bete kent dit dat de finish pas over 25, in het gunstigste geval over 20 jaar zal zijn bereikt. Met het oog op het geluk van het Ne derlandse volk achten wij dit woning- beleid een „politiek" met een wanhopig uitzicht en lijkt ons een dringen de herziening van het bouwbe- (XJ leid bittere noodzaak. yjlSSCHIEN is het juist, dat na ver loop van enige jaren het doorbre ken van de geluidsmuur de gewoonste zaak van de wereld is. Op het ogenblik komen nog duizenden naar deze pres tatie luisteren en kijken. Berichten er over verschijnen in de dagbladen. Hier uit blijkt, dat we nog leven in de tijd van het experiment. Persoonlijk hebben wij een hekel aan snelheden, die de controle van de mens welhaast te buiten gaan. Bovendien verkleinen ze de afstanden dermate, dat iedereen ieders buurman zal zijn met alle aanslagen op 's mensen toch al beknotte „Privacy" van dien. Het "al wel ergens goed voor zijn, dat er mannen (en vrouwen) gevonden kun nen worden, die bereid zijn aan het ex periment deel te nemen. Maar het ontgaat ons waarom Prins Bernhard ook al een aanval op de ge luidsbarrière moest doen. Heeft hij wil len bewijzen, dat er geen gevaar bij is dan zijn zijn woorden door het ongeluk met zijn Amerikaanse partner gelogen straft. Wij geloven namelijk in alle be scheidenheid, dat de positie van Prins Bernhard in het Nederlandse volk een zeer bijzondere verantwoordelijkheid vereist. Het lopen van risico's moet zo veel mogelijk worden vermeden. Men kan zeggen: dat is de zaak van de Prins zelf. Dat is evenwel niet waar: het is de zaak van ons volk. \yiJ gunnen ieder kind zijn spel van ganser harte. Maar we houden dat zelfde hart vast wanneer we opmer ken welk een groot gevaar de jeugd loopt, die tollende de rijweg in beslag neemt. Ieder stuk asfalt is vandaag de dag het domein van de jeugd en er zijn al heel wat kinderen aan een ongeluk ontsnapt, uitsluitend door oplettend heid en snelle reactie van dewegge bruiker. Daarom geloven wij, dat de ouders hun kroost op dit gevaarlijke spel moeten wijzen. De rijweg moet vrijblijven. Zelfs al zou er Xl niet meer getold kunnen worden. OP 3 Mei van het vorig jaar was de 23-jarige verwarmingsmonteur A. M. te Utrecht in gezelschap van zijn verloofde, de 16-jarige A. B. uit De Bilt naar het militaire terrein nabij het fort Rhijnauwen te Bunnik gegaan, dat met prikkeldraad is afgezet. Daar had hij met het meisje aan de kant van het water gelegen en haar tijdens een stoeipartij bij de keel gegrepen. Toen zij bewusteloos bleef liggen, had hij haar -en duw gegeven, waardoor ze in de fortgracht terecht kwam. Toen de verwarmingsmonteur in overspannen toestand thuis kwam, vertelde hij zijn meisje in het Wilhelminapark te zijn kwijtgeraakt. De daarop volgende dag werd het stoffelijk overschot gevonden en de jongeman, die toen in de psychiatri sche kliniek te Utrecht verbleef, werd door de officier van Justitie gehoord. Gisteren werd deze zaak door de Utrechtse rechtbank behandeld. Aanvankelijk ontkende hij het mis drijf, doch later gaf hij het hem ten lastegelegde toe. Twee als getuige gehoorde meisjes verklaarden hoe de verdachte haar vroeger meermalen had bedreigd en bij de keel had ge grepen als zij de verkering met hem wensten uit te maken. Een gewezen kameraad uit militaire dienst noemde de verdachte een comediespeler, die veel met meisjes uitging en bij zijn kameraden niet gezien was. De officier van Justitie noemde de verdachte een fantaserend en onbe trouwbaar pe. >on. De doodslag bewe zen achtend, wilde hij rekening hou den met het psychiatrisch rapport en eiste derhalve vijf jaar gevangenis straf met aftrek alsmede ter beschik kingstelling van de regering.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1