Gillette Gillette Verenigde Staten stellen de Japanse regering gerust Wijziging Elisabeth's reisplan wekt critiek in Australië „Israël in foto's", kleine, goede expositie van CIA Meer regeringsbevoegdheden bij noodtoestanden Debat over grondprijzen bracht geen licht star vecht tegen de duurte! Gevaar voor radio-actieve besmetting niet aanwezig Schadevergoeding voor de slachtoffers KUNST EN CULTUUR Alkmaarse traditie waardig voortgezet Opstandelingen in Birma worden actiever Amsterdamse Waag had de primeur Brits-Amerikaans overleg in geval van nood Mogelijkheden Europese Landbouwgemeenschap Handelsverkeer tussen Engeland en Rusland Beraad over Europese veiligheid in Polen Prijsstijgingen overal, maar. NU SLECHTS Wetsontwerp tot wijziging der wetten bescherming en verplaatsing bevolking Inschakeling vrijwillig BB-personeel Instelling beloofd van adviescomm issie ÏM„ kunt V Internationale week van lichte muziek Amerikaanse sigaret rollen American Een wetsontwerp Europese bestrijding mond- en klauwzeer DON DERDAG 25 MAART 1954 f)E VERENIGDE STATEN hebben aan Japan medegedeeld, dat er geen gevaar bestaat, dat Oceaanstro mingen radio-actieve deeltjes van het atoomproefgebied in de Stille Oceaan naar Japan voeren. Dergelijke deel tjes worden reeds na korte tijd on schadelijk, zo is in een brief van de Amerikaanse cojnmissievoor de atoomenergie aan Japan medegedeeld. In dezelfde brief werd verklaard, dat de kans op het vangen van radio-ac tieve vis buiten het proefgebied een te verwaarlozen toeval zou zijn. Het eten van in het proefgebied dadelijk na de ontploffing gevangen vis word echter niet zonder gevaar genoemd. De nieuwe veiligheidsmaatregelen in het gebied worden echter ruimschoots voldoende geacht. De Japanse politie onderzoekt op het ogenblik een bericht, volgens hetwelk er radio-actieve as, op een Japanse vissersboot neergedaald, naar een com munistisch land zou zijn overgebracht. Volgens een mededeling van de Amerikaanse marineleiding is er ook radio-actieve as terecht gekomen op de 4200 ton metende Amerikaanse tan ker Patapsco, die behoorde tot de schepen welke bij de proef met de waterstofbom waren betrokken. De besmetting was slechts gering ge weest; geen der twee en negentig op- De Nederlands-Hervormde Oratorium vereniging te Alkmaar legt thans de laatste hand aan haar vertolking van Bach's Matthaus-Passion, welke op Za terdagavond en Zondagmiddag a.s. in de Grote Kerk aldaar zal worden uit gevoerd. Het tweehonderd man sterke koor, nog aangevuld hoor ongeveer honderd leerlingen van de R.K. lagere jongensscholen in de stad, heeft het werk, dat reeds jaren op het repertoire staat en zijn leden dus eigenlijk volko men bekend is, dit jaar „van de grond af" ingestudeerd. De expressie van de koren en koralen is opnieuw bekeken en nog meer verfijnd. Het uiterste heeft de dirigent, de heer Corn. Jonker uit Schoorl, van zijn zangeressen en zan gers gevergd. Al studerende kwamen er tal van nieuwe aspecten naar voren, die een geheel ander licht op de onder delen wierpen.. Zo beloven de uitvoerin gen van dit jaar een waardige voort zetting van een goede Alkmaarse tra ditie te worden. varenden van het schip had hiervan nadelige gevolgen ondervonden. Er is thans zelfs, zes dagen na de ontploffing, as neergedaald op een dorpje in Zuid-Japan. Onderzocht, wordt, of deze misschien ook van de atoomontploffing afkomstig is. Dp Verenigde Staten hebben beslo ten, de Japanse vissers, die als gevolg van de proefontploffing op Bikini door radio-actieve as zijn gewond, een schadevergoeding te betalen. In de afgelopen weken is in ver scheidene delen van Birma de activi teit Van de opstandelingen opgelaaid als gevolg van het terugtrekken van Birmese legereenheden voor een of fensief tegen nationalistisch Chinese vrijscharen in de Zuidelijke Sjansta- ten of voor bestrijding van Karenop- standelingen in Tenasserim. Karen- opstandelingen in Oost-Birma verkla ren een onafhankelijke staat nabij de Thailandse grens te hebben gesticht. Thans bevinden Birmese troepen met in totaal ongeveer 100.000 man zich op ongeveer 50 kilometer van de Thai- grens, nabij deze staat. In Bangkok vermoedt men, dat deze troepen bin nenkort de Karens en de met hen ver bonden Mon-stam zullen aanvallen. Koningin Elisabeth en de Hertog van Edinourgh tijdens een bezoek aan een openlucht bijeenkomst in West-Australië. (Van één onzer redacteuren) DE Collectieve Israël-Actie heeft zich tot dusverre uitsluitend bezigge houden met het inzamelen van gelden ten behoeve van de jonge staat Israël. Deze bevindt zich nog steeds in het stadium van opbouw en kan, daar im migratie veel kost ert de export de in voer nog op geen stukken dekt, heel wat kapitaal gebruiken. Dat wordt door Joodse organisaties in het buiten land bijeen gebracht. De actie van de CL. loopt dus parallel met die in an dere Westerse landen waar nog Joden wonen. Nu heeft de CIA haar werkterrein enigermate verlegd. Niet geheel, uiter aard. Gelden inzamelen blijft haar hoofddoel maar ook propaganda wil zij thans gaan maken: toeristische en algemene. Zij wil iets laten zien van wat er in Israël gaande is. Daarvoor nu is een tentoonstelling van goede foto's een uitermate geschikt en aan trekkelijk middel, omdat men met be trekkelijk weinig materiaal de be schouwer een zeer indringend beeld kan geven van de zaak waarom het gaat. Dit beseffende heeft de CIA uit de verzameling van de fotograaf Boris Kowadlo een vijftigtal foto's aange kocht, die thans een reis langs de voor naamste steden van het land gaan ma ken. Op het ogenblik is de collectie opgesteld in het Waaggebouw te Am sterdam, vandaar gaat zij o.m. naar Botterdam, Groningen, Leeuwarden, Eindhoven en Den Bosch. Men had zich nauwelijks beter pro- pagnadamiddel kunnen uitkiezen. Ar tistiek zijn deze foto's van een voor treffelijk gehalte. Wat meer zegt: de keus is met zoveel zorg en begrip voor het doel gemaakt, dat de collec tie als geheel een uitstekende indruk geeft van de schoonheid van het land, van de dynamiek van het leven zijner bewoners en van de uitermate geva rieerde samenstelling van de Israëli sche natie. West en Oost ontmoeten elkaar hier en die ontmoetingen zijn vaak zeer merkwaardig. De dynamiek en de opbouw onder gaat men voornamelijk bij een reeks foto's van Haifa, van zijn haven en van de jonge Israëlische industrie. De blijmoedige sfeer spreekt uit enkele fraaie beelden uit een kibboetz, een coöperatief landbouwbedrijf. Aan de andere kant weet men zich in een Oosters land, wanneer men de trotse Jemenitische vrouwen in hun fraaie, karakteristieke klederdracht voor zich ziet. De mooiste foto is wel die, welke in een mysterieus clair-obscur enkele oude mannen toont, welke verzonken zijn in de studie van de Talmoed. Symbolisch voor het geheel is wel, dat de tentoonstelling dezer dagen of ficieel is geopend door de heer Berl Locker, voorzitter van het Jewish Agency te Jeruzalem. De secretaris van de Labour-partïj E. Chamber- van West-Australië, Fz. lain, die zeide namens 70.000 Austra lische arbeiders te spreken, heefr ver klaard, dat hij de verandering van het reisprogram van koningin Elizabeth met de daarvoor opgegeven reden (een epidemie van kinderverlamming) als beledigend voor de staat beschouwt. Het aanvoeren van voedsel uit andere streken en het verbod, om de koningin ruikers aan te bieden en haar hand te drukken vestigen volgens Chamber lain de indruk, dat West-Australié een door ziekte zwaar bezochte gemeen schap is. In de oorlog, zo voegde Chamberlain hieraan toe, deelde de koninklijke familie de gevaren van het volk. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat, zo de koningin en de hertog van Edin burgh hun eigen wens zouden volgen, zij thans nog, de oorspronkelijke reis route zouden hervatten. President Eisenhower heeft meege deeld, dat er regelingen zijn getrof fen voor snel overleg tussen Amerika en Engeland in geval van nood, wan neer onmiddellijk een vergeldingsactie tegen een aanvaller vereist is. Dit overleg betreft vooral het gebruik van bases in Engeland. Amerika werkt te vens nauw samen met zijn andere NAVO-bondgenoten, aldus de presi dent. Volgens de Duitse minister van Voedselvoorziening, H. Lubke, zal een Europese landbouwgemeenschap met Duitse deelneming slechts dan moge lijk zijn, wanneer de landen van West- Europa bereid zijn hun gehele econo mie te integreren. Dit is de mening van de regeringsfunctionarissen die voor het landbouwbeleid verantwoor delijk zijn en van de regeringscoalitie in de Bondsdag, zo zeide de minister. Het Duitse standpunt gaat er van uit, dat de bondsrepubliek in een land bouwgemeenschap in staat moet zijn een grotere invoer van agrarische pro ducten te compenseren door een gro tere invoer van industrieproducten, hetgeen alleen bij een volledige eco nomische integratie mogelijk is. De president van de Engels-Russi sche Kamer van Koophandel, sir Greille Maginess, heeft medegedeeld, dat vóór het einde van de zomer waarschijnlijk een Sovjetrussische han delsdelegatie een bezoek zal brengen aan Engeland voor het voeren van besprekingen met Engelse maatschap pijen. De delegatie, tot welke waar schijnlijk ook de voorzitter van de Sovjetrussische Kamer van Koophandel Mikhail Nesterow, zal behoren, zal trachten nauwere contacten tot stand te brengen tussen de zakenlieden in Engeland en de Sovjet-Unie en onder zoeken in welke richtingen het han delsverkeer tussen Engeland en de Sovjet-Unie ontwikkeld zou kunnen worden. Polen zou voorbereidingen treffen voor een Europese conferentie, waar op vraagstukken aangaande de collec tieve beveiliging van alle Europese staten aan de orde zullen komen. Oost- Duitsland zou als gelijkgerechtigde partij worden uitgenodigd. Een datum voor de bijeenkomst is nog niet vast gesteld. Uitgangspunt zou zijn de voorstellen, die minister Molotor over dit onderwerp te Berlijn heeft gedaan en door het Westen zijn verworpen. De Poolse generaal Maczek zal van Engeland uit met 55 van zijn oorlogsvete ranen een militaire pelgrimstocht maken door West-Europa. Zij zullen ontvangen worden in nagenoeg alle plaatsen waar de Poolse legerscharen in de tweede we reldoorlog de bevrijding hebben gebracht. De Westduitse bondskanselier, dr K. Adenauer, zal Vrijdag en Zaterdag in Rome verblijven, waar hij besprekingen zal voeren met de Italiaanse eerste mi nister, in het bijzonder over de Europe se beveiliging. Waarschijnlijk zal hij Zondag naar Bonn terugkeren. Maarschalk Tito, de president van Zuidslavië, zal op 12 en 13 April een bezoek aan Ankara, de hoofdstad van Turkije, brengen. <Ja nu over op Gillette De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. ScheertU vol gens de moderne Gillette methode Het wereldbekende Gillette 32* scbeerapparatt met 2 Blauwe Gillette mesjes: slechts 11,10. DISPENSER met 10 mes;es 150 nu voor Pakje van 5 Een „goeie morgenbegint met Gillette (Advertentie, ^ng. Med.) Bü de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat beoogt de wet be scherming bevolking en de wet verplaatsing bevolking voor zover nodig van overeenkomstige toepassing te verklaren bij het optreden van rampen en wil in voorkomend geval tijdig ingrijpen mogelijk zijn bij het optreden van drei gend gevaar daarvoor. Tijdens de watersnood van 1 Februari 1953 heeft zich, aldus de memorie van toelichting, in 6terke mate het gemis doen voelen aan een duidelijke wettelijke grondslag voor de maatregelen, welke in verband met de ernst van de toestand geboden waren. In verschillende gevallen moesten voor het nemen van de vereiste maat regelen bepalingen worden gehanteerd, die geschreven zijn voor andere om standigheden, en in andere gevallen zelfs moest worden ingegrepen zonder dat daarvoor een andere rechtsgrond kon worden aangevoerd dan de heer sende noodtoestand. De regering acht dan ook aan het tekortschieten van nE TWEEDE KAMER heeft gisteren het debat over de interpellatie van de katholieke heer Engelbertink, aan gaande de ontwikkeling van de koop- en pachtprijzen van boerderijen en gronden voortgezet, nadat reeds Dins dag de interpellant en minister Mans- holt aan het woord waren geweest. Dit maal voerden vooral andere Kamerle den het woord, nadat de heer Engel bertink had vastgesteld, dat de verant woordelijkheid voor de prijzen thans geheel en al ligt bij de Grondkamer. Hij meende, dat de interpellatie be langrijke inlichtingen had opgeleverd. Dit nu was de heer Den Hartog (VVD) niet met hem eens. Hij meen de, dat de interpellatie te vroeg was gehouden en dat de wet Rechtshande lingen Landbouwgronden vijf jaar te Iaat van kracht was geworden. Nu lo pen weer de normen achter de prijzen aan. Voorts had spreker er bezwaar tegen, dat de minister de toepassing van de normen geheel aan de Grond kamer overlaat. De heer Vondeling (Arb.) vond, dat de regering bij de nieuwe Pachtwet ten aanzien van het algemeen pacht- prijsbeleid meer bevoegdheden diende te hebben dan zij thans heeft. Steunde de heer Van den Heuvel (AR) in hoofd zaak minister Mansholt, de heer De Ruiter (CH) sloot zich aan bij de heer Den Hartog. Minister Mansholt onderschreef de mening, dat dit debat eigenlijk te vroeg komt. Het kan bovendien geen enkel probleem oplossen. Er moet een juris prudentie ontstaan. Er is aan een aan tal instanties advies gevraagd. Langs deze weg moet men tot een compromis komen. Spreker zei de instelling van een centrale adviescommissie toe, maar wei gerde zich uit te laten over de invloed van de pachtprijzen op de prijs der producten. De Grondkamers hebben slechts met de pachten te rekenen, niet met de kostprijs van de producten. Daarmee was dit debat ten einde. De besprekingen tussen de hoofden van de afdelingen Lichte Muziek van de verschillende Europese radio-sta tions hebben tot resultaat gehad, dat besloten is in April 1955 voor de eer ste maal een internationale week van de lichte muziek te houden. Deze zal worden georganiseerd door de BBC, andere Europese landen zullen aan de Engelse omroep materiaal voor de programma's leveren. De hoogtepun ten zullen door alle stations worden doorgezondpn. Nederland, Engeland, Duitsland, Zweden, Zwitserland, Dene marken en België nemen er aan deel NIEMEUER brengt iets geheel nieuws: échte Amerikaanse sigaretten-tabak, mild, geurig en verrassend van smaak Let ook op de moderne, platte verpakking, handig om uit te rollen. •k Koop direct zo'n pakje en geniet van Uw eigengemaakte Amerikaanse sigaret American NIEMEIJER'S TABAK TABAK OP Z'N BEST! (Advertentie, Ing. Med.) bevoegdheden zodanige nadelen ver bonden, dat zij het onjuist zou achten hierin niet te voorzien. Het hanteren van de genoemde wet ten, die in beginsel afgestemd zijn op oorlogssituaties, zal in de bedoelde ge vallen uiteraard met omzichtigheid dienen te geschieden. De regering stelt zich voor, dat van de medewerking van vrijwillig B.B.-personeel zal wor den gebruik gemaakt, uitsluitend indien het zich daartoe bereid verklaart. De ervaring, opgedaan met de in schakeling van het evacuatie-apparaat, heeft uitgewezen, dat met name de po sitie van het centrale orgaan, de cen trale evacuatie-commissie, niet voldoen de duidelijk omlijnd is. De regei g is tot de overtuiging ge komen, dat zij de verantwoordelijk heid voor de verplaatsing van bevolking moeilijk kan aanvaarden, indien de handelingen van het uitvoerend appa raat zich aan haar onmiddellijk toezicht onttrekken. Bij de watersnoodevacua ties is dit reeds gevoeld en is dan ook de gevolgtrekking gemaakt, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken, in het kader van zijn coördinerende taak bij de vlpverlerung, zelf rechtstreeks het beleid cn de uitvoering in handen moet nemen. Bij de uitoefening van deze taak maakte hij gebruik van een kleine ge- improviseerde departementale organisa tie. Ook bij oorlogssituaties acht de re gering deze oplossing aangewezen, om dat ook dan de verplaatsing van bevol king in de eerste plaats de minister van Binnenlandse Zaken regardeert. Aan de noodzaak, in die omstandig heden esssentiële militaire belangen in a-ht te nemen kan volstrekt worden voldaan door een voortdurend overleg te waarborgen tussen de beide departe menten èn de militaire autoriteiten, waarbij in de eersle plaats gedacht kon worden aan het toevoegen van een ver bindingsofficier van de hoogste mili taire bevelhebber aan de verplaatsings organisatie van het departement van Binnenlandse Zaken. Aan de rijkscommissie verplaatsing bevolking wordt in de gewijzigde op zet de taak toegedacht van het ver strekken van adviezen aan de minister van Binnenlandse Zaken over belang rijke vragen, de verplaatsing van be volking betreffende. De commissie zal met het oog hierop een bredere sa menstelling behoeven, zodat daarin b.v. ook vertegenwoordigers van provincie en gemeente zitting zullen kunnen ne men. De taak van de commissarissen ver plaatsing bevolking zal gelijk kunnen zijn aan die v'.n de huidige evacuatie- commissarissen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Europese commis sie voor de bestrijding van mond- en klauwzeer, op 11 December 1953 te Rome door de zevende algemene ver gadering van de Voedsel- en Land bouworganisatie der Verenigde Naties vastgesteld. Zeer waarschijnlijk zal in de loop van de maand Maart 1954 het aantal toetredingen, vereist voor de inwer kingtreding van het statuut, worden bereikt. In dat geval zal de eerste bij eenkomst van de Europese commissie voor de bestrijding van mond- en klauw zeer worden bijeengeroepen in April. Aangezien de Nederlandse regering behoort tot de initiatiefnemers voor de oprichting van deze commissie, is er voor ons land veel aan gelegen, dat het in die eerste bijeenkomst als lid aan de besprekingen kan deelnemen, al dus de memorie van toelichting.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 13