Vier millioen mensen leven in een politiek vacuum Jaarbeurzen vormen wegwijzer voor industrie en handel Spaar je geld en je leven Douglas Bader won mede de slag om Engeland Afbraak van laatste oorlogsherinnering Het voldoen van herstelbetalingen groeide uit tot een gigantische prestatie Aantrekken van vakbeurzen veroorzaakt zwakke plekken in organisatie Finland handhaaft de democratie Communisme nog geen enkele kans GEESTELIJK LEVEN Ds A. de Voogd gaat met emeritaat Protestant en katholiek in Verenigde Staten BEROEPINCïSWERK Een oorlogsvlieger met kunstbenen Publiek werkt mee aan goodwillvorming Uit de Omtrek Zaandamse gasfabriek krijgt vacantie Brand in opslagplaats Tunnelbouw achter raster werk Succes voor 3 Krommenieër scholieren DONDERDAG Zó ItïAAivX 1Ö54 (Van onze correspondent) QE Oostgrens, die Finland met de Sovjet Unie gemeen heeft, is bijna 1300 km. lang. Helsinki ligt dichter bij Leningrad, dan bij Stockholm. En slechts 20 km. van de hoofdstad, in Porkkala, waar de Sovjet een marinebasis heeft gepacht, bevinden zich de Russische kanonnen. Geblindeerde treinen onder- houden het verkeer tussen deze vesting die de Finse Golf beheerst en Leninggrad. Toch heeft Fin land, tien maal groter dan Nederland en slechts door vier millioen mensen bevolkt, kans gezien zich aan deze zijde van het „IJzeren gordijn" te houden en eenzaam en moedig zijn democratie te handhaven. F)E scherpe tegenstellingen bleken niet te overbruggen, zodat de president van de Rijksbank, Tnomioja opdracht kreeg een extra-parlementair kabinet te vormen. Dit, door uit de rechtse par tijen voortgekomen vakministers ge vormde bewind, heeft de laatste drie maanden zeer goede resultaten bereikt. In Februari slaagde Tuomioja er o.a. in, in Moskou een lening van 40 mil lioen roebel te sluiten, die in goud, dollars of een andere Westerse valuta kan worden opgenomen. De Russen zeiden tevens toe een deel van de Finse export over '54 in Westerse va luta te betalen. De verkiezingscampagnes der laatste weken zijn zo fel en intensief geweest, dat zij de aandacht van de gehele be volking hebben getrokken. Op beide voor het stemmen vastgestelde dagen viel er in Helsinki constant een gor dijn van dikke, natte sneeuw, terwijl de .bewoners van de twee noordelijkste, boven de poolcirkel gelegen provin cies, zich in een ijzige koude vanuit hun geïsoleerde nederzettingen per ski of met sleden naar de stemlokalen moesten begeven. Sneeuw noch vorst hebben een factor gevormd: 80 der kiesgerechtigden voldeed aan zijn plicht, tegen 74,6 in de zomer van '51. De uiterst geringe verschuivingen, die het resultaat van deze verkiezin gen waren en die dan nog voorname lijk tussen de rechtse partijen onder ling plaatsvonden, waren niet in staat' een direct antwoord te geven op de vraag, welke groepen regeringsverant woording dienen te nemen. Wel is men er van overtuigd, dat de politieke he mel thans is opgeklaard, zodat men met nieuwe moed kan trachten een basis voor onderhandelingen te vinden. In de boezem van het rechtse blok heeft aanvankelijk de duidelijk merk bare angst bestaan, dat de beide linkse groepen, sociaal-democraten en com munisten, in het uit 200 leden bestaan de parlement een meerderheid zouden gaan vormen. Extreme sociaal-demo cratische elementen zo redeneerde men zouden op een radicalere lijn in hun partij kunnen aandringen, waardoor een links ministerie, waarin ook de gevreesde volksdemocraten zit ting hadden, een kans zou krijgen. Deze vrees bleek ongegrond. In de eerste plaats behielden de .burgelijke partij en agrariërs (53), conservatieven (24), Finse Volkspartij (13) en Zweed se Volkspartij (13) de meerderheid en in de tweede plaats ontbrandde de oude, onverzoenlijke strijd tussen de beide arbeidersgroepen tijdens de cam pagnes zo heftig, dat men reeds, voor de uitslagen bekend werden, met een toekomstig links eenheidsfront geen re kening meer hield. DE sociaal-demcraten, die zoals dat in alle Scandinavische landen het ge val is, reeds lang een realistische her vormingspolitiek wensen te voeren, die op werkverschaffing en sociale vooruit gang is gericht, boekten een winst van een zetel. Met hun 54 zetels zullen zij ook in het nieuwe parlement de groot ste fractie vormen. De invloed der volksdemocraten, die in de eerste ja- reU de ooDog zeer groot was, is sedertdien geleidelijk verminderd. Toch zagen de communisten, die vanzelf sprekend door Moskou worden ge steund, kans hun 43 zetels te behou den. Na 1918 heeft Finland onmiddel lijk maatregelen tot betaling van zijn oorlogsschulden getroffen. De prompte wijze, waarop deze schulden daarna ongedaan werden gemaakt, heeft het land tot op de huidige dag in de Ver enigde Staten een enorme goodwill be zorgd. Na 1944 kreeg Finland een last te dragen, zwaarder dan ooit aan een volk was opgelegd. Het werd door Rusland verplicht tot een herstelbeta ling van 300 millioen gouddollars, gro tendeels in scheepsbouw- en (metaal- industrieproducten te leveren, tegen de vooroorlogse prijzen van 1938. In acht jaar tijds heeft Finland, trouw de be palingen van het vredesverdrag na komend, zich ook van deze last weten te bevrijden. In September '52 ging dr laatste trein met goederen over de grens. Nadat deze gigantische presta tie was volbracht doemden onmiddel lijk andere moeilijkheden op. In acht jaar tijds hadden nieuwe in dustrieën door zware opofferingen, in vesteringen en omscholing van arbeids krachten dimensies verkregen, die voor normale omstandigheden veel en veel te groot waren. Hoe de dreigende werkloosheid te voorkomen, door de nieuwe fabrieken, die voor '53 nog vol doende orders hadden, ook in '54 op gang te houden? Het enorme tempo, waarin onder zware druk aan de ver plichtingen aan de Sovjet voldaan moest worden, plaatste de arbeiders in een zeer sterke positie, die tot hoge lonen voerde. JN de hout en houtwarenindustrie, die de voornaamste exportproducten op leveren, heeft dit zich reeds gewro ken. De lonen drukken zo zwaar op de productiekosten, dat de Finse hout industrie op de West-Europese markt bezig is haar concurrentiekracht totaal te verliezen. Maart is van oudsher voor Finland een moeilijke maand. Juist thans behoeft men een krach tige regerina die op een brede par lementaire basis steunend, de zeer gro te moeilijkheden met succes kan be strijden. Men verwacht algemeen, dat sociaal democraten en agrariërs, die elkaar de laatste maanden even koppig als heftig hebben bevochten, de strijdbijl zullen begraven, om eventueel met steun van de progressief liberale Finse Volkspar tij een nieuw bewind te vormen. De leider der agrariërs, Kekkonen wordt reeds als formateur genoemd. Deze krachtige politieke figuur heeft het grote voordeel, dat hij als goed onder handelaar bij Moskou zeer in de gunst is. Aan ds A. de Voogd, Ned. Hervormd predikant te Delft, is met ingang van 1 April eervol emeritaat verleend. Hij aanvaardde op 23 April 1911 in Pur- merland-Den lip het predikambt en stond verder o.m. te Oosterhaule, As sen, Vlissingen en Delft. Ds De Voogd is op velerlei gebied zeer actief ge weest. Zo stichtte hij in verschillende gemeenten kinderkerken en wist een ton bijeen te brengen voor de restaura tie van de Nieuwe Kerk te Delft. Ge durende de bezettingsjaren onderhield hij in opdracht van de kerkeraad een schriftelijk contact met de in in buiten land te werkgestelden. Later voerde hij correspondentie met de militairen in Indonesië. Meer dan viei millioen Amerikaanse rooms-katholieken zijn de laatste tien laren lid geworden van protestantse kerken, aldus een rapport, dat wordt aangehaald in het Woensdag uitgeko men April-nummer van de „Christian Herald". In dit rapport staat dat het aantal tot het protestantisme bekeerde rooms- katholieken zeer veel groter is dan het aantal tot het rooms-katholicisme over gegane andersdenkenden. Volgens de rooms-katholieke kerk zijn nl in de af gelopen tien jaren 1.071.897 Amerika nen tot het katholicisme bekeerd. Ger. Kerken. Beroepen te Oldemarkt: J. Henge veld cand. te Aalten. (Van onze Londense correspondent) EB is een boek verschenen in Engeland, dat een geweldige opgang ge maakt heeft.. En terecht. Want het vertelt onopgesmukt het verhaal van een man, die beide henen verloor en desondanks een van Engelands grootste oorlogshelden is geworden: Douglas Bader. Het boek heet „Reach for the sky" en is geschreven door Paul Brikhill. Churchill heeft de vliegers, die de Slag om Engeland in September 1910 hebben gewonnen, eens dit prachtige tribuut gegeven: „Nooit hebben zovelen aan zo weinigen zoveel te danken gehad". En als men het hoek over Douglas Bader leest, begint men iets te hegrijpen van de geest, die „deze weinigen" bezielde. Bader was wel de bekendste, de stoutmoedigste, en zijn leven is een pakkende illustratie van wat geest kracht vermag. In 1931 speelde hij in jeugdige over moed met zijn vliegtuig, door slechts enkele metei's boven de grond kunst stukjes uit te halen: hij werd wakker in het ziekenhuis om tot de ontdek king te komen, dat zijn rechterbeen was afgezet. Later werd ook zijn lin kerbeen geamputeerd, en het scheen dat het met zijn vliegercarrière gedaan was. Moeizaam leerde hij zich te be wegen op een paar kunstbenen, daarin bijgestaan door zijn vrouw. En hij bracht het zover iri de kunst van het lopen, dat hij een van Engelands beste golfspelers werd. Nooit wilde hij de mindere zijn van zijn benen, hij oefen de en oefende tot hij de moeilijke techniek van het lopen met kunstbenen volledig onder de knie had. Zijn kans kwam toen de oorlog uit brak, Engeland had dringend behoefte aan geoefende piloten, want er waren er niet voldoende om de Spitfires en Hurricanes te bemannen. De jaren van verbeten wilsinspanning om niet door het gemis van zijn benen verslagen te worden, kwamen nu Bader goed te stade. En geen vlieger was feller in zijn verzetswil tegen de Duitsers. Als commandant van een jachteskader van 60 Spitfires was Bader dae in dag uit in de lucht, en als de andere piloten zaten te zweten in hun cockpit uit angst voor de overmacht der Duitse Messerschmitts, putten z'j moed uit de stem van hun commandant, die opge wekt een gesprek over allerlei onbe nulligheden hield met de lui op de controletoren. JN 1941 kwam Bader, nadat hij twee Messerschmitts boven Frankrijk liad neergescholen, in botsing met een der de Duitse jager. Hii wilde met zijn pa raehute het vliegtuig verlaten, maar zjjn kunstbeen raakte vast in de fuse lage, en zo spiraalde hij met zijn kist naar beneden, van een hoogte van 7000 meter tot 1000 meter, een zekere dood tegemoet. Hoe hij ook worstelde om vrij te komen, het been bleef onwrik baar vastgeklemd in de cockpit. Toen, op 1000 meter, schoot het been los van de riemen, waarmee het aan zijn lichaam verbonden was, en Bader had nog juist hoogte ge: oeg, om zijn pa rachute te ontplooien. Hij daalde vei lig op de grond neer, ongedeerd maar... in vijandelijk gebied, en met zijn ené been had hij geen schijn van kans om de Duitsers te ontlopen. De rest van de oorlog bracht hij door in een Duits krijgsgevangenenkamp. Verscheidene malen heeft Bader ge tracht te ontsnappen, want zijn geest kracht was ongebroken, maar telkens wisten de Duitsers hem weer gevan gen te nemen. En toen in September 1945 de Royal Air Force boven Londen paradeerde om de Battle of Britain te herdenken stond het eskader onder commando van Douglas Bader, als een zegevierende getuigenis dat de Duitsers hem niet klein hadden kunnen krijgen. Tot op de huidige dag vliegt Bader, en overal ter wereld duikt zijn krach tige kop op, nu eens in Brits-Borneo dan weer in Centraal-Afrika of Singa pore, want het is zijn taak jagers en bommenwerpers voor de over de hele wereld verspreide Britse luchtstrijd krachten naar de plaats van bestem ming over te vliegen. De naam Dou glas Bader is in Engeland tot een be grip geworden, tot een bezielend voor beeld. Van harte hopen wij dat het boek over hem ook in Nederland zal verschijnen. Het is het waard! Als uitvloeisel van de thans aan de Noordkant van het Noordzeekanaal begonnen werkzaamheden voor de aanleg van de tunnels is men thans doende achter het Beverwijkse station de daar nog steeds aanwezige bunkers op te ruimen. Daarmede verdwijnt een sinistere oorlogsherinnering, want het zijn deze bunkers geweest van waaruit de Duitse weermacht de geallieerde vlieg' tuigen beschoot, wanneer deze aanvallen deden op de haveninstallaties op het Hoogovenbe- drijf. (foto H. J. van Roon) <s (Van onze economische medewerker) OP 30 MAART zwaaien de deuren weer open van de jaarbeursgebouwen op het Vredenburg en aan de Croeselaan. Duizenden stromen naar binnen, zakenlieden en mensen die alleen maar een kijkje willen nemen, landgenoten en vreemdelingen, man nen en vrouwen. Die gewone stervelingen, die alleen maar eens komen kijken naar al wat bet oog streelt en het verstand in verbazing brengt, zijn eigenlijk niet welkom bij de standhouders. Zij slenteren maar voorbij, zij stellen soms vragen zonder iets te willen kopen en zij belemmeren een gesprek met serieuze kopers. Aldus de exposanten. Dit standpunt is niet 'helemaal onrechtvaardig. Doch wij willen hier wel tegenover stellen, dat er toch ook een positieve kant zit aan het toelaten van het zo kijkgrage publiek. Niet alleen dat de entreegelden voor de jaarbeurs onmisbaar zijn, doch het publiek leert vele artikelen beter kennen, hetgeen een goodwillvorming is, die later goede vruchten kan afwerpen. Het werkelijke karakter van de jaarbeurs blijft echter, dat het een zakenbeurs is, waar kopers en ver kopers bij elkaar komen, waar die kopers een goed inzicht krijgen in de keuze, prijs en kwali teit der goederen en de verkopers aan de weet komen wat men vraagt en wat de concurrenten te bieden hebben. Wij zeggen dan ook in geleerde termen dat zo'n jaarbeurs de markt doorzichtiger maakt, dat door het periodiek samenkomen de sluier wordt weggetrokken en dat de ruil daardoor makkelijker tot stand kan komen, van goederen uit binnen- en buitenland. Dit is dus de principiële taak van de jaarbeurs in Utrecht. Zij bestrijkt bet gehele terrein van de in dustriële producten en iedere zjkenman kan er iets naar zijn gading vinden. Of hij nu fabrikant, groot handelaar of winkelier is. In deze taakomschrijving hebben wij dus alleen oog v-oor de verkopers en kopers. De organisatie van de beurs blijft op de achtergrond, hij blijft pas sief en zijn enige taak is te zorgen voor het beschikbaar stellen van stands, voor het drukken van een ca talogus en voor het maken van recla me binnen en buiten onze grenzen. Uelukkig heeft de Utrechtse Jaar beursdirectie begrepen, dat er ook nog een andere taak is, dat zij niet stil De- hoeft te zitten en alleen maar voor stands moet zorgen. Zij kan en zij doet dit ook een wegwijzer voor industrie en handel zijn, contacten leggen, voorlichtend op treden, service bieden, aanvoelen wat er leeft in het bedrijfsleven. Dit alles klinkt nogal vaag. Wij zul- Geheel volgens plan zal de koolgas fabriek van het gasbedrijf Zaanstreek Wa terland in begin April voor ongeveer zes maanden worden stopgezet, zo<Jat bedrijven en huizen tussen April en (vermoedelijk) October voorzien zullen worden van Hoog oven- en watergas. De vraag naar gas kan door Hoogovens en zelf gefabriceerd water- gas worden gedekt. De ongeveer dertig em- ployé's van het bedrijf, die nu nog in de koolgasfabriek werkzaam zijn, zullen el ders in het bedrijf worden ondergebracht. In de afgelopen nacht omstreeks twee uur ontdekten surveillerende agenten brand in een opslagplaats van een chemische fabriek aan de In dustriestraat. Na de brandweer te heb ben gewaarschuwd probeerden zij met de hulp van een nachtstoker het vuur, dat woedde in een partij griesmeel- zakken, met schuimblussers te be dwingen, hetgeen echter niet gelukte. De brandweer was evenwel spoedig ter plaatse en toen was het in kor'e tijd bekeken. Er zijn 600 zakken ver loren gegaan, doch de andere schade is niet groot. GRANATEN GEVONDEN Gisteren zijn in de duinen van IJ- muiden vier handgranaten gevonden en in een tuin bij Driehuis vijf pant- sergranaatjes. Zij zijn naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Op het terrein van de tunnelbouw- Noord is nu een begin gemaakt met het plaatsen van een hoge afrastering vanaf de Wijkermeerweg langs de gehele W ij - keroogstraat. De belangrijkste reden hiervan is de Vriser 'oordse jeugd van het terrein af te hóuden om vernielingen en ook onge lukken te voorkomen. len daarom duidelijker worden door met feiten voor de dag te komen. Zij slaan niet op de komende beurs alleen, maar ook op de beurzen van de laatste jaren. De ene keer wordt op dit aam beeld gehamerd: een volgend keer op een ander. Welnu, twee jaar geleden werd een efficiency-afdeling ten doop gehouden, waar de nieuwste voorbeelden op het gebied van de bedrijfs-administratieve- rn -organisatorische hulpmiddelen te zien waren, eenvoudiger gezegd alles Voor de kantooradministratie. In het najaar van 1952 werd de schijnwerper op het interne transport gericht: door middel van demonstra ties met steek- en magazijnwagentjes, met electrotrekkers en vorkheftrucks tverd aangetoond wat in een bepaald geval het nuttigste en voordeligste hulpmiddel is. Een jaar geleden was de toelevering aan de beurt: de Nederlandse indu strieel werd voorgehouden, dat het vaak economischer is bepaalde werk zaamheden te laten verrichten door toeleveringsbedrijven dan om hiervoor zelf afdelingen op te richten dan wel in stand te houden. Weer een ander voorbeeld: de ex port. Er is altijd een aparte afdeling met allerlei stands van instituten, die voorlichting over het buitenland ge ven, over handelsmogelijkheden en -gebruiken. Het is ook een vaste ge woonte geworden autoriteiten en jour nalisten uit bepaalde landen uit te no digen om hier een kijkje te nemen; er zijn veelal speciale exportdagen, waar op het publiek geen toegang heeft en zakenlieden uit binnen- en buitenland (aangetrokken door reclame en uitno digingen) rustig met elkaar kunnen praten. Ja, die export is een troetel kind geworden. CN zo zijn er nog vele voorbeelden om het accent op een bepaalde groep te leggen en de betekenis hier van uit te dragen. Nu eens zijn het de aannemers (zoals een jaar geleden), dan weer is het de groothandel zoals thans). En een volgende maal is het weer een andere groep en een ander facet van ons rijk geschakeerde econo mische apparaat, die voor het voetlicht komen. De jaarbeurs is dus meer dan alleen maar een gebouw waar kopers en ver kopers elkaar ontmoeten. De directie heeft de bakens verzet; zij probeert te leiden, te stimuleren, te overtuigen. Dit gaat niet allemaal van een leien dakje, omdat ook in het buitenland de critiek niet altijd afwezig is. Hierbij denken wij dan in het bijzonder aan de strijd om de vakbeurzen en aan de controverse Utrecht-Amsterdam-Rot- terdam bij een aantrekken van die rakbeurzen. Hier stuiten wij inderdaad op een zwakke plek in de organisatie. Doch dit doet toch niets af aan onze bewonde ring voor de activiteit, die in Utrecht 2 x per jaar wordt ontplooid. En ook al is in cijfers niet uit te drukken in welke mate de verkoop in binnen- en buiten land door deze beurs is opgevoerd, het staat als een paal boven water, dat on ze economie het zonder een jaarbeurs niet kan stellen. Een beurs is nu een maal voor de zakenman wat het gist is voor de bakker. OMTREK. Van de acht prijzen van f 150—, die in het kader van de tekenwedstrijd „Spaar je geld en je le ven" voor de provincie Noord-Holland waren uitgeloofd, zijn er drie in de Zaanstreek gevallen en wel alle drie in Krommenie. Voor deze plaatselijke triom zorgden Jan Mooy (tweede klas) en Hen van der Hoeff (vierde klasi, beiden leerlingen van de R.K. St. Ja- cobschool en Rob Vollenga (eerste klas) van de O.L.-school B. De prijzen, die ter beschikking wa ren gesteld door de deelnemende spaarbanken, nl. de Centrale Coöpera tieve Boerenleenbank te Eindhoven, de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Rijkspostspaarbank bestonden uit 88 prijzen van f 150.voor de scho'en van ieder winnend kind. naar eigen inzicht te besteden door hoi onderwij zend personeel, bijv. voor een school bi bliotheek, en 88 prijzen van f 5.ais inleg op een spaarbankboekje van één van de deelnemende spaarbanken ter keuze van ieder kind, waarvan de te kening werd bekroond. De 88 bekroonde tekeningen uit de provincies zijn op de jongste Huis houdbeurs te Amsterdam tentoonge steld. Een speciale jury heeft de acht landelijke prijswinnaars (voor elke klasssegroep één) aangewezen. Deze prijswinners hebben hun schooi hier mede nog eens aan een prijs, ditmaal van f 100.geholpen, terwijl zijzelf f 10.op hun spaarbankboekje hebben ontvangen. In deze finale kwamen geen streekgenootjes voor. Voor wat betreft de prijzen van f 150.bestemd voor de knappe te kenaars in Krommenie, deze zullen na de Paasvacantie tijdens een bijeen komst, die een feestelijk karakter zal dragen, worden uitgereikt door de Ver eniging voor Veilig Verkeer „Zaan streek", de onderafdeling van het Ver bond voor Veilig Verkeer, die samen met de Nationale Spaarraad de jongste jeugdspaaractie in het teken van „Vei lig Verkeer" stelde.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 15