Het ja-woord van de Vergeten Categorie Eerste Ka Oorlo? De beste ruil r Zvitsalette In kort bestek Jeugdliefde een netelig maar interessant onderwerp Inge's allegorie Meubels opknappen? Prachtbijts Onbegrensd v mr Wendela Avifauna Oordeel van derden onmogelijk juiefde en verliefdheid zijn twee Een analyse van de pü berteits-periode Enkele citaten Pim, Pam Pom en de graafmachine MARGARET MALCOLM Luister eens naar Radioprogramma Verlenging van duur der herhalingsoefeningen DONDERDAG 25 MAART 1954 WU vervolgen de reeks inzendingen over het probleem van de jeugd liefde: „Het onderwerp van deze week is netelig, maar daarom zeker niet minder interessant. Het huwelijk behoort geen stoptrein te zijn, waar je uit kunt stappen, als het reisgezelschap je verveelt. Je moet, alvorens het kaartje voor de huwelijkstrein te nemen, goed beseffen, dat je reisgezel, evenals je zelf, in de loop van de reis zal veranderen; dat de reis niet altijd door een zonnig lentelandschap zal gaan, maar ook door lange donkere tunnels. We kunnen van te voren niet zeker weten, of ons huwelijk zal slagen. Dat kan alleen de toekomst leren. Maar wel kunnen we deze onzeker heid tot een waarschijnlijkheid reduceren door zo objectief mogelijk te onderzoeken, of het de ware liefde is, die ons bindtof er die geeste lijke eenheid t.o.v. de belangrijke levensvragen bestaat, die een ken merk van een goed huwelijk behoort te zijn. Dat onderzoek zal moeilijk zal. Ons oordeel wordt wellicht te sterk door uiterlijkheden beïnvloed. Wij kunnen moeilijk een verschil maken tussen liefde en verliefdheid. Toch geloof ik, dat ondanks bovengenoemde moeilijkheden, jonge mensen van achttien, negentien jaar oud, er% toe kunnen besluiten, eikaars lief en leed blijvend te delen. Ik zie dan ook niet in. waarom ouderen een dergelijke verhouding niet au serieux willen nemen. Dat oordeel noem ik kortzichtig en, de mensen die bet uitspreken tonen, dat ze weinig vertrouwen in de jeugd hebben en ik geloof, dat wij dat vertrouwen waard zijn. Hoewel buiten het kader van dit onderwerp vallende, wil ik toch even opmerken, dat niet elke verhouding tussen een jongen en een meisje tot een huwelijk behoeft te voeren. Echte vriendschap is op zich zelf al de moeite waard en kan voor beiden van veel betekenis zijn. FLORIS SCHERMER, 18 jaar. R.H.B.S., Alkmaar, klasse 5B. Laanweg 26, Schoorl. chen. Maar wanneer de tweede soort telijke vorming zich heeft voltrokken HET schijnt dat de mens niet zonder theorie kan, hoewel een gebrek aan gezond verstand niet altijd als een gemis gevoeld wordt. Voor elke gedachte, omstandigheid en gebeurtenis wordt een theorie ge plant, en deze moet zo stevig mogelijk zijn, zodat wij er enig houvast aan hebben en zelfs als het nodig is, nog naar boven kunnen klimmen om, tus sen de takken vol bloeiende theorieën, een luid victorie uit te galmen. Helaas, zo zijn wij nu eenmaal. Nu en dan wordt onze boomgaard uitgebreid, waarom niet ook een boom geplant voor dit schone probleem: „Mag de jeugd in liefdeszaken pardon, d.w.z. ik bedoel: is zij in staat omtrent het huwelijk zelf een beslissingAch, wij doen een heftig gebed, opdat de jonge loot zo snel mogelijk rijze! Zo lang we echter zonder deze steun zijn, moeten we ons behelpen met in ge dachten ons de schone bloei van deze kostelijke boom voor te stellen. Welk een bloesem zal zij afwerpen! Alle kleurschakeringen van het ja en neen en de daartussen gelegen overgangen zullen een beminnelijk tapijt weven aan de voet van de stam; doch het altijd weer wonderlijke in de natuur is, dat de kleuren nooit vloeken... Er zijn echter naturen verwant aan de natuur. Van de mensen is dat de jeugd wel het meest. Hun kleuren van gedachten zijn nog ongerept en zelfs harmonisch in de disharmonie. Maar hebben zij eindelijk de langverwachte drempel overschreden en mogen zij dan ook eens een kijkje nemen in de boomgaard, waar de heerlijkste theo rieën gekweekt worden, dan nemen hun kle aren plots een typisch fletse tint aan Wanneer Mijnheer Jansen dat ziet, (bijj is Opperboomgaardmeester) drukt hij hen jeroerd de hand en wijeft hen in de geheimen der kweekkunst in, opdat zij bomen mogen kweken, wier bloesem nog bedenkelijker van kleur zal zijn. Doch buiten de boomgaard ligt ook natuur, en wat is er mooier dan een ongerepte wildernis? De meest subtiele en grove vormen en kleuren doen het beeld glanzen en verdiepen de aan schouwing: alles verloopt volgens een zekere wetmatigheid: er is zelfs geen onkruid, dat niet op zijn tijd ontbloeit en weer vergaat. Maar kom, laten we terug gaan. Als we dan toch per se zelf willen kweken, laten we dan in het kleine voortuintje in de saaie straat een boompje zetten, opdat ieder die langs lope, zeggen zal: „Zulke mooie bloesem hebben wij nog nooit gezien, hem moeten we vragen hoe het moet." INGE VAN ERENSTEIN IK ken een jongen en een meisje, bei den zij ze 16 jaar, en ik weet, dat ze van elkaar houden. Ik ken een andere jongen en een ander meisje. Toen zij elkaar voor de eerste maal kusten, was zij 16 jaar. Dat is al heel wat jaartjes geleden, maar nog houden zij van el kaar. In ken mezelf en ik weet, dat ik van een meisje houd En dan vraag ik U: „Kent de jeugd liefde?" O, zeker: ik ken ook de jongens uit mijn klas en ik weet, dat ze met elkaar wedijveren, wie de meeste meisjes gehad heeft. Maar ik weet ook, dat ze mij gelijk gaven, toen ik zei, dat het groter kunst is, één jaar één meisje te hebben, dan er elke week één te „ver slijten". Zo ben ik er voor mijzelf van over tuigd, dat de jeugd wel degelijk liefde kent en daar zit m.i. de consequentie aan vast, dat ze ook in staat is, beslis singen te nemen op dit gebied. Een veel moeilijker probleem is, of hierop door de oud< s invloed mag worden uitgeoefend. Ik geloof niet, dat dit goed is; tenminste niet, als de zoon of de dochter niet besluiteloos staat. Een ieder zal het met mij eens zijn, dat liefde iets is tussen twee mensen. Een derde zal daar wel symptomen van kunnen waarnemen, maar van de diepste gevoelens tussen de twee ge liefden zal hij niets aan de weet ko men. Dikwijls zal hij het niet eens be- grijpeix Hoe dikwijls hoor je niet de opmerking, d»' men maar niet be grijpt, „wat zij in hem ziet". Een der de zal dus ook niet kunnen oordelen Laat staan dat hij het mag. Het zal misschien een enkele keer voorkomen, dat een eenmaal uitgespro ken oordeel later juist b'übt te zijn. Je krijgt dan licht de neiging te den ken oordeel later juist blijkt te zijn. je vaker een oordeel aanmatigen. Maar dan wordt meestal één ding vergeten, nl„ dat echte liefde anders is. Je zou met een kleine variatie op Gorter kun nen zeggen: „Een nieuwe liefde, een nieuw geluid". Dit is hef gevolg van het feit, dat elk individu anders is. dus andere gevoelens koestert, die meestal niet vergelijkbaar zijn met die van anderen. Er zijn ook inderdaad anderen, die spottend de schouders ophalen over wat zij „kalverliefdes" noemen. Ik ben echter van mening, dat ze dat niet mo gen doen, omdat liefde iets is. .waar niet mee gespot mag worden. Stel je bijv. een ogenblik voor, dat de liefde er niet was. Wat een koude, troosteloze wereld zou deze aarde dan zijn. De liefde is één van de beste dingen, die we hebben: laten we haar in ere houden. JACOB BALDER. 17 j. R.H.B.S., klasse BV. Bovenweg 24, St Pancras. Een jongen en een meisje kunnen om verschillende redenen van elkaar hou den Er kunnen verschillende „soor ten" van liefde zijn tussen een jongen en een meisje. Ie Ze kunnen van elkaar houden omdat ze elkaar „knap" vinden; 2e Ze kunnen ook van elkaar hou den om eikaars geestelijke eigenschap pen om eikaars karakter. De tweede soort van liefde vloeit uit de eerste soort voort en is natuurlijk veel standvastiger en duurt langer dan de eerste soort. De verliefdheid begint met de eerste soort; hier kunnen de ouders om la- van liefde uit deze eerste soort langza merhand- „geboren" wordt, dan hebben de ouders ongelijk, als ze hierom lachen, want deze tweede soort liefde is de sterkste kracht, die God ons geschon ken heeft. Ze draagt en voedt ons hele leven. Wij zijn echter nog bitter jong en de ouders vergeten vaak, dat de kracht van deze liefde groot is. Ze kan ons overrompelen en ons, als onbezonnen dwazen, in een onbesuisde rit doen ren nen naar onze ondergang. Dat is de teleurstelling der ware lief de en de doorbraak der eigen liefde. Ze kan ons echter ook doen branden als een pure vlam van zuiver licht en milde warmte. Dat is de triomf der schone liefde Het is aan ons te beslis sen, ivat we met die ivondere kracht der liefde zullen uitrichten in ons leven. De eerste soort liefde vergaat meestai in de wazige onbepaaldheid van een sentimentele droom. De tweede soort is concreet en waarachtig. Hierbij kunnen er alleen ernstig gemeende besluiten genomen worden, want deze liefde uit zich juist in goedheid, in offervaardig heid. in zelf-vergeten. Het grootste ge luk is dap het wonder te mogen bele ven, je eigen geluk te vinden in het ge luk, dat je anderen hebt geschonken. K. DE WOLF, 20 jaar. 6 HBSb R.K.Lyceum, Alkmaar. XOEN ik het probleem van deze week las heb ik mezelf eens afgevraagd: In wat voor stadium bevindt iemand van 19 jaar zich? Hoe is haar/zijn gees telijke vorming? Kunnen wij op deze leeftijd werkelijk zo liefhebben, dat we serieuze plannen voor de toekomst kun nen maken? Ik w,il dit nader uit werken: Wy gaan terug naar de leeftijden van 15, 16, 17 jaar. Omstreeks deze leeftijden wordt de mens rijp. Bij de een geschiedt dit wat vroeger dan bij de ander. Het is niet alleen een licha- melijke-, maar ook een geestelijke rij- ping. In deze periode voltrekt zich een geestelijke groei, waarin de jonge mens een compleet mens wordt. Hij wordt rijp voor een plaats in de maat schappij, voor een zelfstandig oordeel op allerlei gebied, en vooral voor zelf standig scheppen van arbeid. In deze periode ontdekt hij als het ware zich zelf. Hij kan opeens merken, dat. alles om hem heen stilte is, dat hij in de diepe zin alleen is. Hij voelt zich los gerukt uit het beklemmende leven van de kinderjaren. De mens wordt nu vrij, en die vrijheid lokt. Het in deze pe riode diep levende verlangen naar vrijheid en zelfstandigheid bloeit in een atmosfeer van grote innerlijke zekerheid. Het is de psychologen be kend, dat de jeugd van deze jaren zeer ernstig kan zijn en dat zij hoge eisen aan de medemens maar ook aan zich zelf stelt. Achter deze diepe beleving groeit de vorming van een levens richting. Spranger noemt als drie grote ken merken van deze leeftijd: 1) ontdek king van het ik; 2) het vormen van een levensplan; 3) hét ingroeien in de cultuurgebieden. We "zien dus, dat ei- vóór het 19e jaar een belangrijke en interessante ontwikkeling plaats vindt. En wanneer ik nu zo deze ontwikke ling naga, dan ben ik er van overtuigd, dat iemand met 19 jaar volwassen is. Men heeft verantwoordelijkheidsgevoel, plichtsbesef, levensplannen etc. We hebben dus nu gezien, hoe onze gees- en in wat voor stadium we ons be vinden. Dit beseffende ben ik er zeker van, dat mensen van omstreeks 19 jaar elkaar lief kunnen hebben in de diep ste zin van het woord. Iedereen, die de vorming van de jeugd begrijpt, zal het met mij eens zijn, dat het heus geen uitzondering is. wanneer men elkaar op deze leeftijd lief heeft. Zij voelen, dat er een heel nieuw leven voor hen openstaat. Zij beseffen, dat ze dit leven gekregen hebben en dat er iets van hen wordt verwacht. De ouders zien hun kinderen mis schien nog te veel als kinderen f Zij beseffen niet, dat ze op deze leeftijd op eigen benen kunnen staan. Ik vind het aan de ene kant begrijpelijk, dat ze die liefde niet au sérieux nemen, maar aan de andere kant vind ik het erg teleurstellend, dat ze er zo over den ken. Zijn hun eigen herinneringen dan zo diep weggezonken, dat zij ze niet meer kunnen opgraven? Tot sot nog iets uit mijn eigen er varing. De vorige week schreef „F., 19 jaar" van dat meisje aan wie hij zo ontzettend gehecht was en waarvan hij dacht, dat niemand haar van hem kon scheiden. Dit geval heb ik op precies, maar dan ook precies dezelfde wijze, meegemaakt. En ik weet nu aan de hand van deze teleurstelling, hoeveel je op deze leeftijd van een meisje kan houden. Niet alleen voor het ogenblik, maar ook voor de toekomst. Het is heus niet altijd „kinderspel". Ik ben dan ook van mening, dat de ouders, die hierom lachen, ten zeerste ongelijk hebben. Ik raad hen aan, op de een of andere manier te proberen, de jeugd te leren begrijpen. PIET KAT, 19 jaar, Soestdijksekade 469 Den Haag. Na deze getuigenissen enkele citaten uit andere brieven. C. Warnar uit Zaandam: „Een belof te van trouw vind ik op deze leeftijd geheel uit den .boze, omdat een derge lijke gelofte pas aan de orde komt, als men gaat trouwenBeter vind ik het, als een jongen of een meisje van ti.id tot tijd eens met een ander gaat, b.v. naar de bioscoop of uit dansen; dan leren zij meer karakters kennen en zal het gemakkelijker zijn de juiste partner te vinden". Hans Reinders uit Castrlcum: „Wan neer twee mensen elkaar gevonden hebben, dan zal mijns inziens niemand in staat zijn, ook maar iets aan hun gevoelens te veranderen. Dat dit voor 19-jarigen minder laar zou zijn dan voor de 29-jarigen kan ik persoonlijk niet goed gelovenDaarom is een lach, zoals die in dit probleem bedoeld wordt, hier volkomen misplaatst. Wim Kooiman uit Henubroek kan zich de houding der ietwat cynische ouders wel voorstellen, omdat de jon geren verliefdheid aanzien voor wer kelijke liefde. Maar alle spot en deni- gratie acht hij uit den boze, omdat de gevoelens gewoonlijk eerlijk en sterk zijn. F. Klijnsma uit Alkmaar: „Je kunt „een serieuze beslissing nemen voor heel je leven gedurende je schooltijd". Maar al te vaak ontstaat vervreemding, als na de schoolperiode een scheiding tot stand komt, waardoor de gelofte en de geliefde op de achtergrond ge raken. W. D. KeySer uit Zaandijk: „Jonge mensen kunnen zeker bindende be slissingen nemen en spotternij van ou- 74. Billie had het nog niet zo slecht bekeken. Achter de tuin van mevrouw Woeffie begon het weiland en daar stelde de koe zich op. Billie hield onafgebroken het huis in de ga ten. Kareltje wie de duisternis be gon te vervelen porde met een wijsvinger een gaatje in het carton van het koeien-omhulsel, zodat ook hij iets kon zien. Nu kun je hun stemmen ho ren", zei Billie zacht. Inderdaad klonken daar de stemmen van Pim, Pam en Pom door de stille nacht. Ze zongen een vrolijk lied, iets van „toffe jongens" maar de stem van Moeder maakte gauw een einde aan het lawaai. Billie wilde zich juist naar zijn vriend omwenden, toen Kareltje naar voren schoot en Billie met een reuze vaart vooruitduwde. „Lópen, ló pen", hijgde hij. Billie zette er de sok- ken in, geschrokken als hij was door de angstige stem van zijn vriend. „Wat is er?" riep hij. „Lópen", riep Kareltje. Nadat ze met luid gekraak door een heg waren gevlogen, struikelde de koa en rolden de twee booswichten over elkaar heen. „Wat was dat?" fluisterde Billie angstig. „De politie?" „Nee..., een stier!" antwoordde zijn vriend. grata tuba thana S3 e. (Advertentie, Ing. Med.) ders is op dit punt ontoelaatbaar. Maar het is noodzakelijk, dat zij zich bewust zijn van de gróte .betekenis der be lofte en „voelen, dat God hen samen brengt". Bram Beek uit Schoorl: „Zal er enig verschil in bestaan, of nu een 17e, 27, 37 of 47-jarige een der gelijk besluit neemt? Indien we het aantal gepubliceerde echtscheidingen en het nog veel groter aantal niet- gepubliceerde uit elkaar geslagen hu welijken, alle serieus door ouderen be- begonnen, bekijken, zijn wij geneigd negatief te antwoorden en bekruipt ons de lust deze meesmuilende, dan zeker verstandige ouderen, de vraag te stellen of deze débacles het nood lottig gevolg zijn van hun leeftijd of, en dat is voor ons zeer pijnlijk, is het mogelijk dat andere factoren hierin een grotere rol spelen? Na 2 weken „maneschijn" is n.l. het wederzijds be grip en 't wederzijdse offeren, ja ze ker, offeren, de basis voor de voort zetting van een serieus genomen be sluit, hetgeen vele ouderen vaak niet begrijpen (kunnen)". Over het algemeen is men dus van mening, dat een „verhouding" van een jongen en een meisje even ernstig ge nomen moet worden als die van twee „volwassenen" en in ieder opzicht ver heven is boven cynische opmerkingen en 'gemoedelijke spot der ouders. Ik ben het met dit inzicht volkomen eens. Deze „gevoels-beslissingen" liggen op een niveau, waar nuchtere overwegin gen alleen maar kunnen schaden en rechtstreekse of zijdelingse tegenwer king meestal een sterkere binding ten gevolge heeft. Men doet wijzer de „vriend" of de „vriendin" bij zich thuis te ontvangen en die te leren kénnen dan de gezinssfeer te schenden en on gewenste spanningen op te roepen, Het spreekt vanzelf, dat verhoudingen met een zeer serieus karakter leiden tot het voornemen, eeuwig samen ta blijven. Evenwel: een voornemen ij iets anders dan een trouwgelofte en het is even vanzelfsprekend, dat een durende verwijdering geen schennii van trouw betekent, zolang de bedoe ling niet in een wederzijdse belofte ij omgezet. En nergens moet men voor zichtiger mee zijn dan met beloften 1 En nu de volgende kwestie, die met de vorige nauw samenhangt: Wat is flirten? En hoe denk je daan over? Brieven aan D. L. Daalder, Komlaan 8, Bergen (N.H.); uiterlijk Maandag, middag verzenden. (Advertentie, Ing. Med.) DOOR Tegen PERIODIEKE PIJNEN: (Advertentie, Ing. Med.) 48 „Er valt niets te doen", antwoordde ze, „Behalve dan mij alsjeblieft hier met rust te laten. Ik ben nu heel ge lukkig". „Gelukkig? Werkelijk gelukkig?" Ze sloeg haar ogen neer. „Niet.... onge lukkig". verbeterde ze. „Het is hier zo vredig en rustig". „En jij bent nog geen drie-en-twintig schamperde hij bijna wanhopig. „Je hebt nog niet het recht op vrede en rust! Die zijn goed voor oude mensen na een leven vol moeite en strijd, maar jij hebt je leven nog voor je!" „Ik wens nergens anders te leven dan hier", hield ze koppig vol. „Ik wil opnieuw beginnenNiemand hier weet, dat ik getrouwd ben." Hij nam haar hand in de zijne en raakte haar van ringen ontdane vinger aan. Dit overtuigde hem meer dan alles wat ze had gezegd hoezeer ze het meende en hij werd er angstig onder. Wanhopig zocht hij naar middelen, welke dan ook, om haar te overtui gen, dat ze bij hem moest terugkomen. „Wat zouden je grootouders welzeg gen als ze wisten, dat je getrouwd t nt en hen dus hebt bedrogen?" vroeg hij. Serena rukte haar hand los en zei met een stem, waarin vrees en toorn om de voorrang streden: „Als je hun dat vertelt, kan er nooit enige kans zijn. Met de uiterste inspanning wist hij ch te beheersen. „Neen, dat was een lelijke streek van mijn kant", gaf hij toe. En liet er toen eensklaps op volgen; „Je minacht me zeker diep, nietwaar, Serena?" Ze maakte een afwerend gebaar. „Dat is de kwestie niet", zette ze aar zelend uiteen, „maar wel. dat er hoe zal ik het zeggen? niets meer over is. Ik zei het immers al: het is dood. Ik voelneen, ik voel niets; ik wil alleen vergeten. Vergeten, dat we el kaar ontmoet hebben en met elkaar trouwden. Het spijt me, Nick", ging ze voort, terwijl ze haar ogen weer naar hem opsloeg, „maar zó is het nu". „Juist", zei hij langzaam, de schou ders ophalend. „Dat is dan dat! Ik kan niet zeggen, dat ik het je kwalijk neem. En als het je misschien troost, wil ik er bijvoegen', dat je je terdege hebt gewroken. Omdatomdat ik niet zal kunnen vergeten". De sombere toon, waarop hij deze woorden had geuit, verschrikte Serena. Uit die toon nad geen zelfbeklag ge klonken. maar slechts de grimmige verzekering, dat hij waarheid sprak, „Het spijt me...." bego,. ze opnieuw en Nick, haar nieuwsgierig aanziende, begreep dat ze dit meende. Hij waag de nog één poging. „Serena", diep hij uit, „waarom zou....?" Ze viel hem echter dadelijk in de rede en zei met ongeduldig gebaar: „Wat 'hebben jij en ik er aan, dat je je nu ongelukkig voelt? Probeer me liever te vergetm, Nick; dat zal beter zijn". Even flitste iets als wrange humor in zijn blik, toen hij antwoordde: „Ik moet je er aan herinneren, hoe je me nog pas verteld hebt, dat je zulke din gen als verliefd of niet meer verliefd zijn niet kunt dwingen. Maar goed, Serena, maak je geen zorgen. Ik ga nu heen.... je zult de rust hebben, die je begeert". Ze zweeg en hij keerde zich om. Toen, plotseling, riep ze hem terug. „Nick.... het stuk! Ik heb zeker alles voor je bedorven, is 't niet?" „Integendeel", zei hij zo onverschil lig alsof 't hem niet aanging. „Het stuk zal een daverend succes worden en grotendeels door jouw toedoen. Jan kin blijft het mee-financieren, Corinna is uitgeschakeld en we hebben voor de hoofdrol een vrouw gevonden, die kan, heeft, in één slag een ster van de eerste grootte te worden „Dat doet me pleizier!" riep ze, maar ondanks de klank van oprechtheid in haar stem, zei hij, hees lachend: „En mij daarentegen laat het volkomen koud!" Waarna hij zonder nog eens om te kijken, heenging. Enkele uren later trad hij zijn flat binnen. Zijn voetstappen hadden hol geklonken op de kale trappen en toen hij het licht aandraaide herinnerde hij zich, hoe vroeger Serena's geestige ge zichtje over de leuning had gegluurd, om hem tijdig te kunnen begroeten. Zijn lippen trilden bij de herinnering. Het was een kill# avond, te vroeg om reeds een voorloper van de herfst te zijn en toch met een herfstachtig tintje. Nick deed echter geen moeite om het electrisch kacheltje aan te ste ken, maar liet zich doelloos in een stoel zinken. „Dat was dus dat", zoals hij tot Se rena had gezegd. Als hij haar werke lijk lief had, was het beste wat hij voor haar doen kon, uit haar leven te verdwijnen. Kreunend verborg hij zijn gezicht in de handen. De oude Emma Twist had het niet ver mis gehad toen ze zei, dat Nick met een zilveren lepel in de mond was geboren. Het leven was heel vriende lijk voor hem geweest en had slechts weinig wensen onvervuld gelaten. Nu echter scheen er een stenen muur te zijn verrezen tussen hem en wat hij méér begeerde dan iets anders op de dra duidelijker besefte hij, dat juist wereld. Aanvankelijk vaag, maar wel zijn vroegere geluk hem zo dikhuidig, zo blind voor de wensen en verlangens van andere mensen had gemaakt. Nick herinne.de zich, hoe passief en schijnbaar koel Serena was gebleven onder zijn woeste liefkozingen en hoe zeer dit hem had geprikkeld en opge zweept. Hij had zichzelf wijs gemaakt, dat hij, als ze ook slechts enige opwin ding had getoond, haar zou hebben los gelaten, maar het was bij die ene kreet van afweer gebleven En nu wist dat hij zich had ver gist. Dat Serena hem had liefgehad, niet banaal, met oppervlakkige harts tocht, maar echt en innig; met een liefde waarvoor hij op dit ogenblik al les wat hij bezat zou hebben gegeven. Zijn schuld, zijn schuld alléén was oorzaak, dat hij die liefde had ver speeld. (Wordt vervolgd.) (Advertentie, Ing. Med.) DÉMASQUÉ DER AUTEURS. Kennelijk een nieuw radio-gezel schapsspel. Vijf bibliothecarissen moeten de namen van vijf auteurs raden, die zij als gemaskerden voor zich kijgen. Piet Oomes is de wedstrijdleider. (Vrijdag 21.40 over Hilversum II, 292 m MUZIEK VOOR HOBO EN PIANO. De hobo, het moeilijkste der blaasinstrumenten door zijn zware embouchure, heeft rijke uitdrukkingsmogelijkheden door zijn gevoelige, wat nasale klank. Men zal er van kunnen genieten in een klein programma, dat Guus Hautvast en Cor van Boven uit voeren. Zij beginnen met een sonate van de achttiende-eeuwse componist Telemann, daarna vol gen twee Romanzen van Schu mann, waarin de hobo al zeer fraaie gedeelten zijn toegewezen en tenslotte horen we dan nog een sonate van Saint Saens. (Vrij dag 14.20 over Hilversum I, 402 m.) VRIJDAG 26 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA* 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—2400 VARA. 7.00 Nieuws. 7.I3 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.30 Water standen. 9.35 Schoolradio. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10 40 Dubbelkwart. 10.55 Voordracht, 11.15 Gram. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Musette-Orkest. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Hobo en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Viool en piano. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoekprogramma. 18.45 „De Haverkist", hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kin derkoor. 19.30 „Mensen en conflicten", hoorspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuwf. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20-30 Benelux. 20.40 „Hedendaagse ar beidsproblemen", causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr. kwartet. 21.55 Buiten lands weekoverzicht. 22.10 Lichte muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Schoolradio. 10.00 Chansons. 10.15 Gram. 10.25 Amus.-Orkest en solist- li.00 Voor de zieken. 11.40 Lichte mu ziek. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-Or- kest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin gen. 12.33 Franse chansons. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Piano, orgel en zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest en solist. 15.00 Gram. 15.30 Hier Vrij Europa. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Militaire Kapel.18.00 ,.De ouders en de schoolbibliotheken", causerie. 18.10 Amus.-muziek. 18.40 Vra- genbeantwoording. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws, 19.10 Regeringsuitzending: „Ver klaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek Forum- 21.00 Gram. 21.40 Luisterwedstrijd. 22.10 Viool en clavecimbel. 22.45 „Kerk en Mens", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Gram.muziek. Televisie-programma. NCRV. 20.15 Journaal en weerbericht. 20.30 Relaas van een liefde. 20,50 ..T evend Porcelein" film. 21.05 „De wereld is zo groot", do* cumentaire. 21.35—21 45 Dagsluiting. (Van onze parleme JsJA NOG BIJNA een gehele dag aa van Oorlog en van Marine bestei gistermiddag deze begrotingen zon< keurd. De CPN kreeg aantekening fractie van de CPN was er enige n trouwen te onthouden in de fracti ervan en dan nog wel in een heel 1 lijk gebleken, dat er een tegenstelli van de VVD en zijn partijgenoot derstreepte bij de repliek, dat hij Oud Zaterdag jl. op de jaarvergad gezegd, namelijk: „Wij hebben nie alle opzichten tegen zijn taak is oj commissie had mr Wendelaar de b keurig kunnen gadeslaan. Op grom trouwen in de minister is onbegre van de defensie-commissie de zake: £)RIE LEDEN van zijn fractie zo verklaarde mr Wendelaar stonden achter hem en schonken de minister dus hun vertrouwen. „Er zijn enige moeilijkheden met het vierde lid (de heer Molenaar)". De critiek van prof. Molenaar voornamelijk neerkomende op het ver wijt van een te geringe voorlichting door de minister woog evenwel niet zo zwaar, dat hij zich bij de eindbeslis sing bij de communisten schaarde. Ook hij gaf zijn stem aan de begrotingen. Minister Staf heeft genoeg zijn best gedaan, om de bezwaren, die er moch ten bestaan, weg te redeneren. Hij be gon met een uitvoerige uiteenzetting van de organisatie en de werkwijze van de N.A.V.O. en knoopte daaraan de op merking vast, dat hij aan verschillende zijden aan de N.A.V.O. en haar orga nen gebonden is, hoewel hij aan de an dere kant daarin weer zijn invloed kan laten gelden. De strategische plannen van de N.A, V.O., waarop de bewindsman uiteraard het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Allé InlichtingenStichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn Telefoon K 1720-3300 (Advertentie, Ing. Med.) De Amerikaanse minister van Justi tie, Browneli, heeft bekend gemaakt dat Dinsdag een uitwijzingsbevel is uitgevaardigd tegen de zanger Dick Haymes, de echtgenoot van Rita Hay- worth. In de binnenstad van Rome hebben Dinsdag ongeveer 2000 jonge lieden en schoolkinderen betoogd voor de terugkeer van Triëst naar Italië Zij zongen fascistische liederen en rie pen anti-Britse en anti-Zuidslavische leuzen. In Mei zal in West-Duitsland een instituut worden ingericht voor de uitwerking van een vier-jarenplan voor burgerbescherming. Volgens hel Oostduitse persbureau ADN hebber ruim 12.000 personen Maandag in Witt- stock geprotesteerd tegen het in branc steken van het 700 jaar oude raadhui: van Wittstock. Bij onlusten in eer katoenfabriek te Chandraghona ir Oost-Bengalen zijn drie hooggeplaatste fabrieksfunctionarissen door arbeider: om het leven gebracht. In Zuid- Wales wordt een radio-telescoop ge bouwd, die zesmaal groter is dan de grootste nu in gebruik zijnde radio telescoop. De lens van het toestel zal 500 meter lang zijn. De krijgsraad te Tunis heeft Dinsdag zeven Tune- siërs tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld, wegens sabotage aan brug gen tijdens de onregelmatigheden ir 1952. In Leeuwarden zal op 27 er 28 April het congres worden gehouder van de Nederlandse Bond van Hotel- en Restaurantpersoneel. Verscheidens buitenlandse gasten worden daar ver wacht. De Italiaanse politie heeft te Foggia tien Italianen, onder wie eer vrouw, gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Tsjechoslowakije Allen zijn communisten of sympathise rend. Radio Holland zal de eerstko mende dagen te Rotterdam een nieuw Amerikaans radarapparaat demonstre ren, dat staat opgesteld aan boord var een kleine sleepboot. Tijdens het be zoek van koningin Elisabeth aan Ade laide (Australië) braken twee meisje: door de afzetting, waarna zij de konin gin een enveloppe overhandigden me in elk een munt van een threepenny Dit was bestemd voor prins Charle en prinses Anne. Zij vestigden hierme: een traditie. Haar moeder de meis jes zijn zusters had 27 jaar gelede) hetzelfde gedaan bij een bezoek va: de koningin-moeder. De munt was toe bestemd voor de spaarpot van de hui dige koningin Elizabeth, De toenma lige minister v. Onderwijs, Kunsten e Wetenschappen heeft in 1946 een Rijks commissie van advies ingesteld voo de bouw van schouwburgen en concert zalen. De huidige minister heeft nu ee nieuwe taakomschrijving aan de com missie gegeven en haar opgedrage hem een algemeen advies te doen tos komen inzake de geografische spreidin van schouwburgen, concertzalen e.< over ons land en inzake de rangordi welke bij de bouw hiervan zou diene te worden gevolgd. Op Ypenbur worden nieuwe startbanen aangeleg met het oog op de toekomstige be stemming van dit vliegveld. Ypenbur zal straks, zoals men weet, het gecon bineerde burger- en militair luchtve: keer dienen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2