Eerste Kamer keurt begroting Oorlog en Marine goed In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog ISRAËL DOET BEROEP OP HET WESTEN I ASPECT I R 12 Onbegrensd vertrouwen van mr Wendelaar in ir Staf Prof. De Zwaan becritiseert rehabilitatieregeling Wij, Arabieren zeggenneen une naar: amma Verlenging van duur der herhalingsoefeningen Lvijauna „Zo doen wij met kerels die mijn dochter slaan Begroting Maatschappelijk Werk Zuiligheid" bedriegt de wijsheid Provinciale Staten D< candidaten lijsten voor Noord-Holland Anneke Beekman Aartsbisdom zet zijn standpunt uiteen ERRES RADIO \L? „Breng overval op bus voor de VN INTERNATIONAAL Egypte waarschuwt de Westelijke lauden Steun aan Israël niet gewenst tegen rheumatielc DONDERDAG 35 MAART 1954 n einde aan h juist naar en Kareltja lie met een „Lópen, ló- e er de sok lij was door vriend. „Wat iep Kareltje, ak door een telde de koe wichten over fluisterde s?" „Nee.... i vriend. mrnrnm KOEN Ing. Med.) enden en on- te roepen, verhoudingen rakter leiden ig samen te oornemen is uwgelofte en end, dat een een schennis ng de bedoe- Ise belofte is t men voor* et beloften 1 estie, die met igt: denk je daar- der, Komlaan ijk Maandag- AUTEURS, radio-gezel- jthecarissen vijf auteurs emaskerden t Oomes is rijdag 21.40 m.) '3 IOBO EN moeilijkste door zijn heeft rijke eden doof ale klank. en genieten' a, dat Guus Boven uit- n met een nde-eeuwse daarna nol van Schu- bo al zeer toegewezen je dan nop >aens. (Vrij- Iversum I, 7.00 VARA* 12.00 AVRO, 21.00 VARA, VARA. 7.00 Nieuws. 8.18 ouw. 9.00 Gym. 9.30 Water- 10.00 „Thuis", ing. 10.20 Voor elk wart. 10.55 11.30 Orgel en 5t. 12.30 Land- 12.33 Sport en Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.20 Hobo en ng. 15.10 Viool k. 16.00 Gram. 17.10 Voor de Nieuws. 18.15 De Haverkist", ugd. 19.10 Kin- en conflicten", 20.00 Nieuw#. 15 Kamerkoor, edendaagse ar- 21.00 Voor de 21.55 Buiten- Lichte muziek. 22.45 Avond- 15—24.00 Gram. m.: 7.00—24.00 10 Gram. 7.15 Morgengebed en ".00 Nieuws en 9.00 Voor de 10.00 Chansons. en solist* 40 Lichte mu- Metropole-Or- ïs. 12.55 Zonne- Katholiek nieuws 13.45 Voor de en solist. 15.00 opa. 16.00 Voor ie jeugd. 17.15 e Kapel. 18.00 18.40 Vra- 19.00 itzending: „Ver- 30 Gram. 20.25 Politiek Forum, rwedstrijd. 22.10 !2.45 „Kerk en 23.15— 20.15 Relaas van end Porcelein"» zo groot", do- Dagsluiting. (Van onze parlementaire redacteur). fJA NOG BIJNA een gehele dag aan de behandeling van de begrotingen van Oorlog en van Marine besteed te hebben, heeft de Eerste Kamer gistermiddag deze begrotingen zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De CPN kreeg aantekening, dat zij tegen was. Behalve in de fractie van de CPN was er enige neiging om aan de bewindsman ver trouwen te onthouden in de fractie van de VVD, althans in een deel ervan en dan nog wel in een heel klein deel. Reeds Dinsdag was name- lijk gebleken, dat er een tegenstelling bestond tussen de heer Wendelaar van de VVD en zijn partijgenoot prof. Molenaar. Eerstgenoemde on derstreepte bij de repliek, dat hij het niet eens was met wat prof. Oud Zaterdag jl. op de jaarvergadering van de VVD in Arnhem heeft gezegd, namelijk: .,Wij hebben niet de overtuiging, dat minister Staf in alle opzichten tegen zijn taak is opgewassen". Als lid van de defensie commissie had mr Wendelaar de bewindsman in de laatste tijd nauw- keurig kunnen gadeslaan. Op grond daarvan verklaarde hij: „Mijn ver- trouwen in de minister is onbegrensd". Hij begreep, dat de niet-leden van de defensie-commissie de zaken minder duidelijk zagen. nRIE LEDEN van zijn fractie zo verklaarde mr Wendelaar stonden achter hem en schonken de minister dus hun vertrouwen. „Er zijn enige moeilijkheden met het vierde lid (de heer Molenaar)". De critiek van prof. Molenaar voornamelijk neerkomende op het ver wijt van een te geringe voorlichting door de minister woog evenwel niet zo zwaar, dat hij zich bij de eindbeslis sing bij de communisten schaarde. Ook hij gaf zijn stem aan de begrotingen. Minister Staf heeft genoeg zijn best gedaan, om de bezwaren, die er moch ten bestaan, weg te redeneren. Hij be gon met een uitvoerige uiteenzetting van de organisatie en de werkwijze van de N.A.V.O. en knoopte daaraan de op merking vast, dat hij aan verschillende zijden aan de N.A.V.O. en haar orga nen gebonden is, hoewel hij aan de an dere kant daarin weer zijn invloed kan laten gelden. De strategische plannen van de N.A. V.O., waarop de bewindsman uiteraard het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Allé InlichtingenStichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn Telefoon K -1720 3300 (Advertentie, Ing. Med.) De Amerikaanse minister van Justi tie, Brownell, heeft bekend gemaakt, dat Dinsdag een uitwijzingsbevel is uitgevaardigd tegen de zanger Dick Haymes, de echtgenoot van Rita Hay- worth. In de binnenstad van Rome hebben Dinsdag ongeveer 2000 jonge lieden en schoolkinderen betoogd voor de terugkeer van Triest naar Italië. Zij zongen fascistische liederen en rie pen anti-Britse en anti-Zuidslavische leuzen. In Mei zal in West-Duitsland een instituut worden ingericht voor de uitwerking van een vier-jarenplan voor burgerbescherming. Volgens het Oostduitse persbureau ADN hebben ruim 12.000 personen Maandag in Witt- stock geprotesteerd tegen het in brand steken van het 700 jaar oude raadhuis van Wittstock. Bij onlusten in een katoenfabriek te Chandraghona in Oost-Bengalen zijn drie hooggeplaatste fabrieksfunctionarissen door arbeiders om het leven gebracht. In Zuid- Wales wordt een radio-telescoop ge bouwd. die zesmaal groter is dan de grootste nu in gebruik zijnde radio telescoop. De lens van het toestel zal 500 meter lang zijn. De krijgsraad te Tunis heeft Dinsdag zeven Tune- siërs tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld, wegens sabotage aan brug gen tijdens de onregelmatigheden in 1952. In Leeuwarden zal op 27 en 28 April het congres worden gehouden van de Nederlandse Bond van Hotel- en Restaurantpersoneel. Verscheidene buitenlandse gasten worden daar ver wacht. De Italiaanse politie heeft te Foggia tien Italianen, onder wie een vrouw, gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Tsjechoslowakije. Allen zijn communisten of sympathise rend. Radio Holland zal de eerstko mende dagen te Rotterdam een nieuw Amerikaans radarapparaat demonstre ren, dat staat opgesteld aan boord van een kleine sleepboot. Tijdens het be zoek van koningin Elisabeth aan Ade laide (Australië) braken twee meisjes door de afzetting, waarna zij de konin gin een enveloppe overhandigden met in elk een munt van een threepenny. Dit was bestemd voor prins Charles en prinses Anne. Zij vestigden hiermee een traditie. Haar moeder de meis jes zijn zusters had 27 jaar geleden hetzelfde gedaan bij een bezoek van de koningin-moeder. De munt was toen bestemd voor de spaarpot van de hui dige koningin Elizabeth. De toenma lige minister v. Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft in i946 een Rijks commissie van advies ingesteld voor de bouw van schouwburgen en concert zalen. De huidige minister heeft nu een nieuwe taakomschrijving aan de com missie gegeven en haar opgedragen hem een algemeen advies te doen toe komen inzake de geografische spreiding van schouwburgen, concertzalen e.d. over ons land en inzake de rangorde, welke bij de bouw hiervan zou dienen te worden gevolgd. Op Ypenburg worden nieuwe startbanen aangelegd met het oog op de toekomstige be stemming van dit vliegveld. Ypenburg zal straks, zoals men weet, het gecom bineerde burger- en militair luchtver keer dienen. de beschikking zullen krijgen over toe stellen, die aan de hoogste eisen vol doen, ook over supersonische toestellen. En de staatssecretaris van Marine, de heer Moorman deelde mee, dat hij ver wachtte, dat de vuurleiding in de „De Ruyter" op 1 Januari 1955 gemonteerd zou zijn en in „De Zeven Provinciën" op 1 Februari of 1 Maart 1955. Hij legde geruststellende verklarin gen af over de verdediging van onze marinehavens, verdedigde de afschrij ving van de sterkte van de „Tromp" en de „Jacob van Heemskerck" en noemde als prijs voor een tweede „Ka- rel Doorman", zonder bepaalde voor zieningen en zonder de zestig vliegtui gen, 25 millioen dollar! Van de aan schaffing wordt afgezien. Na enige repliek werden zoals ge zegd, de beide begrotingen aangenomen. Voor de Roermondse rechtbank heeft Dinsdag de zaak gediend tegen de Hoensbr'oekse taxiondernemer A. van Z„ die in een vlaag van woede op 7 October van het vorig jaar per auto naar Roermond reed en daar in een café drie schoten uit een revolver op zijn schoonzoon G. J. M. heeft gelost. M. kreeg een schot door de longen, een door zijn elleboog en een door zijn hand. Verdachte had zich hevig opgewonden over het feit, dat zijn dochter hem kwam vertellen dat zij klappen had gehad van M. Op het mo ment van zijn daad vertoefde Van Z. in een hevige staat van opwinding. Bovendien was hij dronken. Toen hi] in Hoensbroek was gearresteerd en te Roermond diezelfde avond van 7 Oc tober was gehoord, verklaarde hij „Zo doen we met kerels die mijn dochter slaan". Daags daarna toen hij weer nuchter was had hij spijt van het ge beurde en raakte er zo door van streek dat hij opgenomen moest wor den in de psychiatrische inrichting te Venraij. De officier van Justitie eiste tegen Van Z. 33 dagen gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. niet in détails kon ingaan, houden in het algemeen de verdediging van Eu ropa en dus ook van Nederland in. Deze plannen zijn reeds voor enkele jaren vastgesteld; van de ontwikkeling erin worden onze deskundigen steeds op de hoogte gehouden. De bewindsman meende, dat voor ons land het meest te bereiken was door een loyaal aan hanger van de N.A.V.O. te zijn en onze defensie in te passen ,in de verdedi ging van Europa. Bij zijn bezoek aan Washington is over vele zaken gesproken zo deel de hij verder mee o.a. over de ma- terieelvoorziening. Daarbij heeft hij de toezegging ontvangen, dat in de afspra ken voor 1955 en 1956 garanties voor Nederland zijn vervat. We behoeven onse daarover dus geen zorgen te ma ken. „Maar in 1957?" had een der afge vaardigden verklaard. „Wij zijn dan geheel afhankelijk van de onzekere beslissing van het Amerikaanse Con gres". De minister antwoordde daar heel nuchter op, dat als dan de inter nationale spanning niet vermnderd is en het noodzakelijk blijkt, dat de Europe se defensie op peil gehouden wordt, Amerika zeker ook zijn steun zal geven. Op dit ogenblik, zo oordeelt de re gering, is de internationale toestand zeker niet' zodanig, dat de defensieve inspanning kan worden afgezwakt. \\/AT DE TERRITORIALE verde diging betreft, is met Amerika de afspraak gemaakt, dat ons land geleide lijk zal worden voorzien. Op het ogen blik beschikken we over 10.000 man pa rate en 65.000 man mobilisabele troe pen. De minister achtte dtj. opbouw van dé troepenmacht voor de' 'territoriale verdediging niet primair. Alle moeite zal gedaan worden om in de komende jaren vliegers op te lelden, opdat de uitbreiding van onze lucht macht verwezenlijkt kan worden... Sprekend over het grote aantal vlieg ongelukken, zeide ir Staf, dat het ma terieel goed is en dat slechts bij uitzon dering een ongeval aan de toestand van hét materieel geweren kan worden. Aan de discipline wordt zeer streng de hand gehouden. Hij wilde de vliegers niet laten bij dragen in de schade aan door hen ge vlogen toestellen, tenzij deze schade aan hun grove nalatigheid te wijten is. Op Soesterberg is niet een Amerikaans squadron gestationneerd, omdat het niet in Denemarken terecht kon, ver zekerde de bewindsman. Het is onze defensie komen versterken en staat on der N.A.V.O.-commando met een Ne derlandse commandant. J\|ADAT EEN PLAN voor vijf divisies was opgesteld, is weer het denkbeeld gerezen van drie divisies. Vervolgens kwam men terug op vijf divisies. De N.A.V.O.-bevelhebber heeft gevraagd om zes divisies in twee legercorpsen, doch de regering heeft dat als onmo gelijk afgewezen. Wel is zij bereid vijf divisies in é*n legercorps te vormen. De zesde divisie is nu niet bindend voor geschreven. Uiteindelijk zullen we de beschikking hebben over vijf divisies met legercorpstroepen, verenigd in één legercorps. De vraag mag gesteld worden, of het vijf-divisiënplan kan worden uitge voerd. De regering beantwoordt haar bevestigend. De Amerikanen zullen voor de materiële opbouw zorgen. De vrees, dat wij niet voldoende of ficieren zullen hebben, achtte de minis ter ongegrond. Op het ogenblik zijn er 2745 beroepsofficieren bij de landmacht en 750 bij de luchtmacht. Bovendien zijn er 1780 reserve-officieren bij de landmacht, die vrijwillig dienen en 550 bij de luchtmacht. Met het technische personeel is het wat moeilijker gesteld. Een bijzondere betaling voor de .technici is helaas niet mogelijk, omdat zij strijdig zou zijn met de regel; in gelijke rang gelijke bezoldiging. Een periode van 85 dagen voor herha lingsoefeningen achtte de minister te kort. De regering overweegt daarom de indiening van een wetsontwerp, waarbij die tijd wordt verlengd. £)E JEUGDVOORLICHTING en de jeugdraden vond de bewindsman van veel belang. Er wordt bij de voorlichting zeker ï.iet geromantiseerd. De bedoe ling is alleen begrip te wekken en het leger open te stellen voor de opgroei ende jongens. Bij de voorlichting van de schooljeugd zal de nodige zorgvul digheid worden betracht. De uitgave van een kwart millioen voor de jeugd raden achtte ir Staf verantwoord. Tenslotte deelde hij mede, dat het verlof met Pasen en Pinksteren zodanig geregeld is, dat de ene helft van hen, die in werkelijke dienst zijn, met Pasen een langer weekeind verlof krijgt en de andere helft met Pinksteren en dat een reorganisatie van de verdediging van Nieuw-Guinea wordt overwogen. Eén van de grotere schepen zal naar dit gebiedsdeel worden gezonden. De staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg zeide vervolgens o.a., dat het programma van de luchtmacht een totale vernieuwing behelst, waardoor we (Van onze parlementaire redacteur). DE EERSTE KAMER heeft gis teren in de namiddag de be raadslagingen over de begroting van Maatschappelijk Werk voor 1954 voortgezet. Prof De Zwaan (CH) vestigde de aandacht op de onbillijkheden, die in de zoge naamd rehabilitatieregeling uit betaling aan de werknemers in Indonesië, die gedurende de oor log geen uitkeringen hebben ont vangen zijn geslopen en hij gaf als zijn mening te kennen, dat de gelden, die moeten worden uitbe taald, getransfereerd of op geblok keerde rekeningen in Nederland behoren te worden gedeponeerd. De communistische heer Brandenburg pleitte voor de blinden en de slechtho renden en voor meer subsidie aan de particuliere verenigingen voor maat schappelijk werk. In een lange redevoering, betoogde mejuffrouw mr Tjeenk Willink, dat niet het subsidiariteitsbeginsel "Lu eerst het particulier initiatief en als dit in ge breke blijft pas de overheid het be leid van het departement moet beheer- hen. De verhouding overheidparticu lieren behoort er niet meer één te zijn van subsidiariteit, maar van een open en v ij samenspel van krachten. Door dat de minister het subsidiariteitsbe ginsel wil handhaven, maakt zijn beleid een slepende indruk. Zij waarschuwde tegen de voort gaande zuilenvorming, die onnodige spanningen opwekt en zeide, dat de „zuiligheid" de wijsheid bedriegt. Zij operde het denkbeeld van het tot el kaar brengen van de verschillende De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezingen van le den voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, mr P. O. F. M. Cre- mers, heeft gisteren de nummering verricht van de candidatenlijstcn voor de op 21 April te houden stemming. Deze luidt: 1 P. v. d. A„ 2 KVP, 3 CPN, 4 AR, 5 VVD, 6 CHU, 7 Geref. Politiek Verbond, 8 KNP, 9 Socialis tische Unie, 10 Staatk. Geref. Partij. richtingen, ongeveer zoals in de Raad van vakcentralen. Zij laakte sterk, dat het onderzoek in de ontwikkelingsgebieden wordt uitge voerd, gesplitst naar de confessionele richtingen en tenslotte gaf zij een voorbeeld van de onnauwkeurigheid van de verslagen van het Centr. Armbe stuur. Voor een aantal plaatsen wordt daarin namelijk het aantal in 1951 ge houden collecten opgegeven de ver slagen verschijnen altijd zeer laat. welke cijfers in de verste verte niet met de werkelijkheid kloppen.. UET AARTSBISDOM te Utrecht heeft in antwoord op het telegram van het Nederlands Israëlitisch Kerkge nootschap een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat het niet de taak van de kerkelijke overheid is be slissingen van een burgerlijke instan tie uit te voeren en dat de kerk, al spoort zij de gelovigen in het alge meen aan te gehoorzamen aan de bur gerlijke autoriteiten, die gehoorzaam heid niet met kerkelijke sancties af dwingt. De kerkelijke overheid laat aan iedere gelovige de vrijheid van ge weten om in een bepaald géval zich niet aan de beslissing van een burger lijke instantie gebonden te achten. Uit de laatste ontwikkeling van dit geval is wel duidelijk gebleken, dat het meisje zich vrijwillig aan de beslissing van het gerechtshof onttrekt, omdat zij blijkbaar het vertrouwde milieu, waar in zij van haar eerste levensjaren af opgroeide en dat met gevaar voor eigen leven haar leven redde, prefereert boven het volkomen nieuwe milieu, dat men haar wil opdringen, aldus de ver klaring van het aartsbisdom. Zoals het aartsbisdom er niet aan zou willen medewerken, het meisje tegen haar wil, gedwongen, te handha ven in een katholiek milieu, zo stuit het evenzeer tegen de borst medewer king er aan te verlenen, dat het meis je tegen haar zin, gedwongen, wordt overgebracht naar een ander milieu. Nu de eigen wil van het meisje zo duidelijk is gebleken, kan men zich af vragen of het niet op de weg van de Joodse gemeente zou liggen onj afstand te doen van de voogdij en de achter volging en opjaging van het meisje te staken, zodat zij zowel de lichamelijke als de psychische rust kan vinden, die zij behoeft. Kan het belang van het meisje daartoe niet doen besluiten, dan spore men het meisje op tot men het in handen heeft, maar men vrage niet aan anderen het meisje tegen haar zin uit te leveren en men make er geen rel van, die de bevolkingsgroepen van Nederland van elkaar zou kunnen ver vreemden, aldus de verklaring. zou komen, dat de sta tionchef „vergat" het signaal op veilig te stel len. De sneltrein moest toen wel stoppen, het verse echtpaar steeg in en de chef kreeg een fer me pakkerd van de bruid ten afscheid. J7EN BUREAU in de Ver. Staten, dat zich evenals ons NIPO - doch uiteraard op een lager niveau - bezig houdt met het opinie-onderzoek, heeft een uitermate be langrijk onderzoek inge steld naar de wijze, waarop men in dat land een ander zijn of haar liefde verklaart. Geble ken is, dat 68 monde ling de grote sprong waagt, dat 24 het per brief doet, 7 telefo nisch en 1 telegrafisch met betaald antwoord). IN BOMBAY ritselt het van de ratten. Het stadsbestuur heeft daar om een premie uitgeloofd: Ieder, die een zeer dode rat inlevert, krijgt een aftrek op zijn belasting aanslag. Vele Bombaya- nenzijn nu zo kwiek aan het rattenvangen, dat zij hun hele belastingschuld al bijna hebben afbe taald. En bij enkele verbeten rattenjagers staat de fiscus zelfs al in het krijt. Blijkens het Statistisch Jaarboek van de Verenigde Naties spannend als een thriller is er in Nederlanp, één arts op elke 1200 inwoners en één tandarts op elke 6000 inwoners. In Nieuw-Guinea daarentegen is er slechts één arts op elke 40.000 zielen. In Israël wordt op iedere 450 inwoners één arts aangetroffen, doch in Brits Togoland het andere uiterste heeft elke arts gemiddeld 69.000 mensen te verzorgen, ofwel een bevolking die gelijk is aan het totale aantal inwoners van Leeuwarden of MaastrichtIn West-Berlijn daarentegen is het aantal artsen weer zeer hoog. Daar vindt men er één op elke 550 mensen en in Oostenrijk en Monaco resp. één op 550 en 600 zielen. In België en Luxemburg is de verhou ding ongeveer dezelfde als die in Nederland, doch in de zogenaamde onder ontwikkelde gebieden blijkt op het gebied van de volksgezondheid nog veel te doen te zijn. In Indonesië heeft elke arts gemiddeld een verzorgingsgebied van 65.000 inwoners ofwel de totale bevolking van een stad als Delft. In de Soedan is dit aantal 50.000 en in Nigeria 51.000. Opvallend is het verschil tussen India en Pakistan, waar een arts voorkomt op resp. elke 6000 en 34.000 inwoners. JN DE AMERIKAANSE staat Texas hebben de jongens nooit van halve maatregelen gehouden. Zo is daar nu bij het par lement een wetsontwerp ingediend, waarbij op louter het lidmaatschap van de communistische partü de doodstraf of le venslange gevangenis straf wordt gesteld. De gouverneur van Texas, Allan Shivers, heeft ver klaard. dat hij persoon lijk een groot voorstan der is van de doodstraf voor communisten. Toe maar, jongens, lekker de mocratisch! Nee, het zijn republikeinen, geen de mocraten. In geen enkel opzicht. QNS geliefde NIPO heeft een breedvoerig, doch niettemin subtiel onder zoek ingesteld naar de waardering of het gebrek aan waardering voor DE SCHOONMOEDER, die al dan niet ten onrechte in tal van fijne grapjes als antipathieke cliché-figuur opdoemt. Het oordeel van de Nederlander over zijn schoonmoeder is tegen de op mopjes gebaseerde ver wachting in zeer gunstig. Van de ondervraagde mannen gaf 64 èen bij zonder vleiend oordeel over dit essentiële fami lielid en van de vrouwen 71 Slechts zeven pro cent gaf een uitgesproken ongunstig oordeel. En dat ondanks de inwoning. Maar geloof niet, dat de mopjes nu verdwijnen £)E 24-jarige Belgische huisschilder Alfred Ver bist heeft te Blankenber- ge de wereldrecordtitel snelschilderen voor zich opgeëist, nadat hij zonder onderbreking in zestig uur en vijfentwintig mi nuten drieëntachtig land schappen in olieverf had geschilderd. Toen hij ein delijk afknapte, riep hij uit: „Dat is ééns, maar nooit weer!" Hij ver kocht de 83 meester werkjes voor het aan zienlijk bedrag van totaal zevenhonderd gulden en dat was voor hem juist genoeg om te kunnen trouwen, wat hij dan ook prompt deed. Dezelf de dag nog. fJE CHEF van een klein station bij Milaan in Noord-Italië heeft korte lings een sneltrein laten stoppen om een ander pas getrouwd paartje de gelegenheid te geven in te stappen. Het gelukki ge tweetal was zo teleur gesteld geweest, toen zij hoorden, dat de eerstvol gende boemeltrein pas bijna een halve dag later Jonge moderne mensen kiezen het ERRES 5-Sterren-toestel rulmtelllke weergave r R.S. Stokvis Zonen N.V. KY 536 met AM en FM H f! 333.- d Heem fabrikaat (Advertentie, Ing. Med.) ISRAEL heeft een beroep op de Wes telijke mogendheden gedaan, om de overval in de omgeving van Beersjeba, waarbij verleden week elf Israëlische buspassagiers om het leven kwamen, voor de Verenigde Naties te brengen. Het beroep was vervat in de rede, die de premier. Mosje Sjarett, gisteren in het Knesseth (parlement) hield en waarbij hij een overzicht gaf van de positie van zijn land ten aanzien van de huidige spanning tussen Israël en Jor danië en 't uittreden van de Israëlische delegatie uit de gemengde bestands- commissie nader toelichtte. Tevoren was een bijzondere zitting van het Israëlische kabinet gehouden, ter bespreking van de toenemende ver slechtering van de betrekkingen met de Arabische buurstaten. Vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren J-JET ERNSTIGE INCIDENT van de aanslag op de Israëlische autobus, waarbij elf mensen het leven verloren, lijkt, nadat aanvankelijk nog hoop be stond op een gunstige regeling van dit nieuwe Jordaans-Israëlische geschil, de druppel te worden, die de reeds zo lang oyervolle emmer der spanningen in het Nabije Oosten zal doen over lopen. Wist men in Israël na de eerste verontwaardigde beschuldigingen aan het adres van de regering van Jorda nië, die men in feite verantwoordelijk achtte voor de overval, nog een be heerste toon te vinden, mede doordat Engeland.en Amerika hadden gewaar schuwd vooral niet met vuur te spe len waar al zoveel conflictstof voor handen is, thans ziet de toestand er inderdaad zeer ernstig uit. Er is mel ding gemaakt van nieuwe schietpar tijen, die de verhouding opnieuw prik kelt. Bovendien is het tot een breuk gekomen in de Israëlisch-Jordaanse wapenstilstandscommissie nadat Israël een resolutie had ingediend, waarin de regering van Jordanië in elk geval in politieke zin verantwoordelijk wordt geacht voor de moordaanslag op de buspassagiers. De voorzitter van .de commissie, een Amerikaans marine officier, is er helaas niet in geslaagd de partijen voor het noodzakelijke ge sprek bijeen te houden. Israël heeft zich uit de commissie teruggetrokken. Dit betekent, dat de besprekingen o\ er de zaak riet meer in „locale" sfeer gehouden kunnen worden en de Ver enigde Naties zich thans ook op hoog niveau direct met de ontstane geschil len dienen bezig te houden. Beide sta ten zijn lid van de Volkerenorganisa tie, terwijl de VN sinds de door graaf Bernadotte en Ralph Bunche bewerkte wapenstilstand nog steeds onmiddel lijk toezicht hebben uitgeoefend op de ontwikkeling, welke nog steeds niet heeft geleid tot het ondertekenen van vredesverdragen tussen Israël ^n de Arabische staten. JNDERDAAD hebben gisteren reeds vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk met de secre taris-generaal der Ver. Naties, Ham- merskjoeld, van gedachten gewisseld. Tel Aviv deed een beroep op deze grote staten om het geval voor de Verenigde Naties te brengen en ook kwam er gisteravond nog een offi cieel verzoek om de Veiligheidsraad ^X\XXXXXXXXX/X/XX/XX///^ tot een oordeel te brengen. Intussen moet de premier van Israël, Mosje Sjaret, alle zeilen der tactiek bijzet ten om al te heethoofdige elementen in zijn land wat in toom te houden, want zoals de zaken er nu voorstaan kan een enkele onverhoedse daad op nieuw gewapend conflict in het na bije Oosten tot gevolg hebben. Dat deze weer zo omvangrijk zou worden als de oorlog tussen Israël en de Ara bische Liga geloven wij niet. De band tussen de staten van de Liga is vooral wat hun buitenlandse politiek betreft niet meer zo stevig als voorheen, doch hoe het ook zij elk conflict kan de wereld van heden in hoge mate nood lottig worden. JN het jaar 1948 toen de Joden hun strijd vochten om te komen tot het bezit van een eigen staat, zei \zzam Pasja, als spreekbuis van de Arabi sche Liga: „De Jood, onze familie van oudsher, is uit het Westen terugge komen met imperialistische ideeën, met revolutionnaire ideeën, hij is daarom onze familie niet meer en hij is ons niet erg welkom meer. De Zio nist, de- nieuwe Jood, wil heersen en hij geeft voor, dat hij een bijzondere beschavingsmissie heeft, waarmee hij terugkeert tot een achterlijk gedegene reerd ras om dat vooruit te helpen. Wij Arabieren zeggen: neen. Wij zijn niet reactionnair en niet achterlijk. Wij zijn een vitaal en sterk volk, wij beleven een wedergeboorte. Wij wil len niet meer overheerst worden noch door grote noch door kleine naties". Intussen hebben de Arabieren met lede ogen moeten zien, dat de Joodse staat toch werd gesticht, dat de Zio nisten zelf het roer in handen namen en zij het „Nationale Tehuis", dat Bal four eens beloofde, zelf bouwden. Doch problemen zijn er gebleven. Als voornaamste de kwestie der Arabische vluchtelingen, wier dorpen ten onder gingen, wier bestaansmiddelen ver dwenen, wier tragiek enorm is. Daar naast is-de bitterheid in het hart der Arabieren omtrent een in feite verlo ren oorlog blijven voortleven. Nu ver schansen de Israëliërs zich in hun vesting, nu wordt daaromheen het zwaard gereed gehouden om toe te slaan of terug te slaan. Het zwaard, dat hier toch nooit een goede oplos sing zal kunnen brengen. De steen der wijzen zal vooral voor dit zo uiter mate ingewikkelde probleem moeilijk te vinden zijn. Laat ons hopen, dat men het zoeken ernaar in elk geval niet zal opgeven. met de secretaris-generaal der Verenig de Naties, Hammarskjoeld, van gedach ten gewisseld over de spanning in het Midden-Oosten. Hammarskjoeld had toen nog geen verzoek van Israël ont vangen, om de massamoord in de auto bus in de Veiligheidsraad te behande len. Dat werd later ingediend. Een tegen gisteren uitgeschreven bij eenkomst van de gemengde Israëlisch- Jordaanse bestandscommissie is na en kele ogenblikken verdaagd, toen de twee Israëlische vertegenwoordigers niet kwamen opdagen. De voorzitter, de Amerikaanse kapitein-luit. Hutchin son deelde mede, dat dit geschiedde in de hoop, dat Israël op zijn besluit om de commissie te boycotten zou terug komen. De kans hierop is uitermate ge ring. De Israëlische pers is eenstem mig in haar veroordeling van Hutchin son's houding en de rechtse groeperin gen hebben zich voorstandster getoond van een represaillepolitiek. Egypte heeft in de Veiligheidsraad een waarschuwing doen horen, dat de Arabische landen ongunstig zouden reageren, wanneer de Westelijke mo gendheden een voorstel van Nieuw- Zeeland zouden steunen, waarin uit drukking wordt gegeven aan een ern stige bezorgdheid over de beperkingen, die het land aan naar Israël varende schepen oplegt. Al eerder heeft de raad om ophef fing der beperkingen gevraagd. Israël heeft thans de zaak opnieuw aanhangig gemaakt, omdat ook de voedselzendin- gen naar de Joodse staat door Egypte zouden worden tegengehouden. Egypte heeft als tegeneis gesteld, dat de aan vallen en grensschendingen van Israëli sche zijde eerst maar eens moeten op houden. Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk In te nemen Practisch smaakloos Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rhcumatick, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen. Het feit, dat In R 12 (Salicylamide) de voor de nevenverschijnselen verantwoordelijke zuurgroep ontbreekt, maakt het mo gelijk de voorgeschreven dosis zonder bezwaar in te nemeni Kuur ver pakking, inh48 tabletten Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten, (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3