Agenda Wijkverdeling in Alkmaar met een jaar verlengd Stad en omgeving Kruispunt moet aan de mens worden aangepast Twilfit Corsettenshow l&têf Alleen Chris Kalman is nog steeds ongeslagen Taalkennis van emigranten is meestal beneden peil V olleybaltornooi van 't Hooge Huys VROOAA DREESMANN, ALKMAAR Puzzles voor de wegenbouwer Bermvrees mag niet worden verwaarloosd Het klachtenboek deed geen dienst Kaasdragers niet meer naar Edam Rumbonen Etalagestandaards in een eigen showroom BURGERLIJKE STAND Invitatietornooi van De Drie Ruiten Quant en Krijgsman zijn zijn concurrenten Met het Gewestelijk Arbeidsbureau naar Australië Een nieuwe showroom Nachtelijk fluitconcert Sc^oolvoo+Hal begint al voor de Paasvacantie DONDERDAG 25 MAART 1954 ■orgen al» C m» opgeeft onderbrak Frank, ifessor beletten het zijn eh.... vrien- ot hem niet uit het snoods te laten op- r voorwendsel. En n: dat is gemakke- Bovendien begreep verkeerde". „Waar- er. „Wie weet had n of andere manier radio een afspraak had iemand ge- ijn matrozen stond in zo'n geval van „Wat gebeurde er r, die in spanning Een wegenbouwer moet zijn weg zo aanleggen, dat het aantal ongelukken tot een minimum kan worden beperkt. Hij moet het verkeer als het ware tegen zichzelf in bescherming nemen en om een voorbeeld te noemen trachten een kruispunt aan te passen aan de Mens. Het aanpassen van de Mens aan een kruispunt is practisch een onbegonnen zaak, omdat de bestuurder nu eenmaal veel te veel zaken aan zijn hoofd heeft om ook nog ingewikkelde verkeersplei nen te ontwarren. Als hij een kruispunt nadert dient hjj allereerst er voor te zorgen, dat hij de auto blijft besturen, dan moet hij naar rechts uitkijken en de snelheid van het naderende verkeer schatten, naar links, vooruit, in het spiegel tje, hij moet verkeersborden lezen en interpreteren en hetzelfde doen rnet weg wijzers, hij moet de plattegrond van het kruispunt in zich opnemen, eventueel de opmerkingen van mede-inzittenden aanhoren en beantwoorden en als hij van richting wil veranderen zijn pijl uitsteken. Van zo iemand kan niet worden ver wacht dat hij zich aanpast aan een ingewikkelde verkeerssituatie en daarom moet de wegenbouwer terdege de eenvoud betrachten bij zijn ontwerpen. Dit zei gistermiddag ir A. E. J. Nap, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat in een causerie, die hij in hotel Victory hield voor de Nederlandse mij voor Nijverheid en Handel en de Kamer van Koophandel. Bij het ontwerpen van nieuwe wegen dient men rekening te houden met het verkeer in eigen land, dat sterk verschilt met dat van buiten onze grenzen. Rijdt een Nederlander in Parijs dan zal hij versteld staan over de auto's, die links en rechts op hem afschieten; rijdt een Parijzenaar echter in Amsterdam dan ondergaat hij dezelfde ervaring met de wielrij ders. Als een fietser naar links afslaat en hij steekt daarna pas zijn hand uit, dan vertrouwt hij erop dat ik op mijn rem trap", aldus spreker. „Wij Neder landse automobilisten zien als het wa re, dat een wielrijder van plan is een bepaalde manoeuvre uit te voeren om dat wij van jongs af aan met dit ver keer zijn opgegroeid. Voor een buiten lander, die deze intuïtie mist moet het chaufferen in een dichtbevolkte Ne derlandse stad met haar stromen fiet sers inderdaad een nachtmerrie zijn". Met dit voorbeeld wilde ir Nap aan tonen, dat bij de aanleg van wegen in de eerste plaats aandacht moet worden geschonken aan het eigen verkeer. Zo zal men er bij kruispunten verstandig aan doen de rijwielpaden te laten af buigen, zodat de fietser het punt lood recht nadert, waardoor hij een over zicht heeft op het naderende verkeer. Hij wordt dan als het ware gedwongen naar de naderende auto's te kijken. Een kruispunt, zo vervolgde spreker moet aan vier eisen voldoen: zichtbaar, overzichtelijk, begrijpbaar en berijd baar zijn. Voor de wegenbouwer is het zeker van belang na te gaan waardoor de ongevallen op de weg ontstaan. Hij zal bij zijn ontwerp ook rekening moeten houden met de zogenaamde bermvrees. Het is nl. zo, dat vele automobilisten een vrees koesteren voor wat er langs de weg staat: bomen, palen, trottoir banden zelfs. Deze obstakels zijn van invloed als zij binnen 1.80 meter van de weg staan of liggen en een weg, die een breedte heeft van 7.20 meter is, als het obstr kel vlak aan de kant staat, in werkelijkheid niet meer dan 5.40 meter breed omdat de weggebrui ker automatisch naar links uithaalt. Het eigenaardige is, dat dezelfde man er niet tegen op ziet rakelings met een vaart van 100 kilometer langs een tegenligger te vliegen, die al even hard rijdt. Hij vertrouwt dan blijkbaar evenzeer op de ander als de ander op hem. Hoe het zij bij de wegenbouw heeft men met deze bermvrees te reke nen en obstakels langs de kant te ver mijden. Proefondervindelijk is al ver schillende malen bewezen, dat onge lukken op bepaalde kruispunten te wijten waren aa de weg. Bij Het Schouw, in de nabijheid van Den Haag, constateerde men 600 verkeersfouten per dag; na de verbetering en vereen voudiging van het kruispunt vermin derde dit aantal tot 150 fouten, die voornamelijk nog werden veroorzaakt door nonchalante wielrijders. De automobilist moet tijdig kunnen zien, dat hij een kruising van wegen nadert. Hij heeft altijd rekening te houden met een blinde hoek in zijn gezichtsveld door de zijspijlen van de voorruit. Weet hij, dat er een kruising komt dan kan hij tijdig uitkijken of er inderdaad niets nadert. Tot slot atten deerde ir Nap op het feit, dat vanuit een rijdende auto bekeken ook het landschap beweegt. Het beeld van een op een kale dwarsweg naderende auto zal niet opvallen, wel wanneer er bij voorbeeld bomen zijn, waartegen de auto als het ware stil staat. Aan deze en nog veel meer factoren heeft de wegenbouwer te denken bij zijn ont werpen. Aan de hand van enkele lan taarn plaatjes lichtte spreker nog en kele van de door hem besproken pun ten toe. To- De Ge- DONDERDAG CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Vlam mende Pijlen (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Zo lang jij bij me bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: night we sing (alle leeftijden). HARMONIE THEATER, 8 uur: Minivers (14 jaar). HANDELSSCHOOL, 8.15 uur: nootschap NederlandEngeland. GULDEN VLIES, 8 uur: Gymnastiek- ver. „Jong Holland". BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Eroïca (alle leeftijden). VRIJDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Sla ven der hartstocht (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, De verove ring van de Mount Everest (a.l.) REX THEATER, Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, Salome (18 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: AVRO-tournee: Allemaal Poppekast. GULDEN VLIES, 8 u.: Berger Meis jesschool. V. en D„ 2.30 en 8 u.: Corsettenshow. BERGEN, Rustende Jager, 8 u.: De terugkeer van Don Camillo (a.l.). DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestr. 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 19.07 7.2^ Vrijdag 19.46 8.13 TE CAMPERDUIN hoog laag Donderdag 19.12 7.34 13.12 1.34 Vrijdag 19.51 8.18 13.51 2.18 De wijkindeling voor de Alktnaarse melkslijters, die op 30 April af loopt, zal opnieuw met een jaar worden verlengd, zo is onlangs beslo ten, nadat B. en W. hieraan hun goedkeuring hadden gehecht en de klachtencommissie in gunstige zin had geadviseerd. In deze klachten commissie, die verleden jaar is gevormd, toen het vijf-jarig contract van de slijters afliep, hebben zitting vertegenwoordigsters van een zestal vrouwenorganisaties (RK Vrouwengilde, Ned. Ver. van Huisvrouwen, Ned. Chrislenvrouwenbond, Vrouwengroep van de PvdA, Katholieke Arbeidersvrouwen, Vrouwengroep van het NVV), afgevaardigden van de melkhandel en melkinrichtingen en een tweetal vertegenwoordigers van de gemeente. Deze commissie nu heeft in het afgelopen jaar prac tisch geen klachten ontvangen en uit dien hoofde gunstig geadviseerd toen het voorstel aan de orde kwam de wijkindeling in Alkmaar te handhaven. Deze verlenging zal telkens geschieden voor de periode van een jaar. Voor de melkslijters is deze rege ling van groot belang. Zij hebben er reeds eerder op gewezen, dat hun winstmarge practisch gelijk is geble ven aan die van vóór de oorlog en dat zij dus meer moeten omzetten om een redelijk bestaan te verkrijgen. Deze meerdere omzet kan slechts be reikt worden door een efficiente be drijfsvoering, die alleen mogelijk is als zij de melk in een aaneengesloten klantenkring kunnen afleveren. Door het publiek is tegen de wijkverdeling wel geageerd, doch zoals het afgelopen jaar is gebleken hebben de klachten commissie weinig of geen ernstige bezwaren bereikt. De regering overweegt thans echter verschillende van deze onderlinge af spraken tussen melkslijters te schor sen, voor zover zij niet door het Be drijfschap Zuivel zijn gesanctionneerd. Dit is ook in Alkmaar niet het ge val. De voornaamste voorwaarde van het bedrijfschap is, dat er niet één, maar drie slijters in een wijk werken. Wordt hieraan niet voldoen dan blijft de sanctie uit en dat impliceert dat de wijkverdeling geen wettelijke be scherming geniet, zodat iedere slijter, die zich niet aan de afspraak gebonden voelt in een bepaalde wijk kan gaan opereren. Zolang de Alkmaarse slijters zich dus aan het systeem „één slijter in één wijk" vasthouden lopen ook zij even tueel de kans onder de nieuw be raamde maatregelen te vallen, hoewel zij aan het blanco klachtenboek een stevige ruggesteun hebben bij de ver dediging van hun belangen. Alles hangt echter af van de vraag welke overwegingen de regering bij haar maatregelen doet gelden;* Onder grote belangstelling werden gisteravond in de Julianaschool de eerste wedstrijden gespeeld van het door 't Hooge Huys georganiseerde volleybaltornooi. De uitslagen luiden Catapult 2Povay I 65, 162De- NeBa—PCB I 4—13, 10—7; Catapult 2 Tempo 1 610, 78Povay IDe- NeBa 3—12, 7—15; PCB I—Tempo I 79, 10—15; Catapult 2—DeNeBa 6—7, 76; Povay ITempo I 812, 168; PCB I—Catapult 2 6—15, 12—9; DeNe BaTempo I 614, 1110; Povay I PCB I 8—10, 13—5. Door deze uitslagen hebben Tempo en Catapult II zich in de poule C en DeNeBa en PCB zich in poule D ge plaatst. Aanstaande Woensdag wordt eveneens gespeeld voor twee plaats-en in C en twee plaatsen in D. De eind- wedstrijden worden Zaterdag 3 April gehouden. Als Edam zijn show-kaasmarkt wil handhaven zal het zeer spoedig eigen kaasdragers moeten gaan opleiden om dat het er niet naar uitziet, dat het Alkmaarse gilde zijn bezoek van Za terdag j.l. zal herhalen. Men heeft aan de opening van de Edamse markt de onmisbare medewerking van het Alk maarse kaasdragersgilde niet willen onthouden, maar het karakter van de markt aldaar, dat wel heel veel ver schilt van het Vrijdagse gebeuren hier ter stede, rechtvaardigt niet een her haling van dit verzoek. De markt in Edam draagt zeer sterk het stempel van het particuliere initiatief. Zij mag dan tevens reclame maken voor het zuivelproduct in het algemeen, de voor naamste bedoeling van de initiatief nemer de heer J. Conijn is ongetwij feld de propaganda voor zijn eigen product. Het is een zeer goede recla me-stunt wij willen dat hier direct onderschrijven maar het ligt in dit verband niet op de weg van de ge meente Alkmaar, die voor een belang rijk deel de lonen van de kaasdragers betaalt, om deze particuliere campagne te steunen. In Alkmaar is men deze mening ook toegedaan. Naar de vader van de kaasdragers, de heer Lutje- harms, ons desgevraagd mededeelde, ligt het niet in de bedoeling de gilden iedere maand naar Edam te sturen. Niet alleen met het oog op de concur rentie, maar vooral in verband met het particuliere karakter, dat deze markt draagt. De directeur van het Marktwezen, de heer W. Voorthuysen, heeft de kaas dragers uitdrukkelijk medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt, dat zij nogmaals hun assistentie in Edam ver lenen. Voor de openingsplechtigheid is hiervoor een uitzondering gemaakt, doch daar zal het ook bij blijven. Juist nadat gisteren de ochtend in de middag was overgegaan, reed een met dozen heiaden bakfiets de helling van de Friese brug af om met een scherpe bocht de slecht bestrate Heerenstraat in te draaien. Het hobbelige wegdek deed de stapel trillen en werd oorzaak van een kleine catastrophe. Op een ge geven moment dook een van de dozen via de rand van de bakfiets op het pla veisel, waar het cartonnen maaksel als een bom uit elkaar spatte en de gehele inhoud, bestaande uit verrukkelijke rumbonen, wijd en zijd werd verspreid. Niemand begreep waar ze zo plotse ling vandaan kwamen, maar van alle kanten daagden eensklaps hulptroepen op in de vorm van de schooljeugd, die haar vrije middag tegemoet ging en naarstig de zoete heerlijkheden begon te verzamelen, om ze en dat is zeer merkwaardig tot de laatste boon toe weer bij de bestuurder van de bak fiets in te leveren. Hij was een even nuchter als wijs gerig man, want hij begreep dat men nu eenmaal geen consumptieartikel, dat kennis had ger*aakt met de straatste nen weer in de verkoop kon brengen, terwijl men anderzijds de jeugd niet aan een Tantaluskwelling mocht over leveren. Daarom nam hij het kloeke be sluit en verdeelde de gehele inhoud van de doos onder de eerlijke rapers. En dat is het geheim, waarom men gisteren op de wegen rondom de Frjese- brug heerlijk smullende jongens en meisjes tegenkivam, wier ogen straal den van dit onverwachte buitenkansje. Vier jaar geleden stichtte de heer W. L. Verburg de firma Patent-Alk maar, die een geheel nieuw en gepa tenteerde etalagestandaard in de han del bracht. De vinding van de heer Verburg heeft in deze vier jaar haar practische waarde bewezen en dit heeft er toe geleid, dat hij naar gro tere bedrijfsruimte en daaraan ver bonden een moderne showroom heeft moeten uitzien. Hij heeft die gevonden in het perceel Stationsweg 96 a, dat niet alleen aan de buitenzijde een ander uiterlijk heeft gekregen, maar ook van binnen grondig onderhanden is genomen. Daarvan getuigt de show room, die in blauw en grijs is uitge voerd, wat met de chroom standaards een prettige en harmonieuze combina tie vormt. Deze standaards zijn met buisverbindingen tot allerlei modellen op te bouwen en daardoor is het mo gelijk 1236 verschillende types voor elke branche samen te stellen. Het is eigenlijk een soort meccanodoos, die de etaleur bij het maken van aan trekkelijke kasten ten dienste staat. In de smaakvol ingerichte showroom aan de Stationsweg kan de midden stander nu op zijn gemak zijn keus bepalen uit de enorme voorraad. De nieuwe zaak wordt vanmiddag ge opend. Geboren Joseph A-, z. van J. Leegwater en C. A. Groenland, tertje de Boorder. Wilhelmus F. K. Getrouwd Cornells Bakker en Pie- tertje de Boorder. Wilhelmus F. K. Kor ver en Maria J. Rosloot. Overleden Trijntje Hoogland, 74 jaar, gehuwd met W. Kansen. WEER EEN LENTEBODE Emmy Krap uit de Rekerstraat 34 heeft ons gisteren verblijd met een vrolijk madeliefje, dat in Oudorp de lente was gaan aankondigen. Het schijnt er nu toch wel van te komen. Onder auspiciën van de beroemde Twilfit Corsetten- fabriek uit Engeland wordt moi-gen, Vrijdag 26 Maart 1954, in onze gezellige lunchroom een unieke show van de nieuwste modellen corsetten, beha's etc. gehouden. Voor een dame, die goed gekleed wil gaan is een prima corset de eerste vereiste. Komt zien, wat wij u in deze show voordragen. Kaarten gratis verkrijgbaar aan onze Centraal Kassa op de Parterre. Eerste show 2.30 uur 's middags Tweede show 8 uur 's avonds. ALLEEN TOEGANKELIJK VOOR DAMES De Voor/aars collectie modieuze kleding voor Dames-, Heren en Kinderen IS COMPLEET I i ALKMAAR LANGESTRAAT 16—18 MAGDALENENSTRAAT 11 (Advertentie, Ipg. Med.) (Advertentie, Ing. Med.) Na de tweede serie wedstrijden van het invitatietornooi van De Drie Ruitenis alleen nog, Chris Kalman ongeslagen. Deze veteraan versloeg Duin in 28 beurten en tegen Onne Seekles had hij een beurt meer nodig om andermaal twee winstpunten te incasseren. In N. Quant en N. Krijgsman, die bei den een partij verlorenheeft hij echter concurrenten van formaat. Merkwaardige eigenschappen hebben sommige biljarters als zij, volledig op hun spel geconcentreerd, de gehele omgeving vergeten. Er zijn er die een krijtje per avond verslijten. Het blau we krijt zit dan overal behalve op hun keutop, een ander zit sigaren te kauwen inplaats van te roken, maar Nicolaas Krijgsman zit, als de span ning ten top stijgt, zacht voor zich heen te fluiten. Dat was ook gister avond het geval in zijn partij tegen Van den Aakster. Niettegenstaande het feit dat Krijgsman na 19 beurten reeds een totaal van 78 caramboles had verzameld, stond Van den Aak ster toch nog met 84 in het voordeel. Vier beurten later had Krijgsman de 100 vol gemaakt. Van den Aakster kwam echter maar net vier punten tekort. Nol van der Schilden was in zijn partij tegen Van den Aakster niet in vorm. Van den Aakster die goed was begonnen, 46 caramboles in 9 beurten, begon tegen het einde van de partij in de malaise te delen, zodat hij tenslotte in 31 beurten moeizaam tot een overwinning kon komen. Quant, op de eerste wedstrijdavond met twee overwinningen gestart, moest voor B. Duin het hoofd buigen, niet tegenstaande het feit dat zijn tegen stander toch 32 beurten nodig had om tot de 100 te kunnen komen. In hetzelfde aantal beurten liet Duin de punten aan M. Heusy. Tegen Kal man kwafm Duin 23 caramboles tekort. Dat was overigens geen schande want De emigratie-voorlichtingsavond die gisteravond onder auspiciën va„ het gewestelijk arbeidsbureau in café „Central" werd gehouden, mag wel bijzonder geslaagd heten. Niet alleen was er een zeer redelijke belangstelling, ook de kwaliteit van de voorlichting, gegeven door de heer J. A. v. d. Heyden, chef van de afdeling emigratie van het gewestelijk arbeidsbureau te Amsterdam, stond op een zeer hoog peil. De heer v. d. Heyden bepaalde zieh hij zijn voordracht niet alleen tot algemene raadgevingen, maar illustreerde zijn betoog, dat ruim vijf kwartier duurde, met een overvloed van voorbeelden uit de practijk, die het luisteren naar hem tot een waar genoegen maakten. Bleek er on deze nvond één ding zonneklaar, dan was het wel dat de meeste emigranten zeer onvoldoende voorbereid van hier naar hun nieuwe vaderland, Australië, vertrekken. Vaak vermoeden de ambtenaren van de emi- gratiebureaux dit wanneer zich een nieuwe „klant" aanmeldt met de woor den „Hoe gauw kan ik van hier naar Australië komen, wanneer gaat de eerste boot, het eerste vliegtuig?" Ter ontnuchtering wordt dan wel eens het antwoord gegeven: ..Als U twee jaar wacht per straaljager". Want emigre ren mag i '~l een bevlieging zijn; daar voor is het een te ernstige zaak. Maar al te vaak komt dit soort personen dan ook door zijn ongemotiveerd enthou siasme en oppervlakkigheid in het nieuwe land voor moeilijkheden te staan die hen in de grootste narigheid brengen. Eén van die hardnekkige hin dernissen is de ontzaggelijk gebrekki ge kennis van de Engelse taal der emi granten, waaruit de meest onwaar schijnlijke misverstanden kunnen ont staan. Een vrouw die het na een paar maanden verblijf in Australië waagde eens te gaan winkelen, kw n helemaal boven haar theewater thuis, omdat de slager haar de vraag: „Give me een piece of worst" (zij bedoelde geef mij een stukje worst) haar het slechtste gegeven had wat er in zijn winkel te vinden was. („Worst" is in het Engels geen (hollandse) worst, maar betekent: 't slechtste, 't minste). Een andere émig-ant die aan de ge sloten zaak va een landgenoot ram melde mocht zich plotseling verheugen in de belangstelling van een passerende agent. Hoewel de emigrant al anderhalf jaar in Australië was, bleek hij niet in staat de politieman aan het verstand te brengen dat hij alleen van plan was -eest zijn vriend op te zoeken. Het gevolg was dat hij als verdacht persoon meegenomen werd naar het politie bureau en daar ingesloten. De kennis van de Engelse taal is onder de meeste emigranten zo bene den peil dat zich tijdens de tocht met een emigrantenschip van de 700 emi granten 600 opgaven voor een begin nerscursus in de Engelse taal.... „Iedere gulden die U vóór Uw emi gratie aan Engelse les uitgeeft" con cludeerde de heer v. d. Hevden dan ook, „verdient U in Australië, in dit licht bezien, dan ook vier tot vijfvou dig terug". Wat de afstanden in Australië betreft liet de heer v. d. Heyden d delijk uit komen dat het hele gezins )leven hier door ernstig kan worden ontwricht. De melkboer, de b ker en de slager zijn op het platteland slechts op grote af standen aanwezig, voor zover zij er ten minste zijn. Fori timmerman op de hoek of de schilder die best Marietje's kamer eens zou kunnen behangen is er helemaal niet. Een metselaar om een hoognodige gagage te bouwen vind je pas op een afstand van 300 of meer ki lometer. Daarom staat iedere ^migrant die de country intrekt met zijn gezin geheel op zichzelf en hij dient dan ook een manusje van alles te een in de Westerse wereld nauwelijks meer aanwezige „self-made man". De aanpassing ^an deze moeilijk heden is voor intellectuelen, kantoor mensen en andere hoofdarbeiders wel het zwaarst. Geestelijk blijken zij heel vaak niet in staat om gedurende lange tijd hoteltrappen te boenen of tonnetjes te legen. In lichamelijk opzicht valt dit alles nog wel mee, maar de (zelfs tijdelijke) omschakeling op handenarbeid is voor deze groep personen vaak zo groot dat zij het niet kunnen bolwerken. Overigens levert de aanpassing van de Nederlander aan het nieuwe gees telijke klimaat zijn specifieke moeilijk heden op. De Nederlander, in zijn eigen land „zuinig" genoemd, heeft volgens de heer v. d. Heyden in Australië de reputatie „gieriger dan een Schot" ge kregen, gedeeltelijk ten onrechte ove rigens. Want na een langer verblijf komt ook de Nederlander wel „los", wordt hij spontaner, gastvrijer en.... daar hij nu goed verdient, ook royaler. Overigens is het goed dat de adspi- rant-emigrant zich er op bezint dat hij niet in het land van zijn toekomst al leen maar moet zien te halen. Mede in zijn eigen belang en in dat van zijn kinderen dient hij ook de intentie te bezitten er wat te brfengen. Zijn goede gebruiken en gewoonten te stellen te genover de drankorgiën en goklust van vele ti 1 ^enden Australiërs. Moge het dan overal aanpassing zijn wat de klok slaat, aanpassing aan de slechte gewoonten der Australiërs als hier ge noemd, achtte de heer v. d. Heyden uit den boze. Tenslotte sprak de inleider nog over de vestigingswetten voor het klein bedrijf die in Australië totaal ontbre ken, wees hij op de noodzaak van goede vakkennis en spiegelde hij de agrariërs bijna een land van melk en honing voor Als er een boot aankomt staan de boeren al aan de kade om de boerenzoon- of dochter mee te tronen naar de farm in het binnenland, waar men schreeuwt om arbeiders. Na de pauze werden nog enkele vra gen gesteld over het verzekeringswezen in Australië, over de opvangkampen ingeval men bij aankomst nog niet over een eigen woning beschikt, over de emigratiekosten en -subsidies en nog ~"üge nadere zaken. Een film over Australië completeer de deze buitengewoon geslaagde bij eenkomst. Kalman besliste de partij in 28 beur ten in zijn voordeel. Ook voor Onno Seekles was in de partij tegen Kalman geen eer te behalen. Toch scheen hij na 22 beurten niet kansloos. Kalman had toen een voorsprong van 65 tegen 54. Tegen zijn eindspurt, 35 caramboles in 7 beurten, was Seekles echter niet opgewassen. De uitslagen luiden; L. van den Aakster N. Krijgsman N. Van der Schilden N. Quant B. Duin M. Heusy B. Duin B. Duin C. Kalman O. Seekles C. Kalman De heer J. Henstra van de Laat heeft het perceel Laat 213, tegenover zijn rijwielzaak, aangekocht om er een showroom in te vestigen. De tekenin gen voor de verbouwing berusten op het ogenblik nog bij de schoonheids commissie. Zodra de goedkeuring is verkregen zal met de verbouwing van het pand worden begonnen. De show room zal speciaal voor rijwielen wor den ingericht. BIDSTOND VOOR HET GEWAS In het kerkgebouw Hofstraat zal ds De Gier morgenavond om half acht voorgaan in een bidstond voor het ge was. Alkmaar is een rustige stad. Ook en vooral als de klokken van Grote Kerk en Waagtoren, zij het dan met een paar minuten ver schil, het middernachtelijk uur hebben aangekondigd. Toch ko men onze beschermers van deze rust soms merkwaardige voor vallen tegen op hun nachtelijke tochten door donker Alkmaar. Enkele dagen geleden schreden twee surveillerende agenten door één van de schaars verlichte stra ten. Op een gegeven ogenblik hoorden zij een zacht welluidend fluitje dat hen noopte op hun schreden terug te keren. Zij kon den echter niets ontdekken, keer den terug, maar nauwelijks tien meter verder klonk andermaal dat fluitsignaal. Weer gingen zij op onderzoek uit, maar ook nu waren de onderzoekingen vruch teloos. Alle goede dingen gaan in drieën en zo was het ook met dat fluitsignaal. Een min of meer vrolijke Alkmaarder, verscholen in een portiek, bleek een klein grapje te hebben uitgehaald. Hij vond de mop, getuige zijn harte lijke lach, zelf nogal geslaagd. De agenten niet. Toen onze burger zich namelijk, min of meer onvast ter been naar huis wilde begeven, hoorde hij de opmerking: „Dat moet je niet doen. Ga maar met ons mee. Wij hebben voor jouw nog een lief kooitje. Je kunt tóch zo goed fluiten De geschiedenis vermeldt niet of 's nachts op het politiebureau yt fluitconcert is herhaald. Waar schijnlijk is dat echter niet. Op Zaterdag 10 April zal een begin worden gemaakt met de voorronden van bet schoolvoetbal, het jaarlijks rond Pasen terugkerende evenement, dat de voetballende schooljeugd tegen elkaar in het veld brengt. Met het oog op de slechte toestand van de terrei nen als gevolg van de langdurige vorst, kunnen de finales niet alle op Koninginnedag worden gehouden, zo als in voorgaande jaren het geval was. De hoogste afdelingen van het voort gezet onderwijs zullen hun eerste wed strijden spelen op de Zaterdag vóór de Paasvacantie. Na de vacantie, op Dins dag en Woensdag daaraan volgende, spelen de elftallen van de lagere scho len, die op 30 April hun finale houden. Voor de klassen Al en A2 van de middelbare scholen wordt de finale op een andere datum na Koninginnedag gespeeld. 96 23 19 4.17 100 23 17 4.34 :j 7.6 31 11 2.45 100 31 13 3.22 80 32 14 2.50 100 32 18 3.12 100 32 20 3.12 84 32 8 2.56 77 28 8 1 2.75 100 28 12 3.57 r 75 29 8 2.58 100 29 14 3.44

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9